- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
Kehribar tesbih nasıl anlaşılır? yardım
36 Cevap72967 Görüntüleme3 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

1205 Mesaj
10 Aralık 2011; 14:39:18 

0

0

fotolar buyrun
bi arkadaş verdi hacdan gelmiş tespih biraz ağırlığı var çakmakla yakıyım dedim erimedi hakiki taş ama kehribar demişler .
kehribarmı yoksa başka bir taşmı bilenler buyrun

MERCEDES-BENZ TRAVEGO 15 SHD 2007 & MERCEDES-BENZ TRAVEGO 15 SHD 2012 6 sıra silindir 422 Bg
ECZACI

274 Mesaj
10 Aralık 2011; 21:46:14 

tut bastır onu ipi gözükmeyecek şekilde çakmakla yak sonra duman çıkınca çakmağı çek ÇAM kokusu varsa kehribardır

1205 Mesaj
10 Aralık 2011; 21:51:39 

quote:

Orijinalden alıntı: command3r

tut bastır onu ipi gözükmeyecek şekilde çakmakla yak sonra duman çıkınca çakmağı çek ÇAM kokusu varsa kehribardır

koku gelmesse sahtedir yani demi kardeş

MERCEDES-BENZ TRAVEGO 15 SHD 2007 & MERCEDES-BENZ TRAVEGO 15 SHD 2012 6 sıra silindir 422 Bg
ECZACI

1205 Mesaj
10 Aralık 2011; 21:59:04 

BİLADER ÇAM KOKUSU GELMİYO SANKİ HAFİF Bİ KOKU GELİYO AMA ÇÖZEMEDİM NE OLDUĞUNU
E BU RENKTE KEHRİBAR DEĞİLSE NE BU BİRAZ AĞIRLIĞI VAR HACDAN GELMİŞ HAKİKİ TAŞ ERİMEDİĞİNE GÖRE AMA NE DAŞı?

ECZACI

188 Mesaj
10 Aralık 2011; 22:50:34 

Yahu kardeş Tesbih işte yanmıyormuş da daha ne istiyorsun.

Önemli olan Taşı mı ? Çektiğin tesbih mi ? ben onu anlayamadım :)

bende de plastik bi tesbih var, iş görüyo valla tık tık çalışıyor, sorun yok seninkinde de sorun yoktur :)

Bilgisayar nasıl insanın doğurgan olduğunu anlayamıyorsa, insanın da Allah'n ezeli olduğunu anlayamaması gayet normal.

1205 Mesaj
10 Aralık 2011; 22:55:08 

quote:

Orijinalden alıntı: fLeiN

Yahu kardeş Tesbih işte yanmıyormuş da daha ne istiyorsun.

Önemli olan Taşı mı ? Çektiğin tesbih mi ? ben onu anlayamadım :)

bende de plastik bi tesbih var, iş görüyo valla tık tık çalışıyor, sorun yok seninkinde de sorun yoktur :)

taş önemli bilader koleksiyonunu yapyom

ECZACI

2726 Mesaj
11 Aralık 2011; 0:20:59 

gerçek kehribar çok hafiftir ve çam kokar.yakmaya falan gerek yok,okşayınca da kokusu çıkar.tüy gibi hafiftir kehribar,zaten taş değildir.

illa sahte değilde toz sıkma falan olabilir.

edit:fotoğraflara baktım,çok büyük ihtimalle akik taşı bu,kehribar değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi superposition -- 11 Aralık 2011; 0:23:13 >

1205 Mesaj
11 Aralık 2011; 0:54:27 

O DEĞİLDE SUUDİ ARABİSTANDA AKİK TAŞI OLUYOMU

ECZACI

1205 Mesaj
11 Aralık 2011; 0:59:22 

netten fotolara baktımda çoook benziyor hatta bi kaç taşı daha koyu renkte

ECZACI

1205 Mesaj
11 Aralık 2011; 1:11:49 

Peki bu taşlar nedir
İLK FOTODAKİ TAŞ OLTU DİYE TAHMİN EDİYORUM KAĞIDA SÜRTÜNCE KAVRENGİ İZ BIRAKIYOR YANMIYOR ATEŞ TUTUNCA İŞLEMESİ PİRİNÇ İŞLEMEMİ ACABA???
0

0

BU FOTODAKİ TESPİKİN BÜYÜK OLAN TAŞINI ARKADAŞLAR KIRDI BÖYLE OLDU BUNUDA SÜRTTÜMÜZDE SİYAH-KAHVERENGİ İZ ÇIKARIYOR YANMIYOR HAKİKİ TAŞ YANİ BUDA OLTU DİYE TAHMİN ETTİK SİYAH OLAN OLTU BENZERİ BAŞKA HANGİ TAŞŞLAR VAR?
0

son fotomuzda EN SAĞDAKİ GRİ TESBİHİN GÜMÜŞ OLUP OLMADIĞINI NERDEN ANLARIM AĞIR BİŞEY AMA NE OLDUĞUNU ÇÖZEMEDİM

BİRDE ARKADAŞLAR HACDAN GELEN Bİ TESBİH DAHA VAR TAŞLARI BU FOTODAKİ SİYAH TESPİHE NAZARAN DAHADA BÜYÜK ODA ATEŞ TUTUNCA YANMIYOR AMA GARİP Bİ KOKU ÇIKARIYOR FİYATI MAX 30 TL DİR SİYAH RENKTE HAFİF LACİVERTİMSİMLİK VAR SANKİ BU ÖZELLİKLERDE HANGİ TAŞLAR VAR ??????? İMAMESİNDE 4 TAŞ VAR PÜSKÜLÜNDE YANİ

ECZACI

1205 Mesaj
11 Aralık 2011; 10:21:04 

bide bunlar var arkadaşlar
0

beyaz olan lüle taşı diye bi arkadaşım verdi kaç liradır tahminen
diğer siyahta konuda dediğim büyük taşlı oaln hafif ışık vurunca kırmızımsı oluyor ne taşı olabilir o acaba oltu mudurki hacdan geldi oda
0

0

bakın kırmızımsı

ECZACI

492 Mesaj
11 Aralık 2011; 19:07:39 

quote:

Orijinalden alıntı: Akin_Tr

0

0

fotolar buyrun
bi arkadaş verdi hacdan gelmiş tespih biraz ağırlığı var çakmakla yakıyım dedim erimedi hakiki taş ama kehribar demişler .
kehribarmı yoksa başka bir taşmı bilenler buyrun

Kehribari sicak suyun icerisinde biraz beklet. Suyun renginin degismesi gerekiyor. Eger suyun rengi degismezse kehribar degildir.

71 Mesaj
11 Aralık 2011; 19:48:55 

0

Bu tesbih satılıktır

Tbilisi State Medical University

83 Mesaj
12 Aralık 2011; 2:49:05 

arkadaşım tespih satan gümüşçü tarzı yerlere götür sordur

221 Mesaj
20 Aralık 2011; 9:13:07 

0

Bu Benim Ateş Kehribarım. Satın Alırken bende çok tereddüt ettim fakat gerçek olduğunu anladım.

şaayet yaktıgında dumanının çam kokusu gibi olması lazım. yada iğnenin ucunu ısıtıp hafif bir parça kazırıyıp onuda yakarsan kül oluyosa çabuk bitiyosa kalıntı bırakmıyosa kehribardır.

Piyasada çok çakma war. Örneğin önceden koku sıkılmış ipe diziyolar koksun diye çakmalar. ama çook yogun ve kötü koku verdiğinden anlaşılıyo sahte oldukları.
Birde sıkma kehribar lar var. bunlar ise ekmek kırıntılarından ekmek yapar gibi kehribar tozlarından sıkıştırarak tekrar tehribar görüntüsü kazandırıyorlar. Bunlarda tesbih taşlarının deliklerinden anlaşılıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TRanc3r -- 20 Aralık 2011; 9:17:49 >

Samsung 50D6500 LED TV - Samsung Galaxy NoteII - Samsung Galaxy Note
Viewpad 10E Tab - Seagate Maxtor 1.5 TB HDD
JDM ANKARA - S2000 KYD

3 Mesaj
8 Nisan 2012; 9:49:39 

0

Arkadaşlar hacdan hediye geldi 99 luk ucu gümüş , kehribarlar hakkında çok detaylı bilgim yok ama bu sabit renkmiş sanırım acaba bunu satsam ne kadar eder yerine sarı kehribar alıp kızartmak istiyorum

25 Mesaj
18 Haziran 2012; 15:44:24 

ilk gösterdiğin tesbih akik... taşımaya uygun değil, sıklıkla ip kırar...

gümüş görünümlü tesbihin danesini kağıda sürt iz bırakıyorsa gümüştür...

Ateş kehribarı tesbihin sahibi danelerin boyutunu yazarsan çok makbule geçer...

Son resimdeki tesbih katalin, lazerle renk vermişler...

85 Mesaj
18 Haziran 2012; 16:45:25 

Siyah renklli taş onix taşı var en üstteki taş da ya ceyd yada akik taşı

DH The Fast & The Furious FAN Club

16 Mesaj
26 Haziran 2012; 9:38:29 

quote:

Orijinalden alıntı: CodeX

Kehribari sicak suyun icerisinde biraz beklet. Suyun renginin degismesi gerekiyor. Eger suyun rengi degismezse kehribar degildir.

bu fotoğraftaki tespih kesinlikle ama kesinlikle kehribar değil... maalesef...
bilmiyorum forumun devamını okumadım balka bişeye bakarken karşıma çıktı yazayım dedim....
delil ispat filan bile söylemeye gerek görmüyorum...

kehribar o kadar nadir bişey ki. şu an internette yüzlerce sitede binlerce GERÇEK KEHRİBAR satılıyor. emin olun yeryüzünde bu kadar kehribar yok...

Bir iki bilgi vereyim...
Piyasada son dönemin moda dolandırıcılık yöntemlerinden Sıkma Kehribar'ın kehribar tozlarından elde edildiği yönündeki yalandır.
Sıkma kehribarın sıkma olan kısmı sadece adıdır.
1900 lü yıllardan önce Almanyada üretilen Fenol- Formaldehit plastiğine bizim atalarımızın verdiği isimdir.

Ancak bu bile sahtecileri durdurmuyor. çünkü gerçek sıkma kehribar bile antika bir plastik olduğu için son derece ama son derece kıymetli ve pahalı....
adamlar durmuyor ki, plastiğin bile sahtesini üretiyorlar.

daha söylenecek çok söz var.
Herkes her konuda uzman olduğu için kimseye birşey denmiyor. aslında bu kadar uzun yazmayacaktım bile..

16 Mesaj
26 Haziran 2012; 9:49:55 

quote:

Orijinalden alıntı: TRanc3r

0

Bu Benim Ateş Kehribarım. Satın Alırken bende çok tereddüt ettim fakat gerçek olduğunu anladım.

şaayet yaktıgında dumanının çam kokusu gibi olması lazım. yada iğnenin ucunu ısıtıp hafif bir parça kazırıyıp onuda yakarsan kül oluyosa çabuk bitiyosa kalıntı bırakmıyosa kehribardır.

Piyasada çok çakma war. Örneğin önceden koku sıkılmış ipe diziyolar koksun diye çakmalar. ama çook yogun ve kötü koku verdiğinden anlaşılıyo sahte oldukları.
Birde sıkma kehribar lar var. bunlar ise ekmek kırıntılarından ekmek yapar gibi kehribar tozlarından sıkıştırarak tekrar tehribar görüntüsü kazandırıyorlar. Bunlarda tesbih taşlarının deliklerinden anlaşılıyor.

Lütfen yanlış anlamayın yazacaklarımı....
ancak
kehribar tozlarının sıkıştırılıp kehribar yapılması diye bir yöntem maalesef yok.
Sıkma Kehribar denen şey yukarıda da yazdığım gibi antika bir plastiktir.
Üzülerek şunu da söylemey isterim,
ateş kehribar diye birşey de maalesef yok. o da sıkma kehribar türlerinden biridir.
sıkma kehribar tesbihin şu an piyasada bir kaç tane dışında satılıyor olmasına ise imkan yok. çünkü şu an için kehribardan bile kıymetli olması gerekir.

bir şeyin kokusunu kimyasal olarak elde etmek çok kolaydır. gül kokan tespih yapan ( ki 2 liraya satılıyor) çam kokulu mu yapamayacak.

gidip yüzlerce lira verip kehribar filan almayın. Eğer yolunuz polonyaya veya diğer baltık ülkelerine düşerse orada sırf kehribar satan kuyumcular var. oradan boncuk veya parça halinde alın getirip burda bir ustaya dizdirin. ancak o zaman emin olabilirsiniz.
7500 lira istenen sahte kehribar görmüş biri olarak söylüyorum bunu. ve bunu alan vatandaşa onca ısrarıma rağmen bana inanmadı kimyasal yolla anlaşılmasını sağlayan testler var, üşenmedi bana inat olsun diye test yaptı ve hem teste ve hemde tespihe verdiği paranın üstüne su içti...

bi düşünün kimsenin anlamadığı ve gerçeğini taklidinden ayırmanın uzmanlarını bile zorladığı bir şey bu kadar pahalıyken bu memleketin DOLANDIRICILARI BOŞ DURUR MU.

16 Mesaj
26 Haziran 2012; 10:02:08 

0

Yukarıdaki gerçek bir kehribar tesbihtir. maalesef bana ait değil çünkü ben daha alabileceğim fiyata gerçek kehribar bulamadım.

1205 Mesaj
26 Haziran 2012; 14:13:59 

quote:

Orijinalden alıntı: horsanali

bu fotoğraftaki tespih kesinlikle ama kesinlikle kehribar değil... maalesef...
bilmiyorum forumun devamını okumadım balka bişeye bakarken karşıma çıktı yazayım dedim....
delil ispat filan bile söylemeye gerek görmüyorum...

kehribar o kadar nadir bişey ki. şu an internette yüzlerce sitede binlerce GERÇEK KEHRİBAR satılıyor. emin olun yeryüzünde bu kadar kehribar yok...

Bir iki bilgi vereyim...
Piyasada son dönemin moda dolandırıcılık yöntemlerinden Sıkma Kehribar'ın kehribar tozlarından elde edildiği yönündeki yalandır.
Sıkma kehribarın sıkma olan kısmı sadece adıdır.
1900 lü yıllardan önce Almanyada üretilen Fenol- Formaldehit plastiğine bizim atalarımızın verdiği isimdir.

Ancak bu bile sahtecileri durdurmuyor. çünkü gerçek sıkma kehribar bile antika bir plastik olduğu için son derece ama son derece kıymetli ve pahalı....
adamlar durmuyor ki, plastiğin bile sahtesini üretiyorlar.

daha söylenecek çok söz var.
Herkes her konuda uzman olduğu için kimseye birşey denmiyor. aslında bu kadar uzun yazmayacaktım bile..

akik taşı kardeşim bu
araştırdım

ECZACI

1148 Mesaj
27 Ekim 2013; 20:36:19 

Arkadaşlar konuyu hortlatıyorum izninizle.

Kehribar tespihin çok değerli olduğunu öğrenince satın almaya heves etmiş ve birkaç siteye bakmıştım.
İyiki bakmışım zira sizin söylediklerinize göre bunlar kehribar değil bildiğimiz PLASTİK!

Bu durumda ben doğal malzemeden yana olduğum için gümüş yada oltu taşına yönelmem gerkiyor.
Ama istesek gerçek kehribarı bulamıyor muyuz?

221 Mesaj
29 Ekim 2013; 11:48:11 

quote:

Orijinalden alıntı: nicknick

Kehribar tespihin çok değerli olduğunu öğrenince satın almaya heves etmiş ve birkaç siteye bakmıştım.
İyiki bakmışım zira sizin söylediklerinize göre bunlar kehribar değil bildiğimiz PLASTİK!

Bu durumda ben doğal malzemeden yana olduğum için gümüş yada oltu taşına yönelmem gerkiyor.

selam.

En güvenilir yöntem eskici ve antikacılardaki tesbihlerdir. bu adamlar zaten ununu elemiş eleğini asmış adamlar oldukları için hile hurday la uğraşmazlar.
Güler yüz sohbet ve çay la beraber kendinize en uygun şekildeki tesbihinizi seçebilirsniz.

JDM ANKARA - S2000 KYD

221 Mesaj
29 Ekim 2013; 11:51:28 

Tavsiyem tesbihe başlarken ilk olarak ahşap grubu tesbihlerle başlayınız. Hem hilesi hurdası az olur hemde başlangıç için daha az maliyetlidir.

JDM ANKARA - S2000 KYD

984 Mesaj
29 Ekim 2013; 11:54:59 

quote:

Orijinalden alıntı: nicknick

Bir tanıdığım bir ustadan almakta. El yapımı gerçek kehribar, hatta ilanım vardı buyur; http://forum.donanimhab...099/f_//tm.htm#80612099

Şu an elimde yok ama lazımsa konuşurum.

Kehribar'da doğal malzemedir. Ağaç reçinesinin fosil halidir. Toprakta birikip yıllarca bekleyen reçine alıp işlemlerden geçerek temizlenir ve tespih haline getirilir. Birkaç çeşidi var ama en iyisi sıkma kehribardır, daha sağlamdır diğerlerine göre.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DaYWaLkeR -- 29 Ekim 2013; 11:57:29 >

LORD OF THE RINGS STORE

221 Mesaj
29 Ekim 2013; 14:41:11 

quote:

Orijinalden alıntı: horsanali

Lütfen yanlış anlamayın yazacaklarımı....
ancak
kehribar tozlarının sıkıştırılıp kehribar yapılması diye bir yöntem maalesef yok.
Sıkma Kehribar denen şey yukarıda da yazdığım gibi antika bir plastiktir.
Üzülerek şunu da söylemey isterim,
ateş kehribar diye birşey de maalesef yok. o da sıkma kehribar türlerinden biridir.
sıkma kehribar tesbihin şu an piyasada bir kaç tane dışında satılıyor olmasına ise imkan yok. çünkü şu an için kehribardan bile kıymetli olması gerekir.

bir şeyin kokusunu kimyasal olarak elde etmek çok kolaydır. gül kokan tespih yapan ( ki 2 liraya satılıyor) çam kokulu mu yapamayacak.

gidip yüzlerce lira verip kehribar filan almayın. Eğer yolunuz polonyaya veya diğer baltık ülkelerine düşerse orada sırf kehribar satan kuyumcular var. oradan boncuk veya parça halinde alın getirip burda bir ustaya dizdirin. ancak o zaman emin olabilirsiniz.
7500 lira istenen sahte kehribar görmüş biri olarak söylüyorum bunu. ve bunu alan vatandaşa onca ısrarıma rağmen bana inanmadı kimyasal yolla anlaşılmasını sağlayan testler var, üşenmedi bana inat olsun diye test yaptı ve hem teste ve hemde tespihe verdiği paranın üstüne su içti...

bi düşünün kimsenin anlamadığı ve gerçeğini taklidinden ayırmanın uzmanlarını bile zorladığı bir şey bu kadar pahalıyken bu memleketin DOLANDIRICILARI BOŞ DURUR MU.

Evet bende artik abanoz ve kuka topluyorum. Renklerinin yavas yavas degismesini izlemekde guzel oluyor. Bidaha kehribar almam. Ama aklimda bi tane narçıl almak geçmiyor degil.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

JDM ANKARA - S2000 KYD

1205 Mesaj
27 Şubat 2014; 10:55:47 

Konuyu hortlatalım bari,
Elimde rahmetli dedemden kalma çok eski, kehribar olduğunu düşündüğüm bir tesbih var. Manevi değeri çok yüksek, çünkü ondan kalan tek şey ama ne olduğunu da öğrenmeyi çok istiyorum. Anlayan arkadaşlar fikirlerini belirtirse sevinirim.
Bir de bende uzun zamandır sadece merak duymakla kaldığım hobiye başlamaya karar verdim. Yukarda @horsanali arkadaşın bahsettiği gibi ya baltık ülkelerinden ya da dominik'ten internet siparişi yoluyla kehribar getirtip dizdirmek istiyorum. Sanırım bir tesbih için 70-80 gr. yetiyormuş.
Saygılar.

1
0

HTC One M8 - HTC One M7
Pioneer 428XD, Denon AVR-1910, Popcorn Hour C-200,
Wharfedale Crystal 2.40 Front, 2.10 Rear, 2 Centre,
Seagate FreeAgentXTreme 1.5 TB HDD, Seagate FreeAgentGo 320 GB HDD,
D-Smart Next 9900 CIS, Digiturk Plus HD, Logitech Harmony 785, HP Pavilion DV5000

16 Mesaj
3 Mart 2014; 12:06:50 

quote:

Orijinalden alıntı: blackice_serkan

Konuyu hortlatalım bari,
Elimde rahmetli dedemden kalma çok eski, kehribar olduğunu düşündüğüm bir tesbih var. Manevi değeri çok yüksek, çünkü ondan kalan tek şey ama ne olduğunu da öğrenmeyi çok istiyorum. Anlayan arkadaşlar fikirlerini belirtirse sevinirim.
Bir de bende uzun zamandır sadece merak duymakla kaldığım hobiye başlamaya karar verdim. Yukarda @horsanali arkadaşın bahsettiği gibi ya baltık ülkelerinden ya da dominik'ten internet siparişi yoluyla kehribar getirtip dizdirmek istiyorum. Sanırım bir tesbih için 70-80 gr. yetiyormuş.
Saygılar.

1
0

fotoğraflardan birşey demek kolay değil. Ama ilk fotoğrafta sarı renkli olan tesbih tanelerin renkleri birbirinden farklı görünüyor. eğer ışıktan kaynaklanan bir sorun değilse farklı tonlarda renkler var ki bu iyiye işaret. yani bir ihtimal kehribar olabilir. eskiyse kehribar olma ihtimali yüksek, 50-60 senelikse % 90 kehribardır.
ANCAK :)
bendeniz nacizane kendi çapımda bir koleksiyonum var. içinde çok nadir malzemelerden yapılmış olan da var, çok paralar verdiklerim de ama keşke onların hepsinin yerinde dede yadigarı bir plastik tesbih olaydı :)

1205 Mesaj
3 Mart 2014; 17:23:17 

Renk ve desenler farklı üstad. Aynen dediğiniz gibi basit bir malzeme de olsa manevi değeri büyük. Zaten satmak gibi bir niyetim falan da yok ama merak sadece. Ankarada meşhur bir tesbih ustasına resmi gönderdim Katalin olduğunu söyledi. O da mantıklı geldi bana. Diğeri de manda boynuzu imiş. Taşların 100 yıldan eski olduğu söylendi bana, fakat yeni dizildi, dağılmış haldeydi. Tabii hediye olduğu için bu da çok kıymetli.
Konunun hareketlenmesi dileği ile.
Selamlar.

Bu mesajda bahsedilenler: horsanali

HTC One M8 - HTC One M7
D-Smart Next 9900 CIS, Digiturk Plus HD, Logitech Harmony 785, HP Pavilion DV5000

0 Mesaj
15 Mart 2014; 11:18:08 

Merhaba arkadaşlar benim annemin çeyizinden kalma bir tesbihim ik bir tesbih var anneme sordum 50 60 senelik bir tespih acaba bu kehribarmı bi arkadaş yakmamı söyle yaktım ama çam kokusu deyil deyişik bir koku geliyor sizce bu ne taşı teşekürler...
1
0

1205 Mesaj
15 Mart 2014; 12:25:14 

Ustalar daha iyi anlar, bakmak lazım ama muhtemelen katalindir ve o da kıymetli bir malzemedir.

HTC One M8 - HTC One M7

0 Mesaj
15 Mart 2014; 13:08:30 

Aynen dediGin gIbı burda kí ustalara soruyum daha mantıklı olur tesekùrle r

Bu mesajda bahsedilenler: blackice_serkan

Uzaklaştırılmış
11 gün cezanın,
9 sa. 45 dk. kadarı kaldı.
15 Mart 2014; 16:04:43 

quote:

Orijinalden alıntı: Acrph0bias

0

Bu tesbih satılıktır

o ne la öyle

0 Mesaj
12 Aralık 2014; 21:46:33 

Merhaba arkadaşlar Dedemin babasından kalma bir tesbih Hacıdan geldiği ve en kötü 80 - 100 yıllık olduğu söyledi babannem acaba ne taşı ? kehribar ihtimali yok fakat ne taşı olduğunu merak ediyorum cam gibi taşları ses çıkarıyor çekerken
0

7164 Mesaj
13 Aralık 2014; 0:11:30 

Bilirkişi çağıralım.

Bu mesajda bahsedilenler: @7nbitirdin Bu mesaja 1 cevap geldi.

AKIL PLANLAR YAPARKEN KADER GÜLERMİŞ.

1929 Mesaj
16 Aralık 2014; 3:20:37 

quote:

Orijinalden alıntı: 06_EMRE

Bilirkişi çağıralım.

Pek tesbihden anlamiyorum

Ankara Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği 🔱
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Konu Dışı Özel » Kehribar tesbih nasıl anlaşılır? yardım
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.930