Şimdi Ara

Kısa Uzun Dönem 1. Komando Tugay Komutanlığı KAYSERİ Olanlar Gelsin

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
364
Cevap
4
Favori
116.091
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

KASIM 6 DA TESLİM OLACAĞIM

1 İNCİ KOMD.TUG. K.YRD.LIĞI HV.İND. VE KOMD.EĞT.TB./KAYSERİ MELİKGAZİ

NASIL BİR YER

CEVAPLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER
  • Hava indirme dediği yürüyüş yapacağınız bölüm, paraşütle ilginiz yok
    usta birliği ise 1.2 yada 3. bölük şeklinde bilgi varsa dağ kamondo bölüklerine düştün demektir. elinde silah geziceksin

eğirdir dağ komando okulunu bilir misin?
    oradaki eğtiim şartları ile burasını kıyaslarsan kayseri çok kolay kalır
    komando eğitimleri zorlamıyor insanı bildiğin gibi değil
    internetten bak. kışla dümdüz nerdeyse adamlara nerde eğitim yapacak?
    bir iki dere yatağı var işte oraları mevzi yapıp küçük ölçekte tatbikatlar yapıyorlar ancak. akşam 8-10 arası saatlerce kışla içinde tur attırıyorlar. bugün şunu yaptık bu nedir felan askeri eğitimler verip duruyorlar

bir acemi şikayette bulunmuş komutanlığı
    ben buraya geldiğim zaman hakiki komando eğitimi alacağımı zannetmiştim, hiç de öyle olmadı diye

tabur komutanı çıktı, kışlamızın şartları keşke daha fazla elverişli olsaydı diye

durum böyle
  • @turkay23

hasta olsanda nöbetlere gitmen gerekli
    revirden raporun yoksa durum böyle

kimi zaman 5-10 iğne verirler, o zaman nöbettende eğitimden de yırtarsın
    bu olmazsa sadece ilaç verirlerse ve raporun yoksa durum ortada

ben çok hasta oldum. grip nezleydi genelde. sıkı giyindim ve soğuktan korunmak için birçok ürün aldım

5-10 arası kalın siyah çorap
    en az 1 tane sarı renk kazak
    1 yada 2 tane sarı içlik(ben polar almıştım ve güzeldi. fakat daha kalitelisi belki vardır)
    1 tane termaform (yeşil renk içlik. oldukça incedir fakat atletin üzerine giyerdim, üzerine sarı içlik üzerine gömlek, üzerine parka :) belki içliğin altına kazak bile olabilir. soğuklara bağlı.
    en az 2 tane eldiven al yeşik renk olsun. bildiğin yün eldivenler var fakat polarlı eldivenleri tavsiye ederim
    poları giy, üzerine de yün eldiven biraz daha iyi oluyor. ben nöbetlere ve intikallere böyle gittim hep.

kar maskesi zaten olmazsa olmaz. polarlı ve yün olanını da taşırdım. intikalde hava soğuksa komutana bakmam indirim yüzüme öyle giderdim. bildiğin özel harekatçı gibi elinde silah hoş duruyor, tavsiye ederim :D

dağ tepe bayır gezmek için 2 tur yapacaksınız.
    zincideredir bu. hepsi de usta birliğinde gerçekleşir. köşk kışladaydasanız eğer
    15-20 gün şeklinde 2 tur atacaksınız zinciderede kalmak için

orası da bir kışla fakat tugay komutanı orada yer alır.
    dikkatli olmak lazım

nöbet olmaz çünkü misafirsiniz. eğitimler hep vardır, çarşı izinleri vardır.
    sanırım adı general vecihi kışlasıydı, zincirede diye geçer.
    2 tane er erbaş gazinosu var LCD televizyonlar, tostlar, dönerler, süpermarket edası ile kantin. bolca ankesörlü telefon. 24 saat korunaklı kışla :D

tel örgülerden çıktıktan sonra kendinizi ya zinciderede bulursunuz. 100 metre kadar derinlikte akan bir nehirdir.
    ordan karşıya geçer yol alırsınız, dağlarda gezer vakit geçirirsiniz.

kışlanın diğer tarafından çıkarsanız çalı çırpı yakacağınız ve hazır mevzilerin olduğu bölüme gidersiniz. orada bazı askeri eğitimler anlatılır (acemilere) siz vakit geçirirsiniz genelde. 12'ye doğru yemek için geri dönersiniz

kışlanın diğer bölümünden çıkarsanız orası terk edilmiş köyün içinden geçeceğiniz ve ali dağına doğru yol aldığınız bölümdür. internetten zincidere ve ali dağı aralığına bak gidiş 3-4 saat alıyor. yaya tabiki elinde silah sırtında sırt çantası.

şahsen ben sırt çantasının sağ tarafına 1.5'luk fanta sol tarafında 1.5'luk su, sırtımdaki çantaya askeriyenin verdiği akşam yemeği kumanyası ve yine bir miktar su, ön taraftaki hücum yeleği cephaneliklerine meyve suları, bisküviler, mentoslar alarak, gayet piknk havasında dağa çıkmışlığım var. çıkarken kolay da inerken biraz zor, hafif kaygan :) ön tarftaki ile aranı açma 5 metre olan takip mesafeni koru gerisi kolay sadece yürüyoruz.

unutmadan su taşımak normalde yasak, sadece ali dağına çıkarken serbest. fakat biz her türlü taşıyorduk komutanlarda bir şey demiyordu. yanına mentos şekerinden al susuzluğa iyi geliyor.

koğuş dolaplarına yabancı madde koymamaya çalış (selpak, şekerler, yiyecekler) bunlar olmamalı
    yada yapacaksan az bir şey yerleştir. her zaman dolaplar denetlenebilecekmiş gibi düzenle öyle ayrıl koğuştan.
    kamuflajların için sağlam askılık al ve askılık için örtüler vardır. fermuarlı. tavsiye ederim ben kullanıyordum.

fakat bizim kışla bir süre sonra şeffaf askılık örtüsü kuralı getirdi. dikkatli olmazsan yırtılıyor benim kumaş askılıkta sivil eşya deposuna gitti.

her sabah botlarını güzelce boya, traşını güzelce ol.
  • akorr A kullanıcısına yanıt
    3ümüzde acemilik-usta aynı o zaman kardeş
  • @Azrubel

bak ben askere gitmeden önce 80 kiloydum
    o kadar zengin yemekleri varki istediğin kadar ekmekle ye
    teskereyi aldığımda 72 kgdım

çarşı izinlerinde ne kadar aşırıya kaçsanda bunların eğitimleri her türlü kilo vermeni sağlıyor.

bir kısa dönem vardı. hafif kiloluydu. onu bankamatik kartı dolum gişesine verdiler. sanırım bir o kilolu ayrıldı :)
    şahsen ben süzüldüğünü göremedim. sırf yürüsen bile yarıyor yahu bu kışla

lahmacun fırını ve döner burger bölümlerini tavsiye ederim yine de bir dene.
    büfelerde çok çeşitli tatlılar, bitki çayları, siyah çaylar mevcuttur, pohoça ve dondurulmuş tostlarda seni bekliyor
    nescafeler

kantinde dondurmalar :)
    cipsler çekirdekler, kolalar, fanta, enerji içecekleri, sigara :)

ankesörlü telefonlar için kartlar 4 TL'di sanırım şimdi ne oldu bilmem
    satın alırkenüzerindeki rakama iyi bak bazen acemilere 5 TL ye sattıkları da oluyor.
  • SGK'ya hem gitmeden sülüs ile döndükten sonra da tezkere ile başvurmak gerekiyormuş aksi takdirde GSS primi kiltliyorlarmış, askerlik yaparken devlete de borçlanmış oluyormuşsun. Bir de KYK'ya kredi borcunuz varsa bu 6 aylık dönemde TEFE farkı olmadan borç erteletme yapabiliyormuşuz yine aynı prosedürü kullanarak.
  • askerlik ayak durma, iştimalara katılma ve bekleme sanatıdır
    bunu bolca göreceksiniz

sabah 5:30 gibi kalk
    traş ol, botlarını boya, kamuflajını, hücum yeleğini giy. hücüm yeleği varsa silahı mecbur almak zorundasın.
    acemiler varsa eğer bölükte takım eğiticisiysen başında dur mıntıkayı kontrol et.
    kahvaltı sabah 7:00'da, komutanlar 8:00'da iştimaya katılır fakat yarım saat kadar önceden hazır olmak gerekebiliyor.

8:00'dan sonra eğitim alanına marşlar, uygun adım eşliğinde, gür sesle gidilir
    bugün ne var eğitimde saat saat yazılıdır. gelir size anlatırlar yaptığınızı görmek isterler
    olmazsa tekrar. çay pohoçaları mololarda alın, devrelerinize ısmarlayın 50 kuruş bir şey her ikisi

8:00'dan 12:30'a kadar böyle geçer öğlen saatlerine doğru yemekhane yanına gelir sırada beklersiniz.
    mutfaktan yemek geldiği zaman sıra ile girersiniz, elinizde çukur, yassı tabaklar, çorba kasesi
    yemek masasının üzerinde tatlı, turşu, meyve, helva... gibi bunlardan bir tanesi mutlaka olur
    ekmek biterse gidip alırsınız sınırsız.

saat 14:00'de mesai başlıyor ve erkenden sizi dikerler bir yerlere
    yemekhane yanı yada eğitim alanı her ikisinden biriydi bizde
    bölük komutanı gelir, meraba asker,nasılsınız sağol. zaten hep aynı şeyleri söyler.
    arada bir eğitimi kontrol eder. öğleden sonraları genelde eşofmanlısınız. tabiki öncesinde üzerinizi değiştireceksiniz
    beyaz çorap ve spor ayakkabısını atlamayın, sarı çorap olmuyor.
    spor atleti vardır gri renkte onun üzerine eşofman üst ve altını giyersiniz.
    askeriye tarafından verilecek 1 çanta dolusu malzeme arasında bunlar var.
    eğitim için kısa şort bile veriyorlar. biz o günleri göremeden geleceğiz
    çünkü mayıs ayından sonra havaların ısınması ile geçiyorlar. milletin bacak kılları felan meydanda geziyor :D

neyse öğleden sonra yani 14:00'dan itibaren açma germe hareketleri başlar.
    mekik, şınav, ipten atlama, düz yada tempolu koşu olabilir.
    siz koşarken tel örgülerin hemen yanından geçen üniversiteli gençliğe dikkat edin.
    o kadar yakınınızda olacaklar.

silahlar sizlere teslim edilmişse haftada bir gün temizliğini yaparsınız
    tüm parçalar çıkartılır, tek tek temizlenir. şişe benzer bir metal vardı onun gelmesini sürekli beklerdik
    tüm bölükte 2-3 tane ancaydı. temizlikten sonra yüksek tutuş yaptırırlar. topluca kontrol yapılır birkaç saniye ancak alır

bazen eşofmanlıyken gidersiniz çöp toplayanların başında durursunuz
    bazı zamanlar komutan emir verir, bölükler arası koşu yarışması olacak
    kronometre ile zaman tutulur.
    3 km'yi 13 dakikada koşmuşluğum var.
    oldukça zorluyor bu sebeple ilk baştaki koşulara değer verin kendinizi geliştirin.
    tempo zamanla artacaktır. öğlen arası da fazla bir şey yemeyin. tıkanıp kalıyorsunuz spor yaparken :)

14:00 17:30 arası böyle geçer yemek hane yanına gelirsiniz. fakat yemek akşam 7:00'da çıktığı için bir miktar serbest olabilirsiniz.
    telefon, kantin, büfe koğuşa girip uzanabilirsiniz. eşofmanlı kalırsınız ve kamuflaja pek gerek yoktur tabi intikal, gece nöbeti felan varsa o başka.

akşam 7:00'da komutan gelir sayıyı alır, tek tek girerseniz ve yemeği yedikten sonra yat iştiması şu saatte derler dağılırsınız istediğiniz yere.
    acemilikte öğlen arası yorgunluktan atılıp kalan kısa dönemler vardı. görseniz acırsınız :D tek yaptıkları yürümek yani bünye bu tempoya zamanla alışıyor tabi.

akşam 9:30 gibi nöbetçi astsubay gelir, yat iştimasını alır, silahları, acemi ve kadroyu sayar gider yatarsınız.

sabah iştiması
    öğlen yemeği iştiması
    ikindi eğitim için iştima
    akşam yemeği iştiması
    akşam yat iştiması

bunlar normal olan 5 tane

bunlara ek olarak
    tabur iştiması
    kışla iştiması
    çarşı izni iştiması
    nizamiyenin orda bir daha kontrol ederler

bu arada kantinden çarşı izni için küçük defter satın alın mutlaka
    acemilikten sonra işe yarayacak. bölük yazıcısı dolduruyor ve ondan teslim alıyorsunuz.

bazen şu olabiliyor. çarşı iznine çıkmak için hazırlanıyorsunuz nöbetçi astsubay elinzideki belgeleri tek tek imzalaması gerekiyor bu atlatılmış olabilir.
    son dakika da gidip önüne getirilebilir. yada koğuşları tek tek gezip, yatakların iyi toplanmadığını görürse eğer. gidin toplayın yoksa çıkartmam giyebilir

nizamiyede sakallarınız kontrol edilebilir
    elleri ile her tarafınızı ararlar öyle çarşıya çıkarsınız.
    girişte de aynı. ayakkabı içine telefon yada bir şeyler saklamanıza karşın zıplamanızı isterler
    bazen boyun cüzdanlarınıza bile bakabilirler. künyeleriniz siz nereye gidiyorsanız her zaman boynunuzda olsun.

çarşı izninden de biraz bahsedeyim

otobüsler için tek yada birkaç kullanımlık kartlar vardır. kayseriye ilk geldiğiniz zaman gidin büfeden satın alın.
    taksiye binerim olur diyorsanız da siz bilirsiniz. otobüslerde para geçmiyor. taksiler genelde hep hazır izin günlerine doğru. 5-7 kişi sıkıştırıp gidiyorla genelde
    bizim zamanımızda kişi başı 3 lira alıyorlardı şimdi bilmem.

çarşıya geldiğinizde cumhuriyet meydanı civarında inersiniz. kayserinin et yemeklerinin satıldığı
    kebapçılara, lider restaurant açık büfe, kayseri forum, pideciler, komando çarşısı, internet kafeler buralara gidin derim.

ne zaman geri döneceğiniz elinizdeki belgede yazılı. yarım saat öncesine doğru geri dönmenizi öneririm. haftasonları da bazen tabur iştiması olabiliyor.
    benim birkaç kez başıma geldi. zor yetiştik. sivilleri askeri dolaba koyamıyorsunuz. sivil eşya deposu açık olmalı ve yüzlerce çanta arasından bazen sizin çanta farklı yerlere gidebiliyor :)

çarşıda zaman su gibi geçer, devrelerinizle takılın
    biz birkaç defa sinemaya gitmiştik. saat 13:30'da filme girip kışlaya 4:30'ya doğru geri dönmüşlüğümüz var. yetişiliyor.

internet kafeye ilk gitmek istiyrosanız acele edin. sizinle beraber uzun dönemlerde çıkar çarşıya ve ilk gelenler kapar, sırada beklersiniz.

haftasonu olduğu için kışlaya girince sivilleri çıkarır, eşofmanları giyersiniz ve o şekilde de yatarsınız.
    genelde nöbet, kışla iştima olmadığı zamanlarda haftasonları güzel geçer.
    ayrıca isterseniz koğuşlarda yatabiliyorsunuz.
    bazen koğuşçu yada komutan gelip dışarı çıkartabiliyor olabilir.
    vakit bulursanız yatın. kalemli radyonuzu açın müzik dinleyin, cep kitapları satın alın
    hiltonun hemen altında bir AVM vardı. gıda, temizlik ürünleri satar. almerdi sanırım adı
    orada halen varsa çok sayıda cep kitabı var vakit geçirmek için birebir
    yada roman alın acemilikte size karışan yok kışlada okuyun.
    usta birliğinde dolaplarda kitapları saklamak istiyorsanız, kirli ve temiz çamaşır torbaları önde gözükür. onların arkalarına koyun
    üzerine de birşeyler getirin. dolap içinde olanlardan
    traş çantanız olabilir.

askeri spor ayakkabılar dayanıksızdır.
    top oynamadığım halde ön tarafı son zamanlara doğru dağıldı gitti.

size verilen silah, hücum yeleği, kamuflaj üzerinize zimmetli ve sakın kaybetmeyin.
    eğitim arasında mola verildiğinde 3-4 kişi bir araya gelir silahları çatarsınız.
    eğer ortada bir tek sizin silahlarınız varsa işinizi çabuk halledin silahları kontrol edin.
    silah çalınması genelde olmaz zaten seri numaraları belli kim ne yapsın
    fakat o size emanet yere düşer, ıslanır, içine toz kaçarsa temizleyecek kişi de sizsiniz.

eğitim alanlarında barakalar vardır ve eğiticiler için özel bir oda
    orada eğitim notları, elektrikli ısıtıcı, oturacağınız yerler var.
    soğuk zamanlarda dışarı hiç çıkmamak isteyebiliyorsunuz fakat düdük çalınca mecbursunuz :)

eğitici olursanız düdük yanınızda olmak zorunda. arada bir lazım oluyor.

yemin töreninden sonra on başı oluyorsunuz ve artık acemi değilsiniz
    gittiğiniz yerdeki en üst kademe uzun dönemlere saygı duyun mutlaka
    oranın ağası onlar fakat siz onların alt devresi değilsiniz. size devrecilik yapamazlar.

askerin bilgi defterinde dilekçe örnekleri yer alır.
    şikayetiniz olursa yazıcıdan kağıt kalem alın ve oradaki gibi doldurun.
    bölük astsubayına teslim edebilirsiniz.

kavgaya karışmayın tavsiye etmem
    hava indirme usta birliğindeki uzun dönemler aralarında tartışmış ve yumruk yumruğa girmişler birbirine
    ağız dalaşından çıkar zaten bu olaylar. mesele büyüyor birisi revirlik oluyor.
    tabur komutanı o iki kişiye ceza verdiği gibi tüm hava indirme bölüğüne süresiz çarşı iznini kilitleme emri veriyor
    bölük içinde hedef adam olmak ve huzursuzluk oluşturmak için bundan daha iyisini bulamazsınız.

silahlı nöbetlerde şarjörü g3'e takmadan kulede beklersiniz ve hareketlilik olduğundan emin olun ondan sonra takın.
    tilki köpek felan hep geçer onlar sorun değil. 2 ayaklı koşan birisi var mı ona dikkat :D
    bu tip durumlara hazırlık için kulenin içindeki sizleri yönlendiren maddeleri dikkatlice okuyun
    2 uyarıya karşılık vermeyini vurma hakkınız var. uyarı atışları ikazlar düdük çalma felan bunları bilin, başınıza gelebilir.

nöbet kulesi içinde telefon, AMM (acil müdahale mangası tuşu) telsiz ve metal çubuğun yerleştirileceği bölüm var sinyal göndermek için
    AMM destek için kullanılır, aynı zamanda telsiz ile de durumu rapor etmeniz gerekebilir. hani saldırı durumları, kaçak varsa felan

telsiz kuleye ilk geldiğiniz zaman bazı terimler ile diğer hattaki komutan ile konuşmalarınızdır öğrenirsiniz.

telefonu kaldırınca otomatik karşı taraf aranır telsiziniz çalışmıyorsa lazım olabiliyor.
    sizi arayabilirler. alo, buyrun efendim demek yok :)
    piyade onbaşı yada piyade çavuş ali veli emret komutanım!
    birkaç soru sorabilir. sorun var mı. kaç kaç nöbetindesiniz falan filan.

devriye araçları siz nöbetteyken sizi kontrol etmek için sürekli gelecektir
    genelde 2-4 saat aralıklarla nöbetçi astsubay yada nöbetçi subaylar geliyor.
    araç farlarına dikkat edin.

kaskınız başınızda olmalı ve çenenizden bağlamalısınız.
    çelik yelek üzerinizde ve silahın kopçasını omzunuza alarak çapraz tutuşta beklemelisiniz.
    şarjör silahta değil, hücum yeleğinde yer alır.

gece ve gündüz nöbetleri vardır. ve bazı uzun dönemler şarjörün içindeki mermileri tek tek çıkartır
    canım anam gibi bir şeyler yazarlar :D o sırada devriye gelse hapı yuttu, devriye 24 saat içinde belirsiz zamanlarda gelir.
    yani şarjör mermisi ile oyun oynamayın. onların gramajları size verilmeden önce tartılıyor ve dönüşte yine tartılıyor.

şimdilik bu kadar ordan burdan yazıyorum detaylandırıyorum.
    yazdıklarıma dikkat edin ve bu da mı başımıza gelecekti diye hayıflanmayın bizim gibi.
    biz çok mantıksızlık gördük kışlada, çok isyan ettiğimiz oldu, çok güldüren olaylarda
    bunlar hep olacaktır.
  • bunlara bende kafa yormuştum
    botun çalınmasın bot kilidi al diyenleri dinledim 2 bot kilidi alarak gittim
    fakat 1 kere kilitledim onda da isteyen bunu kesici bir şeyle keser yine alır alacağını diyerek vazgeçtim
    çevreme baktığımda botunu kilitleyen birkaç kişi görebildim.
    2 bot kilidi 1 askeri 1 sivil çanta kilitlenmesi için yeterli oldu
    bazıları şifreli kilit almıştı istersen alabilirsin

botuda kilitlemek istiyorsan 3 tane al. anahtarlarıda devamlı yanında taşı
    her kilit için 1 er anahtarı bir çengele tak, zaten 2 şer anahtar oluyor her kilit için
    istersen de şifreli al. önemli olan birileri de bot kilidi alıyorsa, seninkini açamamaları gerekir.
    basit 1 liralık kilitleri almaman işte bu yüzden önemli

benim yaptığım gibi 2 bot kilidi alarak da işi halledebilirsin
    sivil çanta ve askeri çanta için gerekli bot içinde istiyorsan 1 tane daha al
    en az 2 tane gerekli
    askeri çanta genelde ilk hafta içinde sana verilecek, çevrede uzun dönemlerden bazıları bu çantaları karıştırabilir
    özellikle millet yemekte yada dışardayken :) kilitle rahat et
  • quote:

Orijinalden alıntı: turkay23

Beyler biz şimdi iç çamaşırını açık yeşil alıcaz değilmi.çoraplar siyah.yün içlik buldum sarı gibi açık sarı.olurmu bunlar

piyade usta ve acemi birlikleri, hava indirme acemi ve usta birliğinde 2 sene öncesinden itibaren sarı atlet, sarı don :) sarı çoraba geçtiler.

şu anda yeşil iç çamaşırı var diyenleri görürseniz sorun derim. benim bilgilerim 2 sene öncesine dayanıyor
    fakat arada bir gördüğüm uzman çavuş, astsubayların yeşil iç çamaşırı giymediklerini söyleyebilirim.
    sarı kamuflajın altında yeşil sırıtır. bende ilk seferinde almıştım gittiğimde herşeyin sarı olduğunu gördüm. gittim kantinden aldım sarıları

bir iki mesaj öncesindeki iç çamaşırlara bakarsan sarı olduğunu göreceksin
    termaform (soldaki) yeşil fakat bu sorun değil
    atletin üzerine yeşil termaform üzerine sarı polar içlik yada sarı yün içlik üzerine gömlek ve parka olabilir tabi.

sarı olsunda hangi türden imal edildiği önemli değil olur tabi
    yeşil olsada, üzerine sarı giyersin kamufle edersin. tabi yeşilleri göstermemeye çalışmalısın.
    gömleğin kenarından felan gözükmesin

spor ayakabbası ile beyaz değil sarı çorap giyen bir uzun dönem komutandan dayak yemişti
    yazmakta fayda var belkide

bot giyecekseniz dıştan görünen çorap sarı olmalı. sarının altına siyah çorap giyin. siyah kamufle olsun
    spor ayakkabısı giydiyseniz çorabınız beyaz olmalı. beyazın altına isterseniz siyah çorap giyin fakat beyazın üzerine siyah giymek yok :)
    sivil ayakkabı giyecekseniz hiç bir mahsuru yok istediğini çorabı giyin.

üzerinizde kamuflaj varsa sarı iç çamaşırlar
    üzerinizde eşofman varsa astarlı fermuarlı eşofman üstünün altına gri atlet giyersiniz. spor tshirti gibi bir şey bu
    bence gayet güzel. şahsen bundan 1 tane size verilecek. fakat 1-2 tane daha kışlada almanızı önereceğim.
    öğleden sonraları koşma ihtimaliniz var. belki ilk 1-2 hafta içinde olmayabilir bu fakat sonraki tarihlerde olabilir.
    terleyeceksiniz ve her gün yıkama gibi şansınız olmayacak.

kışlada da olsa, çarşı izninizde de olsanız künyenizi, askeri kimliğinizi her zaman yanınızda bulundurun.
    künyenin plastiğini mutlaka takın yoksa ses yapar ve dikkat çekersiniz.
    künye boynunuzda olmalı her zaman. kimlik boynunuzdaki cüzdanda dursun.

EDİT: Azrubel, ben bir çanta dolusu eşya ile kışlaya gittim.
    bolca malzeme aldım, askeriyenin verdikleri ile idare edilebilir.
    yani sadece traş takımını alıp gitsen bile olur bu iş
    fakat verdiği tüm malzemelerden en fazla 2 şer tane alabiliyorsun
    kazak yada sağlam içlik vermiyor.
    bot boyası vermiyor diye hatırlıyorum
    şahsen ben 2 yada 3 bot boyasını 6 ayda bitirdim.
    sen tedarikli git yinede

inan verdiği malzemeler 1 a4 kağıdına sığacak kadar :)
    aklımda olsa çoğunu yazmak isterdim fakat verdiği 1 çantayı rahatlıkla dolduruyor
    maddi imkanın varsa yazdıklarımdan yola çıkarak bir miktar tedarikli ol derim
    yada traş takımı, bot boyası, sıcak tutacak bir şeyler (içlik, çorap) vs alıp çantanın bir kısmını doldur öyle git derim.
    fakat illaki kantinden o eksik olanları almak isteyeceksin

askerdeki ilk gün akşam yemeğinden sonra kayıt olmak için er-erbaş gazinosuna gittik.
    tuvalete bile çıkmaya izin yok. birkaç saat önceden götürmüşlerdi :) o mantık yani
    kantin içinde ertesi gün oldu ve biraz mola verdiler. kantine gittik bir iki bir şey aldık
    onlar izin verirse gidebiliyorsunuz kantine.

lafın özü bir miktar tedarikli git derim
    5 er tane almak istemiyorsan bence en azından 1 er tane al derim yanına
    çarşı izni yada kantin ile biraz daha alabilirsin ihtiyaçlarını

sormak istedikleriniz olursa çekinmeyin
    şurda 1 hafta kadar zamanınız var. araştırın iyice forumu
    aklınıza takılanları da sorun :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adnan032 -- 29 Ekim 2014; 23:00:19 >
  • Bu postu canli gorunce sevindim :) 349.KD olarak 156 gunum burda gecti.
    Bir usteki mesaja cevap vereyim, anahtar tasimak yasak degildi, bir tane boyun cuzdani al parani kartlarini anahtarlari oraya koy.
    Ayrica benim dolap kutuphane gibi idi 10-15 kitabim vardi, hepsini de carsidan alip iceri soktum. Bi sikinti yok o konuda.
    Kisa donem iseniz ya silahci olun ya da viziteci ( revirci) egitim cavusu olursaniz cok zor :/

Hayirli tezkereler herkese..
  • @Azrubel
    anahtarlar cüzdanın fermuarlı yerinde olsun. yasak değil. nerde tutalım ki dolapta mı :)
    usta birliğine geçince bölük astsubayına gidiyorsun. komutanım 2 kitap almıştım, onaylamamız mümkün mü diyorsun. arada bir gidip ne oldu bizim kitap işi demiyorsun. haber gelmezse ondan onay almadı demektir. suç ve cezayı bizim bölük astsubayı biraz kanlı buldu. bende tam kitabı almışım :)

poşet muhabbeti var. bize de çok diyen oldu. sizin birliğe yeni gelen acemiler varsa onların böyle konuşmasına izin vermeyin.
    kadro yapıyorsa bunu dikleşmenin alemi yok. yani bir arada kalacaksınız uzun bir süre. bence duymamaya çalışın.

uzun dönem, kısa dönem bir arada kalıyor. küçük bir koğuş olursa belki kısaları ayrı yere alabilirler.
    usta birliğindeki ilk 20 gün kadar böyleydi. rus koğuşu 3. bölük asma kat bilen bilir.
    oldukça soğuktur, kaloriferler kendini bile ısıtmaz doğru düzgün. dışarısı kar, buz dolu üstümüzde bir tane yorgan yetmiyordu.
    sonradan orayı silahlık yaptılarda uzun dönemlerde aynı koğuşa geçtik.

fakat sorunlarda bu dönemde çıktı hep. sigara içen uzunlar, tartışmalar, dolaptan hırsızlıklar. kim çaldıysa artık.

@heraclitus
    gel gel biraz daha hareketlendirelim bu postu :)
    10-15 kitap mı? hepsi komutan tarafından onaylı mıydı?
    tabur yada bölük içinden komutanlar gelip aramalar yapıyorlardı bizde.
    gerçi ağırlıklı acemilerin olduğu dolaplar aranırdı.

aynen revircilik iyidir.
    silahçı geceleri uyanık olur, nöbetçileri uyandırırdı zamanında. gündüz de yatar.
    gündüz kollukçusu kıyak iştir.
    yazıcı bence olmayın :) askeri dizilerdeki gibi durum yok ortada. her türlü iş verebilirler size.
    ana kriter komutanları mümkün olduğu kadar az görebilecek işleri kapmaktır.
  • Ben ucak ile gitmistim. Ordan merkeze taksi ile gectim sonra da otobus ile kisla. Otogari bilmiyorum ama link buldum sizehttp://cbs.kayseri.bel.tr/Ulasim.aspx burdAn bulursunuz sanirim
  • Azrubel kullanıcısına yanıt
    Evet aynı yerdeyiz sanırım. Kayseriyi bilirim ben orda okudum. Bakalm ikinci perdeyi açıcaz orda :)
  • otogardan direk üniversite yada talas giden otobüs varmı bilmiyorum.
    otogarda inip, şehir merkezine gitmek yada otobüsünüz şehir merkezine geçme imkanı varsa direk cumhuriyet meydanında inmenizi öneririm.

kalenin olduğu bölümde duraklar göreceksiniz, ordakilere sorun bu otobüs nerden kalkacak diye.

vaktiniz varsa komando çarşısını gezin derim. ilk gördüğünüz eşyayı almayın
    esnaflar arası fiyat farkı oluyor. (kayserili uyanıktır)
    bilet satın alınacak yerlerde kaleye yakında bulunuyor.
    ayrıca hiltonun civarında da bulabilirsin. otobüs duraklarının orda 3-5 binişlik kart alın derim.

kışla yanına gelen taksiciler halen devam ediyormu bilmiyorum
    7-10 kişi bir taksiye bindiğimiz oluyordu.

kayserinin keyfini çıkartın derim süper bir şehirdir.
    soğuğu salla, çarşı izinlerinde devrelerinle yaptığın geziler, birlikte takılmanın değeri paha biçilmez, iyi değerlendirin derim :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adnan032 -- 3 Kasım 2014; 10:29:54 >
  • Bu arada olur ya aynı yere düştüğümüz arkadaşlar gelir, facebooktaki grubumuza mutlaka üye olsunlar. Şimdiden güzel bi arkadaşlığımız oldu, tanışma-sohbet-muhabbet maksatlı,https://www.facebook.com/groups/727649297313850/
  • quote:

Orijinalden alıntı: madeoftears

merhaba arkadaşlar

ben buraya uzun dönem gideceğim. sigara kullanıyorum bu beni çok zorlar mı orada ? komando koşusuz olmaz tabii ama yavaştan mı ısındırıyorlar bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim.

kol eğiticisi olduğum için uzun dönemlerin spor çalışmalarını bolca takip ettim.
    evet koşunuz olacak ve yavaştan ısındırıyorlar
    eşofmanları öğleden sonra giymeniz için talimat gelirse artık sporda başlamış demek oluyor
    ilk günlerde küçük ısınma, açma germe derken soluğu koşu parkurunda bulursunuz.
    bildiğin asfalt yol ve tahmini olarak 1-2 km arasında. ilk seferde 1 tur yeterli olur sanırım
    sonraki günler yada haftalarda bunu artırabilirler.
    sebebi ise performanslarınızın bir süre sonra tek tek not edilmesidir.
    bu notlar tabur komutanı tarafından incelenebilir.
    o zamanın gelmesi acemiliğin bitimine yaklaşık 1 ay kala olur genelde
    hatta bölükler arası koşu yarışması bile yapılabilir

sen ufaktan eşofmanını giy ve biraz koş derim.
    uzun dönemleri bir süre sonra zorlayacaklar.
    şahsen ben 27 yaşımda olmama rağmen 2-3 km koştum. tek seferde
    bu arada koşu sırasında dinlenme pek olmuyor, soğumamak için.
    zaten başınızda ya kol eğiticileri yada takım komutanı olacak (astsubay yada subay)
    geride kalmamaya çalışmalısınız.

koşu sırasında pratik bir tüyo vereyim
    öndeki askerin hareketinden gidin ne hızlı ne yavaş
    o koşarken sol adım atıyorsa sende aynı nizamide git biraz faydası oluyor
    burundan alıp, ağızdan nefes verme olayı zaten biliyorsunuzdur.

normal koşudan farklı olarak marş yada türkü söyleyerek koşu var :)
    eşofman üzerine hücum yeleği ve silah tutupda koşarken bir başka oluyor
    silah nizami tutulur (namlu omuz hizasında çapraz tutuş) takım koşarken aynı anda sol ve sağ adımları atar
    ekstradan marş yada türkü söyleniyor (gür bir şekilde!)
    bunlar ilerleyen haftalarda olur

normal koşu aynı adımları atmamanızdan dolayı daha kolay gelecektir.

kayseriye varınca tecrübelerinizi bu konu içerisine yazın
    sadece siz değil bu konuyu takip eden herkes düşüncelerini paylaşabilir
    konu zengin dursun, herkes faydalansın bizim için yeterli olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: orhan123321

Ben bir fabrikada satınalma sorumlusuyum kanticide mi olamam

uzun dönemler için çok görev var. münasip olanlarına komutan yerleştirecektir.
    birkaç bilgi alır, neresi boş atadım der olur biter
    beni kol eğiticisi yaptılar gıkımızı çıkartamadık. kısa dönemim :) emredersiniz dedik oldu bitti.

quote:

Orijinalden alıntı: hacker111

Kayseride bi parasutcu birde dagci bolukleri varmis duydugum kadariyla. Bende p-051 manga k.cvş yaziyor. Dagci mi olurum parasutcu mu? Belki fikrin vardir. Uzun donemim ayrica. Saol simdiden

evet 3 dağ ve 1 paraşütçü bölüğü var
    her birinin ayrı yemekhanesi vardır.
    acemi birliğinde yemek yediğin yemekhaneye dikkat et
    zaten kapısında yazar. 1.2. ve 3. bölük dağ eğitim bölüğü yani dağcı oluyorsun.
    hava indirme eğitim bölüğü yemekhanesi adı üstünde paraşütçülerin demektir.

p-051 manga k.cvş yazmışsın dağcı da olabilir paraşütçü de dediğim gibi yemekhaneye dikkat et.
    sizi acemiliğin bitimine doğru on başı yapacaklar.
    usta birliğine geçtiğinde çavuşluk sınavına halen uygulama devam ediyorsa gireceksin.
    yani çavuşluğa kadar yolun var.
    bu arada paraşütçülere de silahlı eğitim veriliyor şunuda ekliyeyim.
    bizimkisi 3. dağ eğitim bölüğüydü. zinciderede dağ intikali yaparken kafasında kaskı olan yani paraşütler diyelim elinde silah dağda intikal yapıyorlardı.
    bizim bölük 20 gün zinciderede kaldı ve paraşütçüler ne kaldı bilemem.
    1 2 ve 3.cü bölük ise sadece dağcı komonda hava indirme ise hem havacı hem dağcı komando oluyorsun :) piyango size vuruyor yani
    dağcı dediysem öyle övünecek birşey değil. bildiğin dağda yürüyorsun elinde silah intikal dediğimde dağ gezmesi işte.
    sabah 8:00'da yola çıkıyorsun öğlen 12:30 yemeğine yetişmek için geri dönüyorsun
    öğleden sonra varsa spor yoksa dağ intikali

2 sene önce çavuşlar 26-27 TL alıyordu bu sene heralde 30-40 TL aralığına çıkmıştır :)
    bir çarşı izninde bitiyor gerçi o para ya neyse
  • quote:

Orijinalden alıntı: madeoftears

verdiğiniz altın değerinde bilgiler için teşekkürler. geride kalan veya tıkanan olduğunda pek hoş şeyler gelmiyordur heralde başına. şahsen şu an 2km koşabilir miyim emin değilim. sanırım o gaz ve korkuyla bir şekil koşuluyordur. =) yaşım 24 atletik vücutluyum ama senelerdir hiç koşmadım. mesajınızı okuduktan sonra parkura çıktım ama tahmin ettiğim gibi çabuk kesildim. nefesi burundan alıp ağızdan versem bile ciğerlerime ihtiyacı kadar oksijeni dolduramıyorum.

oraya gelen çoğu asker idmansız geliyor.
    her adım ve her kol hareketinin aynı zaman diliminde yapmaya çalış
    ayrıca 3 kere derin burundan nefes alıp 1 kere de verirsen akciğerleri şişirirsin daha çok oksijen alırsın.
    ellerini de sallamamalısın :)
    askerde bir koşu stili var kollar yukarıya doğru bükülüyor ve neredeyse sabit kalıyor. biz bunlara kepçük oğlan diyorduk.
    yemin törenine ve provalarına dikkat et. orada baya güleceğin malzeme var.

yahu ben 100 metre koşunca tıkanırdım. zaten pek zorlamıyorlar bizleri.
    ilk seferde 1 tur attım kenara çekildim komutan benimle beraber dökülen acemilere spor hareketleri yaptırmamı söyledi.
    daha sonraları 2 turu tamamladım. yani komutan sizi döverek koşturmuyor. bunu kısa dönemler için söylüyorum. fakat bir komutan sırf öğle yemeğine yetiştirmek için geride kalan bir kısa döneme tekme atmıştır. o kişi de koşamıyorum dedi fakat alnımızda kısa dönem yazmıyor işte :) yani çok zorlamamak lazım komutanlarda insan sonuçta. o gün bir depar attık yani istikamet verdiler. eğitim alanı ile yemekhane arası 500 metre civarında var. istikamet verince durmadan koşman gerekli. çünkü dur emri ortada yok. elimizde silah hücum yeleği botlar zorlandık tabi. nefes nefese geldik sıraya geçtik yemeği aldık. komutan süre veriyor. 10 dakikanız var çabuk yiyin. tugay komutanı saat 14:00'da tugay iştima alanında olması gerekiyormuş yani yemin töreni bölgesi. üniversitenin hemen karşısı. mantık işte böyle. arada 90 dakika zaman var fakat erkenden oraya gitmek istiyorlar. fazla temkinliler. sırf bu sebeplerden dolayı hep hareketli oluyoruz. yemekhaneye gir istediğin kadar ye. hatta git 2.ci tabağı bitir. kilo alman çok zor.

askerliğin sonlarına doğru yarışmada 3 km yi 13 dakikada koştum. kronometre tutmuştum o vakitler :) yapılmayacak bir şey değil. zamanla oluyor.

sen hafif tempo git. çarşıya çık 100 metre kadar hafif tempo koş sonra tempolu yürü dinlenin 150 metreye çıkar bu şekilde kendini ayarla. tek kalemde 1 km zor işte. zaten seri koşu bizde yok. o acemilerde var. yani 100 metreyi kaç saniyede koşuyorsun olayı uzun dönem acemilerde var. bizde normal koşu şeklinde gidiyor ve hafif tempodur. yavaş koşu bile diyebilirim. işin içine yarışma girince tempo haliyle artıyor fakat o da hızlı sayılmaz. ne kadar hızlı koşulursa o kadar çabuk döküleceğimiz açık.

counter 1.6 kurup botlar ile biraz maç yap derim o vakitler monopoly haritasında counter oynuyordum :D
    kendini en az 20 şınava ve 30 mekiğe alıştır derim. gerçekten işe yarıyor. sıraya geçtiğimiz sırada ses yükselirse komutan ayar vermek için şınav çektirebilir. 30'a yakın gidiyor bu rakam.

kısa dönemlerde spor eğitimleri ağırlıklı olarak usta birliğinde başlıyor
    uzun dönemlerde eşofmanları alınca kısa süre sonra ve acemi birliğinde oluyor.
    yani spor içinde baya vakit var.

komando çarşısına uğra ve kalemli radyodan al, yakana takma fark ediliyor.
    akşamları dinlersin. yahu ben akşam olunca ranzaya çekiliyor haberleri bile dinler hale gelmiştim.
    oranın psikolojisi bir başka olur.

askerlik ayakta durma ve nöbet tutma sanatıdır. bolca iştimalarda bekleyeceksin ve nöbet tutacaksın. gündüzleri de bir memur gibi sabah ve akşam mesai saatin belli fakat ondan sonra iş bitmiyor. o boşlukları doldurmak için ek eğitimler, nöbetler, getir götür işleri devam edecek.

geçenlerde elime geçti deve tüyünden çorap, dizlik ve göbek bölgesini kapatacak ürün yapmışlar. sırf polar yada termoformda kalmayın. araştırın piyango size vurdu kayserinin baharı nisandan sonra geliyor. sizin teskere almanıza yakın. bu nedenle bolca üşüyeceksiniz. bu arada 2 tane kalın çorap giy karlı havaya çık faydası %20 civarı ancak oluyor. özellikle sabit durduğun iştima bölgelerinde ayakların uyuşabilir. klasik kalın çoraptan daha iyisini bulursan kap derim :D çorabın rengi sarı değil diye düşünme. pembe bile olsa al. pembenin üzerine sarıyı geçirirsin olur biter.

bu arada aralıkta uğurladığımız arkadaşlar ilk birkaç çarşı izinlerinlerinde buraya neler olduğunu yazmalarını bekliyoruz :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Real Talk

Birlik Adı
    1 İNCİ KOMD.TUG. KH. VE KH.BL./ZİNCİDERE

Sınıflandırma Dönemi
    KASIM 2019

Sınıflandırma Grubu 1

var mı burası çıkan arkadaşlar
    Ben de ordayım hocam.
  • 1 İNCİ KOMD.TUG. K.YRD.LIĞI HV.İND. VE KOMD.EĞT.TB.KH. VE KH.TK./(KÖŞK) MELİKGAZİ
    kasım 2019 olan varsa yazsın
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.