Şimdi Ara

Western Digital'ın Tayland'daki disk üretimi normale dönüyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
0
Favori
6.346
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

•  

Tayland'da yaşanan sel felaketinin neden olduğu yaralar yavaş yavaş ta olsa sarılıyor. Ülkede yaşam adım adım normale dönerken, sabit disk üreticileri de toparlanma çalışmalarını sürdürüyor. Daha önceki haberlerimizde de belirttiğimiz üzere küresel sabit disk üretiminin neredeyse yarısı Tayland'da gerçekleştiriliyor ve yaşanan sel felaketi  başta Western Digital olmak üzere büyük üreticilerin fabrikalarını kullanılamaz hale getirmiş buna bağlı olarak sabit disk fiyatları son yılların en yüksek seviyesine çıkmıştı.

Western Digital cephesinden gelen haberlere bakılırsa, Tayland'ın Bang Pa-in bölgesinde yer alan ve sel felaketinde sular altında kaldığı için kullanılamaz hale gelen fabrika, tadilat sürecinin ardından birkaç gün önce yeniden üretime başladı. Fabrikada kapasite kullanımı henüz %100'e ulaşmış olmasa da çalışmaların hız kesmeden devam ettiği bildiriliyor. Diğer taraftan sektördeki arz sıkıntısı da sürüyor. Normalleşme çalışmaları devam ederken diğer taraftan en iyi ihtimalle Mart ayına kadar sektörün ihtiyaç duyduğu oranda disk sağlanamayabileceği ifade ediliyor.

Western Digital'a göre pazardaki Aralık ayı sabit disk satışları 120 milyon adetle sınırlı kalacak ve bunun en önemli nedeni üretim hattındaki sıkıntılar. Tüm bu gelişmeler depolama sektöründeki dengeleri de etkiliyor. Araştırma kuruluşları,  Seagate-Western Digital rekabetinde selden daha az etkilenen Seagate'in avantajlı olduğu ve %31'er pazar payına sahip olan iki firma arasındaki rekabetin Seagate lehine değişerek şirketin pazar payını arttırabileceği öngörülüyor. Sabit disk fiyatlarındaki artışın SSD satışlarına ne derece yansıyacağı ise henüz bilinmiyor zira sel felaketine reaksiyon olarak  SSD fiyatlarında göze çarpan radikal herhangi bir değişim bulunmuyor. 

• Ülkemizin sevimli ithalatçıları daha 6 ay fiyat indirimine gitmez
    ha gider %100 artan piyasayı %50 indirir öyle satar üstündeki kaymağı yer
  • İngilizce yayın yapan diğer sitelerin haberlerinde zararı disk üreticisi olarak sadece Western Dijital'in gördüğü, fakat disk motorlarını üreten fabrikanın neredeyse bütün üreticilere üretim yapması sebebiyle diğer üreticileride etkileyeceği açıklamaları vardı.

Daha 30-40 gün gibi bir zaman geçmişken western digital'in üretime başlama haberi, düşen fiyatları yükseltmek için nasıl fırsatçılık yapıldığını gösteriyor. CEO'sunun yaptığı açıklamada 2. çeyrekten sonra disk üretiminin normale döneceği ve fiyatlarında 3. çeyrekten sonra düşmeye başlayacağı disk fiyatlarınında da %20 - %40 gibi artışlar olabileceğini belirtmişti
    .
    Fakat gel gelelim 37-38$ seviyeisindeki 500GB'lık diskler kısa zamanda 95$ seviyesine kadar çıktı. Geçen hafta tekrardan 80-85$ seviyesine düştü. Arada büyük vurgunuda fabrikalar değil ana dağıtıcı firmalar yaptı. Fiyatların tekrar düşmeye başlamasınında tek açıklaması düşen talep olabilir herhalde.

Zaten google vb. firmaların disk alımlarına biraz ara vermesi herhalde sektörü uzunca süre rahatlatırdı. :)

• @Turkforce
    quote:

Daha 30-40 gün gibi bir zaman geçmişken western digital'in üretime başlama haberi, düşen fiyatları yükseltmek için nasıl fırsatçılık yapıldığını gösteriyor

üretime başlama haberi nasıl bir fırsatçılık oluyor ben anlamadım ayrıca hangi düşen fiyatlar? üretime başlaması fiyatları neden yükseltsin bi açıklarsan sevinirim ...
  • bize yeni fiyatların yansıması geç olur stokta olan hddlere fiyat yükselmesi aynı anda yapıldı ama yeni fiyatla gelen hddlere eski fiyat yansıtmazlar ülkemizin çok saygı değer ithalatçıları sağolsun
  • süper haber
  • adamların fabrikasını su basıyo, sel götürüyo olan tüketiciye oluyo!

bu ne iştir aga? bana biri bunu açıklasın! daha ucuza hibe etmesi gerekirker artırıyo köfteorlar! bu nası bi dünya nası bi adalet nası bi anlayış yarabbi... oyy
  • quote:

Orijinalden alıntı: Stanislas Xavier

@Turkforce
    quote:

Daha 30-40 gün gibi bir zaman geçmişken western digital'in üretime başlama haberi, düşen fiyatları yükseltmek için nasıl fırsatçılık yapıldığını gösteriyor

üretime başlama haberi nasıl bir fırsatçılık oluyor ben anlamadım ayrıca hangi düşen fiyatlar? üretime başlaması fiyatları neden yükseltsin bi açıklarsan sevinirim ...

Disk fiyatları bu olay öncesine kadar 35-40$ seviyesindeydi. Rekabet sebebiyle şimdiye kadarki en düşük fiyat seviyesine gerilemişti. Western dijitalin in üretime başlama haberi ise nasıl fırsatçılık yapıldığı gösteriyor. Bir tarafata cümlemin devamındada yazdığım gibi daha 1 hafta 10 gün önce yaptıkları açıklamada 2012'nin 2 veya 3. çeyreği diye konuşan CEO var diğer tarafta ise üretime başlandığı haberi.. Bu fırsatçılık değilde nedir ?

Zaten çok daha ilginç bir durum var ortada. Western digital CEO'su disk üretiminde kullanılan tüm hassas ve çok pahalı makinelerin su altında kaldığını ve onarılamayacağını disk üretiminin normale dönmesi ve fiyatların düşmesinin aylar süreceğini açıklamıştı. Yukarıdaki fotoğraf dışında bir tanede fabrika içini vs.. gösteren fotoğrafta yok ortalıkta. Herhalde yer seviyesinin altında kurmamışlardır fabrikayı. Yada o su altında kalan bir daha kullanılamayacak makineler kendiliğinde düzelmemiştir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Turkforce -- 4 Aralık 2011; 12:18:58 >

• fiyatlar önümüzdeki yaza doğru normale döner demekki...
  • quote:

Orijinalden alıntı: CihanKaygusuz

adamların fabrikasını su basıyo, sel götürüyo olan tüketiciye oluyo!

bu ne iştir aga? bana biri bunu açıklasın! daha ucuza hibe etmesi gerekirker artırıyo köfteorlar! bu nası bi dünya nası bi adalet nası bi anlayış yarabbi... oyy

Bunun 2 sebebi var;

Arz ve talep

Üretim maliyetleri

Burada kimsenin suçu yok,üretim az olduğundan dolayı isteyen tüketici veya firmalara yetişemiyor üretilen malın birim başınada fiyatını arttırıyor,diğer türlü üretim çokkende fiyatı düşürüyor bukadar basit fabrikalar normale dönünce WD olsun Seagate olsun fiyatları normal düzeye çekerler ancak Türkiyede o fiyat düşmelerinin yansıması çok geç olacak eleştirilebilecek noktası bu bence

• Fiyatlarda düşüş olsa bile bariz düşüşler olmayacaktır. Yani eski fiyatları artık unutun. Fiyatlardaki artıştan ilk kaymağı ithalatçılar yemişken, WD bu payı kendisine alacaktır. Çünkü üretim maliyetlerinin arttığını gerekçe göstererek ithalatçılara sattığı fiyatı yükseltecektir. İthalatçılar ise fiyatı daha fazla artıramayacak, belki talebin azalmasına bağlı olarak fiyat kırmak zorunda kalacaklardır. Bu arada yine zarar etmeyecek, onların deyişiyle sadece kârdan zarar edecek, yani kâr oranları düşecektir, yine zarar etmeyeceklerdir.

Ancak fiyatların ilk tavan yaptığı aradaki elde ettikleri kazanç, onların daha önceki belki birkaç yılda elde ettikleri kazanca denk olduğu için, tabiri caizse zaten malı gütürmüş oldular bile...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bocekgrafik -- 4 Aralık 2011; 13:33:07 >
  • daha dün fiyatlar üzerinde bir inceleme yapmıştım ve gelinen son durumu görünce ağzım açık kaldı.. disk fiyatları neredeyse %300 fırlamış yuh dedim.. BU kadar mı olur... ne kadar da düşürseler yine ithalatçılar hazır fiyatlar yükselmişken çıkardıkları kadar indirime gitmezler.. Türk insanı böyle maalesef.. Yabancının yapmayacağını kendi vatandaşına yapan ender insan türüyüz..
  • Tamamiyle arz talep meselesidir bu konu. Bende 2 TB lık bir hard disk alacaktım.Fiyatlar çok yüksek.

Üretim oldukça düşünce pazardaki malların da fiyatı o derece artar. Asıl sorun,

Distrubitorlerin düşen fiyatları(üreticiden alırken ki) tüketiciye ne zaman yansıtacaklarıdır ki, bunun da cevabı kriz doneminde yuksek maliyetle aldıkları stokların tamamını eritmeden fiyatta indirim yapmazlar. Ama bizim uyanıklar bir altı ay daha bu şekilde satarlarsa şaşırmamak gerek.

Yapılacak en iyi şey ihtiyaçları kısıp fiyat indirimine zorlamak.
  • Ben bile babam için bir ofis pc si toplamayı düşünüyordum, disklerdeki fiyatı görünce madem cepden 300 lira çıkıyor hdd için, gider alırım 60gb ssd 500mb okuma 500mb yazma hızıyla hem babam yavaşlıktan şikayet edemez hemde zaten ona 40gb disk bile yeterde artar dedim.

Bir çok arkadaşada aynını öneriyorum. Kapasiteden çok bir disk olsunda iş görsün deniyorsa ssd lere yönelmenin tam zamanı. en azındna paranızın karşılığını alırsınız. 280 lira Corsair Force3 60GB sistem diski için ideal.
  • Burda uzun süre fiyatlar pahalı kalıcağından dolayı şu modeli almak daha mantıklı.

Western Digital'ın Tayland'daki disk üretimi normale dönüyor
  • Disk üretici firmaların da üretim tesislerini deniz seviyesinde kurması ilginç.
  • Düzelmesi sevindirici tabi ama, bizim ülkemizde 6 ay'dan aşağı yansımaz. Haa yansıdığı zaman da eskisi gibi olmaz.
    Yani 80 Lira ya 500 GB alınamaz artık bitti o günler geri dönüş yok.
  • Selden önce 640gb lik hdd yi 70tl den almıştım vatandan ne kadar da şanslıymışım halbuki :D
  • ya Adamları sel vurmuş maddi manevi kayıp yapmışlar eee ne yapsınlar adamlar kayıplarını kapatmak için ucuzamı satsınlar :))) :D tabi fiyat artımı yapıcaklar.
  • Bizim ülkeye teknolıji 1 sene sonra geliyor:D 1 sene sonra indirimler başlar :D
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.