Şimdi Ara

AMD, Phenom II ve Athlon II serisi işlemcilerin satışını durdurdu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
56
Cevap
0
Favori
5.363
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD, Phenom II ve Athlon II serisi işlemcilerin satışını durdurdu

Yüksek performans segmenti için Bulldozer tabanlı FX işlemci ailesini pazara sunan, daha alt kategorilerde ise Fusion modelleriyle yoluna devam eden AMD'nin, Athlon II ve Phneom II satışlarını durdurduğu belirtiliyor. Firmanın güncel yol haritasında da zaman içerisinde var olan eski nesil modeller ile yolların ayrılacağı bilgisi yer alırken, son gelen habarler şirketin bu noktada tek bir model haricinde eski nesil işlemcilerin satışını durduğunu öne sürüyor.

Gelen siparişlerin sevkiyatını yaptığı ancak yeni siparişler almadığı belirtilen AMD cephesinde, Athlon II ve Phenom II serisi işlemcilerden sadece Zosma tasarımını temel alan ve aslında 6 çekirdekli olmasına rağmen iki çekirdeğin kapalı olduğu dört çekirdekli Phenom II X4 960T'nin satışına devam edildiği bildirildi. Önümüzdeki yıl içerisinde Piledriver kod adını taşıyan güncellenmiş Bulldozer tasarımını pazara sunacak olan AMD, aynı zamanda Trinity kod adlı yeni nesil Fusion işlemciler ve Bobcat 2.0 platformlarını satışa sunmuş olacak. 

Bizim elimize ulaşan bilgiler de bu gelişmeyi doğrular nitelikte. Zira sektör içerisindeki isimler hali hazırda Athlon II ve Phenom II serisi işlemcilerden yüksek adetlerde alım yapmanın zor olduğunu çünkü ürün sıkıntısı olduğunu dile getiriyorlar. İşin ilginç yanı ise eski işlemcilerinin satışına son veren AMD'nin, yaşanan üretim sıkıntılarından ötürü Fusion işlemci ailesinde tedarik sıkıntısı yaşaması ve saf performans anlamında beklentilerin altında kalan Bulldozer tabanlı FX işlemci ailesinin tüm modelleriyle henüz geniş bir satış ağına yayılmış olmaması. 

Athlon II ailesine Soket FM1 yapısında modellerle güncelleyen AMD, görünüşe bakılırsa seriyi devam ettirecek ancak aynı iyimser tabloyu Phenom markası için söylemek zor. AMD tarafından ilk defa 2007 yılında, Spider platformuyla birlikte lanse edilen Phenom ailesi, aradan geçen süre zarfında 45nm üretim teknolojisine uyarlanmış ve son olarak 6 çekirdekli modelleri pazara sunulmuştu. Önümüzdeki Şubat ayında gerçekleştireceği Finansal Analist Günü'nde AMD, Project Win yani Kazanma Projesi adını verdiği yeni gelecek stratejisini açıklayacak. Şimdi gözler bu etkinlikte zira şirketin geleceğe dönük radikal değişiklikler yapması bekleniyor.

• Başka türlü yeni modeller satmayacak.
  • Anlasilan amd kendine cok guveniyor
  • Yenilik daha iyi olacaktır. Teknoloji değişiyor yazılımlar değişiyor ama işlemciler değişmiyor gibi bir şey olamaz idi. Yeni işlemcilerden F/P bakımından umutluyuz.
  • çok tartışılacak bir karar; bu kadar keskin çıkışlar yapmak büyük cesarettir/deliliktir. ===> ilerde belli olacak ama:

P2 X4 gibi beğenilen ve tavsiye edilen seri yerine x6 6xxx ve FX 8xxx serilerini bu tür taktikle ön plana çıkartmaya çalışmak bence doğru değil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Confusion -- 3 Aralık 2011; 10:05:10 >
  • yeni bulldozerler phenom 2 x6 1090t serisinden bile kötü performans sergilemişken phenom 2 serisini kaldırmak doğru bir seçenek değil.Phenom 2 ler amdnin bu zamana kadar çıkardığı en güçlü işlemcilerdi.Amd daha eski işlemcilerinin üstüne çıkamamış ve bulldozer serisi pahalıyken yapacağı en büyük hataya yol almış.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Confusion

çok tartışılacak bir karar; bu kadar keskin çıkışlar yapmak büyük cesarettir/deliliktir. ===> ilerde belli olacak ama:

P2 X4 gibi beğenilen ve tavsiye edilen seri yerine x6 6xxx ve FX 8xxx serilerini bu tür taktikle ön plana çıkartmaya çalışmak bence doğru değil

+1

Özellikle Phenom II'ler için böyle bir kararın verilmesi bana da çok saçma geldi. 32nm'de tekrar ölçeklendirilerek X6'lar güçlendirilebilir, X4'ler ciddi anlamda düşük güç tüketimleri ile cazip hale getirilebilirdi ve bunlar giriş-orta seviye cpu'lar olarak uzunca bir süre satılabilirdi. Sonuçta Phenom'lar eski olsa da çoğu kullanıcı için yeterli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: M@U
    32nm'de tekrar ölçeklendirilerek X6'lar güçlendirilebilir, X4'ler ciddi anlamda düşük güç tüketimleri ile cazip hale getirilebilirdi ve bunlar giriş-orta seviye cpu'lar olarak uzunca bir süre satılabilirdi.

yazdıklarınıza aynen katılıyorum 32nm nin doğal avantajıyla hızlandırılmış,TDP si düşmüş belki biraz da cache miktarı da yükseltilmiş PII X4'ler yada 32nm de fiyatı düşürülmüş X6 lar çok daha fazla tutardı.
  • Herkes eleştirsede, üretim planlama-satış-pazarlama-reklam vs açısından doğru karar...
  • "Önümüzdeki yıl içerisinde Piledriver kod adını taşıyan güncellenmiş Bulldozer tasarımını pazara sunacak olan AMD, aynı zamanda Trinity kod adlı yeni nesil Fusion işlemciler ve Bobcat 2.0 platformlarını satışa sunmuş olacak."
    Şimdi benim merak ettiğim şu; bu alıntıda bahsedilen Piledriver işlemci ile Trinity kod adlı Fusion işlemci birbirlerinden farklı versiyonlar mı? Bilenler yazabilir mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

"Önümüzdeki yıl içerisinde Piledriver kod adını taşıyan güncellenmiş Bulldozer tasarımını pazara sunacak olan AMD, aynı zamanda Trinity kod adlı yeni nesil Fusion işlemciler ve Bobcat 2.0 platformlarını satışa sunmuş olacak."
    Şimdi benim merak ettiğim şu; bu alıntıda bahsedilen Piledriver işlemci ile Trinity kod adlı Fusion işlemci birbirlerinden farklı versiyonlar mı? Bilenler yazabilir mi?

II. nesil buldozer (Piledriver)+Entegre gpu=Trinity

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zorbeymd -- 3 Aralık 2011; 12:06:46 >
  • Açıkçası ben bu karara bir mana veremedim, baktılar bulldozer satılmıyor, athlon ve phenomları kaldıralım herkes ''SS'' Bulldozer almak zorunda kalsın diye mi böyle bir karar alınmış. Öyle olsa bile ortada Bulldozer işlemci yok denecek kadar az zaten.
  • Tamda dedim yönetim değişti artık güzel şeyler yaparlar ama dakka bir gol bir adamlar kendi topuklarına sıktılar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TURK SITH

Herkes eleştirsede, üretim planlama-satış-pazarlama-reklam vs açısından doğru karar...

ürün sıkıntısından bahsedilmiş. her ne kadar fx performansı düşük olsada 960t üretimi sürecekmiş. geri kalan ürünleri üretim bandından çıkartarak yeni revizyon üretimine hız kazandırmak istiyor amd. ya yeni revizyonda performans sorununu çözebildi ya da güncel ürünlerinin satışlarını kolaylaştırmak istiyor. böyle yorumladım ben
  • bd2 lerin kesinlikle fark yaratacağına inanıyorum.Mart ayını bekleyin.
  • Fiyatını nasıl düşürsünler maliyetleri düşük değil ki x6 ların? BD x6 dan geride kalıyo diye de genelleme yapıp durmayın artık daha hızlı olduğu bi sürü yer var.

Soket FM1 için Athlon II X4 651 var onu da durduracaklarmı acaba. Gerçi kim fm1 alıp üstüne bundan koyar o da ayrı bi tartışma.

BD FX 8150 nin üretim maliyeti phenom x4 lerden biraz fazla, x6 dan daha düşük. Bu elbette maliyet açısından etkiliyo kararı. Ama x4 955 ile fx 4100 aynı fiyatta iken, fx4100 isterse 4.6ghzde çalışsın 4ghzde çalışan bi x4 daha temiz sonuçlar veriyor. Bunların üretiminin durup piyasadaki phenomların bitmesi bi süre alacaktır. AMD anca ondan sonra indirim yapıcaksa yapar, şu an tutup fx 4100ü mesela 90$ civarına indirimez. Maliyet bilmeden yazıyorum, aslında indirirse de kendi kendisine alternatif olmuş olur, 120$'a x4 955 mi alırsın 90$a fx 4100 mü alırsın? Intel bu arada indirim yaparsa ne olucak? Çoğunluğun talep edeceği uygulamalar için i5 2500 2600k çok iyi birer seçim, AMD phenomları çekerek kendi ayağını vuruyor (sonuçta yeni bi ürün var elbette eskisi piyasada artık satılmayack orasını anlıyoruz zaten). Üstüne bi de Intel indirime giderse ne olucak? Bi de bu indirimi IB ler çıkmadan önce yaparsa?

Phenomlar yok AMD darbe aldı, fiyat indiremiyor millet tercih etmezse yine darbe, Intel indirime gitti yine darbe, IB çıktı yine darbe. Allah kolaylık ve akıl fikir versin derim dışardan kullanıcı olarak benim gördüğüm.

• Amd Phenom II 955 965 gibi işlemcileri uygun fiyata almak lazım çünkü çok değerlenecek bu işlemciler
  • Phenom II'ler piyasada durdukça çoğu kişi FX işlemcileri almayacaktı. Kim aynı paraya daha az performans almak ister ki?

Amd Phenom II 970, 975, 1100T gibi işlemcilerin bir süre sonra kara borsaya düşeceği kesin :) Anakartında AM3+ desteği olmayanlar anakart+işlemci masrafına girmemek için ileride mecburen bunları alacak.
  • AMD elindeki materyali Phenom III serisi çıkararak kullanmalı. BD IIler çıkana kadar Phenom III serisi yine 2-3 sene götürürdü. hem de BDnin kayıp prestijini geri getirmek için çok iyi bir adım olurdu.
  • Eski işlemcilerde bir sıkıntı olacağı belliydi ama bu AMD tarafından değil kullanıcıların eski seriyi daha çok beğenip talep etmesinden kaynaklanır diyordum AMD kendi vurdu darbeyi. FM1 ölü doğdu, BD'ler belli, çok büyük bir kesim de Piledriverları bekleyecek, bari bu arada biraz PII satsalardı kötü mü olurdu. Intel'den betersin AMD.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.