Şimdi Ara

AMD, Radeon HD 6930 modelini hazırlıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
3.959
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

•  

Nvidia'nın 448x paralel işlemcili GeForce GTX 560 Ti modelini kısa bir süre önce pazara sunmasının ardından, AMD'nin nasıl karşılık vereceği merak edilir olmuştu. Gelen son haberlere göre AMD, Radeon HD 6930 modelini pazara sunabilir. Radeon HD 6870 ile Radeon HD 6950 modellerinin arasına konumlandırılması beklenen yeni ekran kartına, 40nm üretim teknolojisiyle hazırlanan Cayman CE grafik yongasının güç vereceği ifade edilmekte.

Teknik özellikleri itibariyle 1280x paralel işlem birimine, 80x doku ünitesine, 32x ROP birimine ve 256-bit bellek veri yolu desteğine sahip olması beklenen ekran kartı için üreticilerin özel tasarım konusunda esnek hareket etmesi ve hem 1GB hem de 2GB GDDR5 bellekli modellerin sunulması bekleniyor. Henüz resmi herhangi bir bilgi olmasa da 750MHz GPU ve 4800MHz bellek saat hızlarında çalışması beklenen Radeon HD 6930 için bu ayın ortalarına doğru 170 Avro - 200 Avro seviyesinden satış fiyatıyla sunulacağı üzerinde duruluyor.

• 4830 / 5830 / 6930

Neden ısrar ediyor AMD.
  • NV 560 ın bi çok versiyonunu çıkardı AMD daha yeni bişiler yapıor olmasıda ilginç... geç kalınmış bi hamle...bi gelsin ondan sonra yorum yapalım....
  • Zaten üretilmiş GPU'larda shader kapatma ile uğaraşacaklarına başka çözüm mü yokmuş. Fiyat indirimi yapmak diye birşey mesela. Ben böyle birşey görmedim. Çıktığından beri şu 6900 serisinde bir 10 USD indirim olsun. 1 sene oldu ne mübarek bir seriymiş......

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi setek01 -- 3 Aralık 2011; 1:09:15 >
  • oldu mu şimdi bu. 28 nm arifesinde hem de konumlandırdığı yere bak
  • Bu kartın çıkma amacını çözemedim açıkçası.Duyumlarıma göre her nekadar doğrudur tartışılır 6950de stok sorunu varmış ülkemizde.Dışardada aynımı bilmiyorum.6930 diye bi kart çıkarılcağına 6870 ve 6950 ye indirim konması daha akıllıca olurdu gibi.
  • 6950 560ti ile kafa kafaya başarım gösteriyor. Nvidia kartı hızlandırıyor. Amd ise 560ti den daha hızlı olan karta rakip olarak 6950 yi kırpıp sürüyor. Bir yerde yanlışlık var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mav1li

6950 560ti ile kafa kafaya başarım gösteriyor. Nvidia kartı hızlandırıyor. Amd ise 560ti den daha hızlı olan karta rakip olarak 6950 yi kırpıp sürüyor. Bir yerde yanlışlık var.

+1

Haberde kesin olarak bir bilgi yanlışı var.

GTX560 TI az farklı HD6950'nin gerisinde kalabiliyordu ki GTX560 TI zaten HD6870'e rakip olarak sunulmuştu Nvidia tarafından. Şimdi yeni GTX560 TI ile HD6950'yi geride bırakabilen bir karta sahip oldu. AMD hangi akla hizmet HD6950'den düşük performansa sahip bir kart çıkarıyor?

Daha da ilginci böyle bir kartı nereye konumlandıracak? HD6870'in performansı 100x ise HD6950'nin performansı 110-115x'tir. E hâlâ satılmakta olan HD5870 de var. O da HD6950 ile neredeyse aynı. Yetmedi bir de HD6950 1 GB var. Yani AMD'nin böyle bir hamlede bulunması çok saçma olur.

HD6960 gibi bir kart gelebilir. O da ne kadar mantıklı olur tartışılır. Zira HD6950 ile HD6970 arasındaki fark ne ki? Hem 2 GB HD6950'lerden HD6970'e dönüşmeyen mi var? Yoksa oc ile HD6970'e yetişemeyen HD6950 1 GB mı var?

Ben burada şunu görüyorum; AMD'nin HD6800 serisinin güçlü olması ancak HD6900 serisinin beklendiği kadar performanslı olmaması hâlâ sıkıntı oluşturuyor. HD6800'lerle HD6900'ler çok yakın noktalarda ve boşluk yok. Yeni kart nereye gelecek?

• quote:

Orijinalden alıntı: setek01

Zaten üretilmiş GPU'larda shader kapatma ile uğaraşacaklarına başka çözüm mü yokmuş. Fiyat indirimi yapmak diye birşey mesela. Ben böyle birşey görmedim. Çıktığından beri şu 6900 serisinde bir 10 USD indirim olsun. 1 sene oldu ne mübarek bir seriymiş......

İşlemci arenasında gelirler pek iyi değil. Çok fazla fiyat kırıyorlar araştırma maliyetleri zor.

Daha yeni yeni kar aşamasına geldiler. BD nin beklenen etkiyi gstermemesi de hisse senetlerini etkiledi.

E şu anki fiyatlar ile rakibi karşısında eşit zaten. Kısaca elde edebileceği kadar para elde etmeye çalışıyor. Yani yeni seriler çıkmadan sanmıyorum ki kolay kolay indirim olsun.

Ayrıca fiyatlarda Distrübütörlerin de etkisi çok bunu biliyoruz. Onlar fiyatları bu kadar yükseltiyor. Yoksa cidden yani 300+ TL ye 5870 aldık ya. Ama sorsan 600TL kart.

Ve tabiki bu katın da performansı düşük ( Görece ). Güç tüketimi ve fiyatı fazla olursa Yuh diyeceğim artık ayrıca belirtmek gerekirse. Genelde 30 ile biten iyi bir hikaye görmedim ben.

• quote:

Orijinalden alıntı: EMRES754

Bu kartın çıkma amacını çözemedim açıkçası.Duyumlarıma göre her nekadar doğrudur tartışılır 6950de stok sorunu varmış ülkemizde.Dışardada aynımı bilmiyorum.6930 diye bi kart çıkarılcağına 6870 ve 6950 ye indirim konması daha akıllıca olurdu gibi.

Bunların zaten kendilerinden haberi yok. Hani diyeceğim şimdi bu yeni 560 TI 448'den sonra Nvida geride zaten 336 shader GTX560 bırakacakta bunlar da bunu haber aldılar hamle yapıyorlar sözüm ona ama, yok yok böyle bir informasyon alacak çapta bir yönetim yok ki bu firmada. Zaten 448 shader Tı buraya çok stoklu gelmeyecek gelse de GTX570 karşısında o da manasız bir kart olacak ama hiç değilse adamlar 570'i kırptılar bir heyecan yarattılar. AMD ne zaman Araplarla yarı iletken işine bulaştı acayip durumlar ortaya çıktı.
    10 ay CEO bulmaları sürdü. 10 ayda bulduklarına göre maşallah yeni CEo atak çıktı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi setek01 -- 3 Aralık 2011; 3:02:37 >

• biosla 6950 oluyormuş

yanlış konumda bir kart. 448spli 560tiler neredeyse gtx570 yani AMD tarafında 6970e eşit. Haber yanlış sanırım.
  • Birak hocam yaw adamlar baska sektore girdikce bu ise yaramaz eski kartlari bize yuksek karla kakalayacaklar baska turlu diger birimleri fonlayamiyolar ekran karti piyasasi resmen durgunlukta yeni kart cikmasa bile indirim falan olurdu oda yok daha onceki 30 lu 60 li seriler 120-160 dolar seviyesindeydi simdi oldu 200 ustu performanslarida bu fiyata hitap etmiyor acikcasi, yeni oyun testlerine bakin eski cod testleri falan performansi gostermez ....neyseki tegra kendi kendini fonlamaya basladi darisi fuzyona yoksa daha cok kart bekleriz piyasada
  • 4770 gibi birşey gelirse Tİ'ye karşı iş yapar ;)
  • adamlar sırf çeşit olsun diye yapıyo maksat yeni kart desinler işte yoksa 7000 serisi eli kulagında kim takar yalova kaymakamını ........
  • quote:

Orijinalden alıntı: mav1li

6950 560ti ile kafa kafaya başarım gösteriyor. Nvidia kartı hızlandırıyor. Amd ise 560ti den daha hızlı olan karta rakip olarak 6950 yi kırpıp sürüyor. Bir yerde yanlışlık var.

dostum bir yerde olan yanlışlık amd nin insanları keriz yerine koyması tabi oda yersen 560ti zaten halı hazırda 6950 ile kafa kafaya giden bir kart 560yi 448 corse ise nerdeyse gtx 570 ve 6970 yaklaşmış bir kart
  • 6950 ile 6870 arasına konumlandırılacak bi kart olmazki çok az fark var aralarında. amd nin yeni bi ekran kartı yapmasına gerek yok hiç bi segmentte belki 6970 te değişiklik yapılabilir, gtx580 e yaklaşmak anlamında.
  • Eskiden 200 tl orta seviyeyiydi simdi 500 olmus yuh yav gittim 2.el 90 tl ye 4670 aldim her oyunu 720 p 30-60 fps de oynuyorum 5770-gts450 -6770 ustu cok lux geliyor acikcasi ha 128*aa acik ha 2*aa acik ?
  • Fiyati fazla. 200 euro diyor. Turkiye'de 500-600 tl arasi cikar o zaman kimse de yuzune bakmaz.
  • bence amd 2 adet HD6790 ı tek bir kartta birleştirsin ve çift gpu lu bir kart daha üretsin böylelikle hem performans hemde ekonomik bir kart olur tabi benim fikrim bu keşke yapsalar
  • Bence AMD bu seriyi bir ihtiyaçtan dolayı değil; 6950 GPU'su olamayan "defektif" GPU'ları bir şekilde ellerinden çıkarmak ihtiyacından dolayı çıkartıyor. Yoksa dendiği gibi yeterince seçenek mevcut.

Aslında bu hamle AMD'nin Intel ile yarışmaktan vazgeçtiği ve ultra düşük güç tüketimli-ultra taşınabilir cihazlara yöneldiği (bkz: gelecek) şu dönemde, elindeki tüm "stok"ları maddiyata çevirme stratejisi olarak görülebilir. Ar-Ge için kaynak yaratımı bir başka değişle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Chembond -- 3 Aralık 2011; 12:10:53 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.