Şimdi Ara

iPhone4 vs iPhone4s kamera farkı (SS'li)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
2.510
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dün akşam bizzat kendim çektim. Buyrun sonuçlar:

(Koltuk kumaşına dikkat)

iphone4:
     iPhone4  vs iPhone4s kamera farkı (SS'li)

iphone4s:

iphone4:

iphone4s:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi APOLL0 -- 2 Aralık 2011; 11:08:11 >

• 4S'in kamerasına laf edilemez sonuçta en iyi kompakt foto. makinası seçildi ama desendeki farklılık çözünürlükten kaynaklanıyor.Az ışıklı ortamlarda veya hdr çekimlerinde farkı daha net görebilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: felixamor

4S'in kamerasına laf edilemez sonuçta en iyi kompakt foto. makinası seçildi ama desendeki farklılık çözünürlükten kaynaklanıyor.Az ışıklı ortamlarda veya hdr çekimlerinde farkı daha net görebilirsiniz.

En iyi kompakt fotoğraf makinesimi seçildi? Nasıl yani yani benim elimdeki Canon Powershot SX200'den daha iyimi fotoğraf çekiyor şimdi bu cihaz? Kim seçmiş en iyi kompact fotoğraf makinesi diye yahu? Elimde iPhone 4 var, 4S olsaydı kıyaslardım ama sadece 900-1000 TL'ye fotoğraf çeksin diye aldığım makineden daha iyi fotoğraf...

Birde forumda şunu görüyorum herkes başlığına SS'li yazıyor. Benim bildiğim bilgisayar zamanından beri SS; Screen Shot'ın kısaltmasıdır. Yani ekran görüntüsü almanın. Ama bakıyorum herkes fotoğraf çekip koyuyor SS başlığının altına. Acaba benim bilmediğim bir terim mi SS? Çemkirmiyorum. Garip geliyor sadece...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi stronger06 -- 2 Aralık 2011; 15:42:00 >

• quote:

4S'in kamerasına laf edilemez sonuçta en iyi kompakt foto. makinası seçildi ama desendeki farklılık çözünürlükten kaynaklanıyor.Az ışıklı ortamlarda veya hdr çekimlerinde farkı daha net görebilirsiniz.

en iyi compact fotoğraf makinası Panasonic Lumix LX5 ' tir.
    4S in kamerası olsa olsa en iyi smartphone kamerası olabilir.
  • Bir de bu tip karşılaştırmaları yaparken fotoğraf makinesini veya burada olduğu gibi telefonları tripod ile kullanmalı. En azından sabit bir yere koymalı. Çünkü ilk fotoğraf çekilirken sanki el biraz titremiş. Fluluk oluşmuş...(uzaktan kumandann tuş takımından ve ıslak mendilin üzerindeki yazılardan anlaşılabiliyor) Eğer böyle olduysa yani fotoğraflar arasındaki fark çekim sırasında el titremesinden kaynaklandıysa karşılaştırma doğru netice vermeyebilir.
  • çocuklu ev ıslak mendilinden belli olur
  • quote:

Orijinalden alıntı: dreampowder

çocuklu ev ıslak mendilinden belli olur

evet aynen öyle. Her yer oyuncak , mendil ve bez :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: King_Arthur

quote:

Evet düzeltme yapayım Annie Leibovitz'e göre en iyi kompakt makine.. Onun kim olduğunu ise bilen bilir,fotoğraf makinasının yaşayan karşılığı...

• quote:

quote:

quote:

Evet düzeltme yapayım Annie Leibovitz'e göre en iyi kompakt makine.. Onun kim olduğunu ise bilen bilir,fotoğraf makinasının yaşayan karşılığı...

Ben bilmiyorum. Hatta Google'a adını yazınca 27500 sonuç çıkıyor. Ama "Ara Güler"* yazınca 937K sonuç çıkıyor. Ama eminimki büyük bir usta dönüpte SLR makinesini bir kenara bıraksında kompakt bir makine beğensin. Hatta bırak kompakt fotoğraf makinesini ya da dandik cep telefonunu beğenmeyi adamlar binlerce dolar olan D-SLR'ları beğenmiyorlar. Sırf dijitaller diye.

Bu konuda usta değilim hatta bilir kişi hiç değilim. Ancak bana dünyaların örneklerini getirseler iPhone ya da Sony Ericsson'un 200 TL'lik bir kompakt makineyi ancak yakalayabileceğine inanırım. Ötesi ise imkansız bence. Hele Leica** lenslerini gördükten sonra Panasonic'e bile acayip saygım artmışken. Leica'nın** kendisini kullanmak nasıldır acaba!

*
    Ara Güler
    Ara Güler Wikipedia

**
    Leica

• quote:

Orijinalden alıntı: stronger06

quote:

quote:

quote:

Ben bilmiyorum. Hatta Google'a adını yazınca 27500 sonuç çıkıyor. Ama "Ara Güler"* yazınca 937K sonuç çıkıyor. Ama eminimki büyük bir usta dönüpte SLR makinesini bir kenara bıraksında kompakt bir makine beğensin. Hatta bırak kompakt fotoğraf makinesini ya da dandik cep telefonunu beğenmeyi adamlar binlerce dolar olan D-SLR'ları beğenmiyorlar. Sırf dijitaller diye.

Bu konuda usta değilim hatta bilir kişi hiç değilim. Ancak bana dünyaların örneklerini getirseler iPhone ya da Sony Ericsson'un 200 TL'lik bir kompakt makineyi ancak yakalayabileceğine inanırım. Ötesi ise imkansız bence. Hele Leica** lenslerini gördükten sonra Panasonic'e bile acayip saygım artmışken. Leica'nın** kendisini kullanmak nasıldır acaba!

*
    Ara Güler
    Ara Güler Wikipedia

**
    Leica

Aşağıdaki videoda belirtiliyor Annie Leibovitz görüşlerini.Dslr başka birşey biz burada kompakt olarak konuşuyoruz,sonuçta fotoğraf ustalarıda günlük kullanım için çantalarında kompakt makina koyuyorlar..iPhone veya başka iyi bir kamerası olan telefonun (Galaxy S2 örneğin) 200TL'lik bir kompakt makinayı yakalayamayacağını düşünüyorsanız biraz araştırma yapmanızı öneririm..

http://video.fr.ca.msn.com/watch/video/annie-leibovitz-says-go-for-the-iphone/1tjlfaekg

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: stronger06

quote:

quote:

quote:

*
    Ara Güler
    Ara Güler Wikipedia

**
    Leica

Aşağıdaki videoda belirtiliyor Annie Leibovitz görüşlerini.Dslr başka birşey biz burada kompakt olarak konuşuyoruz,sonuçta fotoğraf ustalarıda günlük kullanım için çantalarında kompakt makina koyuyorlar..iPhone veya başka iyi bir kamerası olan telefonun (Galaxy S2 örneğin) 200TL'lik bir kompakt makinayı yakalayamayacağını düşünüyorsanız biraz araştırma yapmanızı öneririm..

http://video.fr.ca.msn.com/watch/video/annie-leibovitz-says-go-for-the-iphone/1tjlfaekg

Ben zaten araştırma yapıyorum. Hatta bu benim şu aralar geçici işim. Telefon incelemek, fotoğraf makinesi incelemek felan... Yani şu an saydıklarımız ismi geçen her makineyi kullanıyorum neredeyse.. Şahsi olarak da iPhone 4 kullanıyorum. Ama bana incelemeye gelen 200 TL'lik makinenin dahi yanına yaklaşamaz bunlar. Ha diyeceksiniz ki 400 TL'ye yaklaşır mı? Yok farketmez. Kompakt makinelerin temeli aynıdır. Yani sensör ve lens aynıdır. 200 TL'lik ile 400 TL'lik arasında genelde milimetre kalite farkı olmaz. Sadece birisi 3/4x optik zumludur diğer 6/8x zumludur. Birisi 480p video çeker diğeri 720p video çeker. Birisinin djital görüntü sabitlemesi vardır diğerinin optik görüntü sabitlemesi vardır. Yani genelde kompakt serilerin başındaki harfler değişmiyor ise mesela TZ/TS/SX/HS/WX/HX.. gibi. Temeli aynıdır makinelerin. Yani 0 optik zumu olan, küçücük lensi olan, diyafram açıklığı küçük olan, sensörü küçük olan, optik görüntü sabitlemesi kör topal çalışan, yazılım desteği ilk çıkan kompakt makinelerle ancak yarışabilen, sensörü CDD'midir CMOS'mudur (ki bunlarında kendi içlerinde çeşitleri var 3CCD gibi...) bilinmeyen bir telefonun evet ancak giriş seviyesi kompakt ile yarışabilir.

Bu sırada araştırma yapmayı severim. Ama ingilizcem yeterli değil. Şu gönderdiğiniz videonun hangi saniyesinde dünyanın en iyi kompakt fotoğraf makinesi iPhone 4S'dir diyor? Yardımcı olursanız.

Son lafım. Ustalar yanında kompakt taşımaz demedim. Beğenmezler dedim. Heleki cep telefonunu beğeneceklerini hiç sanmam.

• bu iki fotoğraf arasındaki en önemli farklılık iphone 4'ün ampül ya da florasan ışıkta orta kısmının yeşile çalmasıdır.
  • Fark benim gözümde 4S 4 değildir.

Bünye ister almak bir Nikon D90 ama nerde.
  • Açı ve Işık Farkı olabiliyor.
    Ama 4S Sonuçta bu alet fotoğraf makineleriyle kapışıyo
  • quote:

Orijinalden alıntı: Commander

Fark benim gözümde 4S 4 değildir.

Bünye ister almak bir Nikon D90 ama nerde.

• stronger06 tartışma olarak algınlanmasın sadece beyin fırtınası yapıyoruz.. Öncelikle şu malum kadın hakkında Türkçe bir kaynak ;http://www.log.com.tr/annie-leibovitze-gore-gunumuzun-fotograf-makinesi-iphone/

İkincisi 200-500 TL'lik HDR fotoğraf çeken bir kompakt makinaya rastlamadım,varsa beni de bilgilendirin.

Üçüncüsü ben Canon Eos 600D makinemle kendimce birşeyler yapıyorum,çekimler için bir sırt çantası eşya taşıyorum (tripod,ekstra bataryalar,küçük-orta objektifler,pozometre v.s.) Şimdi malum heryere bu donanımları taşıyamayız,bu nedenle illaki kompakt makina taşıma zorunluluğu oluyor günlük kullanımda.Bu anlamda şu an elimde Canon PS A2200 ve Sony H70 var..Ve en basitinden ikiside HDR çekim yapamıyor,yani sahne modunda dahil her zaman tonlamalarda ve ışıklarda problem yaratıyorlar..Bu anlamda kendisinden daha düşük çözünürlüğe sahip ip4 daha iyi iş çıkartıyor (ki ip4 sahibi değilim)
    Bunun dışında 4S ise şu an çıtayı en yükseltmiş telefon,hatta telefondan ziyade kapsamlı bir fotoğraf makinası bile diyebiliriz.Ki 4S'imde yok,sadece photoshopta işlediğim ip4s fotoğraflarının noise'un düşüklüğünden ve renk skalasından yola çıkarak bu kanıya vardım.

Orta halli bir kullanıcı için ip4s çok çok yeterli..Giriş seviyesi içinse benimde kullandığım A2200-H70 ideal..

Resim işleme olayı yapan arkadaşlar ne demek istediğimi anlarlar.

Bu nedenlerden dolayı 200-300 liralık kompakt makinaları bununla bir tutmak haksızlık olur.(Ki ben daha iki ay önce 500 liraya aldım H70'i..)

• quote:

stronger06 tartışma olarak algınlanmasın sadece beyin fırtınası yapıyoruz.. Öncelikle şu malum kadın hakkında Türkçe bir kaynak ;http://www.log.com.tr/annie-leibovitze-gore-gunumuzun-fotograf-makinesi-iphone/

İkincisi 200-500 TL'lik HDR fotoğraf çeken bir kompakt makinaya rastlamadım,varsa beni de bilgilendirin.

Üçüncüsü ben Canon Eos 600D makinemle kendimce birşeyler yapıyorum,çekimler için bir sırt çantası eşya taşıyorum (tripod,ekstra bataryalar,küçük-orta objektifler,pozometre v.s.) Şimdi malum heryere bu donanımları taşıyamayız,bu nedenle illaki kompakt makina taşıma zorunluluğu oluyor günlük kullanımda.Bu anlamda şu an elimde Canon PS A2200 ve Sony H70 var..Ve en basitinden ikiside HDR çekim yapamıyor,yani sahne modunda dahil her zaman tonlamalarda ve ışıklarda problem yaratıyorlar..Bu anlamda kendisinden daha düşük çözünürlüğe sahip ip4 daha iyi iş çıkartıyor (ki ip4 sahibi değilim)
    Bunun dışında 4S ise şu an çıtayı en yükseltmiş telefon,hatta telefondan ziyade kapsamlı bir fotoğraf makinası bile diyebiliriz.Ki 4S'imde yok,sadece photoshopta işlediğim ip4s fotoğraflarının noise'un düşüklüğünden ve renk skalasından yola çıkarak bu kanıya vardım.

Orta halli bir kullanıcı için ip4s çok çok yeterli..Giriş seviyesi içinse benimde kullandığım A2200-H70 ideal..

Resim işleme olayı yapan arkadaşlar ne demek istediğimi anlarlar.

Bu nedenlerden dolayı 200-300 liralık kompakt makinaları bununla bir tutmak haksızlık olur.(Ki ben daha iki ay önce 500 liraya aldım H70'i..)

Lütfen beyin fırtınası yapalım. Zaten şu forumu bir tek bu iş için seviyorum. Ben birşey diyeceğim siz birşey... Yani ben büyük bir adamım ve hata yapabileceğimi bildiğim gibi bilenlerden de bilgiyi almasını bilirim. O yüzden emin olun yanlış anlamam.

İlk başta HDR hakkında düşüncelerimi söliyeyim. HDR bildiğiniz üzere yazılımsal bir özellik. Yani -1, 0, +1 EV'de üç adet poz alıp bunların az ve fazla pozlanmışlarını fotoğraftan atıp en güzellerini toplama zımbırtısı... Yani bu para eder bir özellik değil bence. Hatta Canon'da HDR değilde i-Kontrast adında bu işi yapan yazılımı var. Yani adı HDR olmasa da hatta üç pozu çekmeseler de bu işlemi yapan benzer yazılımsal destekler var.

Mesela şu incelemede Panasonic'inde TZ8 modelinde akıllı pozlama ismi ile buna benzer yazılımsal bir teknoloji kullandığını yazmışım:
    http://tukel.thgtr.com/tuketici-elektronigi/fotograf-makinesi/panasonic-lumix-dmc-tz8-incelemesi/kullanici-dostu-ozellikler

Bir tane daha yazımda buna benzer birşeyler vardı ama kendi yazımı bulamıyorum. Bulursam eklerim...

Kısacası Apple her zaman yaptığı gibi güzel yazılımsal hareketler ile iyi işler yapıyor ama para eden mesela 1000 $ vermek zorunda kaldığınız gibi mecbursanız tele objektif almak zorundaysanız bunu yazılım kurtarmaz, alırsınız.

Ben mühendis adamım. Açıkcası birisi gelip deseki dünyanın en iyi fotoğraf makinesi iPhone 4S. Bende derimki göster, ispatla. Çünkü ben incelemelerimi de hep kıyasa, teste ve denemeye dayanarak yaparım. Burada bir daha soleyeyim ben fotoğrafçılık konusunda usta değilim. Ama test ettiğim, kullandığım kadarıyla iPhone 4S 2011 değil, 2006'nın kompakt makinelerine bile abilik taslayamaz.

Bir kere donanım eksik, yazılım eksik ötesi ve taşınabilirliği harika. Bu çıkarımlardan sonra evet, yanımızda taşıyabileceğimiz harika bir fotoğraf makinesi. Ama tatile giderken kesinlikle yanımda iPhone var diye kompakt bir fotoğraf makinesi almadan gitmem.

Söylediğiniz birşeye takıldım onuda ileteyim. iPhone 4S kapsamlı bir fotoğraf makinesi demişsiniz. Bence değil. Kapsamlı olması için bence şu 10 saniyede aklıma gelenler:

- Manuel ISO ayarı
    - Manuel diyafram açıklı ayarı (AV öncelikli...)
    - Enstantane ayarı (TV öncelikli...)
    - Beyaz ayarı
    - Optik zum
    - Sahne ayarları
    - Pozlama seçimi (merkez, tüm sahne..)
    - Sıralı çekim (!)
    - Adam akıllı flaş.
    ...

Karanlık ortamlarda hakılısınız noiselar az. Ancak bunlarda yazılımsal destekler. Mesela ben bu kadar yazılımsal desteklere karşıyım. Gönlüm isterdi ki bendeki kompakt fotoğraf makinesi RAW formatında kayıt yapabilsin.

Düzenliyorum. HDR benzeri özellik fotoğraf makinesinde değilmiş. Yanlış hatırlamışım. Panasonic video kameradaymış:

http://tukel.thgtr.com/tuketici-elektronigi/kamera/panasonic-hdc-tm700-hd-video-kamera-incelemesi/kullanici-dostu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi stronger06 -- 3 Aralık 2011; 0:49:35 >

• Evet çoğunluğu yazılımsal destekler,ama cep telefonunda fotoğraf çıtasını ilk Nokia Carl Zeiss lenslerle yükselti,bu donanımsaldı,ikinci olarakta 4S'i görüyorum ben çünkü iPhone 4S ile ilk fotoğrafı çekmek 1.1 sn. sonrakiler ise 0,5 sn. sürüyor (blur efekti vermemesi anlamında çok iyi) ve kamerasında bulunan son teknoloji kızılötesi filtreler ve 5 katmanlı lens keskinlik ve netliği büyük oranda artırıyor,tüm bunlarda donanımsal.
    Söylemek istediğim Apple'ın yeni telefonunda ki kamerasıyla gerçekten uğraştığı.Bence donanımsal değil yazılımsal eksiği var,bu da farklı programlarla giderilebiliyor.
    Boyut faktörünü göz önünde bulundurursak adam akıllı flash ve optik zoom olayını zaten yapamayacağı malum.

Tabi şöylede bir gerçek var,yıllarca mp. artırıp kaliteli lens kullanan Nokia ile "bu iş kamerayla olmuyor" diye alay edildi.Şimdi aynı olayı Apple yaptı.Gidip kamerası için 4S alın demek cahillik olur,aynı fiyata çok çok iyi Dslr makineler varken.

Benim temelde söylemek istediğim şey 4S'in şu an elimde bulunan kompakt makinelerdan çok daha iyi/kaliteli bir kamerası olduğu.Bu HDR Camera+ programıyla kullandığım Samsung GS2 telefonum içinde geçerli.

• Sony'nin K750i'si yanlış hatırlamıyorsam o zamanların efsane fotoğraf çeken telefonuydu. 2 MP ama Xenon flaşı vardı. Bu sırada Nokia N8 var hala piyasada Xenon flaşlı.

Ünideyken sene 2005 ya da 2004... O zamanlar bir arkadaşım yarım şahin parası verip bir Sony fotoğraf makinesi almıştı. Cihaz dünyanın o an en ince fotoğraf makinesiydi. Hele öyle bir özelliği vardıki akıl almazdı. Özelliği 1-1,5 cm civarında kasa kalınlığına sahip cihaz 4x optik zoom yapabiliyordu. Yalnız cihaz optik zum yaparken objektifi hiç dışarı çıkmıyordu. Yeni bir teknolojiymiş o zamanlar. Objektiften içeri giren ışık bir ayna yardımıyla kasaya yatay yönlendiriliyormuş. Bu sayede optik zum için lenslerin haraketi kasanın içinde yatay yönde sağlanabiliyormuş. Şu alttaki seriler olsa gerek.

http://www.sony.com.tr/product/dsc-t-series

Kısacası belki iPhone'dan daha dar bir kasaya hem optik zum hem de Xenon flaş istenirse yerleştirilebilir (?).

HDR hala bana güzel ama kullanışsız bir özellik gibi geliyor. Çekim yapabilmek için tuşa basıyorsun 1-2 saniye bekliyorsun. Yok fotoğraf işleniyor yok çekim yapılıyor. Eee hareket eden nesne çekemeyecekmiyiz biz? Maalesef hayır. Ama güzel. Ben hiç bir zaman iPhone kötü fotoğraf çekiyor demiyorum zaten. Ama benimde ekstradan 2000 liram olsa ya Canon EOS 550D ya da Nikon D5100 alırdım.

• ip4 merkez mavilik sorunu hafiften belli..bu olayin 4s de olmamasi gzel olmus
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.