Şimdi Ara

Elektrikte Kaçak Kullanım Bedelini Ödemeyin!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
264
Cevap
14
Favori
17.538
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bende faturada böyle birşey olduğunu bugün öğrendim ve ilk işim bu soygunun durdurulması için üzerime düşen ilk görevi yapmak olacak
    Zonguldak Alaplı Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Dursun Uzar, elektrik faturasına yansıtılan kaçak kulanım bedeline, 1 günde 20 tüketicinin itiraz etmek için başvuruda bulunduğunu bildirdi.

Elektrik faturalarına yansıtılan ve 'K.K Bedeli' olarak adlandırılan 'Kaçak Kullanım Bedeli'nin abonelerden tahsil edilmesi abonelerin tepkisini çekmeye devam ediyor. Alaplı'da, bu konuda Tüketici Hakem Heyeti'ne 1 günde 20 kişi itiraz dilekçesi verdi. Haksız kazanç olarak adlandırılan ve gereksiz yere alındığı belirtilen bu paranın kesilmesi ve geri ödenmesi isteniyor.

Şikâyetlerin ileriki günlerde artacağına dikkat çeken Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Dursun Uzar, "Vatandaşlar, bir dilekçe ve faturaları ile Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuruda bulunuyorlar. Kahramanmaraş'ta tüketici hakem heyetinin, tüketici yönündeki kararından sonra birçok tüketici bize başvuruda bulundu. Bir günde 20 vatandaşımız dilekçeleri ile birlikte Tüketici Hakem Heyetimize başvurdu. Bu alınan Kaçak Kullanım Bedelinin hukuka aykırı olduğu konusunda mahkeme kararı olduğu için elektrik kurumunun savunmasını isteyeceğiz." dedi.

Ne Yapmalı

Yukarıda bahsedilen durum üzerine Kahraman Maraş ‘ ta bir vatandaşımız Örnek tüketicimiz İl Hakem Heyetine müracaat ederek haksızlığın giderilmesi konusunda dilekçe vermiş ve hakem heyeti de yapılan inceleme sonucunda tüketiciyi haklı bularak fazladan alınan K:K:B: fazla alınan bedelin iadesine karar vermiştir. "Elektrik hırsızlarının cezasını, dürüst tüketici çekmek zorunda değil. Kurum görevini yerine getirip kayıp kaçağı saptayarak faturayı onlara çıkartsın. Bizim ne günahımız var."
    Tüketicilerin izlemesi gereken yol ; önce Fatura ve ödeme makbuzuyla ilgili kuruma itiraz etmeleri gerekli.Daha sonra bulundukları bölgenin İl veya İlçe Hakem heyetlerine bir dilekçeyle müracaat etmeleri gerekmektedir.Bu durumda Tüketici kimdir ? 4077 Sayılı Tüketici Koruma Kanununa göre ; Tüketici: Bir mal veya hizmeti ticari veya mesleki olmayan amaçlarla edinen, kullanan veya bu hizmetten yararlanan gerçek ya da tüzel kişidir.Ticarethanede kullanılan elektrik ve dolayısıyla fazladan ödenen bedel bu kanun kapsamında değerlendirilmemektedir.Ticari amacı olmayan kamu kurumları,Muhtarlık hizmet binaları,özel mülkiyet ve meskenlerde kullanılan enerji kanun kapsamına girmektedir.
    LÜTFEN SİZDE HERKEZİ BU KONUDA UYARIN VE ŞİKAYET ETMELERİNİ SAĞLAYIN

İşlem yapan ve örnek Döküman hazırlayan @dangerous eklediği dökümanlar
    quote:

Orijinalden alıntı: dangerous

Yeni güncel halleriyle:

Kaçak Kullanım Bedeli İade Talebi (Firmaya).doc
    Kaçak Kullanım Bedeli İade Talebi (Hakem Heyetine).doc

İlk önce firmaya dilekçe ile müracaat edilecek. Bu müracaat büyük ihtimal olumsuz sonuçlanacak. Bu sonuç dilekçenizdeki adrese ulaştırılacaktır. Daha sonra bu sonucu da hakem heyeti dilekçenize ekleyip, hakem heyetine dilekçe ile müracaat edip karar verilmesini bekleyeceksiniz.

hukiki yoldanda açılan davayla ilgili gerkeli bilgiyi aşağıdaki linkten görebilirsiniz.
    quote:

Orijinalden alıntı: dangerous

Bakın burada da bir emsal var.

http://www.hukuki.net/showthread.php?88541-Teda%FE-%FDn-hepimizden-ald%FD%F0%FD-para&s=a28e4e4a0ce50580df55d11839b1e671&p=431365#post431365

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LaNcEt -- 4 Aralık 2011; 22:33:00 >

• vay be amma duyarsızmışsınız.
  • fatura gelsin hemen şikayet ediyorum
  • Hemen baktım 7TL K.K bedeli var faturada. Bir halttan anlamayan, işini yapmaktan aciz insanları devletin başına geçirirsen olacağı bu. Düzeltmek için uğraşacaklarına hem faturasını hem de vergisini en yüksek dilimlerden ödeyen vatandaşı bir de böyle yoluyorlar.
  • insanları bilinçlendirip konu hakkında üzerine gitmek gerek
  • Hakkari ne parlak değilmi

Elektrikte Kaçak Kullanım Bedelini Ödemeyin!!!
  • Fatura gelsin hemen gidelim mahkemeye bu ne lan adamların kullandiginida bizmi ödeyecez hoş kacak elektrik kullanan adam değil haindir bana görede neyse..
  • Bu konuyu bende araştırıyordum. Sanırım son 2 yıl içerisinde ödediğin k.k tutarını geri alabiliyoruz.
  • iki gün önce fln gittim bu konu üst mahkemeye taşındı boşuna şimdi dilekçe vermeyin mahkeme kararından sonra yazın fln die bi konuşma çekti memur
  • Bizdende her ay 4-5 tl kesiyolarmış. Bende dilekçe vermeyi düşünüyorum. Ayda 5 tl'den yılda 60 lira yapar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • inanırım ben herşeye bu ülkede
  • çözüm olmayacak elektriğe zam yapacaklar öyle ödemezsek böyle ödeyeceğiz alternatifi yokki
  • şuanda baktım 7.98 görünüyor bizde de şuanda ne yapabiliriz? ne gerekiyorsa yapacağım yeter bu kadarı da fazla..
  • Denizlide yasiyorum. Faturayi kontrol ettim gecenlerde kacak kullanim bedeli diye bir ibare yok. Farkli isimlerde olabiiyomus ama kacak kullanima karsilik gelebilecek bi isim yoktu. Birtek trafo kayip bedeli var oda faturanin yuzde 10luk kismi olamaz. Cok kucuk bi deger.

herhalde aydem bizden almiyor. Zaten her dagitim sirketi almiyormus.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hardcrss -- 1 Aralık 2011; 23:59:25 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: LaNcEt

Bende faturada böyle birşey olduğunu bugün öğrendim ve ilk işim bu soygunun durdurulması için üzerime düşen ilk görevi yapmak olacak
    Zonguldak Alaplı Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Dursun Uzar, elektrik faturasına yansıtılan kaçak kulanım bedeline, 1 günde 20 tüketicinin itiraz etmek için başvuruda bulunduğunu bildirdi.

Elektrik faturalarına yansıtılan ve 'K.K Bedeli' olarak adlandırılan 'Kaçak Kullanım Bedeli'nin abonelerden tahsil edilmesi abonelerin tepkisini çekmeye devam ediyor. Alaplı'da, bu konuda Tüketici Hakem Heyeti'ne 1 günde 20 kişi itiraz dilekçesi verdi. Haksız kazanç olarak adlandırılan ve gereksiz yere alındığı belirtilen bu paranın kesilmesi ve geri ödenmesi isteniyor.

Şikâyetlerin ileriki günlerde artacağına dikkat çeken Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Dursun Uzar, "Vatandaşlar, bir dilekçe ve faturaları ile Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuruda bulunuyorlar. Kahramanmaraş'ta tüketici hakem heyetinin, tüketici yönündeki kararından sonra birçok tüketici bize başvuruda bulundu. Bir günde 20 vatandaşımız dilekçeleri ile birlikte Tüketici Hakem Heyetimize başvurdu. Bu alınan Kaçak Kullanım Bedelinin hukuka aykırı olduğu konusunda mahkeme kararı olduğu için elektrik kurumunun savunmasını isteyeceğiz." dedi.

Ne Yapmalı

Yukarıda bahsedilen durum üzerine Kahraman Maraş ‘ ta bir vatandaşımız Örnek tüketicimiz İl Hakem Heyetine müracaat ederek haksızlığın giderilmesi konusunda dilekçe vermiş ve hakem heyeti de yapılan inceleme sonucunda tüketiciyi haklı bularak fazladan alınan K:K:B: fazla alınan bedelin iadesine karar vermiştir. "Elektrik hırsızlarının cezasını, dürüst tüketici çekmek zorunda değil. Kurum görevini yerine getirip kayıp kaçağı saptayarak faturayı onlara çıkartsın. Bizim ne günahımız var."
    Tüketicilerin izlemesi gereken yol ; önce Fatura ve ödeme makbuzuyla ilgili kuruma itiraz etmeleri gerekli.Daha sonra bulundukları bölgenin İl veya İlçe Hakem heyetlerine bir dilekçeyle müracaat etmeleri gerekmektedir.Bu durumda Tüketici kimdir ? 4077 Sayılı Tüketici Koruma Kanununa göre ; Tüketici: Bir mal veya hizmeti ticari veya mesleki olmayan amaçlarla edinen, kullanan veya bu hizmetten yararlanan gerçek ya da tüzel kişidir.Ticarethanede kullanılan elektrik ve dolayısıyla fazladan ödenen bedel bu kanun kapsamında değerlendirilmemektedir.Ticari amacı olmayan kamu kurumları,Muhtarlık hizmet binaları,özel mülkiyet ve meskenlerde kullanılan enerji kanun kapsamına girmektedir.
    LÜTFEN SİZDE HERKEZİ BU KONUDA UYARIN VE ŞİKAYET ETMELERİNİ SAĞLAYIN

Arkadaşlar kayıp kaçak bedeli alınması yeni bir konu değil aslında. Şöyle ki:
    Bu bedel daha önce Aktif Enerji Bedeli olarak belirtilen bedelin içinde tahsil ediliyordu ve kimse farkında değildi. Ancak 2011 Ocak ayından itibaren
    bu bedelin faturalarda ayrı bir kalem olarak gösterilmesi karara bağlandı. Çünkü bir aksilik olmasaydı Dağıtım şirketleri özelleşecek ve bu tahsilatı yeni sahipler yapıyor gibi görünecekti ve bir de enerji bedeli olan tutar indirilmiş görünecekti.
    Ayrıca eski halinde iken bu kaleme itiraz edemiyorduk ancak yeni koşullarda itiraz etme hakkımız bulunuyor.
    Bununla birlikte,
    İl veya ilçe hakem heyetlerine gitmeden önce, tüketicinin, bağlı bulunduğumuz dağıtım şirketine bu bedelin iadesini talep ettiğini belirten bir dilekçe ile başvurması gerekiyor. İlgili dağıtım şirketi bu bedeli ödemeyi kabul edebilir de, bu durumda hakem heyetine gitmeye gerek kalmaz. Ancak EDAŞ dilekçemize olumlu yanıt vermezse, ki bunu da yazılı olarak bildirmek durumunda, bu ret yazısı ile birlikte hakem heyetine gidiyor ve hakkımızı arayabiliyoruz.
    Tüketiciler bu konuda geriye dönük olarak 2 yıllık alacaklarının iadesini isteyebilmekteler.

• quote:

Orijinalden alıntı: _Maxy_

Hemen baktım 7TL K.K bedeli var faturada. Bir halttan anlamayan, işini yapmaktan aciz insanları devletin başına geçirirsen olacağı bu. Düzeltmek için uğraşacaklarına hem faturasını hem de vergisini en yüksek dilimlerden ödeyen vatandaşı bir de böyle yoluyorlar.

Çok güzel yorumlamışssın..
    Ve bunu sorgulayan insanlar her zaman olmalı..
    arayın söyleyin Tepki dir bu..

_____
    Denetleme yapacaklarına vatandaşa kitliyorlar..
    birde devletten maaş alıyorlar yatarak..
    Yazık yazık..
  • quote:

Orijinalden alıntı: orinmicek

çözüm olmayacak elektriğe zam yapacaklar öyle ödemezsek böyle ödeyeceğiz alternatifi yokki

Kız haklı beyler
  • millet yolunmaya alışmış.
    elektrik dağıtım şirketleri kaçağın önüne geçemiyorsa bunun bedelini neden dürüst tüketici ödüyor be!
    adamı hasta ediyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ß@tWo

şuanda baktım 7.98 görünüyor bizde de şuanda ne yapabiliriz? ne gerekiyorsa yapacağım yeter bu kadarı da fazla..

Aynen Hakkımızı arayalım.. !
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dark Territory

Bizdende her ay 4-5 tl kesiyolarmış. Bende dilekçe vermeyi düşünüyorum. Ayda 5 tl'den yılda 60 lira yapar.

Ve senin gibi veren milyonlarca kişi düşün..

Fabrikayı düşün birde.. ((;

beyler toplanalım bir şekilde bunu sorgulayalım en azından tepki olur..
    Milleti uyuttuklarını sanıyorlar..

_____
    Adamlar resmen teşvik ediyorlar yaa..
    Biz Allah'tan korkuyoruz kaçak kullanmıyoruz..
    Siz Allah'tan korkmuyorsnuz.
    Kaçak kullananları bize yıkıyorsunuz..
    Yazık değil mi yetimin hakkı var b
    e..
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.