Şimdi Ara

Toshiba Satellite CD siz format?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
54
Cevap
2
Favori
113.453
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Toshiba Satellite L755 dizüstü pc ye format atmak istiyorum.
    Kurtarma CD si falan yazmadım . Mevcut hdd in içinde kurtarma bölümü var.(İşletim sistemi windows 7 home premium 64 bit)
    Bu kısımdan format işlemini gerçekleştirmek istedim , ancak yapamadım

internetten bulup da uyguladığım çözümler :

+ açılış ekranındayken f8 e basıp bilgisayarı onarın menüsünden sadece yüklü olan işletim sisteminin çözümleri çıkıyor(formatlamak istediğim işletim sistemi).yani kurtarma bölümüne giremiyorum

+ toshiba nın kendi sitesinde, bilgisayar kapalı konumdayken sıfır (0) tuşuna basılı tutup bu şekilde güç düğmesine basılı tutup hdd recovery utility adında programı açın diye bir çözüm önerisini uygulamaya çalıştım olmadı

+ daha önceden hp bilgisayarımda da karşılaştığım 'mbr' sorunu için verilen çözüm önerilerini de uyguladım olmadı
    (bilgisayarı onarın bölümünden, komut istemi bootrec/fixboot ve bootrec/fixmbr komutları)

+ bilgisayar/yönet/disk yönetimi nden bu bölümü etkin olarak işaretleyip pc yi yeniden başlattığımda 'bootmgr eksik' hatası alıyorum

bilgisayarlar konusunda tecrübem var yani acemi işi yapmıyorum ama bu durum beni çileden çıkarttı
    bilgisayarda 20 gb lık kısım bu bölüm için var .hiç dokunulmadı bile ama bir türlü aktif edemiyorum

bu konuda yardımcı olur musunuz ?

• S.a. arkadaşlar.Konuyu hortlatıyorum :) Ama herkes bilir ki bu tür sorunlar için insanlar internette arama yapar.Konu eski olsa da arama sonuçlarında çıkıyor işte.Başka birinin işine yarar diyerek sorunu nasıl çözdüğümü anlatmak istiyorum.Bir kurumun Bilgi İşlem biriminde çalışıyorum.Bir personel Toshiba Satellite L750 1P8 model laptop 'ını getirdi.Baktım recovery kısmı silinmemiş.Bildiğim seçenekleri denemeye başladım (F8,F10 filan).Sonra nette arama yapınca burayı buldum.Arkadaşın biri ingilizce anlatımlardan bahsedince bir de ben bakayım dedim,az buçuk ingilizcem vardır.Anlatılanı yaptım ve recovery başladı.
    Mesele şu :
    Eğer imkanınız varsa lütfen yedeklerinizi alın.BIOS 'u varsayılan yapın.Harici olarak takılı olan mouse,taşınabilir HDD ne varsa çıkarın.
    Laptop kapalıyken üstteki sıfır ( 0 ) tuşuna basılı tutup laptopu açıyoruz.Toshiba logosunun olduğu ekran gelir gelmez F8 'e basıyoruz.Dosyalar yükleniyor diyor ve açılan ekranda Üretici Kurtarma Yazılımı kullan (Recovery of Factory Default Software) seçeneğini seçip ileri diyoruz.Sonra İlk Günkü Duruma Getir gibi bir seçenek var,en üstteki ilk seçenek yani.Onu seçiyoruz.Bu arada herşey silinecek diye birşey sorarsa devam diyoruz.Bundan sonra recovery (kurtarma) başlıyor.Herşeyi kendi yapıyor.Umarım birilerinin işine yarar.Kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Xmer -- 8 Aralık 2013; 18:07:12 >
  • Merhaba,

F10,F11,F12 yada diğer tuşlar bu işlemin kısa yoludur. Bunları denediniz mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ProbLem!

Merhaba,

bunları yazmayı unuttum evet bunları da denedim olmadı
  • Selam
    Bu sayfayı bir inceleyin. Belki size yardımcı olur. Özellikle sayfanın orta kısımlarına doğru bakın.
    http://aps2.toshiba-tro.de/kb0/HTD7C02140000R01.htm

Kolay gelsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bay_KG

Selam
    Bu sayfayı bir inceleyin. Belki size yardımcı olur. Özellikle sayfanın orta kısımlarına doğru bakın.
    http://aps2.toshiba-tro.de/kb0/HTD7C02140000R01.htm

Kolay gelsin.

"Using Toshiba HDD Recovery Utility from the recovery partition" başlıklı bölümü ingilizcem yettiği kadar anlayarak uygulamıştım zaten.
    burada zero (0) key den yani yukarıda bahsetmiş olduğum sıfır tuşuna basarak format atma yöntemini uygulamaya çalıştım .resimde gösterildiği gibi
    'toshiba hdd recovery utility' adında hiç bir menü gelmedi karşıma maalesef.

diğer bahsedilen şeyler de bu utility programıyla yapılabildiğinden diğer başlıklar da pek yardımcı olamadı :(

yardımın için teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: nejaterol

Toshiba Satellite CD siz format?

bunları da adım adım inceleyerek yaptım , ama sonuç yine hüsran .

resim için teşşkürler
  • bu kadar çözüm önerilerine rağmen sorun çözülemediğinden benim çıkardığım sonuç şu :

kurtarma bölümünde bir sorun olmalı

mesela cd lerde autorun.inf dosyaları olur ya taktığınız anda direk setup.exe dosyası hemen aktif olur.
    bunda da böyle bir problem olabilir mi? ben bu bölümün sağlam olduğunu düşünüyorum ama yanlışlıkla biri silmiş olabilir

bunu tamir edecek bir program var mı ? ya da ne eksikte çalışmıyordur ?
  • quote:

Merhaba,

Bazen F2 olabiliyor onu denendin mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: GS_1905_

quote:

Merhaba,

Bazen F2 olabiliyor onu denendin mi?

f2 bios ayarına yönlendiriyor
  • bundan önce bir cd ile format attınızmı...
    şu anki kullandığınız windows laptopa ait bir versiyon mu...

harddisk partition yapısında sonradan bir değişiklik yaptınız mı...
    (C) yi küçültüp yanına (D) oluşturma gibi...
  • Günaydın
    Bencede recovery gölümünde bir sorun var sumituran..

Sizin yerinizde olsam, basarım formatı ve yeni bir Windows 7 kurarak rahat ederim.
    Eğer böyle bir şey düşünürseniz önce sürücülerinizi yedekleyin ve daha sonra format işlemine başlayın. Bu iş için en iyi yedekleme programı(benim görüşüm) Driver Genius Professional yazılımıdır. Eğer bu programın tam sürümünü bulursanız, sürücülerinizi de internetten indirerek kurabilirsiniz.

Format sonrasında ve gerekli tüm program vs. kurulumunu tamamladıktan sonra, mutlaka Acronis yazılımı ile bir yedeğini alın ve bilgisayarınızın ömürü boyunca rahat edin derim. Hâttâ universal recovery yaparsanız, başka marka ve model bilgisayarlara da yükleyerek orada çalıştırabilirsiniz.
    Kolay gelsin..
  • quote:

Orijinalden alıntı: vtnsvr

bundan önce bir cd ile format attınızmı...
    şu anki kullandığınız windows laptopa ait bir versiyon mu...

harddisk partition yapısında sonradan bir değişiklik yaptınız mı...
    (C) yi küçültüp yanına (D) oluşturma gibi...

hdd içindeki kurtarma bölümünden format atmak istediğim için ilk önce buradan başladım formata.
    f8 ve sıfır(0) yöntemleri başarılı olamayınca ben de disk yönetimi bölümünden kurtarma bölümünü etkin olarak işaretleyip öyle yapayım dedim.( ki kendi bilgisayarım hp pavilion a bu şekilde format atarım ve başarılı olurum)etkin olarak işaretleyip pc yi yeniden yeniden başlattığımda
    'bootmgr eksik ' hatası alıyorum.mevcut kurulu sisteme bir daha da giremediğim için internetten indirdiğim windows 7 dvd si ile format attım

hdd kurtarma bölümüne hiç dokunmadım , satın alındığında 20 gb dı (bunun 14 gb ını kurtarma bölümündeki dosyalar oluşturuyor)
    sorun yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bay_KG

Günaydın
    Bencede recovery gölümünde bir sorun var sumituran..

Sizin yerinizde olsam, basarım formatı ve yeni bir Windows 7 kurarak rahat ederim.
    Eğer böyle bir şey düşünürseniz önce sürücülerinizi yedekleyin ve daha sonra format işlemine başlayın. Bu iş için en iyi yedekleme programı(benim görüşüm) Driver Genius Professional yazılımıdır. Eğer bu programın tam sürümünü bulursanız, sürücülerinizi de internetten indirerek kurabilirsiniz.

Format sonrasında ve gerekli tüm program vs. kurulumunu tamamladıktan sonra, mutlaka Acronis yazılımı ile bir yedeğini alın ve bilgisayarınızın ömürü boyunca rahat edin derim. Hâttâ universal recovery yaparsanız, başka marka ve model bilgisayarlara da yükleyerek orada çalıştırabilirsiniz.
    Kolay gelsin..

zaten şu anda tam dediğiniz gibi kullanmaktayım bilgisayarı. pc altındaki serial key i de girdim .yani şu an yasal olarak kullanmaktayım drivlerı da hdd kurtarma bölümünden alabiliyorum zaten

ancak bu tam istediğim şey değil. çünkü amacım pc nin ilk alındığı gün gibi olmasını sağlamak

universal recovery olayını bilmiyordum.bir deniyeyim bakayım bilgi için teşekkürler
  • tamam hdd recovery kurtarma bölümünden vazgeçtim , olmayacak gibi

sorumu değiştireyim bari ;

ürünü teknosadan almıştım .kulaklık arızası için servise gönderecem sonradan cd ile kurduğum windows 7 internetten legal bir şekilde etkinleştirildi.
    bu bir sorun oluşturur mu ? bildiğim kadarıyla donanım ile yaşanan sorunlar yazılım ne olursa olsun garanti kapsamından çıkarmaz ürünü.
    eğer donanım problemi yazılımdan kaynaklanıyorsa ...

ayrıca servise bu durumdan bahsedersem ya da satıcı olan teknosa ya garantimde bir sorun çıkarırlar mı?
    çünkü hp servislerinde bu olayların sık yaşandığını internetten kullanıcı tecrübelerinden okumuştum.hatta ekstradan para bile istiyorlarmış , garantili ürüne
  • Yazılımının değişmesi garantiyi etkilemez diye biliyorum.
    Gerçi sorunu çözmekten vazgeçmişsiniz ama, merak ettim f/8 ile başlatınca gelen menüde "Bilgisayarınızı Onarın" seçeneği çıkmıyor mu? Eğer çıkıyor ise o seçenegi seçerek kuruluma geçeceksin.
  • Cihazı herhangi bir live cd ile başlatıp recovery bölümü (varsa 2-3 mb lık boot bölümünü de silmeyin) haricindeki tüm disk bölümlerini silip tek parça haline getirerek dener misiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 1200gs -- 30 Kasım 2011; 10:47:57 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cmldrs

Yazılımının değişmesi garantiyi etkilemez diye biliyorum.
    Gerçi sorunu çözmekten vazgeçmişsiniz ama, merak ettim f/8 ile başlatınca gelen menüde "Bilgisayarınızı Onarın" seçeneği çıkmıyor mu? Eğer çıkıyor ise o seçenegi seçerek kuruluma geçeceksin.

f8 ile başlatınca bilgisayarınızı onarın seçeneği geliyor . onu seçiyorum sonra gelen menülerde başlangıç onarma,komut sistemi gibi seçenekler de var. ama bunlar toshibanın recovery partitionuna yönlendirmiyor.

merakanızı gidermek için tam açıklıyayım : sistemde kurulu olan internetten indirdiğim windows 7 64 bit yani orjinal fabrika ayarlı değil (driverlerını daha sonra manuel olarak kurduğum işletim sistemi) şimdi bu kurulu iken pc yi yeniden başlatıp f8 ile 'bilgisayarınızı onarın' seçeneğinden gereken işlemleri yapıyorum ama toshiba hdd recovery utility e değil , kurulu olan windows 7 ye yönlendiriyor.internetteki kaynaklardan aldığım bilgiye göre bu işlemde toshiba hdd recovery utility nin açılması gerek

madem garantisine bir şey olmayacak,o halde servise söyleyeyim de biraz onlar uğraşsınlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 1200gs

Cihazı herhangi bir live cd ile başlatıp recovery bölümü (varsa 2-3 mb lık boot bölümünü de silmeyin) haricindeki tüm disk bölümlerini silip tek parça haline getirerek dener misiniz.

sistem de üç tane disk bölümü var:

c : windows 7 yüklü
    d : oyun,resim,film vb .. şeyler
    e : toshiba recovery partitionun olduğu bölüm.

bu dediğin bana mantıklı geldi. çünkü ha bire c yi silip öyle kurmayı deniyordum
    ama yaklaşık 400-500 gb veri olduğundan bunları yedeklemek zor olacak.
    önce bir servise göndereyim, eğer orada yapabilirlerse iyi olur.
    eğer olmazsa bu dediğini yapayım ,nasıl olsa hdd formatlandıkça yağlama yapmıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: sumituran

f8 ile başlatınca bilgisayarınızı onarın seçeneği geliyor . onu seçiyorum sonra gelen menülerde başlangıç onarma,komut sistemi gibi seçenekler de var. ama bunlar toshibanın recovery partitionuna yönlendirmiyor.

merakanızı gidermek için tam açıklıyayım : sistemde kurulu olan internetten indirdiğim windows 7 64 bit yani orjinal fabrika ayarlı değil (driverlerını daha sonra manuel olarak kurduğum işletim sistemi) şimdi bu kurulu iken pc yi yeniden başlatıp f8 ile 'bilgisayarınızı onarın' seçeneğinden gereken işlemleri yapıyorum ama toshiba hdd recovery utility e değil , kurulu olan windows 7 ye yönlendiriyor.internetteki kaynaklardan aldığım bilgiye göre bu işlemde toshiba hdd recovery utility nin açılması gerek

madem garantisine bir şey olmayacak,o halde servise söyleyeyim de biraz onlar uğraşsınlar.

Şuan kullandığım laptop Toshiba satellite yaklaşık 1,5 yıldır f/8 ile kurulum yapıyorum, epey zaman önce yaptığımdan nasıl yapıldığını unuttum, şimdi kapatıp deneyeceğin sonra yazarım.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.