- x
Marea termostad(Değiştirme İşlemi )
33 Cevap5521 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

306 Mesaj
29 Kasım 2011; 13:18:58 

Arkadaşlar bu sıra çok mu soruyorum bilmiyorum ama bir soru daha malum havalar iyice soğudu - dereceleri görüyoruz bu aralar benim aracın harareti özellikle uzun yol giderken hız 90, 100 falan hiç yukarı çıkmıyor aşağıdaki çizgilerde kalıyor kalolifer gayet sıcak sıkıntı yok şehir içi çok iyi ortalara çıkıyor uzun yolda daha aşağıda kalıyor biraz hız düşürüsem 80 falan biraz yükseliyor sizce termosrad mı arızalı çok hızlı giderken ve bu soğukta normal mi 90 dereceleri bulması mı gerekli soğuk havayıda baz alırsak bizim termostadlar kaçta açıyor aşağıdaki çizgiler normalmi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VeliSAYIN -- 12 Aralık 2011; 10:39:49 >

Fiat Marea Elx_97_bordo

360 Mesaj
29 Kasım 2011; 15:26:18 

Yaz kış farketmez hep 90 da durmalı yokuş aşağı inerken veya giderken vitesi boşa attığında sıcaklık düşüyorsa termostatta sorun var demektir biliyosun ki düşük sıcaklık aşırı yakıt demektir

2001 Fiat Brava 1.6 ELX

306 Mesaj
29 Kasım 2011; 15:40:22 

quote:

Orijinalden alıntı: ozkan65

Yaz kış farketmez hep 90 da durmalı yokuş aşağı inerken veya giderken vitesi boşa attığında sıcaklık düşüyorsa termostatta sorun var demektir biliyosun ki düşük sıcaklık aşırı yakıt demektir

teşekkürler cevabınız için sizin dediniz şekil denemedim ama normal giderken 90 km gibi hızda,sıcaklığın çeyrek çizgiden yukarıya çıkamadığını farettim hız biraz düşünce veya yokuş falan çıkarken araç biraz yavaşlıyor tabi yükede biniyor bu durumda yarıya doğru çıkıyor ama arç rahatlayıp hız artınca gene çeyreklere iniyor ya çok erken açıyor termostadı sanırım hepsi aynıdır en az 70 de falan açması gerek ki bu da orta çizgilere falan denk geliyor olmalı malumunuz sadece çizgiler varya bizim araçta tekrar teşekkür ederim araştırıyorum hafta sonu tamirciye uğrayacağım bir,

Fiat Marea Elx_97_bordo

360 Mesaj
29 Kasım 2011; 15:52:55 

Tam bilmiyorum ama termostat 88 derecede açıyor 85 te kapıyor diye biliyorum 91 92 derecede fan devreye giriyor ama öyle 70 falan değil yani araç motor sıcaklığını 90 da tutmaya çalışıyor

2001 Fiat Brava 1.6 ELX

1005 Mesaj
29 Kasım 2011; 17:30:11 

termostatın arızalı, en kısa zamanda değiştir

Edep bir tac imiş Nur-İ Hüda'dan; Giy o tacı, emin ol her beladan.

306 Mesaj
30 Kasım 2011; 9:17:33 

teşekkürler arkadaşlar bana usta yolu gözüktü heralde

Fiat Marea Elx_97_bordo

306 Mesaj
30 Kasım 2011; 13:58:02 

quote:

Orijinalden alıntı: narec

termostatın arızalı, en kısa zamanda değiştir

termostadı değiştirmeden önce teşhis yapabileceğim bir yol varmı ya termostadtan değilse usta tamamen sökmeden veya ben anlayabilirmiyim termostad arızalı iken su nerelerden geçiyor genleşme kabından devir daim yapıyor mu daha 90 dereceye gelmeden kontrol etsem nerelerin ( hortumların ) sıcak nerelerin soğuk olması gerekli acaba

Fiat Marea Elx_97_bordo

1440 Mesaj
30 Kasım 2011; 17:19:59 

2007 Hyundai era kullanıyorum, bizim araçlarda motor soğukken ekranda motor işareti mavi renk yanıyor ısınınca sönüyor, bahsettiğiniz sorunu ilk olarak haziran ayında uzun yol gece yolculuğunda yaşadım. 350- 400 km boyunca mavi ışık hiç sönmedi. Yazın normal çalıştığı için önemsemedim ama havalar soğuyunca mavi ışık hiç sönmez oldu, serviste termostatı değiştirdiler normalde 62 C'de işlem yapması gerekiyormuş.

Ben arızayı nerden anladım: Kışa girerken şehir içinde ışıklarda falan durunca mavi sönüyordu 80-90 yapınca tekrar yanıyordu, kaloriferde yeterli sıcaklığı vermiyordu.

Siz kaloriferin ısıttığını söylemişsiniz, sıcaklık müşürü'de arızalanmış olabilir, yani gerçekte 90 C olan sıcaklığı 50-60 C gösterebilir.

1005 Mesaj
30 Kasım 2011; 18:48:57 

ykus asagı ınerken hararet dusuyor mu.dusuyorsa termostat gıdık

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

306 Mesaj
1 Aralık 2011; 9:33:01 

cevaplar için teşekkürler bende tam anlamadım durum termostad arızasını gösteriyor malum ama kaloliferde ısıtıyor ısıtmasıda normal sanki çünkü araç azda olsa ısınıyor hareret kalkıyor az bişey tekrar sağolun

Fiat Marea Elx_97_bordo

1005 Mesaj
1 Aralık 2011; 12:29:37 

hararet yüksldikçe kalorifer ısıtır ama gaz vermedikçe, devirli kullanmadıkça hararet düşer. termostat arızalı, biran evvel değişmeniz sizin karınıza olur. belli müddet değişemem diyorsanız radyatörün önüne karton koyun, idare edin

306 Mesaj
1 Aralık 2011; 13:09:03 

quote:

hararet yüksldikçe kalorifer ısıtır ama gaz vermedikçe, devirli kullanmadıkça hararet düşer. termostat arızalı, biran evvel değişmeniz sizin karınıza olur. belli müddet değişemem diyorsanız radyatörün önüne karton koyun, idare edin

aslında aklımdan geçiyor önüne karton koymakta çok hoş olmayacak şimdi genelde şahinciler de öyle yapıyor ama değiştirmek daha doğru olacak sanırım en azından daha çabuk ısınır araba ve kalolifer fiyat nerelerde ki 100-120tl civarıdır sanırım

Fiat Marea Elx_97_bordo

1005 Mesaj
1 Aralık 2011; 14:01:58 

ben ocak ayında 140 liraya almıştım

306 Mesaj
1 Aralık 2011; 14:10:48 

quote:

ben ocak ayında 140 liraya almıştım

Fiat Marea Elx_97_bordo

1005 Mesaj
1 Aralık 2011; 22:04:38 

senin aracın elx mi onun fiyatını bilmiyorum. 140 tl hlx içindi

306 Mesaj
2 Aralık 2011; 10:40:31 

iyi bizimki biraz 1,6 lar daha ucuzdur sanırım yarın gidip değiştireceğim termostadımı sonucu ve fiyatını yazarım tekrardan teşekkürler bilgiler için

Fiat Marea Elx_97_bordo

1440 Mesaj
2 Aralık 2011; 13:37:09 

Ben Era için 25 TL'ye değiştirtmiştim, işçilik almadılar. Benim rakam bedava o zaman.

306 Mesaj
2 Aralık 2011; 14:20:25 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VeliSAYIN -- 2 Aralık 2011; 14:23:50 >

Fiat Marea Elx_97_bordo

306 Mesaj
2 Aralık 2011; 14:22:22 

quote:

Orijinalden alıntı: GreatWhite

Ben Era için 25 TL'ye değiştirtmiştim, işçilik almadılar. Benim rakam bedava o zaman.

Valla bu mareanın parçaları niye bu kadar pahalı bir türlü çözemedim mübarekte mersedes motoru var sanki yerine göre tempranın parçasını alacak oluyorum parçacıya diyorum Tempranın ki ucuzsa ona baklım bir yoooook olmaz sen mareanın kini al adamlar kalitesini ona göre yapmış diyor aynı motora sahipler hemen hemen tempranın devamı marealar ama neyse artık mareanın motoru daha kaliteli parçaya ihtiyaç duyuyor,

Fiat Marea Elx_97_bordo

306 Mesaj
2 Aralık 2011; 16:35:08 

quote:

Orijinalden alıntı: GreatWhite

Üstad senin problem neydi de değiştirdin açık mı kaldı kapalı mı benim sorun için yorumunuz varmı benzerlik falan arıza olarak varmı

Fiat Marea Elx_97_bordo

1440 Mesaj
2 Aralık 2011; 16:49:01 

Benim sorun sizinkiyle aynı, motor bir türlü ısınmıyordu. Yani soğuk havalarda şehir içindede dışındada motor soğuk lambası sönmüyordu. Şu anda çalıştıktan 10-15 dk sonra sönüyor yani motor ısınıyor.

quote:

Orijinalden alıntı: VeliSAYIN

Üstad senin problem neydi de değiştirdin açık mı kaldı kapalı mı benim sorun için yorumunuz varmı benzerlik falan arıza olarak varmı

306 Mesaj
10 Aralık 2011; 8:51:28 

Geçen hafta termostadımın arızalı olduğuna bizzat kendim deneme test yaparak kanat getirdim,ellerinde yokmuş sipariş verdim inşallah bugün gelmişse değiştireceğim,kendim değiştireceğim çünkü ustalardan iyice soğudum ve bir kaç fiyat aldım 30 tl , 40 tl gibi acayip ustalık parası istiyorlar bende kendim değiştireceğim ve resim çekersem buraya ekleyeceğim bu tür şeyleri herkes kendisi halletsin,( bence yani )

Fiat Marea Elx_97_bordo

306 Mesaj
12 Aralık 2011; 11:17:31 

Ewet arkadaşlar sizlerin de tavsiyeleri ve benim tepitlerim sonunda termostatımı değiştirdim,
İlerde ihtiyacı olan arkadaşlar için yaptığım işlemleri birkaç tane foto koyarak paylaşmak istedim;Termostatın yeri ateşleme bobininin tam altında Ecu'yu sökünce çok rahat görülebilir İlk olarak ön taraftaki radyatörün önünde ki hava emiş kanalını söktüm daha rahat çalışmak için sonra akünün kutup başını(+) söktüm,arkasından Aracın ECU'sunu söktüm,çünkü Ecu'yu sökmek termostat'ın rahat sökülüp takılması için şart ,sonra hortumlardaki suyu boşalttım,ben daha önce radyatörün içini bir iki defa yeni su ile boşaltıp doldurdum en sonra yarı yarıya paraflu ve içme suyu koyarak doldurmuştum bu yüzden ziyan olmasın diye bir hortum yardımıyla temiz bir bidona akıtıp tekrar doldurdum;radyatör hortumları boşalınca sökme işlemini yapıyoruz ilk olarak radyatör hortumları,kalolifer hortumları tüm hortumları söktüm,sonra termostatı sabitleyen üç tane vida var bunlarıda söktüm ve termostatı çıkardım çıkarılmış hali ve söktüğüm yerin resmi aşağıda var resimler eklenirse inşallah,termostatı söktüğüm yerde bir miktar tortu vardı bunları ince zımpara ile temizledim termostat tamamen yerleşsin diye sonra eski termostattaki sıcaklık sensörlerini söktüm yeni termostata atktım bu arada sensörlerin dirençlerini ölçtüm avometre ile gayet güzel çalışıyorlardı sensörlerde takılınca yeni termostatı monteledim en son hortumları taktım bidondaki hazır suyumu doldurdum hava alma işlemlerini yaptım aracın ecu'sunu en son aküyü bağlayıp birazbekledikten sonra Ecu bir kendine gelsin diye aracı çalıştırıp 90 gelinceye kaday ısıttım gezdim falan sonra bir miktar daha su azaldı Antifiriz ile tamamladım ve işlemi bitirdim bu arda arkadaşlar üstünden Mita termostat çıktı Made in Turkey yazıyordu şimdi ise Vernet taktım fransıs Malı imiş orjinal dediler ama genede bilmiyorum Vernet takanlar yorum yazarsa sevinirim 120Tl idi Zorbela 100 e anlaştık Bobini verdim yerine bunu aldım saygılar

local://upfiles/1025630/1EA1FBFB20C04650A6573EEAC8856911.jpg

Ekteki dosya (1)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VeliSAYIN -- 12 Aralık 2011; 12:18:10 >

Fiat Marea Elx_97_bordo

306 Mesaj
12 Aralık 2011; 11:19:43 

Ya varya yanlış resim koymuşum diğer resimlerde çok büyük diye eklenmiyor,
Neyse resmi düzelltim resimleri de tek tek ekliyorum sorunu çözdüm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VeliSAYIN -- 12 Aralık 2011; 12:16:33 >

Fiat Marea Elx_97_bordo

306 Mesaj
12 Aralık 2011; 11:38:16 

soğuk bir pazar sabahıydı

local://upfiles/1025630/23ECD469336142979E05AB11C415A0D7.jpg

Ekteki dosya (1)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VeliSAYIN -- 12 Aralık 2011; 11:42:00 >

Fiat Marea Elx_97_bordo

306 Mesaj
12 Aralık 2011; 11:42:25 

kaputu açtım

0

Ekteki dosya (1)

Fiat Marea Elx_97_bordo

306 Mesaj
12 Aralık 2011; 11:44:14 

radyatör sıvısını boşalttım

0

Ekteki dosya (1)

Fiat Marea Elx_97_bordo

306 Mesaj
12 Aralık 2011; 11:46:11 

termostatı aldığım gibi söktüm

0

Ekteki dosya (1)

Fiat Marea Elx_97_bordo

306 Mesaj
12 Aralık 2011; 12:09:00 

Söktüğüm yer böyle boş kaldı

0

Ekteki dosya (1)

Fiat Marea Elx_97_bordo

306 Mesaj
12 Aralık 2011; 12:11:38 

Sökmüşken sensörleri test ettim

0

Ekteki dosya (1)

Fiat Marea Elx_97_bordo

306 Mesaj
12 Aralık 2011; 12:13:05 

Biraz daha ısıttım sonuç süper gayet güzel çalışıyordu ısındıkça direnç düştü

0

Ekteki dosya (1)

Fiat Marea Elx_97_bordo

66 Mesaj
13 Aralık 2011; 22:30:59 

quote:

Orijinalden alıntı: Einstein(ayştayn)

Ewet arkadaşlar sizlerin de tavsiyeleri ve benim tepitlerim sonunda termostatımı değiştirdim,
İlerde ihtiyacı olan arkadaşlar için yaptığım işlemleri birkaç tane foto koyarak paylaşmak istedim;Termostatın yeri ateşleme bobininin tam altında Ecu'yu sökünce çok rahat görülebilir İlk olarak ön taraftaki radyatörün önünde ki hava emiş kanalını söktüm daha rahat çalışmak için sonra akünün kutup başını(+) söktüm,arkasından Aracın ECU'sunu söktüm,çünkü Ecu'yu sökmek termostat'ın rahat sökülüp takılması için şart ,sonra hortumlardaki suyu boşalttım,ben daha önce radyatörün içini bir iki defa yeni su ile boşaltıp doldurdum en sonra yarı yarıya paraflu ve içme suyu koyarak doldurmuştum bu yüzden ziyan olmasın diye bir hortum yardımıyla temiz bir bidona akıtıp tekrar doldurdum;radyatör hortumları boşalınca sökme işlemini yapıyoruz ilk olarak radyatör hortumları,kalolifer hortumları tüm hortumları söktüm,sonra termostatı sabitleyen üç tane vida var bunlarıda söktüm ve termostatı çıkardım çıkarılmış hali ve söktüğüm yerin resmi aşağıda var resimler eklenirse inşallah,termostatı söktüğüm yerde bir miktar tortu vardı bunları ince zımpara ile temizledim termostat tamamen yerleşsin diye sonra eski termostattaki sıcaklık sensörlerini söktüm yeni termostata atktım bu arada sensörlerin dirençlerini ölçtüm avometre ile gayet güzel çalışıyorlardı sensörlerde takılınca yeni termostatı monteledim en son hortumları taktım bidondaki hazır suyumu doldurdum hava alma işlemlerini yaptım aracın ecu'sunu en son aküyü bağlayıp birazbekledikten sonra Ecu bir kendine gelsin diye aracı çalıştırıp 90 gelinceye kaday ısıttım gezdim falan sonra bir miktar daha su azaldı Antifiriz ile tamamladım ve işlemi bitirdim bu arda arkadaşlar üstünden Mita termostat çıktı Made in Turkey yazıyordu şimdi ise Vernet taktım fransıs Malı imiş orjinal dediler ama genede bilmiyorum Vernet takanlar yorum yazarsa sevinirim 120Tl idi Zorbela 100 e anlaştık Bobini verdim yerine bunu aldım saygılar

local://upfiles/1025630/1EA1FBFB20C04650A6573EEAC8856911.jpg

Kutusunda Mita yazıyorsa Çin işi gibi kardeş. Bende takdırdım İstanbul'a giderken Eskişehir'de bağımsız bir serviste.Takılan çin malıydı.Kutusu mita ve kendi ustam çin taktırmasaydın demişti keşke.Mita yı 80 TL, orjinaline 136 TL demişlerdi. Çin takın demiş bulundum (demez olaydım, güvenemiyorum)

Sizinki İnş. Çin işi değildir.

FiAt Marea Liberty for 2004

Driven by the future

715 Mesaj
21 Ocak 2012; 2:16:30 

selamlar aynı termostat sorunu bendede var değişmesi gerekiyor 90 da sabit durmuyor motorda tam ısınmıyor tabi ki durunca yükseliyor giderken düşüyor ayrıca işcilik çok güzel güle güle kullanın

306 Mesaj
21 Ocak 2012; 7:27:45 

quote:

Orijinalden alıntı: ekek

selamlar aynı termostat sorunu bendede var değişmesi gerekiyor 90 da sabit durmuyor motorda tam ısınmıyor tabi ki durunca yükseliyor giderken düşüyor ayrıca işcilik çok güzel güle güle kullanın

teşekkürler darısı başınıza ben değiştirdikten sonra çook süper oldu motor daha sıcak olmaya başladı motor çalışırken tam 90' a gelmiyordu ama stop edip çalıştırınca direk 90' gösteriyordu ibre önce ki çok aşağılarda kalıyordu

Fiat Marea Elx_97_bordo
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Motorlu Araçlar Dünyası] » Modellere Özel Forumlar » Marea/Bravo/Brava » Marea termostad(Değiştirme İşlemi )
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.520