Şimdi Ara

Apartman Aidat Yönetmeliği hakkında

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
0
Favori
21.192
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Evet 7 sene geçmiş konunun üzerinden ve bana 30 TL nin muhabbetini yapıyorsun diye sataşanlar dahil herkese bir açıklama yapayım.

Geçen seneki dolu felaketine kadar toplanan paralardan artanların bir kısmını çatıyı onarmak için kullanmışlar. Kiracıyı apartmanın çatı masrafı bağlamaz. Ek olarak elde para kalmadığı için apartmanın aylık aidatını 50 TL olarak kafalarına göre toplantı bile yapmadan belirlemişler.

3 ayda bir 150 TL alıyorlar. 10 daire var.

Apartmanın 3 aylık temizlikçi parası 600 TL. Arap sabunuyla temizleniyor, suyu dairelerden kova doldurma şekliyle alıyor. Arap sabunlarını da 3 ayda 100 TL diye sayalım. Ne etti ?

700 TL masraf. Hadi sizin güzel hatırınıza apartmanın arka kısmında kimsenin yüzüne bile bakmadığı 10m2 lik bahçe denilen ve sadece bahçe katı maliğinin kullandığı bir alan var onu da ekleyelim masraflara 3 ayda 1000 TL olsun.

Şimdi her sene yaklaşık 4x500 = 2000 TL para birikiyor. Bunun hakkını aramak sormak mı ayıp ?

Ben apartman yöneticisine gider defterini soruyorum kaç aydır hala çıkarıp veremedi. Şimdi ben aidat ödemiyorum desem kanunen haksız duruma düşeceğim ve apartmandan attırma hakları doğacak. Ev sahibi de her sene tüfe falan tanımadan kafasına göre zam istiyor, onunla da her sene kibarca kavga ediyoruz. Evden çıksak adam lotodan para kazanmış gibi sevinir herhalde.

Bu konuyla ilgili kanuni bilgisi olan varsa bir zahmet yorum yazsın, eleştirecek olana da saygımız var ama saygı çerçevesinde :)

2011 SENESİNDE AÇTIĞIM KONU :

Arkadaşlar, 2011 Ocak ayında taşındığımız binanın aidatı 30 TL/ay olarak ödüyoruz.

Sene sonuna doğru paralar artmış olacak ki apartman yöneticisi toplam 10 daireye ait paspası kapı önlerinden değiştirip yeni paspas almış + 1 tane de apartman girişine almış. Google'da aradım bulamadım, şu aidat işini kiracıya fazla fazla ödetmeye hakkı var mı acaba yöneticinin ?

Yasal olarak ne gibi bir yaptırımla karşı karşıya kalabilirim ? Ya da dava açma hakkım olur mu ? Bahçenin süslenmesi, çiçek alınması..vb giderler bildiğim kadarıyla aidata girmiyor. Ayrıca fon oluşturulması lazım ve bu şekilde aidat alınırken makbuzda ayrıca belirtilmesi gerekiyor diye araştırmalarım sonucu buldum. Yani havuz hesabı yapmaya hakkı yok sanırım ?

Bu işi bilen birinden dinlemek isterim, bizim apartmanın su, elektrik ve merdivenleri silen bayan çalışan (ayda 2 kere) masrafı 10 daireden ayda 300 TL tutmaz. Ben sadece bana kiracı olarak düşen masrafların aidatını ödemek istiyorum, ekstra masraflar için fazla ödeme yapmak istemiyorum. Ne yapılabilir ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sleeptalkercat -- 23 Nisan 2018; 21:28:26 >

• 30 lira verip bir de şikayet mi ediyorsun?300 lira tutmaz dediğin masraflar için sadece kapıcı 1000 liraya yakın masraf.
  • kiracıysan ve 30 lira nın hesabını yapıp ödememeye çalışıyorsan zaten merak etme ödemene gerek kalmaz, ev sahibine iletirler attırırlar o daireden
  • BİZDE HADIMKÖY DE BİR DAĞIN BAŞINDA SİTEYİZ. Daire başı ayda 80 lira aidat ödüyoruz..Bunca iş, tamir, temizlik, bahçe, asansör tamiri, ne ile dönüyor sanıyorsunuz ?..Burada 3 ay aidat ödemeyene hemen avukata verip haciz kaldırıyorlar.Toplantıda karar alındı ve uygulanıyor..Yani ödenmeyen 240 yerine 3 aylık gecikme faizi, avukat ve haciz masraflarıda eklenip ödüyorlar..En az 500 Liranın selamı var..Başka türlü asalaklarla başa çıkamadık..Yeni yapılan sitelerde ise aidat M2 başına 1 lira...RESİDANCE ler ise Markasına ve adına göre Her daire M2 si 2 Lİra ile 5 USD arası aylık aidat ödüyorlar..Siz aylık 30 Liraya itiraz ediyorsanız en uygunu bir gecekondu bulup oraya taşınmanızdır..Saygılarımla..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 28 Kasım 2011; 2:23:56 >
  • Benim bir sorum olacaktı, bizim binada 11 daire var, Biri Zemin katta(Bodrum katta diyebiliriz). Herkes 30 lira öderken onlar 15 lira ödemek istiyorlar, haklılarda yani asansörle bir alakaları yok ve asansör bakım ücretinide ödemek zorunda kalıyorlar, bizde yöneticiyiz ve şuana kadar 30 ödüyorlardı ve artık 15 ödemek istiyorlar, bizde onlara hak veriyoruz ama binada ayaklanıyor hemen niye 15 diye sizce 15 mi ödemeleri gerek yoksa 30 mu ?

• Lütfen 634 sayılı kat mülkiyeti kanununun 5. bölümünü okuyun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: QuestionMark

Lütfen 634 sayılı kat mülkiyeti kanununun 5. bölümünü okuyun.

Varlığından bile haberimiz yokmuş, sağolun
  • quote:

Orijinalden alıntı: Plasebolca

quote:

Orijinalden alıntı: QuestionMark

Lütfen 634 sayılı kat mülkiyeti kanununun 5. bölümünü okuyun.

Varlığından bile haberimiz yokmuş, sağolun

Ne demek. Kendim okuyup yardımcı olmak isterdim ama başka ders çalışıyorum sabah sınav var kusura bakmayın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Indigo

30 lira verip bir de şikayet mi ediyorsun?300 lira tutmaz dediğin masraflar için sadece kapıcı 1000 liraya yakın masraf.

Arkadaşım apartmanda kapıcı falan yok, haftada 2 kere apartmanı arap sabunuyla merdivenleri temizleyen bir kadın geliyor sadece o kadar.
  • quote:

Benim bir sorum olacaktı, bizim binada 11 daire var, Biri Zemin katta(Bodrum katta diyebiliriz). Herkes 30 lira öderken onlar 15 lira ödemek istiyorlar, haklılarda yani asansörle bir alakaları yok ve asansör bakım ücretinide ödemek zorunda kalıyorlar, bizde yöneticiyiz ve şuana kadar 30 ödüyorlardı ve artık 15 ödemek istiyorlar, bizde onlara hak veriyoruz ama binada ayaklanıyor hemen niye 15 diye sizce 15 mi ödemeleri gerek yoksa 30 mu ?

Ben bu konuyu biraz araştırmıştım. Siz aidat ücretlerini toplarken bu tür bakım, onarım giderleri için fon oluşturuyormuşsunuz aidat giderleri altında bu fonu dahil ederek aidat toplanıyormuş. Bu kişileri fona dahil etmeden aidatları toplarsanız sanıyorum kanunen bir sorun oluşmaz kimse de itiraz edemez.
  • Yöneticilikte bakmayın iyi para yiyolar o gider makbuzlarına falanda çok güvenmeyin her zaman gerçek meblağları göstermez masrafları şişirebiliyolar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KurtalanEkspres -- 28 Kasım 2011; 18:35:18 >
  • quote:

Benim bir sorum olacaktı, bizim binada 11 daire var, Biri Zemin katta(Bodrum katta diyebiliriz). Herkes 30 lira öderken onlar 15 lira ödemek istiyorlar, haklılarda yani asansörle bir alakaları yok ve asansör bakım ücretinide ödemek zorunda kalıyorlar, bizde yöneticiyiz ve şuana kadar 30 ödüyorlardı ve artık 15 ödemek istiyorlar, bizde onlara hak veriyoruz ama binada ayaklanıyor hemen niye 15 diye sizce 15 mi ödemeleri gerek yoksa 30 mu ?

Bizdede durum aynısı zemin katta tek bir daire var asansör aidatını almıyoruz ondan . Ama doğrusu bu bence adamların asansörle işi bindebir oluyo asansör aidatı toplanmaması veya en azından daha az ücret alınmalı onlardan .
  • Şu paspas olayına takıldım ben. Millete sormadan kapısının önünden paspaslarını almış ve binanın parasıyla yenilerini alıp koymuş kafasına göre öyle mi?
  • Kiracı aidatı ödemekle sorumludur. Fiyatını toplantılarda hep birlikte oturup konuşulur gidere göre belirlenir. Apartmanın aylın standart gideri en başta elektirik felan var zaten asansörde 3-5 ayda bir baktırılıyor zaten. Ha eğer apartmanda yapılanlara gore fazla aidat alındığını düşünüyorsanız defteri kontrol etme hakkına sahipsiniz açıp bakabilirsiniz nereye para harcanmış falan diye.

Zemin katta oturanlar genelde toplantı da oy birliği kararı ile asansör bakım parası vermez mesela aidat 30 lira ama zemin kat da oturuyorsa eğer 20 lira verir. Bu kararda deftere işlenir.

Yani normalde yasalarda binadaki herkesin ortak alan eşyalarının felan bakım parasını vermek zorunda. Ama oylamaya sunulup bu sorun aşılabiliyor.
  • quote:

15 lira en mantıklısı. Asansör kullanmayan adamdan asansör parası almak mantık dışı
  • quote:

Orijinalden alıntı: s0ft

Şu paspas olayına takıldım ben. Millete sormadan kapısının önünden paspaslarını almış ve binanın parasıyla yenilerini alıp koymuş kafasına göre öyle mi?

Aynen öyle
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fırtınam..

Kiracı aidatı ödemekle sorumludur. Fiyatını toplantılarda hep birlikte oturup konuşulur gidere göre belirlenir. Apartmanın aylın standart gideri en başta elektirik felan var zaten asansörde 3-5 ayda bir baktırılıyor zaten. Ha eğer apartmanda yapılanlara gore fazla aidat alındığını düşünüyorsanız defteri kontrol etme hakkına sahipsiniz açıp bakabilirsiniz nereye para harcanmış falan diye.

Zemin katta oturanlar genelde toplantı da oy birliği kararı ile asansör bakım parası vermez mesela aidat 30 lira ama zemin kat da oturuyorsa eğer 20 lira verir. Bu kararda deftere işlenir.

Yani normalde yasalarda binadaki herkesin ortak alan eşyalarının felan bakım parasını vermek zorunda. Ama oylamaya sunulup bu sorun aşılabiliyor.

Kiracıyla ilgili olan yönetmelikte de apartmana ait elektrik su masrafını kiracı ödüyor kapıcı varsa onu da kiracı ödüyor ama kalan bakım onarım badana boya..vb masraflar ev sahibine ait oluyor. Bizimkiler işin kolayına kaçmış ortalama para topluyorlar artanları da değerlendiriyorlar, e şimdi hal böyle olunca da insan daire bana ait değil her ay 1000 lira kira veriyorum neden başkasının parasını ben ödeyeyim diye düşünüyor. Bunun çözümü sizce herşeyi ödeyip de bu defterin kopyasını alıp ev sahibine gösterip kiradan düşmek mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: kyorhan

quote:

Orijinalden alıntı: s0ft

Şu paspas olayına takıldım ben. Millete sormadan kapısının önünden paspaslarını almış ve binanın parasıyla yenilerini alıp koymuş kafasına göre öyle mi?

Aynen öyle

Tepki gösterin hocam, öyle saçmalık mı olur. İşi gücü yok herhalde sizin yöneticinin. Milletin paspaslarıyla uğraşıyor. Nereden kaç liraya almış, piyasası nedir, bu adam para indirdi mi cebe acaba? Paspas deyip geçmemek lazım. Hem benim paspasım benim için önemli belki, nasıl alır kapımdan.
  • Yaw paspasla falan uğraşmam da büyük ihtimalle paralar arttı onlarla da paspas aldılar ama tutarı fazla gösterdiler ama normal, cebir defterini sorunca görmüş olurum :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: kyorhan

quote:

Orijinalden alıntı: Fırtınam..

Kiracı aidatı ödemekle sorumludur. Fiyatını toplantılarda hep birlikte oturup konuşulur gidere göre belirlenir. Apartmanın aylın standart gideri en başta elektirik felan var zaten asansörde 3-5 ayda bir baktırılıyor zaten. Ha eğer apartmanda yapılanlara gore fazla aidat alındığını düşünüyorsanız defteri kontrol etme hakkına sahipsiniz açıp bakabilirsiniz nereye para harcanmış falan diye.

Kiracıyla ilgili olan yönetmelikte de apartmana ait elektrik su masrafını kiracı ödüyor kapıcı varsa onu da kiracı ödüyor ama kalan bakım onarım badana boya..vb masraflar ev sahibine ait oluyor. Bizimkiler işin kolayına kaçmış ortalama para topluyorlar artanları da değerlendiriyorlar, e şimdi hal böyle olunca da insan daire bana ait değil her ay 1000 lira kira veriyorum neden başkasının parasını ben ödeyeyim diye düşünüyor. Bunun çözümü sizce herşeyi ödeyip de bu defterin kopyasını alıp ev sahibine gösterip kiradan düşmek mi ?

O tarz büyük tadilatları ev sahibi öder tabiki. Şimdi şöyle birşey var eğer alınan 30 lirayı direkt aidat olarak geçiyorsa deftere ev sahibinden para isteyemezsin , ama yöneticininde giderleri kalem kalem yazması lazım ki sizde isteyebilesiniz paranızı. İlk toplantıda felanda başka yonetici seçmeye çalışın
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.