Şimdi Ara

Cisco ve Telia dünyanın en hızlı internet bağlantısını İsveç'de kuruyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
0
Favori
6.447
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Cisco ve Telia dünyanın en hızlı internet bağlantısını İsveç'de kuruyor

İlk yıllarında Kilobit hesabıyla tanımlanan internet hızları şu anda Gigabit seviyelerine çıkmış durumda. Evlerimizde kullandığımız internet haricinde altyapı firmaları internet bağlantısında hız rekorunu kırmak için çalışıyor.

İsveç'de başlayan dünyanın en büyük yerel ağ LAN partisinin yapıldığı dijital festival DreamHack kapsamında Cisco ve Telia firmaları 120Gbps hız rekorunu kırmaya çalışacak. Stockholm'den festivalin yapıldığı Jönköping şehrine kadar 300km uzunluğunda döşenen altyapı sayesinde teorik olarak 750 000 kişi bir filmi sadece .047 saniyede indirebilecek. 

İsviçre halihazırda 40Gbps seviyesine kadar internet kullanabiliyor. DreamHack festivali ise bu yıl 20 000 kişiyi ağırlıyor. Yani pratikte sadece 20 000 kişi bu rekor hızdan faydalanabilecek.

Yaz döneminden beri 50 kişilik bir ekiple süren çalışmalarda Telia fiber kablolama, Cisco ise donanım tarafını üstlendi. Harcanan toplam miktar ise 40 milyon Avro. Altyapı ile aynı anda 1.3 milyar videolu görüşme yapılabiliyor.

Perşembe gününden itibaren denemeler başladı ve Pazar gününe kadar denemeler devam edecek. Geçtiğimiz yıl festivalde 20Gbps ile o dönemin rekoru kırılmıştı.

• Bu sitenin biraz Network Dünyasına uzak kaldığını hissedyorum.Cep telefonları yerine biraz daha fazla network haberi paylaşabilirsiniz bence
  • o değil de bu herifler bizim 8 mpbs ye ödediğimiz paranın yarısını bile vermiyodur 20 gpbs hızda internete..
  • ttnet, bakır yavaşlığında internet, üstelik kotalı! :))
  • ttnet dışında altyapısı olan superonline eğer kişisel kullanım içinde altyapı ''yapabilseydi'' şu anda bizde 20mbit hatta 1gbit(1000mpbs) internet kullanıyor olabilecektik.
  • peki hanginizin 1000 mb internetin getirisi olan yazım hızını destekleyecek hdd si var yada o filmi 0,47 sn. de diske yazabilecek bilgisayar o 750 000 kişiden hangisinde var
  • İlk yıllarında Kilobit hesabıyla tanımlanan internet hızları şu anda Gigabit seviyelerine çıkmış durumda.

-------------------------------------------------------------------

100 kb internete 90 TL para ödenen bir ülkede, bu cümlenin kurulması ne kadar ilginç!
  • ttnet bizede fiber "döşicek" ya arkadaşlar niye üzülüyorsunuz :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: AnseLmo82

peki hanginizin 1000 mb internetin getirisi olan yazım hızını destekleyecek hdd si var yada o filmi 0,47 sn. de diske yazabilecek bilgisayar o 750 000 kişiden hangisinde var

Değil mi:) İşte TTNET tam burda devreye giriyor, ortalama yazma hızlarına göre hız arttırımı yapıyor. Bu günden herkes saniyede 550mb yazma/okuma hızına geçsin bak o zaman bizim hızlara sen:)
  • Kim ne derse desin bizim TTnet akıyor :) Cidden akıyor hani tabii bizim ödediğim paralar akıyor. İsveç'i seviyorum ya bi sempatim var İsveç'e karşı. Gerçekten insanlığı biliyorlar ve gelişmeye bakıyorlar... O hızı kim nasıl kullanacak ki demek Ferrari'ye F1'e ne gerek var demek gibi bence. 1saniyede 960MB'ı görmüştüm ve evet belki o hızda SSD yok veya olan SSD'ler de çok pahallı ama olsun. Hız artsın o hıza uygun sistemler gelecektir zamanla. Şuanda 5MB/s bizim için çok büyük bir hız iken (hem fiyat hem hız) sabit disklerimiz 100-200MB/s hatta SSD'ler 600MB/s limitine dayanmışken 5MB/s şaka gibi bence. Prag'a gittiğimde orada tanıştığım birisi 50Mbps internet için bizim Türk Lirası ile 40TL gibi bir fiyat söyledi. ve taahütsüz olarak bu fiyata, taahüt verirsen 1yıllığına aylık 30TL gibi bir fiyata geliyordu. Yok o hız beni kesmez derseniz 1Gbps yaklaşık 70-75TL gibi bir fiyata...Biz 8Mbps bakır hat ve dandirik bir hizmet için aylık 50-60TL ödüyoruz. Sonra Türklere, TTnet'e ve diğer servis sağlayıcılarına kızınca rekabet o bu deniyor. Ee Avrupa'ya döşedik deniyordu ama bir tek bizim faturalara döşüyorlar... Santral 500-600metre ya var ya yok ama hizmet kalitesi yine yerlerde, yurt dışında bu kadar parayı verince asıl hizmetin ne olduğunu anlarsınız...

• quote:

Orijinalden alıntı: AnseLmo82

peki hanginizin 1000 mb internetin getirisi olan yazım hızını destekleyecek hdd si var yada o filmi 0,47 sn. de diske yazabilecek bilgisayar o 750 000 kişiden hangisinde var

haklısın.Herkes Hızlı internet istiyor ama bilgisayarlar buna pek hazır değil.10/50 hızında olsa bize çok bile.
  • TTnet madem bu tür çalışmalarla ilgilenmiyor bari fiyatlandırmada adil davransa onada razıyız.8 Mbps hızı bile hakkıyla kullanıcılarına sağlayamıyor.
  • TTNet in sahipleri bu ülkenin insanı gibi düşünmeyen ve bu ülkenin insanına ucuza kaliteli hizmet vermek anlayışıyla gelmemiş olan ve bu ülkenin insanlarının kanı emen vampirlerin en başında giden firma

Lider vampir firma

Türk Telekomun sahipleri meydanı boş buldukları için kalitesiz ve pahalı hizmetle bu ülkenin kaymağını bir güzel yiğiyorlar. Zamanı gelincede Türk Telekom şirketini daha uyanık birine satıp çekip gidecekeler bu ülkeden ve olan bize olacak elimizde bakır kablo, dünyanın çok gerisinde bir hız ve dünyanın en pahalı internetiyle ortada kalacaz.

Türk Telekom bu ülkeden gelmiş bu ülkede yaşayan adam gibi birilerine satılsaydı veya satılmayıp devlette kalsaydı bugünkü düşük internet hızını yine alırdık üstelik çok daha ucuz olurdu. Buna eminim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Virtual Reality -- 25 Kasım 2011; 15:02:22 >
  • Sonuç olarak ttnete KAFAM ........
  • İzmir'de Karşıyaka'ın ortasında oturmama rağmen en fazla alabileceğim internet hızı 13MB Fiberin gelmesine de daha çok var hey gidi hey.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ilker_xxx

TTNet in sahipleri bu ülkenin insanı gibi düşünmeyen ve bu ülkenin insanına ucuza kaliteli hizmet vermek anlayışıyla gelmemiş olan ve bu ülkenin insanlarının kanı emen vampirlerin en başında giden firma Lider vampir firma Türk Telekomun sahipleri meydanı boş buldukları için kalitesiz ve pahalı hizmetle bu ülkenin kaymağını bir güzel yiğiyorlar. Zamanı gelincede Türk Telekom şirketini daha uyanık birine satıp çekip gidecekeler bu ülkeden ve olan bize olacak elimizde bakır kablo, dünyanın çok gerisinde bir hız ve dünyanın en pahalı internetiyle ortada kalacaz. Türk Telekom bu ülkeden gelmiş bu ülkede yaşayan adam gibi birilerine satılsaydı veya satılmayıp devlette kalsaydı bugünkü düşük internet hızını yine alırdık üstelik çok daha ucuz olurdu. Buna eminim.

Telekom satılmadan önce ihaleye giren firmalar arasında bir sürü ismini sayamayacağım birçok avrupanın lider iletişim şirketleri vardı.Bunlar arasında bizim yakından tanıdığımız bildiğimiz vodafone şirketi bile ihaleye girmiş ama dönen dolaplar avantalar sonrası allahın arabı öger firması ihaleyi alan şirket olmuştu hatta birkaç şirket tehdit ve baskıyla ihaleden kendi isteği ile çekilmişti işte bu yüzden internet altyapımız da ülkede bu halde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-41A94D448 -- 25 Kasım 2011; 17:11:42 >

• Ben Adana'nın tam göbeğinde oturuyorum ve hızım sadece 2 Mbps. Güya 8 Mbps ye kadar olan paketteyim. Hızımın arttırılması için geçenlerde başvurdum tam 3 gün internet bağlantım koptu, TTNEtten mevcut hatların daha fazlasını kaldıramadığını söylediler. Kurban bayramı öncesi bağlantımda kopmalar olduğu için yine başvurmak gafletinde bulundum tam 7 gün 'internetinizi yapıyoruz diyerek' olan bağlantımı da kestiler. Koca tatil internetsiz geçtikten sonra hızım 1 Mbps olarak geri açıldı. Siz, siz olun ne hızım yavaş diye başvurun ne de kopma oluyor diye. Sadece ay başında gidip 60 TL ye yakın olan faturalarınızı tıkır tıkır ödeyin...
  • quote:

Orijinalden alıntı: FoXDiE

ttnet bizede fiber "döşicek" ya arkadaşlar niye üzülüyorsunuz :D

Gülecem diye dudağım çatladı lan birden görünce :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bunlar bu hızları yaparken HDD hızlarını hesaba katmıyorlar galiba ? !!!
  • quote:

Orijinalden alıntı: zymrdvn

Ben Adana'nın tam göbeğinde oturuyorum ve hızım sadece 2 Mbps. Güya 8 Mbps ye kadar olan paketteyim. Hızımın arttırılması için geçenlerde başvurdum tam 3 gün internet bağlantım koptu, TTNEtten mevcut hatların daha fazlasını kaldıramadığını söylediler. Kurban bayramı öncesi bağlantımda kopmalar olduğu için yine başvurmak gafletinde bulundum tam 7 gün 'internetinizi yapıyoruz diyerek' olan bağlantımı da kestiler. Koca tatil internetsiz geçtikten sonra hızım 1 Mbps olarak geri açıldı. Siz, siz olun ne hızım yavaş diye başvurun ne de kopma oluyor diye. Sadece ay başında gidip 60 TL ye yakın olan faturalarınızı tıkır tıkır ödeyin...

aynısını bende yaşadım. Hattım 15Mbps'e kadar destekliyor hatta dışarıda araba fln olmasa bağırsam evden santralden duyulacak ama kesilme oluyordu bir kaç ay önce. Aradım derdimi söyledim hızımı 1Mbps'e çektiler daha fazlasını kaldırmıyor diye yetmezmiş gibi daha fazla kesilmeye başladı. O da yetmez yaklaşık 2.5saatlik telefon görüşmelerinin ücretli olduğu söylediklerinde santrali basacaktım. Santrala gidince hattınız destekliyor hemen hızınızı yükseltiyoruz demeleri de ayrı bir olay... Allah'ından bulsunlar ne diyeyim.. Sen kendi vatandaşına düzgün hizmet vermiyorsun, kendi insanını soymaya bakıyorsun da kullanıcılar ne yapsın... Biz fiber gelsin diye bekleyelim Avrupa fiber'in sınırlarını zorlama denemesi yapsın hızları arttırsın, Japonya, ABD gibi ülkelerde geleceğin interneti denilen 100Gbps ve üzeri hızlara ulaşılmaya çalışılsın. Bizimkiler de gidip HDD'ler yetişemez o hıza diye yorum yapsın. Aloo biz daha 1-2 MB/s'i zor alıyoruz adamlar HDD'nin değil SSD'nin yetişmesi zor hızlara çıkıyor...Düşünün yani neredeyiz... Bu arada yanlış hatırlamıyorsam Japonya'da 5G teorik testleri başlamış. Biz 3'ü göremedik adamlar 4'ü eskitti 5'e geçecek...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Firaristt -- 25 Kasım 2011; 19:35:28 >

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.