Şimdi Ara

Apple, 2012 serisi MacBook modellerinde NVIDIA GPU'su kullanabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
3.354
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Apple, 2012 serisi MacBook modellerinde NVIDIA GPU'su kullanabilir

Teknolojik gelişmeler sonucunda müşterilerine yenilikler sunmak Apple için ne kadar önemliyse parça tedariği de stok sıkıntısı yaşamamak için o denli önemli hale geldi. Apple gerekirse tedarikçi firmalarla anlaşmaları iptal edip yeni firmalara yönelebiliyor. 

SemiAccurate sitesinin kaynaklarına dayandırdığı iddiasına göre 2012 bahar aylarında Apple MacBook modellerini Intel'in Ivy Bridge platformu ile yenilerken AMD ekran kartlarından NVIDIA'ya geçiş yapabilir. 

MacBook Air modellerinde bir süre önce 4 çekirdekli AMD Llano APU'larını kullanmak isteyen Apple, tedarik zincirinde bir takım sıkıntılar yaşanması üzerine yönünü Intel işlemcilere çevirmişti. İddialara göre Apple yeni bir tasarım düşündüğü MacBook modellerinde herhangi bir tedarik problemi yaşanmasını istemiyor ve bu nedenle NVIDIA ekran kartlarını tercih edebilir.

Apple, MacBook modellerinde 3 yıl önce NVIDIA'dan AMD ekran kartlarına geçiş yapmıştı. AMD Radeon 6750M, 6490M model ekran kartları hali hazırda tüketicilere sunuluyor.  

Apple'ın bu kararı Intel HD entegre grafik çözümü barındıran modellerini kapsamıyor. Sadece AMD Radeon ekran kartı kullanan modellerde bir değişikliğe gidilmesi ihtimali bulunuyor.

• Olmasi gerektigi gibi!
  • ati masaüstünde iyi de notebook ta bir daha tercih etmicem çok sorun çıkarttı bana(hd5650). Notebook umu da seneye macbookpro ile değiştirmeyi düşünüyodum. NVIDIA yı tercih etmeleri doğru tercih bence.
  • Dur ortaligi hareketlendirelim

http://9to5mac.com/2011/11/22/hp-chairman-is-a-mac-user/

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bende hp kullanıyorum ama bende bırakıcam hp yi.
  • Aplle, Nvidia ' ya geçtiği zaman ben de bu sene için rivayet edilen 15" ince macbook pro / air modeline geçmeyi düşünüyorum. Muhtemelen bu yeni model Nvidia ekran kartı ile gelecek.
  • Apple severim ama, windowsa alışmışıız bir kere Mac alıp win kurmakta olmaz
  • quote:

Orijinalden alıntı: GKM

Apple severim ama, windowsa alışmışıız bir kere Mac alıp win kurmakta olmaz

Öyle düşünme derim ben :)

Bende öyle diyordum ama aldım boot camp ile yükledim oyun dışında açmıyorum zaten windows'u..

Böylesi çok iyi bence 2 işletim sistemi taşımak..Bu gazla ubuntuyu'da deniycem bakalım nasıl olur

• Ben de mac üzerindeki Windows'u oyun için kullandım ama mac'lerdeki ekran kartları PC'lere oranla çok düşük modeller olduğu için birçok oyunda yetersiz kalıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bocekgrafik -- 23 Kasım 2011; 15:06:42 >
  • bi arada amdlimacbook çıkıyordu
  • quote:

Orijinalden alıntı: bocekgrafik

Ben de mac üzerindeki Windows'u oyun için kullandım ama mac'lerdeki ekran kartları PC'lere oranla çok düşük modeller olduğu için birçok oyunda yetersiz kalıyor.

o dediginiz eskidendi apple 6750 yi ve 6770 sundugu zaman hangi hp de toshibada asus ta bu kadar performanslı kart vardı acaba bi arastırın bence.
  • O mesajımda kast ettiğim bilgisayarım iMac'ti aslında ama belirtmediğim için yanlış anlaşılmış.
    Ben PC'de 560ti, 470, 480, 570, 580 gibi kartlar kullandım. Macintoshlardaki ekran kartları bu kartlarla kıyaslandığında bariz farkla geride kalıyorlar doğal olarak.
  • Açıkçası 6750li ve yeni 6770li macbook pro ların hiç bir eksiği yok ama amd ile devam etmesi taraftarıyım....açıkçası harika malzeme kalitesi ve bu kadar güçlü donanımı bu boyutta sunan üzerine 5.5 saat pil veren nadir sayıda cihaz var eksi olarak söylenecek şeyler ise ısınma olayı bazen fazla olabiliyor alüminyum gövdeden dolayı ve ssd almazsanız biraz gürültü ile de karşılaşabilirsiniz ama dediğim gibi genel olarak baktığımızda her şeyi başarılı sunan başka alternatif göremiyorum işletim sistemi kişiden kişiye değişir ama windows un mac os x e karşı tek kozu yazlım bolluğu ama mac os x stabilitesini,hızını sorunsuzluğunu windows sunamıyor bir diğer eleştirilen nokta fiyat evet ucuz değiller örneğin macbook pro ile aynı donanımlı i7 2630@m li ve 6770m li bir hp 2600 e satılırken macbook pro 5000+kdv ye satılıyor arada çok büyük fark var ama bu fark mac in olumlu yönleriyle azalıyor benim için ise en büyük fark işletim sistemidir açıkçası mac os karşısında windows u savunacak çok bişe bulamıyorum ,,şuan windows kullanıcısıyım ve en olur zamanda mac os x furyasına katılmak istiyorum dağıttığım konuya geri dönersek ben amd ile yoluna devam etmesini isterim...

• quote:

Orijinalden alıntı: carnador

quote:

Bende öyle diyordum ama aldım boot camp ile yükledim oyun dışında açmıyorum zaten windows'u..

Böylesi çok iyi bence 2 işletim sistemi taşımak..Bu gazla ubuntuyu'da deniycem bakalım nasıl olur

prolarda 6 tane işletim sistemi kurabiliyorsun diye biliyorum ben mac var içinde bi win7 kur birde linux kur :D

• quote:

Orijinalden alıntı: feCiaLem

quote:

quote:

prolarda 6 tane işletim sistemi kurabiliyorsun diye biliyorum ben mac var içinde bi win7 kur birde linux kur :D

windows 7 var zaten ekstra bide ubuntu kurdummu tamamdır...

Ubuntu bedava olmasına rağmen windows'a kök söktürür valla..Celeron 1.5 gb ramli laptopa kurdum makina uçuyor...

• microsoft kinect'in pc versiyonunu hazırlıyorken macbook almayı pek düşünmem açıkçası. tabi bir oyunsever olarak :)
    http://www.teknohaberim.com/index.php/haberler/308-microsoft-kinectin-pc-versiyonunu-ueretiyor
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Ubuntu bedava olmasına rağmen windows'a kök söktürür valla..Celeron 1.5 gb ramli laptopa kurdum makina uçuyor...

linux kullandınmı hiç

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

linux kullandınmı hiç

Yok ya kullanmadım eski oda arkadaşım kullanıyordu ondan alıştım..

Zaten onun sayesinde gidip mac'e geçiş yaptım yoksa windows ile sürünecektim yahu.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

linux kullandınmı hiç

Yok ya kullanmadım eski oda arkadaşım kullanıyordu ondan alıştım..

Zaten onun sayesinde gidip mac'e geçiş yaptım yoksa windows ile sürünecektim yahu.

mac den memnunsun yani bencede iyi gördüm falan güvenlik sistemi süper çok sağlam bilgisayarları var

• MacBook'a Linux dagitimi kurmak isteyen arkadaslara diyecegim tek sey su: kuramazsiniz

Nedenine gelirsek, MacBook'larin kullandigi EFI (PC'lerdeki BIOS), sadece HFS+ ve NTFS dosya sistemlerini okuyor.. haliyle kurdugunuz/kuracaginiz Linux dagitiminin ext3/ext4 dosya sistemine sahip diskini gormeyecegi için boot edemeyeceksiniz, kurulum basarili olsa bile.. üzücü bir durum bu ama maalesef böyle.. peki ne yapabiliriz? ben Parallels kullaniyorum, sanalda çalistiriyorum, tavsiye de ederim, gayet basarili..

Haberle ilgili olarak ise aklima bir nokta takildi, MacBook'larda 3 yil önce Nvidia'dan AMD grafik kartlarina geçtigi söylenmis ama bence bunda bi yanlislik var.. AMD grafik kartlari sadece early-2011 ve late-2011 modellerinde kullanilmistir.. elimde mid-2010 model 15" MacBook Pro var ve Nvidia gt 330m grafik kartina sahip.. arastirmasi bedava..

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.