Şimdi Ara

[29.07.2014]Kısmı Profesyonel Sınav Koçu Önerileri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
190
Cevap
35
Favori
9.311
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Twitter : alp_muhid https://twitter.com/alp_muhid "http://sinavinkocu.blogspot.com/ "

11. sınıflarhttp://sinavinkocu.blogspot.com/2012/10/11-snflar-icin-ciddi-oneriler-vol-1.html Güncel !

Şu günlerde tekrardan iyi dilekleriyle mesajların gelmesi sonucu tekrar konuya sıkı dönüş yapacağımın habercisi Üniversiteye ilk kez gelecek arkadaşlar için cezbedici özelliklerde sayacağım ...

Bu yazdıklarımı konu dışında da yazdım ama bence asıl yeri burası ....
    Budan Bir bakın Her Soruya Burada Cevap Verdim

Aşağıdaki yazılar bir sene önce sınava girmiş ve kendince bir yoldan ilerleyerek birşeyler yapmış hatalarına ardına baktığında rahatlıkla görmüş kişinin görüşleridir [benim ] uygulamak değerlendirip değiştirmek size kalmış.

--------
    Not: Yaptığım hatalardan yola çıkarak genelde size yardımcı olucam yok bu olmuşsun yok surayı kazanmışsın gibi baltalamalarda bulunmayın ciddi manada önerilerde bulunabilirim :)

sanal alemin dışında 3 kişiye daha yardımcı oluyorum

sorular :

Bir arkadaşım şöyle bir soru sordu dikkatsizlik yapıyorum ne yapmalıyım?

-Öncelikle geçen sene her sınavda 7-8 dikkatsizlik yapan bir insandım ve bunu minimuma indirmeye çalıştım ha oldumu tam değil ama bir şeyler yaradı anlatacaklarımı belki beğenecek belkide saçma bulacaksınız durun en iyisi anlatayım...
    Rehber hocama gittiğimde bana sınavdan önce neler yaptığımı kafamın neden dağanık olduğunu o gün akfamı dağatan şeyleri tespit etmemi istedi .. Dediğini yaptım da belli başlı etmenleri eksilttim heycanımı eksilttim biraz dikkat hatam azaldı sonra da şunu denedim .. Ben test çözerken soruları kontrol ediş şeklimi değiştirdim 20 soruyu bittirdikten sorna kontrol ediyor doğru cevabı yanına yazmıyordum yanlış kısımları tekrar çözüp 2. bir defa kontrol ediyorum bu ciddi oranda dikkat hatamın farkına varmamı sağladı ...

quote:

Orijinalden alıntı: Be Original

sınava hazırlanan arkadaşlar ben mezun biri olarak haftalık program yapmak istiyorum ama verim alabilicek şekilde nasıl yaparım bilemiyorum. gittiğim dershanedeki danışman hocamız biyoloji hocası vebeni yeterinde tatmin etmedi bilgi birikimi. dinlenme saatleri arka arkaya hangi dersler çalışılmalı gibi bilgilere sahip değilim. bu haftalık program yapmada yardım istiyorum.

* Beyler program çok işinizie yarayacaktır çoğu program sahibi kişi başarılı olur bu programlar siz masaya oturduğunuzda neye çalışacağınızı düşünmeden işe koyulmanızı ve zamanı uygun kullanmanızı sağlar , Unutmayın ki : Bir kimseyi en iyi kendisi tanır ve bu yüzdendir ki kişi kendini bildiğinden kendi programını en iyi kendi hazırlar ..

Özelden birçok kez kitap sormuşlar

cevap: Arkadaşlar kitapları rast gele yazmak istemedim kitapları seviyenizi biraz açıkça ortaya koyup sorarsanız daha yardımcı olurum kitaplar 3-4 'e ayrılır; öğretici kavratıcı geliştirici ve sonuncu şov amaçlı kitaplar olmak üzere sizlere gerekli yardımı bilgilerinizden sonra yapacağım

quote:

Orijinalden alıntı: nickik

sen ne kadar soru çözüyordun günde bide sadece son senemi çalıştın

* günde başlangıç için 200 olarak sabit ivme ile gidiyordum zaman ilerledikçe kendimi 300'e sabitledim günde 300 soru üstü beni ileriye götürdüğünü düşünerek çözdüm hedef 300'dü ilerisi bana" +" getirecek diye düşündüm günde 600 soru çözdüğümde oldu önemli olan klişe bir laf gibi gelecek ama " Bilinçli soru çözmektir bilinçliden kastım: Sorularını kontrol etmek yanlış sorularını önce kendin çözmeye çabalayıp sonra hocalarına soracak şekilde hazırlamaktır" ...

quote:

Orijinalden alıntı: anilebe

Arkadaşlar bişey sorabilirmiyim. Mesela matematik'te asal çarpanlar konusuna çalışıyorum konu anlatım kitabında.Orda örnek sorular veriyor ve nasıl yapıldığını anlatıyor.Buraya kadar herşey güzel görünüyor.Ama soru bankasını çözmeye başladığımda konu anlatımda çözülmeyen soru türleri çıkıyo karşıma ve doğal olarak yapamıyorum.Birde matematikte 20 soruluk testte en az 10 tane çözemediğim oluyor ve hocalara çözemediğim soruları göstermeye utanıyorum hani 3-4 tane olurda gösterirsin ama en az 10 tane olunca utanıyorum.

dostum insanların başına ne geliyorsa zaten bu saçma utançları yüzünden geliyor dediğim gibi tüm saurularını hocana sormalısın ( gene kendimden örnek veriyorum fiziğin lys de son konuları çok zordur o konularda 21 soruluk teste 18 soru sorduğumu hatırlıyorum) [eğer çook utanıyorum diyorsan özel ders al ama ben hiç bir zaman özel ders alanlara yaradığını görmedim onlar yarıyor diye savunsa da ]

ayrıca konu anlatımı dışındaki sorulara "özgün" sorular denir bu tip sorular senin ygs de (özgünlük sınavıdır) ösymnin karşına sıklıkla çıkartmaktan hoşlandığı sorulardır heleki asal çarpanlar o yüzden tüm sorularını hocana sor ayrıca soruları ezberlemekten ziyade kavramaya yönelik çalış :) şimdiden kolay gelsin :)

quote:

Orijinalden alıntı: aerospace engineer

quote:

Orijinalden alıntı: Heaven&Hell

Öncelikle merhaba hocam konu açıp bize yardımcı olman çok güzel bir davranış. Benimde şu anda üzerimde aşırı bir stres var matematik ygs konularında sıkıntı yaşıyorum üzerimde bir baskı oluştu sanki yapamıcam gibi. Ancak biraz kafamı verince çözmeyi başarıyorum. Tek korktuğum nokta konuları yetiştiremeyecek olmam. Koçluğunuz altında paylaştığınız yazıları takip edeceğim umarım bize yardımcı olursun. Moral motivasyon çok önemli bu son senede.

gerçekten dediğin son cümle çok önemli "moral motivasyonu"
    kendine nekadar çok yetişmeyeceğini yapamayacağını söylersen kendini artık şartlamış olursun ve dediğinde haklı çıkarsın yetişmez
    bunlar yerine kendini ateşleyecek cümleler kur "çalıştığımda yaptım, bu sorualrda resmen aktım yaa, vb..." cümlelerle doğru yola ulaşacağını sanıyorum
    Ve unutma : Stres zararı olduğu kadarda yararı vardır . Buna stres yönetimi denir uygun noktayı yakalamalısın ne stres 0 olacak nede stres % 100 umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bir kaç öneri ile başlamalıyım sanırım

*Öncelikle maraton yeni başlamış sayılır arkadaşlar zararın neresinden dönerseniz kardı eğer 3-5 aylık bir ilişkiniz varsa kısa sürede uygun nedenleri söylerek ayrılın sizi seven biriyse zaten mantıken sizin iyiliğiniz için tamam diyecektir. Eğer ciddi olduğunu sandığınız ilişkiniz varsa sakın bitirerek triplere girip size sanki lütufmuş gibi verilen zamanlarınızı harcamayın. Döneme sevgilisiz girdiyseniz (ki bence en mantıklısı) dönem içersindede yapmadan çıkın (bu tür şeyler ders sırasında cidden sizi ruhen o ortamdan uzaklaştıracaktır)

*Sanmayın ki her şey ders sosyallik 0 bunu yapabilecek sayılı insan vardır ki ben bu sayılı insan dışındakilerle konuştuğumu düşünerek söylemeliyim ki belli aralıklarla arkadaş grubunuzla eğleneceğiniz deşarj olabileceğiniz etkinlikler yapın (etkinlikleri sık sık yaparak bir şey kazanmazsınız az yaparak bunu bir ödülmüş gibi tadını çıkarın)

*Verilen ödevleri küçümsemeyin en basit sorular bile ansızın karşınızda bitecek (ki genellikle ygs de biterler ve yapamamış olmanız lysdeki motivasyonunuzu kısıtlar)

*Ygs'ye hiç bir zaman üzülecek zamanınız olmayacak bunu unutmayın / Ygs: siz tuğlalarla bir evi oluştururken evinize çarpan gülleye benzer kırılanları yada düşenleri hesaplamanın manası yoktur bir an önce eldekilere bakarak evi tamamlamalısınız ki bir sonraki gülle(lys) sizi yerle bir etmesin ...

*Tekrar derler yapacağım diye başlarsın maximum 2 hafta içinde tekrar tekrar yapmayan haline dönersin bunu olabildiğince engelemeye çalışın her dersi değil sizi cidden eksik hissettiren dersi tekrar etmelisiniz ..

*Dönem içinde ceza ödevleriniz olacaktır bunları özellikle diyorum zayıf olduğunuz derslere yönelik yapın

*Akşamları ağır yemekler yemekten kaçının mümkünse süt yoğurt gibi ürünleri dersten önce değil sonra yatarken yiyin ..

*Çevrenize (aileniz dışındaki akrabalarınıza) çok çalışıyormuş etkisi bırakmayın beklenti artıkça omuzlarınızdaki yük sizi habire ya yapamazsam düşüncesine sevk edecektir...

*Arkadaşlar unutmadan eklemek istiyorum çözdüğünüz sorularda kontrol etmiyor yada edipte o soruları sormuyorsanız bu hiçbir işinize yaramayacaktır
    bunun için çözdüğünüz soruları kontrol edip yapamadıklarınızı kesip o dersin sorularını zımbalayarak(buralar şart değil benim keyif aldığım kısım burayı o yüzden ekledim ) hocanızı yada konuyu tam bildiğinize inandığınız bi arkadaşınızı sakin kafa ile çözdürün daha sonra aradan 15 dakika geçtikten sonra yanlız başınıza çözüp çözemediğinizi deneyin çözemez iseniz işlemleri tekrarlayın. [ Unutmayın : Kontrolsüz Güç Güç Değildir ve son hatırlatma çözemediğiniz ama daha sonra tekrar ederek çözdüğünüz soru asla unutulmaz ]

* Beyler program çok işinizie yarayacaktır çoğu program sahibi kişi başarılı olur bu programlar siz masaya oturduğunuzda neye çalışacağınızı düşünmeden işe koyulmanızı ve zamanı uygun kullanmanızı sağlar , Unutmayın ki : Bir kimseyi en iyi kendisi tanır ve bu yüzdendir ki kişi kendini bilidiğinden kendi programını en iyi kendi hazırlar ..

*Beyler heyet aldığınız dönemler olacaktır evde çalışamıyor uyuyor salonda vakit geçiriyor iseniz , sabahın erken saatlerinde evden çıkıp devlet kütüphanelerinin çalışma salonlarına (Ankara'da adnan ötüken) gidin ders çağarıştıran yerlerde ders çalışmak daha kolaydır.

*Eğer bir konuyu öğrenmiş iseniz konuyu eksik olan arkadaşlarınıza anlatın anlatabiliyorsanız konu pekişmiş tamamlanmıştır demek.

*Soru çözerken yanlış yapmaktan bıkmayın , usanmadan çözün sorularınızı harfi harfine sorun sakin kafayla kendi başınıza da çözmeyi deneyin.

*Karşınıza çıkacak engeller olacaktır takmayın (sınav bu sene TÜBİTAK hazırlayacakmış yok tek seneler kolay çift seneler zormuş bunlar şehir efsanesidir her sene ösym kek sorular hazırlar dikkat hatası başınızı yakar)

*Kendinizi kötü hissettiğiniz anlar olacaktır o anlarda kağıdı kalemi bir yere bırakın ya dertleşecek bir aile ferdi arayın yada o an kazandığınızı hayal edip evdekilerin size bakışını alacağınız tepkileri düşünün işte ozaman temponuzu tekrar artıracak ve kağıda kaleme döneceksinizdir.

*[barman'dan alıntıdır]Ayrıca hız kazanmak için Türkçe'de birkaç pratik söyleyebilirim.

Mesela paragraf verip 2. paragraf nereden başlar sorularına genelde en başa ve en sona bakınız. Şıkları bu duruma göre elemeniz gerekiyor. Çünkü paragraf en az 2 cümleden oluşmak zorunda. Tek cümle oluşturma imkanları olanları direk eleyebilirsiniz. Mesela paragrafta 1-2-3-4-5-6 cümle konulmuşsa. Şıklara 2-3-4-5-6 koyulursa 2 ve 6'yı rahatça eleriz. 2. cümleden bölsek 1. kısım tek cümlelik paragraf olamıyor. 6.dan da ayıramıyoruz. O zaman da tek cümle oluyor.

Ayrıca paragraf sorularında mesela paragraf verip yargı içeren bölümü felan direk okumadan yüzünden için gibi kelimeleri yakalamaya çalışabilirsiniz.

Bir başka tip sorular da yer değiştirme soruları. 1 ile 3 yer değişirse anlam düzelir gibisinden. Bunları da sıra sıra gidin. Mesela 1 ile 2'nin bağlantısı size uygun geldi. O zaman kesinlikle 1 ve 2 ile alakalı hiçbir şey yer değiştirmeyecek. İçinde 1 ve 2 bulunan her şıkkı eleyin. Büyük ihtimalle iki şıkka düşer. Hiç bulamadıysanız verilen o 2 şıktakiler gibi yer değiştirin, kafanıza en çok yatanı işaretleyin.

Başka bir paragraf sorusu tipi de hangisine değinilmemiştir, çıkarılamaz denilen sorular. Bunda yapılan en büyük hata paragrafı okuyup sonra şıklara bakmak. Durmadan paragraf okursunuz. Önce şıklara hızlıca bir göz atıp parça parça gitmek. Mesela ilk 1-2 cümlesini okuyup bunla ilgili bir şey varsa şıklarda eleyin. Böyle böyle 4 şıkkı eleyip cevabı daha hızlı bulabilirsiniz.

Sizden yan cümle bulmanızı istiyorsa bakacağınız şey fiilimsi bulmaktır. Ne kadar fiilimsi o kadar yan cümle demektir.

gibi gibi aklıma gelmeyen pratikler daha var.

Bu şekilde pratiklerle ve hızlı okuyup anlamı hemen çıkarmakla 10 dakika kazanırsınız.

*(Devam Edeceğim Aklınızda Sorular Varsa Beklerim)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aerospace engineer -- 29 Temmuz 2014; 23:55:34 >

• hakkaten konsantrasyon sorunu yasıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jestia -- 23 Kasım 2011; 1:11:57 >
  • Takip
  • Lise son sınıfım. Bu sene başlarında günde 250- 300 çözüyordum. Bayramdan sonra bişeyler oldu çözemiyorum, çalışamıyorum. Bi el atsak şu işe motive etmem lazım kendimi ama nasıl?
  • quote:

Orijinalden alıntı: |Ahmet 17|

Lise son sınıfım. Bu sene başlarında günde 250- 300 çözüyordum. Bayramdan sonra bişeyler oldu çözemiyorum, çalışamıyorum. Bi el atsak şu işe motive etmem lazım kendimi ama nasıl?

bende şuan ingilzice ahzırlıktayım inana tatil modundan çıkamadım ama şunu farkettimki çok rahat kendini zorlayarak 2 güne tekrar hazır olursun

şimdiden kolay gelsin

• quote:

quote:

Lise son sınıfım. Bu sene başlarında günde 250- 300 çözüyordum. Bayramdan sonra bişeyler oldu çözemiyorum, çalışamıyorum. Bi el atsak şu işe motive etmem lazım kendimi ama nasıl?

bende şuan ingilzice ahzırlıktayım inana tatil modundan çıkamadım ama şunu farkettimki çok rahat kendini zorlayarak 2 güne tekrar hazır olursun

şimdiden kolay gelsin

Eyvallah, sağolasın.

• harika olmuş.
  • tüm beğenen arkadaşlar için teşekkürler
  • helal olsun aerospace engineer..
  • quote:

Orijinalden alıntı: umbaba

helal olsun aerospace engineer..

eyvallah gençler geçen sene buralarda böyle başlık aradım hiç yoktu aht etmiştim ozaman bitsin bu çile ben açıcam diye şimdi uzaktan detaylı inceliyorum geçmişi size yardımcı oluyorsam ne mutlu bana
  • Sen bu işi çözmüşsün. Benim de bu tarzda deneyimlerim yüksek.O yüzden yazıyı da tarzını da gayet olumlu ve doğru buldum.Adamsın.
  • quote:

quote:

eyvallah gençler geçen sene buralarda böyle başlık aradım hiç yoktu aht etmiştim ozaman bitsin bu çile ben açıcam diye şimdi uzaktan detaylı inceliyorum geçmişi size yardımcı oluyorsam ne mutlu bana

Ben baya zayıfım. 1,82 boy 50 kg. Okulda çok yoruluyorum. Eve gelince uykum geliyo bazen uyuyorum. Neyse oturuyorum derse 20 dk sonra acayip derecede uykum geliyo öyle böyle değil. Dersi bırakıyorum kaçıyo uyku. Ama yorgun oluyorum. Dinç tutacak bazı yollar var mıdır bildiğiniz?

• harbiden guzel ve mantikli yazmissin.tesekkurler.hangunide okuyordun ?
  • quote:

quote:

quote:

Ben baya zayıfım. 1,82 boy 50 kg. Okulda çok yoruluyorum. Eve gelince uykum geliyo bazen uyuyorum. Neyse oturuyorum derse 20 dk sonra acayip derecede uykum geliyo öyle böyle değil. Dersi bırakıyorum kaçıyo uyku. Ama yorgun oluyorum. Dinç tutacak bazı yollar var mıdır bildiğiniz?

bende 1.81 im yaklaşık 56 kiloydum ve enerji hapı kullandım adını şuan unuttum turuncu bir kabı vardı ve çikolata drajeliydi başta baya etkili oldu ama son 10 tablette artık vucut o durumada alıştı

• quote:

Orijinalden alıntı: mccarteqz

harbiden guzel ve mantikli yazmissin.tesekkurler.hangunide okuyordun ?

ODTÜ havacılık ve uzay mühendisliği hazırlık öğrencisiyim geçen sene 517 aldım 8450. idim 0,6 puanla makine müh. kaçtı ama şuan daha memunum tavanda makineyi geçmişiz zaten
  • Benimde birkaç sorunum var halledersen çok sevinirim.

Ben hayat boyu temmellik ettim son 10 aydır çalışıyorum adam akıllı.( oksde 160binlerdeydim.Bu yıl ki töderde 12binlerde.)Normal bir tempo yakaladım bazı denemelerde ham 440 puana kadar çıkabiliyorum ancak bazen çok zor denemeler oluyor ve bende resmen batıyorum zor görünce korkuyorum haliyle epey bir düşüş oluyor.370'lere kadar. Ailem özellikle babam(İl emniyet müdürüdür çok streslidir doğudayız zaten)epey stres yapıyor normal insanlardan çok fazla düşük yapınca yüzüme bile bakmıyorlar.Ben iyice depresyona giriyorum önerilerin neler?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tam_Türk

Benimde birkaç sorunum var halledersen çok sevinirim.

Ben hayat boyu temmellik ettim son 10 aydır çalışıyorum adam akıllı.( oksde 160binlerdeydim.Bu yıl ki töderde 12binlerde.)Normal bir tempo yakaladım bazı denemelerde ham 440 puana kadar çıkabiliyorum ancak bazen çok zor denemeler oluyor ve bende resmen batıyorum zor görünce korkuyorum haliyle epey bir düşüş oluyor.370'lere kadar. Ailem özellikle babam(İl emniyet müdürüdür çok streslidir doğudayız zaten)epey stres yapıyor normal insanlardan çok fazla düşük yapınca yüzüme bile bakmıyorlar.Ben iyice depresyona giriyorum önerilerin neler?

öncelikle bu sınav ne babanın neden diğer insanların hayatını değiştirecek bu sınav direks eni etkileyecek belki ankaraya gelceksin odtüye ve odtüde yurtlarda kalarak yaşadğın yerint am aksine bir noktada bulunacaksın ve ciddien işte ozaman farkı anlayacaksın..

yani demek istediğim babanın seni üzmesine takılma biyerde artık onlar için biteceksin ve sen kendi hayatını çizeceksin bunu düşün çevrendekilerin olumsuz eleştirilerine kulak asma ama öneriler varsa dinle aklının süzgeçinden geçir ...

bu arada bende çok dengesiz puan alırdım biryerden sonra oturuyor puanların kolay gelsin iyi çalışmalar

• hocam yazdıklarını çok güzel bir kere çalışmadım bunu yaptım gibi bir ukalılık yapmamissın bu çok güzel yukarda yazdığınız bir cümle çok hosuma gitti gerip dönüp hatalarım bakıp ders aldım degissin biz bunu nasil yapacaz hocam ?sen nasil becerdi n birde calisma seklinden bahsedermisin ne zaman ne yaptin gibi ...
  • Hocam, benim biraz uyku problemim var. Mezunum ben. Kendim alarmsız kalkmayınca nedense başım ağrıyor, uykum geliyor. Alarmla kalkıyorum, uykumu alamıyorum. İşin kötüsü erken de yatamıyorum. Dershaneden eve geldiğimde kendimi zor atıp uyuyorum. Sence bu yaptığım çok vakit kaybı mı? Belki doktora sor o seni daha iyi yönlendirir diyebilirsin de fikrini merak ettim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: barman

Hocam, benim biraz uyku problemim var. Mezunum ben. Kendim alarmsız kalkmayınca nedense başım ağrıyor, uykum geliyor. Alarmla kalkıyorum, uykumu alamıyorum. İşin kötüsü erken de yatamıyorum. Dershaneden eve geldiğimde kendimi zor atıp uyuyorum. Sence bu yaptığım çok vakit kaybı mı? Belki doktora sor o seni daha iyi yönlendirir diyebilirsin de fikrini merak ettim.

Pskiloğa git kardeşim.Sana uykunu azaltacak bir ilaç veriyor.Adını unuttum şu an.Arkadaşım çok iyiydi benim ama uyku problemi yüzünden bir önceki sene çok şeyler kaybetmişti.Bu sene MF3 te 3000.ci oldu ve o ilaçla uyku problemini çözdü.Ayrıca vitamin ilacı supradyne olabilir ve mineralli su tüketmek,spora gitmek çok faydalıdır.Ders çalışırken gözler bir yerden sonra bir kararma evresine girer.Böyle ders çalışmaktansa bir saatimi paşalar gibi sporuma veririm,ilaçlarımı,vitaminlerimi kullanırım hem ruhen hem de bedenen dinç tutarım kendimi.Zaten ygs dikkat sınavıdır.Spor yapmak ruhu dinç tutmak düzenli kitap okumak dikkat hatasını aşacak faktörlerdir..Eğer güzel bir bilgi birikimin varsa(ki tanıdığım kadarıyla var) dikkat ve uyku problemini böyle aşıp güzel bir derece yaparsın inşallah.Kolay gelsin.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.