Şimdi Ara

Alkollü araç kullanmanın para cezası artıyor (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
152
Cevap
0
Favori
6.308
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • sadece bir bardak içip yola çıkıyorum diyenler,günü geliyor kafası bozuk oluyor bir şişe içip direksiyona geçiyor.kmse boşuna olmuyor demesin
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zoom-Zoom

Ben şahsen yazları elimde bir birayla sunroofu açıp keyifli keyifli şehir turu atmayı çok severim.Bu benim keyfimdir.1 bira o limiti geçmiyor bu bir gerçek.Bu keyfime kimse karışamaz çünkü suç işlemiyorum.Dolayısı ile bu benim özgürlüğüm ve hakkımdır.

Dışarıdan bakınca hiç hoş görünmüyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Halleluja

Tekrar ediyorum bu konuda aslında alkollü araç kullanmak falan tartışılmıyor, bazı gericiler gelip alkol ve alkol kullananları asalım keselim yakalım havasındalar, (Bahanelerinide buldular ya alkollü kazaya karışmak) vera sallayıp duruyorlar alkol alanlara.
    Nerdeyse her konuda olur bu, alkol konusu açılır, yeşilaycılar gelip basar konuyu.

Alkollüyken çocuğumu, annemi veya bir yakınımı öldürürsen senin gibileri öldürürüm açık söyleyim. En ufak içim acımaz. Sen hala geri kafalı de bakalım. Alkol almana değil, alkollüyken direksiyona geçilmesine karşıyız. Sen canımı yakarsan ben de seninkini yakarım. Bu geri kafalılıksa ben en eri kafalı adamım. Öyle 2-3 yıl yat çıkla kurtaramaz böyle biri. Ziftin pekini iç nerde içiyorsan iç ama trafikte ne işin var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kesbi -- 18 Kasım 2011; 11:28:52 >

• Ben araba kullanırken bir elim direksiyonda oluyor. Diğer elimde içi meşrubat dolu bardak oluyor. O bardağı ağzıma götürürken bile arabanın kontrolünde tedirginlik hissediyorum. Elalem bir elinde şişe ile alkol ala ala araba kullanıyor. Kontrolu kaybetme hissi yaşamıyor. Büyük meziyet.

Alkışlıyorum!!!!!
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: enoman

quote:

Alkollü araç kullanmak şöyle kötüdür böyle kötüdür bunu herkes biliyor ama bazı insanlarda bu alkollü araç kullanma meselesinde kendi gerici ideolojilerini konuşturacak bir fırsat olarak görüyor.Onların istedikleri şey alkol yasak olsun,içen evinde içsin(başlangıç aşaması),barlar kapatılsın vs yoksa sürüş güvenliği filan sonraki mesele.Tabi bu konudaki duyarlı olan insanları tenzih ederim.Haricinde konuda,alkollü araç kullananı(50 promili geçeni) direk hapise atalım para cezası filan olmasın sürüm sürüm sürünsünler mantığı konuşmuş yine.İşi bilenler sizin bu şirin duyarlı vatandaş maskelerinizi yutmuyor arkadaşlar.Hangi medeni ülkede 50 promili geçeni (para cezasına çevirmeden) direk hapse atıyorlar bir örnek verin hele.Ya da istiyorsanız alkol alana 40 kırbaç vuralım arap aleminin yeni lideriyiz ya,yeni tarzımıza yakışır.

Biraz önce eve girdim.Bir kadeh şarabımı içtim mi içtim,50 promili geçecek mi,cüssem de hesaba katılırsa kesinlikle hayır,arabama bindim rahat rahat geldim.Ben gelirken polis beni durdursa o dandik ve her ölçümde dengesiz sonuçlar veren aletiyle 55 promil ölçse 6 ay hapis mi yatacaktım.Hadi ordan! Kandaki alkol kan testiyle belli olur,üflediğiniz o alet sadece bir fikir verebilir.60 promil filan çıkan durumlarda makbuzu asla imzalamayın! Gözünüzü korkuturlar "şimdi adli tıpa gideceğiz şu kadar masraf çıkacak senden vs" diye.Dinlemeyin.O aletler gerçekten doğru sonuç vermiyor.Polisler iki kez üfletmiyor,neden diye bir düşünün.Çünkü ard arda yapılan iki ölçüm arasındaki acayip farkı gören vatandaş o makbuzu imzalamaz da ondan! Bir jandarma bana ısrarlarım sonucunda üç kez üfletti ve ben ceza almadım.Başta 74 gösteren alet 3. üflemede 45 e düştü.Tam cehennemlik pardon hapislikmişim desenize!

Hepsine eyvallahta içki içmemekle gericiliğin ne alakası var?Ne kadar çok içip sarhoş olursak o kadar çok muasır medeniyetler seviyesine mi yükselmiş oluyoruz?Ben alkol kullanmıyorum diye irticai faaliyette mi bulunmuş oluyorum?İçki kullanmak bir ilericilik kıstası mıdır?Bu satırları yazarkende alkollüydünüz sanırım...

İçki içmemekle gericiliğin bir alakası yok içki içene tahamül edemeyip her fırsatta içki içeni yerden yere vurmakla,içmesini sudan sebeplerle zorlaştıranın gericilikle alakası var.Boşuna laga luga yapmaya gerek yok. "Muasır medeniyet" tamlamasını ilk kimin kullandığını ikimizde iyi biliyoruz,gelipte burada o sözü manidar şekilde kullananın neyden rahatsız olduğu ve zihniyeti de ortada.Evet dün o satırları yazarken alkollüydüm(1 kadeh şarap içmiştim yazı da da belirttiğim üzere) bakın bakalım fikirlerim değişmiş mi?

Kim neyi yasaklamışta tahammül edemiyor?Adam gibi yazın lütfen kimse laga luga yapmıyor burda.Ayrıca bu insanları aşağılayan ve hor gören sakat ideolojinin 65 yıldır neden iktidar olamadığı ortada.Kraldan çok kralcı olmak bu işte...

• Tartışmaya gerek yok.

İçki içene sözümüz yok, ne içerse içsin umrumuzda değil. Herkes istediğini içmekte özgürdür. İstediği kadar içkisini içsin bizi ilgilendirmez.

Bizi ilgilendiren kısmı içki içtikten sonra direksiyonun başına geçmemeli... İnatla hayır geçerim bişey olmaz demek yanlıştır.

İçki içince araç kullanmayacaksın. NOKTA.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Utku

quote:

Orijinalden alıntı: Stones_
    Bana göre çok az ceza. Zaten içen kişilerinde cezanın az olduğundan bahsetmesi gerekir ki, tam tersi tepki görüyorum. Yok yayalara çarpmanın cezası 1 trilyon olursa giden geri gelecek mi vs vs. Eskiden kap kaç vardı, televizyonlarda günde 2-3 kez haberi yapılırdı. Cezalar arttırıldı, şimdi var mı kap kaç? Caydırmış demek ki yok.

Alkollü araç kullanmanın da daha fazla caydırıcılığı olması lazım ki, insanlar içmeye gitmeden önce 10 kere düşünsün. Misal, alkollü araç kullanan kişiye, ilk yakalama da olsa, 1500 lira para cezası + 2 ay ehliyete el konulması. Bakın bakalım bir daha kaç kişi alkollü araç kullanacak?

Benim eşim 112 de çalışıyor. Öğlen bir vakada, Gölbaşı-Konya yolunda, karşı yönden diğer tarafa uçmuş kişi, leş gibide bira kokuyormuş. Öğlen vakti üstelik düşünün.. Karşı yoldan uçuyor diğer yolun kenarındaki direğe vuruyor. Şans eseri kimse yok o anda yolda..

Alkollüyken yayaya çarpmanın cezası zaten para cezası olarak kalmıyor. Yazmışız yukarıda, bir okuyun.

Kapkaç olaylarının görünürlüğü azaldı ama bu sefer de kadın cinayetleri tavan yapmış durumda. Karısını öldüren koca cinyetleri boy boy gazete sayfalarında gösteriliyor. Hatta Habertürk gazetesi, sırtına bıçak saplanmış halde bir kadının fotoğrafını sansürsüz bir biçimde yayınladı.

Sizin mantığınıza göre cinayet suçlarına verilen ceza mı azaltıldı da bu cinayetler arttı. Halbuki TCK'nnın 82. maddesine göre, üstsoy veya altsoydan birine ya da eş veya kardeşe karşı işenen kasten adam öldürme suçunun cezası ağırlaştırılmış müebbet hapistir.

Mesela kaçak elektrik kullanımının cezası, TCK 142/1 f'de 2-5 yıl arası hapis cezası olarak belirtilmiş. Doğuda kaçak elektrik kullanma oranlarını bir araştırın derim. Hatta Türkiye genelinde araştırın.

Daha bir sürü örnek verebilirim.

Bir de bakın yukarıda alkollü araba kulanımıyla ilgili maddeyi vermişim, bir okuyun rica ediyorum. Ne diyor orada? İlk kez alkollü yakalanmada ehliyetine 6 ay el konuluyor diyor değil mi? Siz hala 2 aydan bahsediyorsunuz.

Maalesef bazı olaylar ceza arttırımı ile çözülemez. Sizin mantığınız doğru olsaydı, bugün İran'da suç denen bir şeyin kalmaması gerekirdi.

Benim orada demek istediğim hadiseyi başka bir olaydan örnek vererek bulandırmaları. Yayalara çarpmak dikkatsizlik veya aşırı hız vs bir çok teorisi var. Ama alkollü araç kullanmak bu saydıklarımın kapsamına girmiyor. Bile bile lades yani..

• sadece alkolmü problem?.. alkol olunca millet hazine bulmuş gibi konuşmaya başlıyor hemen yok şöyle asalım böyle keselim; 60 promil alkolle sağ şeritten tırıs tırıs eve dönen adam makasçı apaçiden geçiş kuralları, dönüş kuralları vs takmayan adamdan 10 kat daha az tehlikelidir bence! Biraz ayık kasaplarada bakılsın artık asıl!

Birde alkolün etkisi nedir bu 50 promil olayı neye göre belirlenmiş yani bunu hep irdelemek isterim, topgear gibi bi programda 50 tane sürücüye 3er şişe bira içirilir, kapalı alanda piste çıkarılır, normal çevre yolu şehir içi hızları simüle ettirecek şekilde araba kulandırttırılır, bakalım millet ne kadar kontrol kaybediyo veya kaza oluyomu, çok güzel program olur aslında

Not: Alkollü araç kullanmayınız.

• Sık sık radar koysunlar bakın bakalım hız yapılabiliyormu? Birde hız cezasını 5 katına çıkarsınlar, 1500 TL ceza kessinler kimse hız yapamaz. Her trafik ışığına kamera koysunlar bakın bakalım kırmızı ışıkta geçebiliyorlarmı. Hele birde kırmızı ışık ihlalinde 500 TL ceza kessinler kim geçebiliyor kırmızıda...

Alkollü araç kullanana yazsınlar 7000 TL ceza bakın bakalım bir daha alkollü araç kullanıyormu?...

Milletimizin can damarı paradır. Yapıştır yüksek para cezasını bir daha yapabiliyormu? Yapıyorsa alırsın ehliyetini. Ehliyetsiz araç kullanırsa hapis cezası verirsin, içerde yatar aklı başına gelir, bir daha cesaret edemez. Çünkü tekrar yakalanırsa bu defa iki kat hapis cezası...

Bakın bakalım oluyormu ihlal?...
  • quote:

Ben şahsen yazları elimde bir birayla sunroofu açıp keyifli keyifli şehir turu atmayı çok severim.Bu benim keyfimdir.1 bira o limiti geçmiyor bu bir gerçek.Bu keyfime kimse karışamaz çünkü suç işlemiyorum.Dolayısı ile bu benim özgürlüğüm ve hakkımdır.

Evet, bu meşru olarak kabul edilmeyebilir çoğu kişi tarafından ama yasaldır.

Yasal sınırlar içerisinde kalmak koşuluyla da dilediğinizi yapabilirsiniz. Kimseden de izin almanıza gerek yok.

Keyifli sürüşler dilerim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kesbi

quote:

Tekrar ediyorum bu konuda aslında alkollü araç kullanmak falan tartışılmıyor, bazı gericiler gelip alkol ve alkol kullananları asalım keselim yakalım havasındalar, (Bahanelerinide buldular ya alkollü kazaya karışmak) vera sallayıp duruyorlar alkol alanlara.
    Nerdeyse her konuda olur bu, alkol konusu açılır, yeşilaycılar gelip basar konuyu.

Alkollüyken çocuğumu, annemi veya bir yakınımı öldürürsen senin gibileri öldürürüm açık söyleyim. En ufak içim acımaz. Sen hala geri kafalı de bakalım. Alkol almana değil, alkollüyken direksiyona geçilmesine karşıyız. Sen canımı yakarsan ben de seninkini yakarım. Bu geri kafalılıksa ben en eri kafalı adamım. Öyle 2-3 yıl yat çıkla kurtaramaz böyle biri. Ziftin pekini iç nerde içiyorsan iç ama trafikte ne işin var.

Alkollü değilken öldürse bir şey yapmaz mısınız?

• quote:

Orijinalden alıntı: set

Sık sık radar koysunlar bakın bakalım hız yapılabiliyormu? Birde hız cezasını 5 katına çıkarsınlar, 1500 TL ceza kessinler kimse hız yapamaz. Her trafik ışığına kamera koysunlar bakın bakalım kırmızı ışıkta geçebiliyorlarmı. Hele birde kırmızı ışık ihlalinde 500 TL ceza kessinler kim geçebiliyor kırmızıda...

Alkollü araç kullanana yazsınlar 7000 TL ceza bakın bakalım bir daha alkollü araç kullanıyormu?...

Milletimizin can damarı paradır. Yapıştır yüksek para cezasını bir daha yapabiliyormu? Yapıyorsa alırsın ehliyetini. Ehliyetsiz araç kullanırsa hapis cezası verirsin, içerde yatar aklı başına gelir, bir daha cesaret edemez. Çünkü tekrar yakalanırsa bu defa iki kat hapis cezası...

Bakın bakalım oluyormu ihlal?...

Merak etmeyin. Yakınd alkole, tütüne gelen zamanlar sebebiyle sadece zengin içeceği olacağa benziyor.

Onlar da 7000 lirayı verir. Sıkıntı olmaz.

Cezaların miktarından çok, içki almak, içmek zorlaştı artık.

Para cezaları bu kadar etkiliyse adam öldürmeye falan da hapis cezasını kaldıralık, 2.000.000 lira para cezası verelim mesela. Nasıl fikir?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: kesbi

quote:

Alkollü değilken öldürse bir şey yapmaz mısınız?

Konumuz alkollü araç kullanımıdır. Mesela konumuz aşırı hız olsa idi ve siz aşırı hız sebebi ile bu soruyu sorsa idiniz cevap yine evet olurdu. Ama konumuz alkollü araç kullanımı. Alkol sebebi ile bir çok kaza oluyor,bunu söylemek istemiş arkadaş. Alkollü insanın tepkisi ile alkolsüz olanın tepkisi aynı değil. Alkol tüm bünyelerde aynı etkiyi yapmıyor. Nasıl bir etki yaptığını bilemeyiz. En güzeli direksiyone geçecek iseniz alkol almayınız,almış iseniz taksi ile dönünüz.

Ayıp ediyosun Utkucum, bi biranın lafımı olur, alkol henüz zengin içeçeği değil. Hem zamda gelse gel ben sana ısmarlarım, keyif yaparız. Ama yeterki içtikden sonra direksiyona geçmeyelim...

• quote:

Konumuz alkollü araç kullanımıdır. Mesela konumuz aşırı hız olsa idi ve siz aşırı hız sebebi ile bu soruyu sorsa idiniz cevap yine evet olurdu. Ama konumuz alkollü araç kullanımı. Alkol sebebi ile bir çok kaza oluyor,bunu söylemek istemiş arkadaş. Alkollü insanın tepkisi ile alkolsüz olanın tepkisi aynı değil. Alkol tüm bünyelerde aynı etkiyi yapmıyor. Nasıl bir etki yaptığını bilemeyiz. En güzeli direksiyone geçecek iseniz alkol almayınız,almış iseniz taksi ile dönünüz.

Hayır konumuz alkol kullanımı değil. Konumuz alkole nasıl giydirsem, alkolü araba kullananları nasıl cezalandırsam çabası.

Bu tarz ağır konuşmaların hiç yüksek süratle seyredeip, makas atarak trafikte ilerleyenler için söylendi mi?

Alkollü araç kullanımı da, yüksek süratlerle araç kulanımı da bir kaza sonrasında aynı etkiyi yaratabilir. İkisinde de sürücünün meydana gelebilecek bir sorunu görmezden gelmesi, umursamaması vardır.

TCK-22/3: Kişinin öngördüğü neticeyi istememesine karşın, neticenin meydana gelmesi hâlinde bilinçli taksir vardır; bu hâlde taksirli suça ilişkin ceza üçte birden yarısına kadar artırılır.

Bakın burada alkol kullanımıyla ilgili ekstra bir ağırlaştırma var mı?

O yüzden yorumlarınızı ona göre yapın.

Eğer şehir içinde 50 km/h den daha yüksek bir süratle araba kullandığınız oluyorsa alkollü araç kullananlara hiçbir tepki göstermeye hakkınız yoktur.

• quote:

quote:

Hayır konumuz alkol kullanımı değil. Konumuz alkole nasıl giydirsem, alkolü araba kullananları nasıl cezalandırsam çabası.

Bu tarz ağır konuşmaların hiç yüksek süratle seyredeip, makas atarak trafikte ilerleyenler için söylendi mi?

Alkollü araç kullanımı da, yüksek süratlerle araç kulanımı da bir kaza sonrasında aynı etkiyi yaratabilir. İkisinde de sürücünün meydana gelebilecek bir sorunu görmezden gelmesi, umursamaması vardır.

TCK-22/3: Kişinin öngördüğü neticeyi istememesine karşın, neticenin meydana gelmesi hâlinde bilinçli taksir vardır; bu hâlde taksirli suça ilişkin ceza üçte birden yarısına kadar artırılır.

Bakın burada alkol kullanımıyla ilgili ekstra bir ağırlaştırma var mı?

O yüzden yorumlarınızı ona göre yapın.

Eğer şehir içinde 50 km/h den daha yüksek bir süratle araba kullandığınız oluyorsa alkollü araç kullananlara hiçbir tepki göstermeye hakkınız yoktur.

Bakınız konu başlığında alkol yazıyor...

Ona bakarsanız hatalı sollama var,ışık ihlali var,aşırı hız var.... Varda var yani...

Ama konu başlığında ALKOL var.

Aşırı hız,hatalı sollama,ışık ihlali içinde ayrı başlıklar açılabilir tabi....

Tüm kurallara dikkat edilmeli. Aşırı hız yapmayacak,ışık ihlali yapmayacaksınız. Alkollü iken araçta kullanamayacaksınız. Bir kuralı ihlal ediyor olmak diğer tüm kuralları ihlal edilmesinimi gerektirir? Çok şükür dikkat ediyorum, kurallara uyuyorum,alkollü araç kullanmıyorum,yavaş gidiyorum,kırmızıdada duruyorum.

• Burada alkollü araba kullanmayı savunuyormuşuz gibi bir algı oluşabilir ama öyle değil.

Sadece alkole böyle aşırı tepki vermenin saçmalığından bahsediyoruz. En azından ben öyle yapıyorum.

Bana göre hız limitleri üstünde araba kullanmak ile alkollü araba kullanmak arasından en ufak bir fark yoktur.

Burada yeri geldiği zaman arabalarının ne kadar hızlı gittiğinden, son süratinden bahseden bu üyeler ise alkollü araç kullanmayı eleştirebilecek konumda değiller.
  • quote:

Burada alkollü araba kullanmayı savunuyormuşuz gibi bir algı oluşabilir ama öyle değil.

Sadece alkole böyle aşırı tepki vermenin saçmalığından bahsediyoruz. En azından ben öyle yapıyorum.

Bana göre hız limitleri üstünde araba kullanmak ile alkollü araba kullanmak arasından en ufak bir fark yoktur.

Burada yeri geldiği zaman arabalarının ne kadar hızlı gittiğinden, son süratinden bahseden bu üyeler ise alkollü araç kullanmayı eleştirebilecek konumda değiller.

Ama unutmayın. Alkollü olarak yavaş gitmek te tehlikeli.
  • quote:

Burada alkollü araba kullanmayı savunuyormuşuz gibi bir algı oluşabilir ama öyle değil.

O size göre...

Bana göre öyle değil. Aşırı hıza bende karşıyım.

Tüm kurallara dikkat edilmeli. Aşırı hız yapmayacak,ışık ihlali yapmayacaksınız. Alkollü iken araçta kullanamayacaksınız. Bir kuralı ihlal ediyor olmak diğer tüm kuralları ihlal edilmesinimi gerektirir? Çok şükür dikkat ediyorum, kurallara uyuyorum,alkollü araç kullanmıyorum,yavaş gidiyorum,kırmızıdada duruyorum.

Bak şunu diyelim, aşırı hızda yapmayalım, alkollü araçta kullanmayalım. Özetle trafik kuralları bizlerin sağlığı içindir, uyalım, uymayan arkadaşlarımızı tatlı dil ile uyaralım. Hah şimdi oldu.

quote:

Orijinalden alıntı: topaz42

quote:

Ama unutmayın. Alkollü olarak yavaş gitmek te tehlikeli.

Doğru... İnsanın refleksleri yavaşlıyor.

• Aslında sorun insanların 50 promili geçeceğini bilmemesi.. alkolmetre dene şeyi sadece polisin elinde görebiliyoruz, ben arkadaşlarımla bara gittim 3 bira içtim çıktık ordan 1,5 saat çorbacıda oturduk, 1 saatte yürüdük kafam gayet ayık, şimdi geri dönerken arabayı alsammı almasammı düşünüp duruyorum acaba kaç promildeyim diye.. tamam almıyorum ayrı konu ama arabasına binenlerin çoğu 50 promili yasal sınırı geçtiğini düşünmeden biniyor aracına, sonra hop bi çevirme eyvah..
    Bence alkollü mekanlarda veya otoparklarda alkolmetre bulundurma yasal zorunluluk olmalı, bakımları çok önem verilen şartlara bağlanmalı ve belli aralıklarla aletin bakımı yapılıp kalibre edilmeli, müşteriler mekandan çıkarken cüzi bir ücret karşılığı alkolmetreyi kullanabilmeli ve kendi durumunu görmeli, 50 kuruş dahi olsa mekan bu işten çok para kazanır ayrıca.. Hız sınırı 90 görüyosun bakıyosun arabanın ibresi 90 a geliyor basmıyosun gaza daha fazla, yasal sınırı geçmiyosun, e alkolde nası olacak nerde görecek adam yasal sınırı görecekki ulan sınırı geçmişiz yav deyip binmeyecek, insan herşeyden önce kendi kendine caydırıcı olur.. Ceza kesmek yerine baştan bişeylerin olmasını önleyici davranmak lazım, Böyle olduktan sona ne ceza belirlerlerse belirlesinler, isterse alkollü sürücüye idam falan desinler insanlar kendi kendilerini takip etmeye başlayınca toplumda böyle bir bilinç oluşunca ceza kesecek adam sayısında büyük bir düşüş olacaktır zaten Ha hal böyleyken hala alkollü çıkıyosa basın cezayı ayrı konu!

Birde savunduğum düşünce yine söylüyorum alkol en büyük sorun değil kanımca.. bu ülkede kazaların kaçta kaçı alkol yüzünden oluyor acaba(bakın alkol almışken demiyorum, alkol yüzünden diyorum) ayık adam kazaları eminim kat kat daha fazla. alkolün sebep olduğu kaza olayı %3 falan diye aklımda kalmış.. ilgiyi biraz başka yere kaydırmak gerektiğine, biraz başka şeylere horozlanmak gerektiğine inanıyorum, alkollü adama 7000lira ceza yazılacaksa makasçıya, arkadan sıkıştırıcıya, geçiş kuralları dönüş kuralalrını takmayanlara 14000 lira ceza yazılmalı asıl kanımca! Hız sınırının içinde olmak adamı kurtarıyo, hız bir kriter değilki bence tek başına, adam 90 la giderken yasal sınırın içindeyken makas ata ata geçiyo dar dar aralardan yüzünde kro apaçi bi gülümsemeyle!! Bi Hondaya arka yandan çarpan istanbulda çekilmiş bi citroen pejo106 türü görmemiş ezik alkolsüz ayık kasap apaçilerin bi videosu var meşhur, bunlara ne ceza verildi çok merak ediyorum!!

• quote:

Orijinalden alıntı: sight

Aslında sorun insanların 50 promili geçeceğini bilmemesi.. alkolmetre dene şeyi sadece polisin elinde görebiliyoruz, ben arkadaşlarımla bara gittim 3 bira içtim çıktık ordan 1,5 saat çorbacıda oturduk, 1 saatte yürüdük kafam gayet ayık, şimdi geri dönerken arabayı alsammı almasammı düşünüp duruyorum acaba kaç promildeyim diye.. tamam almıyorum ayrı konu ama arabasına binenlerin çoğu 50 promili yasal sınırı geçtiğini düşünmeden biniyor aracına, sonra hop bi çevirme eyvah..
    Bence alkollü mekanlarda veya otoparklarda alkolmetre bulundurma yasal zorunluluk olmalı, bakımları çok önem verilen şartlara bağlanmalı ve belli aralıklarla aletin bakımı yapılıp kalibre edilmeli, müşteriler mekandan çıkarken cüzi bir ücret karşılığı alkolmetreyi kullanabilmeli ve kendi durumunu görmeli, 50 kuruş dahi olsa mekan bu işten çok para kazanır ayrıca.. Hız sınırı 90 görüyosun bakıyosun arabanın ibresi 90 a geliyor basmıyosun gaza daha fazla, yasal sınırı geçmiyosun, e alkolde nası olacak nerde görecek adam yasal sınırı görecekki ulan sınırı geçmişiz yav deyip binmeyecek, insan herşeyden önce kendi kendine caydırıcı olur.. Ceza kesmek yerine baştan bişeylerin olmasını önleyici davranmak lazım, Böyle olduktan sona ne ceza belirlerlerse belirlesinler, isterse alkollü sürücüye idam falan desinler insanlar kendi kendilerini takip etmeye başlayınca toplumda böyle bir bilinç oluşunca ceza kesecek adam sayısında büyük bir düşüş olacaktır zaten Ha hal böyleyken hala alkollü çıkıyosa basın cezayı ayrı konu!

Birde savunduğum düşünce yine söylüyorum alkol en büyük sorun değil kanımca.. bu ülkede kazaların kaçta kaçı alkol yüzünden oluyor acaba(bakın alkol almışken demiyorum, alkol yüzünden diyorum) ayık adam kazaları eminim kat kat daha fazla. alkolün sebep olduğu kaza olayı %3 falan diye aklımda kalmış.. ilgiyi biraz başka yere kaydırmak gerektiğine, biraz başka şeylere horozlanmak gerektiğine inanıyorum, alkollü adama 7000lira ceza yazılacaksa makasçıya, arkadan sıkıştırıcıya, geçiş kuralları dönüş kuralalrını takmayanlara 14000 lira ceza yazılmalı asıl kanımca! Hız sınırının içinde olmak adamı kurtarıyo, hız bir kriter değilki bence tek başına, adam 90 la giderken yasal sınırın içindeyken makas ata ata geçiyo dar dar aralardan yüzünde kro apaçi bi gülümsemeyle!! Bi Hondaya arka yandan çarpan istanbulda çekilmiş bi citroen pejo106 türü görmemiş ezik alkolsüz ayık kasap apaçilerin bi videosu var meşhur, bunlara ne ceza verildi çok merak ediyorum!!

Alkol aldığımız zamanlarda direksiyona geçmesek işi kökten çözmüş olmazmıyız? İçimizde kaygı falanda olmaz. Bir defalık taksiye binmek ne kaybettirir?

Kimi sürücüler, alkollü araç kullanırken polis tarafından yakalandıklarında sadece birkaç duble alkol aldıklarını, bunun bir tehlike yaratamayacağını iddia ederler.Yapılan araştırmalarda 0.5 promil değerinden sonra, kaza ihtimali yüksek bir eğilim göstermektedir. Kanında 1 promil alkol saptanan sürücülerin % 70’nin kazalara neden olduğu görülmüştür.Bir duble rakı, viski vb. içkiler ile iki kadeh şarap içildiğinde, kandaki alkol oranı yasal limit olan 0.5 promile ulaşmaktadır. Bu nedenle “bir kaç dubleden bir şey olmaz” düşüncesi tamamen yanlıştır. Belirtilen alkol miktarının alınması halinde sürücünün sarhoş olması söz konusu olmayabilir. Ancak, alkolün pek çok olumsuz etkisi sürücüde belirmeye başlar.Görüldüğü gibi alkollü araç kullanmak, geliyorum diyen kazaya “buyur” demekten başka bir şey değildir.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.