Şimdi Ara

ASUS PA246Q P-IPS PANEL inceleme (Renklerin Efendisi) (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
274
Cevap
4
Favori
19.814
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dün Vatan'da inceledim monitörü renkler gerçekten etkileyici, fakat görünce gözüm korktu çünkü çok büyük :) Tabi zamanla alışılır herhalde, zamanında 15"' den 17-19 lara geçince şaşkına dönüyorduk, bu da onun gibi sanırım :) Teb Bonus'a başvurdum bakalım eğer gelirse 1192 TL'ye geliyor.

Aslında tam da karar verebilmiş değilim e-Ips olmasına rağmen HP ZR2440W kafamı kurcalıyor. HP'yi düşündüren neden ise Göz Yorulması/Kızarıklığı ve Baş Ağrısı durumları..Monitör önünde uzun saatler geçirdiğim için bu benim için önemli bir detay.
    HP'de ~40 cd/m2 ye kadar parlaklık düşürebiliyor (bu sefer de flickering şikayetleri çıkıyor ortaya),
    Asus'ta ise çoğu kişi göz kızarıklığı ve baş ağrısına sebep olduğundan bahsetmiş. Sizlerde de böyle bir şikayet söz konusu mu?
    Çünkü Asus'un en düşük parlaklığında luminans değeri ~130 cd/m2 ölçülmekte. Gözü rahatsız etmeyen, tavsiye edilen miktar ise 90-110 cd/m2
    İşte bu detaylar yüzünden çekiniyorum bu monitörden. Bu durumda sizin yorumlarını benim için çok önemli.

Öte yandan bu monitörün bir üst modeli olan PA248Q'da piyasaya girmiş bulunmakta. Henüz detaylı bir test yok ama A+ IPS, LED ve 100% sRGB destekli geliyor, alt kasa incelmiş ve küçük kardeşi PA236Q gibi butonları yan tarafa almışlar.. Asus Destek'ten aldığım bilgiye göre Ağustos sonu Türkiye'de satışa sunulacakmış. Beklemeye değer gibi görünüyor.
    Şu an Almanya ve Avusturya da 450 Euro civarı satışa sunulmuş, öyle gözüküyor ki TR'de fiyatı gene 1500 altında olmaz gibi.
    PA248Q buralara gelene kadar idareten ucuz bir 22" alıp işlerimi halletsem mi diye de düşünmüyor değilim.
    Önümüzdeki hafta içinde karar vericem bakalım. biraz uzun oldu ama okuyanlara teşekkürler :)
    Yorumlarınızı bekliyorum...

• arkadaşlar ben bu monitörü aldım
    monitörde bir sürü ayar var rgb argb scenry ben bunlardan hangsini kullanmalıyım
    fotoğraflarda doğru renkleri görmek için aldım
    monitörde gördüğüm renk baskıda doğru çıksın istiyordum
    ne yapmalıyım
  • Ciddi bir kalibrasyon yapmanız oldukça zor ancak windows'un kendi kalibrasyon denetimini yapabilirsiniz profesyonel olmasa da.
  • Bu monitörün PA248Q modeli gelmiş ve üstelik fiyatı PA246Q'dan bile daha düşük: Asus PA248Q Satış Linki
  • Yalnız bu fiyat paralel ithalat fiyatı sanırım.
  • Detayına bakmadım. Bu ürünü bekleyenler vardır belki diye paylaşmak istedim sadece. Alırlar veya almazlar, onların kendi tercihi tabi.
  • 24 ay garanti süresi var paralelde de, elbette ki bütçesini uydurup, almak isteyenler, resmi garanti önemli değil diyenler için iyi fiyat.
  • 248 her ne kadar 246'dan yüksek bir model gibi dursa da, ondan daha düşün modeldir numaraya aldanmayın. 246'nın güncel ve kırpılmış versiyonudur...
  • Nesi kırpılmış? Buna dair bir veri var mı?
  • Arkadaşlar, verilen linki ben açamadım; acaba hangi sitede satışta bu monitör? Gerçi garantisizse almak istemem tabii.

Ben de 248 versiyonunu bekliyordum uzun zamandır; yenisi çıkacak madem, eskisini almayayım, diyordum. Ancak 248'in fiyatı 246'dan daha düşük olunca ben de şüphelendim. Birtakım şeylerin kırpılmış olduğu belli diye tahmin ediyorum-, fakat bu işlerden anlamadığım için deneyimli ve bilgili arkadaşların yapacağı karşılaştırma ve yorumları merakla bekliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Pir

248 her ne kadar 246'dan yüksek bir model gibi dursa da, ondan daha düşün modeldir numaraya aldanmayın. 246'nın güncel ve kırpılmış versiyonudur...

Neyinin kırpıldığına dair bir bilgi vermedin hâlâ. Kuyu bir taş atıp gittin. Gerçekten öyle mi, yoksa tahmin üzere mi öyle dedin? Bu konuya açıklık getirirsen iyi olur.

Fiyatının ucuz olmasının nedeni, dusty'nin dediği gibi pararel ithalat olması olabilir mi? Ki paralel ithalat ürünlerin daha ucuz olduklarını biliyoruz.
  • Kapsamlı bir karşılaştırma yapmak lazım öncelikle bunun için. Ürünleri karşılaştırmış yabancı kaynaklı sitelerden de görüş alınabilir bu konuyla ilgili. Konuyla ilgili ben de bir araştırma yapacağım.

Şimdi bir yanlış anlaşılmayı da ortadan kaldıralım. Paralel ithalat ürünler garantisiz değildir. Sadece firmanın -örneğin Asus Türkiye'nin- resmi garantisinde değil, o ürünü ithal eden firmanın garantisindedir. Yine yukarıdaki örnekte tam 24 ay garanti mevcuttur mesela. Paralel ithalatta fiyatın düşük olması da resmi garantisinin değil, ithalatçı garantisinin olmasındandır.
  • Mesajları yeni gördüm, şu incelemeyi izlerseniz anlayabilirsiniz...

http://www.teknoseyir.com/57409/asus-proart-pa248q-ips-monitor-testte/
  • Bu videoyu izlemiştim ilk yapıldığı zamanlarda. Şimdi asus globalden de bir karşılaştırma yaptım biraz önce. Aslında PA246Q P-IPS modeli, PA248Q IPS monitörden panel tipiyle ayrılıyor. Şimdi geçen senenin modeli PA246Q P-IPS panele sahip. Burada P, üründe kullanılmış olan IPS panelin 10 bit olduğunu belirliyor. PA248Q standart IPS panele sahip, 8 bit görüntü veriyor. Bu açıdan da PA246Q 1073.7M (10bit) renk verirken, PA248Q 16.7M renk verebiliyor.

Şimdi monitörde asıl iş panelde bitiyor. Çok profesyonel olmayanlar için fiyat bazında tercih edilebilir. Geri kalan tüm değişimler tasarımda gerçekleşmiş. PA248Q incelik ve ağırlık olarak daha iyi ancak aradaki fark o kadar da fazla değil.
  • 24" boyuta aslında çok kolay alışabilrsiniz. Parlaklığı da 15-20 arası tutup, kontrastı artırırsanız alışabilirsiniz bence. Çok güzel bir monitör, 5 günde satmak doğru karar olmayabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: enkarizmanickbende

Bende var bu ürün ama satmak istiyorum. Henüz 5 günlük. Çok büyük ve çok parlak, bakamıyorum midem bulanıyor.

Bence de vazgeçmek için kısa bir süre, değişik ayarları deneyim, biraz kullanın.
    Ben hangisini alacağım konusunda kararsızım, bir süre daha beklemedeyim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: enkarizmanickbende

Bende var bu ürün ama satmak istiyorum. Henüz 5 günlük. Çok büyük ve çok parlak, bakamıyorum midem bulanıyor.

Bence de karar vermek için çok erken. dusty'nin dediği gibi yapmalısınız. Ben grafikerim ve işim gereği IPS panel monitör kullanıyorum. İş yaparken bile, eğer renk ayarı yapmam gereken bir durum yoksa, ışığı gözümü yormayacak kadar kısıp kullanıyorum. Ama kontrast son seviyede. Konstrast oranı da rahatsız ediyorsa, biraz da onu kısmayı deneyin bence.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sevdalıbulut

Çok ince renk ayarı yapan biri değilseniz, aradaki farkı anlamayacaksınızdır bile. Benim işim renklerle ve kullandığım monitör, Asus'un o monitörüne nisbeten çok geri bir model olduğu halde, kalibrasyon ayarlarını düzgün yapınca sorun yaşamıyorum. 246 ve 248 arasındaki fark, lüks ve süper lüks gibi bence. O sebeple daha ucuz olan 248 modeli de sizin işinizi rahatlıkla görecektir. Zaten ordaki videoda bahsedilen renk kaybı normal RGB'de değil. Adobe RGB denilen renklerde. Tabi bu bile gözle ne kadar ayırt edilebilirq o da ayrı konu.

• quote:

Orijinalden alıntı: bocekgrafik

quote:

Orijinalden alıntı: sevdalıbulut

Çok ince renk ayarı yapan biri değilseniz, aradaki farkı anlamayacaksınızdır bile. Benim işim renklerle ve kullandığım monitör, Asus'un o monitörüne nisbeten çok geri bir model olduğu halde, kalibrasyon ayarlarını düzgün yapınca sorun yaşamıyorum. 246 ve 248 arasındaki fark, lüks ve süper lüks gibi bence. O sebeple daha ucuz olan 248 modeli de sizin işinizi rahatlıkla görecektir. Zaten ordaki videoda bahsedilen renk kaybı normal RGB'de değil. Adobe RGB denilen renklerde. Tabi bu bile gözle ne kadar ayırt edilebilirq o da ayrı konu.

Bu yoruma katılıyorum, çok profesyonel bir kalibrasyon yapmayacaksanız boşu boşuna ekstra para ödemenize gerek yok.

• Arkadaşlar beni kastederek yazmamışlar sanırım; ama -kendi adıma- şunu söyleyebilirim: Ben profesyonel bir kullanıcı değilim, fakat amatör fotoğrafçıyım. Fotoğraflarımdan, sergi vb amaçlarla, baskı da yaptırtıyorum. Alacağım monitörün tabii ki süper lüks olmasına gerek yok; ancak "iyi ve renkleri doğru veren" bir monitör olmasını istiyorum.
    246, 1.500 civarı idi galiba değil mi, yanılmıyorsam. Çok iyi para, bilgisayar parası...
    248 de az para değil; ama ona göre daha ekonomik.
    Kararsızım, yine de tercihimi sanırım 248'den yana kullanacağım. Bu paraya kötü bir monitör olacağını düşünmüyorum, düşünmek istemiyorum. :-)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sevdalıbulut -- 13 Ekim 2012; 0:33:23 >
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.