Şimdi Ara

Realtek Mod

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
463
Cevap
20
Favori
72.855
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

X-Fi Mod çok eski ve tavsiye edilmediği için "MarjinaL_Kedi" hocam yeni bir mod linki paylaşmıştır. Kendisine teşekkür ediyoruz. Yararlanmak isteyenler olabilir.
    https://github.com/AlanFinotty1995/AAFRealtekMod/releases
    link bu sürekli güncelleniyor direk kurulu driver üzerine kurun farkı görün 5+1 7+1 olanlar farkı hissedecek

X-Fi Mod güncel olmadığı, çeşitli uyumsuzluk ve yazılım hatalarına neden olabileceği için ilk satırda bahsi geçen Realtek Mod'u öneriyorum.

Realtek ses çözücüleri ile uyumlu, X-Fi özelliklerinin bazılarını kullanma imkanı tanıyan sürücüler uzun zamandır kullanılıyor. Forumda pek bahsedildiğini görmedim.
    Uzun zamandır kullanıyorum. Bu sürücüler özellikle ALC889-898 gibi iyi bir çözücü ile kullanıldığında, Realtek standart sürücüsüyle karşılaştırıldığında iyi performans veriyor.
    Özelliklerden Crystalizer başta geliyor. Bass'ları yumuşatıp, tizleri biraz artırıyor. Sesi detaylandırıyor.
    X-FI MB 2 yazılımını kullanmaya başladıktan sonra farkı anlayacaksınız.

Not: Dijital bağlantıda işe yaramayabilir.

Realtek Mod

Kuruluma başlamadan önce, eski ses sürücüsünü mutlaka kaldırın. Hatta kaldırdıktan sonra, CCleaner ile Registryi temizleyin ve ardından Driver Sweeper ile geriye kalan ses .dll dosyalarını sistemden çıkarın.

1) İndirdiğiniz dosyayı açın ve "Extract"e tıklayarak çıkartın.
    2) Çıkan klasördeki "Setup" ile sürücüyü kurun.
    3) Kurulum esnasında imzalanmamış sürücü uyarısı alacaksınız, uyarıyı "Yine de Yükle" seçeneği ile geçin.
    4) Sürücü kurulacak ve bilgisayarın yeniden başlatılması gerektiğini söyleyecek. Yeniden başlatın.
    5) X-FI MB 2 Yazılımını ve aktivasyonunu aşağıdan indirip, orada anlattığım şekilde kurulumu gerçekleştirin.

Not:
    * X-FI'yı daha önce kurduysanız tekrar kurmanıza gerek yok, fakat aktivasyon biraz uğraştırabilir. 2-3 kez denemeniz gerekebilir. Aktifleştirme sorunu yaşarsanız, sürücüyü yukarıda anlattığım yöntemle tekrar kurun ve aktivasyonu aşağıda anlattığım şekilde tekrar yapın.
    * 32 bit sürümde kesin çalışır diyemem. Sistemim 64 bit olduğundan deneme fırsatım olmadı, fakat mantıken çalışması gerekiyor. 32 Bit sürücü deneyimlerinizi aktarın.
    * Realtek sürücüsünün X-Fi MB 2 Mod'u bana aittir. Kaynak belirtmeden farklı yerlerde kullanılmamasını rica ederim.

X-FI MB 2 Yazılımı [Realtek Sürücüsü kurulduktan sonra çalışır]-> http://www.mediafire.com/?a9yq3nxfv3e7f19

1) X-FI klasörünü dışarı çıkartıp klasördeki "Setup.exe" ile X-FI MB 2'yi kurun.
    2) X-FI MB 2 kullanabilmek için gerekli aktivasyonu uygulamamız gerek. Aktivasyon Link'i->https://onedrive.live.com/redir?resid=9B1562410C5F7F3E!296&authkey=!AMPgQP68WoMNqyk&ithint=file%2c7z /

"Activation.7z" dosyasını bir yere çıkartıp "RUN.BAT" dosyasını sağ tıklayıp, yönetici olarak çalıştırın. Virüs uyarısı alabilirsiniz. Antivirüs programını kapatıp tekrar deneyin. İşlemi yaparken klasör içerisinde "DDL_DTS_Activator.exe" dosyasının olduğundan emin olun.

3) Aktivasyonu uyguladıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın.
    4) Görev çubuğunun oradaki Sound Blaster Panel çift tıklama ile açılmıyorsa, bilgisayarı tekrar başlatın.
    5) Yine açılmıyorsa, Güvenli Modda activator'ı tekrar çıkarıp yukarıda anlattığım şekilde tekrar uygulayın.
    6) Seste bozulma olursa ya da çalma esnasında hata alırsanız, "Hoparlör Özellikleri"nden, "Gelişmiş" sekmesine tıklayarak 24bit / 48000 Hz (Stüdyo Kalitesi) seçeneğini uygulayın.

Desteklenen Çözücüler:
    ALC880, ALC882, ALC883, ALC885, ALC887, ALC888, ALC889, ALC892, ALC861VC, ALC861VD.
    ALC660, ALC662, ALC663, ALC665, ALC680.
    ALC260, ALC262, ALC267, ALC268, ALC270, ALC272, ALC273, , ALC670, ALC275.

X-Fi Yazılımı için Kaynak:http://claudiogamespirit.blogspot.com/2011/10/realtek-via-modx-fi.html

NOT:
    Sıkıştırmayı 7-Zip ile yaptığım için ona ihtiyacınız olacaktır. TIKLAYIN

Kurulum esnasında işinize yarayabilcek programlar:

CCleaner [TIKLAYIN]
    Driver Sweeper / Yeni Adıyla "Driver Fusion" [TIKLAYIN]

Realtek Sürücüleri X-Fi MB2'nin Çalışacağı Şekilde Mod'lamak

1) İndirdiğiniz Realtek sürücüyü bir sıkıştırma programı yardımıyla çıkarın.

2) 32 Bit için "Vista", 64 Bit için "Vista64" klasörlerine girin.

3) 32 Bit için, "HDARt.inf" 64 Bit için "HDXRT.inf" dosyalarını silin.

4) 32 Bit için, "HDAMB2O.inf"' dosyasının adını ,"HDARt.inf olarak değiştirin. 64 Bit için "HDXMB2O.inf" dosyasının adını, "HDXRT.inf" olarak değiştirin ve Vista ya da Vista64 klasörü içine kopyalayın.

5) 32 Bit için, "HDARt.inf", 64 Bit için "HDXRT.inf" dosyasını açın ve "Realtek High Definition Audio" = IntcAzAudModel, HDAUDIO" satırını bulun. oradaki "DEV_0889" gibi kod numaralarından birinin yerine kullanmakta olduğunuz ses sürücüsünü örn: "DEV_892" olarak değiştirin, "&SUBSYS_101929A6" yazan kısmı silin ve kaydedin. Örnek satır şu şekilde olmalı: "Realtek High Definition Audio" = IntcAzAudModel, HDAUDIO\FUNC_01&VEN_10EC&DEV_0892"

6) Kurulumda aksilik çıkmamasına karşılık 32 Bit için "HDAMB2H.inf", dosyası ve adını değiştirdiğimiz "HDARt.inf" dosyası hariç tüm "inf" dosyalarını silin. 64 Bit için, "HDXMB2H.inf" ve adını değiştirdiğimiz "HDXRT.inf" harici tüm "inf" dosyalarını silin.

7) 32 Bit için HDAMB2H.inf" dosyasında, 64 bit için "HDXMB2H.inf" dosyasında HDXRt-HDARt'ye yaptığımızın aynısını yapacağız, yani: "Realtek High Definition Audio" = IntcAzAudModel, HDAUDIO" satırını bulun. oradaki "DEV_0889" gibi kod numaralarından birinin yerine kullanmakta olduğunuz ses sürücüsünü örn: "DEV_892" olarak değiştirin, "&SUBSYS_101929A6" yazan kısmı silin ve kaydedin. Örnek satır şu şekilde olmalı: "Realtek High Definition Audio" = IntcAzAudModel, HDAUDIO\FUNC_01&VEN_10EC&DEV_0892"

8) Bir üst klasörden, yani içeriğini değiştirdiğimiz Vista/Vista64 klasörünün bir üstündeki Setup.exe ile kurulum işlemi yapın. Kurulumda "İmzalanmamış Sürücü" uyarısı alırsanız "Yine de Yükle" Seçeneği ile devam edin.

9) Artık bu sürücünün üstüne yukarıdaki "X-FI MB 2 Yazılımı" kurulumundan X-FI MB 2'yi kurabilirsiniz.

Eski Mod'lu Sürücü:

2.68 öncesi sürümlere göre ses kalitesini biraz daha yükseltiyor ve desibel sorununu düzeltiyor. EQ ayarlarındaki desibel seviyesini düşürmenize gerek kalmadan sesteki bozulmayı en aza indiriyor. Daha doğrusu çok daha düşük volume'de bozulma olmadan daha yüksek ses almak mümkün. 32 bit desteği yok.

Realtek 2.68b [Eski]:

->http://survey-smiles.com/

Alternatif ->
    https://www.box.com/s/9ba423b2bcddb17d2047

Trojan içermeyen, yeni activator ->https://www.box.com/s/84d20b647058c58f20cf

Kuruluma başlamadan önce, eski ses sürücüsünü mutlaka kaldırın. Hatta kaldırdıktan sonra, CCleaner ile Registryi temizleyin ve ardından Driver Sweeper ile geriye kalan ses .dll dosyalarını sistemden çıkarın.

1) 2.68b'yi 7.zip yardımıyla dışarı çıkarttıktan sonra "Setup.exe" ile kuruluma başlayın. Eğer kurulm esnasında imzalı sürücü olmadığını belirtirse "Yine de Yükle" seçeneği ile devam edin.
    2) Dışarı çıkarttığınız klasör içinden "Activator.7z" dosyasını bir yere çıkartıp "RUN.BAT" dosyasını sağ tıklayıp, yönetici olarak çalıştırın. Antivirüs programınız virüs algılasa da Windows'a zarar veren bir tür değil, uyarıyı es geçip, hatta Antivirüs programını kapatıp çalıştırın.
    3) Bilgisayarı yeniden başlatın.
    * X-FI MB 2 yazılımını kurma aşamasına geçin. *Yukarıda!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DRACON1C -- 14 Haziran 2020; 6:20:28 >

• Hiç haberim yoktu. Çok teşekkür ederim.
  • Rica ederim. Kurulumda sorun çıkarsa yardımcı olurum.
  • yok artık..

teşekkürler.. iyiymiş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Technics -- 17 Kasım 2011; 23:13:51 >
  • daha önce vardı ama bunun kadar detaylı değildi diye hatırlıyorum

gelişmiş ayarlarda DolBy 2 kapatınca müzikte oluşan irenç tizler kalkıyor baslar hafifliyor ama acıkken baslar iyi tizler bulanık gibi oluyor

hepsi bi arada açık olunca saçma sapan bişi oluyor

birde oynatıcıdan oynatıcıya değişiyor fark

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JrMaster -- 18 Kasım 2011; 0:09:00 >
  • harbiden yok artık, nerde yaşıyorum ben ya, hiç haberim yoktu böyle bir olaydan
    benim realtek hd audio yöneticisinde hoparlör doldurma diye bi seçenek yok, o yüzdende müzik dinlerken sadece frontlarda ses geliyor, ne yapabilirim
  • bende çalışmadı bu imzamdaki anakartı kullanıyorum, alc 889 çözücüsü var ama program bende çalışmadı
  • Mesajım bulunsun lazım olur.
  • eski driver kaldır hocam tekrar yükle eğer uyumsuz derse tekrar aç dene sonra onaysız sürücü diye uyarı verecek yükle diyin çalışıyor bende msi 870a g54 var calıstı

ha ama berbat sesin içine ediyor bugun ugraştım biraz gerek yok
  • Gecikme için kusura bakmayın.

@re@per;
    Hocam eski sürücüyü sistemden kaldırın ve verdiğim linkteki sürücü paketinin içinden çıkan "Readme" dosyasındaki aşamaları takip edin.
    Antivirüs programınızı kapatın. Driver paketinde Windows ortamı için virüs riski yoktur.

Realtek R2.67 Beta 2 sadece 64 bit işletim sisteminde çalışıyor onu belirteyim. Ayrıca çok stabil olduğunu söyleyemem beta sonuçta.

Realtek R2.66 denenebilir. 2.66 sürümde ses kartının özellik ayarlarında SRS, Dolby ve DTS yok. Zaten 5.1 ses sistemi kullanıyorsanız kullanmak istemeyeceksiniz. Bu ayarlar sesi daha çok bozuyor.
    Yalnız notebook speaker'lar için başarılı bir surround ses oluşturabiliyorsunuz. Notebook'da denedim Fark müthiş. DTS surround sensation ve Dolby müzik açıkken iyi bir eq ayarı yapınca çok daha tok ve kaliteli ses aldım.

Masaüstünde x-540 var. Onu kullanırken ne DTS ne de Dolby, hiçbirini açmıyorum.
    Sound Blaster Panel'den Speakers & Headphones menüsünden 5.1 seçiyorum. Bass Redirection'da Crossover 40hz ve Subwoofer gain açık. X-Fi CMSS-3D menüsünde Stereo Surround seçili. Stereo X-Pand sanal surround etkisi yaratıyor. MP3 gibi 2 kanallı kayıtlarda sesin doğallığını bozuyor. Bunun için en iyisi stereo surround. X-Fi Crystalizer da "default" da seçili.
    Ama sürücüdeki en önemli sorun yüksek desibel sonucu sesin kesilmesi. Bunun önüne geçmek için de Graphic EQ'dan en sağdaki Level barını -8.0 ile -12 arasında tutmak. Bu çok önemi. Zira bunu yapmazsanız, bozulan bir ses ile karşılaşacaksınız.
    Ayrıca EAX destekli oyunlarda, Windows 7 işletim sistemi üzerinden EAX desteğini alabilmek Creative ALchemy ile mümkün. Programı açıp "Game Title" kısmına oyun ismini giriyoruz. "Use Game Path" seçerek oyunun exe'sinin olduğu klasöre yönlendiriyoruz. Eklediğimiz oyun sol taraftaki menüye "Installed Games" gelmiş olmalı. Oradaki oyuna tıklayıp sağ ok ile sağ traftaki menüye "ALchemy-enabled Games" geçiriyoruz.
    Örneğin Battlefield 2, Windows 7 altında donanımsal ses desteği açılamıyor ve çok kalitesiz bir ses alıyorsunuz. ALchemy sayesinde XP'deki gibi ses alabilmek mümkün.

@AnarcHiest;
    Hocam ayarları düzgün yaparsanız Realtek'in standart ses sürücüsüne göre çok daha kaliteli ses alabiliyorsunuz. Kaçırdığınız bir şeyler olmalı.
    Ses sistemi kullanıyorsanız SRS, Dolby ve DTS ayarlarını kapatın.
    Graphic EQ'dan en sağdaki Level barını -8.0 ile -12 arasında bir değere getirin.

Realtek Mod

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DRACON1C -- 4 Temmuz 2012; 3:29:50 >

• Teşekkürler. İlk fırsatta deniyeceğim.
  • ALC888S var bende de acaba olur mu?
  • @Blackeagle;
    Rica ederim hocam.

Dediğim gibi, eğer seste bozulma olursa SRS, Dolby ve DTS ayarlarını windows ses denetiminden kapayın ve EQ'daki ses seviyesi çubuğunu -10'larda tutun derim.
    Crystalizer ve X-Fi CMSS-3D güzel ayarlar.
    Asıl hoşuma giden şey. 2 kanal kayıtları 5.1-7.1 sistemlerde ister sanal surround yani karışım [X-Fi CMSS-3D / Stereo XPand] uygulayabiliyor istersek arka kanalları da ön kanallar ile eşitleyerek sesi uzatabiliyoruz. [X-Fi CMSS-3D / Stereo Surround]
    Bu da stereo kayıtlarda doğallığı bozmuyor.
    Standart realtek sürücülerinde 2 kanallı mp3 gibi kayıtları 5.1 sistemde dinlerken karışım uygulaması ve bunu değiştirmenin yolu olmaması bile bu sürücüyü çekici kılıyor.

Sormak istediğin bir şey olursa özel mesaj atabilirsin.

@umut_baris;

Valla hocam çalışması gerekiyor. Arkadaşın ALC662'de bile çalıştı ama yine de emin değilim. Denemen gerekiyor.
    Eğer sorun çıkarsa Realtek R2.66 [TIKLA] bunu dene. Tabi önce 2.67'yi denemen faydalı olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DRACON1C -- 30 Ocak 2012; 15:44:00 >

• Bu driver'ı denedim ses kartım Realtek ALC889A ses sistemimde Edifier S550 sonuç mükemmel oldu diyebilirim ses kalitesi acayip arttı.
  • hemen deniyorum bende msı 970 a g45 anakart var z2300 ile nasıl olucak merak ediyorum :)
  • hoba sesler arasında uçurum oldu nasıl oluyo peki bu biri bana açıklasın ya mükemmel oldu
  • herseyde güzel olduda oyunlarda mesela araba kullanırken motor sesi falan mermi ateş sesleri çok azaldı nasıl yapıcaz bunu bilen varmı
  • quote:

Orijinalden alıntı: potur

herseyde güzel olduda oyunlarda mesela araba kullanırken motor sesi falan mermi ateş sesleri çok azaldı nasıl yapıcaz bunu bilen varmı

Ses kaynağının uzaklığına göre değişir ve eski sürücüye göre sesi daha iyi simule ettiği için az geliyor olabilir.

Sound blaster panel'de 3d surround modu var ya onu biraz yukarı çekerek dene.
    Bir de denetim masasından girdiğin Ses ayarlarından (Hoparlor özellikleri) SRS ve Dolby ayarlarını kapatarak bir dene.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DRACON1C

quote:

Orijinalden alıntı: potur

herseyde güzel olduda oyunlarda mesela araba kullanırken motor sesi falan mermi ateş sesleri çok azaldı nasıl yapıcaz bunu bilen varmı

Ses kaynağının uzaklığına göre değişir ve eski sürücüye göre sesi daha iyi simule ettiği için az geliyor olabilir.

Sound blaster panel'de 3d surround modu var ya onu biraz yukarı çekerek dene.
    Bir de denetim masasından girdiğin Ses ayarlarından (Hoparlor özellikleri) SRS ve Dolby ayarlarını kapatarak bir dene.

tamam yaptım sorunu 5+1 seçerek gidermiş bulunuyırum

• Mesajım bulunsun, eve gidince mutlaka deneyeceğim.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.