Şimdi Ara

Adobe yöneticisi mobil Flash Player kararının sebebini açıkladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
168
Cevap
1
Favori
10.337
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Adobe yöneticisi mobil Flash Player kararının sebebini açıkladı

Geçtiğimiz haftanın en önemli olayı Adobe firmasının mobil platformlar için Flash Player geliştirilmesine son vererek Adobe AIR platformu üzerine yoğunlaşma kararı alması olmuştu. Kararın en büyük sebebinin Apple'ın iOS cihazlarında Flash Player kullanmama ısrarı olduğunu herkes biliyor ancak resmi olarak da bir Adobe yöneticisi tarafından bu doğrulandı.

Adobe'nin ürün yöneticisi Mike Chambers yayınladığı blog yazısında neyi yapacaklarını çok iyi bildiklerini ancak bunu neden yapmaları gerektiğini kavrayamadıklarını itiraf etti. 

Adobe'nin şirket içi istatistiklerine göre internet bağlantılı PC'lerde Flash Player yüzde 99 oranında kurulu durumda ancak mobil platformlarda etkileyici bir orana ulaşılamadı. Adobe mobil platformlarda PC'deki başarıyı yakalayamayacaklarını görmüş oldu.

Steve Jobs'ın kesin ifadeleriyle Apple HTML5 platformuna yöneldiğinden bu yana geliştiriciler her iki platform için de uygulama kodlamaya başladı. Bu da büyük bir handikapa neden oldu. Bu yüzden Adobe da HTML5 üzerine yoğunlaşma kararı aldı.

Chambers, HTML5 standardının mobil cihazlar üzerinde aynı Flash Player'ın PC platformu üzerinde gerçekleştirdiği fonksiyonelliği sağladığını, mobil platformlar arasında tarayıcılar için zengin içerik oluşturma ve yerleştirme açısından en iyisinin HTML5 olduğunu belirtti.

Bu durum göz önüne alındığında Adobe, her platform ve donanım için ayarlanması gereken ve istenen yaygın kullanıma geçemeyeceği bilinen Flash Player yerine mobil alanda daha güçlü bir pozisyon yakalayan HTML5 standardına yönelme kararı aldı. 

• Apple'ın sayesinde Flash'ın terkedilmesine bıdı bıdı konuşup kendince bahaneler üreten Android kullanıcılarına kapağın kralı olmuş bu açıklama.
    Flash mobil platformda iOS'a giremediği için terkedildi. Bu 2x2=4.

Şimdi ne diyecek kör fandroid kesimi heyecanla bekliyorum.
  • Flash Player'i güncelleyerek de HTML5'e destek vermeye ve yoğunlaşmaya devam edebilirdi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mertgraph1979

Apple'ın sayesinde Flash'ın terkedilmesine bıdı bıdı konuşup kendince bahaneler üreten Android kullanıcılarına kapağın kralı olmuş bu açıklama.

Steve jobs'un etkisi olmadığını, bunu zaten adobe bildiğini fakat bilerek yapmadığını iddia ederler :)

Eksi rekorunu kırmaya hazır ol mertgraph

Flash'ın yokluğunu hiç hissetmedim İOS'te çünkü ya iphone uyumlu versiyonu ya da uygulama olarak iphone da mevcut :) O yüzden Android Avantajı vs göremiyorum ben.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-F8946C419 -- 14 Kasım 2011; 12:02:27 >

• Daha dün akşam güncelleştirme aldım :) flash player ile ilgili sanırım 2012 başından sonra bu güncelleme olmayacak daha :) Bence sevindirici bir haber bu. Android de kullansam sevindim belki pil sömürme olayı daha az bir hale gelebilir.
  • android : flash + html5
    ios: html5

tamamen html5 e geçilmesi uzun bir zaman alacağından android yine avanajlı durumda.
  • önünüze konulanı yemeye devam edin bakalım.
  • Ios ve android platformları için çok hayırlı bir gelişme. Android platformuda zamanında desteği kesseydi bu kadar uzamazdı bu iş. Böyle bir hantal teknolojiyi müşteri kazanıcam diye destekledilerde desteklediler. Allahtan Apple ın desteklememesi ağır bastıda kurtulduk.
  • quote:

Orijinalden alıntı: carnador

quote:

Apple'ın sayesinde Flash'ın terkedilmesine bıdı bıdı konuşup kendince bahaneler üreten Android kullanıcılarına kapağın kralı olmuş bu açıklama.

Steve jobs'un etkisi olmadığını, bunu zaten adobe bildiğini fakat bilerek yapmadığını iddia ederler :)

Eksi rekorunu kırmaya hazır ol mertgraph

Flash'ın yokluğunu hiç hissetmedim İOS'te çünkü ya iphone uyumlu versiyonu ya da uygulama olarak iphone da mevcut :) O yüzden Android Avantajı vs göremiyorum ben.

-9'dayım. Hadi hayırlsı.
    -10 olmuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mertgraph1979 -- 14 Kasım 2011; 12:31:30 >

• dönek adobe biraz savunduğun şeyin arkasında dur
  • flash dolaylıda olsa gömülü bir sistemdir
    bu açıdan bir çok firma güvenlik gerekçesiyle içini tam göremiyoruz diyeten
    bir takım haklı itirazlarda bulunsalar da !
    işin aslı öyle değildir.
    çünkü işin aslı tüm kullanıcıları html5 standartı adı altında ister istemez
    sözde GNU adı altında ileride program geliştirebilecek herkezi GNU adı altında
    özgür yazılım adıyla tüm program geliştiricileri açık kaynak konu uygulamasına zorlayacak
    bu şekilde yükseliş trendine giren bir çok programın zaten otomatik amatör kopyaları oluşacağı için
    donanım üreten firmalar profesyonel ruhlu amatörlerin emeğini çok iyi bir şekilde sömürecekler.

bu duruma anca GNU GNU diyen linux çu yazar çizer teyfası bu işe pek bir sevinecek gibi !
  • flash programı Apple ın her zaman kafasında olan ama bir türlü nereden nasıl başlıyacağını bilemediği bir fanteziydi ! ve bu yüzden Apple kendi düşündüklerini gerçekleştirirken ! Flash yüzünden kendi hayallerini bir türlü ortaya koyamadığı için bunca yıl hep flashı kötülemek içinden elinden geleni yaptı.
  • quote:

nedense bu gibi haberlerde kaynak belirtilirdi.Doğrulandı çok ucu açık bir ifade.Zaten cümleye baktığımızda anlamın esnetilmeye çalışıldığı gibi bir izlenim bıraktı bende..."Appleın flash player kullanmama ısrarı" gibi bir ifade zaten bir anlam içermiyor.(neye bağlı ısrar?)sadece olası karşı duruşu temsil ediyor.Eğer bir açıklama niyetiyle haber yazılsaydı kaynak vererek bu doğrulama tırnak içerisinde verilir (yahut link) bizde bu haberin kişisel bir yorum olma ihtimali üzerinde durmazdık.

Şimdi olaya birde şu yönüyle bakalım.Flash halihazırda android cihazlarda mevcut idi.Üst segmentde pil dışında pek bir sorun teşkil etmiyordu.Geçen aylarda ios platformu içinde zaten ayrı bir çözüm sunulacağı haberi yayınlanmıştı.Bunun üzerine mobil platformunun çoğunu kapsayan flashın ios'a feda edildiğinin söylenmesi mantık acizliğidir...Burada ki tek gerçek Adobenin ios platformuna girmek istemesi... Zaten bunun haberide yayınlandı.Ancak flashın gelişiminin durdurulması iosdan bağımsız bir gelişme.Eğer adobenin elinde flashdan daha iyi bir koz olmasaydı sırf ios için koskoca android platformunu riske atmazdı.

Flashın mobil cihazlar için yük bindirdiğini kimse inkar etmedi etmezde zaten..Ayrıca adobenin sadece html5e yöneleciğini ve onca flash sitelerini görmezden geleceğini düşünmek asıl handikap teriminin ifadesi ve tanımıdır.Kaldıki bugün html5 yetersiz ise flash kadar fonsiyoneliik sunamıyorsa ve apple bu acizliği yıllar boyunca desteklediyse ve ilerde bu durumun yayılmasına sebep olursa Appleın internet zevkimize ....masını da büyük bir sadelikle! haber yaparsınız umarım.Umuyor ve sanıyorum ki Adobe bu acizliğin üstesinden gelmiş ve flash teknolojisini mobil alanda bu yüzden bitirmiştir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SystemApps -- 14 Kasım 2011; 12:49:00 >

• quote:

dogru soyleyeni 9 koyden kovarlar, basacaklar eksiye, yoksa nasil tatmin edecekler ki kendilerini, hakli oldugunu onlarda biliyorlar ama hazmedemedikleri icin sadece eksiye abaniyorlar.
  • quote:

Appleın sayesinde Flashın terkedilmesine bıdı bıdı konuşup kendince bahaneler üreten Android kullanıcılarına kapağın kralı olmuş bu açıklama. Flash mobil platformda iOSa giremediği için terkedildi. Bu 2x2=4. Şimdi ne diyecek kör fandroid kesimi heyecanla bekliyorum.

Eline ne geçti bu yorumu yapınca,çok merak ediyorum cidden :D
  • quote:

kaşınan sensin.
  • Yeni teknoloji herzaman bir önceki teknolojiyi öldür.
    Saçma sapan yorumlar var sanki zafer kazanmış kaptan edasında androidçiler şimdi ne yapacak diyenler var.
    Androidin iostan tek üstünlüğü sanki flashtı.
    Bende uzun bi süre ip4 kullandım ve fiyatının rakibi s2ye geçtim şunu çok rahat söylüyorum ip4le boş yere vakit kaybetmişim.
    Bide en sinir olduğum yorum sanki hemen bugün bütün flashlı siteler kapanacak. Telefonda şuan geçiş süresinde flashın olması bir dezavantaj değil avantajdır.
    Öyle cahilce ve körü körüne yorumlar varki resmen insanın içinden hepiniz çoluk çocuksunuz diyesim geliyor.
    Bugünwww.honda.com.tr ye iphone girsin tamam iphone eli öpülecek cihaz derim. Şimdi biri atlar onunda uygulaması var gez bak bakalım var mı markette hondanın uygulaması. İp4le şu siteye giremedim ve adamın biri çıktı 500 liralık bi telefonla bu sitece cart diye girdi istediğimiz bilgiye ulaştı. Ben tonla para verdiğim telefonla rezil oldum.
    Flashlı site yapan bi arkadaşla konuşuyodum ya flasın tamamen kalkması için daha 2 yıl rahat gider diyo 2 yıl sonrada bütüm yazılımlar yeniye adapte olur. Şimdi apledan tek korkum yeni versiyonda da gidip biz html5i desteklemiyoruz daha yeni bişey çıktı html5 çok pil tüketiyor diye onuda kaldırması. Sonra gene aynı polemikler ingilizlerin meşhur deyimi bla bla bla...
    Bırakın kim ne kullanırsa kullansın sanki apple babanızın firması. iphone kullananlarıda anlıyorum tonla para verdim rezil oldum dememek için kendilerini yıpratıyorlar bende ip4 sahibiyken onu yaptım ama s2ye geçince bi rahatlama geldi.

• Android kullanıcılarının iOS'u kötüledikleri en büyük koz ellerinden alındı. Yok flash video izleyemiyosun iOS çok kötü. Ben büyük sitelerin hepsinden rahat rahat video izleyebiliyordum, sadece 1-2 kıytırık dizi izle sitesinden birşey izleyemiyordum. Ona da "çokta fifi" yani. Şimdi HTML5+iOS diyorlar. Ama android 2.2 ve 3.2 de bulunan tarayıcıda MP3,MP4,H.264 desteği yok. Kendi tabletimden baktım. iPod'dan kontrol ettim destekliyor birçok şeyi. İnanmayanlarwww.html5test.com adresinden test edebilirler.
  • İster iosta olsun ister androidde isterse pc de olsun html5 e geçmek şart çünkü 4 çekirdek 8gb ram hd6950 gibi bir sistemde flash lı uygulamalar kasıyorsa html5 gibi daha yeni ve daha hafif bir uygulma olması şart
  • küfür ettireceksiniz artık. elmadan çok elmacı bunlar ya. yeter artık her olayı bağlamayın artık şu firmaya
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.