Şimdi Ara

DİKKAT! AÇIK HATLAR USULSÜZ OLARAK FATURALIYA DÖNÜŞEBİLİR…

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
37
Cevap
1
Favori
8.869
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Aşağıdaki yazımda, başımdan geçen bir olayı kaleme almak istedim. Bildiğiniz gibi piyasada AÇIK HAT olarak adlandırılan ve ülkemizde yasal satışına izin verilmeyen GSM hatları mevcuttur. Pazarlama kitlesi her ne kadar 18 yaşından küçükleri hedeflese de, suça yönelik birçok kişinin rahatlıkla bu hatlara erişmesi mümkündür. Ortaya çıkacak yasal durumlarda doğrudan hattın kayıtlı olduğu kişi zor durumda kalacaktır.

Ben, halen kullanmakta olduğum faturasız AVEA hattıma 2008 yılında gelen “Adres ve kimlik bilgilerinin güncellenmesi için en yakın bayiimize uğrayın” mesajını dikkate alarak Pendik’te bulunan ilgili GSM Operatörünün yetkili bayisine gittim. Abonelik sözleşmesinde belirtilen Abone Bilgileri‘nde ibraz edilmesi yeterli olan “Faturasız hat için: Nüfus cüzdanı/ehliyet/pasaport fotokopisi” maddesine güvenerek nüfus cüzdanı fotokopisini teslim ederek güncelleme işlemlerini tamamladım.

Ancak, ilgili GSM Operatörünün yetkili bayisi, benim iznim, bilgim ve imzam olmadan kimlik fotokopisinden bir kopya daha çıkartıp, üzerine “ASLI GİBİDİR” mührü, bayii kodu/kaşesi ve bayii yetkilisi imzası ile bir tane faturasız hat çıkartıp 30.04.2008 tarihinde kullanıma açmış. Sözleşmedeki imza, anne kızlık soyadı ve adres bana ait değil. Üstelik sözleşme belirtilen TÜLÜN Sokak adı, değil Pendik’te İstanbul’da bile yok…

Bu hat, 14.04.2009 tarihinde Kocaeli’nin Hereke İlçesi’nde ilgili GSM Operatörünün başka bir yetkili bayisi tarafından usulsüz olarak faturalıya geçişi sağlanmış. İlgili GSM Operatörünün web sitesinde de belirttiği Faturasız Hat İşlemleri/Gerekli Belgeler arasında yer alan “Sabit Fatura Alternatifi” olarak “R*m***n YA*Ç*N” adlı hiç tanımadığım şahsa ait Sağlık Belgesi gösterilmiş ve ilgili GSM Operatörü de buna onay vererek AÇIK HATTIN FATURALI HATTA GEÇİŞİ sağlanmış. 3 Aylık fatura ödenmeyince 08.09.2009 ilgili GSM Operatörünün müşteri temsilcisi durumu tarafıma bildirdi. Her ne kadar bilgim dışında bir işlem yapıldığını anlatsam da, ikna olmayıp evime icra tebligatı gönderdiler. 05.08.2010 Tarihinde yasal süre içerisinde icraya itiraz ettim. Ancak yine yakamı bırakmadılar. Evime mektupla, telefonlarıma ise mesaj ile “Borcun ödenmemesi durumunda haciz işlemlerinin başlatılacağı” bilgilendirmeleri yapılmakta. “Çamur at, izi kalsın” misali, hem komşularım karşısında küçük düşürüldüm, hem de ailemde huzur kalmadı. Ne zaman haciz gelir korkusu insanın oldukça rahatsız ediyor. İlgili GSM Operatörü veya yetkili bayilerinin çıkarları yüzünden durduk yere icralık oldum, huzurum bozuldu.

Amacım her hangi bir kuruluşu karalamak değildir. Sizlerinde başına USULSÜZ FATURALI AÇIK HAT vakası gelmemesi için dikkatinizi bu yöne çekmektir. GSM Abonelik sözleşme sisteminde, kontrol mekanizmasında ve operatörlerin müşterilerine çözüm odaklı yaklaşımında eksiklikler olduğunu düşünüyorum. Benim gibi daha fazla vatandaşımızın mağdur kalmaması adına Devletimizin bu konuda yasal düzenlemelere gitmesini bekliyorum.

İyi Günler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YukselDMK -- 12 Kasım 2011; 3:09:29 >

• öncelikle geçmiş olsun. kimlik fotokopisinin üzerine şu işlem içindir diye yazmak gerekiyor ayrıca bütün operatörleri arada bir arayarak adımıza kayıtlı hatları kontrol etmek faydalı olur. Iyi bir avukat bulup hattı açana, faturalı hatta çevirene ve operatöre hem ceza hem tazminat davası açabilirsiniz.
  • 30.04.2008 Tarihinde bu AÇIK HAT kullanıma başlamış.

Abonelik sözleşmeleri yapılırken alınan kimlik fotokopilerinin başka bir amaçla ve başka bir yerde kullanılmasının engellenmesini teminen "05XXXXXXXXXno'lu hatta dayanak belge olup; tek başına ya da başka bir işlem için kullanılmaz" şeklindeki bir ifadenin yer aldığı bir kaşenin kimlik fotokopilerinin üstüne basılması gerektiği ve uygulamalar hakkında tüketicilerin bilgilendirilmesinin sağlanması gerektiği ve bu işlem için 2010 yılı Kasım ayına kadar GSM Şirketlerine süre verildiği, aşağıdaki linkte mevcuttur.
    Kaynak:http://www.tbmm.gov.tr/komisyon/dilekce/belge/kararlar/d23/gkcetvel53.pdf

Diğer taraftan, 5809 Sayılı ELEKTRONİK HABERLEŞME KANUNU'nun 56 maddesine bakmakta fayda var.

Abone ve cihaz kimlik bilgilerinin güvenliği

MADDE 56 – (1) Abone kimlik ve iletişim bilgilerini taşıyan özel bilgiler ile cihazların elektronik kimlik bilgilerini taşıyan her türlü yazılım, kart, araç veya gereç yetkisiz ve izinsiz olarak kopyalanamaz, muhafaza edilemez, dağıtılamaz, kendisine veya başkasına yarar sağlamak maksadıyla kullanılamaz.

(2) İşletmeci veya adına iş yapan temsilcisine abonelik kaydı sırasında abonelik bilgileri konusunda gerçek dışı belge ve bilgi verilemez.

(3) Abonelik tesisi için gerekli kimlik belgeleri örneği alınmadan işletmeci veya adına iş yapan temsilcisi tarafından abonelik kaydı yapılamaz.

(4) Abonelik tesisine ilişkin usul ve esaslar Kurum tarafından yönetmelikle belirlenir.
    Kaynak:http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=1.5.5809&sourceXmlSearch=&MevzuatIliski=0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YukselDMK -- 12 Kasım 2011; 9:53:27 >
  • Bu işlem fotokopi makinası ile bile yapılabilir, sonuçta hafızalı fotokopi makinaları var. Siz yazarsınız, adamlar sizden sonra hafızadan bastırıverir ihtiyaç kadar! Aslında en güzeli yeni nüfus cüzdanlarına biran önce geçmek. Kredi kartı gibi olacak bu cüzdanlar sayesinde kimlik ile dolandırıcılıkların da biraz olsun önü alınır. Sizin adınıza hat açmışlar, başkaları şirket açıp kara para bile aklıyor, vergi borçları çıkıyor neler neler.
  • Diyecek laf yok. En yakın zamanda Müşteri Hizmetlerinden TC Kimlik numaralarına kayıtlı olan numaraların dökümünü istemek lazım. Yarın birgün biryerden patlak verirse uğraş dur.
  • Arkadaşlar, başından bu tür bir durum geçip, sonuçlanan var mı? Bendeki henüz sonuçlamnadı.
  • Merhabalar;

Ödenmiş faturalarımı incelerken bir de ne göreyim? Kamu hattı olarak kullandığım avea hattına 107.26 TL fatura gelmiş. Olur ya bir yanlışlık vardır diye müşteri hizmetlerini aradım. Bana kendinize akıllı telefon almışsınız onun taksitleri dediler. Anladığım kadarı ile kampanyalı bir satış olmuş. ama benim haberim yok. Cevap beklerken, Avea genel müdürlükten aradılar kimlik, imza her şey sizin dediler ve almadıysanız savcılığa gidin dediler. Ankara'da yaşayan biri olarak bambaşka bir ilde adıma telefon almışım! Allah bilir aynı yöntemde adıma hat da çıkarmıştır bayi... Tam bir bayram hediyesi oldu, kurbanda...

Şimdi kendimi aklamayı ve başkasının benim adıma oluşturduğu bu maddi yükten kurtulmak üzere çalışma yapacağım ama nasıl? Son 10 gündür gözlerime uyku girmiyor. Uyuduğum zamanlarda da dolandırıldığıma ve haklı olmama rağmen kendimi nasıl aklayacağımı düşünüyorum.

Aklıma bir kaç alternatif geliyor ama, her türlü önernize ve yol göstermenize ihtiyacım var.

Herkese teşekkürler ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: maxhan

Merhabalar;

Ödenmiş faturalarımı incelerken bir de ne göreyim? Kamu hattı olarak kullandığım avea hattına 107.26 TL fatura gelmiş. Olur ya bir yanlışlık vardır diye müşteri hizmetlerini aradım. Bana kendinize akıllı telefon almışsınız onun taksitleri dediler. Anladığım kadarı ile kampanyalı bir satış olmuş. ama benim haberim yok. Cevap beklerken, Avea genel müdürlükten aradılar kimlik, imza her şey sizin dediler ve almadıysanız savcılığa gidin dediler. Ankara'da yaşayan biri olarak bambaşka bir ilde adıma telefon almışım! Allah bilir aynı yöntemde adıma hat da çıkarmıştır bayi... Tam bir bayram hediyesi oldu, kurbanda...

Şimdi kendimi aklamayı ve başkasının benim adıma oluşturduğu bu maddi yükten kurtulmak üzere çalışma yapacağım ama nasıl? Son 10 gündür gözlerime uyku girmiyor. Uyuduğum zamanlarda da dolandırıldığıma ve haklı olmama rağmen kendimi nasıl aklayacağımı düşünüyorum.

Aklıma bir kaç alternatif geliyor ama, her türlü önernize ve yol göstermenize ihtiyacım var.

Herkese teşekkürler ederim.

Derhal vakit kaybetmeden mahkeeye başvurun. (Eğer 938,75 tl.yi aşıyorsa, yoksa tüketici hakem heyetine)

Şu ülkeden çekip gidesim geliyor yemin ederim

Ülkemle ve milletimle gurur duyamıyorum açıkçası, her türlü üçkağıt, yalan dolan, tezgah bizde. Bıktım vallahi.

http://www.ttkd.org.tr/ gibi adreslere bakın burada örnek kazanılmış davalar da var.

Bu arada dün İzmir den ziyaretimize gelen kayınvalide eniştesine ve yeğenine ait ayrı ayrı hat açıldığını bu hatlarla konuşulduğunu ve başka hatlara kontör gönderildiğini söyledi. 400 birine 400 birine. Sanırım bu aralar çok arttı bu olaylar. Ceza yok ki kardeşim, yaptırım yok. Daha önce nüfus cüzdanı ile şirket kurma olayları olurdu, şimdi bu başlamış. Millette ne cesaret ne vicdan.
  • Allah yardimciniz olsun
  • En iyisi yetkili bayii hakkında 1. dereceden dolandırıcılık yapmasından dolayı savcılığa suc duyurusunda bulunun.
  • Herkes günü kurtarma peşinde. Kimsede korku yok. Bu ne rahatlık.
    Alacağını almış, millete ödettiriyor. Rezillik.
  • Her ay düzenli 3 operatörü arayıp, teyit etmek gerekiyor TC Kimlik No ile sanırım
  • quote:

Orijinalden alıntı: YukselDMK

Merhaba,

Aşağıdaki yazımda, başımdan geçen bir olayı kaleme almak istedim. Bildiğiniz gibi piyasada AÇIK HAT olarak adlandırılan ve ülkemizde yasal satışına izin verilmeyen GSM hatları mevcuttur. Pazarlama kitlesi her ne kadar 18 yaşından küçükleri hedeflese de, suça yönelik birçok kişinin rahatlıkla bu hatlara erişmesi mümkündür. Ortaya çıkacak yasal durumlarda doğrudan hattın kayıtlı olduğu kişi zor durumda kalacaktır.

Ben, halen kullanmakta olduğum faturasız AVEA hattıma 2008 yılında gelen “Adres ve kimlik bilgilerinin güncellenmesi için en yakın bayiimize uğrayın” mesajını dikkate alarak Pendik’te bulunan ilgili GSM Operatörünün yetkili bayisine gittim. Abonelik sözleşmesinde belirtilen Abone Bilgileri‘nde ibraz edilmesi yeterli olan “Faturasız hat için: Nüfus cüzdanı/ehliyet/pasaport fotokopisi” maddesine güvenerek nüfus cüzdanı fotokopisini teslim ederek güncelleme işlemlerini tamamladım.

Ancak, ilgili GSM Operatörünün yetkili bayisi, benim iznim, bilgim ve imzam olmadan kimlik fotokopisinden bir kopya daha çıkartıp, üzerine “ASLI GİBİDİR” mührü, bayii kodu/kaşesi ve bayii yetkilisi imzası ile bir tane faturasız hat çıkartıp 30.04.2008 tarihinde kullanıma açmış. Sözleşmedeki imza, anne kızlık soyadı ve adres bana ait değil. Üstelik sözleşme belirtilen TÜLÜN Sokak adı, değil Pendik’te İstanbul’da bile yok…

Bu hat, 14.04.2009 tarihinde Kocaeli’nin Hereke İlçesi’nde ilgili GSM Operatörünün başka bir yetkili bayisi tarafından usulsüz olarak faturalıya geçişi sağlanmış. İlgili GSM Operatörünün web sitesinde de belirttiği Faturasız Hat İşlemleri/Gerekli Belgeler arasında yer alan “Sabit Fatura Alternatifi” olarak “R*m***n YA*Ç*N” adlı hiç tanımadığım şahsa ait Sağlık Belgesi gösterilmiş ve ilgili GSM Operatörü de buna onay vererek AÇIK HATTIN FATURALI HATTA GEÇİŞİ sağlanmış. 3 Aylık fatura ödenmeyince 08.09.2009 ilgili GSM Operatörünün müşteri temsilcisi durumu tarafıma bildirdi. Her ne kadar bilgim dışında bir işlem yapıldığını anlatsam da, ikna olmayıp evime icra tebligatı gönderdiler. 05.08.2010 Tarihinde yasal süre içerisinde icraya itiraz ettim. Ancak yine yakamı bırakmadılar. Evime mektupla, telefonlarıma ise mesaj ile “Borcun ödenmemesi durumunda haciz işlemlerinin başlatılacağı” bilgilendirmeleri yapılmakta. “Çamur at, izi kalsın” misali, hem komşularım karşısında küçük düşürüldüm, hem de ailemde huzur kalmadı. Ne zaman haciz gelir korkusu insanın oldukça rahatsız ediyor. İlgili GSM Operatörü veya yetkili bayilerinin çıkarları yüzünden durduk yere icralık oldum, huzurum bozuldu.

Amacım her hangi bir kuruluşu karalamak değildir. Sizlerinde başına USULSÜZ FATURALI AÇIK HAT vakası gelmemesi için dikkatinizi bu yöne çekmektir. GSM Abonelik sözleşme sisteminde, kontrol mekanizmasında ve operatörlerin müşterilerine çözüm odaklı yaklaşımında eksiklikler olduğunu düşünüyorum. Benim gibi daha fazla vatandaşımızın mağdur kalmaması adına Devletimizin bu konuda yasal düzenlemelere gitmesini bekliyorum.

İyi Günler...

Eğer yasal süresi içinde borca itiraz edip icra takibini durdurduysanız hacze gelemezler. İcra Müdürlüğü'ne gidip takibin durup durmadığını öğrenin. Takip durduysa size itirazın iptali davası açacaklardır. Bir avukatla görüşün davanızı almak isteyecek çok avukat olacaktır.

Ayrıca vakit geçirmeden Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunun. Savcılık, adliyede bulunur. Bir dilekçe ile olayı anlatıp şikayetçi olacaksınız. Nöbetçi savcı ifadenizi alırken size yardımcı olacaktır merak etmeyin. Bu işi de ertelemeyin biran önce suç duyurusunda bulunun. Sonuçta bayide bu işi yapan kişi hapse girecektir.

İlgili GSM operatör'üne maddi ve manevi tazminat davası açın. Çok büyük ihtimalle kazanırsınız. Maddi tazminattan bir şey çıkmaz ama manevi tazminattan para alınırsınız önemli bir miktar.

Bu işler için iyi bir avukattan yardım alın. Suç duyurusunu kendinizde yapabilirsiniz. Oyalanmayın. Suç duyurusundan sonra zaten GSM şirketi yada bayisi sizinle anlaşmaya çalışacaktır, olayı basına bildireceğinizi iletin.
  • Yasal süre içerisinde ilçemde bulunan icra müdürlüğüne 2010'da itirazda bulundum. Ancak, aldığım bilgiye göre itiraza iptal davası açmışlar. İcranın açıldığı icra müdürlüğü il dışında olması nedeniyle gidemedim. Telefon ile de bilgi verilmediğini söylediler.

Savcılığa 2009'da suç duyurusunda bulundum. Henüz sonuçlanmadı.

Görüştüğüm avukat var, ancak vekalet vermedim.
  • quote:

Yasal süre içerisinde ilçemde bulunan icra müdürlüğüne 2010'da itirazda bulundum. Ancak, aldığım bilgiye göre itiraza iptal davası açmışlar. İcranın açıldığı icra müdürlüğü il dışında olması nedeniyle gidemedim. Telefon ile de bilgi verilmediğini söylediler.

Savcılığa 2009'da suç duyurusunda bulundum. Henüz sonuçlanmadı.

Görüştüğüm avukat var, ancak vekalet vermedim.

E-devlet şifreniz varsawww.turkiye.gov.tr' den itirazın iptali davasının nerede açıldığını dosya numarasını görebilirsiniz. Dosyaya bakıp size tebligat yapılıp yapılmadığını kontrol etmenizi öneririm. Bir şekilde muhtara tebligat bırakıldıysa sizin haberiniz yoksa davada savunmanızı yapamayabilirsiniz. Sonra karşı dava açmanız gerekir iş daha da uzar.

Savcılığa suç duyurusunda bulunduğunda size bir hazırlık no vermiş olmaları lazım. Bu numara ile adliyeden dosyanın hangi savcıda olduğunu öğrenip dosyanın aşamasına bakabilirsiniz.

Aklınıza her hangi bir şey takılırsa bana özel mesajdan yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.
  • quote:

Merhaba,

İyi Günler...

Merhaba,

Konuyla ilgili irtibat numaranızıhttp://bit.ly/FDH_Avea link aracılığla iletmeniz durumunda tarafınıza en kısa sürede geri dönüş gerçekleştirilecektir.

Bilgilerinize Sunarız.
  • Bunlar hep çürük bayilerin işleri. Ne yazıkki adalet sistemimiz yavaş işlediği için savcılar bu sahtekarların üstüne zamanında gidemiyor.
  • Merhaba;

Yıllardır kullandığım faturalı AVEA hattıma benden habersiz olarak başka bir ilde bir bayi aracılığı ile 24 ay taahhütlü cihaz satın alınmış. Yaklaşık olarak 72 x 24 = 1728 TL gibi bir rakam.

Birileri bir dolandırıcılık yapıyor, ceremesini ben çekiyorum. 10 gün ne nedir diye öğrenmeye çalıştım. Son 5 gündür de resmen uykularım kaçtı. Almadığım bir cihaz için sorumlu tutuluyorum.

AVEA müşteri hizmetlerinin ve ilgili bayinin bana bu cihazı kesinlikle siz almışsınız demelerini unutamıyorum. Hiç mi güvenlik düşünmüyorlar. Amaç sadece satış yapmak mı? 10 yılın üzerinde kullandığım telefon numaramı artık kullanamayacağım. Uğradığım ve uğrayacağım zarar ve yaşadığım stresin hesabını kimler verecek?

Savcılığa suç duyurusunda bulundum, BTK'na müracaat ettim. Avukatımla birlikte akabinde maddi ve manevi tazminat davası açıyorum.

Bu işin sonuna kadar gideceğim. Konuyu açıklayan bir metin hazırlıyorum. Bu yazıyı tüm gazetelerin yazarlarına, haber merkezlerine ve milletvekillerine daha doğrusu ne kadar yere gönderebilirsen göndermeyi planlıyorum.

Almadığım bir cihazdan dolayı hem maddi bir kayba maruz bırakılıyorum ve potansiyel suçlu muamelesi görüyorum.

Son 10 günde bir çok forum sitesini, şikayet sitesini taradım. En çok şikayet sanırım AVEA'dan. Araştırma yaparken de benimle aynı pozisyonda kişilere de rastladım.

Yüce Allah'ın bizi dolandırıcıların şerrinden korusun.
  • Geçmiş olsun hocam umarım en kısa zamanda sorununuz çözülür ins. şimdi ben 3 hattan da benim üzerime kayıtlı numaraları nasıl öğrenebilirim?

müşteri hizmetlerini aramak yeterli mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: TeKNoYDN

Geçmiş olsun hocam umarım en kısa zamanda sorununuz çözülür ins. şimdi ben 3 hattan da benim üzerime kayıtlı numaraları nasıl öğrenebilirim?

müşteri hizmetlerini aramak yeterli mi?

3 operatör için de müşteri hizmetlerini arayıp, adıma kayıtlı hatları sorgulamak istiyorum demeniz yeterli, tc kimlik numaranızı soruyorlar ve operatördeki adınıza kayıtlı aktif ve pasif tüm hatları söylüyorlar
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.