Şimdi Ara

Ubuntu'nun son sürümü 12.04 Precise Pangolin duyuruldu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
4.738
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Ubuntu'nun son sürümü 12.04 Precise Pangolin duyuruldu

Popüler Linux dağıtımı Ubuntu'nun son sürümü 11.10 Oneiric Ocelot yayınlandıktan sonra önemli gelişmeler içeren sonraki sürüm 12.04 Precise Pangolin hakkında da yeni bilgiler gelmeye başladı. 5 yıl destek sunacak olan 12.04 sürümü, Canonical ve Ubuntu ekibinin mobil cihazlara yönelik geliştirecekleri işletim sisteminin de startını verecek.

Geçtiğimiz Cuma günü yapılan Ubuntu geliştiriciler toplantısında 12.04 PP sürümü ile ilgili yeni detaylar katılımcılara aktarıldı.

PP sürümü artık 750MB büyüklüğünde bir ISO doyasıyla gelecek. Dolayısıyla CD üzerine kaydetme devri sona eriyor. Kullanıcılar bir Flash disk veya DVD kullanmak zorunda.

Ubuntu sitesinden indirilecek kurulum dosyası standart olarak 64 bit işletim sistemini barındıracak. Hali hazırda standart olarak 32 bitlik işletim sisteminin ISO'su sitede bulunuyor.

Ubuntu'nun bulut depolama hizmeti Ubuntu One platformuna ulaşmak için kullanıcının herhangi bir makineden kendi şifresi ile giriş yapması yeterli olacak. Varsayılan ayarlar ve dosyalar erişilebilir olacak.

PP sürümü 2 saniye gibi etkileyici bir açılış süresi sunacak. Ubuntu Yazılım Merkezi 11 saniyede kullanıma hazır hale gelecek.

Medya oynatıcısı Banshee ise önyüklü uygulama olmaktan çıkarak yerini Rhtymbox uygulamasına bırakacak.

En önemli konu ise Canonical kurucusu Mark Shuttleworth'un kendi firmasından ve Ubuntu ekibinden platformu akıllı telefon ve tablet cihazları için iki yıl içinde hazır hale getirmesini istemesi. Konu daha önce de gündeme gelmişti. Şimdilik ne şartlarda bir hazırlık yapılacağı ve hedefin ne olduğu belirginleşmiş değil. 

Ubuntu 12.04 PP sürümünün Nisan 2012 tarihine hazırlandığı belirtildi.

• Ubuntu Şu Windows daki Oyun ve Uygulamalarıda Çalıştırsa En İyi İşltim Sistemi Olabilir
  • quote:

Orijinalden alıntı: BuYaZ

Ubuntu Şu Windows daki Oyun ve Uygulamalarıda Çalıştırsa En İyi İşltim Sistemi Olabilir

Tamamı olmasada en azından bazı oyunları çalıştırabiliyorsunuz.www.playonlinux.com
  • birine tavsiye ederken su surum isimlerini okuyamaz oldum. her versiyonda daha da garip isimler seciyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Computeus

quote:

Orijinalden alıntı: BuYaZ

Ubuntu Şu Windows daki Oyun ve Uygulamalarıda Çalıştırsa En İyi İşltim Sistemi Olabilir

Tamamı olmasada en azından bazı oyunları çalıştırabiliyorsunuz.www.playonlinux.com

Hocam Verdiğiniz siteyi Açıklarmısınız

Ben PointBlank Diye bir Online Oyun Var Fakat Açamadım Özelden Yardımcı Olurmusunuz
  • Ben 5 gün önceki günlük sürümü sanal makinaya kurmaya çalıştım. Maalesef kurulmadı. Bugünkü sürümü kurabilen varsa ben de indirip kurmak istiyorum. Bu konuda bilgi verirseniz memnun olurum.
  • ben denedim wine diye bir program var crysis 2 yi yükleyip açabildim ama oyun açılırken desteklenmeyen grafik kart diyor

ekran kartım 5770 vapor-x windowsta crysis 2 yi uçuruyor ama linuxta malesef durum bu

yani bir linux işletim sistemi asla windowsla kıyaslanamaz

ayrıca kameramıda görmüyor diğer usb bağlantılı cihazlarda çalışmıyor
  • 32 bit mi kurdum 64 bit mi? çünkü 05.11.2011 64bit sürümü benim pc'ye kurulmuyor.
  • Şunu unutmayalım ki Windows için yazılan bir oyun veya programın Linux altında çalışmaması gayet normal bir durumdur. Aynı şekilde Linux için derlenen uygulamalar da Windows altında çalışmayacaktır. Çünkü kodları farklıdır. Çeşitli emülatörler vasıtasıyla başka bir platformun oyununu oynayabilseniz dahi oyunun hedef olarak geliştirildiği platformda kullanmak en mantıklısıdır. Windows'ta çalışması için hazırlanmış bir oyunu Linux altında wine gibi uygulamalarla çalıştırabilmeniz zaten ayrı bir başarıdır.

Linux'un oyun konusunda birşey yapabilmesi için oyun firmaları ve ekran kartı üreticilerinin de çalışması gerekiyor. Linux oyun desteklemiyor diye birşey söz konusu değil.
    Yazılım üzerinden gidince anlaşılması zor oluyor galiba. Bir kartuş üreticisi mükemmel kalitede mürekkep kalitesine sahip bir kartuş çıkarsa ama sadece belli bir firmaya göre kartuş üretseydi diğer yazıcılarda çalışmaması normal bir durum olurdu değilmi? Siz farklı yollar deneyip o kartuşun içindeki mürekkebi kullansanız da orijinali gibi olmazdı. HP kartuşu Xerox'a takılmıyor veya Xerox'ta çalışmıyor öyleyse bundan bir halt olmaz mantığında olmuş oluyorsunuz.

• quote:

Orijinalden alıntı: SPETNAS

Şunu unutmayalım ki Windows için yazılan bir oyun veya programın Linux altında çalışmaması gayet normal bir durumdur. Aynı şekilde Linux için derlenen uygulamalar da Windows altında çalışmayacaktır. Çünkü kodları farklıdır. Çeşitli emülatörler vasıtasıyla başka bir platformun oyununu oynayabilseniz dahi oyunun hedef olarak geliştirildiği platformda kullanmak en mantıklısıdır. Windows'ta çalışması için hazırlanmış bir oyunu Linux altında wine gibi uygulamalarla çalıştırabilmeniz zaten ayrı bir başarıdır.

Linux'un oyun konusunda birşey yapabilmesi için oyun firmaları ve ekran kartı üreticilerinin de çalışması gerekiyor. Linux oyun desteklemiyor diye birşey söz konusu değil.
    Yazılım üzerinden gidince anlaşılması zor oluyor galiba. Bir kartuş üreticisi mükemmel kalitede mürekkep kalitesine sahip bir kartuş çıkarsa ama sadece belli bir firmaya göre kartuş üretseydi diğer yazıcılarda çalışmaması normal bir durum olurdu değilmi? Siz farklı yollar deneyip o kartuşun içindeki mürekkebi kullansanız da orijinali gibi olmazdı. HP kartuşu Xerox'a takılmıyor veya Xerox'ta çalışmıyor öyleyse bundan bir halt olmaz mantığında olmuş oluyorsunuz.

iğneli HP yazıcıyla Xerox un i-gen ini kıyaslıyabilirmiyiz peki ikiside yazıcı sonuçta değilmi
    sizin mantığınızla

• quote:

Orijinalden alıntı: gkn666

quote:

Orijinalden alıntı: SPETNAS

Şunu unutmayalım ki Windows için yazılan bir oyun veya programın Linux altında çalışmaması gayet normal bir durumdur. Aynı şekilde Linux için derlenen uygulamalar da Windows altında çalışmayacaktır. Çünkü kodları farklıdır. Çeşitli emülatörler vasıtasıyla başka bir platformun oyununu oynayabilseniz dahi oyunun hedef olarak geliştirildiği platformda kullanmak en mantıklısıdır. Windows'ta çalışması için hazırlanmış bir oyunu Linux altında wine gibi uygulamalarla çalıştırabilmeniz zaten ayrı bir başarıdır.

iğneli HP yazıcıyla Xerox un i-gen ini kıyaslıyabilirmiyiz peki ikiside yazıcı sonuçta değilmi
    sizin mantığınızla

hp veya xerox değil o zaman xerox ve samsung olsun. tonerleri dışında tıpatıp aynı özelliklere sahip 2 yazıcı. işletim sistemleri donanım değil nasıl olsa. nasıl anlatabilirim bilmiyorum daha ama anlamak istemiyorsanız serbestsiniz. Bir platforma özel geliştirilmiş bir yazılımın başka platformda çalışamaması işe yarar veya yaramaz olduğunu göstermez. sadece o platform için yapılmadığını gösterir. siz 40 takla attırıp o yazılımı başka platformlarda araçlar kullanarak çalıştırmaya çalışabilirsiniz ama bu zaten normalde çalışmaması gereken bir şeyi çalıştırmaya çalışmaktan başka birşey değildir.

• Linux için hazırlanmış bir oyun çok fazla işlem gerektirmeden windowsta çalışır çünkü Linuxdaki programlama dilleri platformdan bağımsız dillerdir her ortamda çalışırlar . (c,c++,java,python,OpenGL vs vs)

Şuan Ubuntu kullanmıyorum ama en yakın zamanda geçiceğim şuan PARDUS kullanıyorum.En çok Ubuntu One uygulamasını merak ediyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ewee1212

Linux için hazırlanmış bir oyun çok fazla işlem gerektirmeden windowsta çalışır çünkü Linuxdaki programlama dilleri platformdan bağımsız dillerdir her ortamda çalışırlar . (c,c++,java,python,OpenGL vs vs)

Şuan Ubuntu kullanmıyorum ama en yakın zamanda geçiceğim şuan PARDUS kullanıyorum.En çok Ubuntu One uygulamasını merak ediyorum.

evet ama Java gibi platformdan bağımsız çalışabilen uygulamalar olmadıkça kullanılacak işletim sistemleri için tekrar derlenmesi gerekir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Evren Küçük -- 12 Kasım 2011; 0:23:51 >
  • ewee1212
    quote:

Linux için hazırlanmış bir oyun çok fazla işlem gerektirmeden windowsta çalışır çünkü Linuxdaki programlama dilleri platformdan bağımsız dillerdir her ortamda çalışırlar . (c,c++,java,python,OpenGL vs vs)

U1 cok basit ve guzel bir uygulama bir hesap actiktan sonra istedigin dosya veya klasöre sag tiklayip ubuntu 1'a gonder diyosun internetin de varsa otomatik, senkronize bir bicimde ordakileri bilgisayarinda yoksa indiriyo bilgisayardakileri de oraya yukluyo 5GB bedava! farklı OS larda sitesine giriyosun dosyalarını kolay bir bicimde indirebiliyorsun! pc deki gibi bulut dizinleri oluşturabiliyorsun. thunderbird ile de senkronize calisabiliyor vs vs.

banshee yerine rhytmbox gelmesi guzel olmus! millet unity'i begenmemis neden anlamadim ama bence gayet guzel ve şık duruyor! su an oneiric ocelot'tayim 11.10 normalde kimsede sorun olmazken hep bende sorun olurdu simdi tam tersi sıfır problem...

• özgür bir yazılımı herzaman iyidir
  • İlginç olan, 2 saniyede şöyle olacak, 11 saniyede böyle olacak. i7 de mi olacak yoksa p4 demi, yoksa 3 ghz de mi 5ghz demi, ssd demi hdd de mi ? off off.. Bu kadar sabit değer verilirmi be kardeşim.
  • Açılışta Konuk Hesabı yapmışlar ya çok kötü olmuş windows özentisi :( masaüstünüde beğenmedim değiştiryorsun falan ama sevmedim işte pardusa devam güncellenmesede artık eskisi kadır alışmışız pardusa
  • Kısacası Programcı ve oyun şirketleri linux'a nezaman destek verirlerse ozaman bu sorun ortadan kalkar. Bazı insanlar programların ve oyunların microsoft tarafından yazıldıgını zannediyorlar. Şirketlere mesaj yazmadıkdan sonra bunun başka bir yolu yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: positroN

birine tavsiye ederken su surum isimlerini okuyamaz oldum. her versiyonda daha da garip isimler seciyorlar.

ustad en kolay isimlendirme Ubuntuda... 11.04 (2011 yılı nisan sürümü), 11.10 (2011 yılı ekim sürümü), 12.04 (2012 yılı nisan sürümü), 12.10 (2012 yılı ekim sürümü) şeklimde gider. versiyonun yanındaki sisimler o kadar da önemli değil..sitede indirmek istediğinizde de versiyon numarası ile aranır zaten.

Ubuntu her yıl nisan ve ekimde olmak üzere düzenli oalrak iki sürüm çıkarır
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.