Şimdi Ara

Vodafone 858 Smart Genel (uygulama, ROM, tiyolar...) (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
439
Cevap
5
Favori
54.151
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: zurrani

bir kız arkadaşım da bu telefondan almış, onun cihazını root edip clockworkmod kurarak yedeğini aldım.
    daha sonra kendime kurdum, fabrika ayarlarına döndürdüm (kişisel data temizliği için) ve tekrar yedek aldım.
    orjinal romunu yedek almayı unutan arkadaşlar kullabilirler:
    http://www.filefactory.com/file/c0b5eb0/n/vodafone_smart_t%C3%BCrkiye_stok_ROM_backup_clockworkmod.rar
    (193mb) dosya şifresi:zurrani

romu kurmak için:
    -telefon root edilmiş olmalı
    -clockwork mod kurulmuş olmalı
    -rar'ın içinden çıkan clockworkmod klasörü SD kartın ana dizinine kopyalanmış olmalı.
    -telefonu cwm'de açın, backup and restore menüsüne girin, restore seçin.
    -telefon sd card/clockworkmod/backup içindeki datadan backup'ı telefonunuza kurmaya başlayacaktır.

UK stok romu'nda telefon gizli wireless ağa bağlanmakta sorun yaşıyordu bende.
    ondan orjinal roma döndüm, bunda sorunsuz.

stock romla aralarinda ne fark var acaba

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• ben root yaptım ama romu değiştiremedim.recovery modda açamadım
  • quote:

Orijinalden alıntı: multicaglar

ben root yaptım ama romu değiştiremedim.recovery modda açamadım

Recovery modda açmak için telefon kapalı iken güç tuşuna ve ses+ tuşuna basılı tutmalısın.
  • yeni rom yükleyince garanti kapsamı dışına çıkmış oluyo muyuz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: sutankeri

yeni rom yükleyince garanti kapsamı dışına çıkmış oluyo muyuz ?

root ve rom garantiden cikatrir ama geti sokmak mumkun
  • quote:

Orijinalden alıntı: multicaglar

ben root yaptım ama romu değiştiremedim.recovery modda açamadım

kapat tel power ve ses acma tusuna basili tut
  • quote:

Orijinalden alıntı: RichardoQuaresma7

quote:

geri sokmak mümkün derken usta ?
    vodafone romu yavaş değiştiricem ama garanti işide korkutuyo bi yandan
  • quote:

quote:

quote:

geri sokmak mümkün derken usta ?
    vodafone romu yavaş değiştiricem ama garanti işide korkutuyo bi yandan

telefona rom atmak icin root aticaksin sonra rom. root unroot ile geri alinir rom ise orjinal romunu pc kaydet cwm menusunden tekrar atilir veya restore yapabilirsin

• ALINTIDIR.

Bu yazımın amacı birçok VF Smart 858 ( Huwaei u8160 ) kullanıcısının vodafone ile gelen romu yavaş bulacağını ve markasız orijinal huwaei romu arayışına gireceğini, buna ihtiyacı olacağını düşündüğüm için, ihtiyacı olanlara yardımcı olabilmektir.

Bu makalemin Cihazın teknik özellikleri, artıları - eksileri, şusu busu hakkında olmadığını, zaten vodafone smart 858 tercih edenlerin android sistemine başlangıç aşamasında kullanabilecekleri, gelişmiş oyunlar vs gibi beklentileri olanlara bu cihazın hitap etmediğini hemen belirtmek istiyorum.

Cihazın pil kullanımı tatminkar olduğunu, wi-fi alıcısının çok iyi olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.
    (Galaxy Tab’ımın çekmediği komşunun wi-fi yayınına sorunsuzca bağlanabildi.)

Vodafone kampanyası ile Türkiye’nin tanıdığı bu cihaz diğer vodafone markalı cihazlardan alışageldiğimiz üzere bir vodafone romu ile sunuluyor. Bu cihazın romu Android 2.2.2 tabanlı bir rom.

xda’dan subpsyke CyanogenMod 7.1 den port ederek Gingerbread 2.3.7 tabanlı bir rom hazırlamış, %100 sorunsuz ve stabil çalışıyor, Arapça arabirim dahil destekliyor

Uzun sözün kısası, eğer vf smart 858inizin romunu değiştirmeyi kafanıza koymuş, gözünüzü döndürmüşseniz bu işi nasıl yapacağınızı burada anlatacağım.

Peşinen belirtmekte fayda var; Burada anlatacağım yöntemler bu işler ile az çok alakası olanlar içindir. Eğer hiç deneyiminiz yoksa veya ne yaptığınızdan emin değilseniz hiç bulaşmadan bu işten vazgeçmeniz canınızın sıkılmaması açısından faydanıza olacaktır.

Ve peşinen belirtmekte fayda var; Yapacaklarınız tamamen sizin sorumluluğunuzdadır, kimse gelip senin dediğini yaptım cihazım brick oldu bozuldu vs. demesin.

… Buradaki anlatımımı birebir uygularsanız ekstra hiçbir tuş kombinasyonuyla falan uğraşmadan sorunsuzca yeni sisteminize kavuşmuş olacaksınız …

Gelelim bu işi nasıl yapacağımıza:

* Herşeyden önce tüm yedeklerinizi almalısınız (İşlem soncunda tüm sisteminiz sıfırlanacak.)
    * Pilinizi tamamen şarj etmelisiniz, %80 den aşağı bir batarya ile rom değiştirme işine kalkışmak size servis yolunu gösterebilir. Bilgisayarınızda ise bir güç kaynağının takılı olması herzaman faydanızadır.
    * Telefonunuzdan Ayarlar-> Uygulamalar -> Gelişim ->( >USB Hata Ayıklama <)’ yı ve( >Bilinmeyen Kaynaklar<)’ı aktif edin.
    * VF Smart 858 ADB sürücülerini kurmamız gerekiyor, ( Telefonunuzla beraber ADB sürücüleri geliyor..)
    * Hafıza kartınızda yukle adında bir klasör açın ve rom-update-cm-7.1.0-u8160-v0.3-signed-serdarsahin.net.zip isimli dosyayı içine kopyalayın
    * Öncelikle cihazınızı Root etmeniz gerekiyor, (SuperOneClick ile)
    * ClockworkMod Recovery kurmamız gerekiyor, (Aşağıda anlatılıyor)
    * CWM üzerinden Romun kurulumu . (Aşağıda anlatılıyor)

Öncelikle Aşağıda linklerini verdiğim dosyaları indirin (Uğraşmayasınız diye hepsini bir araya topladım.) C:\ dizininizde Smart klasörüne kopyalayın (yoksa oluşturun). Burdaki anlatımımı ben buna göre yapıyorum.

https://****.com/files/2355051782/vodafone-smart-858-Gingerbread_2.3.7-serdarsahin.net.rar – dosya şifresi : serdarsahin.net
    (v0.5'i çıktı bu aradawww.cynogenmod.com dan indirebilirsiniz)

1- SuperOneClick v2.1.1 (En kestirmeden Root yapma aracı) rom yüklemek için ön koşul: root etme

- Telefonunuzu USB kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın, SuperOneClick’i çalıştırın.
    - SuperOneClick ekranında En sağda Exploit kısmından Psneuter’i Seçin,
    - Root Butonuna basın. (Bekleyin, program penceresinde yapılan işlemleri göreceksiniz. Birazdan sizden telefon ekranında çıkacak diyalog penceresindeki soruya evet demenizi isteyecek, evet ‘i seçin. Cihazınızı Restart etmenizi isteyebilir)
    - Bu aşama sonunda artık telefonunuz başarı ile Root edilmiş olması gerek.
    (Superuser simgesini görebiliyorsanız (menüye eklenmişse) cihazınızın root işlemi tamamlanmıştır.)

Buraya kadar herşey yolunda ise, artık elimizde root edilmiş bir Vodafone Smart 858 telefonumuz var..

telefon root olmuyorsa ayarlar-uygulamalr-geliştirme-usb hata ayıklaması işaretli değil demektir, işaretleyip tekrar deneyin

2- Şimdi Komut penceresini açalım (bilgisayardan başlat->çalıştır->cmd) ve sırasıyla aşağıdaki komutları verelim.

- cd\
    - cd smart
    - adb reboot

Bu aşamada Telefon yeniden başlayacak. ( Komut penceresini kapatmayın).
    Telefonun bağlantısı sağlandığında aşağıdaki komutlar ile devam ediyoruz:
    (satırları karıştırmayın, sıra ile yapın. sıra ile yapmasanız da sorun olmaz ama ben çok karıştırdım oradan biliyorum.)

- adb push psneuter /data/local/
    - adb shell chmod 04775 /data/local/psneuter
    - adb shell /data/local/psneuter
    - adb push flash_image /data/local/
    - adb shell chmod 04775 /data/local/flash_image
    - adb push recovery.img /sdcard/
    - adb shell /data/local/flash_image recovery /sdcard/recovery.img
    - adb reboot recovery

Bu aşamada Telefon CWM (clockworkmod) Recovery modunda yeniden başlayacak.

Bu aşamada artık ClockworkMod Recovery kurulmuş ve çalışıyor olmalı.
    Ses açma – kapama butonları ile ClockworkMod menüsünde gezinebilirsiniz, Power butonu ile menü seçiminizi aktif edebilirsiniz.

ClockworkMod içinde sırası ile şu işlemleri yapın:

* Wipe data/factory reset – Tüm datayı silin -> power butona basın
    * Wipe cache partition – Cache bölümünü silin ->power butona basın

backup-restore menüsünden orjinal romunuzun yedeğini alabilirsiniz, sd kartta clockworkmod/backup klasöründe tarihli bir klasöre yazıyor.
    (wipe etmeden de son halini yedek alabilirsiniz)

* Install Zip From Sdcard -> power butona basın
    * Choose Zip From Sdcard -> (Hafıza kartı içindeki yükle klasörünü ve oradan da rom-update-cm-7.1.0-u8160-v0.3-signed-serdarsahin.net.zip dosyasını seçin )
    * Yes’i seçeren Onaylayın ve işlem bitene kadar cihaza dokunmayın, ekrandaki mesajları takip edin.
    * İşlem bittiğinde install Zip from Sdcard Complete mesajını gördüğünüzde üst tarafta ++Go back ++ seçeneğini kullanın
    * Reboot system now u seçin…

Buraya kadar sorunsuz gelebildiyseniz, terikler. artık son sistem bir cihazınız oldu demektir.

Ekranda kayan android ve cyanogen mod 7 logosu belirecek ve ilk açılış 4-5 dk kadar sürebiliecektir, paniklemeyin, bu normaldir.

Gingerbread 2.3.7 ilk açılırken çok daha fazla servis çalıştırdığı için ilk açılış biraz yavaş olabiliyor, sonraki restartlarda gayet hızlı bir şekilde açılabiliryor.

ALINTI

Alıntıyı biraz editledim.
    rom atmak böyle beyler, harfiyen uygulayan adımları temiz şekilde rom atar.
    ya da sistemi yedekler...

eski haline getirmek isteyen önce stok romu geri kurar, sonra yine oneclick programı ile unroot ederek ilk haline döndürebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zurrani -- 13 Aralık 2011; 23:01:05 >

• onere bileceginiz tel icin sorunsuz calisan uygulamalae?
  • quote:

quote:

bir kız arkadaşım da bu telefondan almış, onun cihazını root edip clockworkmod kurarak yedeğini aldım.
    daha sonra kendime kurdum, fabrika ayarlarına döndürdüm (kişisel data temizliği için) ve tekrar yedek aldım.
    http://www.filefactory.com/file/c0b5eb0/n/vodafone_smart_t%C3%BCrkiye_stok_ROM_backup_clockworkmod.rar

romu kurmak için:
    -rar'ın içinden çıkan clockworkmod klasörü SD kartın ana dizinine kopyalanmış olmalı.
    -telefon sd card/clockworkmod/backup içindeki datadan backup'ı telefonunuza kurmaya başlayacaktır.

bu zaten stok rom hocam, stok rom dediğimiz şey telefonun içinde gelen android sürümü.
    stok uk (united kingdom) sürümünde neden öyle bir problem yaşadım bilmiyorum,
    bazı custom romlarda da bu problem var. mesela işyerindeki wireless ağının birine bağlanmıyor.
    (iki ağ tanımlı, tek modemden)
    android sürümleri aynı olup telefonun bileşen donanımları aynı olunca default sürücüler bazı noktalarda uyumsuzluk yapıyor.
    custom romlar o yüzden belli modele özel derlenmemişse bizim telefonda sorun çıkartabiliyor.
    kamera, anasayfa çökme, wireless ve konum servisleri problemleri gibi.

ayrıca program istemişsin, başlık sayfalarını incelersen daha bir önceki sayfada kullandığım programlar ve kısa açıklamalarını paylaşmıştım.

• Arkadaşlar cihaza Cynogenmod v0,5 i kurdum.Kamera sıkıntısı düzelmiş.Fakat hala android market kuramadım.XDA developers da gaaps mıdır nedir vermiş.Ordan marketi dosyasını indirip recovery moddan install from sd kart diyerek kur diyor kurdum.Fakat android markete basıyorum yeni bir hesap ekletmek için tamama basıyorum ve direk launcher'ımın ana ekranına dönüyorum.

Bunun çözümünü bulan arkadaşlar söyleyebilir mi ?

Teşekkürler...
  • daha öncesinde gmail hesabına giriş yaptın mı?
    sanki bana market girişinde sadece şartları kabul etme penceresi açılmıştı gmail'den login oldum diye.
    v0.5'te böyle bir sorun yaşadığımı hatırlamıyorum. biraz olasılıkları dene bakalım, tahminen basit bir şeydir.
  • quote:

quote:

quote:

romu kurmak için:

bu zaten stok rom hocam, stok rom dediğimiz şey telefonun içinde gelen android sürümü.
    stok uk (united kingdom) sürümünde neden öyle bir problem yaşadım bilmiyorum,
    bazı custom romlarda da bu problem var. mesela işyerindeki wireless ağının birine bağlanmıyor.
    (iki ağ tanımlı, tek modemden)
    android sürümleri aynı olup telefonun bileşen donanımları aynı olunca default sürücüler bazı noktalarda uyumsuzluk yapıyor.
    custom romlar o yüzden belli modele özel derlenmemişse bizim telefonda sorun çıkartabiliyor.
    kamera, anasayfa çökme, wireless ve konum servisleri problemleri gibi.

ayrıca program istemişsin, başlık sayfalarını incelersen daha bir önceki sayfada kullandığım programlar ve kısa açıklamalarını paylaşmıştım.

bende micronun verdigi rom var buda stock roma girermi? gereksiz vodafone uygulamasi felan silinmis

• müdahele edilmişse başka şeylere de müdahele edilmiş olabilir.
    (tabi bu kötü ihtimal, büyük ihtimal sadece gereksiz programlar çıkarılmıştır)
    bu arada vodafone'un tr standart romunda gereksiz hangi uygulama var ki?

malesef rom'ları yorumlayacak ya da puanlayacak bir site falan yok, hangi rarın içinde ne var belli değil.

denemek yanılmak lazım kendine uygun romu bulmak için.
    ben bir kaç rom denedikten sonra kendi stok romuna geri döndüm çünkü benim için öncelik stabil çalışması aletin.
  • quote:

müdahele edilmişse başka şeylere de müdahele edilmiş olabilir.
    (tabi bu kötü ihtimal, büyük ihtimal sadece gereksiz programlar çıkarılmıştır)
    bu arada vodafone'un tr standart romunda gereksiz hangi uygulama var ki?

malesef rom'ları yorumlayacak ya da puanlayacak bir site falan yok, hangi rarın içinde ne var belli değil.

denemek yanılmak lazım kendine uygun romu bulmak için.
    ben bir kaç rom denedikten sonra kendi stok romuna geri döndüm çünkü benim için öncelik stabil çalışması aletin.

gereksiz uygulamalar kaldirilmis car home yuklu tum dosyalar haziran 2011 gore guncellenmis
  • model vodafone 858 surum 2.2.1
  • quote:

daha öncesinde gmail hesabına giriş yaptın mı?
    sanki bana market girişinde sadece şartları kabul etme penceresi açılmıştı gmail'den login oldum diye.
    v0.5'te böyle bir sorun yaşadığımı hatırlamıyorum. biraz olasılıkları dene bakalım, tahminen basit bir şeydir.

facebook vs burun hesapları kaldırdım.Hesap ekle diyip kurumsala bastım.Bilgileri girip tamam denildiğinde biraz yükleniyor yazısı çıkıyor ve sonrada sunucuyla bağlantı kurulamadı diyor...
  • @zurrani tesekkurler...
    bır de orjınal rom yedegımız bulunsun ne olur ne olmaz....
  • quote:

Orijinalden alıntı: lütfü696

Arkadaşlar cihaza Cynogenmod v0,5 i kurdum.Kamera sıkıntısı düzelmiş.Fakat hala android market kuramadım.XDA developers da gaaps mıdır nedir vermiş.Ordan marketi dosyasını indirip recovery moddan install from sd kart diyerek kur diyor kurdum.Fakat android markete basıyorum yeni bir hesap ekletmek için tamama basıyorum ve direk launcher'ımın ana ekranına dönüyorum.

Bunun çözümünü bulan arkadaşlar söyleyebilir mi ?

Teşekkürler...

once wipe cache ve wipe dalvik cache yapın...
    sonra v0.5 ı kurun acılsın bekleyın...
    acıldıktan sonra ...
    google apps (gapps-gb-20110828-signed.zip) 'i recovery modda ınstall edın ..
    bu arada wipe gereksız yapmayın...
    tekrar reboot yapınca google hesaplarına baglanıp gereklı ayarları yapın
    daha sonra market update kendılıgınden acılıyor ve kuruluyor....
    kolay gelsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi micro77 -- 14 Aralık 2011; 20:37:44 >

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.