Şimdi Ara

Google'ın başkanı Eric Schmidt: Siri, önemli bir gelişme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
0
Favori
5.869
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Google'da yaklaşık 10 sene boyunca yürüttüğü icra kurulu başkanlığı görevini bu yılın nisan ayında Larry Page'e devreden ancak firmada "başkan" sıfatıyla aktif çalışmalarını sürdüren Eric Schmidt, Amerikan Senatosu Antitröst Alt Komisyonu'na yaptığı açıklamada Apple'ın iPhone 4S ile birlikte kullanıma sunduğu "Siri"'ye vurgu yaptı...

Komisyona yaptığı açıklamada Siri kişisel asistan teknolojisini arama sektörü için "önem teşkil eden bir gelişme" olduğunu nitelendiren Eric Schmidt, Siri'nin arama sektöründe yenilikleri ortaya koyduğunu ve Google'a arama sektörü açısından sorunlara sebep olabileceğini dile getirirken; Siri'yi Apple'ın arama dünyasına giriş noktası olarak nitelendirdi. Geçtiğimiz yılın Eylül ayında yaptığı açıklamada Apple ve Facebook'un Google'a rekabetçi tehdit olduğuna dair olan görüşe katılmadığını ifade eden Schmidt, şunları söyledi;

"[Eylül 2010'daki] Açıklamam belli ki yanlıştı. Google'ın birçok rakibi var ve bazen bilgiye erişim konusundaki yeni konularla ortaya çıkan rekabetçi tehditleri tahmin etme konusunda yanılıyoruz."

Schmidt, ayrıca, comScore'un yaptığı son araştırmada Android'in %34.1'lik iOS'in ise %43.1'lik paya sahip olduğunu vurgulayarak Google'ın akıllı telefon pazarını domine ettiğine dair görüşlere de katılmadığını dile getirdi. Fakat, Schmidt'in örnek gösterdiği araştırma da akıllı telefon pazarının yanı sıra diğer akıllı cihazları da göz önüne alındığından iOS'in payı daha yüksek gözükmekte. Araştırmayı sadece akıllı telefon pazarına odakladığımızda ise Android'in %43.7 ile pazarda lider konumda olduğunu görmekteyiz.

Hatırlanacağı gibi Google'ın mobil sektörden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Andy Rubin ise geçtiğimiz ay içerisinde yaptığı açıklamada, Schmidt'in aksine, telefonların kullanıcıların asistanları olması gerektiği konusuna katılmadığını dile getirmişti.

• Siri bana göre çok önemli bir mihenk taşı oldu ve ileride de bu şekilde anılacak. Siri'nin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması sonucunda inanılmaz şeylerle karşılaşacağız. Hayatımızın önemli bir parçası haline gelecek
  • Ne yapmaya çalıştığını anlamadım .s
  • Siri tabiki iyi bir yazılimdir ancak o pay sadece 3 dil icin geçerli ılerde daha dil sayısı fazlalasinca kesinlikle daha iyi konuma gelecektir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Siri güzel bir olay tamam ama bir teknoloji apple tarafından piyasaya sürülünce nedense herkes bunu öve öve bitiremiyor. Aynı şeyi X firması çıkarsa kimsenin haberi bile olmuyor. Bence kinect siri den kat be kat daha önemli bir buluşken bu kadar gündeme gelmedi. Apple ürünleri gereğinden fazla abartılıyor bence.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CodeMachine

Siri güzel bir olay tamam ama bir teknoloji apple tarafından piyasaya sürülünce nedense herkes bunu öve öve bitiremiyor. Aynı şeyi X firması çıkarsa kimsenin haberi bile olmuyor. Bence kinect siri den kat be kat daha önemli bir buluşken bu kadar gündeme gelmedi. Apple ürünleri gereğinden fazla abartılıyor bence.

Öyle bir teknolojiyi düşürerek oyun sektöründe kullanırsan tabi öyle olur.

iPhone sonraki telefonunda işlemci hızını biraz daha yükseltip şu sirinin konuşmayı algılama süresini kısaltırsa çok büyük icatlardan biri olacak siri.
  • yıll 2012 ye geliyor hala symbian telim var :( n81 gb
  • quote:

Siri güzel bir olay tamam ama bir teknoloji apple tarafından piyasaya sürülünce nedense herkes bunu öve öve bitiremiyor. Aynı şeyi X firması çıkarsa kimsenin haberi bile olmuyor. Bence kinect siri den kat be kat daha önemli bir buluşken bu kadar gündeme gelmedi. Apple ürünleri gereğinden fazla abartılıyor bence.

Katiliyorum. Ama burada dogru pazarlama ve goz boyama tekniklerininde payi da buyuk. Bi de su FanBoy luk olayi var ki cok komik bi unsur bence.

• En buyuk yeniliklerden biri aslinda.İron Man filmini izleyen vardir mutlaka

Hangimiz demir adamin aletlere konusarsk komut vermesini kiskanmadik? Hangimiz ulan keske olsa be demedik?

Apple yine bir temel attı...

• quote:

Orijinalden alıntı: Einstein

quote:

iPhone sonraki telefonunda işlemci hızını biraz daha yükseltip şu sirinin konuşmayı algılama süresini kısaltırsa çok büyük icatlardan biri olacak siri.

zaten yeterince hizli turkiyede yavas olmasinin sebebi dusuk data hizlari ,bunun islemciyle bir alakasi yok,16mbps wifi baglantimda konusur konusmaz algiliyor.

• Bu Siri Ipad e gelmez mi?
  • Lütfen bu kadar kör olmayın. Apple bu konuda neyin temelini attı? Temel dediğin ilk başlangıçtır. Ben konunun geçmişini tam bilmiyorum, benim gördüğüm ilk Androidte bu olay vardı. Yani Apple ilk değil. Belki Androidtende öncesi var. Appleın yaptığı geliştirmek, daha iyi bir şekilde piyasaya sürmek ve fanlarının desteğiyle milletin gözüne sokmak. Dokunmatik ekranlı telefonuda ilk Apple çıkarmadı daha iyi hale getirdi. Kötü yaptı, basit bir şey yaptı demiyorum. Sadce sanki herşeyi Apple bulmuş gibi yapılmasını anlamıyorum...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Megaege

quote:

Orijinalden alıntı: Einstein

quote:

zaten yeterince hizli turkiyede yavas olmasinin sebebi dusuk data hizlari ,bunun islemciyle bir alakasi yok,16mbps wifi baglantimda konusur konusmaz algiliyor.

Hızlı ama 2-3 saniyelik bekleme süresi bazen insanın dokunma hızından yavaş oluyor. 1-2 nesil sonra bu da tamamen aşılmış olacaktır diye düşünüyorum.

• google buna benzer bir uygulayamı geliştirmeye başlayacak demektir.
  • Google ceo'su kabullendi ama çoğu hala apple'a taş atmakta devam ediyorlar.

Teknoloji gelişmekte olması güze böyle gelişmeler bize yarıyor :) Kimin sahip olduğundan çok insanlığa hizmet etmesi herşeyden önce gelir.

Ve gene eksilemeye başlayan fandoridler gelmiş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-F8946C419 -- 6 Kasım 2011; 14:52:41 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: scat_lift

Lütfen bu kadar kör olmayın. Apple bu konuda neyin temelini attı? Temel dediğin ilk başlangıçtır. Ben konunun geçmişini tam bilmiyorum, benim gördüğüm ilk Androidte bu olay vardı. Yani Apple ilk değil. Belki Androidtende öncesi var. Appleın yaptığı geliştirmek, daha iyi bir şekilde piyasaya sürmek ve fanlarının desteğiyle milletin gözüne sokmak. Dokunmatik ekranlı telefonuda ilk Apple çıkarmadı daha iyi hale getirdi. Kötü yaptı, basit bir şey yaptı demiyorum. Sadce sanki herşeyi Apple bulmuş gibi yapılmasını anlamıyorum...

Zaten ben apple yaratti demedim.Apple urettigi telefonda boyle bir hizmeti telefonuna koydu.Androiddeki sey mesaj yazar.Bu uygulama yap dedigini yapiyor.Sonuc olarak uretmesede temelini attı

• quote:

zamanında iPod ve iPhone içinde herkes abartılıyor diyordu ama görüyoruzki adamlar ilham kaynağı. o zaman yapsalardı bir iPhone alternatifi ürün deseydik bak samsung yaptı yapsalardı bir iPod tarzı ürün deseydik bak sony yaptı ama yok. apple üretkenlikte çok üst düzey bir firma abartılıyor değil bana göre haklı bir övgü.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Chuckly

quote:

Lütfen bu kadar kör olmayın. Apple bu konuda neyin temelini attı? Temel dediğin ilk başlangıçtır. Ben konunun geçmişini tam bilmiyorum, benim gördüğüm ilk Androidte bu olay vardı. Yani Apple ilk değil. Belki Androidtende öncesi var. Appleın yaptığı geliştirmek, daha iyi bir şekilde piyasaya sürmek ve fanlarının desteğiyle milletin gözüne sokmak. Dokunmatik ekranlı telefonuda ilk Apple çıkarmadı daha iyi hale getirdi. Kötü yaptı, basit bir şey yaptı demiyorum. Sadce sanki herşeyi Apple bulmuş gibi yapılmasını anlamıyorum...

Zaten ben apple yaratti demedim.Apple urettigi telefonda boyle bir hizmeti telefonuna koydu.Androiddeki sey mesaj yazar.Bu uygulama yap dedigini yapiyor.Sonuc olarak uretmesede temelini attı

Bende temelin başlangış olduğunu söyledim. Appleın yaptığı şey ses ile kontrolü telefonda farklı bir boyuta taşımak oldu. Yani temeli atılmış hatta birkaç kat çıkılmış teknolojiden bahsediyoruz. Fordda arabaya Türkçe komut verebiliyorsun. Klimayı aç, fan ayarla, derceyi ayarla, sesi aç, frekans değiştir vs. . Zaten günümüzde olan bir teknoloji. Siri iyi, hoş, güzel ama abartmaya gerek yok

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Chuckly
    quote:

Orijinalden alıntı: scat_lift Lütfen bu kadar kör olmayın. Apple bu konuda neyin temelini attı? Temel dediğin ilk başlangıçtır. Ben konunun geçmişini tam bilmiyorum, benim gördüğüm ilk Androidte bu olay vardı. Yani Apple ilk değil. Belki Androidtende öncesi var. Appleın yaptığı geliştirmek, daha iyi bir şekilde piyasaya sürmek ve fanlarının desteğiyle milletin gözüne sokmak. Dokunmatik ekranlı telefonuda ilk Apple çıkarmadı daha iyi hale getirdi. Kötü yaptı, basit bir şey yaptı demiyorum. Sadce sanki herşeyi Apple bulmuş gibi yapılmasını anlamıyorum...
    Bende temelin başlangış olduğunu söyledim. Appleın yaptığı şey ses ile kontrolü telefonda farklı bir boyuta taşımak oldu. Yani temeli atılmış hatta birkaç kat çıkılmış teknolojiden bahsediyoruz. Fordda arabaya Türkçe komut verebiliyorsun. Klimayı aç, fan ayarla, derceyi ayarla, sesi aç, frekans değiştir vs. . Zaten günümüzde olan bir teknoloji. Siri iyi, hoş, güzel ama abartmaya gerek yok

Karıştırdığınız nokta şurası; Siri bir robotik veya papağanımsı cevaplar veya tepkiler vermiyor sadece. Sanki bilinçli bir canlı imiş gibi tepkiler verebiliyor. Onu devrimsel yapan da bu zaten.

Mesela İstanbul'da bugün havan nasıl olacak? Sorusuna Siri kadar diğerleri de cevap veya link verebilir. Ancak bu sorunun ardından "Peki ya Ankara'da?" diye ilave bir soru sorduğunuzda Siri bu sefer Ankara ile ilgili hava tahmin raporlarını getirebilir ama diğerleri hiç bir tepki vermez. Çünkü soru net değil. Eğer "Peki ya Ankarada bugün hava nasıl olacak?" diye sorulsa idi diğerleri de cevap verebilirdi. Ancak soruda Özne olmadığından daha doğrusu gizli özne olduğundan hatta "Nasıl olacak?" sorusu dahi olmadığından cevap vermeleri mümkün değil. İşte Siri konuşma geçmişinden doğru neden-sonuç ilişkisi kurabiliyor. Bu çok büyük bir yetenek.

Yine bir başka can alıcı özelliği ise sürekli tekrarlanan aynı sorular karşısında tepki verebiliyor. "Az önce sordun ya!" gibi. Diğerleri bunu da yapamaz.

Bir başka can alıcı özelliği ise soru sormanın şart olmaması. Durumlara da tepki verebilmesi. Örneğin "Başım çok ağrıyor." dediğinizde en yakın doktorun veya hastanein iletişim bilgilerini getirebiliyor. "Çok sarhoşum." dediğinizde taksi çaırabiliyor. vs. vs.

Siri gerçekten çok ama çok farklı. Tıpkı iPhone öncesi cihazlardaki dokunmatik ekranlarile iPhone'un dokunmatik ekranı arasındaki kadar fark var. Yani dağlara kadar.

Dil meselesine gelince. Dünyada en çok konuşulan (Çince ve Hintçe hariç) 3 dili destekliyor. Ve bu zamanla artacak. Ancak Türkçe gelir mi? Sanmıyorum. Zira senede 250 bin iPhone'un satıldığı bir ülke için ben de olsam yatırım yapmam.

• Güzel bir açıklama olmuş, gayet açık ve net
    Zaten Apple ın basit bir sesli komut özelliği yapması beklenmezdi, diğer yapılanlar basit ve kullanışsızdı
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.