Şimdi Ara

LPG Dezavantajları nelerdir (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
165
Cevap
6
Favori
14.342
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Evde yangın çıkarsa elektrik kontağı, arabada yangın çıkarsa lpg kaynaklıdır. Böyle olsa da böyledir, böyle olmasa da böyledir.

Bir de LPG'den yandığını muhabirler nasıl anlıyor ben de onu anlamıyorum.

Küçük görmek istemiyorum ama bu kadar cahil bir toplum içerisinde yaşamak istemiyorum.
  • Oldu bari mühendislerde butun araclari lpg yapsin nasil olsa yazılım ile performans geliyormuş ??11! Geçicen o işi
  • Her 10.000 de bir bakima gitmek lazim, ilk 10.000 bakimi 70- 100 tl arasi tutuyor. Cunku sadece filtre degisior ve katki malzemesi koyuyorlar tanka.. ikince lpg bakiminda enjektorlerden bozulmus olan oluyor o degisirse 200 tl ustu rakamlara cikabiliyor. Yani her 10.000 de bir ortalama 150 tl bakim masrafini goze almak gerekiyor. Sistem eskidikce bakimin onemi artiyor. Az da olsa ek bir maliyet bu arac sahibine...
  • 1995 model 2 litre 5 silindirli ve otomatik vitesli volvo 850 kullanıcısıyım.. aşırı derecede artan akaryakıt fiyatları sonrasında geçen Mayıs ayınde volvo aracıma prins Vsi buhar sıralı sistem lpg + valve care sistemi taktırdım.. toplam 3000 tlye mal oldu.. lpg kitini taktırdığımdan beri 6 ay oldu ve 7 bin kim yol yaptım..lpg tankı 40 litre lpg alıyor ve bu miktar lpg ile 500 km yol yapabiliyor aracım.. performans kaybı değil artışı var... benzinden çok daha verimli ve performanslı çalışıyor.. bu kiti seçme sebebim volvo ile olan uyumu ve performans kaybı olmayışı sistemin ayar gerektirmemesi herkese tavsiye olunur...

kapalı otoparka girememe sorunu ve feribotlara alınmama tek sıkıntıdır.. ama bu kadar da olacak artık ne yapalım.. iyi bayramlar..
  • quote:

Orijinalden alıntı: anlhcylmz

quote:

Orijinalden alıntı: rumelian

Oncelikle en ucuz kiti en ucuza, en kisa surede takani degil, aracinizla uyumlu kiti olan ve bilen, prensipli etik calisan bir firmaya taktirmaniz. Uygulama cok onemli. En kral kit, ustaciklarin elinde rezil olabiliyor. Bazi firmalar 2 saatte takip veriyor. Benim taktirdigim yer 4,5 saatte takti ve deneme surusu yapip verdi. Benim aracimda lifte kaldirmadan kaputu didiklemeden, asla hortum ve kablo goremezsiniz mesela. Demek istedigim, adamin yaptigi iscilikleri gorun. Bagaji nasil deliyor vs. Sonrasi sansiniza...
    Benim aracta bagajdaki yer kaybim haric hicbir fark yok (pug 406 2.0 motor)
    Not: benim taktirdigim yer, isini dogru yapan cogu insan gibi tutunamadi ve kapatti :(

Ah bnde oyle biryer bulsam keske yaaa en iyi yere yaptrmak istiyorum

Bende yeni arac aldim, ona da taktirmam lazim ama arac yeni muayeneli, hem bir daha muayeneye gitmemek, kapali otoparklardan mahrum kalmamak, birde adam gibi bu isi yapan yer bulmamaktan dolayi yaptirmiyorum. İngilterede bu isi yapanlar once egzos makinasina baglayip araci test ediyorlar, motorunda tamiratlik is varsa yaptir oyle gel diyorlar. Montaj asamasi sonrasi da kalibrasyonu egzost makinasi verilerini de goze alarak yapiyorlar. Bİzde adam senin motorun ne durumda bakmadan çat çut daliyor araca..

• quote:

quote:

quote:

Oncelikle en ucuz kiti en ucuza, en kisa surede takani degil, aracinizla uyumlu kiti olan ve bilen, prensipli etik calisan bir firmaya taktirmaniz. Uygulama cok onemli. En kral kit, ustaciklarin elinde rezil olabiliyor. Bazi firmalar 2 saatte takip veriyor. Benim taktirdigim yer 4,5 saatte takti ve deneme surusu yapip verdi. Benim aracimda lifte kaldirmadan kaputu didiklemeden, asla hortum ve kablo goremezsiniz mesela. Demek istedigim, adamin yaptigi iscilikleri gorun. Bagaji nasil deliyor vs. Sonrasi sansiniza...
    Not: benim taktirdigim yer, isini dogru yapan cogu insan gibi tutunamadi ve kapatti :(

Bende yeni arac aldim, ona da taktirmam lazim ama arac yeni muayeneli, hem bir daha muayeneye gitmemek, kapali otoparklardan mahrum kalmamak, birde adam gibi bu isi yapan yer bulmamaktan dolayi yaptirmiyorum. İngilterede bu isi yapanlar once egzos makinasina baglayip araci test ediyorlar, motorunda tamiratlik is varsa yaptir oyle gel diyorlar. Montaj asamasi sonrasi da kalibrasyonu egzost makinasi verilerini de goze alarak yapiyorlar. Bİzde adam senin motorun ne durumda bakmadan çat çut daliyor araca..

Valla aracida modelide belirledim bi ay sora bilemedn 1.5 ay sonra aliyorum araci lpgsiz kullanilmaz ama lpgyi hala nerde taktirabilirim fikir edinmis degilim kocaelide faruk sevgili var birtek ona gidebilirim

• quote:

quote:

quote:

quote:

Valla aracida modelide belirledim bi ay sora bilemedn 1.5 ay sonra aliyorum araci lpgsiz kullanilmaz ama lpgyi hala nerde taktirabilirim fikir edinmis degilim kocaelide faruk sevgili var birtek ona gidebilirim

Ben istanbul maslakta akis lpg diye tavsiye aldim. Ama gitmedim duymadim, maslak oto sanayi ye gicigim, populer yerleri de pek sevemiyorum :D

• Aynen bnde istanbuldayim brc en iyisi die bliorum cok iyi biyer bulursan pm at :D
  • Vallahi ben 3 aracimdada kullandim lpg yi

1-) nissan primea - arabayi resmen oldurdu
    2-) peugeot 307 - varligiyla yoklugu bir degildi cok memnundum
    3-) volvo s60 - 20 bnde motor mahvoldu

Benim tecrubelerim bu sekilde ama sunu soyleye bilirim imkaniniz varsa dizel alin binin bana ' lpg aracin omrunu uzatir diyenlere hadi ordan diyorum :) ' cunku ya bana denk gelmedi bu uzama duumu yada bilmiyorum artik neyse . Ama kesinlikle yipraniyor araba bunu kesinlikle goze alin taktirken
    Bu arada 1.6 araclarda bu yipranma ve uyumluluk konusunda sorun buyuk mitorlara gore daha az oluyo gibi geldi bana .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • -Yeni model araçlarda (Bildiklerim Renault-Peugeot ) benzin göstergesi iptal olur. Ne kadar benzininiz kaldığını bilemezsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheExtasyOfCold

-Yeni model araçlarda (Bildiklerim Renault-Peugeot ) benzin göstergesi iptal olur. Ne kadar benzininiz kaldığını bilemezsiniz.

Psa diye (adini yanlis biliyor olabilirim) bir modul var onu takiyorlar, ibre normale donuyor. Pug ozel servisleriine danisabilirsiniz.
  • Bu psa modulu verimli calismadigi icin tavsiye edilmiyor.
  • quote:

Aynen bnde istanbuldayim brc en iyisi die bliorum cok iyi biyer bulursan pm at :D

Düzgün LPG montajı işini "kurumsal "olararak ta en iyi yapanlar 2A bayileri.

Vaktiyle çalışırken de en büyük rakip olarak onların burdaki şubesini görürdüm.
    Hala da bunlar diğerleri içinde en ciddi olanlar. En azından, sorun çıktığında karşınızda ciddi bir "ana firma" bulursunuz.

Taktıracak olanlar önce bulundukları yerdeki bunların bayilerini bulsunlar bence.
  • valla 1999 model e 200 e taktırdım 1 hafta önce prince,çatır çatır gidiyor,öncekindende iyi gidiyor diyebilirim:D performans düşüklüğünü geçtim kompressor gibi gittiği oluyor meretin:D 0.30 krş altında yakıyor yoğun trafikte şehir içi,benzinlide denediğimde 0.45 in altına düşmüyor valla aradaki farkı şöyle anlatayım,2300 e prins marka sıralı taktırdım,önceki araçta 900 lira mazot parası veriyordum aylık,şimdi vereceğim rakamı hesapladığımda 500-*600 arası oluyor,400 lira gibi aylık bir kar ortalama 8 ay sonra söküp atsam içime dert olmaz,kapalı garajmış v.s hikaye hocam,benim gibi hasta bir mersedes fanatiği 1 yldır araştırıp taktırıyorsa gece gündüz araştırdım hemde:D,merak etmeyin hiçbirşey olmaz,ama dediğiniz gibi montajı iyi bir usta yapacak,ve tavsiyem aracınıza uzun süre binmeyi düşünüyorsanız prins harici kit taktırmayın derim,bir kere ayar gerektirmemesi demek ayda 1-2 kere lpgci kapısında sıra beklemekten kurtarıyor insanı:D

• quote:

Orijinalden alıntı: oeste

LPG Dezavantajları nelerdir

Ne adamsın abi ya.

• Tek avantajı tasarruftur.. Birde çevreye önem veriyorsanız salınımdır ama kimsenin bunu düşünerek LPG montajı yaptırdığını düşünmüyorum...
    Tasarruf dışında söylenen hiçbir avantaj olarak bilgi doğru değildir... Motor ve bileşenlerine zarar verir, çünkü adı üzerinde o motor benzine göre üretilmiştir en basitinden fabrikasyon üretim LPG olmadığı için motor parçaları benzin yanma ısısna dayanıklı üretilir.. Kendi aracaımda dahil olmak üzere bir çok LPG araç kullandım hepsinde performans düşüyor.. Benim aracım otomatik LPG'de vites geçiş devirleri bile fark ediyor... LPG montajlı araç daha tehlikelidir nedeni ise basit; artık o araçta 2 adet akaryakıt deposu vardır..
    Bu riskleri en aza indirgemek bakımları aksatmamak ve belli periyotta sistemi kontrol ettirmek ile mümkündür...
    Benim aracım LPGl'li tüm bunları bilerek ve kullanıyorum...

• Öncelikle şunu belirteyim benzin ucuz olsa hiç lpg ile fln uğraşmaya gerek yok tabiki herzaman arabanın orjinal hali iyidir ama benzin ile lpg arasında dağlar kadar fark var bu yüzden benzin ile arabaya binenleri (zengindir ayrı) anlamıyorum.

şimdi senin sıralamana yorum getiriyim;
    1. kapalı otopark: ben Ankarada'yım lpgli aracım ile girmediğim otopark kalmadı hiç bir yerde şimdiye kadar sıkıntı yaşamadım. Hiç bir yere zorla girmedim aracın camında lpg'li arması mevcut.
    2.evet sızdırmazlık lazım ki gereklide bence ama alması zor birşey değil.
    3. güvenlik dediğimizde: lpg güvenli değildir v.b lpgli araç patlaması yazan haberler ..abartılar... hiç birine inanmayın eğer herşeyi gerektiği gibi yaptıysanız kaliteli kendi kanıtlamış ve arabanız ile uyumlu bir sistem takdırdıysanız güvenlikle ilgili hiç bir sorun
    yaşamazsınız. Arabanız yanarak kül olsa bile lpg tankları patlamaz yüksek ısılara dayanıklıdır.. Ankara kumrular sokaktaki patlamada bunun örneğini gördük arabaların markası bile tanınmaz bir halde iken bagajdaki tank sapasağlam
    duruyordu. benzin tankı ise paramparçaydı videoları mevcut aratırsanız bulursunuz.
    4. bagaj yer kaplama sorununu yedeklastiğin yerine koyarak halledersiniz. Lastik yarılmadığı sürece ufak delikleri içinde bir pratik onarım tüpü alırsınız bu işide halledersiniz. Zaten bazı ülkelerdeki araçlara hiç koymuyorlar yedek lastiği.
    5.motorun performansı biraz azaltabilir. eğer kaliteli bir marka takdırdıysanız ve motorun büyükse o kadar önemli olmaz.
    ömrünün kısalmasına gelincede eğer arabaya çok biniyor iseniz. Zaten 2 yıl gibi bir sürede bir motor parası 10 yıl gibi bir sürede bir araba parası tasarruf edeceksiniz. (Bnim aylık tasaarrufum 400 tl).
    6. menzil biraz kısalabilir benim tankım 60 lt 350 gibi bir km yapıyor o kadar sıkıntı olmuyor artık lpgnin bulunmadğı benzlik kalmadı gibi bir şey.

Bununların dışında ben prins kullanıyorum HİÇ BİR SIKINTIM YOK.Ne bagajı açtığımda görüyorum ne kaputu açtığımda herhangi bir parça görüyorum. içinde ise bana külleğe koyabileceklerini söylediler fakat ben istemedim bunun yerine göğüs aydınlatması
    ile aynı renkte bir düğme ile lpg göstergesinide göğüsün bir parçası haline getirdim. Daha başka merak etttiğin konu varsa yardımcı olurum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emres159 -- 6 Kasım 2011; 21:11:14 >

• Beyler lütfen KAPALI GARAJLARA GİRMEYELİM.

Tüm sistem sağlıklı çalışıyor ve hiçbir arızası yok ise de, dolum ucu ile tank arasındaki bağlantı noktalarından ÇOK KÜÇÜK te olsa bir kaçak, zamanla kapalı alanda toplanıp parlama konsantrasyonuna ulaşabilir.

Bunu ben; bu işten ekmek yemiş, ve herkese de LPG taktırmasını öneren bir kişi olarak söylüyorum.

Bu işin şakası olmaz, deli cesaretiyle yapılan yanlış sadece size değil etrafınızdakilere de zarar verir.
    Kendiniz çok "kahraman, korkusuz, deli, cahil, canı değersiz..." olabilirsiniz ama başkalarının canını tehlikeye atmaya kimsenin hakkı yoktur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: emres159

Öncelikle şunu belirteyim benzin ucuz olsa hiç lpg ile fln uğraşmaya gerek yok tabiki herzaman arabanın orjinal hali iyidir ama benzin ile lpg arasında dağlar kadar fark var bu yüzden benzin ile arabaya binenleri (zengindir ayrı) anlamıyorum.

şimdi senin sıralamana yorum getiriyim;
    1. kapalı otopark: ben Ankarada'yım lpgli aracım ile girmediğim otopark kalmadı hiç bir yerde şimdiye kadar sıkıntı yaşamadım. Hiç bir yere zorla girmedim aracın camında lpg'li arması mevcut.
    2.evet sızdırmazlık lazım ki gereklide bence ama alması zor birşey değil.
    3. güvenlik dediğimizde: lpg güvenli değildir v.b lpgli araç patlaması yazan haberler ..abartılar... hiç birine inanmayın eğer herşeyi gerektiği gibi yaptıysanız kaliteli kendi kanıtlamış ve arabanız ile uyumlu bir sistem takdırdıysanız güvenlikle ilgili hiç bir sorun
    yaşamazsınız. Arabanız yanarak kül olsa bile lpg tankları patlamaz yüksek ısılara dayanıklıdır.. Ankara kumrular sokaktaki patlamada bunun örneğini gördük arabaların markası bile tanınmaz bir halde iken bagajdaki tank sapasağlam
    duruyordu. benzin tankı ise paramparçaydı videoları mevcut aratırsanız bulursunuz.
    4. bagaj yer kaplama sorununu yedeklastiğin yerine koyarak halledersiniz. Lastik yarılmadığı sürece ufak delikleri içinde bir pratik onarım tüpü alırsınız bu işide halledersiniz. Zaten bazı ülkelerdeki araçlara hiç koymuyorlar yedek lastiği.
    5.motorun performansı biraz azaltabilir. eğer kaliteli bir marka takdırdıysanız ve motorun büyükse o kadar önemli olmaz.
    ömrünün kısalmasına gelincede eğer arabaya çok biniyor iseniz. Zaten 2 yıl gibi bir sürede bir motor parası 10 yıl gibi bir sürede bir araba parası tasarruf edeceksiniz. (Bnim aylık tasaarrufum 400 tl).
    6. menzil biraz kısalabilir benim tankım 60 lt 350 gibi bir km yapıyor o kadar sıkıntı olmuyor artık lpgnin bulunmadğı benzlik kalmadı gibi bir şey.

Bununların dışında ben prins kullanıyorum HİÇ BİR SIKINTIM YOK.Ne bagajı açtığımda görüyorum ne kaputu açtığımda herhangi bir parça görüyorum. içinde ise bana külleğe koyabileceklerini söylediler fakat ben istemedim bunun yerine göğüs aydınlatması
    ile aynı renkte bir düğme ile lpg göstergesinide göğüsün bir parçası haline getirdim. Daha başka merak etttiğin konu varsa yardımcı olurum.

Çok güzel açıklamışsın

• Düzgün yaptırıldıklarında çok sorun olmuyor. O yüzden tek bir sıkıntı var benim için: AVM otoparklarına girememek.

Sadece bu sebepten dolayı, LPG'li araç almayı kesinlikle düşünmem :)
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.