Şimdi Ara

Nedir Bu CVT şanzıman (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
185
Cevap
10
Favori
168.600
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: babıesrar82

Arkadaşlar araba olayından pek anlamam. sizin gibi teknik terimlere ve mantığa hakim değilim. Nissan Qashqai 1.6 visia (CVT)'yi almayı düşünüyordum ama burda özellikle frenleme sorunlarıyla ilgili deneyimleri okuyunca kafam karıştı. Özellikle balataları bitirecek sorunlar çıkarıyor mu hakkaten bu CVT teknolojisi? yada şanzımanın komple değişmesi falan? Nissan Qashqai 1.6 visia (CVT) kullananlar yada bu araçta nasıl bi deneyim sunduğunu bilen var mı? Teşkkürler

Nissan yıllardır CVT şanzıman üretiyor. Micra Şanzımanları gayet sorunsuz. Dolayısı ile Nissan CVT işini biliyor. Dayanım, sorunsuzluk ve ömür olarak Nissan CVT'den bir şüpheniz olmasın.

Fren sorunu denilen frenlemede olumsuz hiçbir etkisi olan birşey değildir. CVT şanzımana alışana kadar çok frene basacağınızı garanti ederim. Alıştığınızda gaza da, frene de az basacağınız bir düzen kurulmuş oluyor. Ancak ne olsa ön fren balatası ömrünüz 35.000 - 40.000km civarı olacak. Arka için de 50.000 - 60.000 diyebilirim. Bu rakamlar benim için düşük, zira aynı mantıkla kullanılan S-max'da ön fren balataları 60.000km'de değişti. Ancak çok önemli değil, zira benim gibi Subaru kullanıcısı iseniz ve yedek parçadan kazık yiyor olsanız, ön fren balatas 240TL oluyor. 40.000km'de bir koymaz. Dolayısı ile karar vermek için bir sebep değil fren balatası ömrü...

Siz arabayı deneyin, seviyorsanız, yakıtı ve bakım maliyetleri size uygunsa alın derim. Qashqai sınıfı araçlar ilgi alanıma girmediği ve tercih etmediğim için bir yorum yapamam.

• quote:

Orijinalden alıntı: Huseyin-ZST

quote:

Arkadaşlar araba olayından pek anlamam. sizin gibi teknik terimlere ve mantığa hakim değilim. Nissan Qashqai 1.6 visia (CVT)'yi almayı düşünüyordum ama burda özellikle frenleme sorunlarıyla ilgili deneyimleri okuyunca kafam karıştı. Özellikle balataları bitirecek sorunlar çıkarıyor mu hakkaten bu CVT teknolojisi? yada şanzımanın komple değişmesi falan? Nissan Qashqai 1.6 visia (CVT) kullananlar yada bu araçta nasıl bi deneyim sunduğunu bilen var mı? Teşkkürler

Nissan yıllardır CVT şanzıman üretiyor. Micra Şanzımanları gayet sorunsuz. Dolayısı ile Nissan CVT işini biliyor. Dayanım, sorunsuzluk ve ömür olarak Nissan CVT'den bir şüpheniz olmasın.

Fren sorunu denilen frenlemede olumsuz hiçbir etkisi olan birşey değildir. CVT şanzımana alışana kadar çok frene basacağınızı garanti ederim. Alıştığınızda gaza da, frene de az basacağınız bir düzen kurulmuş oluyor. Ancak ne olsa ön fren balatası ömrünüz 35.000 - 40.000km civarı olacak. Arka için de 50.000 - 60.000 diyebilirim. Bu rakamlar benim için düşük, zira aynı mantıkla kullanılan S-max'da ön fren balataları 60.000km'de değişti. Ancak çok önemli değil, zira benim gibi Subaru kullanıcısı iseniz ve yedek parçadan kazık yiyor olsanız, ön fren balatas 240TL oluyor. 40.000km'de bir koymaz. Dolayısı ile karar vermek için bir sebep değil fren balatası ömrü...

Siz arabayı deneyin, seviyorsanız, yakıtı ve bakım maliyetleri size uygunsa alın derim. Qashqai sınıfı araçlar ilgi alanıma girmediği ve tercih etmediğim için bir yorum yapamam.

Eyvallah üstad çok teşekkür ederim ayrıntılı açıklama için..

• quote:

Orijinalden alıntı: trojana

quote:

Orijinalden alıntı: IslakFasulye

quote:

86.000 de 2. el olarak aldık. Araç inanılmaz temizdi. Şanzıman sorunu olmasa rahatlıkla binilirdi.

Hocam ilk sahibi o arabanın canına okumuştur büyük ihtimalle. 100 bin de değil 500 binde bile arıza vermemesi lazım. 1.5 milyon km rektefiye olmadan giden civicler var çünkü.

Bizim araç crv idi. cvt şanzımanlar daha nazik diğerlerine göre. Auto show dergisinin bağlı olduğu grunbun cvt (multitronik sanırım) li audi 100.000 km testinde 55.000 km de şanzımanı komple değiştirmişlerdi. Ayrıca yine autoshowda otomatik şanzıman incelemelerinde cvt nin en narin otomatik olduğunu yazmışlardı. Ben dsg ile beraber cvt den uzak duruyorum. Otomatikçilerin dediğine görede arızası en pahalıya patlayan otomatik şanzımanlardan biri. Yalnız bir avantajı var diğerlerine göre daha az yakıyor ama bunun yanında daha çok gürültü çıkarıyor.

Alıntıları Göster
    şu an türkiyede hangi araçlarda cvt şanzıman var ? test etmek istiyorum bu sistemi marka farketmez

• quote:

Orijinalden alıntı: ibokozan

şu an türkiyede hangi araçlarda cvt şanzıman var ? test etmek istiyorum bu sistemi marka farketmez

Eski ve yeni Honda Jazz,City,Nissan Micra,Qashqai,Eski Mitsubishi Lancer,2009 Seat Exeo,Eski Avensis,Yeni Yaris.

Bildiklerim bunlar başka varsa arkadaşlar ekleyebilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: OnurD7

quote:

Eski ve yeni Honda Jazz,City,Nissan Micra,Qashqai,Eski Mitsubishi Lancer,2009 Seat Exeo,Eski Avensis,Yeni Yaris.

Alıntıları Göster
    Uzun süre aynı devirde gitmenin motor için faydalı olmadığını okumuştum forumda, CVT bunu yapıyor motor ömrüne negatif etki ediyor mudur?
    Audideki multitronic de cvt imiş hemde kasnak yerine zincir kullanıldığından daha dayanıklıymış. Baya baya hoşuma gitti bu sistem

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SaikaZede -- 8 Eylül 2012; 23:04:39 >

• quote:

quote:

focus 2 lerde de cvt şanzımanlı modeller var... özellikle makyajsız kasalarda....
  • quote:

Nissan qasqhai cvt iyi ama maalesef güçsüZ olan motor cvt ile bir güç kaybı daha yaşıyor
    Düz asfalt arabası oluyor geride kalan
  • quote:

Orijinalden alıntı: legolas2157

quote:

quote:

focus 2 lerde de cvt şanzımanlı modeller var... özellikle makyajsız kasalarda....

Evet dizel Focus'larda CVT kullanıldı ayrıca 2000 model Fiat Punto'larda CVT şanzıman kullanıldı.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: legolas2157

quote:

quote:

Evet dizel Focus'larda CVT kullanıldı ayrıca 2000 model Fiat Punto'larda CVT şanzıman kullanıldı.

Alıntıları Göster
    cvt sürüş önerilerini internetten araştırdığımda

yokuşta geri kaydırmanın ve dik yokuşların zararlı olduğunu duydum

honda cvtli bir araç sahibiyim. Şimdiye dek sorun yaşamadım

ama genel anlamda çok rahat bir vites seçeneği , almayı düşünenlere tavsiye edebilirim

• quote:

quote:

quote:

86.000 de 2. el olarak aldık. Araç inanılmaz temizdi. Şanzıman sorunu olmasa rahatlıkla binilirdi.

Hocam ilk sahibi o arabanın canına okumuştur büyük ihtimalle. 100 bin de değil 500 binde bile arıza vermemesi lazım. 1.5 milyon km rektefiye olmadan giden civicler var çünkü.

Bizim araç crv idi. cvt şanzımanlar daha nazik diğerlerine göre. Auto show dergisinin bağlı olduğu grunbun cvt (multitronik sanırım) li audi 100.000 km testinde 55.000 km de şanzımanı komple değiştirmişlerdi. Ayrıca yine autoshowda otomatik şanzıman incelemelerinde cvt nin en narin otomatik olduğunu yazmışlardı. Ben dsg ile beraber cvt den uzak duruyorum. Otomatikçilerin dediğine görede arızası en pahalıya patlayan otomatik şanzımanlardan biri. Yalnız bir avantajı var diğerlerine göre daha az yakıyor ama bunun yanında daha çok gürültü çıkarıyor.

Alıntıları Göster
    CVT şanzıman tek kelimeyle iğrenç bir şanzıman , ne sürüş zevki var ne birşey. Tek olumlu yanı vites geçişlerini pek hissetmiyorsun çünkü vites geçişi yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasanmerto -- 20 Ekim 2012; 12:38:26 >

• quote:

Orijinalden alıntı: hasanmerto

CVT şanzıman tek kelimeyle iğrenç bir şanzıman , ne sürüş zevki var ne birşey. Tek olumlu yanı vites geçişlerini pek hissetmiyorsun çünkü vites geçişi yok

Bence cok başarılı
    Süper bir şanzıman
  • konuyu anlatan arkadas "constantly variable transmission" yazmis fakat "continuously variable transmission" olacak yani "surekli degisken aktarma".
  • quote:

hangi 1.6 motor ve altı otomatik şanzumanda sürüş zevki var söylede alalım.hepsi aynı mok.sürüş zevki istiyorsan manuel vites alacaksın veya 2.0 otomatik motor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: aliserpil2006

quote:

hangi 1.6 motor ve altı otomatik şanzumanda sürüş zevki var söylede alalım.hepsi aynı mok.sürüş zevki istiyorsan manuel vites alacaksın veya 2.0 otomatik motor.

Alıntıları Göster
    Nissan'ın yeni Cvt şanzımanı Xtronic

• quote:

quote:

1.2 105 HP Tsi DSG. İşte bu şanzımanda sürüş zevki var.

Audi A5 'e koymuşlar CVT, rezil bir sürüş olmuş resmen.

CVT'ye iğrenç dememin sebebi, araçta en çok sürüş zevki veren ivmelenmeyi doğru dürüst hissedememeniz, 5'ten 4 'e atınca koltuğa yapışma,güç almayı CVT 'de hissedemiyorsunuz, ancak ön tanımlı 7 konum yapmışlar vites gibi, öylece vermeye çalışıyorlar o zevki.

CVT elektrikli motor gibi... Onun dışında ekonomik şehir içi aracı için bu dediklerim çok önemli değil. Şehir aracında koltuğa yapıştırma bilmemne hiç önemli değil. Az yakın yokuşta kaçırmasın, sorunsuz olsun yeter.

Ama CVT 'de sorunsuz bir şanzıman değil ki. En iyi CVT Nissan'da gözüküyor şu anda. Denedim gerçekten az yakıyor, ve iyi .

• quote:

quote:

1.2 tsı dsg de bile sürüş oldukça keyifli
  • quote:

quote:

quote:

Alıntıları Göster
    Anlamayanlara Özet geçiyorum : vites yok sürüş hissi yok

tskler

• quote:

Orijinalden alıntı: Narc0s3

Anlamayanlara Özet geçiyorum : vites yok sürüş hissi yok

tskler

Alıntıları Göster
    Dev otomotiv firmaları milyarlarca dolar ar-ge yatırımı yapıyorlar ve teknoloji geliştiriyolar ve sonunda forum sayfalarında sürüş zevki yok berbat gibi yorumlar.. şimdi olay şurda.. firmalar CVT şanzımanı tasarlarken amaç manuel ve A/T şanzımanlardakki vites geçişlerinde yaşanan kayıpları ortadan kaldırmaktı.. bunun yanında daha az yakıt tüketmek çevreyi daha az kirletmek.. Hedef bu.. daha az yakıt ve daha az çevre kirliliği..!

Adamlar bu şanzımanı performans için veya sürüş keyfi için üretmedi.. Bir örnek vereyim ;

Şuan TOYOTA yeni nesil araçlarında A/T şanzıman yerine oldukça gelişmiş CVT ve e-CVT şanzıman kullanmaya başladı.. Fakat yeni çıkarttığı GT-86 modelinde vites geçişleri daha iyi olan 6 ileri A/T şanzıman kullandı.. Amaç sürüş zevkini garantileme.. ki garantiledi..

Yani özetle performans veya sürüş keyfi istiyorsanız M/T veya otomatikleştirilmiş M/T şanzımanları tercih edersiniz.. CVT şanzımanın amacı yakıt ekonomisi ve daha az çevre kirliliğidir..

Bu arada CVT şanzımanlar sık sık arızalanan üiteler değildir ama bir A/T şanzıman gibi onarımı olan şanzımanlar da değildir.. Kayış koptuysa veya başka bir arıza meydana geldiyse şanzımanı komple değiştiriyorsunuz..

saygılar..

• quote:

Orijinalden alıntı: isomania

Dev otomotiv firmaları milyarlarca dolar ar-ge yatırımı yapıyorlar ve teknoloji geliştiriyolar ve sonunda forum sayfalarında sürüş zevki yok berbat gibi yorumlar.. şimdi olay şurda.. firmalar CVT şanzımanı tasarlarken amaç manuel ve A/T şanzımanlardakki vites geçişlerinde yaşanan kayıpları ortadan kaldırmaktı.. bunun yanında daha az yakıt tüketmek çevreyi daha az kirletmek.. Hedef bu.. daha az yakıt ve daha az çevre kirliliği..!

Adamlar bu şanzımanı performans için veya sürüş keyfi için üretmedi.. Bir örnek vereyim ;

Şuan TOYOTA yeni nesil araçlarında A/T şanzıman yerine oldukça gelişmiş CVT ve e-CVT şanzıman kullanmaya başladı.. Fakat yeni çıkarttığı GT-86 modelinde vites geçişleri daha iyi olan 6 ileri A/T şanzıman kullandı.. Amaç sürüş zevkini garantileme.. ki garantiledi..

Yani özetle performans veya sürüş keyfi istiyorsanız M/T veya otomatikleştirilmiş M/T şanzımanları tercih edersiniz.. CVT şanzımanın amacı yakıt ekonomisi ve daha az çevre kirliliğidir..

Bu arada CVT şanzımanlar sık sık arızalanan üiteler değildir ama bir A/T şanzıman gibi onarımı olan şanzımanlar da değildir.. Kayış koptuysa veya başka bir arıza meydana geldiyse şanzımanı komple değiştiriyorsunuz..

saygılar..

Alıntıları Göster
    güncel... renolarda da CVT kullanılmaya başlanacak...

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-75E81FD3D

güncel... renolarda da CVT kullanılmaya başlanacak...

Alıntıları Göster
    CVT şanzımanın sürüş zevkine olumsuz etkisi olduğu gerçek. Ancak konforu arttırıcı birşey olduğu da kesin. 2000 devir sabit giderek 120km/sa'ya çıkabiliyorum. Tabi C ve B sınıfı araçlarda bu mümkün olmaz da, gene enteresan bir keyfi var. Benim aracım 150hp, 4 çeker ve 1600kg. Kısaca süper hantal. Ancak çakal çakal sizle kapışmaya çalışan Focus'tur, astradır falan dumur oluyor. Zira 3000-3500 devirde aracı sabit tutarak, ses ve gürültü artmadan hızlanarak adamı sollayıp geçiyorsunuz. Kimse dana gibi bir arabada CVT şanzıman beklemediği için komik oluyor.

Araç soğukken geri geri dik yokuş yukarı gitmemek lazım. Yokuştayken düz viteste debriyajı çektiğinizde gidemeyeceği kadar yavaş hızlarda araçla seyretmemek lazım. Bunun dışında yokuşta geri kaçırma yapabiliyor. Benim aracım nadiren yapıyor, ancak bu çoğu B ve C sınıfı araçta yapacağı anlamına geliyor. Ayağınızı frenden bir zahmet hızlı çekin de gaza basın. Bana geri kaçırma bir anlam ifade etmiyor. Ben direksiyondan 3 ileri düz vitesli 58 Chevrolet'i de zorlanmadan kullanıyorum. Bu geri kaçırma dışında araç scooter gibi. Bin-git. Düşünecek, kafa yoracak birşey yok. Eksisi olarak keyif de pek yok tabi.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.