Araç Değer Kaybı için Bana Dava Açıldı :(
419 Cevap42507 Görüntüleme13 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1] 3 4 5 6 7      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

356 Mesaj
2 Kasım 2011; 15:27:10 

Herkese Merhaba..

Yaklaşık 1 hafta önce Rent a Car'dan 2012 Clio Symbol Kiralamıştım..Aracı Sabah 9 da İzmir /Bornova'da bir sokağa park ettim araçtan indim.

10 dk sonra geri geldiğimde aracın ileriye doğru kaymakta olduğunu gördüm.Arkasından koşturdum ama yetişemedim ve yolun çaprazına park

etmiş olan 2008 Ford Tourneo Connect markalı aracın sağ arka kapısına yaklaşık 5km hızla çarptı. Kiraladığım aracın sadece ön tamponunda çizikler vardı.

Karşı tarafta ise sağ arka kapının alt tarafı çok az (yaklaşık 1cm) bir göçük oluştu. Araç sahibini o an bulamadığım için kazanın fotoğraflarını çekip

kimlik bilgilerimi ve Telefon numaramı sileceğe sıkıştırıp olay yerinden ayrıldım.Akşam 6 da Bornova Karakoluna gidip ifade verdim.

2 aracında kasko su varmış. Ben masraf için rent a car ' a 150 tl verdim.

Şuanda karşı taraf bana aracında olan hasar için değer kaybı davası açmış 3500 TL lik.

Bu dava Nasıl Sonuçlanır sizce Bu Konuda Bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum..

0

3338 Mesaj
2 Kasım 2011; 15:36:50 

Bence böyle bir hakkı olması lazım magdur olan kişilerin,ama kanunda böyle bir durum yok diye biliyorum ben..

Yanlayamayan Bmw.............

1270 Mesaj
2 Kasım 2011; 15:40:15 

Geçmiş olsun, davayı kazanamayacağınız ortada. Tamamen sizin suçunuz. Benim de Bozüyük'te böyle bir sıkıntım oldu. Meyve-sebze yüklü kamyon arkadan fren yapmadan vurdu, durduk yere bir sürü masraf çıktı. Aracım da değer kaybetti ve bu değer kaybı için dava açacağım. Masrafların hepsini karşı taraf ödeyecek.

7897 Mesaj
2 Kasım 2011; 15:41:18 

insanlar ne kadar hoş görüsüz oldular yahu. resme baktım o kadar ciddi bir hasar yok hemencecik ilk günkü gibi olur. belki konuyu açan arkadaş arabayı kapıp kaçabilir ve adamın kapısı öyle kaldığı ile de kalabilirdi. ama kendisi insanlık yapıp resmini ve telefon numarasını vs veriyor ve aldığı muameleye bak. sanki arabayı perte çıkardı. 3500 tl az para değil. eğer olur da alır ise o parayı haram zıkkım olsun inşallah.

arayıp kasko hasarsızlığının vs bozulmasını istemiyorum vs vs deyip yetkili serviste sen yaptıracaksın dese eyvallah.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

10741 Mesaj
2 Kasım 2011; 15:44:31 

Bi yakınım araç değer kaybı davasında 4300 TL kaybetmişti... Tabi suçlu idi.

Bu durumda yapılacak en mantıklı iş dava açan araç sahibi ile anlaşma yoluna gitmek. Mesela 1000 TL vereyim davayı geri çekin dersiniz, bir rakam belirler ucuza çözersiniz.

356 Mesaj
2 Kasım 2011; 15:44:45 

Kanunlarda böyle bi hakkı varda bunun gibi küçük bir şey için 3500 TL istiyolar ve hiç bir şekilde vercek durumda değilim şuanda.

mahkemeden nasıl bir karar çıkacak acaba.

10741 Mesaj
2 Kasım 2011; 15:46:49 

En mantıklı yol, oturup konuşun,aranızda anlaşın...

Ben 750 TL ucuza verdim değer kaybı yüzünden... Üstelik hiç suçum yoktu...

2110 Mesaj
2 Kasım 2011; 15:48:36 

Karşı taraf tam bir öküzmüş...
Kasko denen birşey var. Kaldı ki 2 aracın da kaskosu varmış diyorsunuz.
İnsan bi telefon açar, nasıl orta yolu bulabileceğinizi araştırır.
Kiralama şirketleri bu tip şeyleri hiç dert etmiyorlar, kaskolardan hemen hallediyorlar.

İletişim bilgilerinizi verdiğiniz öküz bi telefon açıp "bir yerde buluşalım, arabaları aynı şekilde koyalım, tutanak yazalım" dese yine hallolurdu o iş.
Sonra gider tutanağı kiralama şirketine verirdiniz.

Kiralama şirketi de öküzlük etmiş sanırım.
Sizden 150'yi alıp sadece tamponu mu yaptırdı? Neye göre, kime göre 150? Hasarın ne olduğu belli sanki.

Ufak da olsa sizin hatanız, orada hemen bi tutanak yapacaktınız, gidip kiralama şirketine verecektiniz.
Kiralama şirketleri ile uğraşmak da ayrı bi dert.

Karşı taraftaki öküz de büyük ihtimalle bi avukat tanıdığına gitti, "haberim olmadan vurmuş, tutanak yok bişey yok" diye gaz verdiyse, sizi kötü niyetli sanıp dava açmaya çalışmıştır.

Bence siz de karşı dava açın.

10741 Mesaj
2 Kasım 2011; 15:54:08 

quote:

Orijinalden alıntı: Ormanci

Karşı taraf tam bir öküzmüş...
Kasko denen birşey var. Kaldı ki 2 aracın da kaskosu varmış diyorsunuz.
İnsan bi telefon açar, nasıl orta yolu bulabileceğinizi araştırır.
Kiralama şirketleri bu tip şeyleri hiç dert etmiyorlar, kaskolardan hemen hallediyorlar.

İletişim bilgilerinizi verdiğiniz öküz bi telefon açıp "bir yerde buluşalım, arabaları aynı şekilde koyalım, tutanak yazalım" dese yine hallolurdu o iş.
Sonra gider tutanağı kiralama şirketine verirdiniz.

Kiralama şirketi de öküzlük etmiş sanırım.
Sizden 150'yi alıp sadece tamponu mu yaptırdı? Neye göre, kime göre 150? Hasarın ne olduğu belli sanki.

Ufak da olsa sizin hatanız, orada hemen bi tutanak yapacaktınız, gidip kiralama şirketine verecektiniz.
Kiralama şirketleri ile uğraşmak da ayrı bi dert.

Karşı taraftaki öküz de büyük ihtimalle bi avukat tanıdığına gitti, "haberim olmadan vurmuş, tutanak yok bişey yok" diye gaz verdiyse, sizi kötü niyetli sanıp dava açmaya çalışmıştır.

Bence siz de karşı dava açın.

Kasko değer kaybını ödemez...

Şöyle bir düşünelim.

Siz aracınızı park etmişiniz. Bir başka araç park halindeki aracınıza vurmuş. Tamam siz kaskodan yaptırırsınız. Ya peki satarken? Satarken aynı fiyata satabilecekmisiniz? Mecbur fiyat kıracaksınız. Cebinizden para çıkacak.

Bu kaybı kim ödemeli?

Burada yapılması gereken oturup anlaşmak. Kayıp ne ise karşılamak...

356 Mesaj
2 Kasım 2011; 15:54:44 

Bide Davayı Kaybedersem Avukat masrafları falan birsürü para ödücem heralde :(

Kaskolar Sigortalar karşılar diye olay düşünmüştüm.

Rent a Car a 150 tl verdik Boya için.Sağolsunlar Arabayı yatırmadılar 1 gün bide onun parasını alabilirlerdi.

Dava açıldı sanırım çünkü avukat beni aradı biraz önce o zaman haberim oldu.

Adamında numarası yok anlaşsak bile para vercek durumda değilim ki.

karşı tarafın insafına kaldık yani... :(

10741 Mesaj
2 Kasım 2011; 15:58:46 

Tuttuğunuz raporda karşı tarafın iletişim bilgileri yokmu?
Kiralama şirketi almıştır belki karşı tarafın bilgilerini. Bir sorsanız iyi olur...

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

1954 Mesaj
2 Kasım 2011; 15:59:17 

parayı alırlar. ama sizin yaptığınız jestin karşılığı böyle olmamalıydı.

356 Mesaj
2 Kasım 2011; 16:04:03 

@Set beni arayan avukatı arayayım birazdan belki o verir adamın numarasını.

Diyelim ki davayı kazandılar 1500 TL ye karar verdi mahkeme.Ben ögrenciyim çalışmıyorum maddi gücüm yok nasıl bi ödeme yaparım ki.

1078 Mesaj
2 Kasım 2011; 16:04:41 

quote:

Orijinalden alıntı: erdemasik

Herkese Merhaba..

Yaklaşık 1 hafta önce Rent a Car'dan 2012 Clio Symbol Kiralamıştım..Aracı Sabah 9 da İzmir /Bornova'da bir sokağa park ettim araçtan indim.

10 dk sonra geri geldiğimde aracın ileriye doğru kaymakta olduğunu gördüm.Arkasından koşturdum ama yetişemedim ve yolun çaprazına park

etmiş olan 2008 Ford Tourneo Connect markalı aracın sağ arka kapısına yaklaşık 5km hızla çarptı. Kiraladığım aracın sadece ön tamponunda çizikler vardı.

Karşı tarafta ise sağ arka kapının alt tarafı çok az (yaklaşık 1cm) bir göçük oluştu. Araç sahibini o an bulamadığım için kazanın fotoğraflarını çekip

kimlik bilgilerimi ve Telefon numaramı sileceğe sıkıştırıp olay yerinden ayrıldım.Akşam 6 da Bornova Karakoluna gidip ifade verdim.

Şuanda karşı taraf bana aracında olan hasar için değer kaybı davası açmış 3500 TL lik.

Bu dava Nasıl Sonuçlanır sizce Bu Konuda Bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum..

0

öncelikle geçmiş olsun cana gelmemiş. ama karşı aracın kapısı resimlerden görüleceği üzere çok da az göçmemiş bence

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
2 Kasım 2011; 16:04:45 

Değer kaybı davası biraz saçma.

O zaman Mercedes S Class bir araca çarpan gariban birisi 50.000 TL tazminat mı ödeyecek?

Modern Hukuk ile bağdaşan birşey değil.

Kaldı ki aracın değişen kısmı aracın genel güvenlik ve sürüş dinamiklerini etkilemeyen bir yer olan Kapısı.

Açıkçası burada yapılması gereken, Kasko'nun Kapı'yı değiştirmesi yada yaptırması ve kayıtlara bunu değişim yada tamirat olarak geçmemesi.

O zaman araç geçmişinde bu değişen yada tamirat gören yer gözükmez. O zaman değer kaybı yaşanmaz.

Bence Kasko ile bu şekilde görüşün, işi çözün.

10741 Mesaj
2 Kasım 2011; 16:06:12 

quote:

@Set beni arayan avukatı arayayım birazdan belki o verir adamın numarasını.

Diyelim ki davayı kazandılar 1500 TL ye karar verdi mahkeme.Ben ögrenciyim çalışmıyorum maddi gücüm yok nasıl bi ödeme yaparım ki.

Ödeme güçlüğüm var derseniz takside böler veya öğrenciliğiniz bitince çalışmaya başladığınızda tahsil edilmesine karar verebilir.

1608 Mesaj
2 Kasım 2011; 16:06:58 

adama ulaş bence!anlaşmaya çalış.3.500 tl çok para!o kadar değer kaybı olmamıştır sanırım!kapının resmini çeker,satarkende gösterir!bence adam fırsatı ele geçirmişken kara geçme peşinde!iyi niyetli olduğunu düşünmüyorum!normalde 1.000 tl ye anlaşabilirdi seninle!bu arada üzerine mal mülk para yada maaş yoksa o parayı senden zor alır!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi evilonthemove -- 2 Kasım 2011; 16:11:03 >

2011 Skoda Fabia 1.4 85 hp Ambiente Dinamik Şeker Beyazı

10741 Mesaj
2 Kasım 2011; 16:07:21 

quote:

Orijinalden alıntı: senersongur

O zaman Mercedes S Class bir araca çarpan gariban birisi 50.000 TL tazminat mı ödeyecek?

Kaldı ki aracın değişen kısmı aracın genel güvenlik ve sürüş dinamiklerini etkilemeyen bir yer olan Kapısı.

Açıkçası burada yapılması gereken, Kasko'nun Kapı'yı değiştirmesi yada yaptırması ve kayıtlara bunu değişim yada tamirat olarak geçmemesi.

O zaman araç geçmişinde bu değişen yada tamirat gören yer gözükmez. O zaman değer kaybı yaşanmaz.

Sigorta şirketleri değer kaybınıda ödemeleri gerekiyor. Ama ödemiyor. Sizde bilirsiniz, kazalı araba değer kaybeder.

Bu arada 3500 TL nin hepsini kazanamaz o adam, bunu bildiği için rakam bu kadar çok...

4197 Mesaj
2 Kasım 2011; 16:10:36 

Millet nasıl kolay para kazanırım derdinde. Gerçekten satarken 3.500 tl aşağısına mı satacak ? ya da söyleyecek mi kapı boyalı yada değişti diye? Hiç sanmıyorum

2011 Mazda 6 2.0 Sport
2013 Ford Focus 1.6 TDCI Titanium Sunroof + Smart Paket

2110 Mesaj
2 Kasım 2011; 16:12:16 

quote:

Orijinalden alıntı: set

Kasko değer kaybını ödemez...

Şöyle bir düşünelim.

Siz aracınızı park etmişiniz. Bir başka araç park halindeki aracınıza vurmuş. Tamam siz kaskodan yaptırırsınız. Ya peki satarken? Satarken aynı fiyata satabilecekmisiniz? Mecbur fiyat kıracaksınız. Cebinizden para çıkacak.

Bu kaybı kim ödemeli?

Burada yapılması gereken oturup anlaşmak. Kayıp ne ise karşılamak...

Hocam iyi de, teamülde öyle birşey yok ki?
O zaman her kazadan sonra bir de millet "değer kaybı" davası açsın?
Kasko ile hasarınız karşılanır, suç durumuna göre ya kendi kaskonuz, ya da karşı tarafın sigortası hasarı öder, konu kapanır.

O kaybı kim ödemeli diye birşey yok.
Kasko ile yapılmış hasarı ödüyorsunuz.

Aracın "satarkenki değeri", veya "aynı fiyata satabilecek misiniz?"i kim belirliyor?
"Bu araç bu kadara satılır" diye birşey var mı?
20.000 de derse satabilir, 25.000 derse de, veya 15.000...

Bunu belirleyen resmi bir kurum var mı? "aaa aracınız şu kadar hasar almış, demek ki 5.000 TL'lik kayıp var, satarken 20.000 diyemezsiniz, 15.000 diyeceksiniz" denilebiliyor mu?

Denilemiyor...

Bu durumda sadece son cümlenize katılabiliyorum.
Oturup anlaşılır, hasar ödenir, ama dikkat çekiyorum, sadece mevcut hasar ödenir.
Ne yani, bi çekiçleme-düzeltme, gerekirse boya için 3.500 TL mi verecek adam?

senersongur'un dediği gibi, o zaman S serisine çarpalım, araçta 10.000 TL hasar olsun, benim kaskomdan yapılsın.
Sahibi de "ben bunu nasıl satacağım, değer kaybı var" deyip 50.000TL'lik dava açsın.

Başınıza geldiğini bi düşünün.
Söyledikleriniz mantıklı geliyor mu, bir daha bakın

198 Mesaj
2 Kasım 2011; 16:15:05 

quote:

Bide Davayı Kaybedersem Avukat masrafları falan birsürü para ödücem heralde :(

Kaskolar Sigortalar karşılar diye olay düşünmüştüm.

Rent a Car a 150 tl verdik Boya için.Sağolsunlar Arabayı yatırmadılar 1 gün bide onun parasını alabilirlerdi.

Dava açıldı sanırım çünkü avukat beni aradı biraz önce o zaman haberim oldu.

Adamında numarası yok anlaşsak bile para vercek durumda değilim ki.

karşı tarafın insafına kaldık yani... :(

Dava açılmışsa size avukat telefonla neden haber versinki? Sakın karşı tarafın para koparma taktiği olmasın!!! Bence evinize tebligat gelmeden paniklemeyin. Tabi böyle bir mahkeme açma hakları var ancak elinizedeki fotoğrafa göre çok az bir hasar sözkonusu araçta okadar değer kaybı oluşturacak bir hasar yok. Aracın kasko değeri zaten 18.000-19.000 civarı. Sizin verdiğiniz hasar parça değiştirmeye gerek duyulmayacak bir hasar. Bunları mahkemede hakime düzgün ispat ederseniz zaten 35.000 TL'nin fazla olduğunu o da anlayacaktır. Üstelik ortada bir de iyi niyet var. Siz iyi niyetki davranmasaydınız o şahıs size asla ulaşmazdı.

Bir diğer meselede şu. Size dava açacağız diye telefon açan şahıslar gerçekten aracın sahibi de olmaya bilir. olayı görüp iletişim bilgilerinizle sizden para koparmaya çalışan düzenbazlarda olabilir. O yüzden dikkatli davranmakta fayda var. Allah yardımcınız olsun. İnşallah olayı her iki tarafta en az zararla atlatır.

356 Mesaj
2 Kasım 2011; 16:15:22 

Bende Ne adamın numarası Ne de Kasko şirketi vs bilgileri var.Araba nasıl yapıldı nerde yapıldı hiç bilmiyorum.Sadece Rent a Car'ın numarası var

@Set söyledigin gibi Rent a Car'da adamın bilgileri olabilirmi çünkü kaza tutanağı vs vermedim ben oraya.

Yada ifade Verdigim karakola gitsem adamın numarasını bulabilirlermi çünkü oda aynı yere ifade vermiş ve ben numara bıraktığım halde kaçtı diye ifade vermiş.

1581 Mesaj
2 Kasım 2011; 16:16:48 

iyilikten maraz doğarmış.sen üzerine düşeni yapmışsın gerisi karsı tarafın insafına kalmış .birde satsa sanki bu halde 3500 alta verecek.tekrar geçmis olsun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

356 Mesaj
2 Kasım 2011; 16:23:46 

@ormancı banada mantıksız bişey gibi geldi bi mercedes'e bmw'ye böle bi olay olsa 20.000 30.000 mi ödeyeceğim..

@hoze78 söylediğin gibide olabilir avukatı başka bi numaradan arıyorum açmıyor şuan..

edit: avukat şimdi aradı arkadaşı duruşmadaydım buyrun dedi.arkadaşta yanlış aramışım dedi kapattık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erdemasik -- 2 Kasım 2011; 16:35:05 >

1608 Mesaj
2 Kasım 2011; 16:27:46 

benim bildiğim üzerine mal mülk para yada maaş yoksa o parayı alamaz!yanılıyormuyum??

2011 Skoda Fabia 1.4 85 hp Ambiente Dinamik Şeker Beyazı

3201 Mesaj
2 Kasım 2011; 16:34:02 

Kacmak yerine İnsancil bir hareket yapmissiniz. Adamin yaptigina bak. O connect simdi 3500tl deger mi kaybetti. En fazla 1000tl. Sizi arayabilirdi. Siz insansiniz. O degil. Yazik. Bu olaylar sizin gibi durust insanlarin azalmasina neden oluyor.

DH FOSİL GRUBU:2001-2005 ÜYELERİ
Ford Focus HB 1.6 TDCI Collection
GENÇLERBİRLİĞİ

516 Mesaj
2 Kasım 2011; 16:40:03 

Hicbirsey olmaz takmayin kafaniza.. Durusmaya.cagirilirsaniz gidin anlatin. Aksi taktirde ne anlasmaya gidin ne gorusun.. Birakin ne yspiyorlarsa yapsinlar ortada dava varsada ogrencisiniz hicbirsey olmaz hatta bence taraf siz degil rent a car.

1520 Mesaj
2 Kasım 2011; 16:40:23 

bu tğr değer kayıplarının aslında sigorta yada kasko şirketlerince zorunlu karşılanması için kanun çıkarılmalı.

bi kaç kişi dava açmış sigorta şirketine ve kazanmış.

karşı tarafta haklı ama 3500 tl değer kaybı olacağını sanmıyorum.

bence sigorta şirketine dava açın sizde .

araç taksi olsa yada otobüs vs çalışmamasından kaynaklı ekonomik kayıp olabilir .sigorta kasko bunları ödemiyor.

ama sanırım bu tür bir araç değil.sigorta şirketleri bu tür değer kayıplarınıda ödemek zorundalar.

aracın park yeri olan biryere park edilip edilmediğini ticari araçsa sahibinin ticaretle uğraşıp uğraşmadığını falan araştırmak lazım

http://web.archive.org/web/20140220132354im_/http://img360.imageshack.us/img360/9205/pic150067px.jpg

445 Mesaj
2 Kasım 2011; 16:41:06 

Ben olsam hic birsey yapmazdım. Böyle saçma şey olmaz. Kaldı ki 3500 lira nedir. İnsaf yani. 3500 lira istedi diye 3500 lira da alamaz. Bilirkişi gelir bakar. Ayrıca araçlar kaskolu araba da yaptırılmış sanırım. Her kaza olduktan sonra ayrıyeten dava açılsa mahkemeler kilitlenir. Siz insanlığınızı yapmışsınız adam tesekkür etmek yerine napmış. Kafaya takılcak birsey degil bence. Anlaşmayın adamla da. Bekleyin derim burdan birşey çıkmaz

1102 Mesaj
2 Kasım 2011; 16:43:06 

Arkadasim maalesef Turkiye de yasiyorsun...Fotograf cekip telefon falan birakacagina uzayip gidecektin, huzurunu bozmayacaktin...

Lasciate ogni speranza, voi ch'entrate

356 Mesaj
2 Kasım 2011; 16:46:32 

quote:

Orijinalden alıntı: parcifal

Hicbirsey olmaz takmayin kafaniza.. Durusmaya.cagirilirsaniz gidin anlatin. Aksi taktirde ne anlasmaya gidin ne gorusun.. Birakin ne yspiyorlarsa yapsinlar ortada dava varsada ogrencisiniz hicbirsey olmaz hatta bence taraf siz degil rent a car.

1-2 arkadaşımda sizin gibi konuştu. Adam para koparmak için yapıyodur sakın anlaşma dedi.mahkemeden de bu kadar küçük bi hasar için bişey cıkmaz falan dedi de 3500 az para değil kafasına takıyor insan.

192 Mesaj
2 Kasım 2011; 16:53:21 

Karşı taraf muhtemelen 3500 TL yanında avukatlık masraflarınıda size yüklemek isteyecektir. O yüzden mümkünse anlaşma yoluna gidin.

2011 VW Jetta 1.4 TSI 122 Hp Manuel Comfortline Şeker Beyaz)..

2820 Mesaj
2 Kasım 2011; 16:53:49 

quote:

Orijinalden alıntı: senersongur

http://www.turkhukuksit.../showthread.php?t=14399

Link : Kaza sonucu değer kaybı davaları

Hani diyorum önce okusak da mahallede racon keser gibi konuşmasak. Hukuk herkese lazım.

Aşağıdaki karar ZMMsigortacısnının aracın değer kaybından sorumlu olmadığı yönünde..Aksine kararlar var ise ekleyin lütfen

Sayın Meslektaşım,

Kararı aşağı kopyalıyorum.

Saygılarımla

T.C.

YARGITAY

11. HUKUK DAİRESİ

E. 2003/7114

K. 2004/1613

T. 23.2.2004

• MADDİ TAZMİNAT DAVASI ( Davalıya Ait Aracın Kaza Sonucu Davacıya Ait Araca Verdiği Hasar Nedeniyle )

• SİGORTACININ SORUMLULUĞU ( Aracın Onarım Süresince Çalıştırılmamasından Kaynaklanan Kazanç Kaybının Trafik Sigortası Kuvertürü Dışında Kalması )

• DEĞER KAYBI ( Trafik Kazası Sonucu Araçta Meydana Gelen Değer Kaybının Sigorta Teminatı Kapsamında Kalması )

• ONARIM SÜRESİNCE KAZANÇ KAYBI ( Trafik Sigortası Teminat Kapsamı Dışında Kalması-Bu Kalemden Sigortacının Sorumlu Tutulamaması )

6762/m.1301

ÖZET : Trafik kazası sebebiyle hasar gören aracın onarım süresince çalıştırılamaması sebebiyle oluşan "kazanç kaybı", trafik sigortası kuvertürü dışında kalmaktadır. Mahkemece, araçta oluşan hasarın, aracın değerini olumsuz yönde etkilemesi sonucu meydana gelen "değer kaybının" sigorta teminatı kapsamında olduğuna ilişkin Dairemiz kararları yanlış değerlendirilerek düzenlenen hatalı bilirkişi raporuna dayalı hüküm kurulması ve davalı sigortacının, "kazanç kaybı" nedeniyle oluşan zarardan da sorumlu tutulması bozmayı gerektirmiştir.
DAVA : Taraflar arasında görülen davada Ankara 6.Sulh Hukuk Mahkemesi'nce verilen 09.04.2003 tarih ve 2002/424 - 2003/387 sayılı kararın Yargıtay'ca incelenmesi davalı sigorta şirketi vekili tarafından istenmiş ve temyiz dilekçesinin süresi içinde verildiği anlaşılmış olmakla, dava dosyası için Tetkik Hakimi Ata Durak tarafından düzenlenen rapor dinlendikten ve yine dosya içerisindeki dilekçe layihalar, duruşma tutanakları ve tüm belgeler okunup, incelendikten sonra işin gereği görüşülüp, düşünüldü:
KARAR : Davacı vekili, davalıların sürücüsü ve zorunlu trafik sigortacısı bulundukları aracın çarpması sonucu, müvekkiline ait aracın ( 134.384.849.- )TL hasara uğradığını ileri sürerek, anılan meblağın olay tarihinden itibaren reeskont faiziyle birlikte davalılardan müteselsilen tahsilini talep ve dava etmiştir.
Davalılar, davanın reddini savunmuştur.
Mahkemece, toplanan kanıtlar ve bilirkişi raporuna dayanılarak, davalı sürücünün % 100 oranında kusurlu bulunduğu, davacının ( 31.210.863.- )TL hasar bedeli, ( 100.000.000.- )TL kazanç kaybı olmak üzere toplam ( 131.210.863.- )TL talep edebileceği gerekçesiyle, davanın anılan meblağ üzerinden kısmen kabulüne karar verilmiştir.
Kararı, davalı İ. Sigorta A.Ş. vekili temyiz etmiştir.
Dava, haksız fiilden kaynaklanan alacağın tazmini istemine ilişkindir.
Trafik kazası sebebiyle hasar gören aracın onarım süresince çalıştırılamaması sebebiyle oluşan "kazanç kaybı", trafik sigortası kuvertürü dışında kalmaktadır. Mahkemece, araçta oluşan hasarın, aracın değerini olumsuz yönde etkilemesi sonucu meydana gelen "değer kaybının" sigorta teminatı kapsamında olduğuna ilişkin Dairemiz kararları yanlış değerlendirilerek düzenlenen hatalı bilirkişi raporuna dayanılarak hüküm kurulması ve davalı zorunlu trafik sigortacısının, "kazanç kaybı" nedeniyle oluşan zarardan da sorumlu tutulması doğru olmamış, bozmayı gerektirmiştir.
SONUÇ : Yukarıda açıklanan nedenlerle, davalı sigorta şirketi vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile kararın davalı sigortacı yararına BOZULMASINA, ödediği temyiz peşin harcın isteği halinde temyiz edene iadesine, 23.02.2004 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oldsalt -- 3 Kasım 2011; 9:26:08 >

Kevgir sudan ne çıkarır ki?

2820 Mesaj
2 Kasım 2011; 16:57:28 

quote:

Orijinalden alıntı: gokhancoban

Karşı taraf muhtemelen 3500 TL yanında avukatlık masraflarınıda size yüklemek isteyecektir. O yüzden mümkünse anlaşma yoluna gidin.

Avukatlık masraflarının kime yükleneceğini hakim kararında belirtir. Bu kişi davayı kaybeden taraf olur.

356 Mesaj
2 Kasım 2011; 16:57:54 

Polis Memuruna ifade verirken polis bana -sen iyi niyetli birine benziyosun ifadende açık bırakmıcam- dedi ve

kaçma niyetim olsaydı telefonumu ve bilgilerimi bırakmazdım
araç sahibine ulaşamadığım için ve özel işlerim olduğu için ayrılmak zorunda kaldım. vb ekstra cümleler ekledi

bazı arkadaşlar adamla anlaş dedi. bazı arkadaşlarda bişey cıkmaz dedi ne yapcam kararsızım..

2820 Mesaj
2 Kasım 2011; 16:59:18 

quote:

Polis Memuruna ifade verirken polis bana -sen iyi niyetli birine benziyosun ifadende açık bırakmıcam- dedi ve

kaçma niyetim olsaydı telefonumu ve bilgilerimi bırakmazdım
araç sahibine ulaşamadığım için ve özel işlerim olduğu için ayrılmak zorunda kaldım. vb ekstra cümleler ekledi

bazı arkadaşlar adamla anlaş dedi. bazı arkadaşlarda bişey cıkmaz dedi ne yapcam kararsızım..

Bir avukata danışın.

4062 Mesaj
2 Kasım 2011; 17:21:07 

bu insanlar ne kadar saçma konulardan ne kadar basit paralar kazanmanın derdinde
o araçtaki masraf 3500 değer kaybımı yapacakmış ne arabaymı be ne değerliymiş
siz bence iyi bir avukata başvurun iyi niyetli yaklaşıp bir miktar verin gitsin allahından bulsun
bir gün o connectle bir s kasaya çarparsa mercedesin sahibide bir değer kaybı davası açarsa o zaman görürüm connectçinin tötünü

Privilège

4179 Mesaj
2 Kasım 2011; 17:33:22 

quote:

Orijinalden alıntı: Gamlı Baykuş

insanlar ne kadar hoş görüsüz oldular yahu. resme baktım o kadar ciddi bir hasar yok hemencecik ilk günkü gibi olur. belki konuyu açan arkadaş arabayı kapıp kaçabilir ve adamın kapısı öyle kaldığı ile de kalabilirdi. ama kendisi insanlık yapıp resmini ve telefon numarasını vs veriyor ve aldığı muameleye bak. sanki arabayı perte çıkardı. 3500 tl az para değil. eğer olur da alır ise o parayı haram zıkkım olsun inşallah.

arayıp kasko hasarsızlığının vs bozulmasını istemiyorum vs vs deyip yetkili serviste sen yaptıracaksın dese eyvallah.

aynı şeyi düşünüyordum...

Megane II HB Faz I
1.5 dCi Authentique

Continental Premium Contact 5 Lastik | Mutlu Akü | Bosch Filtreler | Castrol Edge Turbo Diesel Yağ | Shell V-Power Nitro+ Diesel Yakıt

791 Mesaj
2 Kasım 2011; 17:39:47 

quote:

Herkese Merhaba..

0

Çok geçmiş olsun. Fakat, siz (yaklaşık 1cm) demişsiniz ama Connect'in sağ arka sürgülü kapıdaki hasar sizin belirttiğinizden çok daha fazla.

Bu ülkede yaşayan halkın çoğunun, toplumsal yaşam umurunda değil, analitik düşünme, olayları idrak etme yetenekleri zayıf. Birçoğu mikrodünyalarını kurmuş ve çevresinde gördüğü büyük rantların, birgün kendisi için de gerçekleşebileceğini düşünüp bozuk düzenin gönüllü bir üyesi oluyor.

Halbuki sürekli kaybettiğinin, hayat kalitesinin giderek düştüğünün farkında değil!!!

7656 Mesaj
2 Kasım 2011; 17:43:00 

3500 liralık hasar oluşmamış ki 3500 liralık değer kaybı olsun.
Vurup kaçanlardan denk gelseymiş,ne halt edecekmiş ?

'02 Corsa 1.8 GSI-Corsa Ç.
Xmax 250 ABS

356 Mesaj
2 Kasım 2011; 17:45:09 

teşekkür ederim.göçüğün derinliği 1cm demek istemiştim zaten sonradan resim aklıma geldi resim koydum..

4062 Mesaj
2 Kasım 2011; 17:48:13 

quote:

Orijinalden alıntı: sapultra

3500 liralık hasar oluşmamış ki 3500 liralık değer kaybı olsun.
Vurup kaçanlardan denk gelseymiş,ne halt edecekmiş ?

çağrı aynı fikirdeyim kardeşim

allahtan belasını istiyor bu insanlar ne tip tip insanlar var

vurup kaçan olsaydı aklı başına gelirdi ,adam kibarca not yapmış kabullenmiş daha ne yapsın adı kaza bunun olacak yani canına bişey olmamış ona dua etmez ...

Privilège

4059 Mesaj
2 Kasım 2011; 17:51:59 

geçmiş olsun . o kapıyı vakumla çektirebilir sahibi. bence hasar çok az. benim toyotamda olmuştu , park halinde biri vurmuş . ama vuran kişi sizin gibi insan da değilmiş ki hiçbir bilgi bırakmamıştı. Kaldı ki bıraksa asla böyle basit bir hasar için aramam kimseyi. İnsanlığı yeter.

Kısaca serviste çektirdiler , çekiçlediler tertemiz oldu. satarken de çektirdim dedim. Bu hasar değil , arabanın yürüründe gidişinde etki edebilecek birşey değil. Sac değişmeyecek kapı değişmeyecek , hatta boya bile olmayacak muhtemelen. davayı açan kişi direk mezarcıymış terbiyesiz ve insanlıktan nasibini almamış bir kişi muhtemelen.

50 Mesaj
2 Kasım 2011; 18:26:58 

benim başıma geldi ben arabamı değerinden 4000 aşağı satmak zorunda kaldım. kaza anında böyle bir şeyden haberim yoktu.
bu herkezin yasal hakkı. şimdi birisi kurala uymayıp arabanıza hasar verirse değeri düştüğü için belli bir meblağ ödemek zorunda. kasko firmaları bu paraları diğer kasko firmalarından alıyor diye biliyorum. ama halk bilmiyor. bende kasko poliçemi yenilerken maddeler okurken öğrendim. bir kazaya karışırsam karşı tarafın arabasını değerinin düşümünü karşılıyor. herkese saygılar

6378 Mesaj
2 Kasım 2011; 18:41:55 

Millet boşuna çarpıp kaçmıyormuş demekki. İyilikten maraz çıkmış resmen.

10741 Mesaj
2 Kasım 2011; 18:50:54 

Oldu, gelsin benim sıfır arabama vursunlar, ben o kısmı boyatayım... Satarken aynı fiyata satamam, araç boyalı konuma düşüyor. 3 günde satacaksam boyalı olunca 1 haftada satıyorum. Benim zararım yokmu yani?

Sonuçta benim bir kaybım var.

Ben bir önceki aracımda kaza yaptım ve suç karşı tarafta idi. Satarken çok zararım oldu, gelenler abi bu araç boyalı dediler. Burası Türkiye, soruyorum size boyasız araçmı kolay satılır, boyalı araçmı? Hele birde değişeni varsa vay halinize... Fiyatı kırmassanız hayatta satamassınız...

Benim yaptığım kazada karşı tarafın sürücüsünün durumu müsait değildi, dava açmadım, anlayış gösterdim. Ama durumu müsait olsa açarım davayı, hiç düşünmem. Her insan dikkat edecek. Vurayım nasılsa kasko var öder... Bu kadar kolay olmamalı. Karşı tarafın aracının değerini düşürmüş isen durup bi düşüneceksin. Ama adam bişey dememişse problem yok.

İki tarafın anlaşması uygun...

Bi akrabamın caddy si vardı. Yeni almıştı. Kapısının önünde arabaya kamyon vurdu, virajı alamayan kamyon caddy ye arkadan bindirdi. Arka kapı tamamen değişti. Arka çamurluklar düzeltildi,boyandı. Hatta akrabam o kazadan sonra arabadan soğudu ve sattı. Tabi satarken fiyat kırdı mecburen... Çünkü arabada değişen var,boya var... O zamanlar uğraşmak istemedik değer kaybı davasıyla falan...

Adam caddyi kullanmaya kıyamıyordu, kazadan sonra sinirlendi, sattı arabayı... İçine sinmemiş...

Burada karşı taraf hak idda ediyorsa oturacaksın,konuşacaksın,helalleşeceksin...

Kaçmak isteyen kaçsın. Ben inancım gereği kimsenin hakkının kimsede kalmayacağına inanırım. Bu işin kabir boyutu var,ahiret boyutu var,oraya ertelerim hesabımı...

Başkada yapacak bişeyim yok zati...

Ama şu var, adamın maddi durumu iyi değildir. Haa orası ayrı... O zaman açmam dava, yardımcı olurum. İnsanlık ölmedi... Vicdanım buna izin vermez...

166 Mesaj
2 Kasım 2011; 18:58:18 

Bu gidişle lüks arabalara ya çarparsak diye arabayada binemeyeceğiz.

DH "NEXUS 7" KULLANICISI

11142 Mesaj
2 Kasım 2011; 19:04:08 

quote:

Orijinalden alıntı: BARKU

Millet boşuna çarpıp kaçmıyormuş demekki. İyilikten maraz çıkmış resmen.

aynen kaılıyorum. banada(arabaya) gelen vurdu giden vurdu) bilsem bende dava açardım değer kaybı için başlığı açan arkadaşımada geçmiş olsun en azından bir daha hiç bir yere telefonunu falan bırakmaz bu ona ders olmuştur. davaya geline orta yolu bulmak en iyisi ama karşı tarafın aracı connect bu tarz aracı kullananlar anlayışsız olabilir. Davaya korkmadan girin mahkemeye gelmeniz, mahkemedeki iyi haliniz ve daha önce bi sorun yaşamadı iseniz cüzi bir rakamla olayı atlatırsınız...

Daihatsu Sirion 1.0 12v 69 hp+lpg tasarrufta son nokta...

649 Mesaj
2 Kasım 2011; 19:04:25 

Telefonunu bıraktın ya, jestin karşılığı bu! Böyle ucuz insanlar yüzünden insan bildiği doğruyu şaşırır, inşallah bi dahaki sefere vurup kaçmazsınız. Çünkü böyle hayvanına her zaman düşülmez.
İnsan telefonu bir açar konuşur, böyle böyle kaza olmuş, yaptırırız birazda değer kaybediyor araç, napalım vs. sanki aracın tavanı göçmüş kadar para istiyor!
- o -
Şu dava konusunda ise savunmanızı şöyle bir teze kurarak davanın reddini alma ihtimalini değerlendiriniz.

ikinci elde değerler muğlaktır. Yani aynı modelde 1-2 yerde boyası olan araç hiç boyası olmayan bir araçtan daha pahalıya satılabilir. Bu durum birçok değişkenin satış anındaki durumuna bağlıdır. Örneğin 1-2yerde boyası olan bir aracın motoru daha iyi durumda olabilir, hatta özellikle titiz bir alıcı için koltukların temizliği bir parçanın boyanmış olmasından çok daha önemlidir. Dolayısıyla bu küçük kaza bir değer kaybına neden olmamıştır. (veya çok çok az olmuştur.)

Hatta şahsen 2.el araç alırken satan kişinin insanlığını da değerlendirir; araçta hiç boya olmasa da sahibi insanlıktan nasibini almamışsa, 3-5 kuruş için herşeyi yapabilecek gibi görünüyorsa onun arabasını almam, gider bir beyefendiden 2-3 yeri boyanmış araç alırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi birtasarimci -- 2 Kasım 2011; 19:13:46 >

10741 Mesaj
2 Kasım 2011; 19:06:01 

Dikkat edeceğiz, kasko gördüğünüz gibi sizin tüm hatalarınızı telafi etmiyor. Kaskom var deyip mahalle aralarında şov yapanlar var...

Değer kaybı yasal olarak verilmiş bir hak.

Siz bi arabayla yayaya dokunun, dava açsın bakınız neler neler oluyor...

Hepsini geçtim, gidin belediye otobüsüne bir dokunun, bakalım ne oluyor... İstediğiniz kadar kaskonuz olsun.

Şunun bilincinde olacağız, benim kaskom var, istediğim gibi özgürce çarpabilirim... Hayır,öyle değil.

Bu konuda bu adamın yaptığı yanlış olmuş. Dava açmadan önce efendice konuşacak, benim böyle böyle zararım var diyecek. Ne yapabiliriz diyecek. Bakılacak, değer kaybı olurmu, olursa ne kadar olur?...

6378 Mesaj
2 Kasım 2011; 19:18:46 

quote:

Orijinalden alıntı: set

Oldu, gelsin benim sıfır arabama vursunlar, ben o kısmı boyatayım... Satarken aynı fiyata satamam, araç boyalı konuma düşüyor. 3 günde satacaksam boyalı olunca 1 haftada satıyorum. Benim zararım yokmu yani?

Sonuçta benim bir kaybım var.

Ben bir önceki aracımda kaza yaptım ve suç karşı tarafta idi. Satarken çok zararım oldu, gelenler abi bu araç boyalı dediler. Burası Türkiye, soruyorum size boyasız araçmı kolay satılır, boyalı araçmı? Hele birde değişeni varsa vay halinize... Fiyatı kırmassanız hayatta satamassınız...

Benim yaptığım kazada karşı tarafın sürücüsünün durumu müsait değildi, dava açmadım, anlayış gösterdim. Ama durumu müsait olsa açarım davayı, hiç düşünmem. Her insan dikkat edecek. Vurayım nasılsa kasko var öder... Bu kadar kolay olmamalı. Karşı tarafın aracının değerini düşürmüş isen durup bi düşüneceksin. Ama adam bişey dememişse problem yok.

İki tarafın anlaşması uygun...

Bi akrabamın caddy si vardı. Yeni almıştı. Kapısının önünde arabaya kamyon vurdu, virajı alamayan kamyon caddy ye arkadan bindirdi. Arka kapı tamamen değişti. Arka çamurluklar düzeltildi,boyandı. Hatta akrabam o kazadan sonra arabadan soğudu ve sattı. Tabi satarken fiyat kırdı mecburen... Çünkü arabada değişen var,boya var... O zamanlar uğraşmak istemedik değer kaybı davasıyla falan...

Adam caddyi kullanmaya kıyamıyordu, kazadan sonra sinirlendi, sattı arabayı... İçine sinmemiş...

Burada karşı taraf hak idda ediyorsa oturacaksın,konuşacaksın,helalleşeceksin...

Kaçmak isteyen kaçsın. Ben inancım gereği kimsenin hakkının kimsede kalmayacağına inanırım. Bu işin kabir boyutu var,ahiret boyutu var,oraya ertelerim hesabımı...

Başkada yapacak bişeyim yok zati...

Ama şu var, adamın maddi durumu iyi değildir. Haa orası ayrı... O zaman açmam dava, yardımcı olurum. İnsanlık ölmedi... Vicdanım buna izin vermez...

iyi güzel demişsinde buradaki örnekte arkadaş insanlık göstermiş ve adını telini vermiş. Üstelik arabalarda kaskolu yani masraflar cebe sarmıyor. 3500 liralık ne hasar var orada? En fazla 300 liralık hasar var ki o kornetin (!) sahibi galiba kapıyı komple değiştirip boyatmayı düşünüyor galiba 3500 lira fiyat biçmiş. Karşındaki kişi sana insan gibi dürüstçe yaklaşınca böyle fırsatçılık yapan adamlara sinir oluyorum yoksa ki herkes çarpınca kaçsın diye bir iddiam yok. Sıfır arabana birinin çarpıp değerini düşürme riskini sen daha arabayı bayiden çıkarırken zaten alıyorsun. Seninde dediğin gibi karşındakinin tavrına haline bakıp orta yolu bulmaya bakarsın ama buradaki adam bence fırsatçılık yapıyor ve o yüzden iyilikten maraz çıkmış.

Uzaklaştırılmış
5 gün cezanın,
4 gün 2 sa. 50 dk. kadarı kaldı.
2 Kasım 2011; 19:19:38 

demek ki neymiş. vurunca kaçmak lazımmış. bu ülkede insanlık ölmüş.

270 Mesaj
2 Kasım 2011; 19:21:20 

HAdi diyeli Connect'in sahibi davayı kazandı diyelim arkadaş 3500tl yi ödedi mesela
ilerde Connect 'in sahibi kendi kusuruyla yine kapıyı vurdu o zaman arkadaştan aldığı 3500 gerimi ödiyecek ???

10741 Mesaj
2 Kasım 2011; 19:23:34