Şimdi Ara

Araç Değer Kaybı için Bana Dava Açıldı :(

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
452
Cevap
11
Favori
89.810
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Yaklaşık 1 hafta önce Rent a Car'dan 2012 Clio Symbol Kiralamıştım..Aracı Sabah 9 da İzmir /Bornova'da bir sokağa park ettim araçtan indim.

10 dk sonra geri geldiğimde aracın ileriye doğru kaymakta olduğunu gördüm.Arkasından koşturdum ama yetişemedim ve yolun çaprazına park

etmiş olan 2008 Ford Tourneo Connect markalı aracın sağ arka kapısına yaklaşık 5km hızla çarptı. Kiraladığım aracın sadece ön tamponunda çizikler vardı.

Karşı tarafta ise sağ arka kapının alt tarafı çok az (yaklaşık 1cm) bir göçük oluştu. Araç sahibini o an bulamadığım için kazanın fotoğraflarını çekip

kimlik bilgilerimi ve Telefon numaramı sileceğe sıkıştırıp olay yerinden ayrıldım.Akşam 6 da Bornova Karakoluna gidip ifade verdim.

2 aracında kasko su varmış. Ben masraf için rent a car ' a 150 tl verdim.

Şuanda karşı taraf bana aracında olan hasar için değer kaybı davası açmış 3500 TL lik.

Bu dava Nasıl Sonuçlanır sizce Bu Konuda Bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum..

• Bence böyle bir hakkı olması lazım magdur olan kişilerin,ama kanunda böyle bir durum yok diye biliyorum ben..
  • Geçmiş olsun, davayı kazanamayacağınız ortada. Tamamen sizin suçunuz. Benim de Bozüyük'te böyle bir sıkıntım oldu. Meyve-sebze yüklü kamyon arkadan fren yapmadan vurdu, durduk yere bir sürü masraf çıktı. Aracım da değer kaybetti ve bu değer kaybı için dava açacağım. Masrafların hepsini karşı taraf ödeyecek.
  • insanlar ne kadar hoş görüsüz oldular yahu. resme baktım o kadar ciddi bir hasar yok hemencecik ilk günkü gibi olur. belki konuyu açan arkadaş arabayı kapıp kaçabilir ve adamın kapısı öyle kaldığı ile de kalabilirdi. ama kendisi insanlık yapıp resmini ve telefon numarasını vs veriyor ve aldığı muameleye bak. sanki arabayı perte çıkardı. 3500 tl az para değil. eğer olur da alır ise o parayı haram zıkkım olsun inşallah.

arayıp kasko hasarsızlığının vs bozulmasını istemiyorum vs vs deyip yetkili serviste sen yaptıracaksın dese eyvallah.
  • Bi yakınım araç değer kaybı davasında 4300 TL kaybetmişti... Tabi suçlu idi.

Bu durumda yapılacak en mantıklı iş dava açan araç sahibi ile anlaşma yoluna gitmek. Mesela 1000 TL vereyim davayı geri çekin dersiniz, bir rakam belirler ucuza çözersiniz.
  • Kanunlarda böyle bi hakkı varda bunun gibi küçük bir şey için 3500 TL istiyolar ve hiç bir şekilde vercek durumda değilim şuanda.

mahkemeden nasıl bir karar çıkacak acaba.
  • En mantıklı yol, oturup konuşun,aranızda anlaşın...

Ben 750 TL ucuza verdim değer kaybı yüzünden... Üstelik hiç suçum yoktu...
  • Karşı taraf tam bir öküzmüş...
    Kasko denen birşey var. Kaldı ki 2 aracın da kaskosu varmış diyorsunuz.
    İnsan bi telefon açar, nasıl orta yolu bulabileceğinizi araştırır.
    Kiralama şirketleri bu tip şeyleri hiç dert etmiyorlar, kaskolardan hemen hallediyorlar.

İletişim bilgilerinizi verdiğiniz öküz bi telefon açıp "bir yerde buluşalım, arabaları aynı şekilde koyalım, tutanak yazalım" dese yine hallolurdu o iş.
    Sonra gider tutanağı kiralama şirketine verirdiniz.

Kiralama şirketi de öküzlük etmiş sanırım.
    Sizden 150'yi alıp sadece tamponu mu yaptırdı? Neye göre, kime göre 150? Hasarın ne olduğu belli sanki.

Ufak da olsa sizin hatanız, orada hemen bi tutanak yapacaktınız, gidip kiralama şirketine verecektiniz.
    Kiralama şirketleri ile uğraşmak da ayrı bi dert.

Karşı taraftaki öküz de büyük ihtimalle bi avukat tanıdığına gitti, "haberim olmadan vurmuş, tutanak yok bişey yok" diye gaz verdiyse, sizi kötü niyetli sanıp dava açmaya çalışmıştır.

Bence siz de karşı dava açın.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ormanci

Karşı taraf tam bir öküzmüş...
    Kasko denen birşey var. Kaldı ki 2 aracın da kaskosu varmış diyorsunuz.
    İnsan bi telefon açar, nasıl orta yolu bulabileceğinizi araştırır.
    Kiralama şirketleri bu tip şeyleri hiç dert etmiyorlar, kaskolardan hemen hallediyorlar.

İletişim bilgilerinizi verdiğiniz öküz bi telefon açıp "bir yerde buluşalım, arabaları aynı şekilde koyalım, tutanak yazalım" dese yine hallolurdu o iş.
    Sonra gider tutanağı kiralama şirketine verirdiniz.

Kiralama şirketi de öküzlük etmiş sanırım.
    Sizden 150'yi alıp sadece tamponu mu yaptırdı? Neye göre, kime göre 150? Hasarın ne olduğu belli sanki.

Ufak da olsa sizin hatanız, orada hemen bi tutanak yapacaktınız, gidip kiralama şirketine verecektiniz.
    Kiralama şirketleri ile uğraşmak da ayrı bi dert.

Karşı taraftaki öküz de büyük ihtimalle bi avukat tanıdığına gitti, "haberim olmadan vurmuş, tutanak yok bişey yok" diye gaz verdiyse, sizi kötü niyetli sanıp dava açmaya çalışmıştır.

Bence siz de karşı dava açın.

Kasko değer kaybını ödemez...

Şöyle bir düşünelim.

Siz aracınızı park etmişiniz. Bir başka araç park halindeki aracınıza vurmuş. Tamam siz kaskodan yaptırırsınız. Ya peki satarken? Satarken aynı fiyata satabilecekmisiniz? Mecbur fiyat kıracaksınız. Cebinizden para çıkacak.

Bu kaybı kim ödemeli?

Burada yapılması gereken oturup anlaşmak. Kayıp ne ise karşılamak...

• Bide Davayı Kaybedersem Avukat masrafları falan birsürü para ödücem heralde :(

Kaskolar Sigortalar karşılar diye olay düşünmüştüm.

Rent a Car a 150 tl verdik Boya için.Sağolsunlar Arabayı yatırmadılar 1 gün bide onun parasını alabilirlerdi.

Dava açıldı sanırım çünkü avukat beni aradı biraz önce o zaman haberim oldu.

Adamında numarası yok anlaşsak bile para vercek durumda değilim ki.

karşı tarafın insafına kaldık yani... :(
  • Tuttuğunuz raporda karşı tarafın iletişim bilgileri yokmu?
    Kiralama şirketi almıştır belki karşı tarafın bilgilerini. Bir sorsanız iyi olur...
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • parayı alırlar. ama sizin yaptığınız jestin karşılığı böyle olmamalıydı.
  • @Set beni arayan avukatı arayayım birazdan belki o verir adamın numarasını.

Diyelim ki davayı kazandılar 1500 TL ye karar verdi mahkeme.Ben ögrenciyim çalışmıyorum maddi gücüm yok nasıl bi ödeme yaparım ki.
  • quote:

Orijinalden alıntı: erdemasik

Herkese Merhaba..

Yaklaşık 1 hafta önce Rent a Car'dan 2012 Clio Symbol Kiralamıştım..Aracı Sabah 9 da İzmir /Bornova'da bir sokağa park ettim araçtan indim.

10 dk sonra geri geldiğimde aracın ileriye doğru kaymakta olduğunu gördüm.Arkasından koşturdum ama yetişemedim ve yolun çaprazına park

etmiş olan 2008 Ford Tourneo Connect markalı aracın sağ arka kapısına yaklaşık 5km hızla çarptı. Kiraladığım aracın sadece ön tamponunda çizikler vardı.

Karşı tarafta ise sağ arka kapının alt tarafı çok az (yaklaşık 1cm) bir göçük oluştu. Araç sahibini o an bulamadığım için kazanın fotoğraflarını çekip

kimlik bilgilerimi ve Telefon numaramı sileceğe sıkıştırıp olay yerinden ayrıldım.Akşam 6 da Bornova Karakoluna gidip ifade verdim.

2 aracında kasko su varmış. Ben masraf için rent a car ' a 150 tl verdim.

Şuanda karşı taraf bana aracında olan hasar için değer kaybı davası açmış 3500 TL lik.

Bu dava Nasıl Sonuçlanır sizce Bu Konuda Bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum..

öncelikle geçmiş olsun cana gelmemiş. ama karşı aracın kapısı resimlerden görüleceği üzere çok da az göçmemiş bence

• Değer kaybı davası biraz saçma.

O zaman Mercedes S Class bir araca çarpan gariban birisi 50.000 TL tazminat mı ödeyecek?

Modern Hukuk ile bağdaşan birşey değil.

Kaldı ki aracın değişen kısmı aracın genel güvenlik ve sürüş dinamiklerini etkilemeyen bir yer olan Kapısı.

Açıkçası burada yapılması gereken, Kasko'nun Kapı'yı değiştirmesi yada yaptırması ve kayıtlara bunu değişim yada tamirat olarak geçmemesi.

O zaman araç geçmişinde bu değişen yada tamirat gören yer gözükmez. O zaman değer kaybı yaşanmaz.

Bence Kasko ile bu şekilde görüşün, işi çözün.
  • quote:

Orijinalden alıntı: erdemasik

@Set beni arayan avukatı arayayım birazdan belki o verir adamın numarasını.

Diyelim ki davayı kazandılar 1500 TL ye karar verdi mahkeme.Ben ögrenciyim çalışmıyorum maddi gücüm yok nasıl bi ödeme yaparım ki.

Ödeme güçlüğüm var derseniz takside böler veya öğrenciliğiniz bitince çalışmaya başladığınızda tahsil edilmesine karar verebilir.
  • adama ulaş bence!anlaşmaya çalış.3.500 tl çok para!o kadar değer kaybı olmamıştır sanırım!kapının resmini çeker,satarkende gösterir!bence adam fırsatı ele geçirmişken kara geçme peşinde!iyi niyetli olduğunu düşünmüyorum!normalde 1.000 tl ye anlaşabilirdi seninle!bu arada üzerine mal mülk para yada maaş yoksa o parayı senden zor alır!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mightywolf35 -- 2 Kasım 2011; 16:11:03 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: senersongur

Değer kaybı davası biraz saçma.

O zaman Mercedes S Class bir araca çarpan gariban birisi 50.000 TL tazminat mı ödeyecek?

Modern Hukuk ile bağdaşan birşey değil.

Kaldı ki aracın değişen kısmı aracın genel güvenlik ve sürüş dinamiklerini etkilemeyen bir yer olan Kapısı.

Açıkçası burada yapılması gereken, Kasko'nun Kapı'yı değiştirmesi yada yaptırması ve kayıtlara bunu değişim yada tamirat olarak geçmemesi.

O zaman araç geçmişinde bu değişen yada tamirat gören yer gözükmez. O zaman değer kaybı yaşanmaz.

Bence Kasko ile bu şekilde görüşün, işi çözün.

Sigorta şirketleri değer kaybınıda ödemeleri gerekiyor. Ama ödemiyor. Sizde bilirsiniz, kazalı araba değer kaybeder.

Bu arada 3500 TL nin hepsini kazanamaz o adam, bunu bildiği için rakam bu kadar çok...
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Millet nasıl kolay para kazanırım derdinde. Gerçekten satarken 3.500 tl aşağısına mı satacak ? ya da söyleyecek mi kapı boyalı yada değişti diye? Hiç sanmıyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: set

Kasko değer kaybını ödemez...

Şöyle bir düşünelim.

Siz aracınızı park etmişiniz. Bir başka araç park halindeki aracınıza vurmuş. Tamam siz kaskodan yaptırırsınız. Ya peki satarken? Satarken aynı fiyata satabilecekmisiniz? Mecbur fiyat kıracaksınız. Cebinizden para çıkacak.

Bu kaybı kim ödemeli?

Burada yapılması gereken oturup anlaşmak. Kayıp ne ise karşılamak...

Hocam iyi de, teamülde öyle birşey yok ki?
    O zaman her kazadan sonra bir de millet "değer kaybı" davası açsın?
    Kasko ile hasarınız karşılanır, suç durumuna göre ya kendi kaskonuz, ya da karşı tarafın sigortası hasarı öder, konu kapanır.

O kaybı kim ödemeli diye birşey yok.
    Kasko ile yapılmış hasarı ödüyorsunuz.

Aracın "satarkenki değeri", veya "aynı fiyata satabilecek misiniz?"i kim belirliyor?
    "Bu araç bu kadara satılır" diye birşey var mı?
    20.000 de derse satabilir, 25.000 derse de, veya 15.000...

Bunu belirleyen resmi bir kurum var mı? "aaa aracınız şu kadar hasar almış, demek ki 5.000 TL'lik kayıp var, satarken 20.000 diyemezsiniz, 15.000 diyeceksiniz" denilebiliyor mu?

Denilemiyor...

Bu durumda sadece son cümlenize katılabiliyorum.
    Oturup anlaşılır, hasar ödenir, ama dikkat çekiyorum, sadece mevcut hasar ödenir.
    Ne yani, bi çekiçleme-düzeltme, gerekirse boya için 3.500 TL mi verecek adam?

senersongur'un dediği gibi, o zaman S serisine çarpalım, araçta 10.000 TL hasar olsun, benim kaskomdan yapılsın.
    Sahibi de "ben bunu nasıl satacağım, değer kaybı var" deyip 50.000TL'lik dava açsın.

Başınıza geldiğini bi düşünün.
    Söyledikleriniz mantıklı geliyor mu, bir daha bakın

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.