Şimdi Ara

Araç Değer Kaybı için Bana Dava Açıldı :( (19. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
452
Cevap
11
Favori
89.783
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: darkmoon34

şimdi en başda bu araba dediğimiz şey kapının önüne sokağa koyulan bir şey değilmi arkadaşlar sokağa caddeye kısaca umuma açık insanların hayvanların diğer vasıtaların geçdiği yerlere gün içinde park ediyoruz yada geçiyoruz.. illaki birileri sürtücek vurucak çocuklar hoplıycak top gelicek birisi motorsikletle geçerken sürtücek arkadan vurucaklar biz vurucaz v.b yüzlerce tipde şeylere araba sürdüğümüz müddet zarfında maruz kalıcaz..
    neticede trafik zaten böyle bir şey.. araba sürüyorsan araba alıyorsan kaza yapmayı sana vurmalarını seninde birilerine vurmanı göze almışsın demekdir..

Bu değer kaybetme davası hukukunun bir yanlışıdır bence sonra diyorlarki mahkemelerde davalardan geçilmiyor hakimler savcılar iş yapamaz haldeler böyle saçma davalar olursa tabiki başlarını kaldıramazlar bir kere davanın kendinde çok büyük bir açık var oda şudur bu tip bir olayı art niyetli kullanabilicek binlerce insan var.. adamın aracı taklalı yada ağır hasarı vardır gider birine kendini vurdurtur sanmayınki insanlar sadece vurur işini bilen adam çok güzel kendini vurdurturda sonra gider zaten değer kaybı olan aracının parasını sizden bizden mazlumdan çıkartmaya çalışır..

yada tam tersi adam gider range rovera panamera tarzı yada çok pahalı bu tip bir araca arkadan çarpar adamın altında vardır 10 bin tl lik araba diğer araba 200 bin tl lik araba o adamın eti ne butu ne evini satsa arabasını satsa o adamın değer kaybı tazminatını ödeyemez..
    adalet her keze eşit mesafededir deniyorsa işde burda bir eşitlik yok resmen hamurabi kanunu..

kimse kusura bakmasın ama bu çok saçma bir şey.. araba sürüyorsak değer kaybı denen şeyide göze alıcaz yok benim aracım değer kaybetmesin diyorsanız alıcaksınız cam fanusa aracınızı salonun ortasına koyucaksınız..

Ayrıca bu değer kaybınıda başka bir konuda detaylı konuşmak gerek avrupada amerikada böyle saçma bir şey yok.. tam aksine adam arabası yeni boyalı sıfır boya var diye değerleniyor. kaldıki bir araba kaza yapdığında gidipde servisde mercedese lada parçası takmıyorlar gene kendi orjinal parçasını takıyorlar

bu değer neye göre düşüyor peki büyük ciddi şaşesi kaymış takla atmış yani arabanın güvenlik ve hiza çizgileri bozulmamışsa ona lafım yok.. ben ufak çapdaki normal kazalardan bahsediyorum arkadan çarpmış önden çarpmış tampon değişmiş kapı değişmş kaput değişmiş ne olucak gene orjinal parçayı sıfır takmıyrolarmı kaldıki zaten bu devirde artık çekiçleme macunlama gibi işler bitti servisler çekiçlenip yapılabilicek parçayı bile uğraşmıyorlar direk değiştiriyorlar..

Evet araba güzelce yapiliyor bütün parçalar orjinal hiç bir fark yok sifirindan ama sen gelde bunu alıcıya anlat fiyatı rezil bi seviyeye çekip pişkin pişkin pazarlık yapiyor yani hiç günahın yokken arabani satamiyorsun satsanda epey fiyat inip binbir dereden s
    u getirerek anca satabiliyorsun satıcı için ciddi bir mağduriyet bu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: alprock88

quote:

Orijinalden alıntı: darkmoon34

şimdi en başda bu araba dediğimiz şey kapının önüne sokağa koyulan bir şey değilmi arkadaşlar sokağa caddeye kısaca umuma açık insanların hayvanların diğer vasıtaların geçdiği yerlere gün içinde park ediyoruz yada geçiyoruz.. illaki birileri sürtücek vurucak çocuklar hoplıycak top gelicek birisi motorsikletle geçerken sürtücek arkadan vurucaklar biz vurucaz v.b yüzlerce tipde şeylere araba sürdüğümüz müddet zarfında maruz kalıcaz..
    neticede trafik zaten böyle bir şey.. araba sürüyorsan araba alıyorsan kaza yapmayı sana vurmalarını seninde birilerine vurmanı göze almışsın demekdir..

Bu değer kaybetme davası hukukunun bir yanlışıdır bence sonra diyorlarki mahkemelerde davalardan geçilmiyor hakimler savcılar iş yapamaz haldeler böyle saçma davalar olursa tabiki başlarını kaldıramazlar bir kere davanın kendinde çok büyük bir açık var oda şudur bu tip bir olayı art niyetli kullanabilicek binlerce insan var.. adamın aracı taklalı yada ağır hasarı vardır gider birine kendini vurdurtur sanmayınki insanlar sadece vurur işini bilen adam çok güzel kendini vurdurturda sonra gider zaten değer kaybı olan aracının parasını sizden bizden mazlumdan çıkartmaya çalışır..

yada tam tersi adam gider range rovera panamera tarzı yada çok pahalı bu tip bir araca arkadan çarpar adamın altında vardır 10 bin tl lik araba diğer araba 200 bin tl lik araba o adamın eti ne butu ne evini satsa arabasını satsa o adamın değer kaybı tazminatını ödeyemez..
    adalet her keze eşit mesafededir deniyorsa işde burda bir eşitlik yok resmen hamurabi kanunu..

kimse kusura bakmasın ama bu çok saçma bir şey.. araba sürüyorsak değer kaybı denen şeyide göze alıcaz yok benim aracım değer kaybetmesin diyorsanız alıcaksınız cam fanusa aracınızı salonun ortasına koyucaksınız..

Ayrıca bu değer kaybınıda başka bir konuda detaylı konuşmak gerek avrupada amerikada böyle saçma bir şey yok.. tam aksine adam arabası yeni boyalı sıfır boya var diye değerleniyor. kaldıki bir araba kaza yapdığında gidipde servisde mercedese lada parçası takmıyorlar gene kendi orjinal parçasını takıyorlar

bu değer neye göre düşüyor peki büyük ciddi şaşesi kaymış takla atmış yani arabanın güvenlik ve hiza çizgileri bozulmamışsa ona lafım yok.. ben ufak çapdaki normal kazalardan bahsediyorum arkadan çarpmış önden çarpmış tampon değişmiş kapı değişmş kaput değişmiş ne olucak gene orjinal parçayı sıfır takmıyrolarmı kaldıki zaten bu devirde artık çekiçleme macunlama gibi işler bitti servisler çekiçlenip yapılabilicek parçayı bile uğraşmıyorlar direk değiştiriyorlar..

Evet araba güzelce yapiliyor bütün parçalar orjinal hiç bir fark yok sifirindan ama sen gelde bunu alıcıya anlat fiyatı rezil bi seviyeye çekip pişkin pişkin pazarlık yapiyor yani hiç günahın yokken arabani satamiyorsun satsanda epey fiyat inip binbir dereden s
    u getirerek anca satabiliyorsun satıcı için ciddi bir mağduriyet bu

evet aynı fikirdeyim ama bunu böyle hukukla avukatlarla adliyeyle olmaması lazım devletin savcısının hakiminin zaten ellerinde onbinlerce dava var birde butip şeylerle uğraşıtırlmasına karşıyım.. şahsen bu mahkeme davalarının bir neticesi olucağınıda sanmıyorum adamın elinde yoksa neyle vericek bu sefer daha tehlikeli şeyler olucak adam zaten kaybediceğim bir şey yok zaten ödeyemiyroum yemişimde cezayı diyicek kavga çıkıcak dövüş olucak kan çıkıcak belki o onu bıçaklıycak belki o onu vurucak zaten asabi bir toplumuz..
    bunun için bir heyet bir masa kurula bilinir taraflar oturulur anlaştırılır ortak bir yolda. yoksa bu sistem önü açık bir sistem çok kötü niyetli insanlar bu sistemle mazlumların canını çok yakar.. adam arabasını geri geri kaydırtır adamın arabasına vurdurturda geldi bana park halinde vurmuş der pişkin pişkin öyle insanlar var içimizde ne yazıkki.. kimsede kralı gelse bir şey ispat edemez yani bu sistem tehlikeli ve suistimale çok açık..
  • benim aracıma park halindeyken 90 model toyota araç çarptı.benle birlikte 4 araca çarptı.çocuk 17 yaşında ehliyetsiz. arabam 3 aylık 2012 model. 8bin tl masraf çıktı.kapı değişecek.yazık değil mi bana.bir tane apaçinin yaptıkları yüzünden 15 gün arabasız kalacagım üstüne aracımı satarken sorun yaşayacağım. ben de dava açmayı düşünüyorum. Hakkımı aramam lazım. Avrupada böyle bir şey yok.ama adamlar değer kaybını sigortanın ödediği paraya ekliyor.
  • Mali Mesuliyet Sigortasının değer kaybından sorumlu olmadığına dair Yargıtay kararı ( 02.10.2006 )
  • Umarım o connect sahibi barzo dalgınlık sonucu çarptıgı bir ferrari,lambo tarzı bir araç tarafından aynı muameleyi görür,öğrenci adamı böyle bir yüke sokmak neymiş anlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uvb007 -- 3 Kasım 2012; 21:37:57 >
  • Değer kaybı davalarının olması gerekiyor. Hatta insanların vakitlerini çalmalarının bile parasını vermeleri gerekiyor. Millet araçlarını çarpısan oto gibi kullanıyor. Arabalı serserileri piyasadan çekmek lazım. Bugün tamponunuza kadar yapışıp yol isterken arkadan hafifçe dokunduran adam, yarın gidiş geliş yolda sollama yapıcam diye canınızı alır.

Tabi bu söylediğim yüzde yüz kusur için geçerli. Kaza geliyorum demez, geliyorum diyorsa o kaza değil bilerek yapmaktır. Aracı uygunsuz hızda kullanmak, tehlikeli hareketler yapmak, trafiğe uygun olmayan araç kullanmak bunlar kaza yapmaz. Bilerek çarpar.

Yukarıdaki gibi bilerek çarpmanın dışında örnekler dışında değer kaybının sigorta tarafından ödenmesi gerekir. Sonuçta arac kaza yaptığında maddi zarara uğramamak için kasko yaptırıyoruz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ARES007

Değer kaybı davalarının olması gerekiyor. Hatta insanların vakitlerini çalmalarının bile parasını vermeleri gerekiyor. Millet araçlarını çarpısan oto gibi kullanıyor. Arabalı serserileri piyasadan çekmek lazım. Bugün tamponunuza kadar yapışıp yol isterken arkadan hafifçe dokunduran adam, yarın gidiş geliş yolda sollama yapıcam diye canınızı alır.

Tabi bu söylediğim yüzde yüz kusur için geçerli. Kaza geliyorum demez, geliyorum diyorsa o kaza değil bilerek yapmaktır. Aracı uygunsuz hızda kullanmak, tehlikeli hareketler yapmak, trafiğe uygun olmayan araç kullanmak bunlar kaza yapmaz. Bilerek çarpar.

Yukarıdaki gibi bilerek çarpmanın dışında örnekler dışında değer kaybının sigorta tarafından ödenmesi gerekir. Sonuçta arac kaza yaptığında maddi zarara uğramamak için kasko yaptırıyoruz.

Kesinlikle katılıyorum.

Hatta kazalarda suçlu tarafın sigortası karşıya belirli oranda değer kaybı tutarı ödemeli. Benim efendi gibi sürdüğüm arabama adamın teki gelip vuracak. Her ne kadar onun sigortasıyla aracım yapılsa bile, ileri de arabamı satmak istesem kazalı diye en az 2-3 bin değerinin altına satmak zorunda kalacağım. Zaten ülkede o kadar üçkağıt yapılıyor ki kazalıyı geçtim kimse lokal boyalı araç bile almak istemiyor. Adamın arabası çizilse satarken zorlanırım korkusundan bölgesel boya bile yaptıramıyor.

Ha, tuzu kuru adamın ne kaza, ne boya, ne ikinci el değeri umrundadır. Ama ülkenin hali belli, herkes krediyle zar zor otomobil alıyorken değer kaybı davası önemli bence de.

Ama araç kiralama şirketlerine farklı bakıyorum. Bunların sigortası her şeyi kapsamalı ki kapsıyor. Böyle bir işe girerken de aracı uzun vadede bol kazasının olabileceği ve zaten kiralık araç geçmişi yüzünden değerinin çok hızlı düşeceği gibi faktörler bilinerek bu işlere girilmeli. Normal şartlarda kim bile bile önceden taksi ya da kiralık araç olarak kullanılmış bir arabayı almak ister?
  • quote:

Orijinalden alıntı: anlhcylmz

Ben sana olacakları söyliymmi güven bana büyük ihtimal adam açgözlülükden açtı davayı belki açmadı bile kendiside alamayacağını biliyor. Olaki dava açıldı gir mahkemeye olan herşeyi olduğu gibi anlat bilirkişi koysalar bile en fazla ama en fazla 500 600 lira gibi bi tutar yansır sana adamla anlaşma yoluna falanda gitme böyle fırsatcı art niyetli insanlarla muhattab bile olma. Yok yaaa ? adam bi kusur işleyecek sorumlulugunu üstlenecek numarasini bırakıcak sonra adam gelip senden 3.500 istiyor yok yaa enayi vardı karşısında. git sahibindenden bi araştır aynı model aynı yıl benzer kmdeki araçlara bak kazasızı 25.000 se parça boyalisi en fazla 24500e satılır hatta daha fazla bile isteyebilir değer kaybı kapı değişmesi takla atılması sağlam kazalarda olur lokal boya ufak çizik ıvır zıvır öyle ahım şahım bir değer düşmesi yaşanmıyor. Bilir kişide taraf tutacak değil ya bence para bile ödemessin ödersende hadi yasa geregi 300 500 liradır 1 cmlik göçük için 3.500 lira ödemessin bugun pert araçları insanlar 5000-6000 lira düşüğe kakalıyor çık mahkemeye hiç uğraşma kimseyide dinleme davanın sonucunuda buraya bildirmeyi unutma :))

Merhaba arkadaşlar olayın üzerinden baya geçmiş ama yanıtsız kalsın istemedim.

Hakim olaya kaza gözüyle baktı heralde çünkü sonuçta şu yazıyordu

'Ortada herhangi bir suç ve suçlu bulunmadığından davanın kovuşturmasına gerek yoktur' vb bi kağıt geldi bana sonuca itiraz etmek istiyorsanız şuraya başvurun yazıyordu.Yani karşı taraf davayı açtı ama beni ne mahkemeye çağırdılar ne de aradılar.

Hakim direkt davayı düşürdü heralde.Neyse başımızdan böyle bi olayda geçti.Yorum yazan tartışan fikir yürüten herkese teşekkür ederim. Saygılar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ErdmAsk -- 10 Kasım 2012; 7:27:48 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: KUTERD

quote:

Orijinalden alıntı: anlhcylmz

Ben sana olacakları söyliymmi güven bana büyük ihtimal adam açgözlülükden açtı davayı belki açmadı bile kendiside alamayacağını biliyor. Olaki dava açıldı gir mahkemeye olan herşeyi olduğu gibi anlat bilirkişi koysalar bile en fazla ama en fazla 500 600 lira gibi bi tutar yansır sana adamla anlaşma yoluna falanda gitme böyle fırsatcı art niyetli insanlarla muhattab bile olma. Yok yaaa ? adam bi kusur işleyecek sorumlulugunu üstlenecek numarasini bırakıcak sonra adam gelip senden 3.500 istiyor yok yaa enayi vardı karşısında. git sahibindenden bi araştır aynı model aynı yıl benzer kmdeki araçlara bak kazasızı 25.000 se parça boyalisi en fazla 24500e satılır hatta daha fazla bile isteyebilir değer kaybı kapı değişmesi takla atılması sağlam kazalarda olur lokal boya ufak çizik ıvır zıvır öyle ahım şahım bir değer düşmesi yaşanmıyor. Bilir kişide taraf tutacak değil ya bence para bile ödemessin ödersende hadi yasa geregi 300 500 liradır 1 cmlik göçük için 3.500 lira ödemessin bugun pert araçları insanlar 5000-6000 lira düşüğe kakalıyor çık mahkemeye hiç uğraşma kimseyide dinleme davanın sonucunuda buraya bildirmeyi unutma :))

Merhaba arkadaşlar olayın üzerinden baya geçmiş ama yanıtsız kalsın istemedim.

Hakim olaya kaza gözüyle baktı heralde çünkü sonuçta şu yazıyordu

'Ortada herhangi bir suç ve suçlu bulunmadığından davanın kovuşturmasına gerek yoktur' vb bi kağıt geldi bana sonuca itiraz etmek istiyorsanız şuraya başvurun yazıyordu.Yani karşı taraf davayı açtı ama beni ne mahkemeye çağırdılar ne de aradılar.

Hakim direkt davayı düşürdü heralde.Neyse başımızdan böyle bi olayda geçti.Yorum yazan tartışan fikir yürüten herkese teşekkür ederim. Saygılar..

Gecmiş olsun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • geçmiş olsun. adalet yerini bulmuş. inşallah o adamın da başına böyle bir olay gelir.
  • benim merak ettiğim eğer aracınıza bir polis otosu ya da resmi makam aracı çarpsa değer kaybı davasını devlete açabiliyormuyuz?
    ya da tam tersi durumda devlet bize açabiliyor mu? ,
    başıma böyle bi olay gelse savunmaya burdan başlardım
    yolun kötü olması,asfaltın kalitesiz ya da hiç olmaması savunmada kullanılamaz mı?
  • benim de başımdan geçtiiği için forumdaki konuları takip ediyordum, geçmiş olsun.

Bütün özet şudur,

-Herkes dava açma hakkına sahiptir, değer kaybı yaşayacağına inanıyorsa açmalıdır!

-Bilirkişi ve mahkeme haksız kazanç sağlatmayacak şekilde bir karar vermelidir, işleyişi hızlandıracak tüm düzenlemeler yapılmalıdır.

-Kasko poliçelerine "değer kaybı tazminatı" klozu ekletmek eğer bugün itibariyle zorunlu değilse zorunlu hale getirilmelidir!
  • quote:

Orijinalden alıntı: nicknick

-Kasko poliçelerine "değer kaybı tazminatı" klozu ekletmek eğer bugün itibariyle zorunlu değilse zorunlu hale getirilmelidir!

Kafamız karışık galiba.

Kasko sigorta adı üstünde "İhtiyari mali mesuliyet sigortası" kendisi zorunlu olmayan sigortaya zorunlu madde
  • quote:

Orijinalden alıntı: oldsalt

quote:

Kafamız karışık galiba.

Kasko sigorta adı üstünde "İhtiyari mali mesuliyet sigortası" kendisi zorunlu olmayan sigortaya zorunlu madde

Yok karışık değil siz dikkatli okumamışsınız. Ya kaskonuza ek kloz ekletir başınız rahat trafikte seyredersiniz yada olası bir dava sonucunda cebinizden değer kaybını ödemek zorunda kalırsınız. Son tahlilde değer kaybı tazminatı ve prosedürler herkes tarfından özümsenmelidir, bu işler daha kolay bir işleyişe sokulmalı gerekiyorsa da sigorta poliçelerinde düzenlemeye gidilmelidir.
  • quote:

Kasko sigortası zorunlu olmadığınız, kendi kararınızla yaptıracağınız bir sigorta. Sigortacı ile aranızda bir sözleşme. Karşılıklı oturuyorsunuz , iki tarafın klozları ve ödenecek primi uygun görmesi ve onaylaması ile bir sözleşme hür iradelerinizle imza altına alınıyor.

Sizin ifadenizle "zorunlu hale getirilmelidir!" Kim zorunlu hale getirecek? Sigortanıza "değer kaybı klozu" ekletmek isteyebilirsiniz fakat, bu klozu sigorta şartları arasına "zorunlu" olarak koyabilmeniz mümkün değildir. Sigortacınızı bu klozu kabul etmeye zorlayamazsınız.

Bu "değer kaybı tazminatı" klozunun sigorta sözleşmesine zorunlu olarak eklenmesi, sözleşmenin tarafları olan iki iradenin dışında üçüncü bir iradenin o sözleşmeye bir şart eklemesi anlamına gelir ki, o sözleşme, iki tarafın hür iradeleri ile imzalayacakları bir "ihtiyari mali mesuliyet sigortası " olmaktan çıkar.

Aslında söylemek istediğiniz "değer kaybı riski" için sigortacınızdan bir teklif istemenizin artık bir zorunluluk olduğunu ifade etmek midir?
  • yani tabiki. ama zaruriyet ve tercihler nerde başlayıp bitiyor? aralık nisan arası kar lastiği zorunlu hale getirildi? durumlara koşullara göre kar lastiğinin gerekli olduğu olmadığı durumlar ortaya çıkacak ama kanun şart koşuyor artık.
    ben aslında mecbur tutulsun demek istemiyorum, şartlar artık bunu gerektiriyor diyorum.
    isteyen kaskosuna eklettirmesin yada hiç kasko yaptırmasın son tahlilde her koyun kendi bacağından asılır, öyle değil mi?
    benim tepkim bu değer kaybı davası için şaşıran tepki verenlereydi, zarar verip sonra tamir ettirmekle iş çözülüyor sanıyor bazıları. neyse herkese selamet dilerim ben burda bitiyorum.
  • Üslub-u beyan, ayni ile insan
  • benim bugün başıma geldi 7 ay önce küçük bi kaza yapmıştım.araç filo aracıymış avukat aradı 300 lira istiyor 4 gün araç yatmış. 900 de değer kaybı toplam 1200tl dava açacaklarmış:(.bu ne saçmalık kardeşim 1500 tl sigorta kaskoya para veriliyor.yaptırmayalım o zaman her durumda para veriyoruz.200 bin tl lik araca çarpsak benim arabayı onlaramı bırakacağız.terör kast alkollü vs durumlrda haklılar ama adı üstünde kaza bu alacaksanızda sigorta firmasından alın
  • Bence değer kaybı davaları oldukça gerekli. Bütün masrafların karşı tarafın sigortasından karşılanması yeterli değil. Diyelim ki piyasası 30 bin TL olan bir aracınız var, sizin hiçbir hatanız yokken başka bir sürücü gelip size çarptı (hata tamamen onda) ve sizin aracınızda 10 bin TL masraf oldu. Sigorta bunu karşıladı ve aracınız tamir edildi.

Kaza öncesinde 30 bin TL eden araç kaza sonrasında muhtemelen 22-26 bin TL arası eder. Bunu "trafikte olan şeyler" diye geçiştirmek pek mantıklı değil. Hatayı yapan sonuçlarına da katlanmalı diye düşünüyorum. Kusuru olmayan birisinin bir anda o kadar zarara girmesinin sebebi nedir? Hatalı sürücü. O zaman cezasını da ödemeli.
  • merhaba değer kaybı için emsal yargıtay kararlarını varmı ?
  • 
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.