Şimdi Ara

ASUS Crosshair V FORMULA Kullanıcı İncelemesi (Videolu+ Tüm detaylar şahsımca incelenmiştir))

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
65
Cevap
4
Favori
10.846
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ASUS Crosshair V Formula Kullanıcı İncelemesi

İncelemeye başlamadan önce şunu belirteyimki tüm detaylar kendi incelemem sonucu ortaya çıkmıştır. bir kaç mecbur kaldığım resim dışında hiç bir içerik ne alıntıdır ne de koplaya yapıştır.

Evet değerli kardeşlerim Asus’un Amiral gemisi olarak tabir edilen ve asus adına çalışan hız aşırtma uzmanı Andre Yangın dünya rekorunu kırdığı amd 8 çekirdekli fx-8150 işlemcisini 8461 Mhz’e çıkartırken anakart olarak kullandığı Asus crosshair V Formula kullanıcı incelemesi ile karşınızdayım.
    (Bu rekorla Guinnes Rekorlar Kitabına adını yazdırdı)

ASUS Crosshair V FORMULA  Kullanıcı İncelemesi (Videolu+ Tüm detaylar şahsımca incelenmiştir))

(resim donanimhaber.com’dan alıntıdır)

Evet değerli kardeşlerim anakartımızın incelemesine geçelim :D

Anakartımızın Genel Görünümü

ASUS Crosshair V FORMULA  Kullanıcı İncelemesi (Videolu+ Tüm detaylar şahsımca incelenmiştir))

Kutu içeriği

-6 adet sata kablosu
    -SLI köprüsü
    -3 way SLI köprüsü
    -CF köprüsü
    -Arka panel
    -Isı Probları
    - Voltaj Ölçüm kabloları
    -ROG connect Kablosu
    -Anakart CD ve Kullanım Kitapçıgı
    - Kablo bağlama aparatları

Bilindiği üzeren Asusun Formula serisin Formula IV ana kartının bir üst modeli olan Formula V bize ne gibi yenilikler sağlamıştır.
    Formula IV ile aynı tasarıma sahip anakart görüntü itibariyle çok fazla bir değişiklik görünmemekle birlikte gerek renk gerekse karta yeni eklenen oc/start/reset tuşları, soğutucu blokların şekli tasarıma biraz farklılık katmıştır.

Asus formula IV

(bu resim alıntıdır)

Asus Formula V

Aşağıda İki anakartın karşılaştırmasına baktığımızda ise temel özellikler açısından fark ortaya çıkmaktadır.( Formula V yeni özellikler getirmesine rağmen Formula IV ten daha ucuz, bunun nedeni sanırım üretim maliyeti olabilir)

(bu resim alıntıdır)

R.O.G

Republic of Gamesr serisi (asus firmasının extreme oyuncular için tasarladığı) içinde yer alan Asus Formula V; R.O.G özellikleri sayesinde

1- Extreme Engine Digi+ ile yüksek performans için ihtiyacınız olan voltaj ayarlarını yapmanızı,( aynı zamanda program desteğide sunmaktadır)
    2- ROG Connect ile anakartınızın arkasında yer alan bağlantı ile başka bir bilgisayar üzerinden gerek bilgisayarınıza gerek anakartınıza müdahale etmenizi, sistem açılışında sistemi birebir gözlemlemenizi,
    3- GameFirst ile ping sürenizi düşürmeden internette dolaşma, dosya indirme gönderme gibi diğer işlemleri rahatça yapabilmenizi, (benim gibi online oyun oynayanlar için düşünülmüş)
    4- GPU.DIMM Post ile ekran kartı ve ram durumunuzu bios üzerinden görmenizi ve kontrol etmenizi,,
    5- BIOS Print ile bios ayarlarınızı paylaşmanızı,
    6- ROG CPU-Z ile sizin anakartınıza özel cpu-z kullanmanızı,

Sağlamaktadır.

A- YONGASETİ ÖZELLİKLERİ

890 fx yonga setiyle AM3 platformunu kullanan amd, 990fx platformuyla AM3+ platformuna geçmiştir. Anakartımız hem AM3 hemde AM3+ platformunu desteklemekle birlikte Amd’nin yeni çıkardığı Buldozer Mimarisine ait am3+ soketli fx işlemcilerinede ev sahipliği yapmayı amaçlamıştır.

- AMD 990FX/SB950 yonga seti
    - 5200MT/s HyperTransport™ 3.0
    - PCI Express™ 2.0 x16
    - AMD Turbo CORE Teknolojisi 2.0

B- İŞLEMCİ

Overclock performansı için optimize edilen ana kartımız;

1- AMD AM3+ FX™/Phenom™ II/Athlon™ II/Sempron™ 100 işlemci desteği
    2- AM3+ 32 nm CPU
    İşlemcilerimize destek sunmaktadır.

Bununla birlikte işlemci soketi ile ram soketlerinin çok yakın olması benim gibi 16gb ram takacaklar için sorun oluşturmakla birlikte aynı sorun özel tasarım işlemci soğutucu taktığımız zamanda ortaya çıkmaktadır. Ram ve işlemci soğutucu alacak arkadaşların bu hususu göze alıp ram soğutucu bloklarının kısa olmasına soğutucunun da anakarta uygun seçilmesine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Cpu level up
    Overclock yeteneğine gelince oc için tasarlanan anakart yazımızın başında da belirttiğimiz gibi amd nin yeni işlemcileriyle dünya rekoru kırmasına vesile olmuştur.
    Gerek anakart üzerinden manuel gerek bios üzerinden gerekse biosa girmeden sistem açıkken asusun özel yazılımlarıyla sistemin tüm bileşenlerine ulaşmamız ve overclock yapmamızı mümkün kılmaktadır bu anakart.

Manuel olarak oc yapılmasını olanaklı kılan oc tuşu ev kullanıcılarından ziyade extreme overclock yapan kasanın içine anakartı takmadan oc düşünülmüş sanırım. (cpu level up olarak geçiyor işlemcinizi manuel oc etmek için)

İşlemci destek listesi için tıklayınız,

C- RAM

4 x DIMM, Max. 32GB, DDR3 2133(O.C.)/2000(O.C.)/1800(O.C.)/1600/1333/1066 Hz ECC, Non-ECC, Un-buffered dual kanal ram desteği sunmaktadır. Tabi 3 gb üstünde ram takacaksanız Windows 7 64bit kurmanız gerekmektedir.

Amd 890FX 1333 MHz standart ram desteği sunulmakla birlikte 990fx çipsetle bu standart 1866 mhz çıkarılmıştır.
    Bu anakartta amd buldozer fx işlemci kullanırsanız doğal 1866 standart ram hızı olarak işlem görecektir( tabi ramleriniz buna destek veriyorsa) bunun dışında manuel olarak 2133 mhz ye kadar ramlerimizi oc desteği sunmaktadır.

Ram destek listesi için tıklayınız.

Go Button

Ne işe yarar bu

Şöyleki bilgisayara başlarken basarsak bu tuşa ramlerimizi zarar görmeyecek biçimde oc etmeyi sağlıyor. Bilgisayar açıkken basarsakta daha önceden belirlenmiş oc profilimizi etkin hale getiriyor.
    Daha önceki tasarımlarda bu tuş MemOK olarak karşımıza çıkmaktaydı.

D-EKRAN KARTI VE (ÇOKLU-GPU TEKNOLOJİSİ)

Evet anakartımız hem CrossFireX hemde sli desteği sunmaktadır.
    - NVIDIA® 3-Way SLI
    - AMD 3-Way CrossFireX

Ekran kartı slotlarına değinecek olursak

(bu resim alıntıdır)

3 x PCIe 2.0 x16 (dual x16 or x16, x8, x8)
    1 x PCIe 2.0 x16 (x4 mode)
    1 x PCIe 2.0 x1
    1 x PCI

Ekran kartının veya kartlarının nereye takılacağı pcıe yuvalarının hemen yanında hem yazılmış hemde numaralandırılmış. Takarken sıkıntı yaşamayız.
    2 tane ekran kartı takarsanın 1. ve 3. slota takmanızı tavsiye ediyor asus. Bunların hızı ise x16 oluyor.
    3 tane takacak olursanız x16-x8-x8 modunda çalışıyor.

Ancak unutmayalımki bu pcıe slotlarının çokluğu ve birbirine yakın oluşu ayrına aralarına 1 tane pcı yuvasının bulunması 3 tane ekran kartı kurulumunda büyük zorluklara neden olur. Özellikle pcı yuvası 3lü kurulumda kesin ölmüş oluyor. Günümüzdeki extreme ekran kartlarındaki soğutucu bloklarının büyüklüğü bu sıkıntıya neden olur. Ekran kartı seçiminde bunada dikkat etmekte fayda var tabiî ki 3lü kurulum yapcaksanız.

E-DEPOLAMA

Evet geldik depolamaya arkadaşlar(yoruldum bu arada :D) sata 3 ve raid 0, 1, 5, 10 desteği sunan anakartımız.

AMD SB950 controller :

-6 x SATA 6Gb/s port(s), kırmızı
    -Raid 0, 1, 5, 10 desteği
    -ASMedia® ASM1061 controller :
    -1 x SATA 6Gb/s port(s), kırmızı slot
    -1 x eSATA 6Gb/s port(s), kırmızı slot

F-LAN

Intel®, 1 x Gigabit LAN Controller

Evet değerli kardeşlerim burada bizi özellikle ONLİNE OYUN oynayan oyuncuları bekleyen çok güzel bir yenilik var anakartımız ping sürelerini yükseltmeden internette dolaşmayı film izlemeyi mümkün kılmaktadır. bunu bizzat test ettim yaklaşık 5 yıldır oynadığım silkroad online oyununda 1 yıldır aşırı lag gördüğüm bir bölgeye gittim buradaki yaratık sayılarının fazlalığı ve oyuncuların yol güzergazı üzerinde olması nedeniyle bu bölgede aşırı şekilde lag oluşuyordu ve burada kimse kasmıyordu. şu an o bölgedeyim film açık yaklaşık 10 tane internet sayfası açık ve bu bölgede lag yaşamıyorum.

daha önce yaşadığım bu ping sorunu şu anda aşmış bulunuyorum bir türlü çare bulamamıştım pin değerlerim 140ların altına asla inmiyordu. şu an ise bu değerlerde.

G-SES

SupremeFX X-Fi 2 ses tümleşik ses kartı bulunan anakartımız FX X-Fi 2 altın uçlu jack girişleri ve yüksek kalitedeki kapasitörleri ile bize mükemmel ses deneyimi vaat ediyor.

- X-Fi® Xtreme Fidelity™
    - EAX® Advanced™ HD 5.0
    - THX® TruStudio PRO™
    - Creative ALchemy
    - Blu-ray audio layer Content Protection
    - Optical S/PDIF out port(s) at back panel

Daha detaylı inceleme için
    (http://rog.asus.com/Technology/Sound_Innovation.htm)

H-USB

[simage]https://store.donanimhaber.com/96/d2/c5/96d2c598b1a75d20ce52125ce6e82f38.jpg[/simage]

ASMedia® USB 3.0 controller :
    6 x USB 3.0 port(s) (4 at back panel, blue, 2 at mid-board)
    AMD SB950 controller :
    12 x USB 2.0 port(s) (8 at back panel, black+white, 4 at mid-board)

ROG Connect :
    - RC Diagram
    - RC Remote
    - RC Poster
    - GPU TweakIt

Arkadaki beyaz usb portunu rog connect portu olarak kallanacağız arkadaşlar.

I-ARKA PANEL PORTLARI

1 x PS/2 keyboard/mouse combo port(s)
    1 x eSATA 6Gb/s
    1 x LAN (RJ45) port(s)
    4 x USB 3.0
    8 x USB 2.0 (white port can be switched to ROG Connect)
    1 x Optical S/PDIF out
    6 x Audio jack(s)
    1 x Clear CMOS button(s)( solda allattan 2. Button biosu sıfırlamamızı sağlıyor. Özellikle bios ayarlarında sıkıntı çıktığında kasayı aç pili sök tak gibi dertlerden bizi kurtarmış oluyor.)

İ- İÇ PANEL PORTLARI

1 x USB 3.0 connector(s) support(s) additional 2 USB 3.0 port(s)
    2 x USB 2.0 connector(s) support(s) additional 4 USB 2.0 port(s)
    7 x SATA 6Gb/s connector(s)
    2 x CPU Fan connector(s)
    3 x Chassis Fan connector(s)
    3 x Optional Fan connector(s)
    1 x S/PDIF out header(s)
    1 x 24-pin EATX Power connector(s)
    1 x 8-pin ATX 12V Power connector(s)
    1 x 4-pin ATX 12V Power connector(s)
    1 x Front panel audio connector(s) (AAFP)
    1 x System panel(s)
    8 x ProbeIt Measurement Points
    3 x Thermal sensor connector(s)
    1 x En/Dis-able Clr CMOS header(s)
    1 x EZ Plug connector(s) (4-pin Molex power connector)
    1 x Power-on button(s)
    1 x Reset button(s)
    1 x CPU Level Up button(s)
    1 x ROG Connect switch(es)
    1 x Go Button(s)

!!! Burası çok önemli arkadaşlar yukarıda da gördüğünüz üzere anakardımızda İDE PORTU yok. eğer eski ide portu kullanan cd/dvd room, harddisk kullanıyorsanız mutlaka bunların sata olanlarından edinmelisiniz( yoksa benim gibi gece yarısı sata çıkışlı dvd room ararsınız :D)

(Bu resim alıntıdır)

Arkadaşlar burada dikkatinizi çekmek istediğim bir nokta var dikkat ederseniz 2 tane atx 12v güç girişi var yani bu anakartta 24 pin güç konektörünü takdıkdan sonra normalde 1 tane olan 12v güç girişinde 2 tane olduğu için onada 12v bağlantı yapmamız gerekiyor

Bununla birlikte kutu içeriğinde verilen termal ölçüm yapmamızı sağlayan sensörlerlerin takıldığı bölümde aşağıdaki resimde yer almaktadır.

Rog konnect anahtarı

Yukardaki resimde ortada gördüğünüz rog connect anahtarı ile rog on of şeklinde bu özelliği aktif edebiliyorsunuz.

Fan bağlantıları

3 x Chassis Fan bağlantısı
    3 x Optional Fan bağlantısı ile fan bağlantı noktası sıkıntısı da yaşatmıyor bize anakartımız.

BİOS

UEFI BIOS özelliği taşıyan anakartımız biosta fare kullanımına olanak tanımış ( detaylı inceleme videoda)

Donanimsal incelememiz burda bitiyor bios ve yazılımsal testlerimize geçelim.

iNCELEMELERE geçmeden önce sizinle hikayeleştirilmis olarak anakartın kargodan kasaya ve testlere kadar tüm sürecini bununla birlikte işlemci ram soğutucu ekran kartıyla ilgili yaşadığım sorunları VE BİOS İNCELEMESİNİ videoda bulabilirsiniz.

Test Sistemi

1- Asus crosshair formula V
    2- X6 1100t işlemci
    3- Gskill sniper 16gb 1600mhz ram
    4- Asus eah5670 1 gb ekran kartı
    5- Xlience 800w psu
    6- Seagate 7200.10 250 GB
    7- Sürücü Catalyst Version 11.9

ASUS Crosshair V FORMULA  Kullanıcı İncelemesi (Videolu+ Tüm detaylar şahsımca incelenmiştir)) ASUS Crosshair V FORMULA  Kullanıcı İncelemesi (Videolu+ Tüm detaylar şahsımca incelenmiştir))
     ASUS Crosshair V FORMULA  Kullanıcı İncelemesi (Videolu+ Tüm detaylar şahsımca incelenmiştir)) ASUS Crosshair V FORMULA  Kullanıcı İncelemesi (Videolu+ Tüm detaylar şahsımca incelenmiştir))

ASUS Crosshair V FORMULA  Kullanıcı İncelemesi (Videolu+ Tüm detaylar şahsımca incelenmiştir)) ASUS Crosshair V FORMULA  Kullanıcı İncelemesi (Videolu+ Tüm detaylar şahsımca incelenmiştir)) ASUS Crosshair V FORMULA  Kullanıcı İncelemesi (Videolu+ Tüm detaylar şahsımca incelenmiştir))

Evet değerli kardeşlerim gerek yazılım gerek se video ile yaptığım bu incelemede aşırı detaya indiğimden yaşanan kavram kargaşaları, yazım hataları veya incelemede yapılan hatalardan dolayı kusuruma bakmassınız umarım.

Saat gecenin 3'ü olduğundan ve test programlarının orjinalleri elimde bulunmadığından testleri daha sonra tekrar sizlerinde isteği doğrultusunda güncelleyeceğim.

Beğenip beğenmediğinizi konuda belirtirseniz çok memnun kalırım.

Yapılan bu incelemenin herkese faydalı olması temenisiyle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _RAPTOR_ -- 2 Kasım 2011; 22:08:04 >

• Emeklerine saglık kardeşim çok iyi olmuş bi ara tam detaylı okuyacagım bir göz gezdirdim. BEGENDİM
  • Hayırlı olsun. Anakartın hakkını vermen dileğiyle
  • sağolun kardeşlerim inceleme yüzünden daha sistemi tam olarak test etmem mümkün olmadı. ama genel itibariyle çok memnun kalacağım.

yaşadığım sorunları videoda detaylı olarak belirttim.
  • Beğendim.
    Kopyala yapıştır yerine kendi cümlelerinle anlatman ve kendine özgü videon bile beğenmek için yeterli ama sen fazlasını vermişsin. Ellerine sağlık.
    Ufak eleştiri; Resim kalabalığı olmuş biraz. Geniş açılı yüksek çözünürlüklü birkaç resim ile gereksiz resimlerden kurtulmak mümkün.
  • Beğendim...
    Yararlı bir inceleme olmuş,teşekkürler...
  • Beğendim..
    almayı düşündüğüm bir board. oldukça faydalı oldu.
  • Begendim cok güzel olmuş. Video da süper...
  • beğendim
  • eline sağlık hocam, güzel bir inceleme olmuş.

yalnız ping konusunun anakart ile nekadar alakası var o biraz tartışılır.
    sistemimdeki anakart ile Istanbul pingim 19ms, acaba benim anakarttan mı alsaydın...

• quote:

Orijinalden alıntı: sahafiec

eline sağlık hocam, güzel bir inceleme olmuş.

yalnız ping konusunun anakart ile nekadar alakası var o biraz tartışılır.
    sistemimdeki anakart ile Istanbul pingim 19ms, acaba benim anakarttan mı alsaydın...

değerli hocam

şimdi sizin istanbulda düşük ping almanız normal. biz anadoluda biraz 15-20 pingleri zor görürürz. ben her türlü uğraşmama cfosspeed gibi özel programlar kullanmama rağmen ping süremi düşüremeştim.

zaten rog serisi anakartlar oyuncuları düşünerek tasarlanmış. bunuda akşam farkettim oyunları açınca oyunlarımda lag olamdığını farkettim yaptığım araştırmada anakartta böle bi özelliğin var olduğunu öğrendim.

resmi sitesinde bu ping süresi şu şekilde açıklanmış.

D den yukarı ping süresi görmemiştim 3 yıldır.

GameFirst

Gücünüzü Gösterin!
    Internet bağlantınızdaki düşük gecikme değerleri daha fazla rakibi geride bırakmak için çok önemlidir. Bu yüzden ROG yeni GameFirst teknolojisini geliştirdi; bu teknoloji sayesinde ping sürenizi düşürmeden internette dolaşma, download ve upload gibi diğer işlemleri rahatça yapabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _RAPTOR_ -- 3 Kasım 2011; 10:08:53 >

• Beğendim. Oldukca doyurucu bir inceleme olmuş. Teşekkürler.
  • süper bir test ve süper bir kart
    iyi günlerde kullan hocam
  • ben Istanbul'da değilim ki hocam, dikkat edersen ping resminde Istanbula mesafe 250mil görünüyor.
    sende profilinde yazdığı gibi Uşak'ta isen benden fazla uzak değilsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sahafiec

ben Istanbul'da değilim ki hocam, dikkat edersen ping resminde Istanbula mesafe 250mil görünüyor.
    sende profilinde yazdığı gibi Uşak'ta isen benden fazla uzak değilsin.

bendeki genel bi sorun hocam şöyle düşünün şimdi bir oyuda 7 client açıyorum o yüzden ping sürem 120-140 dan aşağıyı asla görmüyordu.

ancak testte 12 client açık ve film izlerken yapılmış bir ping testi.

bende dedim hikayedir diye ama bizzat test edince dedim demekki anakartın hakkı var bu konuda.
  • güzel anakart, güzel inceleme...
  • İnceleme güzel beğendim,

bu arada benim ofisteki

e2180 li, asus p5gc mx li 2 gb ramli pc 15 ms çıktı pingi. Ne olduğunuda bilmem ya işte siz yapmışınız aklıma geldi.

• beğendim sizler kadar anlayan birisi olmasamda çok güzel ifade ederek anlatmışsın anakart ise mükmel abi.
    beyendim emeğine sağlık
  •  ASUS Crosshair V FORMULA  Kullanıcı İncelemesi (Videolu+ Tüm detaylar şahsımca incelenmiştir))

Ramlerin CL9 olmasına rağmen neden 11-11-11-28 olarak kullanıyorsun? 9-9-9-24 olarak kullanırsan bant genişliği daralır ama hız artar, buna net dahil.

Güzel inceleme olmuş, videoyu izledim ama ofiste olduğumdan sesizdi. Video'da işlemciye termal macunu nasıl uyguladığınıza da yer vermiş olsaydınız, bilgilendirici olurdu.
  • güzel inceleme olmuş eline sağlık beğendim.
    buda benim incelemem ilgilenirseniz sevinirim
    http://forum.donanimhaber.com/m_53855128/mpage_1//tm.htm
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.