Şimdi Ara

Boston Dynamics firmasından yeni insansı robot PETMAN

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
0
Favori
8.285
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Boston Dynamics firmasından yeni insansı robot PETMAN

Uzun yıllardır üzerinde çalışmalar yapılan robot teknolojileri son dönemlerde şaşırtıcı gelişmelere sahne oluyor. Boston Dynamics firması tarafından geçtiğimiz aylarda Alpha Dog adında köpek benzeri 4 ayaklı bir robot tanıtılmıştı. Normal bir köpek gibi hareket edebilen Alpha Dog yanlardan gelen darbelerde de ayakta kalabiliyordu.

Boston Dynamics bu kez aynı mekaniği taşıyan insansı bir robot geliştirdiğini duyurdu. PETMAN adındaki yeni robot iki ayak üzerinde durabiliyor, yürüyebiliyor, koşabiliyor. İlk geliştirme aşamalarında PETMAN kollarından yoksundu ev sadece iki ayağı vardı

Şimdiki aşamadan kolları ile hareketler yapabilen PETMAN şınav bile çekebiliyor. Daha anatomik bir yapıya kavuşan PETMAN'ın yasak bölgelere sızma ve hedef küçültme gibi hareketleri de öğrenmiş olduğu gözden kaçmıyor. Aynı köpek versiyonunda olduğu gibi yan darbelerde kenara doğru savruluyor.

Firmanın PETMAN üzerindeki çalışmaları devam ediyor.

• Nizamı şınavı 8'zi çekemediyse bu robot benim için kofti :))
  • Fringe'teki Massive Dynamics'in asıl ismi galiba :)
  • mükemmel süper bir robot
  • şınav çekerken yaşlı dedeler gibi titremesi çok hoş ya inş. robotun genç versiyonunuda yaparlar :P
  • 15-20 sene sonra ülkeleri robotlarla işgal ederler artık.
    Sitelerinde tüm robotların askeri üniforma giymeleri oldukça manidar...
  • eh. daha kateceği çok mesafe var ama bir anda gözümün önünde robotlardan oluşmuş bir timi yöneten önlerinden insan olan bir tim komutanı canlandı gözümde.Müthiş olurdu istediğin gibi yönetip istediğin gibi taktik verebilirdin anlık korku kaygıları olmaz çatır çatır savaşırlardı.
  • iyiymiş.
  • quote:

Nizamı şınavı 8'zi çekemediyse bu robot benim için kofti :))

Nizami şınavın 8 olduğu nerede geçerli? Ben askerdeyken min. 35'ti. neyse..

Videoyu başka bir siteden izlemiştim ve bence en büyük gelişme adamın robotu itmesiyle robotun dengesini koruyarak yana savrulduktan sonra yürümesinde.. zamanla terminatör misali bir robot yapacakları besbelli ortada.. gelişme o yönde hızla ilerliyor. Özellikle bu videodan sonra iyice terminatör fikrine inanmaya başladım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Batuist

quote:

Nizamı şınavı 8zi çekemediyse bu robot benim için kofti :))
    Nizami şınavın 8 olduğu nerede geçerli? Ben askerdeyken min. 35ti. neyse..Videoyu başka bir siteden izlemiştim ve bence en büyük gelişme adamın robotu itmesiyle robotun dengesini koruyarak yana savrulduktan sonra yürümesinde.. zamanla terminatör misali bir robot yapacakları besbelli ortada.. gelişme o yönde hızla ilerliyor. Özellikle bu videodan sonra iyice terminatör fikrine inanmaya başladım.

korkun terminatorse gercek tehdit bu degil. technological singularity ve intelligence explosion basliklarinda bir arama yap. gelmekde olan seyin boyutunu gorebilirsin belki.
  • Skynete doğru....ardından matrix...hadi bakalım..

Gel de inanma...Aynı görüntüler bir filmde vardı robocop mu terminatör mü yoksa matrix mi?Belkide yapay zeka idi...Robotların evrimlerini gösteriyordu...düşüyorlar..yanıyorlar...hatalar falan...Aynısını hissettim.."Sonumuzu tahmin edebiliyorum" diyecektim ama 8 ayrı senaryoyla bizzat izledim bile...
  • quote:

Orijinalden alıntı: darkaura

quote:

quote:

Nizami şınavın 8 olduğu nerede geçerli? Ben askerdeyken min. 35ti. neyse..Videoyu başka bir siteden izlemiştim ve bence en büyük gelişme adamın robotu itmesiyle robotun dengesini koruyarak yana savrulduktan sonra yürümesinde.. zamanla terminatör misali bir robot yapacakları besbelli ortada.. gelişme o yönde hızla ilerliyor. Özellikle bu videodan sonra iyice terminatör fikrine inanmaya başladım.

korkun terminatorse gercek tehdit bu degil. technological singularity ve intelligence explosion basliklarinda bir arama yap. gelmekde olan seyin boyutunu gorebilirsin belki.

korktuğumu nereden çıkardın ki???!!!

• boston dynamics bu işte çok iyi gerçekten,tebrikler
  • bence korkmalisin. en son yada sondan bir onceki insan nesli olmamiz hicde ihtimal disi degil.

bilgisayarlar insan zekasini burun farkiyla gectigi anda aradaki fark ussel olarak acmaya basliyacak. cunku kendini insandan daha basarili tasarliyacak buda dahada zekilesmesini sagliyacak. dahada zekilestiginde cok daha ustun tasarimlar yapabilcek, buda cok daha ustun zeka demek. intelligence explosion zeka patlamasi denen olay bu. simdiye kadar insanlarin yaptigi isler hemen hemen ayni zekaseyiyesiyle kusaklar boyu bilgi birikimini ustu uste koyarak yapildi. makinalarin gelisimi boyle olmayacak.

esas soru burdan sonrasin: bu kadar zeki bir varligin insana yaklasimi ne olur. singularity de burda basliyor. kendinden cok daha zeki bir varligin ne dusunecegini nasil bilebilirsin. yani bir pirenin bizim dunyamizi anlamaya calismasi gibi bir sey. ondan sonrasinda insani hasarat olarakmi algilar, yoksa evcil hayvan olarakmi kimse bilemez.
  • bildiğimiz terminatörün etsiz ve kafasız hali len bu...
    Terminatör kafasız gidemiyordu, bu gidiyor, iyimiş.
    Yanlız, "Uzay Yolu" filmindeki teknolojilerden bazıları nasıl tahmin edilenden önce gerçek olduysa, 2050 ye kalmaz, bütün gerilimli gelecek filmlerinden bazı örneklere şahit olacak bu insanlık, öyle görünüyor. Bu adamlar, tekme attığında düşmeyen katır yapmışlardı, 5-6 sene önceydi. Japonlar kimbilir nelerle uğraşıyor çaktırmadan, geçen çekik gözlü kopilin biri, uçan top yapmıştı...İleride er ya da geç Çanakkale bizi bekler, 2050 de ilk 10 a giremezsek, işimiz zor.
  • quote:

quote:

quote:

Nizami şınav 10'dur lakin 8'zi askeriyede kabul ederler :)) öte yandan nizami şnava ben 8 sınırı koydum istediği kadar çekebilir :)

• quote:

bence korkmalisin. en son yada sondan bir onceki insan nesli olmamiz hicde ihtimal disi degil.

bilgisayarlar insan zekasini burun farkiyla gectigi anda aradaki fark ussel olarak acmaya basliyacak. cunku kendini insandan daha basarili tasarliyacak buda dahada zekilesmesini sagliyacak. dahada zekilestiginde cok daha ustun tasarimlar yapabilcek, buda cok daha ustun zeka demek. intelligence explosion zeka patlamasi denen olay bu. simdiye kadar insanlarin yaptigi isler hemen hemen ayni zekaseyiyesiyle kusaklar boyu bilgi birikimini ustu uste koyarak yapildi. makinalarin gelisimi boyle olmayacak.

esas soru burdan sonrasin: bu kadar zeki bir varligin insana yaklasimi ne olur. singularity de burda basliyor. kendinden cok daha zeki bir varligin ne dusunecegini nasil bilebilirsin. yani bir pirenin bizim dunyamizi anlamaya calismasi gibi bir sey. ondan sonrasinda insani hasarat olarakmi algilar, yoksa evcil hayvan olarakmi kimse bilemez.

Kişisel görüşüm;

Bir insan Allah'ın yarattığı bir beyni asla geçemez.. Yani yaratılmış olan, yaratanın önüne asla geçemeyecektir de diyebilirsin. Dolayısı ile makinelerin dünyası istila etmesi bizden daha zeki olması meselesi vesaire bilim kurgudan öteye geçemez. Çünkü bir bilgisayar sadece işlem yapar ama insan düşünür aradaki fark budur. En fazla kendin kadar zeki bir program tasarlayabilirsin ama program tamamen tasarladığın kadardır, insan beyni ise sınırsızdır. Makineye ne yüklersen onu alırsın ama insan kendisi üretir. Farkları böyle daha çok sıralayabilriz. Bunun ötesinde kafamızda kurduğumuz mistik dünyanın içinde bir film senayosunda başrollerde oynayamıyorsak neden gerçek hayat böyle olmasın diye düşünerek kendimizi avuturuz..

• Darkaura arkadasimiz yukarda aciklamis , simdi allahin yarattigi zekayi gecemez falan ne alaka yani , o senin inancin ama bunu kesinmis gibi konusman... bilgileri paylasiyoruz inanci degil , adam bilimsel aciklamasini yazmis yukari
  • skynet yakındır...
  • quote:

quote:

bence korkmalisin. en son yada sondan bir onceki insan nesli olmamiz hicde ihtimal disi degil.

Kişisel görüşüm;

Bir insan Allah'ın yarattığı bir beyni asla geçemez.. Yani yaratılmış olan, yaratanın önüne asla geçemeyecektir de diyebilirsin. Dolayısı ile makinelerin dünyası istila etmesi bizden daha zeki olması meselesi vesaire bilim kurgudan öteye geçemez. Çünkü bir bilgisayar sadece işlem yapar ama insan düşünür aradaki fark budur. En fazla kendin kadar zeki bir program tasarlayabilirsin ama program tamamen tasarladığın kadardır, insan beyni ise sınırsızdır. Makineye ne yüklersen onu alırsın ama insan kendisi üretir. Farkları böyle daha çok sıralayabilriz. Bunun ötesinde kafamızda kurduğumuz mistik dünyanın içinde bir film senayosunda başrollerde oynayamıyorsak neden gerçek hayat böyle olmasın diye düşünerek kendimizi avuturuz..

walla bu yazdigim konseptler benim fantezilerim degil. pek cok dusunurun ve bilimadaminin gorusleri.

bir varlik kendinden ustun varlik yaratabilirmi. bu konu bir sure benimde aklimi kurcaladi. bence cevabi evet. cunku yapilan is tek insanin urunu degil. sayisiz insan ve kusagin ust uste koymasiyla yapilan cihazlari kullaniyoruz ve bunlarin icinde ne dondugunu anlamaya tek basina hic bir insanin kapasitesi yetmiyor.
    sen inancinla boyle bir sey olamaz diyebilirsin ama simdiye kadar ne olamazlar gerceklesti. su an bilgisayarlar kertenkelenin zeka seviyesine ulasmis durumda. bizim yasam suremizde gercek zeka diyebilcegimiz makinalari gormemiz cok muhtemel.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.