Şimdi Ara

Ubuntu Linux geliştiricisi Canonical bu kez akıllı telefon, tablet ve akıllı TV'leri hedefliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
6.797
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ubuntu Linux geliştiricisi Canonical bu kez akıllı telefon, tablet ve akıllı TV'leri hedefliyor

Masaüstü sistemler için geliştirilen popüler Linux dağıtımı Ubuntu, son 11.10 sürümü ile kısa süre önce indirmeye sunulmuştu. Masaüstü sistemler ile yetinmek istemeyen geliştirici firma Canonical mobil platformlarda da başarı yakalamak istiyor. 

Firmanın kurucusu Mark Shuttleworth, Ubuntu'nun 12.04 sürümünün ardından Unity masaüstü ortamının stabil hale gelmesiyle rotayı mobil platformlara çevireceklerini belirtti. Bu kapsamda akıllı telefon, tablet ve akıllı TV modelleri hedefleniyor. Ubuntu'nun hedefi ilk üç arasına girmek. 

Mobil platformlarda iOS ve Android hakim durumda. RIM ve Windows Phone ise pazarda kendisine pay arıyor. Baidu, Alibaba gibi devler de pazara adım atmak üzere. Ubuntu'nun pazarda nasıl bir başarı yakalayacağını zaman gösterecek. 

• zor hemde çok zor....
  • Masa üstü sürümünde aldıgı destegi alırsa ilk üçe girmesi çok kolay olur.
  • inşallah limo gibi birşey çıkarmazlar ortaya.
  • İnşallah her telefona evde yükleyebileceğimiz bir sistem sunarlar..
  • masaüstünü bozmasınlarda başka birşey istemeyiz. mobil platformlara girmek için oldukça geç kalındı, piyasa yeni oyuncuyu kaldırmaz, kaldırsa da kıytırık bir pay alır.

ayrıca her 6 ayda bir masaüstü sürüm çıkarmaya da bi son vermeliler. 1-2 senede çıksa da olur.

not: bu yazı ubuntu 11.10 64 bit üzerinden yazılmıştır.
  • Özellik python ve diğer dillerde yazılım desteğide gelirse oldukça ilginç bir mobil işletim sistemi olabilir.
  • Şöyle android telefonlarıda çevirebilme şansımız olacaksa gerçekten hoş olur kullanıcısıda artar oldukça iyi birşeyler çıkacagına inanıyorum.
  • Çok geç kalınmış olunsa da çok iyi bir haber.

Linux camiasının Microsoft fobisini yenmesi ve büyük düşünmeye başlaması lazım. Bir konuda da Windows'tan önde olmaya çalışın be kardeşim, takipçi olmakla nereye kadar?
    Win8 Arm desteği ile mobil pazara göz dikmeseydi bu kararı almanız daha ne kadar sürecekti acaba? Durumu yorumlamanız bile kaç ay sürdü...
  • Bu arada söylemek isterim ki ben telefonuna Ubuntu kurup kullanmış şanslı kullanıcılardan biriyim.
    Çoğu uygulamayı kurup kullanamasanız bile (x86 için yazılmış-derlenmiş olmaları nedeniyle) güzel bir deneyimdi :)
  • quote:

Linux camiasının Microsoft fobisini yenmesi ve büyük düşünmeye başlaması lazım. Bir konuda da Windows'tan önde olmaya çalışın be kardeşim, takipçi olmakla nereye kadar?

Win8 Arm desteği ile mobil pazara göz dikmeseydi bu kararı almanız daha ne kadar sürecekti acaba? Durumu yorumlamanız bile kaç ay sürdü...

quote:

Elma ile armutu birbirinden ayıralım.

Linux os'lar gönüllülerin çabalarıyla geliştirilen ücretsiz sahip olunan ve kar amacı güdülmeden paketlenip dağıtılan işletim sistemleridir. Organize bir şirketin önderliğinde yürütülen ubuntu dışında pek azı bir anda stratejik bir karar alıp mobil platformlara dahil olmayı planlayabilir. Windows kendisi için ticari bir fayda sağlayacağını düşündüğü herşeyi düşünüp uygulama kabiliyetine sahiptir. X86 platformunda yazılan uygulamaları arm platformuna uygulayacak gönüllüler olmadıkça linux sistemler mobil platformlara bir anda geçemez.

• Ubuntuyu küçümsemiş resmen arkadaşın teki..

Ama başlı başına apayrı bir dünyadır linux dünyası :)

Genelde, windows kullanan kişilerin bir önyargısı olur genelde ubuntu, mac os tarzı programlara ama alıştıktan sonra windows çekilmez derece de sıkıcı gelir...

Ben güzel iş çıkaracaklarına inanıyorum ve ciddi ilerleme kaydedecekler..Ubuntulu bir tablet güzel olur bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-F8946C419 -- 1 Kasım 2011; 10:42:47 >
  • Bence çok doğru bir karar almış Cannonical fakat geç alınmış bir karar. Ubuntu dengeleri bozabilir piyasada.
  • Arkadaşlar bir dakika :)

Yanlış anlaşıldığımı ifade etmek istiyorum. Ben açık kaynak kodun felsefesini çok iyi bilirim, Ubuntu'yu da küçümsediğim falan da yok :) Ben ta RedHat 2.0 zamanından beri çeşitli dönemlerde çeşitli Linux dağıtımlarını kullandım, Linux'un çok daha başarılı olmasını ve bir an önce Windows'a her alanda alternatif konuma gelmesini en çok isteyenlerden (hatta dua edenlerden) biriyim.

Benim eleştrim, sonuçta bir şekilde organize olabilmiş büyük Linux dağıtıcılarının Linux'un başarısına ve geleceğine yönelik benim kadar bile kaygı duymamaları. Yaptıkları işler çok güzel işler, saygı duyuyor ve destekliyorum, ama daha stratejik düşünmeleri ve hareket etmeleri gerekiyor.

Linux'u mobil platformlara adapte etmeye çalışan bir çok yazılımcı grubu var, XDA'da ya da bağımsız, büyük dağıtım firmaları neden bu programcılarla iletişim kurarak, işbirliği yaparak, şimdiye kadar paralel bir mobil sürüm projesi yürütmediler?

Donanım üreticileri parasal nedenler ve Microsoft desteğiyle/tehditiyle zaten Linux'u baltalamaya çalışmaya devam ederken en çok ihtiyaç duyulan şey güçbirliği ve yaygınlaştırma çabalarıdır.

• quote:

Orijinalden alıntı: sertacarslan

Çok geç kalınmış olunsa da çok iyi bir haber.Linux camiasının Microsoft fobisini yenmesi ve büyük düşünmeye başlaması lazım. Bir konuda da Windowstan önde olmaya çalışın be kardeşim, takipçi olmakla nereye kadar? Win8 Arm desteği ile mobil pazara göz dikmeseydi bu kararı almanız daha ne kadar sürecekti acaba? Durumu yorumlamanız bile kaç ay sürdü...

Takipçi mi?
    Vista ve Win7'nin bir çok özelliği linux'tan çalmadır,
    Lütfen takip edelim, tek tek saymayacağım araştırırsan çıkar bir çok şey,
    Örnek olarak compiz'i (ati 9550 ile her efekti kullandım zamanında) biz yıllardır kullanıyorduk, vatandaşlar vista ile devrim gibi çıkardılar, (3 boyutlu masaüstü)
    Mobil açıdan sorarsan zaten linux çekirdeğinde android gibi bir işletim sistemi var,
    Tabi ki farklı dağıtımlar Linux geleneğinden ötürü çıkacaktır,
    Açıkcası ben ubuntu'dan güzel bir şey bekliyorum...

• Android işletim sisteminin temelinde Linux prosesleri geçerli.
    Linux işletim sisteminin tek dezavantajı Apple,Google,Microsoft gibi büyük bir firma desteği yok arkalarında.
    İyi organize olabilirlerse bence ilk 3 olmasa da kısa vadede epey bir kullanıcı sayısına ulaşabilirler.
    Uzun vadede ise telefon firmalarının vereceği destek bu işi şekillendirir.
  • telefon sektöründe işleri çok zor ama tablet sektöründe kendilerine yer bulabilirler.
  • Guzel dusunce.
  • şu lınux u hala gönüllüler yapıyo lafı dolaşıyomu ortada yakın zamanda hiç öyle olmadığı % 80 i para ile calışan oldukları acıklandı
    bu konuda ise önce yayılmış işletim sistemi yapsınlar sonra tellere girmeye calışsınlar.
  • mobile sektöre girecekse akıllı telefon yerine tabletlere odaklanırsa iyi bir çıkış yakalayacaklarına eminim.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.