Şimdi Ara

TSMC, 28nm ile hacimli üretime hazır olduğunu açıkladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
3.624
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

•  

200'den fazla müşterisiyle dünyanın en büyük kontratlı yarıiletken üreticisi olan Tayvan merkezli TSMC, bugün yaptığı açıklama ile 28nm fabrikasyon süreciyle üretime başladığını doğruladı. İlk üretim waferlarını müşterilerine yollamaya başlayan TSMC cephesinde yeni fabrikasyon süreci 28nm High Performance (28HP), 28nm High Performance Low Power (28HPL) ve 28nm Low Power (28LP) ile birlikte 28nm High Performance Mobile Computing (28HPM) süreçlerini kapsıyor.

Hacimli üretime sene sonunda geçmeyi planlayan TSMC, yeni üretim teknolojisi için 80 müşterisinin tasarım çalışmasını tamamladığını ve 40nm üretim teknolojisi için olan üretim kapasitesi ve verimliliğinin geçildiğini söyledi. 28nm ile hazırlanan ilk çiplerin yıl sona ermeden önce çıkması beklenirken, aynı üretim teknolojisiyle bantlardan çıkacak yeni nesil grafik işlem birimileri içinse 2012'ye kadar beklemeleri gerekecek. 

• Hep hazır oluyor. Sonra işe koyuluyor. Sonra kesin aksaklık çıkıp üretimler sekteye uğruyor taki yeni teknoloji normal olasıya kadar. TSMC sorunlu bir şirket Alman disiplini yok...
  • 28nm'yle herşey çok daha farklı olacak.
  • hem Nvidia hem AMD yeni nesil kartlarını CES 2012 fuarında fln tanıdır Almanya Cebit 2012 fuarından snrada satışa çıkar kısacası GPU tarafından ilkbaharda ciddi anlamda ortalık kızışacak
  • 20nm yide görücez hayırlısı ile :D
  • bir sonraki nesil ekran kartlarını merak ediyorum, performans açısından büyük sıçrama yerine düşük enerji tüketimi ve düşük ısı asıl beklenti.
  • Bide şu kıtlık yaşanmasa
  • önce ipad için A6 üretilecek sonra grafik kartlarına sıra gelebilecek anlaşılan
  • 28nm'yi öncelikle cep telefonlarındaki işlemcilere uygulasınlar.. en çok onların ihtiyacı var.. samsung hala 45nm kullanıyor..
  • sağdaki adam maske olayını abartmış biraz önünü görebiliyosa iyi :)
  • o değilde 28nm tekloji ile üretim yapıyorlar arkada tüplü monitör var
  • Görelim bakalım verimlilik sorunları aşılmışsa güzel çipler ortaya çıkabilir. Daha az ısı daha çok güç OC Forever
  • quote:

Orijinalden alıntı: benben2009

o değilde 28nm tekloji ile üretim yapıyorlar arkada tüplü monitör var

oturup crysis oynamıyor adamlar düzgün göstersin yeter
  • o degilde ufalmanin fiziksel sinirlarina yaklasiyoruz. bundan sonra ne olacak onu merak ediyorum. bildigim kadriyle 50atom kalinliginin alatinda artik quantum kanunlari dominant hale gelmeye basliyor. buda silikonda 10nm falan. ulasilmasina fazla bir sey kalmadi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: darkaura

o degilde ufalmanin fiziksel sinirlarina yaklasiyoruz. bundan sonra ne olacak onu merak ediyorum. bildigim kadriyle 50atom kalinliginin alatinda artik quantum kanunlari dominant hale gelmeye basliyor. buda silikonda 10nm falan. ulasilmasina fazla bir sey kalmadi.

Öyle.

Ben de ondan bahsetmiştim. İntel iyi gidiyor hoş gidiyor da fiziksel sınıra gelince ne yapacak diye.

Neyse canım biz de kuantum olayına gireriz değil mi?
  • madem adamlar hazır bu arada eski üretim teknolojili kartlara indirim olsun ki millet bari ucuzdu o yüzden aldım desin
  • Şimdiki çıkan cep telefonlarında bile artık iyice grafik işlemciye yüklenmeye başladılar artık sadece ekran kartı bütün oyunlara yetecek belkide kim bilir kaç yıl sonra.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DigitalWorld

quote:

Orijinalden alıntı: darkaura o degilde ufalmanin fiziksel sinirlarina yaklasiyoruz. bundan sonra ne olacak onu merak ediyorum. bildigim kadriyle 50atom kalinliginin alatinda artik quantum kanunlari dominant hale gelmeye basliyor. buda silikonda 10nm falan. ulasilmasina fazla bir sey kalmadi.
    Öyle. Ben de ondan bahsetmiştim. İntel iyi gidiyor hoş gidiyor da fiziksel sınıra gelince ne yapacak diye. Neyse canım biz de kuantum olayına gireriz değil mi?

gesz yazmışsınızda biraz açıklama eklesenizde bizde kuantum sınırı falan neymiş öğrenelim nede olsa burası bir forum bilgili olanlar yazacak biz bilgisiz olanlarda okuyarak öğreneceğiz(tabi hengi işimize yarıcak orası farklı bir konu)

• VIA NANO X2 işlemcili netbook dizüstü tablet bulmak çok zorlaştı, o işlemcilerinde bir kısmını TMSC üretiyor, Via işlemcili mini bilgisayar falan bulabilen var mı? Bazı arkadaşlar itx almış kullanıyorlar, biz onu da bulamıyoz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: civilbugra

quote:

Orijinalden alıntı: DigitalWorld

quote:

Orijinalden alıntı: darkaura o degilde ufalmanin fiziksel sinirlarina yaklasiyoruz. bundan sonra ne olacak onu merak ediyorum. bildigim kadriyle 50atom kalinliginin alatinda artik quantum kanunlari dominant hale gelmeye basliyor. buda silikonda 10nm falan. ulasilmasina fazla bir sey kalmadi.
    Öyle. Ben de ondan bahsetmiştim. İntel iyi gidiyor hoş gidiyor da fiziksel sınıra gelince ne yapacak diye. Neyse canım biz de kuantum olayına gireriz değil mi?

gesz yazmışsınızda biraz açıklama eklesenizde bizde kuantum sınırı falan neymiş öğrenelim nede olsa burası bir forum bilgili olanlar yazacak biz bilgisiz olanlarda okuyarak öğreneceğiz(tabi hengi işimize yarıcak orası farklı bir konu)

aciklama gerektiren bir sey yok. atom boyutlarina inildikce yari iletkenlerin dayandigi klasik fizik kurallari artik anlamini kaybediyor, kuantum fizigi gecerli hale geliyor. buda kuculmenin sonu demek. en azindan klasik tasarimla. su an gelistirilen bir kac bitlikde olsa kuantum bilgisayarlari mevcut. ha bunlar bir isinize yaramiyacaksa niye soruyorsunuz. oda ayri mevzu.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.