Şimdi Ara

Android Ice Cream Sandwich sürümünü derlemek için gereken RAM miktarının 16GB olduğu açıklandı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
6.601
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Android Ice Cream Sandwich sürümünü derlemek için gereken RAM miktarının 16GB olduğu açıklandı

Akıllı telefonların yükselişinde önemli rollerden birisini oynayan Google'ın Android işletim sistemi düşük RAM miktarına sahip cihazlardan 2GB RAM'e sahip cihazlara kadar geniş bir yelpazede çalışabiliyor. Ancak bir Android sürümü derleyebilmek için gerekli olan konfigürasyonlar işletim sisteminin kendisi kadar cimri değil.

19 Ekim'deki etkinlikte tanıtılan Android'in Ice Cream Sandwich sürümünün kaynak kodları kısa bir süre sonra Android Open Source Project (AOSP) tarafından açık kaynak olarak yayınlanacak. Dünya çapındaki geliştiriciler ve HTC, Samsung, Sony Ericcson gibi üreticiler kaynak kodları üzerinde çalışmaya başlayarak müşterilerine güncellemeleri sunacak.

Ice Cream Sandwich sürümü için tavsiye edilen PC veya iş istasyonu konfigürasyonları da yeni sürüm için güncellendi. Konfigürasyonda en dikkat çeken nokta kodların derlenmesi için 16GB RAM'e ihtiyaç duyulması. Bu oran Gingerbread için 8GB dolayındaydı.

Ice Cream Sandwich sürümü için tavsiye edilen konfigürasyon şöyle:

6GB SDK indirme boyutu

Tek bir yapı için 25GB boş alan

Aynı anda tüm AOSP konsigürasyonlarını yapabilmek için 80GB boş alan

16GB RAM veya fazlası

Düşük RAM miktarı olanların SSD ile yavaşlamayı telafi etmeleri tavsiye ediliyor. Örneğin 2 adet 2.4GHz hızında çalışan HT 4 çekirdekli işlemci, 24GB RAM ve SSD kullanmayan bir iş istasyonunda tek bir yapıyı derlemek için 5 saatlik işlemci zamanına ihtiyaç olduğu belirtiliyor. 

• Görünüşe göre baya bi gelişmiş bir sürüm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sahoron -- 24 Ekim 2011; 13:16:26 >
  • Anlaşıldığı kadarıyla hem telefonlarda, hem derlemek için işletim sisteminde ciddi performans optimizasyonu sıkıntıları var.
    Acilen uzman kod optimizasyonu yapıcak kişiler bulmak zorundalar yoksa diğer sürümlerde bu sistem patlar.
  • bunu adamlar tamamen baştanmı yazdı yoksa gingerimi geliştirdiler
  • gözü doysun ne diyeyim...
  • Normal. Şaşılacak bir durum yok bence. Ben imzamdaki makinamda bile kendi yaptığım bazı çalışmaları derlemek için 8 saat harcıyorum, 1 milyon satır civarında kod içeren tüm bir işletim sisteminin belirli bir modele göre derlenmesi için istenen donanım normal bu durumda.
  • ben anlamadim yani noluyo simdi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hey maşşallah be android buysa windows kimbilir ne ister
  • Koca samsung, se, htc gibi firmalarda bu işlerin 2 Gb ram'lik pclerde zaten yapılmadığı belli.. Firmalar kendi telefonlarına uyarlamak için bence çoktan derleme çalışmalarına başlamışlardır bile..

Bunun dışında, son kullanıcı olan biz ürün sahiplerini ilgilendiren bir haber değil..
  • İos 5 te kaç bu ram miktarı?

Gerçekten bilmiyorum merak ettim...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Pissoff

İos 5 te kaç bu ram miktarı?

ios i sadece apple derlediği için bilindiğini sanmıyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: JaymzBond

quote:

İos 5 te kaç bu ram miktarı?

ios i sadece apple derlediği için bilindiğini sanmıyorum

Hmm olabilir
  • quote:

İos 5 te kaç bu ram miktarı?Gerçekten bilmiyorum merak ettim...

Yok öyle bir ram miktarı. İşletim sistemimi derlemek için diyor. IOS açık kaynak kodlu bir işletim sistemi değil.

Yani anlamayan arkadaşlar için, işletim sistemini derlemek için gerekli konfigrasyon bunlar. Uygulama geliştirmek için değil, birisi optimizasyon yapsın demiş yüksek sesle güldüm. Paintte resim kaydetmiyosun işletim sistemi derliyosun. Herhalde isteyecek onlarca gb ram.
  • quote:

Orijinalden alıntı: StummScream

Anlaşıldığı kadarıyla hem telefonlarda, hem derlemek için işletim sisteminde ciddi performans optimizasyonu sıkıntıları var. Acilen uzman kod optimizasyonu yapıcak kişiler bulmak zorundalar yoksa diğer sürümlerde bu sistem patlar.

Tabii sen düşündün de adamlar bunu düşünemedi bak tüh görüyomusun...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ressambdrm

quote:

İos 5 te kaç bu ram miktarı?Gerçekten bilmiyorum merak ettim...

Yok öyle bir ram miktarı. İşletim sistemimi derlemek için diyor. IOS açık kaynak kodlu bir işletim sistemi değil.

Yani anlamayan arkadaşlar için, işletim sistemini derlemek için gerekli konfigrasyon bunlar. Uygulama geliştirmek için değil, birisi optimizasyon yapsın demiş yüksek sesle güldüm. Paintte resim kaydetmiyosun işletim sistemi derliyosun. Herhalde isteyecek onlarca gb ram.

Sonuçta bunu derlemek için bir pc ye ihtiyaç olmuyacak mı açık kaynak kodlu olmasa bile ?

NOT:Gerçekten çok fazla bir bilgim yok öğrenmek için soruyorum.

• Ben koca bir linux dağıtımın tamamını derliyorum(kernel, xorg, kde, glibc,gcc.... daha uzar gider) sistemimde gentoo linux kullandığım için tüm programları derlemek zorundayım. bu dediklerimi 8gb ram ve x6 işlemcisi olan bir sistemde yapıyorum. linux kerneli xorg kde ve belli başlı programmları bir araya getirdiğimde 1 milyon satır kod komik kalıyor. bu dediklerimi -o2 -march gibi ağır optmizasyon şartlarında derlediğimide düşünürsek, bunlar için 7-8 saat harcamak normaldir.

burda 16gb ram istenmesinin sebebi büyük ihtimalle mümkün olduğunca kod yığınlarını bellekte tutup o şekilde derlenmesi ve hız kazanılması şeklinde. Aksi taktirde disk daha sık kulllanılmak durumunda kalınacak buda derleme işlemini uzatacak.

SSD lerde hdd lerden daha hızlı olduğundan ram'iniz yetmiyorsa bari ssd alında çok fazla yavaşlama olmasın denmiş.

burdaki tavsiyeler bence şirketlerden çok bireysel developer ları hedef almış bir açıklama.

Çok abartılacak bir şey yok bence.

• 16 GB iki katı olmuş önceki sürüme göre , İnşallah güzel olur.
  • iyide niye şirketler kendilerine göre ayarlıyo yine?? android 4 ile tüm ortamlara uyumlu bi sistem olmıycakmıydı? yani bu sürümü ister cep telde ister tablette kullanabilecektik? ... firmalar kendilerine göre uyarlarsa update için yine google update ettikten sonra firmaların tekrar uyarlayıp update etmesi beklenmiycek mi? ((ayrıca cep telefonu üreticileri için denmiş yani bireyselden çok yine firmalara yönelik bi açıklama anladığım kadarıylar @symbiat...))
  • Bilgisiyarimda 16 gB ram might gerekcek uyglama cilantro gelistirmek icon
  • quote:

Orijinalden alıntı: xpugur

iyide niye şirketler kendilerine göre ayarlıyo yine?? android 4 ile tüm ortamlara uyumlu bi sistem olmıycakmıydı? yani bu sürümü ister cep telde ister tablette kullanabilecektik? ... firmalar kendilerine göre uyarlarsa update için yine google update ettikten sonra firmaların tekrar uyarlayıp update etmesi beklenmiycek mi? ((ayrıca cep telefonu üreticileri için denmiş yani bireyselden çok yine firmalara yönelik bi açıklama anladığım kadarıylar @symbiat...))

orda demek istenen;
    şuan tabletler için (3.0) honeycomb telefonlar için (2.3)bingerbread kullanılıyor. 4.0 hem tabletlerde hemde teleofnalrda kullanılabilecek. yani update yine üretici firmada

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lord Nibbler -- 24 Ekim 2011; 18:39:31 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.