Şimdi Ara

Altın Yatırımı Yapmak isteyenler için Fırsatlar... (52. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
1.326
Cevap
61
Favori
128.127
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5051525354
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: proteo

quote:

Orijinalden alıntı: nJOY

quote:

Orijinalden alıntı: proteo

Bu altınları nerede saklıyorsunuz arkadaşlar. Yaklaşık 9 yıldır zıraat bankasında küçük boyunu bulamadığım için mecburen aldığım orta boy kiralık kasam var, fakat bu sene 200 TL olan kira ücretini bir anda 350 TL ye çıkarmışlar. Üç beş küçük altın iki adet bilezik için bu kira bedelini ödemek zorundayım. Bu sene mecburen günü kaçırdığım için kasayı açtırmak adına bu bedeli ödemem gerekiyor, seneye kasayı kapatacağım ama evde altın bulundurmayı istemiyorum. Evde saklama dışında bu tür altın birikimlerimi nerede değerlendirebilirim.

Hocam cok klasik olacak belki ama, bozdurup bankada altin hesabi acip oraya transfer edebilirsiniz. Dediginiz gibi 20-30 gr (tahmini yazdim) altin icin yillik 350 tl degmez.

Dediğiniz gibi bankaya yatırmayı düşünüyorum. Sistem nasıl çalışıyor pek bilgim yok, yatırırken altın olarak mı yatırılıyor ya da çekerken altın olarak mı çekiyoruz.

Hocam bir ustteki yazinin 3. paragrafinda arkadas(thundere) bilgi vermis. Ilave sorunuz olursa cevaplayabilirim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: thundere

quote:

Orijinalden alıntı: bgs0

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: nickimsonikimsi

2000 tl lik altın yatırımı yapmak istiyorum önerebileceğiniz bir site varmıdır acaba ve bu yatırımı tam altın olarak mı yapmalıyım şimdiden teşekkürler.

Ziynet(yarım,çeyrek,ata) işçilik vardır.Uzun vadeli beklieyip satmak için en yugunu külçe(gram) altın
    Ama şu ortamda iyi cesaret.Adamlar 1 haftada savaş çıkacak bahanesi ile 95 yapıp geri 85e çektiler.

Yukarıdaki yazdığım siteler şu an en uygunu.
    Taksitli peşin ya kredi kartının türüne göre onu sen bulacaksın

Hocam bilgili gözüküyorsunuz.

Şu külçe altın hakkında sorularım var.

Külçe altınların kaç gramlıkları oluyr ? Mesela 100 gr. , 10 gr. vs...

Ayrıca kırılma durumu nedir ? Gram başına ne kadar kırılıyor ?

Cevaplarsanız çok teşekkür ederim.

Ayrıca çeşitli haber kaynaklarında altının 1000 dolara dahi düşebileceğine dair haberler geçiyor. Buna ne demeli ?

Gerçekten çok kafa karıştırıcı olaylar var şu an ve bunlar piyasanın acaip şekilde çalkantılı olmasına neden oluyor malesef.Bir siyasi adamın tek kelimesinde piyasalar alt üst oluyor gerçekten ilginç.

Külçe altın 0,10 gr ile 100 gr arasında farklı çeşitleri var.
    Ülkemizde İAR ve Nadir isimli 2 firma üretimde yetkili.Bunun haricinde atasay ve koçak gibi firmaların da kendi markaları ile külçeleri var.
    Ama yukarıdaki 2 firmanın külçesi her yerde geçerli.Küçük yerlerde bilmiyor ya da almıyorlar.

Külçeler 24 ayar yani 995 milyemdir.Ama bazı uyanık kuyumclar çaktırmadan 22 ayar 900 milyem olanları 24 ayar fiyatından satabilir.Çok kişinin başına gelmiştir.İnternetten alınacaksa daha önce belirttiğim siteler var.Kuyumcudan alacaksanız taksit yapmaz ama tek çekim olarak üstüne komisyon koyar.

Gelelim saklama konusuna.Adı üstünde külçe ve yatırım amaçlı alındığı için kasa kiralama para israfıdır.Herhangi bir bankada altın hesabı açtırıp belirli günlerde gidip fiziki olarak hesabınıza yatırırsınız.Hesap işletim ücreti yok.
    Katılım bankaları dediğimiz devrin sözde faize bulaşmayıp her türlü faiz işi yapanları külçeyi aynen götürdüğünüz gramdan hesabınıza yatırır.Ancak 1 hafta satamamanız için bloke koyar.
    Diğer bankalar 995 milyem olduğu için onu 1000 milyeme çevirip öyle yatırır.Ama anında satabilirsiniz.
    Eğer elinizde bilezik künye çeyrek gibi altınlar varsa bunlar 22 ayardır.24 ayara çevirmek için 0,91 ile çarpılır.Yani 100 gram bilezik hesaba 91 gram olarak geçer.Bu kayıp değil sadece elma ile armudu birayaya koyarken elmayı da armut yapmaktır.

Geri alma yoktur aslında.Bankalara göre değişmekle birlikte en az yarım ya da bir kilo olarak belirli bir ekstra ücret karşılığı sadece külçe olarak alabilirsiniz.Yatırım mantığı olduğu için zamanı gelince satar parasını bankadan çekersiniz.

Dünyada altın ONS birimi ile anılır.Altının onsu yükselirse altın da yükselir.Ülkemizde ayrıca bir de dolar etkisi vardır.Dolar da altını yukarı çeker.En son geçen hafta 95'e dayanmasının sebebi hem ons hem de doların yükselmesi idi.

Hocam gayet açıklayıcı olmuş.

Bankaya yatırma konusuna gelince anladığım kadarıyla bankaya yatırmanın en iyi avantajı evde saklamadan veya güvenilir olmayan evde saklamadan daha iyi olması.

Bizim evde aile binası olduğu için ve ev kasamız olduğu için bankaya yatırmanın pek mantığı olmaz herhalde.Her nekadar bankada daha güvenilir olsada.Ayrıca evimiz tam mobesenin dibinde bir yer.Etraftaki dükkanlara bile giremiyorlar korkudan.Ayrıyeten bizim ayrı kamera güvenlik sistemlerimiz var. En iyisi evde saklamak.

24 ayar olduğuna emin olacağım bir yerden külçe altın alışverişimi yapacağım.

Bilgiler için çok çok teşekkür ederim.

• bonus karti olanlar icin n11 300tl uzeri altin alimina n11 bonusu veriyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: bgs0

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: nickimsonikimsi

2000 tl lik altın yatırımı yapmak istiyorum önerebileceğiniz bir site varmıdır acaba ve bu yatırımı tam altın olarak mı yapmalıyım şimdiden teşekkürler.

Ziynet(yarım,çeyrek,ata) işçilik vardır.Uzun vadeli beklieyip satmak için en yugunu külçe(gram) altın
    Ama şu ortamda iyi cesaret.Adamlar 1 haftada savaş çıkacak bahanesi ile 95 yapıp geri 85e çektiler.

Yukarıdaki yazdığım siteler şu an en uygunu.
    Taksitli peşin ya kredi kartının türüne göre onu sen bulacaksın

Hocam bilgili gözüküyorsunuz.

Şu külçe altın hakkında sorularım var.

Külçe altınların kaç gramlıkları oluyr ? Mesela 100 gr. , 10 gr. vs...

Ayrıca kırılma durumu nedir ? Gram başına ne kadar kırılıyor ?

Cevaplarsanız çok teşekkür ederim.

Ayrıca çeşitli haber kaynaklarında altının 1000 dolara dahi düşebileceğine dair haberler geçiyor. Buna ne demeli ?

Gerçekten çok kafa karıştırıcı olaylar var şu an ve bunlar piyasanın acaip şekilde çalkantılı olmasına neden oluyor malesef.Bir siyasi adamın tek kelimesinde piyasalar alt üst oluyor gerçekten ilginç.

Külçe altın 0,10 gr ile 100 gr arasında farklı çeşitleri var.
    Ülkemizde İAR ve Nadir isimli 2 firma üretimde yetkili.Bunun haricinde atasay ve koçak gibi firmaların da kendi markaları ile külçeleri var.
    Ama yukarıdaki 2 firmanın külçesi her yerde geçerli.Küçük yerlerde bilmiyor ya da almıyorlar.

Külçeler 24 ayar yani 995 milyemdir.Ama bazı uyanık kuyumclar çaktırmadan 22 ayar 900 milyem olanları 24 ayar fiyatından satabilir.Çok kişinin başına gelmiştir.İnternetten alınacaksa daha önce belirttiğim siteler var.Kuyumcudan alacaksanız taksit yapmaz ama tek çekim olarak üstüne komisyon koyar.

Gelelim saklama konusuna.Adı üstünde külçe ve yatırım amaçlı alındığı için kasa kiralama para israfıdır.Herhangi bir bankada altın hesabı açtırıp belirli günlerde gidip fiziki olarak hesabınıza yatırırsınız.Hesap işletim ücreti yok.
    Katılım bankaları dediğimiz devrin sözde faize bulaşmayıp her türlü faiz işi yapanları külçeyi aynen götürdüğünüz gramdan hesabınıza yatırır.Ancak 1 hafta satamamanız için bloke koyar.
    Diğer bankalar 995 milyem olduğu için onu 1000 milyeme çevirip öyle yatırır.Ama anında satabilirsiniz.
    Eğer elinizde bilezik künye çeyrek gibi altınlar varsa bunlar 22 ayardır.24 ayara çevirmek için 0,91 ile çarpılır.Yani 100 gram bilezik hesaba 91 gram olarak geçer.Bu kayıp değil sadece elma ile armudu birayaya koyarken elmayı da armut yapmaktır.

Geri alma yoktur aslında.Bankalara göre değişmekle birlikte en az yarım ya da bir kilo olarak belirli bir ekstra ücret karşılığı sadece külçe olarak alabilirsiniz.Yatırım mantığı olduğu için zamanı gelince satar parasını bankadan çekersiniz.

Dünyada altın ONS birimi ile anılır.Altının onsu yükselirse altın da yükselir.Ülkemizde ayrıca bir de dolar etkisi vardır.Dolar da altını yukarı çeker.En son geçen hafta 95'e dayanmasının sebebi hem ons hem de doların yükselmesi idi.

Ufak bir ekleme yapmak istiyorum:

Altini 24 ayar gram olarak banka hesabina yatirdiktan sonra, dediginiz gibi fiziksel olarak cekemedigimiz icin, hesabi bozdururken bankanin satis kurundan TL'ye cevirmek zorunda kaliyorsunuz. Fazla birsey olmasa da oradan da 3-5 birseyler geciriyorlar. Bunu da goz onunde bulundurarak bankalarin al-sat arasi farklarini hesaba katarak hangisine yatirmak istediginize ona gore karar vermek lazim.

Bir de 24 ayar kulce olmayan ceyrek-yarim-tam gibi ziynet'leri hesaba yatirirken yani 24 ayar grama cevirirken bayagi bir dusukten hesapliyorlar. Eski tarihli altinlarda kuyumcuyla yaklasik kafa kafaya geliyor ama yeni tarihlerde ciddi zarar ediliyor.

Yine de gerek internetten aninda alim-satim gerek guvenlik, gerekse kazikci kuyumcularla muhatap olmamak icin bence en iyi secenek bankadir.

• quote:

Orijinalden alıntı: catalyst

Altini 24 ayar gram olarak banka hesabina yatirdiktan sonra, dediginiz gibi fiziksel olarak cekemedigimiz icin, hesabi bozdururken bankanin satis kurundan TL'ye cevirmek zorunda kaliyorsunuz. Fazla birsey olmasa da oradan da 3-5 birseyler geciriyorlar. Bunu da goz onunde bulundurarak bankalarin al-sat arasi farklarini hesaba katarak hangisine yatirmak istediginize ona gore karar vermek lazim.

Bir de 24 ayar kulce olmayan ceyrek-yarim-tam gibi ziynet'leri hesaba yatirirken yani 24 ayar grama cevirirken bayagi bir dusukten hesapliyorlar. Eski tarihli altinlarda kuyumcuyla yaklasik kafa kafaya geliyor ama yeni tarihlerde ciddi zarar ediliyor.

Yine de gerek internetten aninda alim-satim gerek guvenlik, gerekse kazikci kuyumcularla muhatap olmamak icin bence en iyi secenek bankadir.

Aslında tam doğru değil.
    Hiçbir kuyumcunun ya da döviz bürosunun alış ve satış fiyatı aynı değildir.Gidin kuyumcuya 1 gram külçe alın.Sonra yandakine geçip satın.87'ye almışsanız 86ya satarsınız.Aradaki farka MAKAS denir.

Eğer borsa tarzı alım satım işi ile uğraşacaksanız MAKASı az olan bankaları seçin.
    Ama bekleyip zamanı gelince satacaksanız alım fiyatı yüksek olan bankları tercih edin.
    Banka al-sat fiyatları: www.altin.in
    />

Ziynet altınlar 24 değil 22 ayardır.Aynı şekilde gidin kuyumcuya.Elinize 10 gram bilezik ve 10 gr külçe alın.
    Bileziği 78'den külçeyi 86'dan alır.Banka da bileziği 24 ayara çevirip(0,91 işe çarp) 9,1 gram olarak alıyor.
    Yani 78*10 gram=86*9,1 gram
    Keşke millet olarak şu bilezik,kolye,çeyrek işinden vazgeçip külçeci olabilsek.Kardeşinizin düğününde gittiniz 20 gram bilezik taktınız.Gerçekte gramı 79 lira olan bileziği işçilik yüzünden 83ten yani 1660 liraya aldınız.Borç harç var diye ertesi gün gidip aynı kuyumcuya 78den yani 1560a satacaklar.Halbuki külçe alınıp satılsa idi zararları 20 lira olacaktı.Bunu düğünde takılan bilezik,kolye ve çeyrekler için varın siz hesaplayın...

SONUÇ
    -Altıncı hissim kuvvetlidir piyasayı da iyi takip ediyorum diyorsanız MAKASI düşük bankada al-sat yapın.
    -Ben piyasadan anlamam artan paramla gider çeyrek alırım diyorsanız alışı yüksek olan bankaya fiziki olarak teslim edin.Hem saklama derdiniz olmaz hem de özellikle küçük yerlerdeki UYANIK kuyumcuların altınlarınızı ucuza kapma derdiniz olmaz.Ve dışarıdan altın alıyorsanız sakın bilezik almayın.İşçilik olduğu için 78e alınıp 79a satılan bileziği 83den kaba tabirle itelerler.

• Aklima bir soru takildi.. Altinin gram basina cikarilma maliyeti nedir? Bu maliyete , sirketlerin ve diger masraflarin eklenmesi ile genel maliyeti nedir?

• Arkadaşlar bilgisi olan arkadaşlara bir şey sormak istiyorum. Şubat-Mart gibi bozdurmayı planladığım 10 çeyrek altın + 11 gr 22 ayar bilezik var.

Ben bunu evde saklasam mı daha karlı olur yoksa gidip bankaya yatırsam mı ? İş bankası'nı düşünüyorum. Biraz araştırma yaptım. Normalde 10 çeyrek 17,5 gr + 11 gr da bilezik 28,5 gram yapıyor. Tabi bankalar 24 ayar hesabıyla alınca sanırım bunu 0,91 le çarpıyorlarmış. 25,935 gram yapıyor. Ben şimdi gitsem bankaya benim vadesiz altın hesabıma 25,935 gram olarak mı yatıracak ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: dincerZ

Arkadaşlar bilgisi olan arkadaşlara bir şey sormak istiyorum. Şubat-Mart gibi bozdurmayı planladığım 10 çeyrek altın + 11 gr 22 ayar bilezik var.

Ben bunu evde saklasam mı daha karlı olur yoksa gidip bankaya yatırsam mı ? İş bankası'nı düşünüyorum. Biraz araştırma yaptım. Normalde 10 çeyrek 17,5 gr + 11 gr da bilezik 28,5 gram yapıyor. Tabi bankalar 24 ayar hesabıyla alınca sanırım bunu 0,91 le çarpıyorlarmış. 25,935 gram yapıyor. Ben şimdi gitsem bankaya benim vadesiz altın hesabıma 25,935 gram olarak mı yatıracak ?

Dostum kusura bakma ama yukarıda 2 farklı postta oturdum uzun uzun yazdım.Şimdi senin bu sorunu görünce insan kendini SALAK gibi hissediyor...
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: dincerZ

Arkadaşlar bilgisi olan arkadaşlara bir şey sormak istiyorum. Şubat-Mart gibi bozdurmayı planladığım 10 çeyrek altın + 11 gr 22 ayar bilezik var.

Dostum kusura bakma ama yukarıda 2 farklı postta oturdum uzun uzun yazdım.Şimdi senin bu sorunu görünce insan kendini SALAK gibi hissediyor...

Hocam sen de kusura bakma. Aslında birkaç şeye daha kafam takıldı. Mesela bankaların altın alma günlerine baktım. Ben İnegöl'deyim. İnegöl'de alım yapmıyor bazı bankalar. Ben nasıl vereceğim bu altınları ? Sanırım gitsem şubeye alın desem almazlar..

Biraz acele sormuştum sorularımı. Kusura bakma.. Aslında açıklamalarını okudum. Teşekkür ederim ayrıntılı açıklamalar için.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: catalyst

Aslında tam doğru değil.
    Hiçbir kuyumcunun ya da döviz bürosunun alış ve satış fiyatı aynı değildir.Gidin kuyumcuya 1 gram külçe alın.Sonra yandakine geçip satın.87'ye almışsanız 86ya satarsınız.Aradaki farka MAKAS denir.

Eğer borsa tarzı alım satım işi ile uğraşacaksanız MAKASı az olan bankaları seçin.
    Ama bekleyip zamanı gelince satacaksanız alım fiyatı yüksek olan bankları tercih edin.
    Banka al-sat fiyatları: www.altin.in
    />

Ziynet altınlar 24 değil 22 ayardır.Aynı şekilde gidin kuyumcuya.Elinize 10 gram bilezik ve 10 gr külçe alın.
    Bileziği 78'den külçeyi 86'dan alır.Banka da bileziği 24 ayara çevirip(0,91 işe çarp) 9,1 gram olarak alıyor.
    Yani 78*10 gram=86*9,1 gram
    Keşke millet olarak şu bilezik,kolye,çeyrek işinden vazgeçip külçeci olabilsek.Kardeşinizin düğününde gittiniz 20 gram bilezik taktınız.Gerçekte gramı 79 lira olan bileziği işçilik yüzünden 83ten yani 1660 liraya aldınız.Borç harç var diye ertesi gün gidip aynı kuyumcuya 78den yani 1560a satacaklar.Halbuki külçe alınıp satılsa idi zararları 20 lira olacaktı.Bunu düğünde takılan bilezik,kolye ve çeyrekler için varın siz hesaplayın...

SONUÇ
    -Altıncı hissim kuvvetlidir piyasayı da iyi takip ediyorum diyorsanız MAKASI düşük bankada al-sat yapın.
    -Ben piyasadan anlamam artan paramla gider çeyrek alırım diyorsanız alışı yüksek olan bankaya fiziki olarak teslim edin.Hem saklama derdiniz olmaz hem de özellikle küçük yerlerdeki UYANIK kuyumcuların altınlarınızı ucuza kapma derdiniz olmaz.Ve dışarıdan altın alıyorsanız sakın bilezik almayın.İşçilik olduğu için 78e alınıp 79a satılan bileziği 83den kaba tabirle itelerler.

Ben onu demiyorum.

Makas bankalarda kuyumculardakinden cok daha yuksek bu bir.

Bankaya ceyrek altini yatirirken 0.91 ile degil yanlis yatirlamiyorsam 0.85 ile carpiyorlar bu da iki.

• Arkadaşlar bu konu altın yatırımı yapmak isteyenler için SICAK FIRSATLAR konusu.

Sadece hatırlatmak istedim.

• proteo kullanıcısına yanıt
    Hocam kuveyt turk altın hesabı açabilirsin. Gram altına çevirmen lazım ve güzel yanı altın oranına göre katılım payı ödüyorlar.
  • n11 uygun demişsiniz ama bildiğiniz kazık fiyatlar. novabazar fiyatları benim gördüğüm en uygun olanı.
  • http://www.n11.com/3-x-ceyrek-altin-sigortali-kargo-ve-2013-tarihli-P15014792

hocam linkteki çeyrek altınlar , milyeni ayarı bildiğimiz kuyumcudaki çeyrek altınla aynı mı?

@thundere
  • quote:

Orijinalden alıntı: Galle

http://www.n11.com/3-x-ceyrek-altin-sigortali-kargo-ve-2013-tarihli-P15014792

hocam linkteki çeyrek altınlar , milyeni ayarı bildiğimiz kuyumcudaki çeyrek altınla aynı mı?

@thundere

Darphane basımı olduğu için evet
  • Merhaba arkadaşlar,

gram altın alacaktım,

sizlerinde fikrini almak istedim,

http://www.n11.com/1-gr-kulce-altin-P14619181 = 1 gr iar altın = 93,31

http://www.n11.com/25-gr-nadir-gold-24-ayar-ucretsiz-kargo-P15098900 = 2,5gr iar altın = 225,90

daha uygununu bulamadım, bakmamı önereceğiniz bi yer varmı,

bide altında puan indriim filan kazanabileceğimiz bi yer bulunuyormu

• quote:

Orijinalden alıntı: sellimist

Merhaba arkadaşlar,

gram altın alacaktım,

http://www.n11.com/25-gr-nadir-gold-24-ayar-ucretsiz-kargo-P15098900 = 2,5gr iar altın = 225,90

fed açıklamalarından sonra bu fiyatlar ucmus arkadaslar

• quote:

Merhaba arkadaşlar,

gram altın alacaktım,

Gram altın 86 değil miydi en son

• quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Loney

quote:

Merhaba arkadaşlar,

gram altın alacaktım,

Gram altın 86 değil miydi en son

gram altın şuan itibari ile 85,4 ama kredi kartıyla alacağım için en uyguno fiyata bulabildim

• Ben altın alacaklara mygold yada altınpınarı sitelerini tavsiye ediyorum. 22 ayar bilezikler piyasadan 100-150 fazla olabiliyor ama 12ay taksit imkanı var ve de altını alıp gerek yatırım gerek borç için kullana bilirsiniz. Ben bir bilezik aldım çok guzeldi mygolddan.

• 
Sayfa: önceki 5051525354
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.