Şimdi Ara

Dünyanın ilk LED aydınlatmalı otoyolu Cree tarafından Çin'de inşa ediliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
0
Favori
10.384
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dünyanın ilk LED aydınlatmalı otoyolu Cree tarafından Çin'de inşa ediliyor

Küresel ısınma ve yaşam kaynaklarında meydana gelen azalmalar dünya çapında enerji tasarrufu ve alternatif enerji gibi konulara daha fazla yatırım yapılmasına neden oluyor. Evlerimizde kullandığımız tasarruflu ampüllerin yanında LED aydınlatma sistemleri de büyük enerji tasarrufu sağlıyor. 

LED aydınlatma sistemleri üreticisi CREE enerji tasarrufuna dikkat çekmek amacıyla dünyanın ilk LED aydınlatmalı otoyolu projesine katılacağını duyurdu. Proje Çin'deki bir otoyolu geleneksel lambalardan arındırarak tamamen LED ampüllerle donatma amacını güdüyor.

Proje kapsamında otoyolun yaklaşık 110km uzunluğunda 4 farklı bölümündeki ve bir tünel içerisindeki 10 000 elektrik direğine 1 milyondan fazla CREE LED ampülleri yerleştirilecek.  

Yerleştirme işi Çinli Kingsun Optoelectronic firması tarafından yerine getirilecek. Kullanılacak modeller 270W ve 300W Apollo LED ampülleri. Bu sayede yüzde 60 enerji tasarrufu elde edilecek.

LED teknolojisi enerji tasarrufu konusunda önemli bir adım sayılıyor ancak halen daha standart ampüller ve çevreci ürünlerden daha yüksek fiyata alıcı buluyor.

• Güzel drift yapılır :D
  • Gündüz gibi ya çok acayip geldi bana:)
  • hem tasarruf hem kaliteli aydınlatma daha ne olsun :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: No1s perfectt

hem tasarruf hem kaliteli aydınlatma daha ne olsun :)

aynen hem az yakıo hem çok ışık. türkiyeye 2023 de gelr asdasdagaghaawrq biliosunuz 10 yıl gerideyiz
  • quote:

Orijinalden alıntı: _kerem

Güzel drift yapılır :D

Bu resim beni mesk etti adeta. Yol ve ışıklandırma drift için yapılmış resmen. Hızlı ve öfkelide oynayasım geldi.
  • Çooook geç atılmış adımlar, ama sonunda düşünülmüş o da güzel. Zararın neresinden dönersen kardır hesabı...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ColDasHeLL

quote:

Orijinalden alıntı: No1s perfectthem tasarruf hem kaliteli aydınlatma daha ne olsun :)
    aynen hem az yakıo hem çok ışık. türkiyeye 2023 de gelr asdasdagaghaawrq biliosunuz 10 yıl gerideyiz

merak etme çinliler yapar çok kısa sürede de ülkemizde satar bizde sevnrz enerji tasarrufu yapıyoruz diye ama çin zenginliğine zenginlik katar
    (çin fakir demeyin lafın gelişliydi)
  • Çok güzel olucak gündüz gibi.Bizim otobanlarda da yapsınlar diyeceğim ama zor.
  • istanbul çağlayan adalet sarayı çevresindeki yeni yapılan yollarda led aydınlatma kullanılıyor. Böyle bir görüntü yok. 50 metre ilerideki sarı renli sodyum ampulleri ile kıyaslanınca mahalle içi sokak aydınlatmaları gibi kalıyor.
  • onlara birde akıllı sensör taktınmı dahada tasaruflu olur.
  • ben evde LED ampü,l kullanıyorum. tanesi 35 / 45 tl arası . 2 adet aldım 25 tl den ve 7w lık DENEME amaçlı , tüm ampüller marka 18/20w lık tasarruflu idi ancak evi yeniden yaparken kesinlikle LED ampül ile donatın. 7w/9w lık 2 ampül 1 20mt oda için yeterli diyebilirim. ayrıca 3w lık 4/5 adet alıp avizeye takabilirsiniz
  • Bunun yerine mevcut otoyollardaki ampulleri led olanları ile değiştirseler ya? İhaleyi alacak firma (Komünist partide üst düzey bir yöneticinin eşi dostu akrabası) ihya olur :)
  • anca çin yapar zaten.
  • daha az fatura daha az enerji tüketilen bir dünya için LED
  • quote:

Orijinalden alıntı: muratremix

Bunun yerine mevcut otoyollardaki ampulleri led olanları ile değiştirseler ya? İhaleyi alacak firma (Komünist partide üst düzey bir yöneticinin eşi dostu akrabası) ihya olur :)

sanırım sitem las vegas için çin ile baş edemezsiniz. bir email atın bakalım , belki şans cevap gelir.
  • bizim sokak lambaları yanmıyor yıllardır
  • bizde olsa calarlar ampulleri:D akıllı sensör taksınlar diyen arkadaş inş bizim apartman sensörleri kastetmiyordur:D:D:D
  • cari açık diye yırtınıyoruz,ampule bile özlemle bakıp ithal ediyoruz.tamam üretimi, ar-ge si vs. zordur ama altı üstü ampul.bunları bari kendimiz yapalım.yoksa 2 sene sonra ötv ye tekrar zam yapılır ama sonuç gene hüsran olur.
  • ben aslında 1 / 1,5 mt kare olan güneş enerji panelli güvenlik kamerası olan yeni yapılanmalardan TR da çok memnunum , bazı önemli uyarı ışıkları bile bu şekilde. ilerleme her zaman var , ancak belki de bölgesel baz da yeterli değil. garip sokak lambası yerine hatta LED yerine , güneş enerjisi b utür ışıklandırmalarda daha aktif kullanılmalı. Bu konuda hem malzeme ucuz değil , hemde teşvik belkide hiç yok :(( Güneşten ev ampülleri ve zaruri sürekli aydınlatma alanları her zaman ücretsiz yararlanabilir. tüketimdeki adaletsizlik zaten çözüm bulsa bunlara bile gerek yok , bakarsanız nükleer santrale bile karşıyız... dünyada 500 e yakın aktif santral varken ve 10 larcası inşaa halindeyken !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi izomer -- 15 Ekim 2011; 23:09:29 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.