- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
Askerlik sebebiyle işten ayrılma ? Neye dikkat etmeliyim?
39 Cevap22887 Görüntüleme2 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

1893 Mesaj
14 Ekim 2011; 9:17:59 

Arkadaşlar Kasım ayının sonunda askerim. Bunun için patronuma bilgi verdim ve bayrama kadar çalışıp ayrılmak istediğimi söyledim.

Şirketimizin insan kaynakları , kendi isteğimle işten ayrıldığıma dair bir istifa mektubu vermemi istedi.

Askere gittiğimizde şirketten istifa mı etmiş oluyoruz, anlamadım onu ben. Ben istifa etmek istemiyorum, askerlik görevimi yapacağım. Fazla da konuya hakim olmayınca garipsedim.

Bir de ben isteğimle istifa edersem askerlik tazminatımı alamayacak mıyım ?

Ayrıca kullanmadığım yıllık izinler var, bunun ücretini alabilir miyim işverenden ?

Cevaplarsanız çok sevinirim.

411 Mesaj
14 Ekim 2011; 14:15:35 

askerlik için ayrıldığın dan kıdem tazminatı alacaksın, aynı şekilde kullanmadığın yıllık izinlerinin de parası alabilirsin.

2407 Mesaj
14 Ekim 2011; 19:25:52 

quote:

Orijinalden alıntı: CΛRNIVΛLE

Arkadaşlar Kasım ayının sonunda askerim. Bunun için patronuma bilgi verdim ve bayrama kadar çalışıp ayrılmak istediğimi söyledim.

Şirketimizin insan kaynakları , kendi isteğimle işten ayrıldığıma dair bir istifa mektubu vermemi istedi.

Askere gittiğimizde şirketten istifa mı etmiş oluyoruz, anlamadım onu ben. Ben istifa etmek istemiyorum, askerlik görevimi yapacağım. Fazla da konuya hakim olmayınca garipsedim.

Ayrıca kullanmadığım yıllık izinler var, bunun ücretini alabilir miyim işverenden ?

kendi isteğinle işten istifa etmeyeceksin, askerlik nedeniyle ilişik kestiğini beyan edip tazminatını alacaksın, istifa edersen paranı alamazsın.

Waiting : | The Witcher 3 |

1893 Mesaj
14 Ekim 2011; 23:17:34 

quote:

Orijinalden alıntı: FIRTINA

kendi isteğinle işten istifa etmeyeceksin, askerlik nedeniyle ilişik kestiğini beyan edip tazminatını alacaksın, istifa edersen paranı alamazsın.

Allah allah bunu pazartesi sorup adam gibi öğreneceğim. İstifa etmiyorum ki ben sonuçta askelik sebebiyle mecburen ayrılıyorum. Canım sıkıldı şimdi bu işe.

1438 Mesaj
16 Ekim 2011; 20:53:34 

askerlık subenden ısyerıne verılmek uzere kagıt verıyorlar.Onu işyerine verince tazmnat alıyorsun .Ama birikmiş yıllık izinler için birşey diyemeyecğim .

Katılım zamanı: 20 Eylül 2004

1893 Mesaj
17 Ekim 2011; 8:34:54 

quote:

Orijinalden alıntı: tedoa

askerlık subenden ısyerıne verılmek uzere kagıt verıyorlar.Onu işyerine verince tazmnat alıyorsun .Ama birikmiş yıllık izinler için birşey diyemeyecğim .

yıllık izinde değilim de , askerlik tazminatımı almak istiyorum. IK yöneticisi kendi isteğinle işten ayrılmak istediğimi belirten istifa mektubu isteyince şaşırdım. İstifa edersem tazminat haklarımdan vazgeçiyorum anlamına gelmez mi ?

Yok mu avukat veya iş hukukundan anlayan bir arkadaşımız, tufaya düşürülmek mi isteniyorum?

1438 Mesaj
17 Ekim 2011; 10:02:11 

quote:

yıllık izinde değilim de , askerlik tazminatımı almak istiyorum. IK yöneticisi kendi isteğinle işten ayrılmak istediğimi belirten istifa mektubu isteyince şaşırdım. İstifa edersem tazminat haklarımdan vazgeçiyorum anlamına gelmez mi ?

Yok mu avukat veya iş hukukundan anlayan bir arkadaşımız, tufaya düşürülmek mi isteniyorum?

sadece askerlık degıl ne sart olursa olsun istifa edersen hiçbir hakkın kalmıyor zaten .

Sen şirketle konusup askerlık subenden alacagın kagıdı verırsen onlar da tazmınat vermeye mecburlardır.(tabı sıgortan ssk filan varsa )

Katılım zamanı: 20 Eylül 2004

212 Mesaj
17 Ekim 2011; 12:17:04 

quote:

Orijinalden alıntı: FIRTINA

Bu arkadaşın dediklerini dikkate almalısın.

151 Mesaj
17 Ekim 2011; 19:00:23 

Askerlik şubenden alacağınız sevk belgenin fotokopisi ile beraber askerlik görevine başlayacağından dolayı işten ayrılışının yapılmasını talep eden bir dilekçe yazarak IK ya vermelisin. IK dan mutlaka işten ayrılış bildirgesi almalısın ve ayrılış sebebi olarak askerlik sebebi görünmeli. Askerden sonra da terhis belgen ile kullanacaksın bunu ve işsizik maaşı alabileceksin. Tazminatını ve maaşını almadan herhangi bir borç-alacak formunu imzalama.

189 Mesaj
25 Ekim 2011; 14:56:06 

Şirketinizin IK bölümünde çalışan arkadaş kendi istifasını versin önce.. Resmen arkadaşı oyuna getirmeye çalışıyorlar işe bak.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Birini suçlamak için işaret parmağın karşı tarafı gösterdiğinde,... diğer üç parmağın seni gösterir.

1893 Mesaj
31 Ekim 2011; 12:26:36 

quote:

Orijinalden alıntı: Emrahin

Şirketinizin IK bölümünde çalışan arkadaş kendi istifasını versin önce.. Resmen arkadaşı oyuna getirmeye çalışıyorlar işe bak.

hocam bugün yine konuştum, işte ayrılış sebebiniz istifa diyor, vermemek için baya uğraştıracaklar beni. Dedim ben istifa etmedim, işte ayrılış sebebim askerlik dedim.

kavga dövüş ayrılacağız herhalde

bir de işten ayrılış belgesi vermiyoruz , o eskidendi diyor.

ne yapacağım arkadaşlar yardım

189 Mesaj
31 Ekim 2011; 12:52:35 

Askerik nedeniyle işten ayrılmada işveren kıdem tazminatı ödemekle yükümlüdür (1 yıldan az çalışıyorsanız kıdem tazminatı vermezler), kullanmadığınız izinleri ve almadığınız primleri de alabilirsiniz. Ama ihbar tazminatı alamazsınız. Vereceğiniz dilekçe örneği aşağıdaki gibi olsun. Dilekçede "istifa ediyorum" vs. gibi cümleler kesinlikle kullanmayın. Hiçbir hak talep edemezsiniz. "Askerlik görevim nedeni ile" şeklinde bir cümle olmak zorundadır yasal haklarınızı alabilmek için.

ŞİRKETİNİZDE .... TARİHİNDEN İTİBAREN .... SSK SİCİL NUMARALI OLARAK ÇALIŞMAKTAYIM.

ASKERLİK GÖREVİM NEDENİYLE .... TARİHİNDE İŞTEN AYRILACAĞIMI BİLDİRİR,YASAL HAKLARIMIN TARAFIMA ÖDENMESİ İÇİN GEREĞİNİ ARZ EDERİM.

Bu şekilde bir dilekçe yeterli. Ayrıca şirkete askere gittiğinize dair bir belge (sülüs vs.) vermek zorundasınız.

Haberdar et bizi arkadaşım gelişmelerden..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Emrahin -- 31 Ekim 2011; 12:53:50 >

Birini suçlamak için işaret parmağın karşı tarafı gösterdiğinde,... diğer üç parmağın seni gösterir.

189 Mesaj
31 Ekim 2011; 12:58:01 

Ayrıca şu da var. İşverenler, hizmet akdi sona ermiş olan sigortalılar hakkında üç nüsha işten ayrılma bildirgesini tam ve eksiksiz olarak düzenleyip, 15 gün içinde, bir nüshasını Türkiye İş Kurumu'nun ilgili ünitesine vermek bir nüshasını sigortalı işsize vermek ve bir nishasını da işyerinde saklamakla yükümlüdürler.

http://www.alomaliye.co..._ayrilma_bildirgesi.htm adresinde her şey kanuna kurala bağlanmış. Eğer sizin şirketteki IK'daki kişi eskidendi diyorsa bu dediklerimi göster söyle kendisine. Ya da müdür kimse "IK'daki elemanınız hiçbir prosedürü bilmiyor bilginiz var mı?" falan diye çıkışmaya bak. Baktın hiç olmadı, peki ben Maliye ile görüşüyorum de..

10 Mesaj
1 Kasım 2011; 14:36:01 

quote:

Orijinalden alıntı: Emrahin

Askerik nedeniyle işten ayrılmada işveren kıdem tazminatı ödemekle yükümlüdür (1 yıldan az çalışıyorsanız kıdem tazminatı vermezler), kullanmadığınız izinleri ve almadığınız primleri de alabilirsiniz. Ama ihbar tazminatı alamazsınız. Vereceğiniz dilekçe örneği aşağıdaki gibi olsun. Dilekçede "istifa ediyorum" vs. gibi cümleler kesinlikle kullanmayın. Hiçbir hak talep edemezsiniz. "Askerlik görevim nedeni ile" şeklinde bir cümle olmak zorundadır yasal haklarınızı alabilmek için.

ŞİRKETİNİZDE .... TARİHİNDEN İTİBAREN .... SSK SİCİL NUMARALI OLARAK ÇALIŞMAKTAYIM.

ASKERLİK GÖREVİM NEDENİYLE .... TARİHİNDE İŞTEN AYRILACAĞIMI BİLDİRİR,YASAL HAKLARIMIN TARAFIMA ÖDENMESİ İÇİN GEREĞİNİ ARZ EDERİM.

Bu şekilde bir dilekçe yeterli. Ayrıca şirkete askere gittiğinize dair bir belge (sülüs vs.) vermek zorundasınız.

Haberdar et bizi arkadaşım gelişmelerden..

ben de yakın zamanda bu dilekçeyi vererek aynı sebeple işimden ayrılacağım.

İK yöneticim "gayet bu senin yasal hakkın dilekçeni ver tazminatını al" dedi.

aksini iddia edenlere emsal teşkil ederim diye söylüyorum.

Gelişmeleri yazarım, selamlar...

54 Mesaj
10 Kasım 2011; 9:48:41 

Askere gidecekler için vakit azalıyor.
Güncel bilgi olması sebebiyle yukarıda olması gerekir.

İşten ayrılacaklar tazminatlarını almayı unutmasın.
İşyerinizin vermek zorunda olduğu bir para olduğunu unutmayın.

34 Mesaj
20 Kasım 2011; 2:22:29 

askerlik nedeni ile ayrılma iş akdinin zorunlu olarak sona ermesidir yasada bu yönde yer alır . Sana kıdem tazminatı vermek zorunda .. İnsan kaynaklarının sana söylemiş olduğu affınıza sığınarak kaşarlıktan başka birşey değildir.. Size hakkınız olan parayı vermemeye uğraşan bir işyeri ile askerlik dönüşünde yine orada çalışmayı düşünmemenizi tavsiye ettikten sonra derim ki Bak maliyeden daha iyi mi biliyorsun diye çıkışabilirsin...

ayrıyetten bununla birlikte sizinde yükümlülükleriniz var .. Mesela askerlik nedeni ile ayrılacağınızı çalıştığınız yıla göre bir süre öncesinden belirtmelisiniz mesela ben 7 yıllık çalışanım yasal olarak 2 ay önce belirtmem gerekir ( ben 5 ay önce söyledim o ayrı :) .. ) . Birkaç mesaj önce bir arkadaşımız doldurmanız gereken dilekçe örneğini yazmış bile . Bu dilekçe ile birlikte askerlik şubesinden sınav kağıdınız olan meşhur sarı zarfı yahut silüs ünüzü almaya gittiğinizde çalıştığınızı tazminat ile ilgili evraktan bir nüsha istersiniz size sorarlar fakat sizin yine aklınızda bulunsun.. Dilekçe ve evrak ekinde size verilen evragınızı çalışmakta olduğunuz yere veriniz..

Gelelim kıdem tazminatınızın hesaplanmasına çalıştığınız yıl x çalışılan yıla ait asgari ücret.. Yani son asgari ücret değil .. ( nette hazır programlar yahut sayfalar bile mevcut hesaplamanız mümkün )

Son olarak işyerinizin size kıdem tazminatınızı vermeyeceğini düşünüyorsunuz bu saydığım evrakları işyerinize verdiklerden sonra sizde kalıcak nüshayı işkur a 15 gün önce vermeniz .. ileride alamadığınıza işyernize ihtar yahut dava açabilmeniz açısından...

aklıma gelenler bunlar yanlışımız warsa affola ...

S.T.A.L.K.E.R

28 Mesaj
21 Kasım 2012; 11:28:04 

quote:

Arkadaşlar internette arama yapan herkes hakkını ve doğruyu öğrensin ki kimse mağdur edilemesin;

1. Askerlik sebebiyle işten ayrılmada ihbar süresi aranmaz. Yani sen 3 yılı devirmiş bir çalışansan 8 hafta ihbar süren vardır, iş yerine işten ayrılacağını en az bu kadar süre önce bildirmen gerekir, bildirmez ve ayrılırsan bu süreye denk gelen maaşın kadar tazminat ödersin tersi işten seni ihbar süresi tanımadan atmaları durumunda bu sefer sen bu ücreti alırsın.

2. Askerlik sebebiyle ayrılmalarda yargı kararlarında 3 ay önce bile ayrılabilineceği görülmiştür.

3. Askerlik sebebiyle işten ayrılırken kıdem tazminatını eğer 1 yıldan fazla süredir çalışıyorsan alırsın. Her yıl başına 1 brüt maaş tabi devletin belirlediği üst sınırı geçmemek şartıyla bu da her sene güncellenir.

4. İstifa dilekçende askerlik sebebiyle işten ayrıldığını mutlaka belirtmelisin ve haklarının tarafına ödenmesini talep etmelisin kesinlike alacağım vereceğim yoktur gibi bir tongaya düşmeyin.

5. Tazminatın ödenmesi için askere uygundur belgesi değil bir sonraki aşamada sarı zarfı alırken şubeden isteyerek alacağınız sevk belgesi(sülüs) nin iş yerine verilmesi gereklidir.

6. Ödenmemesi durumunda iş mahkemesine gidebilir ve çatır çatır alabilirsiniz hatta geçmişte hak ettiğiniz halde almamışsanız yine dava edin koşullara göre yine alabilme ihtimaliniz var. Noterden ihbarnama vs de ilk aşama olabilir ama bu kısmı hakkında net bilgim yok.

7. Yazmayı unuttum askerden döndükten sonrada iş kanunundaki ilgili maddeyi internetten bulabilirsiniz der ki madde aynı ve ya benzer pozisyonda işe geri girmek isterseniz ve sizi almazlarsa 3 aylık maaş kadar daha tazminat öderler.Bunun askere giderken tazminat aldınız diye ödenmemesi diye birşey yoktur yani hem giderken hem döndüğünüzde tazminat hakkınız var.

8. Askerden döndükten sonra emin değilim 2 ay olabilir iş bulamazsaniz ve iş kurumuna başvurmuşsanız işsizlik maaşı alabilirsiniz fakat çok kabaca yazdım koşulları araştırıp öğrenmeniz lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi brkgen -- 21 Kasım 2012; 11:33:42 >

1893 Mesaj
21 Kasım 2012; 16:44:13 

quote:

Orijinalden alıntı: brkgen

Arkadaşlar internette arama yapan herkes hakkını ve doğruyu öğrensin ki kimse mağdur edilemesin;

1. Askerlik sebebiyle işten ayrılmada ihbar süresi aranmaz. Yani sen 3 yılı devirmiş bir çalışansan 8 hafta ihbar süren vardır, iş yerine işten ayrılacağını en az bu kadar süre önce bildirmen gerekir, bildirmez ve ayrılırsan bu süreye denk gelen maaşın kadar tazminat ödersin tersi işten seni ihbar süresi tanımadan atmaları durumunda bu sefer sen bu ücreti alırsın.

2. Askerlik sebebiyle ayrılmalarda yargı kararlarında 3 ay önce bile ayrılabilineceği görülmiştür.

3. Askerlik sebebiyle işten ayrılırken kıdem tazminatını eğer 1 yıldan fazla süredir çalışıyorsan alırsın. Her yıl başına 1 brüt maaş tabi devletin belirlediği üst sınırı geçmemek şartıyla bu da her sene güncellenir.

4. İstifa dilekçende askerlik sebebiyle işten ayrıldığını mutlaka belirtmelisin ve haklarının tarafına ödenmesini talep etmelisin kesinlike alacağım vereceğim yoktur gibi bir tongaya düşmeyin.

5. Tazminatın ödenmesi için askere uygundur belgesi değil bir sonraki aşamada sarı zarfı alırken şubeden isteyerek alacağınız sevk belgesi(sülüs) nin iş yerine verilmesi gereklidir.

6. Ödenmemesi durumunda iş mahkemesine gidebilir ve çatır çatır alabilirsiniz hatta geçmişte hak ettiğiniz halde almamışsanız yine dava edin koşullara göre yine alabilme ihtimaliniz var. Noterden ihbarnama vs de ilk aşama olabilir ama bu kısmı hakkında net bilgim yok.

7. Yazmayı unuttum askerden döndükten sonrada iş kanunundaki ilgili maddeyi internetten bulabilirsiniz der ki madde aynı ve ya benzer pozisyonda işe geri girmek isterseniz ve sizi almazlarsa 3 aylık maaş kadar daha tazminat öderler.Bunun askere giderken tazminat aldınız diye ödenmemesi diye birşey yoktur yani hem giderken hem döndüğünüzde tazminat hakkınız var.

8. Askerden döndükten sonra emin değilim 2 ay olabilir iş bulamazsaniz ve iş kurumuna başvurmuşsanız işsizlik maaşı alabilirsiniz fakat çok kabaca yazdım koşulları araştırıp öğrenmeniz lazım.

teşekkürler askere gideli 1 sene oldu neredeyse açıklamalar için teşekkürler. Bundan sonra gidecek olan arkadaşlar için lazım olur bu konu. Ben askerlik tazminatı konusunda sıkıntı yaşamadım aldım tazminatımı.

165 Mesaj
26 Kasım 2012; 16:31:46 

Arkadaşlar aralık ayında sevke tabiyim ancak hem sağlık durumum hemde çocuklarımın okulları sebebi ile bu dönemde gidemeyeceğim.Rapor almam gerekiyor.Aile hekiminde rapor alsam kabul edilirmi? birde kaç gün almam lazım?

Ayrıca kamuda çalışıyorum almış olduğum bu raporu sadece askerlik şubesine veriyim diyorum.İşyerine raporu vermiyim normal çalışmaya devam etmek istiyorum.Bunun bir sakıncası varmı acaba?

349.dönem facebook grubunda herkes gideceği yeri paylaşarak aynı yerlere çıkan arkadaşlarla iletişime geçebiliyor.
http://www.facebook.com/groups/349.donem//

15 Mesaj
6 Haziran 2013; 13:18:35 

Benim askerlik sevk tarihim 31 temmuz 2013. ben işten 30 haziran da ayrılmak istiyorum.Yani 1 ay öncesinde ayrılmayı düşünüyorum.Fakat iş yeri bana askere gitmeden 10 gün öncesinde ayrılmamı gerektiğini söylüyor eger ona uymazssam tazminatımı veremiyorlarmış.
Ayrıca silüs belgesi istiyorlar iş yerinden.Askerlik şubesini aradığımda silüsü 25 temmuzda verebileceklerini söylediler.Size durum belgesi veririz diyorlar.Şimdi nasıl bir yol izlemeliyim.Yani askerden 1 hafta önce işi bırakmak çok saçma.Ben 1 ay öncesinde bırakmak istiyorum.Sizce bu mümkün mü?

337 Mesaj
6 Haziran 2013; 13:39:48 

arkadaşlar benim bilgigim kararıyla yargıtay 5 ay öncesinden izin veriyor diye biliyorum kesin olmamakla birlikte...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yunusyunus -- 6 Haziran 2013; 13:39:39 >

Kendimi Değiştirmen için,
Hayata olan bakış açımı değiştirmen lazım
=Ergo Proxy=

7 Mesaj
21 Haziran 2013; 17:04:14 

quote:

Orijinalden alıntı: blostomer

Benim askerlik sevk tarihim 31 temmuz 2013. ben işten 30 haziran da ayrılmak istiyorum.Yani 1 ay öncesinde ayrılmayı düşünüyorum.Fakat iş yeri bana askere gitmeden 10 gün öncesinde ayrılmamı gerektiğini söylüyor eger ona uymazssam tazminatımı veremiyorlarmış.
Ayrıca silüs belgesi istiyorlar iş yerinden.Askerlik şubesini aradığımda silüsü 25 temmuzda verebileceklerini söylediler.Size durum belgesi veririz diyorlar.Şimdi nasıl bir yol izlemeliyim.Yani askerden 1 hafta önce işi bırakmak çok saçma.Ben 1 ay öncesinde bırakmak istiyorum.Sizce bu mümkün mü?

bir ay çok çok uygun bir süre daha önceki örneklere baktığımızda 5 aya kadar hakkını alabilirsin ben mesela ağustosta ayrılıp kasımda gideceğim...
yapman gereken askerlik sebebiyle ayrılıyorum haklarımı talep ediyorum gibisinden bir dilekçeyi ik vermen yeterli..silus eline geçtiğindede gider teslim edersin gerisini onlar düşünsün :) ama dikkat et kesinlikle istifa ediyorum bütün haklarımı aldım vb. gibi ibare kullanma imzalama askerlik sebebiyle ibaresi kullan...eğer hakettiysen tazminatınıda alabilirsin...dilekçe için netten bulabilirsin...

2004 I Punto 1.4 Dynamic 16V

15 Mesaj
26 Temmuz 2013; 4:52:51 

quote:

Orijinalden alıntı: bycumali

bir ay çok çok uygun bir süre daha önceki örneklere baktığımızda 5 aya kadar hakkını alabilirsin ben mesela ağustosta ayrılıp kasımda gideceğim...
yapman gereken askerlik sebebiyle ayrılıyorum haklarımı talep ediyorum gibisinden bir dilekçeyi ik vermen yeterli..silus eline geçtiğindede gider teslim edersin gerisini onlar düşünsün :) ama dikkat et kesinlikle istifa ediyorum bütün haklarımı aldım vb. gibi ibare kullanma imzalama askerlik sebebiyle ibaresi kullan...eğer hakettiysen tazminatınıda alabilirsin...dilekçe için netten bulabilirsin...

teşekkürler

2784 Mesaj
26 Eylül 2013; 11:06:40 

ben bir kamu hastanesinde 5 yıldır çalısıyorum, her yıl şirketimiz değişiyor fakat ben aynı yerımde, aynı gorevı yapıyorum.
öğrendim tazminat hakkım varmış, sanırım hem şirkete hemde çalıştıgım hastanenin müdürlüğüne askerlik sebebi ile işten ayrılacağıma dair bir dilekce vermem gerekiyor, önümüzdeki hafta halledicem bakalım vereceklermi...vermezlerse iş mahkemesine başvuracam.
bu konu hakkında bilgisi olan arkadaş yardımcı olursa çok sevinirim.

63 Mesaj
27 Eylül 2013; 18:17:20 

quote:

Orijinalden alıntı: mikoli88

ben bir kamu hastanesinde 5 yıldır çalısıyorum, her yıl şirketimiz değişiyor fakat ben aynı yerımde, aynı gorevı yapıyorum.
öğrendim tazminat hakkım varmış, sanırım hem şirkete hemde çalıştıgım hastanenin müdürlüğüne askerlik sebebi ile işten ayrılacağıma dair bir dilekce vermem gerekiyor, önümüzdeki hafta halledicem bakalım vereceklermi...vermezlerse iş mahkemesine başvuracam.
bu konu hakkında bilgisi olan arkadaş yardımcı olursa çok sevinirim.

kardeş bende 5 yıldızlı bi otelde çalışıyorum 2. yılım ve 360 günümü doldurdum üstüne ekliyorum eğer şirket her sene değişiyor ise tahminimce 1 yılın doldu ise 1 yıllık tazminatını verirler.. tahminimce 2 milyar civarı alırsın,eğer ki şirket bi değişikliğe gitmedi ise 5 yıllığı alma şansında var bu da tahminen 10-12 milyar civarı çıkar

Acemi ; İÇ GÜV.EĞT. VE TATB.MRK.K.LIĞI 40 INCI P.EĞT.A./ISPARTA MERKEZ

2736 Mesaj
27 Eylül 2013; 19:17:32 

Ozel sektor icin tazminat,isten ayrilma askerlik vb konularda sorusu olan varsa mesajimi alintilasin yardimci olmaya calisirim

2784 Mesaj
27 Eylül 2013; 22:23:30 

quote:

Orijinalden alıntı: SerikFC

kardeş bende 5 yıldızlı bi otelde çalışıyorum 2. yılım ve 360 günümü doldurdum üstüne ekliyorum eğer şirket her sene değişiyor ise tahminimce 1 yılın doldu ise 1 yıllık tazminatını verirler.. tahminimce 2 milyar civarı alırsın,eğer ki şirket bi değişikliğe gitmedi ise 5 yıllığı alma şansında var bu da tahminen 10-12 milyar civarı çıkar

bu linklerde şirket değişse bile alacak devlet garantisinde olduğu için devlet oduyor dıyor bir avukat.

http://gundem.milliyet....013/1681394/default.htm
http://gundem.milliyet....012/1492140/default.htm
http://gundem.milliyet....011/1459857/default.htm

299 Mesaj
31 Ekim 2013; 0:30:20 

Konuyu hortlattıgım icin kusura bakmayın arkadaslar
Ben Subatda askere gitmek istiyorum daha tecili bozdurmadım. 3 yıldır bir sirkette tekniker olarak calısıyorum ve askere giderkende tazminatımı almak istiyorum
Kıdem tazminatı yasasıda sürekli gündemi mesgul ediyor eger cıkarsada askere gidenlere ve evlenicek bayanlara tazminat hakları verilmiyecek deniliyor.
1. simdi tecili bozdursam subat damı gıderim
2. Tecili bozdurup Subat da gidecegimi varsayarsak hemen isten istifa edip tazminatımı alabilirmiyim yada en erken nezaman istifa dilekcemi vermem gerekir?

Benim icin cok onemli bilen arkadaslar yardım ederse cok sevinirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SiyahKırmızı26 -- 31 Ekim 2013; 0:34:57 >

ESKİSEHİRSPOR

1893 Mesaj
31 Ekim 2013; 0:52:47 

quote:

Orijinalden alıntı: SiyahKırmızı26

Konuyu hortlattıgım icin kusura bakmayın arkadaslar
Ben Subatda askere gitmek istiyorum daha tecili bozdurmadım. 3 yıldır bir sirkette tekniker olarak calısıyorum ve askere giderkende tazminatımı almak istiyorum
Kıdem tazminatı yasasıda sürekli gündemi mesgul ediyor eger cıkarsada askere gidenlere ve evlenicek bayanlara tazminat hakları verilmiyecek deniliyor.
1. simdi tecili bozdursam subat damı gıderim
2. Tecili bozdurup Subat da gidecegimi varsayarsak hemen isten istifa edip tazminatımı alabilirmiyim yada en erken nezaman istifa dilekcemi vermem gerekir?

Benim icin cok onemli bilen arkadaslar yardım ederse cok sevinirim

hocam merhaba.

1. Şubat olayını bilmiyorum. Askerlik şubene gidip sor hocam en garanti bilgi odur. Ben tecil bozdurursam şimdi ne zaman askere alınırım diye sor.

2. Hocam kesintlikle istifa dilekçesi verme. Askerlik sebebiyle işten ayrılmak istediğini ve tazminatının ödenmesini isteyen bir dilekçe yaz ve insan kaynaklarınıza ver. Sakın ben istifa ediyorum yazma. O zaman tazminat alamazsın.

3. Bana baskı yaptılar istifa dilekçesi yaz diye ama ben istifa dilekçesi yazmadım. Zorunlu askerlik görevim sebebiyle işten ayrılmak durumunda olduğumu ve hak ettiğim tazminatın tarafıma ödenmesini istedim. Ve mecburen ödediler.

4. Ben aptallık edip tazmşinatı almadan aldığıma dair imza attım , Allahtan bir sorun çıkarmadılar ve tazminatı eksiksiz verdiler. Ama sonradan pişman olmuştum bence sen tazminatı almadan tazminatı aldığına dair imza atma.

682 Mesaj
4 Mart 2014; 12:43:32 

banada istifa dilekçesi hazırlayacaklarını söylediler ,tazminatımıda ay ay ödeyeceklerini , istifa dilekçesi olayı baya tırstırdırdı beni hakkaten ,bunu neden istiyorlar tazminat vercez demelerine rağmen sülüs vermeden nasıl bir katakulli var anlayamadım valla

I5 2500K-MSI P67A GD65-GSKILLS 2X4 RIPJAWS DDR3-CM 690 COOLERMASTER-HİGHPOWER 650W-LG DVD 52X-WD 500 CB 32NCQ-MSI GTX770 ULTRA LIGHTNING -BENQ 2420T

Battlefield nick:Haci1983

37 Mesaj
19 Mart 2014; 20:22:59 

quote:

Orijinalden alıntı: Or_By

Ozel sektor icin tazminat,isten ayrilma askerlik vb konularda sorusu olan varsa mesajimi alintilasin yardimci olmaya calisirim

selam hocam

bende 2011-9. ayından beri özel bir şirkette çalışıyorum
askere sene sonuna doğru eylül ekim ayı gibi gitme planındayım
tecili bozarsam hemenmi alırlar yoksa planladığım gibi olma şansı varmıdır ben nisan ayı gibi işten ayrılmayı düşünüyorum.
son olarak bu süre için ne kadar tazminat alabilirim, askerden döndüğümde işsizlik maaşı alabiliyormuşum bildiğim kadarıyla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nambırvan -- 19 Mart 2014; 20:38:57 >

434 Mesaj
21 Mart 2014; 0:38:29 

Konuya katkım olsun istedim.

Silüsü aldıysan ve dilekçenle işlemlerine başla.

Şirketinizde ....tarihinden itibaren .... SSK sicil numarası ile çalışmaktayım, askerlik görevim nedeni ile .... tarihinde işten ayrılacağımı bildirir, gerekli işlemlerin yapılmasını ve yasal haklarımın tarafıma ödenmesini talep ederim.

Dilekçeni ve ödemelerini sağlama almak için benim de uyguladığım ek tavsiyeler.

1 ) Hak ödemelerin için banka hesap iban numaram : xxxxx şeklinde not düşebilirsin. (Hemen ertesi gün yola düşme ihtimalin olabilir)

2 ) Çok önemli! Dilekçenin yetkili tarafından teslim alındığına dair üstüne İK, muhasebe gibi yetkili merciden imzalı kaşe vurmalarını iste ve fotokopisini al. "Öyle bir şey yapamayız, onay işlemini müdür yapıyor" v.s. derseler, "sizden onay istemiyorum, dilekçemi departmanınızın aldığına dair bir not düşün kağıda" dersin. Bu kağıda nokta bile koyamam derse, dilekçenin fotokopisini çek ve fotokopinin üzerine, bu dilekçenin aslı birimimiz tarafından alınmıştır yazdırıp imzalat ya da kaşelet. Askerlik koşuşturmacan sebebi ile bir daha şirkete uğrayamayabilirsin. Dilekçeyi almadık, habersiz ayrıldı v.b. ihtimalleri kaldırırsın. Ben bu şekilde yaptım.

3 ) Eğer "ödemenizi şu gün alacaksınız" ya da "ödemeleri aldığınıza dair kağıt imzalamanız gerekli, onun için onaydan sonra şu gün bir daha gelin, " gibi şeyler söylerlerse. 1. ve 2. maddeleri uyguladığım için, gönül rahatlığı ile hesabımı ben burada olmasam da kesebilirsiniz, alacağım neyse hesabıma yatırırsınız, kayıtlara geçer. Eğer eksik yatırırsanız da zaten kayıtlardan neyin ne olduğu çıkar, şikayetimle birlikte faizi ile sizden alırım diyebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teknoturk -- 21 Mart 2014; 2:57:33 >

Forumda ergen muhabbetlerinden sıkılan, saygı ve usluba önem veren, bilgi paylaşımının daha temiz ve akıcı olmasının isteyenlerin fikirlerini ve çözüm için yardımını bekliyorum.

DH Üyelik yılı : 2004 Doğum yılı: 1983

2736 Mesaj
21 Mart 2014; 13:25:36 

quote:

Orijinalden alıntı: nambırvan

selam hocam

bende 2011-9. ayından beri özel bir şirkette çalışıyorum
askere sene sonuna doğru eylül ekim ayı gibi gitme planındayım
tecili bozarsam hemenmi alırlar yoksa planladığım gibi olma şansı varmıdır ben nisan ayı gibi işten ayrılmayı düşünüyorum.
son olarak bu süre için ne kadar tazminat alabilirim, askerden döndüğümde işsizlik maaşı alabiliyormuşum bildiğim kadarıyla

Tecili bozdurduktan sonraki ilk celp döneminde askere alırlar bu yüzden celplerin başvuru ta tarihlerini iyi takip etmelisiniz

18 Mesaj
6 Mayıs 2014; 17:33:25 

merhaba arkadaşım

13.07.2012 tarihinden beri bir üretici birliğinde (koyun keçi yetiştiricileri birliği) sigortalı olarak çalışıyorum 2014 temmuz ayı içerisinde işten ayrılmayı düşünüyorum. her yıl sözleşme yenileyerek çalışıyorum. tarımsal danışmanlık yapıyorum. ancak iş yeri sigortada çıktı girdi yapmamış sgk dan öğrendiğime göre.
üretici birliği olduğu için tazminat alamazsın gibi söylentiler var şirket içinde. sözleşmemde tazminat ile ilgili herhangi bir maddede yok. birde ben işten ayrıldıktan sonra silüs kağıdını alacağım askerlik durum belgesi ile hak talep edebilirmiyim ya da askerlik için ayrıldığımı belirten dilekçeyi verdikten sonra işten ayrılıp silüs aldıktan sonramı iş yerime gitmeliyim. @Or_By

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mr.sokarca -- 6 Mayıs 2014; 17:35:20 >

2736 Mesaj
6 Mayıs 2014; 19:00:46 

quote:

Orijinalden alıntı: mr.sokarca

merhaba arkadaşım

13.07.2012 tarihinden beri bir üretici birliğinde (koyun keçi yetiştiricileri birliği) sigortalı olarak çalışıyorum 2014 temmuz ayı içerisinde işten ayrılmayı düşünüyorum. her yıl sözleşme yenileyerek çalışıyorum. tarımsal danışmanlık yapıyorum. ancak iş yeri sigortada çıktı girdi yapmamış sgk dan öğrendiğime göre.
üretici birliği olduğu için tazminat alamazsın gibi söylentiler var şirket içinde. sözleşmemde tazminat ile ilgili herhangi bir maddede yok. birde ben işten ayrıldıktan sonra silüs kağıdını alacağım askerlik durum belgesi ile hak talep edebilirmiyim ya da askerlik için ayrıldığımı belirten dilekçeyi verdikten sonra işten ayrılıp silüs aldıktan sonramı iş yerime gitmeliyim. @Or_By

birlik, kooperatif vs. deki durumu pek bilmiyorum.

eğer iş kanununa tabii çalışyıorsan özel sektör için tazminatını alıp ayrılıyorsun, devlet memurlarının hizmet süreleri donduruluyor ve geri döndüklerinde iş başı yapıyorlar. öncelikle senin bunu araştırman lazım. ayrıca silüs ü beklemene gerek yok son yoklama formu ile birlikte (orada ne zaman askere gideceğin yazar veya şu tarihe kadar askerlikle ilişiği yoktur der)işyerinden ayrılman gerekiyor. yazacağın istifanın içinde de askere gideceğimden dolayı işyerinden ayrılıyorum diye muhakkak belirtmelisin.

18 Mesaj
7 Mayıs 2014; 15:02:21 

quote:

Orijinalden alıntı: Or_By

birlik, kooperatif vs. deki durumu pek bilmiyorum.

eğer iş kanununa tabii çalışyıorsan özel sektör için tazminatını alıp ayrılıyorsun, devlet memurlarının hizmet süreleri donduruluyor ve geri döndüklerinde iş başı yapıyorlar. öncelikle senin bunu araştırman lazım. ayrıca silüs ü beklemene gerek yok son yoklama formu ile birlikte (orada ne zaman askere gideceğin yazar veya şu tarihe kadar askerlikle ilişiği yoktur der)işyerinden ayrılman gerekiyor. yazacağın istifanın içinde de askere gideceğimden dolayı işyerinden ayrılıyorum diye muhakkak belirtmelisin.

çok teşekkür ederim kardeşim koperatif işinide sgk yı arayım öğreneceğim.

9 Mesaj
13 Ağustos 2014; 9:54:56 

arkadaşlar kasım ayında askere gideceğimden dolayı işten ayrılacağım ve iş yerinden bu şekilde bir dilekçe yazmam istendi, " iş akdini fesh ediyorum"cümlesi bana biraz garip geldi sizce bu şekilde dilekçe vermem uygunmu?

..... tarihinden itibaren muvazzaf askerlik hizmetine başlayacağımdan iş akdini fesh ediyorum, bunun yerine ücretli çalışmaya başlarsam, kıdem tazminatını, ödeme tarihinden itibaren başlayacak avans faiziyle birlikte iade edeceğimi taahüt ederim .

1893 Mesaj
13 Ağustos 2014; 17:58:08 

quote:

Orijinalden alıntı: fatihxq

arkadaşlar kasım ayında askere gideceğimden dolayı işten ayrılacağım ve iş yerinden bu şekilde bir dilekçe yazmam istendi, " iş akdini fesh ediyorum"cümlesi bana biraz garip geldi sizce bu şekilde dilekçe vermem uygunmu?

..... tarihinden itibaren muvazzaf askerlik hizmetine başlayacağımdan iş akdini fesh ediyorum, bunun yerine ücretli çalışmaya başlarsam, kıdem tazminatını, ödeme tarihinden itibaren başlayacak avans faiziyle birlikte iade edeceğimi taahüt ederim .

hocam tam bilgim yok ama bence öyle yazma. Konuyu açan ben o tarihte "askerliğim sebebiyle işten ayrılmak durumundayım " gibi bir şey yazmıştım. Tazminat konusunda sıkıntı olmamıştı. Onlar ne yazmanı söylerse söylesin sen bildiğin gibi yaz ver, mecbur kabul edecekler ve paşa paşa verecekler tazminatı.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

1 Mesaj
27 Ağustos 2014; 13:06:27 

quote:

hocam tam bilgim yok ama bence öyle yazma. Konuyu açan ben o tarihte "askerliğim sebebiyle işten ayrılmak durumundayım " gibi bir şey yazmıştım. Tazminat konusunda sıkıntı olmamıştı. Onlar ne yazmanı söylerse söylesin sen bildiğin gibi yaz ver, mecbur kabul edecekler ve paşa paşa verecekler tazminatı.

Merhaba arkadaşlar,

Konu üzerinde yazılanların neredeyse çoğunu okudum ve çok sayıda fikrim oldu yazan herkese teşekkür ederim.
Ama benimde bir kaç sorum var konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşların düşüncelerini paylaşmasını istiyorum.

Temmuz ayında tecilimi bozdurdum ve Kasım ayında askere gideceğim, şuana kadar askere gideceğimi çalıştığım iş yerine bildirmedim.
20 aydır çalışıyorum ve işten ayrılmadan kaç hafta önce bildirmem gerekiyor iş yerine.

Ve son olarak askere gideceğimi sözlü olarak bildirmem sonucunda herhangi bir nedenle karşılıksız işten cıkarılma olur ise ne yapmam gerekiyor.

İlginiz için şimdiden teşekkürler.

812 Mesaj
27 Ağustos 2014; 13:22:35 

quote:

Orijinalden alıntı: Trust_Center

Merhaba arkadaşlar,

Konu üzerinde yazılanların neredeyse çoğunu okudum ve çok sayıda fikrim oldu yazan herkese teşekkür ederim.
Ama benimde bir kaç sorum var konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşların düşüncelerini paylaşmasını istiyorum.

Temmuz ayında tecilimi bozdurdum ve Kasım ayında askere gideceğim, şuana kadar askere gideceğimi çalıştığım iş yerine bildirmedim.
20 aydır çalışıyorum ve işten ayrılmadan kaç hafta önce bildirmem gerekiyor iş yerine.

Ve son olarak askere gideceğimi sözlü olarak bildirmem sonucunda herhangi bir nedenle karşılıksız işten cıkarılma olur ise ne yapmam gerekiyor.

İlginiz için şimdiden teşekkürler.

Erken bildirmekte fayda var. Onun dışında istifa dilekçesinde askerlik nedeniyle ayrılacağınızı belirtiyorsunuz. İstifa dilekçesini gidişinize yakın bir tarihte söyleyebilirsiniz. Sülüsü verdiğinizde tazminatınızı vermek zorundalar.

Mitsubishi Club Turkey | www.mitsubishiclubturkey.com
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Kısa, uzun dönem ve Yedek Subay adayları » Askerlik sebebiyle işten ayrılma ? Neye dikkat etmeliyim?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.670