Şimdi Ara

Forex R6A 3in1 Yazılımı FTP Kurulum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
0
Favori
3.735
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Forex Media Player R6A (FMP) 3in1 Yazılımı
    FTP Servisi Kurulum v1.1

(Yazılım çalışması @Gamdanoterdam 3in1 Yazılımı V2.0 yapıldı)

FTP Kurulum dosyaları linki
    http://hotfile.com/dl/132235202/ed4c23a/Forex6AFTPKurv1_1.rar.html

Aşağıdaki yazı gözünüzü korkutmasın çok uzun anlattım ama yapacaklarınız çok fazla değil. Herşeyi yazdığım otomatik scriptler halledecek Zaten yarısı FTP kullanımı hakkında genel bilgi içeriyor

Öncelikle bu tarz çalışmalarda klasik olmuştur hemen bir uyarı yer alır, biz de geleneği bozmayalım FTP çalışmasının yüklemesi ve servisin çalıştırılmasında paylaşılan dosyalarınızın yasallığı, silinmesi, veri kaybı vb. gibi olumsuz durumlarda sorumluluk size aittir. Hackerlar sisteminizi kırıp ftp den paylaştığınız dosyalarınızı silebilir, bozabilir. Yedeğini almanız tavsiyedir Bu dokümanın tamamını okumadan kurulumu yapmayın ! Kurulumu istediğiniz gibi paylaşabilirsiniz, başka sunucuya yükleyebilirsiniz vb. dosyaya şifre koymadım, herkese açık

Gelelim kuruluma…
    FTP Servisini kurmamız için Forex Media Player (FMP) ‘a Telnet ile bağlantı kurmamız gerekiyor. Telnet bağlantısı için birçok program mevcut.

Windows komut satırı ile Telnet kullanmak isterseniz Başlat>Donatılar>Komut İstemi ‘ni çalıştırıp telnet yazarak kullanabilirsiniz (Windows 7/Vista da varsayılan kapalı geliyor, Windows bileşenlerini Kur/Kaldır bölümünden Telnet Client aktifleştirmelisiniz)

Aşağıdaki örneklerde Telnet için meşhur programlardan Putty kullanacağız. Kurulum istemeyen açık kaynak kodlu çok küçük Windows programdır.www.putty.org adresinden indirebilirsiniz.

İndirdiğiniz linkteki RAR dosyasının içindeki tüm dosyalarını bir klasöre çıkarın. Önce o dosyaları kısaca tanıyalım:

fmpftp.conf >> FTP Servisinin konfigürasyon ayarları (Win-CRLF)
    ftpkullanicilar >> FTP servisinin kullanıcı adları ve şifreleri (Win-CRLF)
    S99ftpstart.sh >> FTP servisini her açılışta çalıştıran script

ftpkur.sh >> FTP servisini sisteme kurulumunu hazırlayan ve başlatan Linux Shell Script
    setupscript.sh >> FTP kurulumunu yapan Linux Shell Script (Win-CRLF)

ftpkaldir.sh >> FTP servisini sistemden kaldırılmasını hazırlayan ve başlatan Linux Shell Script
    uninstscript.sh >> FTP kaldırma Linux Shell Script (Win-CRLF)

Yukarıdaki scriptlerde varsayılan olarak 4 kullanıcı tanımladım:

k1oku >> FTP de yalnızda okuma yetkisi vardır
    k2okuyukle >> FTP de hem okuma hem de FMP’ye dosya yükleme yetkisi
    k3okuyuklesil >> FTP de hem okuma hem FMP’ye dosya yükleme hem de dosya silme yetkisi
    k4okuyuklesil >> tutarsız çalışan son kullanıcı (son kullanıcı her zaman tutarlı çalışmıyor, bug olabilir, yeni kullanıcı eklerseniz son kullanıcıya dikkat !!!)

Hepsinin şifresi varsayılan olarak: abc.1234

Sadece kullanıcı şifrelerini değiştirmek için ftpkullanicilar dosyasını not defteri ile açıp abc.1234 yazan bölüme istediğiniz şifreleri girebilirsiniz (boşluk karakteri olmamalı). Şifreleri değiştirmenizi tavsiye ederim.

Kullanıcı adlarını değiştirmek isterseniz ftpkullanicilar, fmpftp.conf, setupscript.sh, uninstscript.sh dosyalarında ilgili kullanıcıları Bul/Değiştir yöntemiyle aratıp değiştirin ve kaydedin.

FTP konfigürasyonları konusunda bilgili iseniz fmpftp.conf dosyasında gerekli gördüğünüz ayarları, karşılama mesajını vb. değiştirebilirsiniz. Bu dosyada sisteminize DoS saldırısı olursa diye güvenlik için aynı anda en fazla 10 kullanıcı hizmet alacak şekilde kısıtlama getirdim, isterseniz değiştirebilirsiniz.

Koyu işaretli dosyalar, sizin değişiklik yapabilmeniz için Windows Text dosyası formatındadır (CRLF sonlandırmalı), Windows üzerinde not defteri ile değiştirip kaydedebilirsiniz. Kurulum sırasında bu dosyalar otomatik Unix/Linux text formatına çevrilecek.

Dosyaların son halinin tamamını eksiksiz olarak USB belleğinizin kök dizinine kaydedin (FAT32 olması daha iyi).

FMP ‘nin TV arayüzünden Egreat arayüzünü seçip kapatıp açın. (ACRyan seçmeyin, kurulumda RAM-bellek hatası alabilirsiniz)
    USB belleğinizi FMP ’ye takın (başka bir USB aygıt/HDD takılı olmamalı)
    FMP’ yi ethernet üzerinden evinizdeki ağa bağlayın.
    FMP ‘nin aldığı IP adresini not edin.(Router veya modem arayüzünden DHCP tablosuna bakılıp öğrenilebilir veya TV arayüzünde ağ ayarlarından el ile IP verilebilir)

Putty programını çalıştırın, aşağıdaki konfigürasyon sayfası açılacak:

Host Name: FMP ‘nin IP adresini giriyoruz (benim FMP ‘nin adresi 192.168.2.5)
    Connection Type: Telnet işaretliyoruz
    Bu ayarları kaydetmek isterseniz isim verip Save ‘e tıklayarak kaydedebilirsiniz
    Open ‘a tıkladığınızda Telnet arayüzü gelecek ve size oturum açmak için (login) kullanıcı adı soracak. “root” yazıp enter’a basın.
    Oturum açınca Linux Shell komut satırına düşüyoruz. Aşağıdaki komutları tek tek yazıp Enter’a basın:

cd /tmp/usbmounts/sda1
    sh ftpkur.sh

USB belleğinizin sda1 olarak isimlendirildiğini varsaydık (dosya paylaşımından ismini öğrenebilirsiniz, büyük ihtimalle sda1 olacaktır, olmazsa sda2, sda3 deneyebilirsiniz)

FTP servisi kuruluyor.. yazısı çıkacak. Herhangi bir hata mesajı almadıysanız kurulum tamamlanmıştır (resimdeki gibi). Putty ile yapacaklarımız bitti, kapatabilirsiniz. FMP yi kumandasındaki kırmızı tuş ile kapatıp tekrar açın. Artık FTP servisiniz aktif olacaktır.

FTP kurulumunu kaldırmak isterseniz(uninstall), Putty ile gene root ile oturum açıp aşağıdaki komutları yazıp kaldırma scriptini çalıştırabilirsiniz. İşlem sonunda FMP ‘yi yeniden başlatmayı ihmal etmeyin.

cd /tmp/usbmounts/sda1
    sh ftpkaldir.sh

FTP ile FMP ‘ye Bağlanma
    Bize bir FTP programı gerekli olacak. Bu konuda çok fazla program var. FileZilla Client tavsiye edebilirim. Açık kaynak kodlu, ücretsiz bir yazılımdır. Ayrıca internet tarayıcılar, Windows Gezgini (explorer) da kullanabilirsiniz. Adres satırına

ftp://192.168.2.5

yazmanız yeterli. (kendi FMP nizin IP adresini yazın!) Açılacak pencerede kullanıcı adı ve şifre soracak. Belirlenen kullanıcılardan istediğiniz ile bağlanabilirsiniz.

FileZilla Client kullanacaksanız aşağıdaki işaretli alanları doldurup Hızlı Bağlan ‘ı tıklamanız yeterli:

Bağlandığınızda usbmounts klasöründe FMP’ye bağlı olan USB bellek, sabit disklere ulaşabileceksiniz. Kullanıcıların yetkisi dahilinde bu depıolama aygıtlarında dosya indirme, dosya yükleme ve silme yapabilirsiniz. Sol taraf bilgisayarınızı, sağ taraf FMP gösteriyor. Sürükle birak ile birbirine dosya alışverişi, silme vb. işlemler yapabilirsiniz.

Ev dışından Bağlanma:
    Yukarıda 192.168.2.5 IP adresinin bulunduğu kısma evdeki modeminizin Internet IP adresini girmelisiniz. Ayrıca modeminizin NAT ayarlarında 21. TCP portunu (FTP) FMP ‘nin yerel IP adresi (buradaki örnekte 192.168.2.5) ‘ne yönlendirmeniz gerekir.

Ayrıca FTP nin pasif mod için kullandığı port aralığı konfigürasyon dosyasında 40000-40100 ayarladım. BFTP UPnP destekliyor mu emin değilim problem yaşarsanız, NAT üzerinden bu aralığı da modeminizde FMP ‘ye yönlendirmeniz gerekebilir. (Bende gerekmedi) Güvenlik için konfigürasyon dosyasında aralığı daraltmanız da mümkün.

Not: Bu anlatımın tamamını, indireceğiniz pakete resimleriyle dahil ettim (PDF dosyası). Güle güle kullanın...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MelihTR -- 13 Ekim 2011; 22:23:40 >

• Dosyalarını kontrol ettik cihaz acryanda olsa bile ftp kuruluyor yazısı geldikten sonra hata vermektedir.

1)resimlerdende anlaşıldığı gibi ftp kullanıcı adını değiştirmissin.Yazılım üzerinde bir kaç değişiklik yaparak çalıştırmış olabilirsin

fakat dosyalarını indirdik kontrol ettik test ettik cihazda çalışmamaktadır.

ftp servisi kuruluyor...yazısı çıkıyor bundan sonra hata veriyor ve cihaz çalışmaz hale geliyor

dosyalarını tekrar gözden geçirebilirsiniz..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Miralay25 -- 15 Ekim 2011; 16:05:59 >
  • Tebrikler valla cabuk toparladınız
  • quote:

Orijinalden alıntı: Miralay25

Dosyalarını kontrol ettik cihaz acryanda olsa bile ftp kuruluyor yazısı geldikten sonra hata vermektedir.

1)resimlerdende anlaşıldığı gibi ftp kullanıcı adını değiştirmissin.Yazılım üzerinde bir kaç değişiklik yaparak çalıştırmış olabilirsin

fakat dosyalarını indirdik kontrol ettik test ettik cihazda çalışmamaktadır.

ftp servisi kuruluyor...yazısı çıkıyor bundan sonra hata veriyor ve cihaz çalışmaz hale geliyor

dosyalarını tekrar gözden geçir.

Yazılımda hiçbir değişiklik yapmadan direkt denemiştim.
    Verdiği hata tam olarak nedir?
    Flash belleğiniz yazma korumalı olabilir mi (Windows tipi text dosyalarını unix tipe çevirip usb bellekte ftp klasörü oluşturup kopyalıyorum daha sonra playera yüklüyorum. USB Flash bellekte ftp klasörü sıfırdan oluşturulup içine konfigürasyon ve kullanıcıları unix dosya formatında kopyalıyorum. USB belleğinizde ftp klasörü oluşmuş mu?

En son 3 in 1 FW v2.0 da denedim, v3.0 çıkmış ondaki yazılım değişiklikleri bilmiyorum

Edit: Dosyaları indirip tekrar kontrol ettim, yanlışlıkla ftpkullanicilar dosyasında 3 kullanıcılı olan halini eklemişim ama bunun cihazın çalışmasını engelleyecek bir etkisi olmamalı. O zaman akşam ben eve gidince sıfırdan 3in1 yazılımı yükleyip bu kurulumu üzerine tekrar yapayım. Hatayı tam olarak yazarsanız inceleyeyim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MelihTR -- 13 Ekim 2011; 10:54:32 >

• En son 3 in 1 FW v2.0 da denedim, v3.0 çıkmış ondaki yazılım değişiklikleri bilmiyorum

yazılım her hangi bir + katıyormu ?
    ve vermiş oldugunuz dosyayı kurmak için beklemekmi gerekiyor yani 2.0 da çalışıyormu çalışmıyormu ?
  • 3 in 1 v3.0 henüz indirip bakmadığım için Linux üzerinde bir değişiklik yapıldıysa FTP çalışmayabilir. v3.0 ile ilgili yazılımı geliştiren arkadaşlarla bağlantıya geçeceğim

Ben ftp kullanıcılarındaki eksik 4. kullanıcıyı tekrar ekleyip indirme linkini yeniledim. v2.0 için olduğunu da ekledim.

Emin olmak için bu akşam media playera sıfırdan 3in1 v2.0 yükleyip hiç değişiklik yapmadan hazırladığım FTP kurulumu tekrar yapacağım. Onun sonucunu bu akşam haber veririm. Şimdilik benden cevap bekleyin
  • quote:

Orijinalden alıntı: MelihTR

3 in 1 v3.0 henüz indirip bakmadığım için Linux üzerinde bir değişiklik yapıldıysa FTP çalışmayabilir. v3.0 ile ilgili yazılımı geliştiren arkadaşlarla bağlantıya geçeceğim

Ben ftp kullanıcılarındaki eksik 4. kullanıcıyı tekrar ekleyip indirme linkini yeniledim. v2.0 için olduğunu da ekledim.

Emin olmak için bu akşam media playera sıfırdan 3in1 v2.0 yükleyip hiç değişiklik yapmadan hazırladığım FTP kurulumu tekrar yapacağım. Onun sonucunu bu akşam haber veririm. Şimdilik benden cevap bekleyin

çeşitli flash belleklerle denendi aynı hata sonuc alındı.

• indirme linkini ul.todan değilde hotfiledan upload yapın.Ul.to sorun yapıyor.
  • quote:

indirme linkini ul.todan değilde hotfiledan upload yapın.Ul.to sorun yapıyor.

Karşılaştığınız hataları inceledim.
    mkdir cannot create directory
    hatası benim gözümden kaçan bir ihtimal nedeniyle olmuş. USB bellekte daha önceden ftp klasörü varsa ben ona bakmayıp kendim tekrar oluşturmaya çalışınca zaten var olduğunu belirtiyor. Temiz kurulum için ftp klasörünün içini boşaltmam gerekiyordu, scripte onu ekledim.

Cannot allocate memory:
    Bu çok ciddi bir hata, ama problem benim hazırladığım scriptlerle ilgili değil. Dosya kopyalama prosesi RAM bellekten yer ayıramamış. Dosya kopyalama işletim sisteminin temel görevlerinden bir tanesi ve 42 byte 'lık bir dosyayı kopyalamak için RAM üzerinde yer açamıyorsa ciddi bir boş RAM alanı sıkıntısı vardır. Bunun üzerine hemen ben de sistemi incelemeye aldım.
    A.C.Ryan arayüzünde çok yüksek bir RAM kullanımı var, player açıldıktan 5dk sonraki değerleri aşağıya yazıyorum:

A.CRyan RAM kullanımı:
    Toplam RAM miktarı: 120624 KB (117,79 MB)
    Kullanılan: 119456 KB (116,66 MB)
    Boş: 1168 KB (1,14MB)

1,14MB boş RAM ile Linux çok sınırda çalışıyor, en küçük bir RAM alanı gereksiniminde yukarıda karşılaştığınız gibi bellek ayırma hataları baş gösterir. Çalışan prosesleri bu arayüzde azaltmak gerekebilir. Bu problemi @Gamdanoterdam ile konuşacağım.

Egreat arayüzüne alıp 5dk. sonraki değerlere baktım. Bu değerler kabul edilebilir:
    EGREAT RAM kullanımı
    Toplam RAM miktarı: 120624 KB (117,79 MB)
    Kullanılan: 101048 KB (98,68 MB)
    Boş: 19576 KB (19,11MB)

Egreat arayüzü ile burada 19 MB lık boş RAM alanımız oluyor. Bu şekilde sistem daha stabil çalışacaktır.

Player'a sıfırdan 3in1 v2.0 yükleyip EGreat arayüzünde kurulumu denedim onda da ftp problemsiz kuruldu ve çalıştı.
    O nedenle kurulumu A.C.Ryanda yapmayalım. Zaten 1,14 MB boş RAM alanında FTP A.C.Ryanda da stabil çalışmaz.
    Port aralığını da 40000-40100 arasına sınırladım (NAT dan fazla port açmamak için).
    Scripti güncelleyip v1.1 olarak Hotfile 'a yükledim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MelihTR -- 13 Ekim 2011; 22:40:22 >

• quote:

Orijinalden alıntı: keyman2

Tebrikler valla cabuk toparladınız

Teşekkürler ..., ileride yoğun günler beni bekliyor o nedenle hemen bitirmeyi istedim

3in1 yazılımda A.C.Ryan arayüzünde playerın RAM yetersizliğine (A.C.Ryan yazılımının yüksek RAM ihtiyacına) aklıma bir çözüm geldi. Playera sürekli takılı bırakacağımız kullanmadığımız bir flash belleği RAM alanı olarak kullanmasını sağlayabilirsek (Linux da swap alanı olarak, Windows'da pagefile) RAM miktarını yükseltme şansımız olabilir. Win7 de ReadyBoost gibi yani USB bellekteki alandaki okuma ve yazmalarda performans biraz düşer ama RAM yetersizliğinden uygulamaların çakılmasından daha iyidir

Ben bunu bir araştırayım, eğer yapabilirsem ona da FTP gibi buna da bir setup hazırlarız artık

• quote:

quote:

Tebrikler valla cabuk toparladınız

Teşekkürler ..., ileride yoğun günler beni bekliyor o nedenle hemen bitirmeyi istedim

3in1 yazılımda A.C.Ryan arayüzünde playerın RAM yetersizliğine (A.C.Ryan yazılımının yüksek RAM ihtiyacına) aklıma bir çözüm geldi. Playera sürekli takılı bırakacağımız kullanmadığımız bir flash belleği RAM alanı olarak kullanmasını sağlayabilirsek (Linux da swap alanı olarak, Windows'da pagefile) RAM miktarını yükseltme şansımız olabilir. Win7 de ReadyBoost gibi yani USB bellekteki alandaki okuma ve yazmalarda performans biraz düşer ama RAM yetersizliğinden uygulamaların çakılmasından daha iyidir

Ben bunu bir araştırayım, eğer yapabilirsem ona da FTP gibi buna da bir setup hazırlarız artık

aklıma bir çözüm geldi. Playera sürekli takılı bırakacağımız kullanmadığımız bir flash belleği RAM alanı olarak kullanmasını sağlayabilirsek

Aynen bende bunu daha önce dile getirdim farklı cihazlarda uyguladıgımız bir yöntem bunda da olabilirmi diye mumkunse harıka olur

• Tartışmamızı tatlıya bağladık o nedenle mesajlarımızı sildik
    Şimdi birlikte çalışarak yeni neler yaparız nasıl geliştiririz onun üzerinde çalışacağız

Benim ilk aklımdan geçen Win7 deki Ready Boost özelliğini (takılan USB belleği RAM alanını arttırmak için kullanma) tamamen olmasa bile kısmen bu playerda yapabilmenin yollarını arayacağım. Yeni Linux çekirdeklerinde tam olmasa da bu desteğin olduğunu öğrendim. Bu konuda baya doküman topladım ben de biraz uğraşayım 128MB RAM darboğazını aşabilirsek bu işin önü açılır

• Evet tatlıya bağladık.Siz üstatla görüşmeniz sizin açınızdan daha sağlıklı bir durum olur.
  • Tebrikler karşılıklı yakışan olmuş gafletten dnülmüş
  • quote:

quote:

aklıma bir çözüm geldi. Playera sürekli takılı bırakacağımız kullanmadığımız bir flash belleği RAM alanı olarak kullanmasını sağlayabilirsek

Aynen bende bunu daha önce dile getirdim farklı cihazlarda uyguladıgımız bir yöntem bunda da olabilirmi diye mumkunse harıka olur

Müjdeyi vereyim, USB den taktığım eski 500 MB USB belleğin tamamını RAM gibi gösterme olayını başardım
    Playerda çalıştırabileceğim ve çok RAM kullanacak bir uygulama ile denemediğimden RAM kullanımını swap alanına taşırıp bu alanı da kullanmasını test etmedim henüz Taşma durumunda bellek hatası vermeyip USB belleği kullanacakmı ona bakacağım.

_________total______used______free____shared____buffers
    Mem:____120624___100704_____19920______0_______816
    Swap:___511552_____0______511552
    Total:___632176___100704____531472

Toplamda 617 MB RAM oldu

Bu aralar çok yoğun olduğundan çalışmanın sizin güvenli bir şekilde kullanabileceğiniz hale getirmesi için biraz zamana ihtiyacım var, hazır olduğunda haber vereceğim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MelihTR -- 18 Ekim 2011; 0:36:11 >

• @MelihTr hadi bakalım bekliyoruz bunda sakıncalı bir durum yoktur.
  • quote:

quote:

quote:

Müjdeyi vereyim, USB den taktığım eski 500 MB USB belleğin tamamını RAM gibi gösterme olayını başardım
    Playerda çalıştırabileceğim ve çok RAM kullanacak bir uygulama ile denemediğimden RAM kullanımını swap alanına taşırıp bu alanı da kullanmasını test etmedim henüz Taşma durumunda bellek hatası vermeyip USB belleği kullanacakmı ona bakacağım.

_________total______used______free____shared____buffers
    Mem:____120624___100704_____19920______0_______816
    Swap:___511552_____0______511552
    Total:___632176___100704____531472

Toplamda 617 MB RAM oldu

Bu aralar çok yoğun olduğundan çalışmanın sizin güvenli bir şekilde kullanabileceğiniz hale getirmesi için biraz zamana ihtiyacım var, hazır olduğunda haber vereceğim

Harika bir haber valla yıllarca mediaplayerlere 700-1200 tl arası para verdık bu randımanı alamadık neredeyse ağlayasım var

hele buda devreye gırerse en sevdıgım oyujncagım oldu bu alet resmen şeytan al bi tane daha dursun lazım olur dıyor

üstad birde bir sey sormak istiyorum aynı sekılde bu cıhaza ınternetten ızledıgımız bır seyde you tube gıbı pause yap 3-5 dk doldursun sana kayıttan gösterırken oda doldurmaya devam etsın takılma sorunu ortadan kalksın gıbı bır durum mumkunmudur ?

Yoksa o kaa degil çılkını çıkartmayın durumumudur

Bu arada yazılımda emegı gecen a dan z ye herkeze tum samımıyetımle tskler gercekten muhtesem bır cıhaz oldu .

• quote:

@MelihTr hadi bakalım bekliyoruz bunda sakıncalı bir durum yoktur.

Üstad bu arada keşke bir mail adresi yayınlayabılsenızde bizlerde en azından üstada veya ekibe teşekkür maili atabılsek çok şık olurdu .
  • Ne yalan söyleyeyim ben başta ethernetli harddisk kutusu arıyordum, tek amacım USB değil ethernette yerel ağdan dosyalarıma erişmekti. Bu ihtiyaçla yola çıktım bunu buldum media player ihtiyacım hiç yoktu o kadar diyeyim zaten o amaçla da kullanmıyorum şu an

Ama 2 yıldır hayalimdir evimde, çok küçük içinde istediğim gibi yazılım geliştirebileceğim, kendi programlarımı çalıştıracağım linux işletim sistemi olan bir mini bilgisayarım olsun 7/24 çalışsın çok az güç çeksin web server, ftp sunucum olsun istiyordum. Internetten heryerden ulaşabileyim istiyordum. Netbook vs. diyeceksiniz ama donanım olarak 7/24 çalışmaya uygun üretilmiyor. Bu da 7/24 uygun değildir ama bozulursa netbook kadar canımı yakmaz

Bu media player tam bu isteğimi şu an tam karşılamasa bile güzel bir başlangıç oldu. Şu an scriptlerle idare ediyoruz ama çok yol katettik, üzerinde C/C++ ile yazılım geliştirme ve kendi programımı yazıp çalıştırma konusu kaldı bakalım o da olursa daha ne isteyeyim

• quote:

Ne yalan söyleyeyim ben başta ethernetli harddisk kutusu arıyordum, tek amacım USB değil ethernette yerel ağdan dosyalarıma erişmekti. Bu ihtiyaçla yola çıktım bunu buldum media player ihtiyacım hiç yoktu o kadar diyeyim zaten o amaçla da kullanmıyorum şu an

Ama 2 yıldır hayalimdir evimde, çok küçük içinde istediğim gibi yazılım geliştirebileceğim, kendi programlarımı çalıştıracağım linux işletim sistemi olan bir mini bilgisayarım olsun 7/24 çalışsın çok az güç çeksin web server, ftp sunucum olsun istiyordum. Internetten heryerden ulaşabileyim istiyordum. Netbook vs. diyeceksiniz ama donanım olarak 7/24 çalışmaya uygun üretilmiyor. Bu da 7/24 uygun değildir ama bozulursa netbook kadar canımı yakmaz

Bu media player tam bu isteğimi şu an tam karşılamasa bile güzel bir başlangıç oldu. Şu an scriptlerle idare ediyoruz ama çok yol katettik, üzerinde C/C++ ile yazılım geliştirme ve kendi programımı yazıp çalıştırma konusu kaldı bakalım o da olursa daha ne isteyeyim

Bir önemli sorun ise asıl önemli sorun flash chip alanını artırmak.256mb az geliyor bunu en az 1gb yapmak gerek.

Fakat bunu telnetde hafızasını göremiyorum .toplam değeri göstermiyor sadece memory değerleri ve swap değerleri veriyor.

df komutunda chip bellek hafızası gösteriyor fakat oda kalsörlerin ne kadar yer kapladığını.Bunları tek tek toplamak gerek.

Eğer cihip hafızasını artırmayı başarabilirsek r6anın sonu muazzam bişe olurki yazılımlarda ebatları şişirilir.

Bu konu üzerinde çalışma başlattım fakat iki farklı usbyi birini ram birini flash çipe atarsak swap değerleri ikisini toplamda aynımı gösterir yoksa farklı farklı mı gösterir bide ikisini birden tanıyacakmı hem memoryi hemde flash çip hafızasını buda meçhul.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Miralay25 -- 18 Ekim 2011; 12:34:12 >

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.