Şimdi Ara

OM-Copter insansız hava aracı ile 150 metre yükseklikten 3D kamera çekimleri mümkün oluyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
8.613
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • OM-Copter insansız hava aracı ile 150 metre yükseklikten 3D kamera çekimleri mümkün oluyor

Gelişen teknolojiye paralel olarak sinema çekimi teknolojileri de devamlı bir gelişim içinde. Avatar filmiyle büyük bir patlama yapan 3D teknolojisi ev kullanımında fazla ilgi görmemesine karşın sinema salonlarında ilgi görmeye devam ediyor.

Alman özel efekt stüdyosu OMSTUDIOS Avrupa'da ilk kez kamera sistemini insansız hava aracı ile birleştirerek yüksek noktalardan 3D çekim yapmayı başardı.

Firma AR.Drone modelinin daha gelişmiş versiyonu olan sekiz pervaneli OM-Copter adlı hava aracına dünyanın en gelişmiş dijital çekim kamerası RED Epic'i monte ederek 150m yüksekliğe kadar çekim imkanı elde etti. 

İnsansız hava aracı ile çekim yapılırken herhangi bir titreşim yaşanmıyor ve helikopter kiralama gibi masrafları ortadan kaldırıyor. 2kg ağırlığa kadar ekipman taşıyabiliyor. Çok pervaneli cihazlar genelde parça halinde geliyor ve elde birleştiriliyor. Kameramanlar RED Epic modelini uzaktan kumanda ederek çekimlerini gerçekleştiriyorlar.

RED firması tarafından Epic model çekim kameraları özellikleri açısından dünyanın en iyisi. 5K çözünürlükte 18 duraklamalı çekim yapabilen Epic saniyede 300 kare kaydedebiliyor. 3D yeteneği de olan Epic modelini Ridley Scott, Peter Jackson ve James Cameron gelecek yapımlar olan Prometheus, The Hobbit ve Avatar 2 çekimlerinde kullanıyor.

• gider bende 3 bin tl lik uzaktan kumandalı helikopter alıp dibinede bağlarım kamerayı tmm oldu bitti bu şimdi yeni birşey mi? yeniyse bu milletin kafaları çok geride o zaman videodaki camera da fps değeri yüksek çekimli camera ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: aspirin_00

gider bende 3 bin tl lik uzaktan kumandalı helikopter alıp dibinede bağlarım kamerayı tmm oldu bitti bu şimdi yeni birşey mi? yeniyse bu milletin kafaları çok geride o zaman videodaki camera da fps değeri yüksek çekimli camera ...
    Titreşim olmuyor, uzaktan kontrol edilebiliyor ve muhtemelen görüntüyü de eş zamanlı aktarıyordur. Bu işler yapardım ederdimle olmuyor yaptım ettim ile oluyor...
  • quote:

Orijinalden alıntı: LORDTEK

quote:

Orijinalden alıntı: aspirin_00gider bende 3 bin tl lik uzaktan kumandalı helikopter alıp dibinede bağlarım kamerayı tmm oldu bitti bu şimdi yeni birşey mi? yeniyse bu milletin kafaları çok geride o zaman videodaki camera da fps değeri yüksek çekimli camera ...
    Titreşim olmuyor, uzaktan kontrol edilebiliyor ve muhtemelen görüntüyü de eş zamanlı aktarıyordur. Bu işler yapardım ederdimle olmuyor yaptım ettim ile oluyor...

lordtek haklı.Ayrıca bu hazır bir sistem.O kadar yükü taşıyacak helekopter yakıtlı olur oda aşırı ses titreşim duman ısı vs olur.Bende bu tip bir şey yapmak istiyordum ama pil olayı güzel olmuyor yarım milyar pile ayırmak lazımki adam gibi çekim süresince havada kalsın.Helyum balona servo konrollü bir şey yapılırsa hem sessiz hemde daha uzun havada çekim için kalabilir(kontrol zor olsada)

• quote:

Orijinalden alıntı: aspirin_00
    gider bende 3 bin tl lik uzaktan kumandalı helikopter alıp dibinede bağlarım kamerayı tmm oldu bitti bu şimdi yeni birşey mi? yeniyse bu milletin kafaları çok geride o zaman videodaki camera da fps değeri yüksek çekimli camera ...

Hiç uzaktan kumandalı helikopterin oldu mu veya var mı arkadaşım?

O işler öyle olmuyor maalesef. Uzaktan kumandalı helikopter havayı aşşağı üflediği için havada asılı durması, hele ki titremeden durması zor oluyor. Bir de rüzgar faktörü var. Eğer helikopter ağır değilse biraz rüzgar estiği zaman havada rüzgarın ittiği yönde gitmeye başlıyor. Bu yüzden ağır olması lazım ki titreme ve rüzgardan etkilenme olmasın. Bu yüzden 8 pervaneli olması büyük avantaj. Böylece helikopter de ağır oluyor aynı zamanda da taşıdığı yük de artabiliyor. Eğer 1.5 kilo falan da kamera takarlarsa havada rüzgar estiği zaman titreme ve sallanma olmadan iyi kalitede çekim yapabilir.

Bir de pil faktörü var. 8 pervane sayesinde daha ağır fakat uzun süre havada tutacak pil de takılması mümkün oluyor. Çünkü o senin alacağın ve üzerinde uçuş süresi 15-20 dakika yazan helikopterlerin uçuş süresi esasında 9 dakika falan. Bir de 3D uçuş diye bir şey var. Onu yapabiliyorsa ve 3D uçarsan uçma süresi 5-6 dakikaya iniyor.
    Bunda ise film çektiklerine göre baya büyük ve ağır pil vardır ki hem havada kalabilsin hem de rüzgar faktörüne katkı sağlasın.

Bu yüzden 8 pervane şart...

Bu arada iyi bir kumanda mesela Futaba 7C falan 1750 lira. İyi bir helikopter ile birlikte 4500 liraları bulabiliyor. Bu cihazın fiyatını bilmiyorum ama 3000 liraya alacağın helikopterle dediğin iş olmaz..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OverClocK1ng -- 11 Ekim 2011; 17:26:40 >

• yaratıcı ve pratik bir çözüm ancak çekilen görüntüler neden yavaşlatılmış şekilde gösterilmiş ? bu beni biraz şüphelendirdi açıkçası, sanırım henüz tam hareket kabiliyeti sağlanamamış
  • uzun zamandır rc ile ilgilendiğim için bazı arkadaşların bilgilenmesini sağlayabilirim bu konuda.Haberde ki insansız araç denilen aracın çok daha gelişmişleri türkiyede de pek çok ülkedede yapılıyor hemde amatör bir şekilde.Kullanılan aracın 8 pervaneli olması 7-6-5-4 yada 3 pervaneli olamayacağı yada helikoptere böyle bir kamera takılamayacağı anlamına gelmiyor.Helikopterle bu aracın yada daha fazla pervaneli araçların çalışma prensibi aynı,bundada hava aşşağı üfleniyor helikopterdede.Ayrıca yapılan bu olay RC de FPV diye geçer (firs person view) haberde abartıldığı gibi bir olay değil,maddiyatta sıkıntı yoksa çok basit ve zevkli bir uğraş.Batarya konusuna gelince bu araçlarda kullanılan bataryalar bildiğiniz pillerden değil.Lipo(lityum polimer) bataryadır.Telefonda kullandığınız li-ion bataryanın üst versiyonu yani daha gelişmişidir li-ion a göre kapasitesi çok fazladır ve oldukça hafiftir üstelik belli bir şekli yoktur,elinizle bile bataryanın şeklini değiştirebilirsiniz.Diğer bildiğiniz pillerle kıyaslıyacak olursanız ağırlığına göre kapasitesi oldukça yüksektir.Darbe aldıktan sonra patlama riski,şarj esnasında patlama riski,suya yani neme duyarlı olması bu bataryanın kullanım alanını kısıtlamıştır.O yüzden telefonlarda ve laptoplarda henüz kullanılmamıştır yada şuan benim haberim yok.Buraya bi kaç link vermek istiyorum fakat sistemde bi sıkıntı var sanırım link olarak koyamıyorum.Bakmak isteyenler içinhttp://www.draganfly.com/ bu firmanın yaptığı araç haberde gördüğünüzden kat kat üstün bir araçtır.3-4-5-6-7-8 pervaneli modelleri mevcut.Youtubedada draganfly diye aratırsanız pek çok videosunu görürsünüz.http://www.hobbyrc.com/forum/list/category/74-Hava-Foto%C4%9Fraf%C3%A7%C4%B1l%C4%B1%C4%9F%C4%B1-%28FPV%29 buda türkiyedeki fpv üzerine yapılanlarla ilgili bi link.HOBBYRC yi aranızda bilenler olabilir.Bilindik bir sitedir.Şunuda belirtiyim kamera sistemini yakıtlı helikopterlere koyarsanız titreşimden görüntü kalitesi düşer o yüzden elektrikli uçan herşeye kamera takabilirsiniz türkiyede de pek çok örneği mevcut.Havada uçan herşey rüzgardan etkilenir.Helikopter bunu içindeki gyro denilen elektronik devre sayesinde alteder ve stabil bir şekilde uçar aynı şekilde çok pervaneli araçlarda gyro ile stabil bir şekilde uçar.Yani işin önemli kısmını gyro yapar pervane sayısı değil.Benim asıl uğraşım helikopter ve trikopter(3 pervaneli) yada quadkopter gibi çok pervaneli araçlar değil fakat bu araçlarlada ilgili bilgi birikimim var.Ben bu işe planörle başladım şuanda planör ve zagi(uçan kanat) uçurmakla uğraşıyorum.Aynı şekilde bu araçlarada kamera takabilirsiniz.İlgilenen arkadaşlar için http://www.team-blacksheep.com/videos bu sitede zagiye kamera takıp çekilen videoları görebilirsiniz.60 km kadar menzil var tabii kumandaya yapılan modifiyeler dahilinde.http://www.dronesvision.com/rc-fpv-first-person-view
    bu sitede kablosuz görüntü iletimiyle ilgili ekipmanları alabileceğiniz güvenilir bi site.Ben aldım ordan biliyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dogo argentino -- 11 Ekim 2011; 19:53:39 >

• Dostum benden daha fazla biliyor olabilirsin ama ben de RC ile ilgiliyim ve ne kadar pervane varsa o kadar stabilite yakalarsın. Tek pervane ile 8 pervane arasında dağlar kadar fark var. Hatta farkettin mi bilmiyorum ama senin verdiğin linklerden Draganfly'da da 8 tane pervane var. Draganfly da gerçekten çok iyiymiş linkler için sağol. Ben de ilgileniyorum. Hatta Draganfly dediğin gibi onların cihazından daha iyi ama bunlarınki biraz custom made gibi geldi. Daha amatörce. Yoksa 150 metre değil dediğin gibi daha da fazla olabilirdi. Yalnız adamların kameralarına bayıldım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dogo argentino

Batarya konusuna gelince bu araçlarda kullanılan bataryalar bildiğiniz pillerden değil.Lipo(lityum polimer) bataryadır.Telefonda kullandığınız li-ion bataryanın üst versiyonu yani daha gelişmişidir li-ion a göre kapasitesi çok fazladır ve oldukça hafiftir üstelik belli bir şekli yoktur,elinizle bile bataryanın şeklini değiştirebilirsiniz.Diğer bildiğiniz pillerle kıyaslıyacak olursanız ağırlığına göre kapasitesi oldukça yüksektir.Darbe aldıktan sonra patlama riski,şarj esnasında patlama riski,suya yani neme duyarlı olması bu bataryanın kullanım alanını kısıtlamıştır.O yüzden telefonlarda ve laptoplarda henüz kullanılmamıştır yada şuan benim haberim yok.m

Lipoly bataryalar Li-on yeni versiyonudur desek doğru olur, gelişmiştir ama birim alanda daha düşük enerji yoğunluğuna sahiptir.Li-on bataryalar güvenlik ve şekil sıkıntısı olduğu için lipoly bataryalar icad edildi , cep telefonları için ideal çünkü hafif ve şekil sıkıntısı yok.Lipoly bataryaların nihai gerilimlere daha uzun sürede ulaşıyor yani daha düzgün sabit bir enerji sağlayabiliyor.
    Samsungun yeni notebooklarında lipoly bataryalar mevcut.

• Bildiğin MikroKopter.
  • Uzerindeki Kamera Red Epic Fiyat :50.000$ cık Avatar 2 için Cameron amcamız 50 Tane almıs bundan buda ek bilgi olsun :)

SAYGILARLA
  • turklerde olsa anca ev dıkızlerler
  • Bu videoyada göz atın aynı aletin test videosu:
    http://vimeo.com/30375854

Adamlar Mühendislik yapıo ama eminim türkiyede daha fazla mühendis diplomasına sahip insan vardır.
  • Red EPİC gerçekten muhteşem bir kamera. Çoğu iyi bilgisayar 8k da falan gösterirken zorlanırken 28 k çekim yapıyor bu bebek.http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a4/28k_RED_CAMERA.png
  • uçma hususu kameranın dudak uçuklatan! kapasitesi karşısında sönük kalmış...
    benim merakım bu kadar yüksek çözünürlüklerde saniyede 300 kare nasıl bir veri akış trafiği gerektirir ?!! ve hangi hızlardaki ve boyutlardaki harddrive kullanılır ki ????

!!
  • quote:

Orijinalden alıntı: deepthrone

uçma hususu kameranın dudak uçuklatan! kapasitesi karşısında sönük kalmış...benim merakım bu kadar yüksek çözünürlüklerde saniyede 300 kare nasıl bir veri akış trafiği gerektirir ?!! ve hangi hızlardaki ve boyutlardaki harddrive kullanılır ki ????!!

Dahili kayıt ssd'ye yapılıyor zaten direk. Yanında ssd verilmesi lazım yanlış hatırlamıyorsam bir kaç adet :) Diğer yönden anlık başka yere aktarımda ise bu iş zor haliyle :)
  • Arkadaşlar herşey iyi güzelde biz bu işi amatör olarak yapmak için nekadar para harcamamız gerekiyor??? ve nasıl temin edebiliriz?
  • Bu video tamamen şov amaçlı bence..Hele ki o Red i oraya koyarak çekmek...Netlik ayarını nasıl yapacaksınız bana bir söyleyin. Bu makinelerde auto focus yok ve videoda gordugum kadarıyla herhangi bir focus ring aparatı da göremiyorum.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.