Şimdi Ara

Apple bünyesinde 1000 mühendis A serisi yongalar üzerinde çalışıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
106
Cevap
0
Favori
7.689
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Apple bünyesinde 1000 mühendis A serisi yongalar üzerinde çalışıyor

Apple'ın tanıtımını yaptığı iPhone 4S modelinde beklentilerin karşılanamaması ve hemen ardından Steve Jobs'ın ölümü firmanın geleceği ile ilgili tartışmaların yaşanmasına neden olmuştu. Ön siparişlerde iPhone 4S modelinin tarihin en hızlı sipariş alan iPhone'u olması moralleri yükseltti. Bununla birlikte Apple'ın gelecek yıllar için teknoloji geliştirmeye ne kadar önem verdiği de yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı.

CEO'luktan istifası ve ölümü arasındaki zaman diliminde Jobs'un yakın çevresine verdiği bilgilere göre firma bünyesinde 1000 mühendis A serisi işlemcileri tasarlamak için çalışıyor. Düşük enerji tüketimi ve daha küçük boyutlar tasarımın odak noktası konumunda. Steve Jobs'ın deyimiyle PC sonrası dönemi başlatan Apple'ın bu dönem için aldığı pozisyon da ortaya çıkmış oluyor.

Apple 2009 yılında kendi yonga tasarım ekibini kurmuştu. Intel ve AMD'nin PC tabanlı yonga üretiminde sıkışıp kalması Apple'ı bu kararı almaya itmişti. İki yıl gibi kısa bir sürede 1000 mühendis istihdam eden Apple'ın dünya çapında toplam 50 000 çalışanı bulunuyor. Bunun 30 000'i Apple mağazalarında çalışıyor. 20 000 kişi ise teknik birimlerde görev alıyor. Yonga tasarım ekibi ise bu sayının 20'de 1'ini oluşturuyor. 

iPad 2 ve iPhone 4s modelinde kullanılan A5 işlemcisi A4 modelinden iki kat daha hızlı ve batarya tüketimi olarak da daha düşük. iPhone 4 7 saat konuşma süresi sunarken, iPhone 4S 8 saat konuşma süresi sunuyor.

Apple bunun yanında iOS ve MacBook Air ürünlerinden hard disk sürücülerini kaldırarak yerine flash tabanlı hafıza birimleri yerleştirdi. Silikon seviyesindeki bu iki önemli değişiklik Jobs'un deyimiyle biçim katsayısını bir sorun olmaktan çıkarıyor.

Apple'ın bundan sonra ne tür cihazlar ortaya çıkaracağı mühendislerinin hayal gücüne kalmış. Jobs'un, yönetimde olmayacağı dönemleri hesaba katarak firmanın eline uzun yıllara yayılmış bir yol haritası bıraktığı söyleniyor. Bu belki de Steve Jobs'un en önemli icraatı. 

Otoritelere göre Apple'ın şu an üzerinde çalıştığı ürünleri firmanın tarihindeki en iyi ürünler. Yongalar, donanım, yazılım, endüstriyel tasarım, perakende mağazaları birbiriyle tamamen uyum içinde çalışıyor. Jobs'un istifa ederken söylediği "Apple'ın en iyi günleri bundan sonra başlayacak" sözü belki de buna işaret ediyor.

Apple'ın disiplin kazandığı en iyi konu neyi yapmamak gerektiğine karar vermek olarak açıklanabilir. Eğer tablet ve akıllı telefon segmentinden daha farklı bir cihaz daha piyasaya çıkacaksa bunu Apple'dan beklemek yanlış olmaz.

• "Eğer tablet ve akıllı telefon segmentinden daha farklı bir cihaz daha piyasaya çıkacaksa bunu Apple'dan beklemek yanlış olmaz."

bu son cumle ile iphone 4s in yani icraatin celistigini soylememe gerek varmi.
  • Elmanın sıradaki kozu edebiyat yapmak heralde.İcratini göremedik te henüz.Tanınmamış markalar bile daha iyi cihaz üretiyor.Üstelik fiyat/performans konusunda da oldukça iyiler.durum böyleyken elmanın hiç şansı yok.1 senede aynı kasa aynı ekran koymuş.İşlemcde zaten ipad 2den arak.Oh nede olsa alan çok diyip yatmışlar.Winphone geliyor bay elma.Sen cihazlarına fm radio bile koyma ama mum programın eksik olmasın appstoreden...Oldu canım sen git biz seni sonra ararız...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SystemApps -- 10 Ekim 2011; 15:16:18 >
  • Apple ın işlemci üretecek tesisi mi var? Varsa nerede?
  • tasarım yapıyor, üretmiyor
  • Herseyi apple'dan bekleyen sadece teknoloji severler degil,teknolji üretenlerde olsa gerek:) her sene ayni olay radyo yok satmaz denir stok bulunmaz,flash yok aplle batti denir en çok kazanan sirket apple olur,"ip4 ile 4s arasinda hiç fark yok fiyasko denir@ cihaz yok satar ama 4 senedir bisürù çoukça,saçma sapan elestiriler apple müsterilerine hakaretler,enayi muamelesi yapmalar bitmez..okadar insanin ar-ge yapip yüzlerce denemenin sonunda üretilen emek verilen teknolojiyi radyo yok diye bir kalemde bitirenleri ayakta alkisliyorum..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • @darkaura

iPhone ve iPad canlı örnekler zaten. Daha bunun Lisa'sı var, Newton'u var. Paint'i var, iPod'u var, iTunes Store'u var, AppStore'u var, iBook Store'u var. Var oğlu var... Her sene bir firmadan mucize beklenmezki. Apple çok şımartmış sizi.

Bir inovasyon da Samsung'dan görsek keşke. Var olan şeylerin en kaslılarını (Daha büyük ekran, daha hızlı işlemci ve GPU, daha yüksek kapasiteli batarya, daha yüksek ram vs. gibi bir sürü "daha") bir araya toplamaktan ziyade yeni bir şeyler görsek Samsung'dan. Elle tutulur bir AMOLED'leri var işte.

@Systemapps

Senin aramana hacet kalmadı. Sadece AT&T üzerinden 12 saatte verilen iPhone 4S sipariş sayısı 200.000 adet. Sen ve Apple'in artık sona geldiğini düşünen sayın @Darkaura da arasaydı 200.002 olacaktı. İhmal edilebilirsiniz yani. :D

@SiR MaNiaC

İşlemciyi üretmek işin amelelik kısmı. İşin mühendislik, zeka, yaratıcılık, tasarım, sanat ve bilumum incelik isteyen kısımlarını Apple bizzat kendisi yapıyor. Bu durumu bizzat AMD Ati ve Nvidia'nın GPU ları tasarlayıp TSMC'ye ürettirmesi gibi düşünebilirsiniz.
  • iPhone 4 ve iPad 2 hala rakipsizken yorum yapmak gereksiz aslında.

Windows Phone 2 senedir hala gelecek çok yavaş davranıyor Microsoft.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: SystemApps

Elmanın sıradaki kozu edebiyat yapmak heralde.İcratini göremedik te henüz.Tanınmamış markalar bile daha iyi cihaz üretiyor.Üstelik fiyat/performans konusunda da oldukça iyiler.durum böyleyken elmanın hiç şansı yok.1 senede aynı kasa aynı ekran koymuş.İşlemcde zaten ipad 2den arak.Oh nede olsa alan çok diyip yatmışlar.Winphone geliyor bay elma.Sen cihazlarına fm radio bile koyma ama mum programın eksik olmasın appstoreden...Oldu canım sen git biz seni sonra ararız...

Asil sen git biz seni ARAMAYIZ, Yazida ne Android' ten bahsediyor, ne samsungtan, ne simbiandan nede baska birseyden, senin derdin ne Apple' la onu cozemedim, yok isim takmalar, yok kucuk gormeler v.s. Nokia'nin sahibimisin, google' in sahibimisin, microsoftun sahibimisin, yada bunlarin herhangi biri veya bir kacinda yukluce miktar hisse sahibimisin?

Hicbirisi oldugunu dusunmuyorum. Haa hayir severlik yapiyorum milleti uyandiriyorum diyorsan, Dunyadaki tek akilli sen degilsin derim. Milyonlarca insan var Apple urunu alan, bunlar aptal, simbian' i bilmiyor, Microsoft' u bilmiyor veya Android' ten bihaberler, bi sen biliyorsun oylemi?

Buda degilse nedir senin amacin? bu kinin sebebi ne? soyle Mantikli bir sekilde (salata yapmadan ama) anlatabilirsen anlayayim bende.
  • donanımhaberin tarafsız yaklaşmadığını düşünüyorum. iphone4 ile iphone 4s arasında ciddi bir batarya performans farkı var. ama negatif yönde. 4s'nin sadece 3gli görüşmede 1 saat artısı varken, (diğer kalemlerde değişiklik yok), EN ÖNEMLİ KALEM OLAN BEKLEME SÜRESİNDE 300 saatten 200 saate gibi ciddi bir düşüş var. ama ne zaman donanımhaberin iphone4s haberi yaptığını görsem hep batarya süresi uzatılmış havası yaratmaya çalışlıyor.

bari donanımhaber tarafsız olsun, illa yabancı sitelere mahkum etmeyin insanı.
  • Ben Apple'dan TV sektörüne girmesini bekliyorum yakın zamanda. Belki bir de Konsol. Ama konsol zayıf bir ihtimal bence. Zira Apple yapacağı TV ye sağlam bir CPU+GPU+RAM koyarak iOS cihazlarını sadece hafıza olarak kullanıp kendisi konsol görevi görecek diye düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Erasmus78

@darkaura

iPhone ve iPad canlı örnekler zaten. Daha bunun Lisa'sı var, Newton'u var. Paint'i var, iPod'u var, iTunes Store'u var, AppStore'u var, iBook Store'u var. Var oğlu var... Her sene bir firmadan mucize beklenmezki. Apple çok şımartmış sizi.

Bir inovasyon da Samsung'dan görsek keşke. Var olan şeylerin en kaslılarını (Daha büyük ekran, daha hızlı işlemci ve GPU, daha yüksek kapasiteli batarya, daha yüksek ram vs. gibi bir sürü "daha") bir araya toplamaktan ziyade yeni bir şeyler görsek Samsung'dan. Elle tutulur bir AMOLED'leri var işte.

@Systemapps

Senin aramana hacet kalmadı. Sadece AT&T üzerinden 12 saatte verilen iPhone 4S sipariş sayısı 200.000 adet. Sen ve Apple'in artık sona geldiğini düşünen sayın @Darkaura da arasaydı 200.002 olacaktı. İhmal edilebilirsiniz yani. :D

@SiR MaNiaC

İşlemciyi üretmek işin amelelik kısmı. İşin mühendislik, zeka, yaratıcılık, tasarım, sanat ve bilumum incelik isteyen kısımlarını Apple bizzat kendisi yapıyor. Bu durumu bizzat AMD Ati ve Nvidia'nın GPU ları tasarlayıp TSMC'ye ürettirmesi gibi düşünebilirsiniz.

hay klavyeni seveyim senin, nede guzel yazmissin. cuk yani.
  • Bir markaya baglanmak ayri bir sey ama rakibi surekli kotulemek ayri bir sey. Samsung inovasyon yapmiyor demeyin bari Allah askina.

1) Niye Apple'cilarin agzindan Samsung dusmuyor, bunu anlamak lazim once. Cunku an itibariyle en buyuk rakibi onlar. Kendileri icin acikca bir tehdit olarak goruyorlar Samsung'u. Zaten son 6 aylarini yeni bir seyler uretmek yerine Samsung'a dava acmakla gecirmeleri bunun en acik ornegi.

2) Samsung'un sadece bilgisayar, tablet ve cep telefonu sektorunde var olmadigini hatirlayin. Samsung, yillik cirosu 220 milyar dolar olan aklinizin hayalinizin alamayacagi buyuklukte bir firma. Beyaz esyadan, fotograf makinesine; medikal goruntuleme teknolojilerinden, is makinelerine; bilgisayar parcalarindan, petrol cikarma uslerine kadar muthis cesitlilikte urun gami var.

Apple gercekten dunyayi degistiren ne uretti? Hepsi birer oyuncak. Kaliteli oyuncaklar, kabul ama Apple su an batsa dunya aynen donmeye devam eder. Microsoft, Samsung, Intel icin aynisini soyleyebilir misiniz?
  • Apple ın istatistikleri belli ediyor herşeyi. Siz konuşadurun...
  • @Erasmus78,
    ben simdiki gelecekdeki yenilikler icin soyledim. yoksa applein gecmiste getirdigi yenilikleri yok gormek baya saglam fan psikolojisi gerektirir.
    ama sunuda kabul edin 4s yenilik adina hic bir sey tasimiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Faux Carnival
    Apple gercekten dunyayi degistiren ne uretti?

Personal Computer ??

Hani şu ilk PC'yi IBM uretti geyiğine girmeyelim. Zira ilk telefonu da Apple üretmemişti, ilk Mp3 player'i da Apple üretmemişti, İlk sanal mağazayı da Apple açmamıştı, İlk GUI'yi de Apple yapmamıştı...

Ama bunların alayını kişisel kullanılabilirlik sınıfına sokna, son kullanıcı tarafından erişilebilir yapan Apple olmuştur. Hani hiçbir nane bilmiyorsan sokağa çık Bilgisayar çağının Leonardo Da Vinci'si kimdir diye sor. Cevapları falan da bizimle paylaş.

Microsoft ve Intel'i kısmen anlarımda Samsung batınca dünya neden duruyor orasını anlayamadım. Ayrıca Microsoft ve Intel batınca mevcut kullanılmakta olan ürünleri de "Ver lan işletim sistemi mi veya işlemcimi! Madem ben batıyorum yok size işlemci mişlemci, OS falan!" diyerek müşterilerden ürünlerini geri mi alıyorlarki dünya batıyor?
  • quote:

Orijinalden alıntı: darkaura

@Erasmus78,
    ben simdiki gelecekdeki yenilikler icin soyledim. yoksa applein gecmiste getirdigi yenilikleri yok gormek baya saglam fan psikolojisi gerektirir.
    ama sunuda kabul edin 4s yenilik adina hic bir sey tasimiyor.

Siri Assistant??

Gerçi şimdi "Ama Android'de de sesli kontrol vaaaaar" diyeceksin muhtemelen ama ben buna katılmam. Android'in sesli kontrolü bildiğin papağanın konuşması gibi bir şey. Ama Siri'de yapay zeka var...
  • Etrafina bak bakalim, eminim ki su an gorus acinda bile birkac Windows platformlu PC vardir. Onun disinda zaten her sey bir sekilde illa ki Windows ile alakalidir. Tum is dunyasi, uretimle ilgili her sey, muhendislik calismalari neyle yapiliyor zannediyorsun. Mac OS X ile mi? Komik gulme smiley'lerinden konuyla ilgili ciddiyetin anlasiliyor.

mp3 player, aman Allah'im! Dunyada ne onemli sey. Ilk PC zirvalarini da birakin Allah askina. Silikon vadisinin ve dunyanin da tek sahibi vardir: Bill Gates, bunu unutma. Su an her evde bir bilgisayar varsa bunun tek sebebi... Provokasyon dolu mesajinla konuyu yine Steve Jobs'a getirmissin, o konuda da tebrik ederim.
  • quote:

Bir markaya baglanmak ayri bir sey ama rakibi surekli kotulemek ayri bir sey. Samsung inovasyon yapmiyor demeyin bari Allah askina. 1) Niye Applecilarin agzindan Samsung dusmuyor, bunu anlamak lazim once. Cunku an itibariyle en buyuk rakibi onlar. Kendileri icin acikca bir tehdit olarak goruyorlar Samsungu. Zaten son 6 aylarini yeni bir seyler uretmek yerine Samsunga dava acmakla gecirmeleri bunun en acik ornegi. 2) Samsungun sadece bilgisayar, tablet ve cep telefonu sektorunde var olmadigini hatirlayin. Samsung, yillik cirosu 220 milyar dolar olan aklinizin hayalinizin alamayacagi buyuklukte bir firma. Beyaz esyadan, fotograf makinesine; medikal goruntuleme teknolojilerinden, is makinelerine; bilgisayar parcalarindan, petrol cikarma uslerine kadar muthis cesitlilikte urun gami var. Apple gercekten dunyayi degistiren ne uretti? Hepsi birer oyuncak. Kaliteli oyuncaklar, kabul ama Apple su an batsa dunya aynen donmeye devam eder. Microsoft, Samsung, Intel icin aynisini soyleyebilir misiniz?

Microsofta apple mac os'un bir yan ürünü diyebiliriz. Birebir taklit ilk renkli kullanışlı ekranlar, bilgisayarda ilk tipografisi düzgün yazım, ilk grafik tasarım yazılımları, mouseyi piyasada ilk kullanan sistem. İlkler çok appleda siz sadece 2005 den sonrasına bakıyorsunuz. Asıl 1977- 1985 arasına bakın:)

1980 ler ve 2000 senesi arası bütün reklam ve tasarım grafikleri apple bilgisayarlarda üretildi. Apple olmasaydı çok şey kaybederdik.
  • quote:

Etrafina bak bakalim, eminim ki su an gorus acinda bile birkac Windows platformlu PC vardir. Onun disinda zaten her sey bir sekilde illa ki Windows ile alakalidir. Tum is dunyasi, uretimle ilgili her sey, muhendislik calismalari neyle yapiliyor zannediyorsun. Mac OS X ile mi? Komik gulme smiley'lerinden konuyla ilgili ciddiyetin anlasiliyor.

mp3 player, aman Allah'im! Dunyada ne onemli sey. Ilk PC zirvalarini da birakin Allah askina. Silikon vadisinin ve dunyanin da tek sahibi vardir: Bill Gates, bunu unutma. Su an her evde bir bilgisayar varsa bunun tek sebebi... Provokasyon dolu mesajinla konuyu yine Steve Jobs'a getirmissin, o konuda da tebrik ederim.

Dank etmedi! Ya da şase yaptı!

Yazımı alıntılıyorum;

quote:

Microsoft ve Intel'i kısmen anlarımda Samsung batınca dünya neden duruyor orasını anlayamadım. Ayrıca Microsoft ve Intel batınca mevcut kullanılmakta olan ürünleri de "Ver lan işletim sistemi mi veya işlemcimi! Madem ben batıyorum yok size işlemci mişlemci, OS falan!" diyerek müşterilerden ürünlerini geri mi alıyorlarki dünya batıyor?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.