Şimdi Ara

Deprem Alarm Devresi Yapımı Yardım Lütfen

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
1
Favori
3.729
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba, çok basit bir deprem alarmı yapmak istiyorum. Taslak çizimi ekte. Basit olarak ortada bir sarkaç bulunuyor. deprem halinde bu hareket ederek ortadadaki küçük daire şeklindeki iletkene çarpar ve devreyi tetikleyerek buzzer (siren) çalar. En basit şekliyle bu. Benim yapmak istediğim şey bu devreye zaman ayarlayıcısı koymak istiyorum.
    Tetikleme yapıldıktan sonra sirenin 1 dk. boyunca çalıp, daha sonra kendiliğinden devre dışı kalmasını ve sonraki depreme hazır hale gelmesini istiyorum. Bu sayede evde değilken deprem olduğunda, sireni kapatacak kimse olmadığı için akşama kadar boş yere çalmaz... Bunun için hangi devre elemanlarına ihtiyacım olur ve devre bağlantısını nasıl yapmam lazım. Ayrıca sirene başka bir eleman bağlamam lazım mı ? (direnç gibi mesela)... Genel bir dönüş yaparsanız çok sevinirim.

• önerin için teşekkürler arkadaşım. Aslında haklısın, deprem devam ettiği sürece zaten ortadaki tel, küçük çember tele dokunmaya devam edeceği için alarm çalmaya devam edecektir ama kesik kesik. Bu yüzden ne kadar etkili olur bilemedim, aralıksız ve 1 dk. boyunca çalmasını isteyişimin nedeni de bu zaten. Ayrıca, devreye pil bağlamayı düşünüyorum, bu yüzden trafoya gerek yok sanırım. Bu arada benim elektronik eğitimim yok arkadaşlar. Kendi çabamla öğrendiğim üç beş birşey var o kadar. Ama önüme bir devre geldiğinde oturup montajını yapabilirim. bu yüzden mesajlarınızı mümkün olduğunca ayrıntılı hatta mümkünse çizimle yollarsanız çok sevinirim. Elektronik öğrenmeyi gerçekten çok istiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.
  • bu konu ilerlemeli
  • Devreye büyük sığalı bir kondansatör takarsınız.Sarkaç iletkene değdiğinde konsansatör şarj edilir.Buzzeri kontrol edicek bir transistör takılır.Transistörün base ucu kondansatöre bağlanır.Bu sayede kondansatör elektrik yüklü olduğu sürece transistörün iletimde kalmasını sağlayacaktır.Birde kondansatörün 2 ucu arasına bir direnç bağlanır.Bu direnç sayesinde kondansatör yavaş bi şekilde boşaltılır.Kondansatör boşaltığında transistör iletime geçemeyeceğinden ses uyarı durur.

Kondansatörün sığası ve direncin büyüklüğü süreyi belirler.
  • MESAJ SAYIN ILLUMINATİ
  • AZCIK HORTLATALIM YAKINDA DEPREM OLABİLİR KANAATİNDEYİM
  • Daha önceden bir bobin sargısı içinde iple sarkıtılmış bir mıknatıs düzeneği kullanmıştım. Ufak bir sarsıntıda bobinin içindeki mıknatıs sallanarak bobin uçlarında gerilim oluşmasını sağlıyordu. Bu gerilim ile de alarm sistemini devreye alıyordum. Şimdilerde tekrar böyle bir sistem yapmayı düşünüyorum ben de...
  • hortla
  • ups bro
  • quote:

Orijinalden alıntı: tatanga.1988

ups bro

bu konuyu 5. up'laman
  • Vallaha en çok sevdiğim konu bu konuyu açanı tanımam ama ınsanlara en çok fayda sağlayab,lecek bir şey olduğundan devamlı uplayacağım
  • quote:

Vallaha en çok sevdiğim konu bu konuyu açanı tanımam ama ınsanlara en çok fayda sağlayab,lecek bir şey olduğundan devamlı uplayacağım

tamam yararlı bir konu ama cevaplayan yok son zamanlarda
  • SEN BANA BEN SANA YETERIZ AĞAM BIRAK GERISINI ADAMSIN
  • bir upta benden
  • quote:

SEN BANA BEN SANA YETERIZ AĞAM BIRAK GERISINI ADAMSIN

sağol
  • quote:

Orijinalden alıntı: herdogan80

quote:

SEN BANA BEN SANA YETERIZ AĞAM BIRAK GERISINI ADAMSIN

sağol

SEN SAĞOL KARŞİM

• VAY ne guzel proje tekrar geldim
  • Sevgili arkadaşlarım, üstadlarım,

Konuyu açalı tam 3 sene geçmiş ama böylesine basit bir devre için bir kişi hariç kimse el atmamış. Başka konulara bakıyorum, adamlar elektronikçe konuşuyor, sanırsınız matrix 'ten kaçmış, hiçbirşey anlamıyorum ama bu kadar bilgili olmalarına karşın, böylesi faydalı ve basit konu için yardım edilmiyor. Daha geçen hafta Marmara Ege denizinde 6 şiddetinde deprem oldu, Istanbul sallandı, hepimiz sokağa döküldük. Neyseki gündüzdü...Marmara depremi kapmızda arkadaşlar.. ne zaman olur Allah bilir.. Ama ben hazırlıksız ve gece uykuda yakalanmak, enkazın altında kalarak ölmek istemiyorum..

Allah rızası için bilen arkadaşlar bize devre elemanları ve mümkünse devre çizimi ile somut bir şekilde yardımcı olsunlar.. ilgilenenlere teşekkür ederim şimdiden...
  • Bence önemsenmediği için ilgi duyulmamıştır. Siren çaldığında seni hayattan mı kurtarıcak bilemeyiz ama aksine daha çok panik yaratır ve hemen sokağa çıkma gereksinimi duyarız. Deprem oluyor bunun bende farkına varabilirim, sende cihaz farkına varsa ne olur.? ama depremi grafiksel ekranda kaydetmek istiyorsanız bununla ilgili araştırma yapılabilinir.
  • kasolet kullanıcısına yanıt
    deprem kuşları var al incele..
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.