Şimdi Ara

iPhone 4S'in yeni anten sistemi, Apple'ın başını ağrıtabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
85
Cevap
0
Favori
12.551
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Geçtiğimiz sene iPhone 4'deki anten tasarımından dolayı yaşadığı antennagate skandalından sonra bu sene iPhone 4S'de farklı bir anten sistemine yer veren Apple'ın başı yine anten sisteminden dolayı ağrıyabilir.

Şimdilik iPhone 4S'deki anten tasarımının ne şekilde çalıştığıyla ilgili elimizde detaylı bir bilgi bulunmuyor ancak Apple'ın ifadesine göre tasarımın en önemli noktası; telefonun birden fazla anten arasında otomatik olarak geçiş yapabilmesi. Danimarka'lı profesör Gert Frølund Pedersen'e göre bu sistem, geçtiğimiz sene iPhone 4'de karşılaşılan anten problemine karşı alınabilecek başarılı bir çözüm. Fakat profesöre göre burada bir sorun var; Apple'ın bu teknolojiyi kullanabilme hakkı bulunuyor mu ?

Pedersen ve Aolborg Üniversitesi'ndeki akademisyenlerin böyle bir soru sormalarının temel nedeni ise kendilerinin 2007 yıılında benzer bir teknolojiyle ilgili iki patenti Samsung'a satmış olmaları. Apple'ın bu tasarımı kullanırken, o patentlerle ilgili sorun yaşayacağını belirten Prof. Pedersen, görüşlerini şöyle dile getiriyor;

"Kesin olarak Apple'ın bu patentleri ihlal ettiğini söyleyemem ancak; bu patentleri ihlal etmeden telefonun birden fazla anten arasından doğru anteni seçmesini sağlayacak çok fazla yol bulunmuyor."

Pedersen ve arkadaşlarının 2007 yılında Samsung'a sattıkları patentlerinden ilki iletişim sistemlerinde anten seçim tasarımı ve yöntemini, diğeri ise bu sistemlerde terminal (uç birim) gücünün dengelenmesini konu alıyor. Her iki patent hakkında detaylı bilgilere bu bağlantılardan ulaşabilirsiniz; 1& 2.

Pedersen'in açıklamaları bunlarla sınırlı değil. Profesöre göre Apple'ın bu teknolojiyi "yenilikçi" olarak duyurması doğru değil;

"Apple'ın bu teknolojiye yeni demesi doğru değil. Bu sistem çok uzun yıllardır kullanılmakta. Başta, kablosuz DECT telefonlarda ve diğer bazı telefonlarda."

Danimarkalı ComOn. sitesinde yer alan habere göre, Apple'a kısa bir süre önce kablosuz teknolojilerle ilgili dava açan Samsung, Pedersen'in bahsettiği patentleri şimdilik davalarında yer vermiş değil. Diğer bir deyişle, önümüzdeki dönemde Samsung, bu patentleri de davasına ekleyerek Apple'a karşı verdiği hukuk savaşında elini güçlendirebilir.

• Tencere dibin kara senin ki benden kara:)

Samsung'u copy paste yapıyorsun diye suçlayan Apple, Samsung'un yıllar önce sahip olduğu teknolojiyi seyyar tayyar gibi ben buldum diyerek millete itelemeye çalışıyor, yuhh!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ahmet-79 -- 10 Ekim 2011; 7:53:09 >
  • samsung'un o kadar gürültüyü boşuna yapmadığı görülüyor. iphone5 bile belki bu yüzden ertelendi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Her iphone modelinde bir kronik problem olur, bunda da olmasaydı şaşardım zaten..
  • quote:

Orijinalden alıntı: duman64

Her iphone modelinde bir kronik problem olur, bunda da olmasaydı şaşardım zaten..

haberde kronik problemden bahsetmiyor ki?
  • Vay be Apple'a bak sen , Samsung dava açarda kazanırsa daha tek bi tane 4s satılmadan dünyada yasaklanır ama samsungun acele etmesi lazım :D
  • iphone 4s'lere satış yasağı getirilmesini, hatta para iadesiyle geri toplatılmasını falan başarabilseler zevkten 4 köşe olurum kendi adıma :)
    Tutturmuşlar yenilikçilik, yenilikçilik diye, bakarsanız yaptıkları elle tutulur tek yenilikçilik, ilk iPhone ile kapasitif ekranların ve ona uygun arabirimin geliştirilmesi (hakkını vermek gerek, gerçekten büyük yenilikçilik), gerisi mevcudun iyileştirilmesi.
    Ama olaya objektif olarak yaklaşırsak, bu nedenle bir davanın ortaya çıkması, son tahlilde tüketiciye olumsuz yansıyacak bir durum. Satışların engellenmesi, telefon başına patent ödenmesi, ya da diğer çözümler hep rekabete ya da doğrudan fiyata yansıyacak.
    Bu durum mevcut patent hakları düzenlemelerinin aslında teknoloji pazarına darbe vurduğunun da bir kanıtı. Tüm patent yasalarının elden geçirilmesi gerek bence.
  • quote:

Orijinalden alıntı: webislander

quote:

Orijinalden alıntı: duman64 Her iphone modelinde bir kronik problem olur, bunda da olmasaydı şaşardım zaten..
    haberde kronik problemden bahsetmiyor ki?

Haberde samsunga daha önce sattığı patenti kullandığını yazıyor doğrumu?
    Samsung devreye girerse iphone 4s bu durumdan dolayı zora düşebilir. Dolayısıyla yine problemli bi telefon doğması muhtemel.
  • Samsung fanboylarının gözü iyice korkmuş anlaşılan, daha haberi bile okumadan anlamadan yorum yapmışlar. Ortada bir patent ihlali yok, ancak olabilir diyor 3.cü bir şahıs. Patent ihlali var diye iddia eden Samsung değil, size ne oluyor be Dandroidciler?

Zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış, şu sermaye düşmanlığınızı biraz da diğer şirketlere yapsanız hadi neyse. Sanki samsung maliyetine satıyor ürünlerini!
  • @muratremix eksi vermişsin... Beklemezdim.
  • yıllardır kullanılan teknolojileri kendileri kullandıklarında yeni teknoloji veya icat gibi gösteren elmadan bahsediyorum ben. örnek video kaydı,video editleme,görüntülü görüşme( ki hala 3g ile görüntülü görüşmeden yoksun),3G
  • ayrıca apple kullanmayan herkesi fakir diye tabir etme elmacıların başka komedyen yönleri. :)))
  • quote:

Orijinalden alıntı: sertacarslan

iphone 4slere satış yasağı getirilmesini, hatta para iadesiyle geri toplatılmasını falan başarabilseler zevkten 4 köşe olurum kendi adıma :)Tutturmuşlar yenilikçilik, yenilikçilik diye, bakarsanız yaptıkları elle tutulur tek yenilikçilik, ilk iPhone ile kapasitif ekranların ve ona uygun arabirimin geliştirilmesi (hakkını vermek gerek, gerçekten büyük yenilikçilik), gerisi mevcudun iyileştirilmesi.Ama olaya objektif olarak yaklaşırsak, bu nedenle bir davanın ortaya çıkması, son tahlilde tüketiciye olumsuz yansıyacak bir durum. Satışların engellenmesi, telefon başına patent ödenmesi, ya da diğer çözümler hep rekabete ya da doğrudan fiyata yansıyacak.Bu durum mevcut patent hakları düzenlemelerinin aslında teknoloji pazarına darbe vurduğunun da bir kanıtı. Tüm patent yasalarının elden geçirilmesi gerek bence.

adam haklı beyler. kapasitif ekrandan başka bir hiç . iosda bir hiiç

• iphone 5 in çıkışı 1 sene daha ertelendi sanırım.

Bu arada Donanimhaber forumları çalışmıyor mu?
  • anten tasarımı ile ilgili insanları sevindirirmi bilmem ama iphone 4 ile aynı telefonu yaparak aksesuarcıları sevindirdiği kesin :)
  • Apple fanatiği:
    Hayır Apple teknoloji kopyalamaz. Bu işte kesin bir yanlış var ama bilemiyorum.
    Kopyalamayı en iyi samsung yapar.

---------
    Benim fikrim;
    Sanık hakkında yargı karar vermeden hüküm vermek, ön yargı oluşturmak çok yanlış.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ColDasHeLL

quote:

Orijinalden alıntı: sertacarslan

iphone 4slere satış yasağı getirilmesini, hatta para iadesiyle geri toplatılmasını falan başarabilseler zevkten 4 köşe olurum kendi adıma :)Tutturmuşlar yenilikçilik, yenilikçilik diye, bakarsanız yaptıkları elle tutulur tek yenilikçilik, ilk iPhone ile kapasitif ekranların ve ona uygun arabirimin geliştirilmesi (hakkını vermek gerek, gerçekten büyük yenilikçilik), gerisi mevcudun iyileştirilmesi.Ama olaya objektif olarak yaklaşırsak, bu nedenle bir davanın ortaya çıkması, son tahlilde tüketiciye olumsuz yansıyacak bir durum. Satışların engellenmesi, telefon başına patent ödenmesi, ya da diğer çözümler hep rekabete ya da doğrudan fiyata yansıyacak.Bu durum mevcut patent hakları düzenlemelerinin aslında teknoloji pazarına darbe vurduğunun da bir kanıtı. Tüm patent yasalarının elden geçirilmesi gerek bence.

adam haklı beyler. kapasitif ekrandan başka bir hiç . iosda bir hiiç

İos hic bir sey degil diyen adami Allah çarpar

• Neyse daha sonra yazayım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-F8946C419 -- 10 Ekim 2011; 11:03:45 >
  • Ya gülüyorum size, öyle cevaplar yazmışsınızki okuyan Samsung babanızın şirketi sanır o derece :)))

• arkadaşlar siz şu 4s leri alında. bizde diğer güçlü cihazları ucuza kapalım ;) beyin bedava
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.