Şimdi Ara

Qualcomm yeni Snapdragon S4 yongada sistemin ayrıntılarını paylaştı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
4.884
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Qualcomm yeni Snapdragon S4 yongada sistemin ayrıntılarını paylaştı

Mobil işlemci piyasası hiç olmadığı kadar hareketli günler yaşıyor. NVIDIA, Samsung ve Texas Instruments firmaları 4 çekirdekli ve yüksek performanslı ARM tabanlı yongalarını yıl sonuna yetiştirmeye çalışıyor. 4 çekirdekli işlemci barındıran bazı modeller ile ilgili dedikodular internette dolaşıyor.

Diğer bir mobil işlemci devi Qualcomm da yeni nesil Snapdragon ürünlerini bir bir tanıtıyor. Daha önce ortaya çıkan yol haritasında performansa göre Snapdragon ailesinde S1, S2 şeklinde işlemci numaralandırmasıyla karşılaşmıştık. En üst seviye grup olan S4 yongada sistem hakkında Qualcomm resmi bilgileri basınla paylaştı.

S4 yongada sistemi Krait CPU tasarımı ve Adreno 225 grafik birimi ile birlikte yeni bir 28nm üretim mimarisini temel alıyor. 28nm mimarisi daha küçük bileşenler, daha az enerji tüketimi ve gelişmiş ısıl performans sağlıyor. 

Krait CPU tasarımı ise şimdiki Scorpion CPU tasarımından yüzde 60 daha fazla performans gösteren ve 1.5. GHz - 2.5GHz arasında değişen hızlar sunan yeni bir işhattı mimarisi sunuyor. S4 yongada sisteminin temel aldığı CPU mimarisi de bu.

Adreno 225 grafik birimi şu anki Adreno 220 modelinden yüzde 50 daha fazla performans sağlarken Windows 8 için DirectX 9.3, OpenGL ES 1.1 ve 2.0 desteği de sunuyor. Saniyede 125 milyon üçgen işleyebilirken 30fps hızında 1080p videolara destek veriyor.

S4 yongada sistemi MSM8960 modeli ile piyasaya girecek. Bu model 700 MHz - 2600 MHz arasında tüm bilinen frekanslara destek sağlayacak multi mod kapasitesi sunacak. Bu açıdan bir ilk olma özelliği taşıyor. 100 Mbps'ye kadar Kategori 3 LTE ve 42Mbps'ye kadar Kategori 24 HSPA+ veri bağlantısı kullanırken, EV-DO Rev. B, 1 x Advanced ve TD_SCDMA ile GSM, GPRS ve EDGE bağlantılarına da ev sahipliği yapacak.

S4 yongada sistem çift çekirdek üzerinde çalışırken hızları 1.5GHz ve1.7GHz arasında değişiyor. 

Navigasyon tarafında ise GPS ve Rus uydu takip sistemi GLONASS simültane olarak çalışabilecek. Bunun yanında Bluetooth, WiFi, FM radyo ve NFC modülü de entegre olarak gelecek.

S4 yongada sistemi örnekleri üretici firmalara gönderilmeye başlandı. 2012 yılında mobil performans savaşı bizleri bekliyor.

• Yakında pc işlemcilerini telefona takarlarsa hiç şaşırmayın.Şuna bakın neredeyde benim pc kadar.İnsan yaşadıkca neler görüyor...Böyle haberler okuyup bitirdiğimde ağzımın acık kaldığını fark edyorum.
  • Ben de bunu bekliyordum.
    Edit:Mobile alanda bu kadar gelişme olması beni korkutuyor.
    Bir kaç sene öncesine kadar yavaş yavaş ilerliyordu, son 2, 3 senedir uçmaya başladı.
    Bİr üyenin mesajı aklıma geldi şimdi.
    Acaba bir yerde ufo falan mı düştü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mobile Prof. -- 9 Ekim 2011; 21:55:03 >
  • nexus primede bundan taksalar ne vardı
  • sonuç olarak 4+1 çekirdekli nvidia tegra 3 ten hızlı mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: NDS

sonuç olarak 4+1 çekirdekli nvidia tegra 3 ten hızlı mı?

Cpu performansı hemen hemen aynı gibi olur da gpu performansı ne olur o önemli
  • quote:

qualcoomun söyledine göre çok çok hızlı
    Çünkü andreno 220 htc sensationda olan o bile tegra 3 ten hızli mış
  • quote:

Orijinalden alıntı: ekrem71

S4 yongada sistemi Krait CPU tasarımı ve Adreno 225 grafik birimi ile birlikte yeni bir 28nm üretim mimarisini temel alıyor. 28nm mimarisi daha küçük bileşenler, daha az enerji tüketimi ve gelişmiş ısıl performans sağlıyor. 

En önemli bölüm burası, donanım manyaklığı yüzünden geri planda kalan bu tarz ihtiyaçlara daha gelişmiş cevapların verilmesi üzerine çalışılması iyi olmuş.
  • çipin üzerinde yok yok.. gps fm radyo bağlantılar vesaire herbirşey tek çipte.. ve hepsinin 28nm ile sunuluyor olması ise ayrı bir avantaj..
  • Anlasilan 2012 de nm bakimindan pc islemcilerini yakalacaklar cok iyi..
  • quote:

Orijinalden alıntı: musti545

nexus primede bundan taksalar ne vardı

Nexus'tan sonra optimus serisi çıkar, optimus prime'a koyarlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Nvidia tegra 3 den hızlı olduğunu hep söylüyor ama kanıt yok :D
    Ben aslında mobil sevmem pek alman usülü severim büyük kaslı ağır dayanıklı :D
  • sanırım galaxy 3 e bu yongadan koyacaklarmış..bu kadar çok şeyi tek yongada topladılarsa daha ince bir telefonla karşılaşabiliriz..şuanda bende galaxy 2 var ve çok memnunum..ama galaxy 3 ü de almak istiyorum:)bagımlılık yaptı bu telefon endustrisi bende:)
  • Ben esas Ti OMAP5 i çok merak ediyorum.

Ne zaman çıkacak acaba? Veya bi tanıtım falan bir şeyler yapsalar da ağzımızın suyu aka aka baksak...
  • Güzel güzel :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sahoron -- 9 Ekim 2011; 23:08:18 >
  • Adresi 205 bile yetinirken bence pil tüketimine yönelmeleri hgerek
  • quote:

Orijinalden alıntı: veto1214

Adresi 205 bile yetinirken bence pil tüketimine yönelmeleri hgerek

Adreno 205 değilmiydi o yahu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mobile prof.

quote:

kapı numarasından bahsediyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: SystemApps

quote:

Orijinalden alıntı: mobile prof.

quote:

kapı numarasından bahsediyor

Xperia NEO T9 saolsun çok guzel iş çıkarıyor
  • quote:

tegranın bu tasarımı bence çok iyi.Özellikle pil tasarrufu konusunda diğerlerine oranla çok daha önde olabilir.Olaya sadece performans olarak bakmamalıyız.Ve bu tasarımları bu mimarileri tek tek konuşamıyoruz da yani gpu+cpu tek çip.nvidia daha yavas olsa bile kendi islemcisine çıkardığı oyunlarla öne geçme ihtimali var.

sonuç olarak bir mobil cihazın bütünüyle incelenmesi gerekiyor.Pc gibi inceyemiyoruz malesef.Birçok kriter oluyor.Benim bu mimarilerde en çok merak ettiğim adreno 300 serisi ile idda edilen konsol oyun kalitesi...Bakalım hangi firma hangi işlemcilerle fark yaratabilecek.Ortada baya bi olasılık var. Toplama telefon seçeneğimiz olsa daha güzel olurdu aslında :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SystemApps -- 9 Ekim 2011; 23:47:04 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.