Osmanlı ile İlgili 2 Soru/İddia Gerçekliği Hakkında
80 Cevap1643 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

7531 Mesaj
5 Ekim 2011; 16:06:10 

Arkadaşlar şu soruya cevap verseniz yeter, Osmanlı'da Valide Sultanlar kendi dinlerinde kalabiliyorlar mıydı? Yani müslüman olmak zorunda mıydılar?

İnternette gezinirken 2 şey gözüme battı. Biri Fatih Sultan Mehmed'in annesinin Müslümanlığı tercih etmediği iddiasıydı. Doğruluk payı düşük olan bir iddia olsa da belki ranızda bununla ilgili bilgisi olan(tabii kaynağıyla beraber) vardır.

İkinci ve daha önemli olan ise 2. Mahmud'un annesinin ölmeden önce Katolik Papaz istediği, 2. Mamhmud'un hoş karşılamadığı ancak bu isteği kabul ettiği. Sonraları ise Harem'de düzenleme yaptığı. Bu daha önemli bir soru, gerçekliği hakkında bilgisi olan var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lknrm627 -- 5 Ekim 2011; 16:11:03 >

619 Mesaj
5 Ekim 2011; 22:32:01 

Osmanlı Ulusal Bir imparatorluktu ve herkes istediği dinde özgürdü.Bu yüzden dediğin gibi müslüman olmayanlarda vardır.Fakat bütün Padişahlarımız müslümandır bundan hiç kuşkunuz olmasın

7531 Mesaj
5 Ekim 2011; 23:26:24 

Padişahlar zaten müslüman ondan kuşkum yok. Sultan Mehmed'in öz değil üvey annes hristiyanmış zaten, bilgi karmaşası olmuş.

Tam da merak ettiğim noktaya değindiniz. Osmanlı'da din özgürlüğü vardı, bu özgürlük Valide Sultanları da kapsıyor muydu? Zira 2.Mahmud'un annesinin ölüken kotolik papaz istemesi olayını yalanlayan bir bilgiye rastlamadım. Bir tane kaynak yalanlıyor ama yazan kişinin kendi fikirleriyle, üslupça da bozuk bir şekilde. O yüzden bunu saymıyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

1517 Mesaj
5 Ekim 2011; 23:52:24 

quote:

Orijinalden alıntı: by_the_king

Osmanlı Ulusal Bir imparatorluktu

Yanlışınız var; Osmanlı ulusal değil, -idarî şekli sebebiyle- çok uluslu bir devletti. Derinlemesine araştırırsanız farkedeceksiniz.

"Yedi kapılı Teb şehrini kuran kim?
Kitaplar yalnız kralların adını yazar.
Yoksa kayaları taşıyan krallar mı?"
...
Bertold Brecht, "Okumuş Bir İşçi Soruyor"
(Türkçesi: A. Kadir)

2698 Mesaj
5 Ekim 2011; 23:58:35 

Benim bildigim Fatih'in oz annesi hristiyandi ve olunce de hristiyan mezarligina gomuldu, hatta Fatih'in hristiyanligi oven siirlerini de bir ara bir yerde okumustum..

Foto:Leica M9 set detaylar http://img560.imageshack.us/img560/1807/dscn1420l.jpg
Home Entertainment network..
1.kat http://imageshack.us/a/img692/5146/homenetworkzeminkat313.jpg
2.kat http://imageshack.us/a/img705/5122/photoara10110558.jpg
3.kat http://img132.imageshack.us/img132/676/homenetwork2kat313.jpg

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
6 Ekim 2011; 0:08:35 

Türklerde soy babadan geçtiği için anasının ne dinden olduğu,nereli olduğu önemli değildir.

7531 Mesaj
6 Ekim 2011; 0:11:33 

quote:

Orijinalden alıntı: Fetih

Türklerde soy babadan geçtiği için anasının ne dinden olduğu,nereli olduğu önemli değildir.

Zaten ona bir şey diyen yok, dolaylı olarak savunmaya da gerek yok

Dediğim Valide Sultanlar istediği dinden olabiliyorlar mıydı?

Uzaklaştırılmış
5 gün cezanın,
2 gün 16 sa. 39 dk. kadarı kaldı.
6 Ekim 2011; 2:00:42 

quote:

Orijinalden alıntı: by_the_king

Osmanlı Ulusal Bir imparatorluktu...

acaba

soyun babadan oğula geçme olayı ise,
bu iş ırka bakmaz, gene bakar. %50'dir bu da.
ama din, kişinin kabul ettiğidir, padişahların dinini bağlamaz annelerinin dini. ama ırk olarak büyük bozulma vardır o ayrı.

7531 Mesaj
6 Ekim 2011; 7:08:30 

Arkadaşkar padişahların diniyle ilgili bir sorunum yok zaten. Merak ettiğim tek şey Valide Sultanlar her dinden olabiliyor muydu?

160 Mesaj
6 Ekim 2011; 9:54:01 

Padişah annelerinin çoğu yabancıdır zaten . Söylediğin gibi müslüman olmama olasılıkları çok yüksek.

quote:

Gene bakıcaksın . Babasının soyuna değil.

Uzaklaştırılmış
6 Ekim 2011; 20:40:42 

quote:

Orijinalden alıntı: lknrm627

Zaten ona bir şey diyen yok, dolaylı olarak savunmaya da gerek yok

Dediğim Valide Sultanlar istediği dinden olabiliyorlar mıydı?

Ne savunması ?Müslüman erkek ,müslüman olmayan bir kadınlada evlenebilir.Bu yüzden kadının dinine bakılmayabilir.

Baba hangi ırktansa çocukta o ırktan sayılır.Yani önemli olan tohum.

7531 Mesaj
6 Ekim 2011; 20:45:11 

quote:

Ne savunması ?Müslüman erkek ,müslüman olmayan bir kadınlada evlenebilir.Bu yüzden kadının dinine bakılmayabilir.

Osmanlı kanunlarında padişahın annesinin hristiyan omasının sakıncası yok o zaman, şehzadeyi doğurduktan sonra müslümanlığı seçemeyebiliyor. Yorumlardan ve bazı İslami bilgilerden bunu çıkardım

Şehzadenin ırkıyla ya da diniyle ilgili mevzu olmadığı için savunmaya gerek yok dedim, olay sadece Valide'leri kapsıyor

192 Mesaj
6 Ekim 2011; 21:41:12 

quote:

Orijinalden alıntı: asukrumercan

Benim bildigim Fatih'in oz annesi hristiyandi ve olunce de hristiyan mezarligina gomuldu, hatta Fatih'in hristiyanligi oven siirlerini de bir ara bir yerde okumustum..

Yok artık! Annesi Hristiyan olabilir belki onu anlarım çünkü İslam dini izin veriyor. Ama Sultan Fatih'in Hristiyanlığı öven şiiri olduğuna inanmam.
Zahmet olmazsa birkaç örnek şiir koyabilir misiniz?

Galatasaray

192 Mesaj
6 Ekim 2011; 21:47:44 

Osmanlı Devleti şeriat ile yönetildiği ve İslam'da buna izin verdiğine göre sanırım annesinin Hristiyan veya Musevi olması sorun teşkil etmiyordu.

Galatasaray

7531 Mesaj
6 Ekim 2011; 21:52:30 

quote:

Orijinalden alıntı: cryzpolo26

Osmanlı Devleti şeriat ile yönetildiği ve İslam'da buna izin verdiğine göre sanırım annesinin Hristiyan veya Musevi olması sorun teşkil etmiyordu.

Teşekkür ederim Samet Cevabını merak ettiğim soru buydu.

192 Mesaj
6 Ekim 2011; 21:57:02 

quote:

Teşekkür ederim Samet Cevabını merak ettiğim soru buydu.

Rica ederim Eren.

Galatasaray

1151 Mesaj
6 Ekim 2011; 23:34:08 

Her halde bu, dinde zorlama var diyen arkadaşlarada güzel bir cevap niteliginde

Mechanical Engineering
"Biz, Fatih Sultan Mehmed Hân Kadar Türk, Said Nursî Hz. Kadar da Kürdüz !! Ve Hepimiz Aynı Kilimin Desenleriyiz ."
Muhsin Yazıcıoğlu

2311 Mesaj
8 Ekim 2011; 2:17:04 

quote:

........

Tabi canııııııııım Döllenme sırasında babanın spermindeki 23 kromozom yine babanın spermindeki 23 kromozom ile birleşiyor annenin yumurtasındaki 23 kromozom zaten fazlalık hiç işe yaramıyor, annenin bu süreçteki etkisi 0, bebekleri de leylekler getiriyor.

O nedenledirki tüm insanlar babalarına benziyor.

Sahipsiz olan Vatanın batması haktır sen sahip olursan vatan batmayacaktır. M. Akif

Uzaklaştırılmış
8 gün cezanın,
6 gün 17 sa. 57 dk. kadarı kaldı.
8 Ekim 2011; 5:23:50 

quote:

Osmanli seriat ile yonetilmiyordu. Sana ezberletilenlerle bir yere varamazsin kurban.

192 Mesaj
8 Ekim 2011; 20:33:53 

quote:

Orijinalden alıntı: El Fuego

Osmanli seriat ile yonetilmiyordu. Sana ezberletilenlerle bir yere varamazsin kurban.

Ne ile yönetiliyordu kurban?

Galatasaray

2428 Mesaj
8 Ekim 2011; 20:37:22 

quote:

Orijinalden alıntı: shadow006

Tabi canııııııııım Döllenme sırasında babanın spermindeki 23 kromozom yine babanın spermindeki 23 kromozom ile birleşiyor annenin yumurtasındaki 23 kromozom zaten fazlalık hiç işe yaramıyor, annenin bu süreçteki etkisi 0, bebekleri de leylekler getiriyor.

I AM THE SWORD IN THE DARKNESS

7531 Mesaj
8 Ekim 2011; 20:51:48 

quote:

Hocam yapmayın bunu adam sizin dediğinizi kastetmemiş ki %50 TÜrk %50 Fransız olsa babası hangi ırktansa o ırktan sayılır demiş. Kesin o ırktandır, annenin bir etkisi yoktur dememiş

5915 Mesaj
8 Ekim 2011; 22:04:00 

quote:

Arkadaşkar padişahların diniyle ilgili bir sorunum yok zaten. Merak ettiğim tek şey Valide Sultanlar her dinden olabiliyor muydu?

İstanbulda benim bildigim 1-2 tane osmanlı kütüphanesi var. Yanına bi tercüman al ve gidip kütüphanede araştır. Bu soruların cevabını DH forumda bulamazsın. Hatta açtığın bu konu dahada fazla bilgi karmaşasına sebep olur. Benden söylemesi..

Aşırı hız, uykusuzluk, hatalı sollama 'ölüm' demek.

Bayram yas olmasın!

7531 Mesaj
8 Ekim 2011; 22:08:37 

quote:

Orijinalden alıntı: nk061

İstanbulda benim bildigim 1-2 tane osmanlı kütüphanesi var. Yanına bi tercüman al ve gidip kütüphanede araştır. Bu soruların cevabını DH forumda bulamazsın. Hatta açtığın bu konu dahada fazla bilgi karmaşasına sebep olur. Benden söylemesi..

Sanırım haklısınız. Ancak İstanbul'a gitmem imkansız Soruma cevap aldım aslında, biraz da araştırma yapınca yasak olduğuna dair hiç bir şey çıkmadı karşıma. Ama açık açık yasak değil diyen de yok.

Mantıklı düşününce İslam'da annenin Ehli Kitabdan olmasının sakıncası yokken Osmanlı'da böyle bir şeye yasak getirilemezdi.

2698 Mesaj
8 Ekim 2011; 22:34:29 

quote:

Yok artık! Annesi Hristiyan olabilir belki onu anlarım çünkü İslam dini izin veriyor. Ama Sultan Fatih'in Hristiyanlığı öven şiiri olduğuna inanmam.
Zahmet olmazsa birkaç örnek şiir koyabilir misiniz?

Fatih'in siirini buldum.. Nasil yorumlarsaniz artik..

İşte Fatih’in Avni mahlasıyla “Galata’da Katoliklik” üstüne yazdığı gazellerden biri:

Bağlamaz firdevse gönlünü Kalata’yı gören

Servi anmaz onda ol serv-i dilârâyı gören

Bir firengî şîveli İsayî gördüm onda kim

Lebleri dirisidür der idi İsâ’yı gören

Akl u fehmin dîn ü îmânın nice zabt eylesün

Kâfir olur hey müselmânlar o tersâyı gören

Kevser’i anmaz ol içdiği mey-i nâbı içen

Mescide varmaz o varduğı kilisâyı gören

Bir Frengi kafir olduğunu bilürdi Avniya

Belün ü boynunda zünnari çelipayı gören.

Bu beyitlerin günümüz Türkçesine çevirisini inceleyelim:

Bağlamaz Firdevs’e gönlini Galata’yı gören (Galata’yı gören, gönlünü cennetin en gizemli bahçesine bile bağlamaz)

Servi anmaz anda ol servi dilarayı gören (Gönül güzeli bir sevgiliyi Galata’nın kendisinde gören, anmaz bir daha selvi boylu bir başka sevgiliyi)

Bir firengi şivelu İsa’yı gördüm anda kim (Galata’nın kimliğinde bir Hıristiyan dilli İsa gördüm ki)

Lebleri dirisidür diridi İsa’yı gören (Dudakları kutsal bir tapınak olur, İsa’nın insanlık dünyasını gören)

Akl-ü fehmin din-ü imanın nice zapt eylesün (Dinle imanın akıl ve anlayışını sıkı tutmak gerekir)

Kâfir olur hey müsemmanlar o tersayı gören (Yoksa ey Müslümanlar, o kiliseyi gören olabilir kâfir hemen)

Kevseri anmaz ol içdügi mey-i nabi içen (Galata’nın içtiği katıksız şarabı içen, cennetteki Kevser şarabını bile anmaz olur)

Mescide varmaz o vardığı kilisayı gören (Orada karşılaştığı kiliseyi gören de bir daha gitmez mescide falan)

Bir frengi kâfir olduğunu bilürdi Avniya (Fatih’in mahlası) (Avniya  bilirdi senin bir kâfir Hıristiyan olduğunu)

Belün ü boynunda zünnari çelipayı gören (Belinde keşiş kuşağını, boynunda haçını gören)

Foto:Leica M9 set detaylar http://img560.imageshack.us/img560/1807/dscn1420l.jpg

7531 Mesaj
8 Ekim 2011; 22:51:24 

quote:

Orijinalden alıntı: asukrumercan

Fatih'in siirini buldum.. Nasil yorumlarsaniz artik..

İşte Fatih’in Avni mahlasıyla “Galata’da Katoliklik” üstüne yazdığı gazellerden biri:

Bağlamaz firdevse gönlünü Kalata’yı gören

Servi anmaz onda ol serv-i dilârâyı gören

Bir firengî şîveli İsayî gördüm onda kim

Lebleri dirisidür der idi İsâ’yı gören

Akl u fehmin dîn ü îmânın nice zabt eylesün

Kâfir olur hey müselmânlar o tersâyı gören

Kevser’i anmaz ol içdiği mey-i nâbı içen

Mescide varmaz o varduğı kilisâyı gören

Bir Frengi kafir olduğunu bilürdi Avniya

Belün ü boynunda zünnari çelipayı gören.

Bu beyitlerin günümüz Türkçesine çevirisini inceleyelim:

Bağlamaz Firdevs’e gönlini Galata’yı gören (Galata’yı gören, gönlünü cennetin en gizemli bahçesine bile bağlamaz)

Servi anmaz anda ol servi dilarayı gören (Gönül güzeli bir sevgiliyi Galata’nın kendisinde gören, anmaz bir daha selvi boylu bir başka sevgiliyi)

Bir firengi şivelu İsa’yı gördüm anda kim (Galata’nın kimliğinde bir Hıristiyan dilli İsa gördüm ki)

Lebleri dirisidür diridi İsa’yı gören (Dudakları kutsal bir tapınak olur, İsa’nın insanlık dünyasını gören)

Akl-ü fehmin din-ü imanın nice zapt eylesün (Dinle imanın akıl ve anlayışını sıkı tutmak gerekir)

Kâfir olur hey müsemmanlar o tersayı gören (Yoksa ey Müslümanlar, o kiliseyi gören olabilir kâfir hemen)

Kevseri anmaz ol içdügi mey-i nabi içen (Galata’nın içtiği katıksız şarabı içen, cennetteki Kevser şarabını bile anmaz olur)

Mescide varmaz o vardığı kilisayı gören (Orada karşılaştığı kiliseyi gören de bir daha gitmez mescide falan)

Bir frengi kâfir olduğunu bilürdi Avniya (Fatih’in mahlası) (Avniya  bilirdi senin bir kâfir Hıristiyan olduğunu)

Belün ü boynunda zünnari çelipayı gören (Belinde keşiş kuşağını, boynunda haçını gören)

Bu beyitler gerçelten Fatih' mi ait? Emin misiniz?

1435 Mesaj
8 Ekim 2011; 22:51:52 

Beyazıt'ın babasını (Fatih'i)
Müslümanlığı benimsemediği için
Eleştirdiği yönünde bir yazı okumuştum

2698 Mesaj
8 Ekim 2011; 23:13:32 

Ben okudugumu soyluyorum, herhalde gercektir, aksi tartisma gormedim. Zaten Fatih'in inanci ile de tartismalarda siirlerini soylerler.

Ne kadar dogrudur bilemem.

192 Mesaj
8 Ekim 2011; 23:41:59 

Fatih Hristiyan mı yani?
Eğer öyle değil ise neden böyle şiir yazar ki?
Eğer öyle ise Peygamberimizin (sav) hadisi şerifinde övdüğü komutan olma şerefine nail olan kişi nasıl Hristiyan olur?

Bu sebeplerden bu şiirin, Sultan Fatih'in olduğuna inanmıyorum.

Galatasaray

7531 Mesaj
8 Ekim 2011; 23:54:01 

quote:

Fatih Hristiyan mı yani?
Eğer öyle değil ise neden böyle şiir yazar ki?
Eğer öyle ise Peygamberimizin (sav) hadisi şerifinde övdüğü komutan olma şerefine nail olan kişi nasıl Hristiyan olur?

Bu sebeplerden bu şiirin, Sultan Fatih'in olduğuna inanmıyorum.

Ancak Peygamberimiz sadece komutan demiyor muydu? Müslüman bir komutan mı.deniyordu o Hadis'te?

Uzaklaştırılmış
9 Ekim 2011; 10:39:37 

quote:

Baba hangi ırktansa çocuk o ırktan sayılır.

baba Türk,ana yunansa çocuk Türk

baba Yunan,ana Türkse çocuk Yunan

Baba Alman,Ana italyan ise çocuk Alman

Gördüğün gibi ben ne diyorum sen ne diyorsun...

2824 Mesaj
9 Ekim 2011; 10:50:21 

quote:

Padişahlar zaten müslüman ondan kuşkum yok.

Emin misiniz? Müslümanlıkta tahnit ( Mumyalama ) var mıdır? Kanuni ve ondan önceki bütün Padişahlar tahnit edilmişlerdir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oldsalt -- 9 Ekim 2011; 11:04:23 >

Kevgir sudan ne çıkarır ki?

2824 Mesaj
9 Ekim 2011; 10:52:36 

quote:

Baba hangi ırktansa çocuk o ırktan sayılır.

baba Türk,ana yunansa çocuk Türk

baba Yunan,ana Türkse çocuk Yunan

Baba Alman,Ana italyan ise çocuk Alman

Gördüğün gibi ben ne diyorum sen ne diyorsun...

Emin misiniz? Peki ne diye anasının adıyla talkın veriyorsunuz?

Sizin kabulünüz. Örneğin yahudilikte soy kadından geçer anneniz yahudi değilse siz yahudi olamazsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oldsalt -- 9 Ekim 2011; 10:55:41 >

Kevgir sudan ne çıkarır ki?

Uzaklaştırılmış
8 gün cezanın,
9 Ekim 2011; 10:57:00 

Fatih'in siirini inkar etmek acizliktir, zavalliliktir. Osmanli'nin yonetim seklinin seriat oldugunu iddia etmek ve ne ile yonetildigini arastirmadan, gelip bilgiclik taslsmak da ayri bir kepazeliktir.

—------—----—

Fatih Camiinin oldugu alan Bizans'in en kudretli papazlarinin mezarliklariyla doluydu. Ayrica Fatih mumyalanarak defnedilmistir. Fatih yazismalarinda "Kaiser" sifatini da siklikla kullanmistir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi El Fuego -- 9 Ekim 2011; 10:57:44 >

7531 Mesaj
9 Ekim 2011; 11:03:00 

quote:

Orijinalden alıntı: oldsalt

Emin misiniz? Müslümanlıkta tahnit var mıdır? Kanuni ve ondan önceki bütün Padişahlar tahnit edilmişlerdir.

Ölünün iç organlarını çıkarmaya deniyordu değil mi tahnit? Müslümanlıkta var mı yok mu bilmiyorum, daha doğrusu padişahlara yapılmış mı yapılmamış mı onu da bilmiyorum

3231 Mesaj
9 Ekim 2011; 13:31:12 

Yine bir Fatih ve hristiyan-değil tartışması. Yıllar geçse de aynı döngüler devam etmekte, güzel

1151 Mesaj
9 Ekim 2011; 16:43:30 

quote:

Fatih'in siirini inkar etmek acizliktir, zavalliliktir. Osmanli'nin yonetim seklinin seriat oldugunu iddia etmek ve ne ile yonetildigini arastirmadan, gelip bilgiclik taslsmak da ayri bir kepazeliktir.

—------—----—

Fatih Camiinin oldugu alan Bizans'in en kudretli papazlarinin mezarliklariyla doluydu. Ayrica Fatih mumyalanarak defnedilmistir. Fatih yazismalarinda "Kaiser" sifatini da siklikla kullanmistir.

Tahnit, ölünün zaruri bir süre korunması amacıyla yapılır, bu İslamiyette caizdir. Hatta bir hadiste vücudun secdede yere değen kısımlarının geç çürümesi için sandal ağacı
kaynatılmış suyla yıkanması tavsiye olunmuştur.
Fatih Sultan Mehmed hanın mumyalanması hakkında bilgim yok...

Ayrıca hristiyan diyenler neye göre diyorlar?Sadece bir şiir sebebiyle mi?
Hristiyan ama islam adına cihat yapıyordu sizin demenize göre

Mechanical Engineering
"Biz, Fatih Sultan Mehmed Hân Kadar Türk, Said Nursî Hz. Kadar da Kürdüz !! Ve Hepimiz Aynı Kilimin Desenleriyiz ."
Muhsin Yazıcıoğlu

192 Mesaj
9 Ekim 2011; 17:06:04 

quote:

—------—----—

Evet o aciz, zavallı ve kepaze ben oluyorum sanırım.

Allah aşkına ne ile yönetiliyordu?

Galatasaray

192 Mesaj
9 Ekim 2011; 17:40:21 

quote:

Ancak Peygamberimiz sadece komutan demiyor muydu? Müslüman bir komutan mı.deniyordu o Hadis'te?

Tamam Müslüman denilmiyor ama sizce bu şerefe bir Hristiyan veya Musevinin nail olması mantıklı geliyor mu size?
O zaman insanlar yanlış tarafa yönlendirilmiş olmaz mı?
Madem Hristiyanlık devam edecek İslam neden geldi demez mi insanlar?

Yani benim aklıma ilk gelenler bunlar olurdu.

Galatasaray

7531 Mesaj
9 Ekim 2011; 18:51:13 

quote:

Tamam Müslüman denilmiyor ama sizce bu şerefe bir Hristiyan veya Musevinin nail olması mantıklı geliyor mu size?
O zaman insanlar yanlış tarafa yönlendirilmiş olmaz mı?
Madem Hristiyanlık devam edecek İslam neden geldi demez mi insanlar?

Yani benim aklıma ilk gelenler bunlar olurdu.

Onları ben de düsündüm ama sadece komutan olarak anılıyor Hadiste. Komutanın dini ile ilgili kavram yok. Bilirsiniz ki savaşı onuruyla kazanan her komutan bir şerefe nail olur.

Uzaklaştırılmış
8 gün cezanın,
9 Ekim 2011; 19:15:40 

quote:

Orijinalden alıntı: A.E.C

Tahnit, ölünün zaruri bir süre korunması amacıyla yapılır, bu İslamiyette caizdir. Hatta bir hadiste vücudun secdede yere değen kısımlarının geç çürümesi için sandal ağacı
kaynatılmış suyla yıkanması tavsiye olunmuştur.
Fatih Sultan Mehmed hanın mumyalanması hakkında bilgim yok...

Ayrıca hristiyan diyenler neye göre diyorlar?Sadece bir şiir sebebiyle mi?
Hristiyan ama islam adına cihat yapıyordu sizin demenize göre

Tahnit icin yorum yapmiyorum. Ceneviz papazlarina ithaf ettigi siirden bircok anlam cikartilabilir. Fatih icin hristiyan dinine mensuptur denemez. Musluman olmasa bile, yeryuzune gelen en buyuk hukumdarlardan oldugu biri gercegini degistirmez.

Medrese ogrencilerini askere aldirdigi icin donemin yobaz seyhleri tarafindan topa tutulmasi, Avrupa seferinin hemen ertesi yorgunluktan bitap dusen yenicerilerin isyanini; isyancilarin kafalarini kestirerek bastirmasi ve 130.000 hurufiyi cukurlara doldurup diri diri yaktirmasi gucu ve kudretinin acik delilidir.

Bugunun yobazlarinin Fatih'e kutsiyet kazandirma cabalari yaninda, Fatih'in ne kadar entellektuel ve cagdas oldugunu ogrenmeleri lazimdir.

192 Mesaj
9 Ekim 2011; 19:22:14 

quote:

Onları ben de düsündüm ama sadece komutan olarak anılıyor Hadiste. Komutanın dini ile ilgili kavram yok. Bilirsiniz ki savaşı onuruyla kazanan her komutan bir şerefe nail olur.

"İstanbul bir gün mutlaka feth olunacaktır." diyor hadisi şerifte. Kim fethedecek? İslam fethedecek. İslam adına bir Hristiyan mı fethedecek?

Galatasaray

7531 Mesaj
9 Ekim 2011; 19:32:23 

quote:

quote:

İstanbul mutlaka feth edilecektir. Onu feth eden ne ulu bir komutan, onun askerleri ise ne güzel askerlerdir

Hocam demek istediğim Hadis'te İslam'a dair tek bir kelime; daha doğrusu her hangi bir dine ait tek bir kelime, vurgu, ünlem, mecaz, yan anlam hiç bir şey yok. Bahsedilen her hangi bir komutan. Kim feth ederse etsin başarılıdır, zekidir, askerleri de beceriklidir vs. gibi bir anlamı var. Teker teker inceleyelim:

quote:

İstanbul mutlaka feth edilecektir.

Özne yok. -lecektir ekini kullanmış peygamberimiz. Yani kim tarafından fethedileceğine dair bir şey söylememiş, sadece feth edilecek demiş.

quote:

Onu feth eden ne ulu bir komutan

Bu sözün sadece İslam dinine mensup bir komutan için söyleneceğini düşünebilirsiniz, ama yanlış bir düşünce olur. Başarılı bulduğunuz bir kişiyi övmek gibi düşünün bunu, İstanbul'u kim alırsa başarı elde etmiş olur diyor. Çoğu zaman bir ülkenin siyasileri başka ülkenin Generallerini över, buna bir çok yerde rastlayabilirsiniz.

quote:

O'nun askerleri ise ne güzel askerlerdir

Yine yukarıda yazdıklarım geçerli.

192 Mesaj
9 Ekim 2011; 19:37:36 

quote:

Yine yukarıda yazdıklarım geçerli.

Özür dilerim ama bir cevap bu kadar saçma olabilirdi. Kusura bakmayın.

Galatasaray

7531 Mesaj
9 Ekim 2011; 19:45:07 

quote:

Özür dilerim ama bir cevap bu kadar saçma olabilirdi. Kusura bakmayın.

Saçma olduğu yeri söyleyin, hatam varsa düzeltirim. Benim her hangi bir tartışmada şunlardan başka gülücük kullandığımı gördünüz mü?( çok nadir )

En son söylediğim( ) gülücük bile tam yerinde kullanılmadığında bir nevi saygısızlıktır.

Neyse ilk cümleme odaklanın. Saçma yeri söyleyin, gerekirse açarım, gerekirse özür dileyip düzeltirim.

192 Mesaj
9 Ekim 2011; 20:19:07 

quote:

Saçma olduğu yeri söyleyin, hatam varsa düzeltirim. Benim her hangi bir tartışmada şunlardan başka gülücük kullandığımı gördünüz mü?( çok nadir )

En son söylediğim( ) gülücük bile tam yerinde kullanılmadığında bir nevi saygısızlıktır.

Neyse ilk cümleme odaklanın. Saçma yeri söyleyin, gerekirse açarım, gerekirse özür dileyip düzeltirim.

Bu hadisi şerif İslam dini Peygamberi, yani bizim Peygamberimizin.
Sizce İslam dini Peygamberinin, sizin dediğiniz şekilde bir şey söylemiş olması gerçek olabilir mi? Ya da inandırıcı mı?

"İstanbul bir gün mutlaka feth olunacaktır." Neden İstanbul? Çünkü İstanbul Hristiyanların en önem verdiği şehir.
İslam bütün dinlerin üzerine gönderilmiştir. Allah katında tek din İslamdır. İslam dini İstanbul'u feth ederek Hristiyanlığın geçerliliğinin kalktığını kanıtlamıştır.

Siz diyorsunuz ki İslam dini Peygamberi, İstanbul herhangi bir komutan tarafından feth edilecektir veya edilebilir. Mantıklı bir yer bulamıyorum.

Galatasaray

7531 Mesaj
9 Ekim 2011; 20:33:36 

quote:

Bu hadisi şerif İslam dini Peygamberi, yani bizim Peygamberimizin.
Sizce İslam dini Peygamberinin, sizin dediğiniz şekilde bir şey söylemiş olması gerçek olabilir mi? Ya da inandırıcı mı?

"İstanbul bir gün mutlaka feth olunacaktır." Neden İstanbul? Çünkü İstanbul Hristiyanların en önem verdiği şehir.
İslam bütün dinlerin üzerine gönderilmiştir. Allah katında tek din İslamdır. İslam dini İstanbul'u feth ederek Hristiyanlığın geçerliliğinin kalktığını kanıtlamıştır.

Siz diyorsunuz ki İslam dini Peygamberi, İstanbul herhangi bir komutan tarafından feth edilecektir veya edilebilir. Mantıklı bir yer bulamıyorum.

Ben söylenen Hadis'te dini bir içerik ve kelime geçmediği için böyle bir şey dedim, ama sizin söylediğiniz şekilde düşününce haklısınız. Bu Hadis'in hangi olay üzerine söylendiğini bilseydik çok daha güzel yorumlar yapılabilirdi. Neyse ben sadece dil bilgisi yönünden inceledim, mantık yönünden incelendiğinde size hak veriyorum Ama tüm bunlar içinde bir soru aklıma takıldı: Peygamberler gelecek hakkında fikir sahibi miydiler acaba?

Allah katında tek din İslam'dır sözünü tartışırdık ama konu iyi gidiyor şimdilik, ben buna karşıyım açıkçası

192 Mesaj
9 Ekim 2011; 20:54:27 

quote:

quote:

Allah katında tek din İslam'dır sözünü tartışırdık ama konu iyi gidiyor şimdilik, ben buna karşıyım açıkçası

Neden diyerek konuyu başka tarafa çeksem mi ki?

Galatasaray

7531 Mesaj
9 Ekim 2011; 21:00:27 

quote:

Neden diyerek konuyu başka tarafa çeksem mi ki?

Kehanetlerim:

Tartışma kesinlikle cennet-cehennem üzerinden gidecek. Ben iyi olan herkes cennete gidebilir diyeceğim, siz müslüman olmayan gidemez diyeceksiniz. Sonra ben İngiliz'in ne suçu var diyeceğim, siz araştırıp doğru yolu bulsaymış diyeceksiniz. Bunun üzerine ben adam tüm hayatı boyunca İslam hakkında kötü düşüncelerle eğitiliyor, eğitilmekle de kalmayıp bazı din düşmanı kendine İslami terör örgütü diyenlerin yaptıklarıyla bu kötü düşünceleri görüyor nasıl geçsin diyeceğim, siz gelsin yerinde görsün diyeceksiniz.........

Tartışma biraz daha uzayacak ve konu kapanacak. Sonra sonuç elde edemediğimizle kalacağız.

Kehanetlerim nasıl ?

Uzaklaştırılmış
8 gün cezanın,
9 Ekim 2011; 21:16:55 

Bu kadar gereksiz alinti sart mi?

192 Mesaj
9 Ekim 2011; 21:25:43 

quote:

Nasıl cevap yazabilirim derken birde google a sorayım dedim. Şöyle bir yazı buldum. Bilmem sizi ikna eder mi?
quote:

Kâfir ülkesinde doğanlar

Sual: İslam ülkelerinde doğan çocuk, dinini kolayca öğrenip Cennete gidiyor. Gayrimüslim ülkelerdeki çocuklar ise bundan mahrum kalıyor. Müslüman olarak yetişmediği için Cehenneme gidiyor. (Kâfir ülkelerde yaşayanlara bir haksızlık olmuyor mu? Bu Allah’ın adaletine uygun mu) diyenlere nasıl cevap vermek gerekir?
CEVAP
Adalet ve ihsanı karıştırmamalıdır! Allahü teâlâ, her ülkede yaşayan kulları için, adaleti fazlası ile yapmıştır. Yani akıl-baliğ olmadan ölen kâfir çocuklarını Cehenneme sokmayacaktır.

Büluğa erdikten, yani evlenecek çağa geldikten sonra, Muhammed aleyhisselamın dinini duymadan ölen kâfirlere de azap yapmayacaktır.

Bunlar, İslam dinini, Cenneti, Cehennemi işittikten sonra, merak etmez, öğrenmez ise, inat edip inanmazsa, o zaman azap görecektir.

(Büluğ çağına giren, ana-babanın, çevrenin yapmış olduğu eski etkilerin altında elbette kalır) denilemez.

Eğer kalsaydı, yıllardır İslam ülkelerinde, İslam terbiyesi altında yetişen yüzlerce Müslüman evladı, İslam düşmanlarının yalanlarına, iftiralarına aldanmaz, dinsiz, din düşmanı olmazdı. Bunlar, büluğa erince, hatta kırkından sonra, hoca-hafız olanları bile, dinden çıkıyor, din düşmanı oluyor ve din düşmanlığında önderlik yapıyorlar. Ana babasına, komşularına ve akrabasına, yobaz, gerici diyerek alay ediyorlar.

Bu pek acı misaller, ana-baba terbiyesinin etkisinin devamlı olmadığını açıkça göstermektedir. Bunun içindir ki, bugün dinden çıkmak, bütün dünyayı saran bir afet halindedir. Diğer taraftan, birçok kâfirlerin, ilim, fen adamlarının Müslüman olduğunu çoğumuz görüyoruz.

Pek az olsa da, dinini değiştirmeyenlerin bulunması, ana babanın verdiği terbiyenin etkisinin, bazen de devamlı olduğunu gösteriyor denirse, bir çocuğun Müslüman evladı olması, İslam terbiyesi ile yetişmesi, Allahü teâlânın bir ihsanıdır. Kâfir çocuklarına bu ihsanı yapmıyor; fakat kimseye ihsan yapmaya mecbur değildir.

İhsan yapmamak zulüm olmaz. Mesela, bakkaldan bir kilo pirinç alsak, tam bir kilo tartması adalet, noksan tartması ise zulüm olur. Biraz fazla vermesi ise ihsan olur. Bu ihsanı istemek, kimsenin hakkı değildir.

Allahü teâlânın İslam terbiyesi ile yetiştirmesi, büyük ihsandır. Dilediğine ihsan eder. Kâfir çocuklarına bu ihsanı yapmaması zulüm, haksızlık olmaz. İhsan ettiği kimseler kâfir olursa, bunların cezası da, daha çok olur.

Galatasaray

7531 Mesaj
9 Ekim 2011; 21:48:01 

quote:

quote:

Bunlar, İslam dinini, Cenneti, Cehennemi işittikten sonra, merak etmez, öğrenmez ise, inat edip inanmazsa, o zaman azap görecektir.

Siz hiç Hristiyanlığı araştırma gereği duydunuz mu? Eğer duymadıysanız bir hristayanında müslümanlığı araştırmaması gayet normal. O kendinin cennete gideceğine inanıyor, siz de kendinizin gideceğine.

Bunu buldum bir de:
quote:

Şüphesiz inananlar (Müslümanlar) ile, Yahudiler, Hristiyanlar ve Sabiilerden (her bir grubun kendi şeriatında) Allah’a ve ahiret gününe inanan ve salih ameller işleyenler için rableri katında mükafat vardır. Onlar korkuya uğramayacaklar, mahzun da olmayacaklardır (diye hükmedilmiştir.)
Bakara 62

1151 Mesaj