Şimdi Ara

akvaryum: su kokuyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (2 Mobil) - 3 Masaüstü2 Mobil
5 sn
15
Cevap
0
Favori
10.871
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaslar yaklaşık bir hafta önce 35 40 lt lik bir akvaryum aldım. bu cuma(30.09.11) da balıkları aldım(3 plati 3 moli kılıç veya adı buna benzer bisidi.). molilerden biri hamile. bugün bir platim sizlere ömür. geldiginden beri saklanıyordu zaten. üzüldüm ama alışamamıştı belli etmişti :(

neyse konuya geleyim durum bu iken ben evden çıkarken(8:00) yem attım. hepsi canlı ve su normaldi. 11de ablam aradı balığı ölü bulmuşlar ve su kokuyormuş. gelince baktım gercekten çok pis kokuyor. İç filtre var onu temizledim. 2 3 saat de öyle çalıştırdım ama kokuda azalma yok. bu koku neden olabilir?? ilk doldurduğum su bu arada. bir hafta. Su icin arada biraz değiştir tamam demislerdi.. ne yapıyım akvaryumun yarısını bosaltip yeni su mu koyayım ?? lütfen yardım.. yoksa hastalık falan mı oldu ki acaba ??

bir de akvaryum küçük olmasına karsin bana verdigi motor 900l/h.. dışarıya çıkan borusunun ucunu kıstım (hızı azaldı biraz) bir de koseye arka camdan ön cama doğru yerleştirdim. ağzını da yan cama verdim. akvaryumda bitki de var bu arada..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sinergy -- 4 Ekim 2011; 3:46:24 >

• Bir madde salınım yapmış olabilir. Nitrat patlaması olmuş olabilir.

Tüm balıklarınız öldüyse, suyu komple dinlenmiş su ile değiştiriniz.

Yaşayan balıklarınız var ise bugün %25 yarın tekrar %25 su değişimi yapınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: oguzhan

Bir madde salınım yapmış olabilir. Nitrat patlaması olmuş olabilir.

Tüm balıklarınız öldüyse, suyu komple dinlenmiş su ile değiştiriniz.

Yaşayan balıklarınız var ise bugün %25 yarın tekrar %25 su değişimi yapınız.

Nitrat patlaması nedir bitkiler canlı plastik olsa o salınım yapmış olabilir diycem de.. bir balık ölmüştü ama bugün hepsi sıkkın gibilerdi. korkuyorum hepsinin ölmesinden.. yeni suyu da bekletip mi koyayım.
  • cok fazla yem atiyor olabilir misiniz ? veya evden biri de atiyor olabilir mi sizle beraber ?
  • Fazla yemleme, filitrasyon yetersizliği ve düzenli su değiştirmemek sudaki nitrat oranının artmasını sağlar.
  • bugün eve geldim bir balık daha can çekişiyor. ve az önce o da öldü

günde iki kez birer tutam demişti aldığım yer. öyle atıyoruz. benim okulum olduğu için evdekiler atıyor yemi. acaba yemi beğenmemiş olabilirler mi? yem renk renk kağıt parçaları gibi bişiy. ilk günlerde hepsini yerlerdi. artık çoğu filtreye geliyor veya kuma karışıyor fazla mı yoksa?

su doldurdum dinlendiriyorum. yatmadan değiştiricem 10 lt.

bir de ablam hamile balık için yavruluk almış ancak balık o yerde duramıyor. sürekli hareket ediyor. acaba doğuracağını nasıl anlarım. doğurmadan biraz önce koyayım bari

• Üretim için aşağıdaki linkteki bilgileri incelemelisiniz;
    http://www.akvaryum.com/canli_doguran_uretimi_makaler_15_1490.asp

Balıklarınızın fiziksel görünümünde bir sorun varmı?
  • balıklarda bir gariplik yok. sanırım.. bu arada akvaryum çok kirlenmiş camın iç yüzeyi. doğal bir şey mi ki

motorun gücü hakkında bir foto çektim. normalde sağdaki cama döndürüyorum ama koku var diye daha fazla sirkülasyon olsun diye böyle çevirdim. bu arada bugün filtreyi tekrar yıkadım. yıkanmış hali akvaryumdaki koku gibi kokuyordu. acaba filtre mi akvaryumu kokuttu, akvaryum mu filtreyi

ve 2. resimdeki balıkların cinsi ne? alırken kılıç moli fln bişeyler demişti de unuttum. çapraz mı acaba

• Temiz su koymanı öneririm çeşme suyu kireçli olduğu için koku yapabilir içme suyu koy ve biraz dinlendir ve sıcaklığıda çok önemli balıkları bir anda soğuk suya koyarsan beli kırılıp ölebilir

Sen çeşme suyumu yoksa temiz damaca suyumu koydun ?

bu arada akvaryumun güneş ışığı almaması lazım yosunlama yapıp kötü kokutabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JakoKanarya99 -- 5 Ekim 2011; 14:32:42 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sinergy_05

bugün eve geldim bir balık daha can çekişiyor. ve az önce o da öldü

günde iki kez birer tutam demişti aldığım yer. öyle atıyoruz. benim okulum olduğu için evdekiler atıyor yemi. acaba yemi beğenmemiş olabilirler mi? yem renk renk kağıt parçaları gibi bişiy. ilk günlerde hepsini yerlerdi. artık çoğu filtreye geliyor veya kuma karışıyor fazla mı yoksa?

su doldurdum dinlendiriyorum. yatmadan değiştiricem 10 lt.

bir de ablam hamile balık için yavruluk almış ancak balık o yerde duramıyor. sürekli hareket ediyor. acaba doğuracağını nasıl anlarım. doğurmadan biraz önce koyayım bari

Tam emin değilim ama balığın doğuracağını anlamak biraz zor. iyi takip et ve doğurduğunda yavruları kurtar yavruluk biraz saçma delikleri büyük ise bir işe yaramaz.

Elinde başka akvaryum veya fanus var ise yavruları ayır büyüğünce tekrardan koyarsın diğerlerinin yanına

tabii başka arkadaşlar balığın ne zaman yavrulayacağını anlıyabiliyorlarsa yardım ederler umarım.

• Canlı doğuranlar doğumdan 2-3 gün önce filitrenin üstünde veya dipte fazla ışık almayan yerlerde dururlar. Hareketleride büyük ölçüde azalır.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • bugün bir pet shopla konuştum bu koku icin. bitkidendir dedi. bitkiler çürür ve onun kokusudur o. yapcak bişi yok dedi
    bu arada akvaryuma temizlik ekibi aldım 2 çöpçü 2 vatoz aldım cama yapıştı vatozlar hemen
  • Biyolojik döngü oturmuş olan akvaryumlarda rahatsız edici düzeyde koku oluşmaz. Dengenin oturması 2-3 haftayı bulur ve sizin bu süre boyunca günde 1 kere sabah yemleme veya az miktarda sabah akşam yemleme yapmanız. Suyun ağırlaşmasını geciktirir.

Haftada 1 defa 4/1 dip çekimi yapın. Yerine akvaryumla aynı ısıda 1-2 gün dinlenmiş çeşme suyu veya damacana suyu eyleyin.
    Akvaryumun camında sanırım kahverengi yosun oluşmuş kredi kartı ile kazıyın, ışığı günde en fazla 8 saat düzenli bir şekilde yakın.
    İç filtre süngerini çeşme suyu ile yıkamayın akvaryumdan aldığınız bir miktar su ile yıkayın. Filtre sık sık yıkanmaz suyun debisinde gözle görülür bir düşüş olduğunda yıkanır. Filtrenin konumu çok aşağıda motorun en tepe noktası su yüzeyinin 2-3 cm altında olsun.
    Dipteki midyeleri akvaryumdan çıkarın. Dip çekimi sırasında size zorluk çıkaracaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: kerem

Biyolojik döngü oturmuş olan akvaryumlarda rahatsız edici düzeyde koku oluşmaz. Dengenin oturması 2-3 haftayı bulur ve sizin bu süre boyunca günde 1 kere sabah yemleme veya az miktarda sabah akşam yemleme yapmanız. Suyun ağırlaşmasını geciktirir.

Haftada 1 defa 4/1 dip çekimi yapın. Yerine akvaryumla aynı ısıda 1-2 gün dinlenmiş çeşme suyu veya damacana suyu eyleyin.
    Akvaryumun camında sanırım kahverengi yosun oluşmuş kredi kartı ile kazıyın, ışığı günde en fazla 8 saat düzenli bir şekilde yakın.
    İç filtre süngerini çeşme suyu ile yıkamayın akvaryumdan aldığınız bir miktar su ile yıkayın. Filtre sık sık yıkanmaz suyun debisinde gözle görülür bir düşüş olduğunda yıkanır. Filtrenin konumu çok aşağıda motorun en tepe noktası su yüzeyinin 2-3 cm altında olsun.
    Dipteki midyeleri akvaryumdan çıkarın. Dip çekimi sırasında size zorluk çıkaracaktır.

öncelikle aradaki zamanda bitkileri akvaryumdan çıkardım. arada küçük lepistesim doğurdu fakat aldığım 12 balıktan 6sı öldü camı da bir bez ile sildim.

açıkcası bu dediğinizle yaptığım çoğu şey uyuşmuyor:
    -suyu dipten değil yüzeyden değiştiriyordum. dip çekim borusundan alıcam ancak akvaryumdaki ince kumları da çeker miyim acaba diye merak ediyorum.
    -filtreyi yıkamayın demişsiniz ancak filtre delikleri tıkanıcak düzeyde kirleniyo bir günde. çoğu da bitki ve yem kalıntıları. yine de yıkamayayım mı
    -ışık için neden en fazla 8 saat dediniz. bitki açısından mı balık açısından mı
    -yeni ekliyceğim suyun ısısını nasıl ayarlayabilirim. sıcak su doldurup bekletsem dahi bekletince soğuyor su

bir de bitkileri çıkardığım gün suyu da değiştirdim %25 30 arasında. o gün koku azaldı ama ertesi gün tekrar aynı koku geldi.

• quote:

Orijinalden alıntı: sinergy_05

quote:

Orijinalden alıntı: kerem

Biyolojik döngü oturmuş olan akvaryumlarda rahatsız edici düzeyde koku oluşmaz. Dengenin oturması 2-3 haftayı bulur ve sizin bu süre boyunca günde 1 kere sabah yemleme veya az miktarda sabah akşam yemleme yapmanız. Suyun ağırlaşmasını geciktirir.

öncelikle aradaki zamanda bitkileri akvaryumdan çıkardım. arada küçük lepistesim doğurdu fakat aldığım 12 balıktan 6sı öldü camı da bir bez ile sildim.

açıkcası bu dediğinizle yaptığım çoğu şey uyuşmuyor:
    -suyu dipten değil yüzeyden değiştiriyordum. dip çekim borusundan alıcam ancak akvaryumdaki ince kumları da çeker miyim acaba diye merak ediyorum.
    -filtreyi yıkamayın demişsiniz ancak filtre delikleri tıkanıcak düzeyde kirleniyo bir günde. çoğu da bitki ve yem kalıntıları. yine de yıkamayayım mı
    -ışık için neden en fazla 8 saat dediniz. bitki açısından mı balık açısından mı
    -yeni ekliyceğim suyun ısısını nasıl ayarlayabilirim. sıcak su doldurup bekletsem dahi bekletince soğuyor su

bir de bitkileri çıkardığım gün suyu da değiştirdim %25 30 arasında. o gün koku azaldı ama ertesi gün tekrar aynı koku geldi.

Dip çekimi aparatı alırsanız kumu çekme ihtimali çok az. (üzerinde mavi pompalı modeller hariç)
    Yemlemeyi balıklarınızın tüketeceği miktarda yapmalısınız. Aşırı yemlemeye bağlı artık yemler su değerlerini çabuk bozar ve filtrenin kısa sürede tıkamasına neden olur. Bitkiler akvaryuma adapte olamamış gibi görünüyor, bence biraz bitkiye ara verin.
    Akvaryumdaki bitkilerin aşırı ışığa ihtiyacı yok. Bu nedenle 8 saat bitkiler için yeterli. Süreyi uzun tutarsanız bitkilere sakıncası olmaz ama akvaryumda yosun oluşumu başlar, balıklar yeteri kadar dinlenemediği için strese girer.
    Ekleyeceğiniz suyun ısısını alacağınız bir termometre ile ölçebilirsiniz. Bir çaydanlıkta kaynatacağınız suyu, akvaryuma ekleyeceğiniz suya azar azar karıştırabilirsiniz. Akvaryumdaki suyun sıcaklığının 1 derece üstü veya altı olması yeterli.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.