Ehliyette Yazan "Ticari Kullanamaz" İbaresi
26 Cevap3353 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

27 Mesaj
30 Eylül 2011; 14:34:52 

Ağustos ayında almış olduğum ehliyetimde yer alan "TİCARİ KULLANAMAZ" ibaresinin tam anlamıyla manasını çözebilmiş değilim.. Böbreklerimden rahatsızlığımdan dolayı %80 oranında engelli raporum var ve ehliyet alırken alınan sağlık kurulu raporunda bu rahatsızlıkla ilgili bilgi mevcut.

TİCARİ KULLANAMAZ:
1.Ruhsatında ticari yazan araç mı kullanamaz demek?
2.Ticaret yapma amacı ile mi ticari araç kullanamaz demek?
3.Ticari olarak geçen araçların ruhsatında binek yazarsa ve ben o aracı kullanırsam sıkıntı olur mu?

Nette bu konu ile ilgili açıklayıcı bilgi bulamadım..

Bilgisi olanların bilgisiniz, fikri olanların fikrini almak isterim.

Teşekkürler.

www.domainajans.com

74 Mesaj
30 Eylül 2011; 15:21:43 

aynı sıkıntı bende de var ehliyetimi kaybettikten sonra yeni aldıgım ehliyette bu yazı vardı bende bir açıklamasını bulamadım bilen arkadaşlar yardımcı olursa iyi olur konuyu takipteyim

Honda civic vtec es 2005

3448 Mesaj
30 Eylül 2011; 16:31:12 

benim bildiğim ruhsatta hususi yazıyorsa kullanabilirsin ama ticari yazıyorsa kullanamıyorsun yanlış bilgi de olabilir

2012 Doblo classic safeline
2011 Master kamyonet

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
30 Eylül 2011; 16:38:38 

Citroen Berlingo, Peugeot partner tarzı araçları kullanamazsınız demek, çokda büyük bir kayıp değil bence

3798 Mesaj
30 Eylül 2011; 16:39:47 

Aracı vergi indirimlimi aldınız acaba? Engelli aracı olduğu için o ibare konuluyor. Ehliyetiniz H sınıfı zannedersem. Hiç bir şekilde ticari kullanamazsınız. Mesela benimde raporum var ama ehliyeti önceden almıştım. Önceden aldığım için bir sıkıntı olmaz bende. Ha, vergi indirimli araç almak icin %80 ve üzeri olmak gerekiyor. Benim oranlarım o kadar olmadığı için ehliyeti değiştirmeme gerek yok.

Ama siz vergi indiriminden faydalanmak istemişseniz mecburi H sınıfı olacağı için o ibare otomatik olarak konulur.

Ek olarak ruhsatta da hususi ama engelli olduğunu belirten ibare bulunur. Yukarıdaki cevap veren arkadaşın dediğinin tam tersine, istediğiniz tip aracı kendinizin olması şartı ile kullanabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Stones_ -- 30 Eylül 2011; 16:45:26 >

Geç geldi desinler geçmiş olsun demesinler!..

Boy, pos, saç, sakal, bıyık eşkaldir, mühim olan onları taşıyan bedendeki kimlik, kimlikteki saygınlık, vicdandaki doğruluktur.

27 Mesaj
30 Eylül 2011; 16:50:47 

Ehliyetim B Sınıfı ve Ağustos 2011 tarihli.. Ehliyet için aldığım raporda da ticari kullanamaz ibaresi var.. Ortopedik engelli olmadığım için ÖTV indirimli araç alamıyorum..

www.domainajans.com

632 Mesaj
30 Eylül 2011; 18:14:58 

ticari amaçlı araçları kullanamıyorsunuz bendede var o ibare yani dolmuşçu olamazsın tasksici olamazsın otobüs şöförü olamazsını.bu arada böbrek rahatsızlığınızdan dolayı yüzde 90 rapor alsanız dahi o aracı siz kullanamıyorsunuz akrabanız kullanıyor.

2853 Mesaj
30 Eylül 2011; 18:32:07 

quote:

Orijinalden alıntı: Stones_

Aracı vergi indirimlimi aldınız acaba? Engelli aracı olduğu için o ibare konuluyor. Ehliyetiniz H sınıfı zannedersem. Hiç bir şekilde ticari kullanamazsınız. Mesela benimde raporum var ama ehliyeti önceden almıştım. Önceden aldığım için bir sıkıntı olmaz bende. Ha, vergi indirimli araç almak icin %80 ve üzeri olmak gerekiyor. Benim oranlarım o kadar olmadığı için ehliyeti değiştirmeme gerek yok.

Ama siz vergi indiriminden faydalanmak istemişseniz mecburi H sınıfı olacağı için o ibare otomatik olarak konulur.

Ek olarak ruhsatta da hususi ama engelli olduğunu belirten ibare bulunur. Yukarıdaki cevap veren arkadaşın dediğinin tam tersine, istediğiniz tip aracı kendinizin olması şartı ile kullanabilirsiniz.

Vergi indirimi için %90 ve üzeri olmak gerekiyor diye biliyorum.

745i

3640 Mesaj
30 Eylül 2011; 19:33:26 

%40 ve üstü olman yeterlidir vergiden muaf icin. H ehliyeti olan hic bir kimse ticari araç kullanamaz. Bu kadar basit. sadece hususi binek tipli araç. okadar.

Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarını belirler.

9221 Mesaj
30 Eylül 2011; 20:09:46 

quote:

Orijinalden alıntı: sinoplu2009

benim bildiğim ruhsatta hususi yazıyorsa kullanabilirsin ama ticari yazıyorsa kullanamıyorsun yanlış bilgi de olabilir

ben de böyle düşünmüştüm, mesela ticari araç kullananlarda alkol limiti 0,00 promil iken, normal araç kullananlarda 0,50 promil

Acer AS5740G-434G50Bi
CPU: Intel® Core™ i5-430m 2.26 ~ 2.53 Ghz (Turbo Boost) | RAM: 4 GB DDR3 1066 Mhz | HDD: Toshiba 500 GB 5400 rpm | Acer Nplify™802.11b/g/n | ATI Mobility Radeon™ HD 5650 GDDR3 1 GB Ekran kartı DirectX® 11 | High Frequency Enhancer True 5.1 surround ses çıkışı | Bluetooth® 2.1+EDR | 4 USB 2.0, 1 HDMI™ | 15.6" HD 1366 x 768, 16:9 yüksek parlaklık (220-nit) Acer CineCrystal™ LED-backlit TFT LCD, 8 ms HD tepki süresi | Windows 7 Home Premium TR 64 Bit
Suskunluğum asaletimdendir! Her lafa verilecek bir cevabım vardır aslında... Ama bir lafa bakarım laf mı diye bir de söyleyene bakarım adam mı diye!

Uzaklaştırılmış
30 Eylül 2011; 20:24:58 

Ticari araçlar için zannediyorum SRC gerekiyor. Mesela benim babamın normalde B sınıfı ehliyeti vardı şirkete Doblo aldıklarında kullanamadı bir süre çünkü SRCsi yoktu. SRC aldıktan sonra araba bizde kalıyor.

3798 Mesaj
30 Eylül 2011; 21:27:19 

quote:

Orijinalden alıntı: Styric

%40 ve üstü olman yeterlidir vergiden muaf icin. H ehliyeti olan hic bir kimse ticari araç kullanamaz. Bu kadar basit. sadece hususi binek tipli araç. okadar.

Yanlış bilgilendirmeyelim. Yok öyle bir şey. %40 oranı olanlar için vergisiz araç alamıyorsunuz. Bunun için süren davalar var. Tam anlamı ile çözülebilmiş değil.

Özürü ne olursa olsun %80 ya da %90 raporu olanlar vergisiz araç alabilirler.

Geç geldi desinler geçmiş olsun demesinler!..

Boy, pos, saç, sakal, bıyık eşkaldir, mühim olan onları taşıyan bedendeki kimlik, kimlikteki saygınlık, vicdandaki doğruluktur.

3640 Mesaj
30 Eylül 2011; 21:47:22 

Ötv ve mtv den olabilmek icin H ehliyeti ve tertibatlı yada sol ayak sakatlığı ve araç otomatik vites olması yeterli. vergi ve araç icin % ile alakası yoktur. devlet hastesinden onaylı H ehliyet raporu yeterlidir. daha 2 gün önce bayii ile görüştüm H varsa yeterli dedi.

3640 Mesaj
30 Eylül 2011; 21:50:38 

Ayrıca bizim burada bir adam var sağ solu 2 cm kısa engelli aracı var 7-8 yıldırda kullanır :) araçda indirim icin önemli olan sol ayak ve sağ koldur. yada tertibatlı araçtır. bunlar raporununuzda belirtildiği sürece engelli araç alabilirsiniz.

1606 Mesaj
30 Eylül 2011; 21:59:44 

Her B ehliyeti olan ticari araba kullanamıcak mı

3640 Mesaj
30 Eylül 2011; 22:30:55 

SRC belgesi olmazsa kullanamaz.

Uzaklaştırılmış
5 gün cezanın,
1 gün 17 sa. 23 dk. kadarı kaldı.
30 Eylül 2011; 22:44:59 

neyse ki benim SRC'm var. böyle bir sıkıntı benim için geçerli değil hiç olmazsa...

3373 Mesaj
30 Eylül 2011; 22:47:40 

valla benim ehiyetimde yazmıyor allahtan

2 sene önce aldıydım ama bende yazmıyor.

Ruhumuz olmadan bizler sadece birer makinayız

'08 Fiat Fiorino 1.3 mjet

16667 Mesaj
30 Eylül 2011; 23:44:09 

quote:

Orijinalden alıntı: Caipirinha

Citroen Berlingo, Peugeot partner tarzı araçları kullanamazsınız demek, çokda büyük bir kayıp değil bence

Ticari'den kasıt ticari/hafif ticari araçlar değil. Hususi olmayan ticari araçlar. Taksi, otobüs gibi..

iPhone 5 16GB
iPad 2 Wi-Fi 16GB

Ford Connect 1.8 TDCI 2010 GLX PP 140PS~320NM by Megachips
98' Astra F 1.6 GLS

Uzaklaştırılmış
1 Ekim 2011; 19:34:25 

quote:

Orijinalden alıntı: JasoNBuraK

Ticari'den kasıt ticari/hafif ticari araçlar değil. Hususi olmayan ticari araçlar. Taksi, otobüs gibi..

Benim bildiğim hafif ticarileri de kapsıyor.

16667 Mesaj
1 Ekim 2011; 20:33:22 

quote:

Orijinalden alıntı: cartman_06

Benim bildiğim hafif ticarileri de kapsıyor.

''Ticari araç kullanamaz'' ibaresi aracı ticari amaçla kullanamaz demektir. Yoksa araç tipi değildir. Örneğin;
0

H sınıfı ehliyete sahip bir kişi yukarıdaki Albea'yı kullanamazken, aşağıdaki Albea'yı kullanabilir. Albea hafif ticari/ticari bir araç değildir. Sanıyorum anlatabildim..
0

Eski tip ruhsatlarda hususi ve ticari olmak üzere iki şık bulunur, yenilerinde yazı şeklinde. Bu kısımda hususi işaretli/yazılıysa, yani araç hususi olarak tescilliyse hiç bir problem olmaz. Yani ehliyetinin yettiği kadarıyla hususi ibareli her aracı kullanabilir..

iPhone 5 16GB
iPad 2 Wi-Fi 16GB

98' Astra F 1.6 GLS

27 Mesaj
4 Ekim 2011; 18:45:00 

Bilgi edinme talebinde bulundum ve yanıt aldım.. Eş dostta belirtilen tipte hususi kullanımlı araçlar mevcut ve bazen lazım olabiliyor, ceza yerim korkusu ile kullanmak istemiyordum. Bilgi edinme cevabını cüzdanımda taşıyarak işgüzar emniyet mensupları ile sıkıntı yaşamanın önüne rahatça geçebilirim.

Sayın D..... E.......

30.09.2011 16:23:29 tarihinde bilgi edinme başvurusunda bulunmuştunuz. İstemiş olduğunuz bilgi ve belgeler incelenmiş ve aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

SONUÇ :

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin Tanımlar başlıklı 3/a-4 maddesinde ticari taşıt: "çeşitli şekillerde kazanç sağlamak maksadıyla kullanılan taşıtlar" olarak tanımlanmıştır.

Bu yönetmelik hükümlerine göre tescil belgesinde kullanım amacı "hususi" yazan ve herhangi bir ticari faaliyette kullanılmayan sürücü belge sınıfınıza uygun otomobil, kamyonet, minibüs cinsi araçları kullanmanız mümkündür.

Bilgilerinize rica olunur.

www.domainajans.com

16667 Mesaj
4 Ekim 2011; 19:00:21 

Anlatmak istediğim buydu işte..

iPhone 5 16GB
iPad 2 Wi-Fi 16GB

98' Astra F 1.6 GLS

1606 Mesaj
4 Ekim 2011; 19:12:54 

quote:

Orijinalden alıntı: JasoNBuraK

Anlatmak istediğim buydu işte..

yani b ehliyetli partner,caravella falan kullanır.Doğru mu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

16667 Mesaj
4 Ekim 2011; 19:13:57 

quote:

Orijinalden alıntı: TRangulity

Doğru. Ehliyetinin yettiği kadarıyla hususi ibareli her aracı kullanabilir..

iPhone 5 16GB
iPad 2 Wi-Fi 16GB

98' Astra F 1.6 GLS

1 Mesaj
1 Nisan 2013; 17:25:21 

eğr ruhsatta hususi bide yolcu taşımacılığı yazıyorsa kullanabiliyormuyuz

2640 Mesaj
1 Nisan 2013; 17:48:52 

quote:

Orijinalden alıntı: TRangulity

Yanlis hatirlamiyorsam 4 tona kadar kullanilabiliyor.

6 tekerli transitleri kullanabiliyorsunuz yani.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Çok yakan araba yoktur.Benzinin pahalı olduğu ülke vardır.
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Motorlu Araçlar Dünyası] » Otomobil Genel » Otomobil ve Otomotiv Dünyası Genel » Ehliyette Yazan "Ticari Kullanamaz" İbaresi
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.328