Şimdi Ara

Ehliyette Yazan 'Ticari Kullanamaz' İbaresi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (2 Mobil) - 2 Masaüstü2 Mobil
5 sn
30
Cevap
1
Favori
20.567
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Citroen Berlingo, Peugeot partner tarzı araçları kullanamazsınız demek, çokda büyük bir kayıp değil bence
  • Ağustos ayında almış olduğum ehliyetimde yer alan "TİCARİ KULLANAMAZ" ibaresinin tam anlamıyla manasını çözebilmiş değilim.. Böbreklerimden rahatsızlığımdan dolayı %80 oranında engelli raporum var ve ehliyet alırken alınan sağlık kurulu raporunda bu rahatsızlıkla ilgili bilgi mevcut.

TİCARİ KULLANAMAZ:
    1.Ruhsatında ticari yazan araç mı kullanamaz demek?
    2.Ticaret yapma amacı ile mi ticari araç kullanamaz demek?
    3.Ticari olarak geçen araçların ruhsatında binek yazarsa ve ben o aracı kullanırsam sıkıntı olur mu?

Nette bu konu ile ilgili açıklayıcı bilgi bulamadım..

Bilgisi olanların bilgisiniz, fikri olanların fikrini almak isterim.

Teşekkürler.

• aynı sıkıntı bende de var ehliyetimi kaybettikten sonra yeni aldıgım ehliyette bu yazı vardı bende bir açıklamasını bulamadım bilen arkadaşlar yardımcı olursa iyi olur konuyu takipteyim
  • benim bildiğim ruhsatta hususi yazıyorsa kullanabilirsin ama ticari yazıyorsa kullanamıyorsun yanlış bilgi de olabilir
  • Aracı vergi indirimlimi aldınız acaba? Engelli aracı olduğu için o ibare konuluyor. Ehliyetiniz H sınıfı zannedersem. Hiç bir şekilde ticari kullanamazsınız. Mesela benimde raporum var ama ehliyeti önceden almıştım. Önceden aldığım için bir sıkıntı olmaz bende. Ha, vergi indirimli araç almak icin %80 ve üzeri olmak gerekiyor. Benim oranlarım o kadar olmadığı için ehliyeti değiştirmeme gerek yok.

Ama siz vergi indiriminden faydalanmak istemişseniz mecburi H sınıfı olacağı için o ibare otomatik olarak konulur.

Ek olarak ruhsatta da hususi ama engelli olduğunu belirten ibare bulunur. Yukarıdaki cevap veren arkadaşın dediğinin tam tersine, istediğiniz tip aracı kendinizin olması şartı ile kullanabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Stones -- 30 Eylül 2011; 16:45:26 >
  • Ehliyetim B Sınıfı ve Ağustos 2011 tarihli.. Ehliyet için aldığım raporda da ticari kullanamaz ibaresi var.. Ortopedik engelli olmadığım için ÖTV indirimli araç alamıyorum..
  • ticari amaçlı araçları kullanamıyorsunuz bendede var o ibare yani dolmuşçu olamazsın tasksici olamazsın otobüs şöförü olamazsını.bu arada böbrek rahatsızlığınızdan dolayı yüzde 90 rapor alsanız dahi o aracı siz kullanamıyorsunuz akrabanız kullanıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Stones_

Aracı vergi indirimlimi aldınız acaba? Engelli aracı olduğu için o ibare konuluyor. Ehliyetiniz H sınıfı zannedersem. Hiç bir şekilde ticari kullanamazsınız. Mesela benimde raporum var ama ehliyeti önceden almıştım. Önceden aldığım için bir sıkıntı olmaz bende. Ha, vergi indirimli araç almak icin %80 ve üzeri olmak gerekiyor. Benim oranlarım o kadar olmadığı için ehliyeti değiştirmeme gerek yok.

Ama siz vergi indiriminden faydalanmak istemişseniz mecburi H sınıfı olacağı için o ibare otomatik olarak konulur.

Ek olarak ruhsatta da hususi ama engelli olduğunu belirten ibare bulunur. Yukarıdaki cevap veren arkadaşın dediğinin tam tersine, istediğiniz tip aracı kendinizin olması şartı ile kullanabilirsiniz.

Vergi indirimi için %90 ve üzeri olmak gerekiyor diye biliyorum.

• %40 ve üstü olman yeterlidir vergiden muaf icin. H ehliyeti olan hic bir kimse ticari araç kullanamaz. Bu kadar basit. sadece hususi binek tipli araç. okadar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sinoplu2009

benim bildiğim ruhsatta hususi yazıyorsa kullanabilirsin ama ticari yazıyorsa kullanamıyorsun yanlış bilgi de olabilir

ben de böyle düşünmüştüm, mesela ticari araç kullananlarda alkol limiti 0,00 promil iken, normal araç kullananlarda 0,50 promil
  • Ticari araçlar için zannediyorum SRC gerekiyor. Mesela benim babamın normalde B sınıfı ehliyeti vardı şirkete Doblo aldıklarında kullanamadı bir süre çünkü SRCsi yoktu. SRC aldıktan sonra araba bizde kalıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Styric

%40 ve üstü olman yeterlidir vergiden muaf icin. H ehliyeti olan hic bir kimse ticari araç kullanamaz. Bu kadar basit. sadece hususi binek tipli araç. okadar.

Yanlış bilgilendirmeyelim. Yok öyle bir şey. %40 oranı olanlar için vergisiz araç alamıyorsunuz. Bunun için süren davalar var. Tam anlamı ile çözülebilmiş değil.

Özürü ne olursa olsun %80 ya da %90 raporu olanlar vergisiz araç alabilirler.
  • Ötv ve mtv den olabilmek icin H ehliyeti ve tertibatlı yada sol ayak sakatlığı ve araç otomatik vites olması yeterli. vergi ve araç icin % ile alakası yoktur. devlet hastesinden onaylı H ehliyet raporu yeterlidir. daha 2 gün önce bayii ile görüştüm H varsa yeterli dedi.
  • Ayrıca bizim burada bir adam var sağ solu 2 cm kısa engelli aracı var 7-8 yıldırda kullanır :) araçda indirim icin önemli olan sol ayak ve sağ koldur. yada tertibatlı araçtır. bunlar raporununuzda belirtildiği sürece engelli araç alabilirsiniz.
  • Her B ehliyeti olan ticari araba kullanamıcak mı
  • SRC belgesi olmazsa kullanamaz.
  • neyse ki benim SRC'm var. böyle bir sıkıntı benim için geçerli değil hiç olmazsa...
  • valla benim ehiyetimde yazmıyor allahtan

2 sene önce aldıydım ama bende yazmıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Caipirinha

Citroen Berlingo, Peugeot partner tarzı araçları kullanamazsınız demek, çokda büyük bir kayıp değil bence

Ticari'den kasıt ticari/hafif ticari araçlar değil. Hususi olmayan ticari araçlar. Taksi, otobüs gibi..
  • quote:

Orijinalden alıntı: JasoNBuraK

quote:

Orijinalden alıntı: Caipirinha

Citroen Berlingo, Peugeot partner tarzı araçları kullanamazsınız demek, çokda büyük bir kayıp değil bence

Ticari'den kasıt ticari/hafif ticari araçlar değil. Hususi olmayan ticari araçlar. Taksi, otobüs gibi..

Benim bildiğim hafif ticarileri de kapsıyor.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.