Şimdi Ara

New York şehri metrosu mobil iletişim ağına kavuşuyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
5.061
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • New York şehri metrosu mobil iletişim ağına kavuşuyor

Mobil operatörlerinin büyük yatırımları sonucunda dünyanın pek çok ülkesinde kapsama alanı dışında kalan bir bölge neredeyse hiç kalmadı. Ancak metro istasyonları gibi yer altında kalan bölgeler kapsama alanının tamamen dışında kalıyor ve bunun için yine büyük yatırımlar gerekiyor.

2012 Yaz Olimpiyatlarına yönelik olarak Londra'da Huawei firması metro ağına hücresel şebeke kurmak için geçtiğimiz aylarda başvuruda bulunmuştu. 

ABD 'de ise AT&T ve T-Mobile operatörleri New York metro sistemine hücresel ağ hizmetini getirmek için güçbirliği yapıyor. İki operatör New York şehri metrosu içerisinde hücresel bir ağ başlatmak için hazırlanan projeyi üstlenebilmek adına pilot bölge denemelerine başlayacak.

ABD Metropolitan Ulaşım Otoritesi (MUO) haftaya Salı günü projenin pilot bölgelerde başlamasını bekliyor. 

Pilot denemeler 14. Cadde üzerindeki yer altında kalan bazı metro istasyonlarında ve 23. Caddenin bir bölümünde hayata geçecek. Proje sadece yer altında kalan istasyon bölümlerine mobil iletişim sağlanmasını amaçlıyor. Metro trenlerinin içinden geçtiği tüneller projeye dahil olmayacak. 

MUO 2016 yılına kadar 277 metro istasyonuna bu hizmeti getirmeyi planlıyor. Yapılan pilot denemeler sonrası hangi operatörün projeyi üstelenebileceğine karar verilecek. Projenin yürütücüsü Transit Wireless firması ek olarak Sprint ve Verizon ile de görüşmelerini sürdürüyor. 

• bu turkiyede senelerdir olan bir sey degilmiydi
  • söğütlüçeşme kartal metrosu daha açılmadı ama şimdiden operatörler istasyonları kapsama altına aldılar
  • Bursa'da da senelerdir kapsama alanında :)
  • Bursa yerin 10 metre alti, İstanbul yerin 25 metre alti, new york yerin 100metre alti. Kaldiki burada kapsama alanından bahsedilmiyor. Baska bir sistem
  • quote:

Orijinalden alıntı: HePsİ1LeŞmE

Bursa'da da senelerdir kapsama alanında :)

Bursadaki raylı sisteme metro demeyin ama :)
  • huawei el atmadığı iş yok
  • 25 metre ile 100 metre arasında ne fark var anlayamadım her ikisinde de yerüstüne bir alıcı yeraltına vericiler koymayacak mı sonuç olarak?
  • Türkiyede yer altı istasyonlara gerek yok cok fazla derinde degil metro duraklari fakat orda isler degisiyor 3 hatta 4 katli olan metro duraklari var oralrda gercekden gerekiyor baz istasyonu
  • quote:

Orijinalden alıntı: sevimlican

25 metre ile 100 metre arasında ne fark var anlayamadım her ikisinde de yerüstüne bir alıcı yeraltına vericiler koymayacak mı sonuç olarak?

Türkiyedekiler cok derin olmadıgı için yer üstündeki idare ediyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • istanbulda bildim bileli telefonlar metro duraklarında çekiyor.eskiden internet yoktu artık o da var.bende tünellerde telefon çekmeye başlayacak falan sandım helal olsun adamlar yapmış diyecektim.

istanbuldaki metro istasyonlarının hepsini altında ayrı verici var.üstten çekmesinin mümkünatı yok.
  • İyide bu kadar ulaşılabilir olmak iyi bir şey değilki. Her yerde çekmesin şu melet. Birde metroda zaten çekmesin yerin kaç kat altında birde bağıra bağıra telefonla konuşan tipleri mi dinleyeceğiz.
  • Ne yenilik var ben anlamadım ve ne büyük masrafından bahsediyorlar. Ayrıca metroda çekmeyen yer mi varmış dünyanın çok çok çok çok gelişmiş ! ülkesinde. Erzurum Atatürk üniversitesinde bile duvarlar nasıl kalınsa artık bilemiyorum dışardaki baz istasyonları kuytu yerlere tam sinyal sokamıyor. Bu yüzden en alt kata wifi yayıcısından biraz büyük küçük küçük baz istasyonları koydular. Artık sevmesem de her yerde tam çekiyor.
  • söğütlüçeşme kartal arası istasyon şantiyelerinin hepsine yerüstünde alıcılar koydular kadıköy-kartal arası E5 ten giderken görebilirsiniz..bu da her istasyona baz istasyonu kurulduğu anlamına geliyor..
  • quote:

Orijinalden alıntı: SKELETER

İyide bu kadar ulaşılabilir olmak iyi bir şey değilki. Her yerde çekmesin şu melet. Birde metroda zaten çekmesin yerin kaç kat altında birde bağıra bağıra telefonla konuşan tipleri mi dinleyeceğiz.

evet metroda telefonla konuşan insanlar kötü olur ama metroda giderken internete girmek güzel olurdu.bazen işe gelirken foruma gireyim diyorum.metro durağına geliyor hemen sayfayı açıyorum.sonra diğer metro durağına gelene kadar onu okuyorum.halbuki tünellerdede çekse ne güzel internete girer canımda sıkılmazdı
  • quote:

Orijinalden alıntı: realbrutal

quote:

İyide bu kadar ulaşılabilir olmak iyi bir şey değilki. Her yerde çekmesin şu melet. Birde metroda zaten çekmesin yerin kaç kat altında birde bağıra bağıra telefonla konuşan tipleri mi dinleyeceğiz.

evet metroda telefonla konuşan insanlar kötü olur ama metroda giderken internete girmek güzel olurdu.bazen işe gelirken foruma gireyim diyorum.metro durağına geliyor hemen sayfayı açıyorum.sonra diğer metro durağına gelene kadar onu okuyorum.halbuki tünellerdede çekse ne güzel internete girer canımda sıkılmazdı

Hiç bu açıdan düşünmemiştim bu konuda haklısın. Ama telefon çekerse metrodan inene kadar bağıra bağıra telefonla konuşacak çok olur. Aslında çeksin ama aramaya kapalı olsun baz istasyonları. Sadece internet ve sms çalışsın. Bunu isteseler yapar GSM operatörleri.

• quote:

Orijinalden alıntı: desiya

quote:

25 metre ile 100 metre arasında ne fark var anlayamadım her ikisinde de yerüstüne bir alıcı yeraltına vericiler koymayacak mı sonuç olarak?

Türkiyedekiler cok derin olmadıgı için yer üstündeki idare ediyor.

YER ALTINDA BULUNAN TÜM İSTASYONLARDA KAPSAMAVAR
  • quote:

söğütlüçeşme kartal metrosu daha açılmadı ama şimdiden operatörler istasyonları kapsama altına aldılar

Ya o metro hala açılmadı dimi ne zaman açılcak bir haberin varmı?
  • yılbaşında açılacak diyorlar...istasyonlarda yerüstü inşaatlar ve yeraltında ray montajı devam ediyor..
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: realbrutal

quote:

Hiç bu açıdan düşünmemiştim bu konuda haklısın. Ama telefon çekerse metrodan inene kadar bağıra bağıra telefonla konuşacak çok olur. Aslında çeksin ama aramaya kapalı olsun baz istasyonları. Sadece internet ve sms çalışsın. Bunu isteseler yapar GSM operatörleri.

Metrolarda zaten dısarıdan aranamıyorsunuz. Sadece siz arama yapabiliyorsunuz

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.