Şimdi Ara

Apple, DRAM ve NAND alımında Samsung'un payını düşürüyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
69
Cevap
0
Favori
4.461
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• 7.8 milyar dolarlık bileşen alımı ile 2011'de Samsung'un en büyük müşterisi olan Apple, bileşen tedarikçilerini çeşitlendirerek Samsung'a olan bağımlılığını azaltıyor.

Digitimes'ın sektördeki isimlerine dayandırdığı haberine göre Apple, DRAM ve NAND için Japon firmaları Toshiba ve Elpida Memory'den aldığı bileşen tedarik oranlarını arttırarak, Samsung Electronics'e bu konuda olan bağımlılığını da azaltmış durumda.

Apple ile Samsung arasında dünya genelinde süren ve Almanya ayağı Galaxy Tab 10.1'in satışının yasaklanmasıyla sona eren mahkeme sürecinden sonra Apple'ın en büyük müşterisi olduğu Samsung'dan ayrılmak için diğer tedarikçilere yönelerek Samsung ile olan iş birliğini azaltmaya gittiği, resmi ağızlardan doğrulanmasa da, biliniyor. Ayrıca, Apple'ın kendi geliştirdiği A serisi işlemcilerin üretiminde Samsung'dan ayrılarak TMSC'ye yöneldiği birçok kaynak tarafından dile getirilmişti.

• Samsungun yerinde olsam hiç satmam :) geçici bi mali krizle kendimi kurtarır appleın prestijini daha da düşürürdüm :) zaten git gide düşüyo.
  • quote:

Orijinalden alıntı: saijero

Samsungun yerinde olsam hiç satmam :) geçici bi mali krizle kendimi kurtarır appleın prestijini daha da düşürürdüm :) zaten git gide düşüyo.

Apple'ın prestiji samsung'a mı bağlı?

Apple popularitesini kaybetmez bundan sonra..nedeni belli " Taklitleri asıllarını yaşatır."
  • quote:

Samsungun yerinde olsam hiç satmam :) geçici bi mali krizle kendimi kurtarır appleın prestijini daha da düşürürdüm :) zaten git gide düşüyo.

Piyasadaki en büyük müşterini elinden kaçırıyorsun ve prestij kaybeden müşterin mi oluyor? Hele bir de bu kriz ortamında
  • quote:

Samsung Electronics'in yarı iletken departmanının 2011 ilk çeyrek "Cirosu" = 7.7 milyar dolar!*

Yani sen diyorsunki ben Samsung Electronics'in sahibi olsam yarı iletken departmanımın yıllık cirosunun 4 de birini tek başına karşılayan müşteriyi sepetlerim!

Sakın ilerde ticarete falan atılayım deme...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Erasmus78 -- 22 Eylül 2011; 15:41:57 >
  • Asıl soru şu 'Apple, niye tamamen vazgeç(e)miyor, azaltmakla yetiniyor? Madem Samsung'un ürünlerini taklit ettiğini düşünüyor donanım alımını tamamen bırakması gerekir.'

Cevap ise; işin asıl boyutu Apple donanım pazarında yazılım pazarında olduğu gibi söz sahibi değil kendi donanımını daha yeni geliştirme çabası içerisine girdi(A4 işlemcileri). Bu nedenle işin bir ucu Samsung'a dayanıyor. Donanım pazarında da söz sahibi olsa yazılım dayatmaları gibi donanım dayatmaları ile de karşı karşıya kalırdık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi danGerfuLL -- 22 Eylül 2011; 15:57:05 >
  • ip5 gecikmesi prestij kaybettirmedi mi?

Teknolojiden madem kazanıyordu patent davalarına ne gerek vardı? alan yine iphone ve ipad alırdı.
    ip5de müthiş bi yenilik olmazsa tavrınız ne olucak onu merak ediyorum. apple tarafındaki güç kaybedişi göremiyo musunuz?
    yaralı bi biçimde etrafa saldırıyo. benimde ipod'um var 2006 yılından beri kullanıyorum çokta sağlam ama ona yasak koy buna yasak koya karşıyım. Kendinden ucuza satıcak çok satıcak diye bu kadar korkmamalı malına güveniyorsa.
  • quote:

Orijinalden alıntı: danGerfuLL

Asıl soru şu Apple, niye tamamen vazgeç(e)miyor, azaltmakla yetiniyor? Madem Samsungun ürünlerini taklit ettiğini düşünüyor donanım alımını tamamen bırakması gerekir. Cevap ise; işin asıl boyutu Apple donanım pazarında yazılım pazarında olduğu gibi söz sahibi değil kendi donanımını daha yeni geliştirme çabası içerisine girdi(A4 işlemcileri). Bu nedenle işin bir ucu Samsunga dayanıyor. Donanım pazarında da söz sahibi olsa yazılım dayatmaları gibi donanım dayatmaları ile de karşı karşıya kalırdık.

Sebebi şu;

Apple söylediğin gibi donanım üretmiyor. En fazla donanımı tasarlayıp geliştiriyor. Yıllardan beri Samsung ile bir ticari ilişkileri var. Samsung'dan dram, nand flash ve chip tedarik ediyor. Samsung şimdiye kadar hem kapasite anlamında hem de üretim kalitesi anlamında Apple hiç zor durumda bırakmadı. Öyleki Samsung sırf Apple'a mal yetiştirebilmek adına Samsung Mobile'in bazı cihazlarına üretim yapmadı. Samsung bu cihazları için Nvida veya Qaulcomm ile anlaştı. Dolayısıyla bu alışverişi birden kesmek ancak bir deli işidir. Önce A6 ve A7 işlemcilerinin ihalesini TMSC kazandı. Şimdi de yavaş yavaş diğer parçların başka firmalara kaydırıyor. Dolayısıyla geçiş dönemindeki riskini azaltıyor. Son derece mantıklı bir hareket.

Burada asıl oturup düşünmesi gereken firma Samsung'tur.

• Demekki samsung applein canini gercekden yakiyor.

samsung yariiletkenin ceyrek cirosu 7.7milyar olabilir ama samsung electronics in yillik geliri 133.8milyar dolar. bir iphone4 parca maliyetlerinin toplaminin 190kusur dolar oldugunu dusunursek, o parclari birlestirip urun olarqk satmasi cok ama cok daha karli bir is. tabi yapabiliyorsan ki su anki gidisatta yapabiliyor. yoksa apple en buyuk tedarikcisiyle papaz olmayi goze alamazdi. yada tam tersi samsung en buyuk alicisina ters dusmek istemezdi.
  • Kraldan fazla kralcı olmamak lazım arkadaşlar, gördük Apple onu yapmaz bunu yapmaz kan kaybediyor işte, ip5 de yeni ne olacak teknoloji doydu artık İpad gördük sadece nette gezinen basit bir alet ha seri diyeceksin ne özelliği varki kasılsın? bletooth mu var? hd çekimmi var? arka kamera 1 mp bile değil çamur gibi fotograf çekiyor...

İpad alacaktım baktim ettim Galaxy note beklemek daha iyi

Kraldan fazla kralcısınız APLLE fanboylar apple stok sıkıntısı falan hepsi yalan dolan nedir efendim gördük, sadece turkcell vodafone ve avea için aar azar telefon veriliyor millet deli gibi ip4 aradı :D öyle güldümki sorma... Hizlial .com da ip4 hiçbir zaman bitmedi 2.200 liraya istediğin zaman ip4 var ucuz ip4 itiyor Kampanya falan fıstık taibki...

APple zor işin zor Samsung belini büksün belki fiyatların düşerde elit olmaktna kurtulursun.... ip4 dediğiniz alete iki parmağımla zoom yapıcam parmaklarım ekrana sığmıyor:D

• quote:

ip5 gecikmesi prestij kaybettirmedi mi? Teknolojiden madem kazanıyordu patent davalarına ne gerek vardı? alan yine iphone ve ipad alırdı. ip5de müthiş bi yenilik olmazsa tavrınız ne olucak onu merak ediyorum. apple tarafındaki güç kaybedişi göremiyo musunuz? yaralı bi biçimde etrafa saldırıyo. benimde ipodum var 2006 yılından beri kullanıyorum çokta sağlam ama ona yasak koy buna yasak koya karşıyım. Kendinden ucuza satıcak çok satıcak diye bu kadar korkmamalı malına güveniyorsa.

Bir kaç sorum var size;

1-Patent davalarını Apple para kazanmak için mi açıyor?
    2- iPhone veya iPad satışlarında azalma mı var?
    3- Mobil piyasanın dünya üzerinde dönen karının %66 sıne sahip bir firmanın para ile ilgili ne gibi bir sorunu olabilir?
    4- Kasasındaki nakit ile Telefon pazarının neredeyse tamamını alabilecek güçte olan bir firma 2-3 kıçı kırık patentten gelecek parayı ne yapsın?

• quote:

Bence Satmasının Nedeni iPhone a iPad e Rakip Olan Kendi Cihazlarının Gelirinden Daha Fazla Ürünü Apple a Satarak Daha Fazla Para Kazanması Olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Erasmus78

quote:

ip5 gecikmesi prestij kaybettirmedi mi? Teknolojiden madem kazanıyordu patent davalarına ne gerek vardı? alan yine iphone ve ipad alırdı. ip5de müthiş bi yenilik olmazsa tavrınız ne olucak onu merak ediyorum. apple tarafındaki güç kaybedişi göremiyo musunuz? yaralı bi biçimde etrafa saldırıyo. benimde ipodum var 2006 yılından beri kullanıyorum çokta sağlam ama ona yasak koy buna yasak koya karşıyım. Kendinden ucuza satıcak çok satıcak diye bu kadar korkmamalı malına güveniyorsa.

Bir kaç sorum var size;

1-Patent davalarını Apple para kazanmak için mi açıyor?
    2- iPhone veya iPad satışlarında azalma mı var?
    3- Mobil piyasanın dünya üzerinde dönen karının %66 sıne sahip bir firmanın para ile ilgili ne gibi bir sorunu olabilir?
    4- Kasasındaki nakit ile Telefon pazarının neredeyse tamamını alabilecek güçte olan bir firma 2-3 kıçı kırık patentten gelecek parayı ne yapsın?

1- Samsung alamayan müşteri değişik ürünlere yöneliyor bunların içinde apple da var.
    2- Evet haddi sayılır bi miktarda azaldı çünkü zamanında appleda erişilmez denen teknoloji varken şimdi diğer firmalar onu geçti.
    3- Para ilgili sorunu olmasa sosyal yardım projeleri insanları güldürmez.
    4- Para sadece samsungun ödediği tazminatlardan değil satışınında artmasına neden oluyo.

Büyük çerçeveyi göremiyorsunuz dimi apple gözünüzü boyuyoooooo

dipnot: hemde sizin paranızla

• Apple, Samsung'a bagimli. Macbook Air'in ilk cikan serilerinde Samsung ve Toshiba SSD'lere yer veriliyordu. Toshiba'larin Samsung'larin yarisi kadar performans verdigi ortaya cikti ve yer yerinden oynadi. Ayni durum kullanilan monitor panelleri icin de gecerliydi. Yine Samsung'lar cok cok daha iyiydi. Simdi Macbook Air'lar sadece Samsung SSD ve panellerle gelmekte.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Erasmus78

Apple söylediğin gibi donanım üretmiyor. En fazla donanımı tasarlayıp geliştiriyor. Yıllardan beri Samsung ile bir ticari ilişkileri var. Samsung'dan dram, nand flash ve chip tedarik ediyor. Samsung şimdiye kadar hem kapasite anlamında hem de üretim kalitesi anlamında Apple hiç zor durumda bırakmadı. Öyleki Samsung sırf Apple'a mal yetiştirebilmek adına Samsung Mobile'in bazı cihazlarına üretim yapmadı. Samsung bu cihazları için Nvida veya Qaulcomm ile anlaştı. Dolayısıyla bu alışverişi birden kesmek ancak bir deli işidir.

Diğer firmaların üretim kapasitesinin yetersizliği de Samsung'dan donanım almasına sebep olabilir mi? Zira geçiş döneminden çok tamamını diğer firmalardan tedarik edemediği için Samsung'dan asgari düzeyde donanım tedarik ediyor da olabilir.(Firmaların üretim hacimlerini araştırmadım bu nedenle kesin konuşamıyorum şu an araştıracak zamanımda yok; ama kendince sert kararlar alan(flash, bluetooth vs..) Apple için çok da zor bir karar olmasa gerek Samsung'dan donanım alımını kesmek.)

• quote:

1- Samsung alamayan müşteri değişik ürünlere yöneliyor bunların içinde apple da var.
    2- Evet haddi sayılır bi miktarda azaldı çünkü zamanında appleda erişilmez denen teknoloji varken şimdi diğer firmalar onu geçti.
    3- Para ilgili sorunu olmasa sosyal yardım projeleri insanları güldürmez.
    4- Para sadece samsungun ödediği tazminatlardan değil satışınında artmasına neden oluyo.

Büyük çerçeveyi göremiyorsunuz dimi apple gözünüzü boyuyoooooo

dipnot: hemde sizin paranızla

1- Hayır! Para için yapmıyor. Ürününü, emeğini yatırdığı ar-ge'yi korumak için yapıyor. Zaten oradan gelecek para çerez parası Apple için.
    2- Ne alakas? Hem iPad hem de iPhone satışları tarihleri boyunca hiç bir zaman bir önceki yıldan az olmadı. Hatta ortalama %80 daha fazla sattı. Bu sene geçen seneye oranla iPhone satışları %142 artarken, iPad satışları geçen seneye oranla %183 artmıştır. Kaynak
    3- Apple'in kasasındaki nakit para Samsung Mobile'i satın almaya yetecek güçtedir. Kaynak
    4- Devede kulak...

• quote:

Orijinalden alıntı: Faux Carnival

Apple, Samsung'a bagimli. Macbook Air'in ilk cikan serilerinde Samsung ve Toshiba SSD'lere yer veriliyordu. Toshiba'larin Samsung'larin yarisi kadar performans verdigi ortaya cikti ve yer yerinden oynadi. Ayni durum kullanilan monitor panelleri icin de gecerliydi. Yine Samsung'lar cok cok daha iyiydi. Simdi Macbook Air'lar sadece Samsung SSD ve panellerle gelmekte.

Bağımlı olsa idi A6 ve A7 işlemcilerini TMSC'ye ve bu haberdeki dram ve nand parçalarını başka firmalara yaptırmazdı. Ekranlarını LG ve Sharp'tan tedarik etmezdi.

Sadece Air'deki SSD Apple'i Samsung'a bağımlı yapıyorda 7.8 milyar dolar nasıl Samsung'u hiç etkilemiyor bunu anlamak gerçekten çok güç.
  • Yine çok bilen insanımızın, üstün ticari zekasıyla 75 Milyar dolar nakit paraya sahip bir şirket hakkındaki naçizane yorumları.
    Apple'a mail atında yol yakınken dönsün bu yoldan. Uyarmak lazım koskoca şirketi di mi?
    Farkında olmayabilirler bu yaptıklarının ne gibi sonuçlar doğuracağını.
    Yazık adamlara.
  • Bazı üyelere boşuna cevap verip, prim yaptırmayın. Cevap veren olmayınca geldikleri gibi giderler.
    Aslında en güzeli block ile ''yok'' hale getirmek.
  • Şurada iki satır yazı ile mobil sektörün dev şirketlerinin geleceğini şekillendiren, hatta bazen batmalarına karar veren süperzeka(!) arkadaşların ağlanacak hallerine gülüyorum
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.