Şimdi Ara

Western Digital Raptor serisi disklerini güncelliyor; 150GB kapasiteli yeni Raptorlar WD1500 serisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
0
Favori
3.161
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Western Digital'in üretmekte olduğu Raptor serisi sabit diskler, 10.000RPM dönüş hızları ve 4.5ms erişim süreleri ile şu an evinizde ve ofisinizde kullanabileceğiniz, SCSI arabirimini kullanmayan en hızlı sabit diskler. Kullanıcıların hız konusunda hiç bir sıkıntısı olmayan Raptor serisi disklerde tek şikayeti kapasite miktarı oldu. Bu güne kadar 36GB ve 74GB kapasiteye sahip 2 farklı model olarak satılmakta olan diskler, günümüzde her biri 1 DVD gelen oyunlar ve İnternet üzerinden indirilen bilgilerin depolanması için yetersiz kalmaktaydılar. Western Dijital, Raptor'un yeni versiyonu Raptor WD1500 ile hem seriye 16MB tampon bellek, SATA 2 ve NCQ gibi güncel teknolojileri ekliyor hem de kapasiteyi 150GB'a genişletiyor. Raptor WD1500 disk serisi serverlar için olan WD1500AD ve oyuncular için olan WD1500AH olmak üzere 2 farklı üyeden oluşuyor. Server versiyonu Raptor WD1500AD'nin WD1500AH'den tek farkı Time Limited Error Recovery (TLER) teknolojisini barındırması. TLER hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse, bu teknolojiye sahip sabit diskler hata kodu üreterek RAID kartları ile haberleşebiliyorlar. SCSI arabirine sahip olmayan diğer standart sabit diskler ise bir hata kodu üretme ve RAID kartı ile haberleşme işlemlerini gerçekleştiremiyorlar. Bu yüzden de RAID konumunda çalışan IDE disk aşırı yüke maruz kalır ve 8 saniyeden daha uzun bir süre cevapsız kalırsa RAID dışında bırakılıyor ve çalışması duruyor. TLER teknolojisine sahip diskler ise hata kodu üreterek RAID karta durumu bildiriyor ve RAID kartın hatayı kayıt altına alarak işine devam etmesini sağlayabiliyorlar. Ev kullanıcılarının fazla kullanmak zorunda kalmayacakları bir teknoloji.

Storagereview.com'un yaptığı Raptor WD1500AD incelemesinde (henüz oyuncular için olan WD1500AH'nin satışına başlanmamış durumda) disk hem SATA hem de SCSI arabirimini kullanan sabit disklerle karşılaştırılmış ve FarCry ile Sims2 oyunlarındaki bölüm arası yükleme süreleri karşılaştırma kriteri olarak kullanılmış. Raptor WD1500AD NCQ aktif değilken yapılan karşılaştırmada en yakın rakibine dahi %12 fark atmış ki WD1500AD'nin en yakın rakibi yine önceki nesil 74GB kapasiteli bir Raptor olmuş.

Yeni nesil Raptor'un SCSI arabirimini kullanan disklerle olan karşılaştırması ise gayet ilginç sonuçlar ortaya koymuş. SCSI arabirimine sahip disklerin en düşük hızda devir sayısına sahip modeli bile 10.000RPM dönüş hzına sahipken konu oyunlardaki ara yüklemeler olunca aralarında SATA disklerden bile kötü performans değeleri verenler olmuş. Unutmamak lazım ki SCSI diskler gerek SCSI kontrolcüleri gerekse disklerin içerdikleri teknolojiler gereği bir çok kişinin aynı anda erişim gerçekleştirdiği uygulamalarda rakipsizler fakat konu oyunlar olduğunda 10.000 RPM dönüş hızına sahip Raptor WD1500AD bir çok 15.000 RPM devir sayısına sahip diski arkasında bırakmayı başarmış.

Sayfanın Linki : http://www.storagereview.com/articles/200601/WD1500ADFD_1.html

• Raptor kullanıyorum windows kurarken bile nekadar normal HDD farklı oldugunu görebiliyorum
  • way way waaaay
    işte bende bunu bekliyordum.
    raid 0 kurulursa tadından yenmez.
    ama cok pahalıymış.
    2 tanesi 1000lirayı gecer

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LINEBACKER -- 5 Ocak 2006 23:26:04 >
  • saygılar....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi senoldursun -- 7 Ocak 2006 19:54:51 >
  • Fiyatları çok ucuk bence

''There isn't anymore information I'm afraid because they are so new.
    but 150 MB, SATA2, 16MB, 10K, (and hopefully NCQ), it's gonna be something to have next year.

The price will be ~340 - 360 USD."
  • Bir pc herzaman içinde barındırdığı en yavaş donanıma göre çalışırdan yola çıkarsak disklerın performansa ne kadar etki ettiği aşikar...

Raptor raid kullacısıyım ve gercektende loading süreleri,pc açılış dahi çok fark yaratıyor diğer disklere göre...

Ama şuda bir gercekki 74gblık Raptorlar dahi 200dolar+kdvden satılırken bu disk en az 400dolar+kdv den Tr piyasasına girer...Şu an için en mantıklı seçim bence ikinci el 36gblık 2 tane raptor alıp raid yapmak..ben 36lık bulamadım mecbur 74lük yaptım (: ama fiyatını bence hakeden cihazlar sonuç olarak...

Bu arada bu disklerde fiyat performans kriterıne takılmamak şart
  • çok pahalı !!

tamam HDD ler sistem performansını ciddi biçimde etkiliyor fakat ben şahsen 500 ytl ye 4 lü sata2 raid yaparım raptor lar yanına yaklaşamaz.. şuda bir gerçekki artık normal kullanıcılara hitap eden HDD lerde devir standardının yukarıya çekilmesi lazım.. verilerin kapladığı alan çok hızlı bir şekilde yükseliyor ve standart 7200 deviri destekleyen HDD ler gerçekten çok demode olmaya başladı. en basitinden bir oyun bile artık 4 , 5 GB lık veriler halinde geliyor ve erişim süreleri gerçekten çok vasat oluyor RAID kullanılmayan bir sistemde. ben hatırlıyorumda bundan 4 , 5 sene önce aldığım HDD lerde 7200 rpm çok yaygındı.. yakında HDTV tüm dünyada yaygınlaşacak ve elbette birçok insan arşiv oluşturmak isteyecek ozaman HDD ler nasıl tirim tirim dökülecek hepberaber göreceğiz
  • @kontendoo

Raid veri erişim süresinde değil okuma ve yazma hızlarında iyileşmeler yapmakta. Ayrıca raptorun hızının sadece devir hızından gelmediği testlerde açıkça görülüyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Speed-Step -- 6 Ocak 2006 1:28:18 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Speed-Step

@kontendoo

Raid veri erişim süresinde değil okuma ve yazma hızlarında iyileşmeler yapmakta. Ayrıca raptorun hızının sadece devir hızından gelmediği testlerde açıkça görülüyor...

tamam doğru söylüyorsunda erişim süreside okuma ve yazma hızlarıyla doğru orantılı değişiyor benim bildiğim kadarıyla
  • quote:

Orjinalden alıntı: {PeGaSuS}

Bir pc herzaman içinde barındırdığı en yavaş donanıma göre çalışırdan yola çıkarsak disklerın performansa ne kadar etki ettiği aşikar...

Raptor raid kullacısıyım ve gercektende loading süreleri,pc açılış dahi çok fark yaratıyor diğer disklere göre...

Ama şuda bir gercekki 74gblık Raptorlar dahi 200dolar+kdvden satılırken bu disk en az 400dolar+kdv den Tr piyasasına girer...Şu an için en mantıklı seçim bence ikinci el 36gblık 2 tane raptor alıp raid yapmak..ben 36lık bulamadım mecbur 74lük yaptım (: ama fiyatını bence hakeden cihazlar sonuç olarak...

Bu arada bu disklerde fiyat performans kriterıne takılmamak şart

ne guzel yapmıssın öyle sen
  • quote:

Orjinalden alıntı: kontendoo

quote:

@kontendoo

tamam doğru söylüyorsunda erişim süreside okuma ve yazma hızlarıyla doğru orantılı değişiyor benim bildiğim kadarıyla

okuma yazma tek dosyada işe yarar (700 mblik divxi daha önce kopyalayabilir normal sataraid) .ancak parçalı 100lerce dosyada veri erişim süresi önem kazanır. senin dediğin o hddler tek başına 13 ms iken raid yapınca 15 ms oluyo. raptor ise kağıt üstünde 4.5 gerçektede 7-8 civarıdır. bence çok iyi değerler. oyun loadlarında okuma kafası çok hareket ediyo raptor o yüzden açık ara fark atıyo hddlere

not: 2 adet 74 lük alana kadar bundan tek alırım. ilerde bunu raid yaptığınızı düşünsenize. açıkçası bende bunun çıkmasını bekliyodum. ama biraz beklemek yinede iyiolur 400 dolar üstü olursa şimdilik alınmaz....
  • Bence bu eklentiler ile süper harddiskler üretmiş olacak wd ama tek sorun para 74gb tı bile 200 dolarken bunlara hiç yanaşılmaz be
  • WD1500ADFD 150GB 10000rpm, Western Digital, 8MB cache, SATA, Ultra DMA 150, 5 yıl garanti
    su an trde satısa sunulmus nakıt fıyatı 353$+kdv

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cydonia -- 6 Ocak 2006 11:35:09 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: The_WeB

WD1500ADFD 150GB 10000rpm, Western Digital, 8MB cache, SATA, Ultra DMA 150, 5 yıl garanti

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi senoldursun -- 7 Ocak 2006 19:55:11 >
  • WESTERN 250 16MB CACHE Lİ SATA2 DİSK KULLANICISIYIM BENCE WESTERN TEK GEÇİLİR.
  • 16 mb tampon bellek valla çok iyi ya,seagate'in elinden alacağa benziyor bayrağı.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Adoniss

16 mb tampon bellek valla çok iyi ya,seagate'in elinden alacağa benziyor bayrağı.

? Hangi bayrağı
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: Adoniss

16 mb tampon bellek valla çok iyi ya,seagate'in elinden alacağa benziyor bayrağı.

? Hangi bayrağı

Seagate tek bayrak kaldı oda delik deişk beyaz bi bayrak
  • quote:

Orjinalden alıntı: Ark

WESTERN 250 16MB CACHE Lİ SATA2 DİSK KULLANICISIYIM BENCE WESTERN TEK GEÇİLİR.

wd sata larda cok iyi degıl
    hitachi varken wd lafı bıle olmaz (raptorlar harıc)
    ama raptor serısı mukemmel
    zaten raptor serısı ın dengı sadece scsi olabılr
  • quote:

Orjinalden alıntı: The_WeB

WD1500ADFD 150GB 10000rpm, Western Digital, 8MB cache, SATA, Ultra DMA 150, 5 yıl garanti

link alabilirmiyim
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.