Şimdi Ara

Türkiye 'de ilk CORSAIR H100 kısa incelemesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
900
Cevap
9
Favori
52.214
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kule tipi soğutmaların fiyat/performans anlamında yetersiz olduğunu ve 1kg 'ya yakın ağırlığı anakart 'a asmak gibi gereksiz bir işlemi sevmediğimden uzun zamandır sıvı soğutmaya geçmeyi planlıyordum. Sıvı soğutma da kendine göre bir zanaat olduğundan parça parça ürün toplamaktansa yüksek performanslı ve pahalı olmayan bir ürün aramaya koyuldum. Öncelikle Corsiar H80 'de karar kılsamda H100 'ün çıktığını duyunca bu modeli aramaya başladım. Dijital Trend ile yaptığım 3-4 görüşmeden sonra açıkçası H100 konusunda umudumu yitirdim çünkü ürünün ne zaman ve kaç paraya satılacağı konusunda bana bir bilgi veremediler.

Bu işi en kısa yoldan halletmek için Amerikada 'ki bir satıcıdan ebay aracılığıyla 110 dolara Corsair H100 'ü satın aldım. Ürünü satın aldıktan 7 gün sonra bugün elime geçti. O heyecanla bende kurulum işlemini hemen yaptım.

Uzun zamandır kullandığım Zalman CPNS9700 NT soğutucundan sonra Corsiar H100 bana ses anlamında ilaç gibi geldi. Fan kontrolünü 600rpm 'e çektiğinizde (CPU soğutucu bloğun üzerinde fan kontrol ünitesi bulunmakta) kesinlikle oda da hiçbir şekilde fan sesi duyulmuyor. Bilgisayarın kasasına kulağınızı dayamadan çalıştığını anlayamıyorsunuz.

Corsiar H100 ile birlikte 2 adet 1200rpm 'lik fan gelmekte. Ben bunu biraz daha ileri götürerek 2 adet Noctua NF-S12B fana daha ekledim. Bu şekilde Corsiar fanlar kasanın (Thermaltake Level 10 GT) üstünden havayı içeri iterken, Noctua 'lar havayı kasanın içersine çekiyor. Bu sırada arada kalan radyotör ve içersindeki sıvı serinliyor. Bu arada heyecanla Noctua fanları sabitlemek için 8 adet vida alacağıma bugün 4 adet almışım. Noctua fanlar bu yüzden resimde yamuk duruyor çünkü 2-2 şeklinde tuturdum. Yarın eksik vidaları tamamlayacağım.

CPU sıcaklık değerlerine gelecek olursak bu aslında ayrı bir inceleme konusu fakat kaba değerle şuanda 1,4V 'da kullandığım Corei7 920 CPU (4Ghz - 200QPI*20) sıcaklığı CNPS9700NT 'de oyunda 80 dereceleri görürken şuanda düşük fan değerinde BF2 oynarken 47-48C 'yi kesinlikle geçmiyor.

Ürün Türkiye 'de 2-3 ay 'a kalmaz satılmaya başlanır fakat fiyatı ne olur bilinmez. Eğer almayı düşünen varsa ebay 'deki satıcının bilgisini kendisine iletebilirim. Son olarak söyleyebileceğim... ürün test edildiği bütün donanım sitelerinden 5 yıldız almış. Eğer hazır su soğutma kiti almayı düşünüyorsanız Corsiar H100 çok ciddi bir seçenek olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TorwaK -- 13 Ekim 2011; 0:53:17 >

• Meraklısı birçok kişiye fikir verebilecek kadar yeterli bir inceleme olmuş
  • kasanın dışına üflese fanlar sistemin genelinede soğutmada etki eder
  • Güle güle kullan.I7 920 gibi bir cpunun 4 ghzdeki değerleri müthiş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: AnarcHiest

kasanın dışına üflese fanlar sistemin genelinede soğutmada etki eder

Radyatör 'ü soğutmak için kasanın içersindeki havayı kullanırsanız üründen hiç bir verim alamazsınız. Kasanın içersinde anakartın, ekran kartının, diğer kartların, kuzey köprüsünün vs vs. oluşturduğu sıcaklık mevcut. Bu sıcaklık kasanın içersini ısıtıyor. Isınan bu havayı radyatöre üflemek sadece radyatörü daha sıcak yapar. Burada maksat onu soğutmak.

Corsair zaten ürünün kurulumuyla ilgili bir video yayınlamış. Burada nasıl monte edilmesi gerektiği belirtiliyor.

Bende kasa üzerinde bir güncelleme yaptım. GT10 'nun kasa kapağında bulunan 140mm 'lik fan normalde içeriye hava üflüyor. Bu fanı söküp ters çevirdim. Şimdi hava sirkülasyonu çok daha güzel oldu. Yukarıdan giren soğuk hava radyatörden geçtikten sonra ekran kartına ulaşıyor. Onun yanından 140mm fan aracılığıyla dışarı atılıyor. Aynı zamanda arkada bulunan egzos fanıda bu işleme yardımcı oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TorwaK -- 21 Eylül 2011; 21:07:39 >

• pm attım hocam
  • quote:

Orijinalden alıntı: TorwaK

quote:

Radyatör 'ü soğutmak için kasanın içersindeki havayı kullanırsanız üründen hiç bir verim alamazsınız. Kasanın içersinde anakartın, ekran kartının, diğer kartların, kuzey köprüsünün vs vs. oluşturduğu sıcaklık mevcut. Bu sıcaklık kasanın içersini ısıtıyor. Isınan bu havayı radyatöre üflemek sadece radyatörü daha sıcak yapar. Burada maksat onu soğutmak.

Corsair zaten ürünün kurulumuyla ilgili bir video yayınlamış. Burada nasıl monte edilmesi gerektiği belirtiliyor.

Bende kasa üzerinde bir güncelleme yaptım. GT10 'nun kasa kapağında bulunan 140mm 'lik fan normalde içeriye hava üflüyor. Bu fanı söküp ters çevirdim. Şimdi hava sirkülasyonu çok daha güzel oldu. Yukarıdan giren soğuk hava radyatörden geçtikten sonra ekran kartına ulaşıyor. Onun yanından 1400mm fan aracılığıyla dışarı atılıyor. Aynı zamanda arkada bulunan egzos fanıda bu işleme yardımcı oluyor.

incelemede benim kasadan var demekki h100 benim kasaya sorunsuz takılabiliyor...
    bu arada kasa corsair 650D

• quote:

quote:

Bende kasa üzerinde bir güncelleme yaptım. GT10 'nun kasa kapağında bulunan 140mm 'lik fan normalde içeriye hava üflüyor. Bu fanı söküp ters çevirdim. Şimdi hava sirkülasyonu çok daha güzel oldu. Yukarıdan giren soğuk hava radyatörden geçtikten sonra ekran kartına ulaşıyor. Onun yanından 1400mm fan aracılığıyla dışarı atılıyor. Aynı zamanda arkada bulunan egzos fanıda bu işleme yardımcı oluyor.

Hocam size bu konuda katılıyorum bende h80 aldım size pm attım ulaşamıyınca birde fazla kredi kartı kullanan biri olmadığım için h80 kapıda nakit ödeme seçeneği ile 250 tl ye eksenden aldım soğutucu geldiği zaman nereye takmam konusunda bir karara varamadım 2 seçeneğim var

1. kasanın tavanına takıp (aero cool xpredator ) ordan içeri üfleyecek havayı yan paneldeki 4 adet fanla dışarımı atsam ?
    2. kasanın egsoz fan yerine takıp içeri üflüyecek şekilde tavandaki 23cm lik fan ile dışarımı atsam ?

• quote:

Orijinalden alıntı: cenkyyy
    Hocam size bu konuda katılıyorum bende h80 aldım size pm attım ulaşamıyınca birde fazla kredi kartı kullanan biri olmadığım için h80 kapıda nakit ödeme seçeneği ile 250 tl ye eksenden aldım soğutucu geldiği zaman nereye takmam konusunda bir karara varamadım 2 seçeneğim var

1. kasanın tavanına takıp (aero cool xpredator ) ordan içeri üfleyecek havayı yan paneldeki 4 adet fanla dışarımı atsam ?
    2. kasanın egsoz fan yerine takıp içeri üflüyecek şekilde tavandaki 23cm lik fan ile dışarımı atsam ?
    H80 aslında çok güzel bir ürün zaten H100 ile CPU bloğu aynı. Benim H100 'ü tercih etmemdeki sebep radyatörün daha geniş bir yüzeye yayılmış olması. Fazladan fan takarak (push/pull) soğutması daha kolay oluyor.

1. Benim sana tavsiyem H80 'in fanlarını ters bağlayıp dışarıdan kasanın içersine hava çekilmesini sağlaman. Kasanın önündeki fanıda tersine döndürerek arkadan giren havayı önden atabilirsin. Önemli olan H80 'in radyatörünü soğuk hava ile beslemek. Kasanın içini görmediğim için yorum yapamıyorum fakat bunları yaparken fanların birbirlerine gönderdikleri havayı kasa içersinde sirkülasyon yapacak şeklinde yönlendirmelisin.

2. Evet bende aslında bundan bahsediyorum. Isınan hava yükselir bu nedenle yukarı bir egzos fanı koymak çok akıllıca. H80 için bence çok güzel bir çözüm olur. Kasanın fotolarını paylaşırsan daha detaylı bir yorum yapabilirim.

• Öncelıkle paylasım ıcın tesekkurler.

keske lynx " occpt " prime95 gıbı test sonuclarıda olsaydı malum oyunlarda zaten fazla ısınmaz ıslemcı.
  • Bu ürünü bekleyenlere 2 hafta sonra Distribütör firmaya geleceği haberini aldım umarım doğrudur...
  • quote:

quote:

H80 aslında çok güzel bir ürün zaten H100 ile CPU bloğu aynı. Benim H100 'ü tercih etmemdeki sebep radyatörün daha geniş bir yüzeye yayılmış olması. Fazladan fan takarak (push/pull) soğutması daha kolay oluyor.

1. Benim sana tavsiyem H80 'in fanlarını ters bağlayıp dışarıdan kasanın içersine hava çekilmesini sağlaman. Kasanın önündeki fanıda tersine döndürerek arkadan giren havayı önden atabilirsin. Önemli olan H80 'in radyatörünü soğuk hava ile beslemek. Kasanın içini görmediğim için yorum yapamıyorum fakat bunları yaparken fanların birbirlerine gönderdikleri havayı kasa içersinde sirkülasyon yapacak şeklinde yönlendirmelisin.

2. Evet bende aslında bundan bahsediyorum. Isınan hava yükselir bu nedenle yukarı bir egzos fanı koymak çok akıllıca. H80 için bence çok güzel bir çözüm olur. Kasanın fotolarını paylaşırsan daha detaylı bir yorum yapabilirim.

kasanın resmi aşağıda dostum şu şekilde üsteki 2 fan içeri giren havayı dışarı atıyor yanda altta kapakta 2 fan içeri taze hava gönderiyor kapağın en üstündeki fanda diğer 2 fana paralele şekilde dıaşrı hava atıyor resimde kapak yok ama montajı bu şekilde yaptım i7 2600k 1.45 voltaj ile 4.8 oct testi yaptım 40 dakikaya yakın 63 dereceyi geçmedi işlemci

• Bir video çektim. Video 'da fanların hızın en yüksek değerde çalışıyor. Videonun sonunda fanları düşük devire düşürüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: alidarkstone

Öncelıkle paylasım ıcın tesekkurler.

keske lynx " occpt " prime95 gıbı test sonuclarıda olsaydı malum oyunlarda zaten fazla ısınmaz ıslemcı.

Haftasonu müsait olursam böyle birşey yapmayı planlıyorum. Vaktim olsa çok şey yapacağımda işten vakit kalmıyor. Akşamları boş vakitte insan oyun oynamak istiyor.

quote:

Orijinalden alıntı: thunderbolt

Bu ürünü bekleyenlere 2 hafta sonra Distribütör firmaya geleceği haberini aldım umarım doğrudur...

Dijital Trend 1 ay öncede bana aynı şeyi söylemişti. Demek ki birşey değişmemiş.

quote:

kasanın resmi aşağıda dostum şu şekilde üsteki 2 fan içeri giren havayı dışarı atıyor yanda altta kapakta 2 fan içeri taze hava gönderiyor kapağın en üstündeki fanda diğer 2 fana paralele şekilde dıaşrı hava atıyor resimde kapak yok ama montajı bu şekilde yaptım i7 2600k 1.45 voltaj ile 4.8 oct testi yaptım 40 dakikaya yakın 63 dereceyi geçmedi işlemci

Bence değerler güzel. Eğer H80 içeri hava çekiyorsa ve üstte fanlar da dışarı atıyorsa güzel sirkülasyon olur orada. 2600K zaten benim kullandığım 920i gibi çok ısınmıyordur, süper yani. Bende CPU 'yu ve anakartı değiştireceğim fakat almışken 22nm olsun diye yeni çıkacak Ivy Bridge leri bekliyorum. Bu CPU 'de artık Corsair H80-100 ile günlük 5,5Ghz rahat kullanırız diye düşünüyorum çünkü default 'da 65W elektrik kullanımı olacağı ön görülüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TorwaK -- 23 Eylül 2011; 15:11:06 >

• Dijital Trend 1 ay öncede bana aynı şeyi söylemişti. Demek ki birşey değişmemiş.

İnventusa facebook yoluyla attığım mesaja verilen cevap distribütör firmanın 2 hafta sonra getireceği..İş dijital trend de bitiyor! umarım doğrudur...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thunderbolt -- 23 Eylül 2011; 18:24:16 >
  • F/P bakımından Silver Arrow'a göre çok kötü.
  • quote:

Orijinalden alıntı: No Way Out

F/P bakımından Silver Arrow'a göre çok kötü.

Anakarta bağlanan 1kg 'luk metal külçelerin devri bitti. Artık devir su soğutma.
  • quote:

Dostum kisa bir zaman sonra artik o buyuk sogutuculari gormuyecez ben ilk basta bu sogutma sistemnine temkinli yaklasiyordum keske 2 ay da 3 tane hava sogutucu alacagima ilk basta bunu alsaydim dun gece 2600k islemciye 1.48 voltaj verdim 5 ghz 60 dakika occt
    Testi yaptm bu sefer max 69 derece bumu kotu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bırgungeridonecegim -- 24 Eylül 2011; 9:02:08 >
  • quote:

quote:

Dostum kisa bir zaman sonra artik o buyuk sogutuculari gormuyecez ben ilk basta bu sogutma sistemnine temkinli yaklasiyordum keske 2 ay da 3 tane hava sogutucu alacagima ilk basta bunu alsaydim dun gece 2600k islemciye 1.48 voltaj verdim 5 ghz 60 dakika occt

5 Ghzde 60dk occt için 69 çok iyi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tolgá

quote:

quote:

5 Ghzde 60dk occt için 69 çok iyi.

kesinlikle bende şaşırdım 75 derece falan bekliyordum artı işlemcide çok sağlam çıktı eski i72600 k işlemci vardı çok takozdu bu çok sağlam çıktı

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.