Şimdi Ara

HTC DESIRE Z TEKNİK REHBERİ [root|s-off|goldcard] (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
923
Cevap
16
Favori
66.903
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Cyanogen yukleme rehberindeki gapp zipi flashlasaydınız tüm google appleri ve markette yüklenirdi. Sanırım yüklemediniz o adımı atladınız.
  • evet sanırım onu atlamışım hemen flash lıyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: aresmar

Aynı olay bende de vardı esas capacitive e alışıp telefon servise gidince resistive ekranlı nokia 5800 e geri dönmek daha zor. Basıyorum basıyorum algılamıyor şimdi de.

Cyanogen i neden sevmedin anlamıyorum launcher pro ile filan biraz widget da ekleyince sense gibi oluyor hem de çok daha hızlı. Hatta MIUI denesen belki onu da seversin. Şu forumda kimseyi MIUI denemeye ikna edemedim yahu sonunda telefon gelince ben deneyeceğim ya.

sense deki rehberi facebookla eşitleme falan o yüzden sanırım. windowsta her şeyi sense yapıyodu sense olmadan telefon düzdü. androidde öyle geliyo ama değil gibi. dur bakalım alışırım. birde yine windowstan gelen alışkanlık sonradan çok sistem programı yüklemeyi sevmiyorum hep saçmalatıyorlardı aleti hele o başlat menüleri falan winmo 2003 te falan.

dur bakalım yedek alıp deniyorum cyanogeni birazdan az kurcalarım onuda. %15 lerle rom atıyorum 2-3 güne tuğla olur bu heralde
  • gapp zipi flasladım ama bir türlü recovery menuye girmiyor. HTC Yazında kalıyor. Pili sök tak tekrar tel açılıyor. Ama herhangi bir recovery işlemi yapmıyor. Rom Managerde bile yükleme işlemi yapmıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mgunak

gapp zipi flasladım ama bir türlü recovery menuye girmiyor. HTC Yazında kalıyor. Pili sök tak tekrar tel açılıyor. Ama herhangi bir recovery işlemi yapmıyor. Rom Managerde bile yükleme işlemi yapmıyor.

Cyanogenmod 7 yükleme rehberinde dediğim sırayla sıfırdan wipe ederek tekrar yükle romu.

Recovery e girmemesi çok anlamsız. Rom manager dan rom yükelemeyin. yukarda bashettiğim superwipe ile format atıp sonra rom flashlamak en doğrusu.

SDcard ın rootunda inşallah PC10xxxx.zip diye 1.34 orjinal romu bırakmadın umarım boot edince 1.34 e dönmeye çalışır yoksa otomatik.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aresmar -- 2 Ekim 2011; 19:52:33 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ccaparli

quote:

Aynı olay bende de vardı esas capacitive e alışıp telefon servise gidince resistive ekranlı nokia 5800 e geri dönmek daha zor. Basıyorum basıyorum algılamıyor şimdi de.

Cyanogen i neden sevmedin anlamıyorum launcher pro ile filan biraz widget da ekleyince sense gibi oluyor hem de çok daha hızlı. Hatta MIUI denesen belki onu da seversin. Şu forumda kimseyi MIUI denemeye ikna edemedim yahu sonunda telefon gelince ben deneyeceğim ya.

sense deki rehberi facebookla eşitleme falan o yüzden sanırım. windowsta her şeyi sense yapıyodu sense olmadan telefon düzdü. androidde öyle geliyo ama değil gibi. dur bakalım alışırım. birde yine windowstan gelen alışkanlık sonradan çok sistem programı yüklemeyi sevmiyorum hep saçmalatıyorlardı aleti hele o başlat menüleri falan winmo 2003 te falan.

dur bakalım yedek alıp deniyorum cyanogeni birazdan az kurcalarım onuda. %15 lerle rom atıyorum 2-3 güne tuğla olur bu heralde

Bi şekilde hboot ve clockwork recovery sağlam olduğu sürece bişi olmaz

bi superwipe atarsın çakarsın sıfır bi cm7 kendine gelir telefon :)
  • quote:

quote:

gapp zipi flasladım ama bir türlü recovery menuye girmiyor. HTC Yazında kalıyor. Pili sök tak tekrar tel açılıyor. Ama herhangi bir recovery işlemi yapmıyor. Rom Managerde bile yükleme işlemi yapmıyor.

Cyanogenmod 7 yükleme rehberinde dediğim sırayla sıfırdan wipe ederek tekrar yükle romu.

Recovery e girmemesi çok anlamsız. Rom manager dan rom yükelemeyin. yukarda bashettiğim superwipe ile format atıp sonra rom flashlamak en doğrusu.

SDcard ın rootunda inşallah PC10xxxx.zip diye 1.34 orjinal romu bırakmadın umarım boot edince 1.34 e dönmeye çalışır yoksa otomatik.

ben rom managerdan yükleme yaptım clockwork verisonu 5.0.2.0 gözüküyor sdcardda PC10xxx.zip herhangi bir dosya yok. Recoveryye bir türlü girmiyor power tuşuna basılı tutunca recovery çıkıyor onu seçtiğimde restart atıyor ve htc yazısında kalıyor.Superwipe da yapamıyorum
  • 3.2.0.4 recovery e dön. Yeni recoveryi yüklemeyin. 5 versiyon clockwork sorunlu. Gerekirse adb komutuyla root işleminde attığımız recovery i flashlayın.

root rehberimden alıntı:

quote:

bu komutlardan sonra clockwork recovary yüklüyoruz:

adb push recovery-clockwork-3.0.2.4-vision.img /data/local/tmp/recovery.img

quote:

Şu komutu girince:
    adb shell

artık # işaretini görmeliyiz.

Alttaki komutu girelim : (# leri girmeyin tabi bu # bize root komutu verdiğimizi gösteriyor.)

# cd /data/local/tmp
    # ./gfree -f -b hboot-eng.img -y recovery.img
    # ./root_psn
    # sync

Şu rom manager i kullanmayın ya sürekli bir sorun çıkarıyor.

5 versiyona geçmeyin recovery de.

Rom manager dan 3.2.0.4 yükleyebiiliyorsun bildiğim kadarıyla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aresmar -- 2 Ekim 2011; 23:47:25 >
  • bu işlemlerimi yapmam gerekiyor

ADB komut satırını açın tekrar. Alttaki komutları girin.

adb push psneuter /data/local/tmp/
    adb push gfree /data/local/tmp/
    adb push busybox /data/local/tmp/
    adb push hboot-eng.img /data/local/tmp/
    adb push root_psn /data/local/tmp/
    adb push su /sdcard/
    adb push Superuser.apk /sdcard/
    adb shell chmod 755 /data/local/tmp/*

bu komutlardan sonra clockwork recovary yüklüyoruz:
    adb push recovery-clockwork-3.0.2.4-vision.img /data/local/tmp/recovery.img
  • yukarı ekledim ama orda gereksiz hboot eng yükelnmesi de var bence rom manager dan eski recovery i yükle.

Veya bak EXT4 recovery var apk ile kuruluyor onu da deneyebilirsin ilk sayfada üçüncü mü ne mesaja yazdım. Bu da yeni ve güzel bir recovery aynı işleri yapıyor.

Bir program eğer çaılışıyorsa yenisini yüklemiceksin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aresmar -- 2 Ekim 2011; 23:50:32 >
  • üstad bilgine emeğine sağlık telefon senin sayende kendine geldi.
  • quote:

üstad bilgine emeğine sağlık telefon senin sayende kendine geldi.

Saol da ne yaptın da bozuldu ne yaptın da düzeldi tam öğrensek?
    Bundan sonraki aynı hatalara düşenlere yardımcı olur bi anlatsaydın ayrıntıyla. Öyle hemen kaçmak yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aresmar -- 3 Ekim 2011; 9:38:20 >
  • Telefonu sizin root yapmak için önerdiğiniz tüm işlemleri doğru şekilde yaptım. İlk bu CID olayında biraz zorlandım ama Goldcard help programı ile çıkan mmc2 kodunu golda card yaptım. Sizin önermedeki olmadı bir türlü sonda çıkan rakamları sıfır yapmam gerekiyormuş.

Cyanogen modu yükledim sonra rom manageri kurdum işlemleri daha kolay yapabileyim diye. Rom manager açılışta clockwork yeni versiyonunu bulduğunu söyledi. Bende yükledim zaten o işlemden sonra tel saçmaladı rom kuramaz recoverye girmez oldu. Sizin söylediğiniz EXT4 recovery kurdum ve herşeyi başdan yaptım. Telefon düzeldi. Clockwork verisonunuda tekrar rom managerden 3.0.2.4 düşürdüm. Şimdi herhangi bir güncelleme istediğinde rom manager yapmıyorum.
  • Clockwork 5 sorun yapmış demek tahmin ettiğim gibi.

EXT4 recovery den devam edebilirsin aslında. Neyse sen sağlam devam et Clockwork ile.
  • Sizin bilginiz sayesinde halloldu. Birde sizin bildiğiniz android markette forum app hangisi var.
  • Ana konuya en başa eklendi. Bunları biraz bilmeden bu işe girmek yanlış olur diyerek hazırladım.

- Desire Z Teknik Terimler Rehberi -

ROOT: Linux işletim sistemlerinde admin hakları almak gibi kabul edebilirsiniz.

SUPERUSER: Admin kullanıcısı olmak. Herhangi bir programa superuser hakkı vermek ya da root hakkı vermek sayesinde o program normalde korunmuş olan sistem dosyalarını değiştirebilir. Root isteyen programlar superuser izni alarak tüm sistem dosyalarına erişebilirler.

S-OFF: Telefonunuz normalde S-ON'dur yani Security ON. Bu sizin güvenliğiniz için HTC tarafından konmuş bir kilit. Bu kilit ile HTC tarafından yayınlanmamış herhangi bir rom'u ya da boot ya da recovery yükleyemezsiniz. Sistem korunmaktadır. S-OFF demek bu kilidin kaldırılması demektir. Böylece custom rom yüklenir hale gelir kalıcı root yapılabilir telefon.

CID: HTC'nin telefonlara koyduğu bölge kodu gibi düşünebilirsiniz. Böylece bu bölge koduna bakarak başka bölgeler için olan rom'ları yüklemeniz engellenir. Root işlemi sırasında CID sıfırlanıp her rom yüklenebilir hale getirilir.

HBOOT ve HBOOT-ENG: HBOOT telefonunuzun PC'deki BIOS'u gibidir. Açılışta ses kısma ve açma düğmesine beraber basarsanız boota girersiniz. Burdan bir takım cache silme fabrika ayarlarına dönme işlemleri yapılabilir. HBOOT-ENG (ENGINEERING HBOOT) ise Recovery'e geçmemize yarayan daha çok özelliği olan bir boot'dur

RECOVERY: Telefonda ROM yedekleme ve geri alma, zip flashlama ve çeşitli formatlama ve cache silme işlemleri yapmanıza yarayan bölüm. CLOCKWORK en ünlü recovery iken yeni çıkan 4EXT gibi değişik recovery opsiyonları da mevcut.

ADB: Açılımı Android Debug Bridge. Telefonunuza PC'den müdahele etmenize yarayan android arayüz sistemi. Root işlemleri ve bir çok işlem için lazım olan arayüz. Android SDK ile birlikte geliyor.

STOCK ROM: HTC Tarafından yayınlanan el değmemiş fabrika çıkışı romlara verilen ad.

CUSTOM ROM: (Customized Rom) Herhangi bir şekilde modifiye edilmiş kişiselleştirilmiş ROM'lara verilen ad.

GOLDCARD: Ekstra bir koruma yöntemi olan (CID) bölge kilidini kırmaya yarayan yöntem. HTC tarafından bölgenize uygun ROM harici herhangi bir rom yüklemenizi engelleyen kilidi kırmak için SDcard'ı "goldcard" haline getirmeniz gerekir. Böylece bu korumayı geçip farklı CID gerektiren romları yükleyebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aresmar -- 3 Ekim 2011; 11:31:44 >
  • Hocam rehberi okudum aama bisi anlayamadim 2.3.1 e nasil donecegim yolu nedir
  • quote:

Orijinalden alıntı: yigit89

Hocam rehberi okudum aama bisi anlayamadim 2.3.1 e nasil donecegim yolu nedir

2.3.1 değil 2.2 froyo istiyorsun sen. Root etmeden geri dönemezsin. Garanti dışı kalırsın yani.
  • Yani hocam ben teli ilk aldigim gunki gbi istiyorum..o isletim surumunu
  • quote:

Orijinalden alıntı: yigit89

Yani hocam ben teli ilk aldigim gunki gbi istiyorum..o isletim surumunu

Dedim ya garanti dışı kalmadan eski sisteme dönemezsin.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.