Şimdi Ara

ipad 2'nin dengi hangi işlemci ve hangi ekran kartıdır

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
2.257
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar hep merak ettiğim bir konu var
    ipad 2 'nin a5 işlemcisi, örneğin intel'in hangi işlemcisine eşit
    ipad 2'nin ekran kartı,piyasada ki hangi ekran kartının gücünde
    yani ipad 2'ile eşit bir bilgisayar olsa,hangi işlemciye ve ekran kartına sahip olurdu

• Aslında hem kolay hem de zor bir soru bu. İşletim sistemini en optimum seviyede kullanıp işlemci gücünü daha aza indirmek mümkün. Kağıt üzerinde diyelimki i5 işlemciye denk desek bile, işletim sistemi ile uyumundan dolayı, i7 hızında çalışabilir. Benim şahsi görüşüm böyle açıkcası.
  • @myfranco ya katılıyorum. i5 işlemcili hp laptopum var ama windows ile kullanmak tam bir işgence çoğu zaman eski amd 1.7 ghz işlemcili cihazımdan farkı olmuyo bunun içinmi değiştirdim diyorum. Yazılım-donanım uyumu çok önemli apple bunu çok güzel başarmış.
  • quote:

Orijinalden alıntı: .:: NEJ@T ::.

@myfranco ya katılıyorum. i5 işlemcili hp laptopum var ama windows ile kullanmak tam bir işgence çoğu zaman eski amd 1.7 ghz işlemcili cihazımdan farkı olmuyo bunun içinmi değiştirdim diyorum. Yazılım-donanım uyumu çok önemli apple bunu çok güzel başarmış.

Aynen öyle.
  • quote:

Orijinalden alıntı: .:: NEJ@T ::.

@myfranco ya katılıyorum. i5 işlemcili hp laptopum var ama windows ile kullanmak tam bir işgence çoğu zaman eski amd 1.7 ghz işlemcili cihazımdan farkı olmuyo bunun içinmi değiştirdim diyorum. Yazılım-donanım uyumu çok önemli apple bunu çok güzel başarmış.

bazı işlemcilerin bir özelligi vardır, ısındıkca calısma frekansını düşürmesi, bu yuzden bazen amd1.7 daha hızlı calısıyor olabilir... :))
  • cevaplar için teşekkürler
  • X86 veya X64 teknolojisiyle çalışmaz a5 işlemciler, arm teknolojisiyle çalışırlar.. X bazlı işlemcilerin içinde kendi sanal çekirdekleri, hazır matematik kütüphaneleri, bir takım anti-virus kütüphaneleri ve daha bir sürü işi mhz lerini yormadan yapmalarına olanak tanıyan ek mimari yapılar bulunur.. yani intel ya da amd işlemcilerin her bir çekirdeği içinde sadece belirli durumlarda hizmet vermek için donatılmış daha alt işlemciler vardır..

arm işlemcilerde ise hızlı işleme esas olup bu ek donanımlar genellikle java makinesi, h264 video işleme çipi gibi daha sınırlı sayıdadır.. dolayısıyla enerji tüketimleri çok düşüktür ve yazılım seçerler.. ipad 2, arm cotex a9 işlemcisinden iki tanesi ile donatılmıştır.. her birisi 1 ghz hızındadır.. yanında da çözücü çip olarak h264 çipi ve piasadaki en hızlı java makinesi vardır.. normalde X bazlı işlemciler bile java işlemleri için kaynaklarından yüzde ile pay ayırarak sanal makineler oluşturmaktadırlar ancak apple bunu sanal değil gerçek bir java çipi yapmıştır ve kendi işlemcisindeki yükü bir nebze azaltmıştır..

ekran kartı ise yine mobil ekran kartlarında saf hızı ile en ünlü olan powerVR serisinin en son modelidir; powerVrx 543.. iphone4 te 535 modeli, samsung galaxy s te 540 modeli kullanılmıştır.. 540 ile 535 arasındaki fark bile %40 ın üzerindedir.. ipad 2 hem performansı hem de tasarrufu göz önüne alarak bu ekran kartınının hızını %30 düşürmüş ancak 2 adet koymuştur.. dolayısıyla sadece ekran kartları karşılaştırıldığında ham performans olarak tegra 2 deki ULP ekran kartından yaklaşık 2.1 kat, samsung galaxy s 2 deki ekran kartından 1.7 kat daha hızlıdır.. ancak sadece galaxy s 2, ekran kartını 1080 lik yüksek bant genişliğindeki videoları çözecek bir h264 çipiyle donatmıştır.. nvidia tegra 2 de düşük bant genişliğindeki (saniyede okunan mb da denebilir) 1080 videoları oynatmak üzere donatılmışken powervr 553 çipine ise her bant genişliğindeki 720 p videoyu oynatacak bir çözücü eşlik etmektedir..

ipad 1 ile karşılaştıracak olursak işlemi performansındaki en yüksek artış %57 civarında (2 çekirdek asla tek çekirdekten 2 kat güçlü değildir), ekran kartı konusunda ise testlere göre 6-6.5 kata kadar bir artış söz konusudur... şu anda da saf openGL testlerinde (saf dememin sebebi şudur; android dünyasında bazı çipler ekran kartının yetemediği yerlerde işlemcinin de ekran kartı gibi davranmasına olanak tanımaktadır, ancak komutlarını sadece ekran kartını çalıştıracak şekilde ayarlanmış testlerde sadece ekran kartı performansları ölçülmektedir) ipad 2 nin eline su dökebilecek yoktur.. tegra 3 geldiğinde eğer vaadettikleri kadar ise (bir tegra 2 sahibi olarak hiç inanmıyorum ama bakalım...) ipad 2 yi yenmesi beklenmektedir..

bilgisayar dünyasına gelince; bir tek java testlerini karşılaştırmak mümkün.. ipad2 deki java çipi web sayfalarındaki java animasyonlarda ortalama bri netbook kadar iyi performans almasını sağlıyor.. bu performans, androidlerde ancak yarısı kadar..

• bu kadar iyi açıklanabilirdi teşekkürler delice
  • Bu forumu gerçekten seviyorum. Harika bir açıklama. Eline sağlık hocam. Saygılar...
  • quote:

Orijinalden alıntı: baldan_tr

bu kadar iyi açıklanabilirdi teşekkürler delice

abı buyuksun yaaaa valllaaa guzel acıklama
  • quote:

Orijinalden alıntı: DeLiCe_DoLuCa

X86 veya X64 teknolojisiyle çalışmaz a5 işlemciler, arm teknolojisiyle çalışırlar.. X bazlı işlemcilerin içinde kendi sanal çekirdekleri, hazır matematik kütüphaneleri, bir takım anti-virus kütüphaneleri ve daha bir sürü işi mhz lerini yormadan yapmalarına olanak tanıyan ek mimari yapılar bulunur.. yani intel ya da amd işlemcilerin her bir çekirdeği içinde sadece belirli durumlarda hizmet vermek için donatılmış daha alt işlemciler vardır..

arm işlemcilerde ise hızlı işleme esas olup bu ek donanımlar genellikle java makinesi, h264 video işleme çipi gibi daha sınırlı sayıdadır.. dolayısıyla enerji tüketimleri çok düşüktür ve yazılım seçerler.. ipad 2, arm cotex a9 işlemcisinden iki tanesi ile donatılmıştır.. her birisi 1 ghz hızındadır.. yanında da çözücü çip olarak h264 çipi ve piasadaki en hızlı java makinesi vardır.. normalde X bazlı işlemciler bile java işlemleri için kaynaklarından yüzde ile pay ayırarak sanal makineler oluşturmaktadırlar ancak apple bunu sanal değil gerçek bir java çipi yapmıştır ve kendi işlemcisindeki yükü bir nebze azaltmıştır..

ekran kartı ise yine mobil ekran kartlarında saf hızı ile en ünlü olan powerVR serisinin en son modelidir; powerVrx 543.. iphone4 te 535 modeli, samsung galaxy s te 540 modeli kullanılmıştır.. 540 ile 535 arasındaki fark bile %40 ın üzerindedir.. ipad 2 hem performansı hem de tasarrufu göz önüne alarak bu ekran kartınının hızını %30 düşürmüş ancak 2 adet koymuştur.. dolayısıyla sadece ekran kartları karşılaştırıldığında ham performans olarak tegra 2 deki ULP ekran kartından yaklaşık 2.1 kat, samsung galaxy s 2 deki ekran kartından 1.7 kat daha hızlıdır.. ancak sadece galaxy s 2, ekran kartını 1080 lik yüksek bant genişliğindeki videoları çözecek bir h264 çipiyle donatmıştır.. nvidia tegra 2 de düşük bant genişliğindeki (saniyede okunan mb da denebilir) 1080 videoları oynatmak üzere donatılmışken powervr 553 çipine ise her bant genişliğindeki 720 p videoyu oynatacak bir çözücü eşlik etmektedir..

ipad 1 ile karşılaştıracak olursak işlemi performansındaki en yüksek artış %57 civarında (2 çekirdek asla tek çekirdekten 2 kat güçlü değildir), ekran kartı konusunda ise testlere göre 6-6.5 kata kadar bir artış söz konusudur... şu anda da saf openGL testlerinde (saf dememin sebebi şudur; android dünyasında bazı çipler ekran kartının yetemediği yerlerde işlemcinin de ekran kartı gibi davranmasına olanak tanımaktadır, ancak komutlarını sadece ekran kartını çalıştıracak şekilde ayarlanmış testlerde sadece ekran kartı performansları ölçülmektedir) ipad 2 nin eline su dökebilecek yoktur.. tegra 3 geldiğinde eğer vaadettikleri kadar ise (bir tegra 2 sahibi olarak hiç inanmıyorum ama bakalım...) ipad 2 yi yenmesi beklenmektedir..

bilgisayar dünyasına gelince; bir tek java testlerini karşılaştırmak mümkün.. ipad2 deki java çipi web sayfalarındaki java animasyonlarda ortalama bri netbook kadar iyi performans almasını sağlıyor.. bu performans, androidlerde ancak yarısı kadar..

yanlıs yere alndtı yaptım cok guzel acıklama olmus tsk ler bunu bı yere not edecem

• peki ipad 2 ile yakın işlemci gücüne ve ekran kartına sahip bir pc:
    wow,generals veya counter strike gibi oyunları kaldırır mı?
  • wow u biraz kassa da kaldırır, counter zaten baya eski bir oyun, rahat kaldırır, generals i hiç duymadım..

ancak hatırlatmak zorundayım ki bu söylediklerim ham güçler için geçerli.. yani bundan 10 sene öncesinin bilgisayarlarının yaptığını bugün tabletler rahatlıkla yapıyor, 10 sene öncesinin bilgisayarları da counter ı rahatlıkla kaldırıyordu, ona dayanarak söyledim.. öte yandan önemli olanın doğru optimizasyon olduğunu unutmamak gerek.. zaten bahsi geçen oyunlar apple platformu için yoklar.. o yüzden tamamen yukarıdaki ham güç benzetmesi üzerinden konuşuyorum...

optimizasyonun önemini de şöyle açıklayayım; en basit android telefonların bile kolaylıkla kaldırdığı hero of sparta gibi oldukça eski bir oyun tegra 2 tablet platformunda kasılıyor.. bunun sebebi de honeycomb işletim sistemi, halbuki aynı tegra 2 platformu play station 1-2 ve psp oyunlarını oynatabiliyor..

bir de nerede okumuştum hatırlamıyorum ancak ben daha ortaokuldayken (13-14 sene önce, belki 15) ati firması daha yeni pazara giriyor ve nvidia ile rakip olmaya başlıyordu.. ilk çıkan iddialı modellerinden birisi de radeon 9700 dü, bildiğim kadarıyla tegra 2 platformu ve ipad 2 nin içindeki ekran kartları %97-98 ona yakın bir performans üretiyorlarmış.. bu da demektir ki evimdeki emektar amd 1400 mhz lik, 512 mb ramli, 128 mb lık nvidia fx4200 lü, 20 gb hdd li bilgisayarım bugün ipad 2 ile boy ölçüşemez ..

• Üstad, tebrik ederim.. Bundan daha güzel anlatilamazdi herhalde..
  • Guzel aciklamaydi simdi daha iyi anliyabildik..
  • kendimi aydınlaşmış hissettim :D
    bilgi paylaşımı içn teşekkürler
  • Anlaşılır ve detaylı bir açıklama olmuş teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DeLiCe_DoLuCa

X86 veya X64 teknolojisiyle çalışmaz a5 işlemciler, arm teknolojisiyle çalışırlar.. X bazlı işlemcilerin içinde kendi sanal çekirdekleri, hazır matematik kütüphaneleri, bir takım anti-virus kütüphaneleri ve daha bir sürü işi mhz lerini yormadan yapmalarına olanak tanıyan ek mimari yapılar bulunur.. yani intel ya da amd işlemcilerin her bir çekirdeği içinde sadece belirli durumlarda hizmet vermek için donatılmış daha alt işlemciler vardır..

Çok anlaşılır, detaylı açıklamışsınız, elinize sağlık. :)

• Gayet net anlatmışsın okudukça zevk aldım
  • Delice hocam

Bir an icin urperdim yemin ediyorum. Bu kadar detayli bir aciklama olamaz.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.