Şimdi Ara

Facebook kullanıcılara yönelik abonelik sistemini devreye soktu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
8.139
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Facebook kullanıcılara yönelik abonelik sistemini devreye soktu

Sosyal ağların bir numaralı ismi Facebook artan rekabet karşısında her hafta yeni bir düzenleme ile kullanıcılarının karşısına çıkıyor. Facebook'un sunduğu son yenilik ise abonelik sistemi.

Abonelik sistemi bir yönüyle RSS yani site beslemelerine benziyor. Facebook ürün yöneticisi Naomi Gleit kullancılara hesapları ve haber kaynağı üzerinde daha fazla kontrol sağlamalarını amaçladıklarını belirtiyor.

Çarşamba gününden itibaren yayınlanmaya başlayan özellikte kullanıcılar başka bir kullanıcının hesaplarına girdiklerinde arkadaş ekleme ve mesaj gönderme butonlarının yanında Abone Ol butonunu bulacaklar. Butona tıklayarak abone olduklarında ise arkadaş olmasa bile kullanıcının herkese açık güncellemellerini kendi haber kaynağında görebilecekler.

Abonelik içerisinde hangi kaynakların seçileceği de isteğe bırakılmış. Abonelik butonuna tıklandıktan sonra kullanıcı kendi hesabından tüm güncellemelere, sadece önemli olanlara, resim, oyun güncellemelerine göre ayarlama yapabiliyor. Abonelik tamamen isteğe bağlı. Kendisine abone olunmasını istemeyen kişi bunu kapatabiliyor.

Kimlere abone olunduğu veya kimlerden abonelik geldiği gibi bilgiler profil sayfasında sol tarafta görülebiliyor. Arkadaşlık teklifleri ise direkt olarak aboneliğe ekleniyor. Özellik yayınlandığı andan önceki arkadaşlık istekleri ise aboneliğe eklenmeyecek.

Bu özelliği gizlilik ilkesine aykırı bulanlar da var. Çünkü arkadaş olmadan güncellemelerin takip edilmesi istenmiyor. Ayrıca abonelik sistemiyle Facebook'un Twitter'a benzeyeceğini düşünenler de çoğunlukta. 

• Bu çok işime yaradı. Çünkü Facebook'u ticari amaçlı kullanıyorum ve arkadaş sayısı neredeyse limit olan 5000'e ulaşmak üzere. Bundan sonra dileyen abone olarak takip edebilecek ve tiacari olarak ciddi bir kaybım olmayacak.

Tam zamanında gelen bir uygulama, kendi adıma çok sevindim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: escapethelife

Bi yandan güzel bi yandan değil. Biraz tacize açık bir uygulama. Arkadaşı olmasa bile falan gelicek güncellemeleri diyor misal konuşmadığın biri senin her haltını takip edebilir. Veya seni takip etmesini istemediğiniz biri olabilir. Bir dünya senaryo üretilebilir yani. Bi çözüm bulmaları lazım.

Profilinizi arkadaşlarınız harici kimsenin görmeyeceği şekilde ayarlarsanız öyle bir sorun olmaz.
  • Beni Fallow edin isteiği Facebook'a bana abone olun olarak gelmiş oldu..
    Bu özellikle karşılaştım ama pek dikkat etmedim, umarım abone sayıları genele paylaşılmıyordur yoksa ilk cümle gerçek olacak..
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: yc#1

quote:

Bi yandan güzel bi yandan değil. Biraz tacize açık bir uygulama. Arkadaşı olmasa bile falan gelicek güncellemeleri diyor misal konuşmadığın biri senin her haltını takip edebilir. Veya seni takip etmesini istemediğiniz biri olabilir. Bir dünya senaryo üretilebilir yani. Bi çözüm bulmaları lazım.

Profilinizi arkadaşlarınız harici kimsenin görmeyeceği şekilde ayarlarsanız öyle bir sorun olmaz.

Onu biliyoruz. Yeni özellikten bahsediyorum. Arkadaşlar ekli olmasa bile güncellemeleri gelecek yazıyor.

Kullanıcıların herkese açık güncellemelerini takip edebileceği (kısıtlama olmayan profiller) yazıyor haberde.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: yc#1
    quote:

Orijinalden alıntı: escapethelife Bi yandan güzel bi yandan değil. Biraz tacize açık bir uygulama. Arkadaşı olmasa bile falan gelicek güncellemeleri diyor misal konuşmadığın biri senin her haltını takip edebilir. Veya seni takip etmesini istemediğiniz biri olabilir. Bir dünya senaryo üretilebilir yani. Bi çözüm bulmaları lazım.
    Onu biliyoruz. Yeni özellikten bahsediyorum. Arkadaşlar ekli olmasa bile güncellemeleri gelecek yazıyor.

Arkadaşlar haberi nasıl okudunuz bilmiyorum ama orada " Kendisine abone olunmasını istemeyen kişi bunu kapatabiliyor." yazıyor. Anlamaya çalışın.
  • Facebook'un anlamadığı yeni uygulamalar falan çıkartmasına gerek yok herkes orada diye herkes orada takılıyor işi kız eklemek fotoğraflara bakmak onlar insanlar böyle eklentilere dikkat bile etmez.
  • Her şey iyi güzelde facebook'ta yeniliklerin olması ne kadar işe yara bilinmez. Yenilik peşinde olacaklarına sistemdeki saçmalıkları düzeltseler daha iyi olur mesela arkadaş eklemede karşılan bu kişiyi gerçekten tanıyor musun? Komşumu ekleyemiyorum arkadaşları ekleyemiyorum. bunlara bir çözüm bulsunlar.
  • Arkadaşınız olmayan birinin profiline bakıyorsunuz hiç birşeyini göremiyorsunuz eğer siz bu kişiye abone olursanız yimne hiç birşey göremeyeceksiniz.

Ama yine arkadaşınız olmayan başka birinin profiline girdiniz ve duvarını ve albümlerinden bazılarını görebiliyorsunuz siz bu kişi takip ederseniz arkadaş olmadan da görebildiğiniz güncellemeleri anasayfanızda görebiliyor olacaksınız. Yani kişinin profiline her defasında girip neler paylaşmış herkese açık olarak demek yerine bunu anasayfanızdan takip edeceksiniz..

Gizliliğe hiçbir sakıncası yok, arkadaşım olmayan biri beni takip etse bile ben tüm paylaşımlarımı zaten arkadaşlarıma yönelik yaptığım için kimse hiçbir gönderimi göremez.. Çünkü zaten arkadaşım olmayan biri profilime bakınca zaten birşey göremiyor..

Twitter'ın aynısı gibi olmuş.. Açık profiller takibe alınıyor..
  • Bildiğin twitter olmuş
  • Arkadaşlar bu ne saçma bir gizlilik ayar menüsüdür.2 saattir istediğim duruma getiremedim.Dürtme ayarlarını nasıl değiştiriyoruz.Ayrıca duvarımda paylaştıklarımı artık arkadaşım olmayan görebiliyor bunu nasıl engellerim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ultraslan_34

Arkadaşlar bu ne saçma bir gizlilik ayar menüsüdür.2 saattir istediğim duruma getiremedim.Dürtme ayarlarını nasıl değiştiriyoruz.Ayrıca duvarımda paylaştıklarımı artık arkadaşım olmayan görebiliyor bunu nasıl engellerim.

Arkadaşım şu adımları uygula: Hesap-Gizlilik Ayarı-Nasıl Bağlantı Kurarsın-Ayarları Düzenle butonunu tıklayın açılan menüden: Başkalarının Duvar yazılarını profilinde kimler görebilir? seçeneğini: Arkadaşlar seçeneğini seçip bitir deyin. Hade kolay gelsin.
  • Ben yinede ne olursa olsun anlamış değilim
  • quote:

Orijinalden alıntı: oguz9696

Ben yinede ne olursa olsun anlamış değilim

Anlamadığınız şey nedir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: SaGa21sk

quote:

Orijinalden alıntı: oguz9696

Ben yinede ne olursa olsun anlamış değilim

Anlamadığınız şey nedir?

Abone oluyosun mesela ama gönderi gizliliği diye birşey var o hiçe sayılmış olmuyor mu ?
  • quote:

quote:

Arkadaşlar bu ne saçma bir gizlilik ayar menüsüdür.2 saattir istediğim duruma getiremedim.Dürtme ayarlarını nasıl değiştiriyoruz.Ayrıca duvarımda paylaştıklarımı artık arkadaşım olmayan görebiliyor bunu nasıl engellerim.

Arkadaşım şu adımları uygula: Hesap-Gizlilik Ayarı-Nasıl Bağlantı Kurarsın-Ayarları Düzenle butonunu tıklayın açılan menüden: Başkalarının Duvar yazılarını profilinde kimler görebilir? seçeneğini: Arkadaşlar seçeneğini seçip bitir deyin. Hade kolay gelsin.

Saol hocam da dürtme ayarlarını nasıl yapabilirim?
  • face twitter fırtınasına direnmek istiyor bence
  • geliştikçe sıkıcı oluyor
  • Ünlü/Arkadaş sayısı fazla kişilere göre ayarlanmış bir eklenti bence..
    Ben gerekli olduğunu düşünmüyorum..
  • quote:

quote:

quote:

Saol hocam da dürtme ayarlarını nasıl yapabilirim?

Değerli arkadaşım dürtmeden kastetiğiniz tam olarak nedir biraz açıklar mısınız?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.